BON Ruime meerderheid voor Pompidou verwacht CSVW verwijt Veldkamp opportunistisch beleid Rampzalige boekenbrand Berlijn-plan van de V.S. scheidt Duitse partijen H Salaii staat op getuigenis van president De Gaulle NIET ALS VERBODEN GESCHRIFT i het Tweede-Kamerlid de ter lezing zal liggen op de leestafels of in de leesportefeuilles van de militaire messes en kantines. Hij acht echter geen termen aanwezig over te gaan tot het plaatsen van het blad op de lijst van verboden geschriften als bedoeld in zijn beschikking van 31 juni 1960. Zoals bekend zijn op 7 april j.l. in Vrij Nederland artikelen verschenen, waarin werd opgewekt tot dienstweigering van militairen tegen uitzending naar Nieuw-Guinea en waarin de mogelijkheid werd geopperd door onderduiken aan de uitzending te ontkomen. Minister Visser ~is mèt de vragensteller van oordeel, dat hier sprake is van gezagsonder mijnende publikaties. welke niet ter verspreiding in kazernes, legerplaatsen »n andere militaire inrichtingen kunnen worden geduld. Vrü Nederland zelf heeft besloten het blad te blijven zenden r de kazernes en legerplaatsen, waarheen het ook werd gezonden, voordat de landmacht- erf marine-abonnementen werden opgezegd. In het nummer van deze week schrij- redactie en administratie, dat de financiële tegenslag, die de militaire maatregel betekent, volkomen in hel niet zakt bij de klap, die wordt toege bracht aan de vrije meningsuiting. V.N. nodigt zijn lezers uit een kwartaal abonnement tegen gereduceerd tarief te schenken aan militairen uit hun kennissenkring). AFLEVERING GENEESMIDDELEN Het lid der Tweede Kamer de heer De Wolf (kath. v.) heeft minister Veld kamp gevraagd, of hij ervan op de hoogte is, dat zich in Eindhoven bij de i aflevering en declaratie van geneesmiddelen voor ziekenfondsrekening onre gelmatigheden hebben voorgedaan. Gaat het hier slechts om één apotheek of zijn meer zo niet alle apothekers in Eindhoven erbij betrokken en heeft de minister al een onderzoek laten instellen naar aard en omvang van de onregelmatigheden?, zo wil het Kamerlid weten. H« wijst erop, dat onder de ziekenfondsleden in Eindhoven ernstige ongerustheid is ontstaan, aangezien zij menen, dat zij minderwaardige geneesmiddelen hebben ontvangen. De heer De Wolf vraagt ten slotte, of de methode van aflevering en declaratie van geneesmiddelen voor ziekenfondsverzekerden do mogelijkheid van dergeHJKe onregelmatigheden in zich sluit. PACHTPRIJZEN EN JACHTRECHT „Zijn de pachtprijzen niet zeer bezwaarlijk voor weinig bemiddelde jagers en is het periodiek verpachten aan de hoogste bieder niet zeer ongunstig voor een redelijke continuïteit van het jachtrecht en mede ongunstig voor een ver-1 antwoord faunabeheer' Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid de heer Eeas isoc.) schriftelijk aan de ministers Manjoen en Ziilstra gesteld Hij meent, dat er in ons land een fundamentele wanverhouding bestaat tussen vraag naar en aanbod van jachtgronden, waardoor niet alleen redelhjke pacht- prijsvorming wordt belemmerd^ maar regeling dë"jacht wordt overwogen. 'Datum voor referendum vastgesteld O.A.S. valt aan in Oran: 21 doden HET HOOGSTE GENOT VOOR 22CT i evenwichtige behartiging 'de "belangen van land- en tuinbouw, van het natuurschoon in het gedrang komt. De heer Egas wil weten, of het invoeren tot beheersing van de pachtprijzen-""1, over SCHROOT NAAR DERDE LANDEN doof de ministerraad der E.G.K.S. genomen besluit om m het^weede kwartaal van het lopende jaar de uitvoer naar niet tot de gemeenschap van zekere hoeveelheden laagwaardig schroot, z.g. bonte P^Ketten. we te staan, met zijn instemming is tot stand gekomen Zowel door ie 1 ontwikkelingen in de staalindustrie als door de huidige situatie °P St binnen de E.G.K.S. is de afzet van bepaalde soorten schroot vanrmndere kwaliteit moeilijk geworden Daarvoor is een overschot aan deze soorten ont staan, waarvoor binnen de E.G.K.S. geen afzet is te vinden. (Van onze soc.-econ. redactie) De verhoging van de AOW-uit- keringen, aangekondigd door mi nister Veldkamp, is het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond wel wat rauw op de maag gevallen. „Een op kort zicht gefundeerd opportunistisch beleid", zo noemt het verbond de activiteiten van de bewindsman op het terrein van de sociale verzekering in het van daag verschenen jaarverslag. Het CSWV heeft niet zozeer be zwaar tegen de maatregel op zich zelf, maar vindt de datum, waarop zij van kracht moet worden, nogal ongelukkig. „In een tijd waarin door de regering op het terrein van de loon en prijspolitiek zo sterk op matiging wordt aangedrongen, zou een zekere zelfbeperking op het terrein van de sociale voorzieningen alleszins op zijn plaats zijn", zo wordt opgemerkt Gewezen wordt op de kostenverhogen de gevolgen van deze en andere maat regelen, waaronder de kinderbijslag voor zelfstandigen, de verruiming van de weduwenuitkeringen, de interimrege ling voor invaliden en de verruiming van de werkloosheidsuitkeringen. De kostenstijging voor het bedrijfsleven wordt begroot op 3 procent. Het verbond vraagt zich af hoe- men hierbij nog verbetering van primaire arbeidsvoor waarden moet realiseren, waar de ruim te op 1 januari 1963 hooguit 3,75 pro cent zal bedragen. „Wij zijn benieuwd te de minister zich voorstelt de benodig de extra middelen te verwerven- al dus het jaarverslag. ..Er zijn vanzelf sprekend wegen hiertoe te vinden, ver moedelijk de ene nog minder elegant dan de andere." Volgens het verbond n ten minste voorafgaand beraad mogen verwachten teneinde de priori teiten vast te stellen voor de op korte langere termijn te verwezenlijken _.isen in de sociale verzekeringssec tor, alsook over de terstond en later optredende kostenstijging. Het jaarverslag meldt dat alle ver hogingen van uitkeringen automatisch tot verlaging van uitgaven uit de open bare kassen leidt. Met name de verho ging van AOW en AWW heeft een ver mindering van sociale bijstandsuitkerin gen tot gevolg. Een interimregeling voor invaliden zal hetzelfde effect sorteren, evenals een verlenging van de uitke- ngsduur van de Werkloosheidswet. Zelfs in de nieuwe kinderbijslagwetge ving zit nog een element van deze aard verborgen. Dat intussen de voorbereiding voor :n nieuwe arbeidsongeschiktheidsver zekering op een zijspoor is gerangeerd, is het verbond niet erg naar de zin. Nogmaals geeft het als zijn mening dat met de invoering van deze verzekering de meest mogelijke spoed moet worden betracht, zowel uit sociale overwegin gen als uit 'een oogpunt van efficiency en vereenvoudiging van wetgeving. Een interimregeling voor invaliden acht het verbond ondoelmatig en gecompliceerd. Bovendien doorkruist een dergelijke noodregeling de financieringsopzet voor de toekomstige arbeidsongeschikt heidsverzekering, aldus het jaarverslag. Gunstiger situatie in Zuid-Afrika Dr. Verwoerd premier van Zuid-Afri ka heeft gisteren meegedeeld dat de economische vooruitzichten voor de re- Rubliek thans gunstiger zijn dan ze in mge tijd geweest zijn. Hij waarschuwde evenwel, dat het toe zicht op de invoer gehandhaafd moet worden om een te scherpe daling der valutareserves te voorkomen. Als een der belangrijkste oorzaken voor de voort gezette invoerbeperkingen noemde hij de niet aflatende pogingen van bepaal de landen om een economische boycot tegen Zuid-Afrika te organiseren. De boycottende landen zijn voorname lijk Afro-Aziatische naties die fel tegen Zuid-Afrika's rassenpolitiek zijn gekant. Tsjombe weer naar Leopoldstad De vertegenwoordiger der Verenigde Naties in Elisabethstad, Roltz-Bennett, heeft meegedeeld, dat president Tsjom be van Katanga voornemens is op 3 mei a.s naar Leopoldstad terug te ke ren om zijn onderbroken besprekingen met premier Adoela van de centrale Kongolese regering te hervatten. De destijds door de V.N. aan Tsjombe ge geven garanties voor zijn veiligheid zijn nog steeds van kracht, aldus Roltz-Bennett. Tsjombe zou gisteren uit Elisabeth stad vertrekken voor een bezoek aan centraal en west-Katanga. Maandag keert hij in de Katagaanse hoofdstad terug. Kongo vraagt Duitse hulp tegen Katanga De zaakgelastigde In Bonn van de centrale Kongolese regering, die kort geleden zijn functie heeft aanvaard, heeft dezer dagen aan de regering der- bondsrepubliek een nota overhandigd, waarin de hulp van West-Duitsland wordt ingeroepen voor de terugkeer van Katanga onder het MÉ' trale regering in Leopoli In de nota wordt gezegd, dat de Kon- Klese regering van het heldhaftige litse volk en zijn regering algehele hulp verwacht om haar standpunt i de kwestie-Katanga te versterken en fl bevorderen, dat de Verenigde Natie» zich niet van hun taak om de centrale regering hun steun te verlenen laten afleiden. De Franse premier Pompidou IJ is gisteren voor het eerst in de F Nationale Vergadering versche- j nen. Hij wenste een uitspraak van i het parlement in hoeverre dit 'vertrouwen in hem stelt. In zijn j regeringsverklaring kondigde hij i aan korte metten te zullen ma- jken met de O.A.S.die inmiddels in Oran weer gezorgd heeft voor een geweldige terreurcampagne, (waarbij 21 doden zijn gevallen en die de Franse troepen meer dan een uur lang uit het centrum van de stad hield. President Gaulle is het met de voorzitter van het voorlopige bestuur voor I Algerije, Abderrahmane Fares, lleens geworden over de datum I voor het referendum over de zelf- J beschikking van Algerije. Fares weigerde de datum echter te II noemen. Naar aanleiding van de aanval der Franse troepen op eenheden van het F.L.N. in het Tunesische grensge bied heeft het Algerijnse bevrijdings leger in een communiqué gedreigd zijn eenheden bevel te geven aanval len van het Franse leger te beant- CSWV wil college niet kwijt bij loonvorming (Van onze sociaal-economische redactie) Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond is van oordeel dat ook bij het nieuwe loonpolitieke stelsel, waar mee de werkgroep-Schouten var SER zich bezighoudt, het College Rijksbemiddelaars een belangrijke taak moet worden toegewezen. Dit zegt het verbond in zijn vandaag ver schenen jaarverslag over 1961. Naar bekend legt de SER-werkgroep thans de laatste hand aan een ontwerp advies voor staatssecretaris Roolvink, waarin de loonpolitiek op de helling komt. De verwachting bestaat dat het een verdeeld advies zal worden. Werk gevers en werknemers in de werkgroep verschillen namelijk van mening over de mate van overheidsinvloed op de loonvorming, waarbij dus de positie van het College van Rijksbemiddelaars (het toetsende overheidsorgaan) in het ge ding is. De werkgroep zou vandaag in slot zitting bijeenkomen om het ontwerp advies vast. te stellen en door te stu ren naar de SER-commissie Ontwikke ling Nationale Economie, die zich nog over het ontwerp zal buigen alvorens het advies wordt uitgebracht veel vorderingen gemaakt dat een slissing van de regering nog dit jaar kan worden genomen. Het verbond staat een stelsel ogen, waarbij de loonvorming in b sel voor de verantwoordelijkheid partijen wordt gelaten. Toch dient de ontwikkeling van het gemiddelde loon kostenniveau gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de nationale pro- duktiviteit, waarom de overheid moet kunnen ingrijpen als het algemeen be lang dat vraagt. Wenselijk acht het ver bond het dat meer dan thans het ge organiseerde bedrijfsleven zelf met ver antwoordelijke bevoegdheden wordt be last, zodat minder voorschriften van overheidszijde nodig zijn. Sje Hwang-ti, die in 221 v. Chr. alle vorsten verslagen had en zijn macht in China had gevestigd, maak te een einde aan de feodaliteit en vestigde een straffe ambtenaren- staat, waarvan de macht geheel werd gecentraliseerd in handen van de keizer en strenge wetten zonder aanzien des persoons werden toege past. Dit was geheel in overeenstem ming met een in die tijd in China bestaande denkrichting (de zgn. wet- school) waarvan één der vertegen woordigers o.a. had geschreven: „In een staat van een verstandig vorst bestaat er geen literatuur van boeken en bamboetabletten, maar wordt uitsluitend en alleen de wet onderwezen: er zijn geen woorden van vroegere vorsten, maar dc ambtenaren alleen geven het richt snoer voor het gedrag aan." Deze woorden van Han Féi-tze bete kenden een oorlogs verklaring aan het oude China, waar juist de traditie een zo grote rol speelde. Bovendien waren zij de keizer Sje Hwang-ti, die volledig met het verleden wilde breken, uit het hart gegrepen. Toen dan ook in 213 v. Chr. enige hogere ambtenaren voor stelden het vroegere leenstelsel weer in ere te herstellen, verzette de voor naamste raadsman van de keizer zich daartegen met kracht en stelde voor. alle boeken uit de oudheid te vernietigen en daardoor een van de voornaamste banden met het verle den te verbreken. Sje Hwang-ti, levende In de droom dat zijn dy nastie China door alle eeuwen heen zou blijven regeren, nam dit voor stel maar al te graag over en gaf op dracht alle annalen behalve dlc, welke afkomstig waren van de staat Tsj'tn te verbranden. Ieder die in het bezit was van de Oden (Sje), de Oorkonden (Sjoe) of de geschrif ten der verschillende scholen, moest deze inleveren, opdat zij konden wor den verbrand. Slecht» de leden van een hoog regeringscollege waren vrijgesteld van deze tnleverlngspllcht. Zó radicaal wilde de keizer met het TOCH IS HET ZO! verleden breken, dat zelfs het spre ken over de Oorkonden of de Oden met de dood zou worden bestraft. Al leen boeken die betrekking hadden op genees, en kruidkunde, of over wichelarij en landbouw handelden, werden gespaard. In het vervolg zou den dus alleen de bestaande wetten en de Interpretaties die de ambte naren daarvan gaven, kunnen wor den bestudeerd en moest alles, waar aan een afwijkende maatstaf voor het maatschappelijke gedrag kon worden ontleend, voorgoed worden uitgeroeid. Aan deze rampzalige boekenbrand is het verlies te wijten van veel schatten der oude Chinese literatuur, ondanks het feit, dat het edikt niet lang van kracht is geweest en 19 jaar na de dood van Sje Hwang-ti gelukkig werd ingetrokken. Welis waar had niet ieder een aan het bevel van de keizer ge volg gegeven en ook kenden enkele ge leerden de klassieke boeken uit hun hoofd, zodat later de oude teksten zoveel mogelijk weer konden worden ge reconstrueerd, maar tot een volledig herstel van het oude literaire bezit heeft dit toch niet kunnen leiden, want tijdens de Han-periode wilde men de oude teksten zoveel mogeiyk gebruiken om de nieuwe regerings vorm te rechtvaardigen, zodat men zich bij het „herstel" van de oude teksten vaak meer heeft laten leiden door politieke dan door historisch-we- tenscha ppelljke gezichtspunten. Vele oude Chinese teksten uit die tijd zijn dus vervalst en bieden dc historicus weinig houvast. Keizer Sje Hwang-ti, die in zijn hoogmoed meende dat zijn dynastie eeuwig over China zou blijven rege ren (wie denkt bij deze boekverbran ding onwillekeurig niet aan het dui zendjarige rijk van onze oosterbu ren?) had zelf ook een niet geringe hoop onsterfelijk te zijn. Dat liep een tikkeltje anders uit. want na 11 jaar keizer te zijn geweest. stierf hij reeds op 59-jarige leeftijd. teuffel-Szoege en de buitenlands-po litieke expert der CDU-CSU Freiherr Von Guttenberg. Omstreden zijn de Amerikaanse Ber- lijn-plannen: internationalisatie van de toegangswegen, controle daarop onder participatie van de oostzone en een stand-fast" langs de huidige „demar catielijnen", inclusief de zonegrens en de Oder-Néissengrens als toekomstige Grote verwarring volgende week (Van onze correspondent in Bonn) Dwars door de partijfracties in de Westduitse Bondsdag lopen op het ogenblik de fronten in de „strijd" om Berlijn. Het ene front heeft zich geschaard achter de Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Gerhard Schro der. Het bestaat uit een minder heid der C.D.U.-C.S.U.-fractie (de eigen partij dus), de liberalen (die een wijziging van de West duitse buitenlandse politiek in hun vaan hebben'staan) en dp so ciaaldemocraten. Het andere front staat achter de oud-minisler van buitenlandse zaken en huidige CDU-CSU fractieaan voerder dr. Heinrich von Brcntano. Het bestaat uit een meerderheid der.-.—r-i - regeringsfractie, gedragen door de mvêrmijdëÏÏjiT^Müïister'schröder"heeft Berlijnse woordvoerder dr. Gradl, jdus zijn instemming gegeven aan de de vluchtelingenspreker Von Man- j Amerikaanse Berlijn-planncn I staan in Bonn de zaken. 1) i dergelijk Berlijn-plan de Westduitse tenlandse politiek der laatste jaren de bodem inslaan, omdat het leidt tot de facto-erkenning nistische oostzonc, van een voortbestaan der beide Duitse staten, en van afstand van de Westduitse pretentie tot dusver re, dat het alleen de bondsrepubliek is, die gerechtigd is om voor het gehele Duitse volk op te treden en te spre ken. Volgens dr. Schroder daarentegen is een internationalisatie van de toegangs wegen naar Berlijn de enige mogelijk heid om de Russen van hun andere plannen af te brengen en aldus West- Berlijn voor de bondsrepubliek en het Westen te behouden. Bovendien acht hij een erkenning van het bestaan der .Duitse demokratische republiek" die trouwens, hoe men ook over het concentratiekamp-regime aldaar moge denken, moeilijk te loochenen valt Rusk ging niet in op rede Gromiko De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren verklaard, dat de aanwezig heid van westelijke troepen in West- Berlijn geen punt van onderhande ling met de Sowjetunie kan uitma ken. Minister Rusk verwees naar de rede, die de Sowjet-minister van buitenland se zaken, Gromiko, dezer dagen voor het presidium van de Opperste Sowjet heeft gehouden en waarin hij o.m. sprak over „obstakels" die het berei ken van overeenstemming in de weg stonden en over de aanwezigheid van westelijke troepen in West-Berlijn. „Dit is een groot obstakel, omdat wij deze kwestie niet behandelen en ook niet zullen behandelen als een bunt, waar over gesproken kan worden",' aldus Rusk. Rusk wiltle niet in het bijzonder gaan op Gromiko's verklaring, dut de Verenigde Staten geen bezwaar hadden de vrije toegang tot West-Berlijn te koppelen aan ..de cis van eerbiediging van de soevereiniteit van de Duitse democratische republiek". Gromiko had dit een stap voorwaarts genoemd. Minister Rusk mérkte op ..geen onver enigbaarheid te kunnen zien lussen de vrije toegang tot West-Berlijn en het feit dat er enige autoriteiten zijn. die verantwoordelijk zijn voor wat er ui Oost-Berlijn gebeurt". Dit betekent ech ter geenszins erkenning, welke dan ook, van het Oosduitse regime of het losla ten van de gedachte aan een hereni ging van Duitsland. ls zich afzijdig houdt van de buitenlands politieke strijd in het verre Bonn. Dat is maandag afgelopen: Dr. Schro der zal proberen zich van Adenauers steun voor zijn politiek en tegen dr. Von Brentano te verzekeren. Laatst genoemde krijgt volgende week zijn kans. wanneer dr. Adenauer naar Bonn terugkeert. Waarschijnlijk breekt dan de verwarrende Berlijn-controverse de Bonnse politiek pas goed los. woorden, indien niet binnen een be paalde tijd de Fransen hun operaties, razzia's en arrestaties staken. Premier Pompidou verklaarde in de Nationale Vergadering dat dc overeen komst van Evian ten volle zal worden uitgevoerd. De Fransen In Algerije moeten begrijpen dat er geen terugkeer mogelijk is en dat de strijdkrachten krachtig tegen de O.A.S. zullen gaan optreden. De aanwezigheid van generaal Dc Gaulle verschaft Frankrijk in het bui tenland een verhoogd aanzien en in het binnenland een waarborg voor de Fran se vrijheden, zo zei hij. De regering blijft verantwoordelijk tegenovi --- De ga uil afgevaardigden e. Vai werden geen rkt. derheid zal krijgen. Hij legde achtereenvolgens dc druk op Frankrijks verbondenheid met de NAVO het belang van een Europese politieke unie, dc toetre ding van Engeland tot dc E.E.G., en het oprichten van een Franse kernstrijdmacht. De voorzitter van het voorlopige be stuur voor Algerije, Fares, heeft half uut gesproken met president Gaulle. Zij kregen overeenstemming over een datum voor het referendum in Algerije. Politieke kringen verwach ten dat dit juli gehouden zal worden. Tegen die tijd hoopt de regering de kracht van de O.A.S. volledig gebroken te hebben. O.A.S. Dat de O.A.S. nu nog steeds mach tig is, bewees zij gisteren in Oran waar 21 doden vielen. Een commando van de O.A.S. groef zich in achter een bar ricade en Europeanen namen vanaf de daken Franse troepen, die het comman- vleien, onder vuur. Na een uur de Franse troepen de toestand r. Er werden vele arrestaties errleht, onder anderen een van de O.A.S.-leiders in Bóne, Roger Sorrenti- Het is de bedoeling dat het Algerijn- bestnur agenten aan zal trekken om propaganda te maken voor de politie macht die dc orde moet handhaven. toe loopt het nog niet zo best met de aanmelding. Advertentie Uw waardering maakt ons niet zelfgenoegzaam. Maar U spoort ons daarmee aan om deze krant almaar nóg beter te maken. U hebt daar recht op. Als u iemand op de bon zet, verdient u terloops „Dat zit zo". (in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee? Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was lk al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. Ex-generaal Raoul Salan, die in de Santé-gevangenis gevangen wordt gehouden onder beschuldi ging van ondermijnende activi teiten, heeft gisteren geweigerd vragen te beantwoorden aan de rechter-commissaris. Salan eiste dat hij getuigen zou mogen oproe pen, onder wie vele hooggeplaatste Franse autoriteiten: president De Gaulle, ex-premier Debré en ex- president Coty. Als deze getuigen niet worden opgeroepen dan zal Salan elke medewerking aan het vooronderzoek door de rechter van instructie weigeren. De voormalige O.A.S.-leider heeft ook verklaard zijn zaak voor te zul len leggen aan het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg, als eerste stap naar een mogelijk beroep op het tribu naal voor de rechten van de mens. De advocaat van de verdediging. Ti- xier-Vignancourt, deelde een en ander mee na een bezoek dat hij gebracht had aan de Santé-gevangenls, waar Sa lan juist voor de eerste maal was on dervraagd. ..Ik stem er mee in en wil zelfs ten volle deelnemen aan een on derzoek, maar ik weiger medeplichtige te worden aan een parodie op een on derzoek", aldus Raoul Salan. Afwezig Toen de rechter zei dat hij hem en kele vragen wilde stellen, zei Salan: „Ik ben afwezig en ik stel voor om van avond door middel van mijn advocaat een beroep te doen op de Europese commissie voor de rechten van de mens en op de internationale commissie van juristen." In de Franse rechtspraak is het on derzoek van de rechter van instructie de eerste stap naar mogelijke vervol ging. De rechter bekijkt de beschuldi gingen, hoort verklaringen van getuigen van de aanklager en de verdediging en besluit dan of er een basis aanwezig ls voor een proces. Salan beweert nu dat in zijn zaak zijn eigen recht van verdediging vernie tigd is. als de rechter niét alle getui gen hoort die hij, Salan, wil oproepen. M een Oostte. hij Waarheid I De torenspits van dc nieuwe kathedraal van Coventry is gisteren met een helikopter op zijn plaats gebracht. Een grote mensenmenigte keek muisstil toe toen de 24 meter lange bronzen spits geplaatst werd. Minuten lang hing het gevaarte van anderhalve Ion boven het dak van de kathe draal, terwijl de spits vanaf dc grond met ka bels in de juiste stand werd gebracht. Een groep werklieden zette de spits vast en de helikopter vloog terug om een 500 kg wegend „vliegend kruis" te gaan halen, dat nog bovenop de spits komt. I Okuma. de secretaris generaal van dc Afri kaanse Kamers van Koop handel in Kenya, heeft de Afrikaanse zakenlieden er op gewezen dal over- beidsleningen gebruikt moeten worden om zaken mee te doen en niet om vrouwen mee te kopen. Een zakenman uit Nai robi was het met deze op merking niet eens. Hij verdedigde de aankoop van vrouwen door er op te wijzen dat dit als geld belegging moest worden gezien. Als ze meisjes ter wereld brengen dan le vert dat later weer zijn geld op in de vorm van bruidsschatten. I Anti-kembomdemon- stranten hebben gisteren in Glasgow het Ameri kaanse consulaat be stormd en zijn daarna in het gebouw een sit-down- staking begonnen. Op de trappen zittend zongen zij anti-bomliedjes. De consul-generaal weigerde hen te ontvangen. De ge alarmeerde politie moest de demonstranten naar buiten dragen. In Oost-Berlijn is giste ren een „slikactie" tegen de daar heersende dysen terie begonnen. De Oost- berlijners krijgen een vloeibaar preparaat met bacteriëneters toegediend en wel drie maal om de vijf dagen een dosis. De bacteriëneters moeten alle bacteriën in het darmkanaal oplossen, zonder de organen aan te tasten. Een inwoner van Soma- liland die in Nairobi ge vangen zat, weigerde uit de gevangenis te ver trekken toen hij zijn straf had uitgezeten. Het be viel hem blijkbaar zo goed dat de cipiers ge noodzaakt waren hem met geweld te verwijde ren. Dit was echter niet naar de zin van de an dere gevangenen, die hun collega niet wilden mis sen. Overal braken vechtpartijen uit die door dc politie slechts met de grootste moeite konden worden bedwongen. Drie gevangenen kregen we gens mishandeling ver lenging van hun straf tijd. De onwillige bestraf te echter niet: hij was ge durende de strijd keurig in zijn cel gebleven en had geen verlenging ver diend. I President Scharf van Oostenrijk heeft gisteren in Wenen het zesde con gres van Europese ge meenten geopend. Aan dit congres nemen onge veer 3500 afgevaardigden uit West-Europa en de V.S. deel. „Daarom kan ik geen enkele vraag beantwoorden met betrekking tot mijn handelingen, tenzij de motleven voor deze handelingen naar voren gebracht kunnen worden. Het vraagstuk waar voor de justitie staat, la niet beperkt tot de tijd tuasen april 1961 en april 1962. Het aantonen van de waarheid kan alleen komen van een volledig onder zoek van dc periode van november 1956, toen Ik benoemd werd tot opperbevelheb ber In Algerije en 20 april 1962, de da tum van mijn arrestatie", aldus Salan. Salan bracht onder meer de zogenaam de „bazooka-zaak" in herinnering. Kort na zijn aankomst in Algerije probeer de Europese ultra's hem te vermoor den door een bazooka op zijn bureau af te schieten. Toevallig was Salan net zijn kamer uitgegaan. Hij noemde dit de eerste gewelddaad, die niet afkomstig was van de Algerijn se nationalisten. Over deze zaak wenste hij verschillende personen te horen, zo als Debré, generaal Cogny en Robert Lacoste, voormalig gouverneur van Al gerije. Salan noemt president De Gaulle een „noodzakelijk" getuige voor de ge beurtenissen van 13 mei 1958, toen een opstand in Algiers de ineenstorting van de vierde republiek veroorzaakte en de weg effende voor de terugkeer van De Gaulle naar de macht. Hierover wil Sa lan Coty en Chaban-Delmas, voorzitter van de Nationale Vergadering, door dc rechter laten horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9