Kennedy nog niet van De Gaulle af BlOöO? Kunstmatig onweer in de ruimte ua lancering Vreedzame coëxistentie nu ook in de grondwet Hag politie particuliere woning binnendringen? (2) Aanbod va» lospnjs jUlbricht vreest massale vlucht naar Westen U kiest natuurlijk de ILFORD SPORTSMAN Zo kwam China aan z'n naam BON 9 1\^£T een onverzettelijke wil heeft lfI generaal De Gaulle in Algerije de resultaten bereikt, die hij heeft nagestreefd. We moeten nog zien dat de Franse rebellen gelegenheid krij gen de vrede definitief 'te versto ren. De Gaulle zal ook nu aan het langste eind trekken. Dat zal zo zijn. totdat ook deze grote man door de „poort van de tijd" zal verdwij- Ir is niets, waar de Amerikanen meer naar hebben verlangd dan naar het einde van de oorlog in Al gerije. die de eenheid van het Wes ten in gevaar bracht. Het is dan ook zeer merkwaardig, dat de Ameri kaanse politieke plannenmakers spoedig zullen betreuren, dat De Gaulle in Algerije zoveel succes heeft gehad. Want het einde van de oorlog zal de generaal er vrijwel zeker toe verleidennog grotere plannen voor zijn land op te stellen. En het ge volg daarvan zal zijn, dat hij naai een radicale reorganisatie van di Westelijke alliantie zal streven. On getwijfeld zal hij weer voor de dag komen met zijn voorstel inzake de vorming van een Directoraat (waar in de VS, Engeland en Frankrijk zitting hebben), dat de politiek van de Westelijke landen zou moeten vaststellen, voornamelijk v Noordatlantische verdragsorganisatie (Navo). Al enkele jaren geleden heeft Gaulle bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de Amerikaanse president alleen kan beslissen of in logssituatie al dan niet van kernwa pens gebruik zal worden gemaakt. De Gaulle vindt dit niet juist. Al leen het Directoraat zou daarover mogen beslissen. Totdusver heeft men De Gaulle laten praten, niet alleen omdat de generaal door de moeilijkheden in Algerije kon wor den gepasseerd, maar ook en vooral omdat men in de Verenigde Staten de door De Gaulle gevraagde „op lossing" niet voor mogelijk houdt. De generaal blijft echter aan zijn opvattingen vasthouden. Hij is wat de kernbewapening betreft de laat ste jaren zijn gang gegaan en be schikt over het begin van een „kern wapen-strijdmacht". De Gaulle heeft ook herhaaldelijk aan gedrongen op de noodzaak, de com mando-structuur van de Navo te wijzigingen en meer plaats in te rui men voor de „nationale identiteit" van Frankrijk en andere landen. En er kan geen twijfel over bestaan, dat de generaal na de terugkeer orde en rust in Algerije zodra gelijk aan Amerika en Engeland de rekening zal presenteren, die hij de laatste, jaren noodgedwongen in zijn zak heeft gehouden. In Washington is men daar al op voorbereid. Maar men is het er nog niet over eens, hoe op de nieuwe Franse stappen gereageerd dient te worden. De ene groepering staat onder lei ding van dr. Robert Bowie, een be langrijk adviseur van wijlen John Foster Dulles. Bowie is speciaal belast met een onderzoek naar de moge lijkheden van de Navo om met kern wapens terug te slaan, als er een oorlog op grote schaal zou uitbre ken. Hij redeneert, dat men n' Gaulle niet zijn zin moet geven, om dat lang niet alle Franse politici en militairen het met hem eens zijn en de generaal toch niet zo lang meer zijn persoonlijke regiem kan blijven uitoefenen. Voorts is Bowie van mening, dat Frankrijk het zich financieel e nomisch niet kan veroorloven eigen strijdmacht met kernwapens op te bouwen. Hij wil De Gaulle dus laten praten en de Fransen geen in lichtingen verschaffen over het derzoek in de Ver. Staten. Een tegenovergesteld standpunt wordt ingenomen door minister van defen sie McNamara. Deze voelt er wei nig voor, een commissie over de Amerikaanse kernwapens te laten beschikken. Wel wil hij de Fransen de technische hulp geven, die zij wensen. Hij en de mensen in zijn omgeving weigeren echter de op merkingen van De Gaulle zonder meer te negeren. Deze mensen zijn bereid, de gehele zaak nog eens te bekijken tegen de achtergrond van de opmerkingen, die De Gaulle er in de loop van de jaren over heeft gemaakt. Voorlopig ziet het er echter niet naar uit. dat McNamara zijn zin krijgt. Tijdens een recent bezoek van een vooraanstaande Franse officier aan Washington werd de lijn gevolgd, die door Bowie (van buitenlandse zaken) werd aangegeven. De Franse offi cier kreeg niet de medewerking, tcaarop hij gehoopt had. Maar dat behoeft nog niet het eind van de (DOOR JOSEPH ALSOP, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). geschiedenis te zijn. Het betekent voorlopig alleen nog maar. dat pre sident Kennedy de bestaande ge dragslijn heeft gevolgd, omdat hij nog geen beslissing heeft genomen, die daarin verandering heeft ge bracht. Kapitein dader van vijfvoudige moord Kapitein Julian A. Harvey heeft zijn vrouw, Arthur Duperrault en zijn echt genote, en twee kinderen van dit echt paar om het leven gebracht, waarna hij het jacht Bluebelle tot zinken heeft ge bracht. Dit is de conclusie van het onder zoek. dat de Amerikaanse kustwacht heeft ingesteld naar het drama, dat zich medio november 1961 in de Caribische Zee heeft afgespeeld. Harvey heeft zelfmoord gepleegd, na dat hij had vernomen dat het derde kind van het door hem vermoorde echt paar. de elfjarige Terry Jo Duperrault. was gered, na bijna vier dagen op een vlot in de Caraibische Zee te hebben rondgedreven. Terry Jo verklaarde tegenover de po-1 litie dat zij. benedendeks zijnde, lawaai had gehoord, waarna zij naar boven was gegaan. Daar had zij haar moeder en haar broer in een grote plas bloed aan dek zien liggen. SS-generaal onder borgtocht vrij Wilhelm Koppe, een 66-jarige voor malige generaal van de SS. die beschul digd wordt verantwoordelijk te zijn voox het vermoorden van 350.000 Joden en Polen, is vrijgelaten onder borgtocht van 50.000 mark na 27 maanden gevangen ge zeten te hebben tijdens het onderzoek. Het bureau van de openbare aanklager in Bonn heeft geweigerd het bericht van zijn vrijlating te ontkennen of bevestigen. Deze zou verleden week plaats gevonden hebben. Koppe. die in 1960 gearresteerd werd, wist de politie jaren te ontsnappen door onder een valse naam te leven. Machtige raket spuit water Tengevolge van de geslaagde lancering van een Saturnus-raket van Cape Canaveral heeft zich gisteren het eerste kunstmatige onweer in de ruimte voorgedaan. De machtige, 463 ton wegende raket had tot taak 95 ton water in de stratosfeer te spuien. Dit water veranderde spoedig in een enorme wolk van sneeuwachtige ijsdeeltjes en na enkele seconden roerloos in de lucht te hebben gehangen, werd de wolk spoedig onzichtbaar. De ongeveer 50 meter lange Satur- nus is de voorloper van de raketten die de Amerikaanse ruimtereizigers naar de maan moeten brengen. De raket wordt aangedreven door acht motoren, die in 1,4 seconde een kracht van 30 miljoen pk. ontwikke len. Op een hoogte van 104 kilometer, on geveer 160 seconden na de lancering, werd vanaf de grond een dynamietla- ding tot ontploffing gebracht waardoor de raket uiteenspatte en het water in de lucht terechtkwam. Binnen enkele seconden vormde het uiteengespatte water een wolk met een doorsnede van twaalf tot zestien kilometer. Door na te gaan hoe de wolk zich zou ontwikkelen hoopte men gegevens te verkrijgen over de bovenste laag van de atmos feer. De NASA. het bureau voor de ruimtevaart, deelde mee dat de lance ring volledig aan de verwachtingen had beantwoord. Evenals bij de eerste proef met de Saturnus in oktober van het vorige jaar werd gisteren alleen de eerste trap van de raket gebruikt. De acht motoren in de eerste trap hebben ongeveer 115 se conden gefunctioneerd en werden op een hoogte van 53 kilometer uitgescha keld. De Saturnus suisde -toen nog 35 seconden lang door, tot zij ongeveer 80 kilometer van Cape Canaveral boven de Atlantische Oceaan werd vernietigd. De twee „namaaktrappen" bevatten het water, dat in de tweede plaats ge bruikt werd om het gewicht na te boot sen, dat Saturnesraketten In de toekomst de ruimte In moet stuwen. Hero hóórt er bijl Genieten van vrijheid, in vakantie en weekends. Daar hoort Hero bijl Die verrukkelijke zonnige zo merse dranken met het unieke fruitaroma en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat Hero vèruit favoriet is. Hero verhoogt de zomerse genoegens ver frissend, verkwikkend Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. helemaal üw smaak Chroesjtsjef introduceert regering Uit hetgeen hierover eerder in de ze rubriek is geschreven, volgt, dat het in vele gevallen interessant is te bezien of een opsporingsambtenaar met recht oefening zijner bediening", niet van een onjuiste opvatting van dit be grip heeft blijk gegeven. welk een Deze uitspraak toont huis is binnengeko- gewicht de Hoge Raad hecht verdachte aan te hou- vrijheid in de eigen woning. Dit geval irwerp spreekt daarom zozeer aan, omdat de politiefunctionaris op heterdaad een strafbaar feit ontdekte en zelfs i mocht gevai dp woning "int -of hij terecht een voorwerp beslag heeft genomen. Indien dat namelijk wèl geschieden, dan heefiie opsporings- „„dër" dff waTvoTdaïn a'Thït ambtenaar gehandeld in de recht- voorschrift van artikel 120 Wetboek Strafvordering. In gevallen als de onderhavige kan men van mening verschillen over het feit of een politie functionaris juist nu niet de woning mocht betreden om erger te voorko- Premier Chroesjtsjef heeft gis teren een nieuwe Russische re gering benoemd waarin vrijwel alle vroegere ministers zitting hebben, behalve de minister var landbouw, Olsjanski. De Opper ste Sowjet heeft het beleid van Chroesjtsjef en de nieuwe sa- nenstelling van de regering goedgekeurd. Op de zitting van Twee mei-vieringen in Berlijn la taal voor diel De politie van Bazel heeft het portret in keurvorst Johan Frederik van Sak sen, geschilderd door Lucas Cranach, dat ,n oktober jl. uit het stedelijk museum Bazel werd gestolen, teruggevon den. Het kunstwerk, waarvan de waarde op 200.000 zwitserse franken (ongeveer 180.000 gulden) wordt geschat werd getroffen in de slaapkamer van de 41- jarige laborant Franz Seeman, die be kend heeft ook andere kunstvoorwerpen te hebben gestolen uit musea in zijn woonplaats. Hij zei de diefstallen te heb ben gepleegd uit verzamelwoede. Het schilderij van Cranach werd terug gevonden, doordat Seeman in een ano nieme brief aan de voorzitter van de plaatselijke kunstvereniging had aange boden het portret tegen een losprijs van 15.000 Zwitserse franken terug te geven. Toen hij op de afgesproken plaats het geld kwam halen, werd hij door de in middels gewaarschuwde politie aange houden. (Van onze correspondent in Bonn) Niet zonder zorg ziet men in de Duitse hoofdstad de komende le mei tegemoet. De le mei is in West-Duitsland als „dag der ar beid" een wettelijke feest- en vrije dag, waarop door de vak beweging massameetings worden georganiseerd. In Berlijn, dat sinds de 13e augustus van het vorige jaar door de Ulbricht-schandmuur is verdeeld, zullen dinsdag aan bei de zijden van de muur massa meetings worden gehouden. In West-Berlijn vindt de demonstra tie die onvermijdelijk ln het teken van het herstel van de eenheid zal staan plaats op het terrein vooi met „alles in een" sneltransport, 2,8.lens en grote, goudgecoate lijnkaderzoeker. Met een de andere kant. vroegere, zich in restauratie bevinden de gebouw van de Rijksdag. In Oost-Berlijn komen Ulbrlchts com munistische colonnes bijeen in de vroe gere Lustgarten. Tussen de beide massa-betogingen ligt een afstand van nauwelijks twee kilometer. In totaal zullen zeker een miljoen mensen aan beide zijden van de muur samenstromen. Vooral in Oost-Berlijn bezorgt de ge dachte daaraan de communistische machthebbers koude rillingen. Zij vre zen, dat grote massa's Oostberlijners, naar de Lustgarten gecommandeerd om voor het socialisme (lees: commu nisme) te demonstreren, en bloc kun nen proberen uit Ulbrichts concentra tiekamp te breken en over de 2 grens te komen. Anders is het niet te verklaren, dat de ..minister van binnenlandse zaken" der Oostzone, Maron, zich schriftelijk heeft gewend tot de burgemeester West-Berlijn. Willy Brandt. Hij zocht hem de mei-betoging in West- Berlijn niet te houden op het terrein -- de Rijksdag, zo vlak in de buurt dichtbij, dat men van ue muur en van de betogers aan eikaars redevoeringen kan horen. Natuurlijk denkt noch burgemeester Brandt, noch de regering van Berlijn er aan Marons verzoek gevolg te ge ven. Zij zullen er niet eens op ant woorden. Zij hebben de muur niet ge- aan de ver verbreking dat de machthebbers le mei de wachtposten der .Volkspoli- zei" en der „Nationale Volksarmee" zwaar zullen versterken om een even tuele massale uitbreekpoging te verhin- Aardschok richtte ravage aan In de dorpen van het Vercors-plateau ten Zuidwesten van Grenoble heeft men gisteren de schade opgenomen die is aan gericht door een aardschok van 40 se conden. De schok deed zich gisteren voor. Een persoon werd gewond door een •allende steen van een schoorsteen. Het dorpje Corencon (150 inwoners) scheen het zwaarst te zijn getroffen. Grote stenen rolden tot op de bedden van een hotelletje. Alle veertig huizen van het dorp hebben schade opgelopen. Muren zijn gescheurd en schoorstenen ingestort. In de toren van de dorpskerk zit een grote scheur. gisteren heeft Chroesjtsjef kri tiek geleverd op de bestaande grondwet, die in 1936 door Stalin is ingevoerd. Volgens de Russi sche premier is deze grondwet niet meer aangepast aan de ei sen van de moderne buitenland se politiek. Minister Olsjanski heeft zware kri- tiek moeten doorstaan omdat de Russische landbouw in gebreke is ge bleven de produktie op te voeren of zelfs maar te handhaven. In zijn plaats is een betrekkelijk onbekende functionaris benoemd, Konstantin Py- sin. Ook de minister voor geologie a mineralen werd vervangen. Voor het overige is de raad van mi nisters ongewijzigd gebleven. Mikojan en Kosigin behielden hun belangrijke functies als eerste vice-voorzitter van de raad. hetgeen betekent dat zij ook in de nieuwe regering als Chroesjtsjefs rechterhand zullen fungeren. Vice-premier zijn voorts: Zasjadko, Ignatof, Novikof en Ustinof. Gromiko werd wederom benoemd tot minister van buitenlandse zaken, Mali- nofski tot minister van defensie en ondanks het verlies van haar zetel in het partijpresidium mevrouw Furt- sewa tot minister voor cultuur. Grondwet Sprekend over de noodzakelijkheid van een nieuwe grondwet, zei Chroesjt sjef dat in de oude grondwet de grond slagen van de buitenlandse politiek niet het sluiten van vrede. Sinds de kwes ties van een vreedzaam naast elkaar bestaan van landen met uiteenlopende sociale stelsels en het streven naar vrede van zo grote betekenis zijn ge worden, zullen de grondbeginselen van de betrekkingen tussen de landen in de grondwet moeten worden opgenomen, aldus Chroesjtsjef. Hijzelf werd voorzitter van de com missie ter voorbereiding van deze grondwet. Leden van deze commissie zijn onder meer zijn schoonzoon, Ad- zjoebei, president Brezjnef, Gromiko en Demitsjef. Chroesjtsjef betoogde dat de grond wet verouderd is. Het communisme heeft zich ontwikkeld van een staat met een dictatuur van het rroletariaat tot een socialistische staat van het gehele volk, aldus de Russische leider. De nieuwe grondwet moet de voorwaarden j scheppen voor de overgang naar een i algemeen communistisch zelfbestuur, ge- baseerd op dc leninistische beginselen. functionaris bevoegdheid niet heeft gehad en de burger zich tegen het binnentreden heeft verzet, dan heeft deze laatste zich niet verzet tegen een ambte naar in de recht matige uitoefe ning van zijn functie en zich dus niet aan het misdrijf van wederspannigheid schuldig gemaakt. In een arrest van de Hoge Raad der Nederlanden. ge wezen op 7 februari 1956 en gepubli ceerd in de Neder landse Jurispru dentie 1956 no. 147 heeft ons hoogste rechtscollege over deze materie een belangwekkende uitspraak gedaan. Een agent van politie had namelijk DE SCHRIJVER Mr. F. H. Piket (1927) «lie in Leiden rechten studeerde is sinds 1952 in VGravenhage als tigri. waar hij een omvangrijke civiele praktijk heeft, maar ook tal van belangrijke strafiaken behandelde. Hij bekleedt ver scheidene functies in het reclas- seringswezen en is voorts actief op politiek terrein, namelijk als iid van dc Unieraad der Chr. Historische Unie, als be stuurslid van de plaatselijke C.H. kiesvereniging, en als lid van dc commissie Maatschap pelijk Werk der C.H.U. Mr. Piket staat bij dc komende verkiezingen kandiduat voor de Haagse gemeenteraad op de gecombineerde lijst von A.R. en C.H.U. Terecht heeft de Hoge Raad het grondbeginsel ver vat in artikel 172 der Grondwet niet willen «en kunnen) verlaten. Uit het boven, staande blijkt, welk een voorrecht het is dat in een rechtsstaat een on afhankelijk rechter recht moet spre ken. Dat is een van de grote voordelen van zulk een staat. In een politiestaat liggen die zaken wel anders. Daar is wel vrijheid, maar uitsluitend bij de overheid. Niet bij de burger. goed, dat Wij dat HHWHI realiseren in deze heterdaad ontdekt dat X in zijn ei- tijd, waarin de zucht naar de materie gen huis een huisgenoot mishandelde, die naar het immateriële dreigt te over- X stond in de gang van zijn woning, vleugelen, waarvan de straatdeur openstond. Te gen de wil - X stak de politiebe ambte zijn beide armen door de deur opening om X te vatten. Deze laatste verzette zich hevig tegen de p«ïlitie- functionaris. Over en weer vielen klap pen. De Rechtbank te Dordrecht was van mening, dat X zich zowel aan mis handeling van zijn huisgenoot als aan wederspannigheid had schuldig ge maakt. X was het met dat laatste niet eens. Het Gerechtshof te 's-Gra- venhage stelde hem in het gelijk. Wèl oordeelde het Hof (terecht) de mis handeling bewezen, doch van het mis drijf van wederspannigheid werd de verdachte vrijgesproken. Het Hof meende dat de politieambtenaar ten onrechte de woning was binnenge gaan. Hét Hof bezigde daarvoor de na volgende rechtsoverwegingen: dat het Hof met name van oordeel is, dat het deze politiebeambte in casu niet geoorloofd was, ver dachte, terwijl deze zich in de deur opening van zijn woning bevond, vast te pakken, waarbij hij kenne lijk, zoal niet met zijn voeten, dan toch met één arm of beide armen binnen de woning was geweest. dat ook dit laatste feit valt onder ..binnentreden van een woning" als bedoeld in artikel 120 Wetboek van Strafvordering: dat toch dit artikel een uitvoerings regeling is van artikel 172 van de Grondwet, hetwelk een waarborg geeft tegen willekeurige inbreuk op de huisvrede door een ambtenaar, zodat ook artikel 120 Wetboek van Strafvordering overeenkomstig de strekking dezer grondwettelijke be paling moet worden geïnterpreteerd; dat hieruit volgt, dat de politie beambte in casu tegen verdachte's wil niet slechts geen voet binnen de woning van verdachte mocht zet ten. doch evenmin een arm door de deuropening mocht steken, tenein de verdachte vast te grijpen. De Hoge Raad bevestigde 's Hofs standpunt door te overwegen: nu, dat het Hof, door te oordelen dat de politiebeambte, terwijl ken nelijk niet was voldaan aan de in de art. 120 vgl. Sv. gestelde vereis ten. niet bevoegd was ter aanhou ding van gerequireerde tegen diens wil een arm of beide armen dvor de deuropening binnen diens woning te brengen en hij daarbij mitsdien niet handelde „in de rechtmatige uit- bijzondere betekenis geweest, thuis boorde en omstreeks het jaar Jjh, een &onte j De B.B.C. heeft de Zweedse ambassade in Londen verontschuldi gingen aangeboden voor het feit. dat in een te levisiespel alle „schur ken" namen droegen van leden van de am bassade en zelfs van de Zweedse premier. De auteur van het stuk ver klaarde dat hij de na men had ontleend aan een Zweedse telefoon gids. In de omgeving van Bordeaux in Frankrijk hebben postbeambten nieuwe uniformen afge wezen, omdat de kwali teit hun niet beviel. In een verklaring van hun vakbond zeiden zij: Wij willen er niet uitzien als de arme verwanten van gendarmes, politieman nen en douanebeamb ten. De Etna op Sicilië is dinsdagavond weer in werking getreden. Men hoorde aanhoudend ge rommel, terwijl zich om de tien minuten ontplof fingen voordeden. Een dunne lavastroom vloeit naar beneden, maar er bestaat geen gevaar voor dorpen in de om geving. De laatste be langrijke eruptie van deze vulkaan deed zich vorig jaar mei voor. De weg naar het dorpje Heil is nog steeds niet geplaveid. Over goede voornemens hebben dc bewoners niet te klagen, want de plannen voor een weg, die Hell met de buitenwereld moet verbinden, zijn er. Oor spronkelijk had de weg van Heil naar Prince Albert in Zuid-Afrika in maart klaar moeten zijn, maar de bulldozer raakte kapot. Nu is het dorp alleen te voet be reikbaar. In een ziekenhuis in New York zijn de afgelo pen twee jaar meer dan honderd kinderen gebo ren, die „verslaafd" waren aan verdovende middelen. Het hoofd van de kinderafdeling ver klaarde dat deze babies nog voor hun geboorte verslaafd zijn geraakt, doordat de moeders tij dens de zwangerschap verdovende middelen hadden ingenomen. Prins Majed Ben Saoed van Saoedi-Arabië is gisteren aan de dood ontsnapt, toen hij voor het eerst van zijn leven in zee de duiksport be oefende. De luchttank van de prins bleek leeg te zijn toen hij zich op twaalf meter diepte be vond. Voordat hij zijn diepzeetocht maakte, had de prins in een zwembad vijf uur ge oefend met zijn duikuit- rusting. Als alles volgens plan verloopt zal op 1 juni ook in Amsterdam het systeem van de zoge naamde betaalde waar schuwing worden inge voerd. De hoofdstad is een van de weinige ge meenten waar dit sys teem nog niet bestaat. De betaalde waarschu wingen voor nog nader vast te stellen verkeers overtredingen variëren van 2,50 tot 7,50. In de eerste plaats dat voor dien uit e feodale staatjes had bestaan, geiini- erd het land, 900 sterk in Noord-China begon op groot aantal te dringen, waar het zich ten slotte macht meester maakte. Wel Yang), koning Noord-Chi- die zich in. 221 v. Chr. keizer kon na, het wijde gebied van Mansjoe- noemen, omdat hij alle rlje en een deel van Mongolië andere concurrenten slagen, of althans aan zich onderge schikt had ge- maakl. Tsjeng- wang noemde zich in het vervolg dan ook Tsj'in Sje Hwang-tl, d.w.z. de eerste keizer der Tsj'in dynastie, die slechts elf jaar over China heeft geheerst, doch waai^ van we dank zij dc regering van Sje Hwang-ti, nog talrijke sporen aantreffen. De oorspronkelijke staat Tsj'in, TOCH IS HET ZO! r het westen lag (in SJen waarvoor de unificator die x -si) Azië in aanraking kwam, heeft alle waarschijnlijkheid zijn gegeven a China; of. gezegd wil hebben: algemeen wordt aangenomen dat de naam China Tsj'in Is afgeleid. Reeds bij Ptole- roofvogel, maeus, dus reeds enkele de unificatie, komt de n: hadden Peking tot hoofdstad. Deze, door de Chinese eul- K'l-tans hebben zich onsterfel(|k gemaakt door hun naam te geven aan het ge bied dat wU hier in de middeleeuwen als Cathay aanduid den. Het Russische woord voor China, t.w. Kitaj, is dan ook van hun volks naam afgeleid. Later is men in het westen zich weer gaan houden aan de naam die we reeds bij Ptole- zagen, dus Sina of China. het het meest met Centraal- land Tsj'in Sje Hwang-ti, oorspron kelijk alleenheerser over de staat Tsj'in verantwoordelijk Is. Van deze tegenwoordige koning van Tsj'in, en keizer van het anders China, die ons beschreven wordt als een uitstekende neus, met grote ogen, een borst als een stem als een jakhals hart van een tijger of een Slna wolf", van deze man „die weinig genade kende" moeten we nog Iets meer vertellen dan dat zijn land van oorsprong bij de wieg van Chl- tc peet heeft gestaan. Daarover In de middeleeuwen stond China hier in het westen bekend als Ca thay, een naam die met Tsj'in nlcta uitstaande heeft, maar in verband een volgende keerT staat met het Mongools-Toengoe- De 73-jarige Joseph Kennedy, vader van de president die v' J leden een beroerte had. maanden ge- thans voldoen de hersteld om binnen een paar dagen naar een ziekenhuis in New York te wor den overgebracht. Z(jn spraakvermogen keert terug. Hij is geestelijk in orde. Er begint verbetering in te treden de rechter helft i zijn Er mocht veel worden bereikt. Thans is deze krant een der beste van ons land. Er is ook nog veel te doen: deze krant zo houden èn nog beter maken. U hebt daar recht op. Als u iemand op de bon zet, verdient u terloops „Dat zit zo". tin envelop tof op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWART AAL/GIRO tDoorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres B „Dat zit zo" - 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. a

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5