BON Jeruzalem trok stroom bedevaartgangers Kennedy zou geen uitstel van proeven overwegen Burgess wilde onzinnige verhalen rechtzetten RODENT Guido kon strijd op liet nippertje voorkomen /ft eea döftte Kiy Handel in de oudheid Negers niet in blankekerken In Jeruzalem zijn zondag dui zenden bedevaartgangers uit de gehele wereld samen gekomen op het plein voor het heilige graf om daar de Paasprocessies ga de te slaan. Kinderen staken vuurwerk af en mannen schoten met vuurwapens in de lucht. Ve le kinderen droegen kaarsen en waren in het bezit van gekleurde eieren. Zaterdagavond waren ter gelegen heid van het Paasweekeinde meer dan honderdduizend bezoekers in Berlijn aangekomen. In vele delen van Oost- Duitsland werd met het paasweekein de gewerkt. Er werd nu, na het koude en natte weer van de afgelopen weken, gezaaid. In Warschau drong kardinaal Wyszynski, de rooms-katholieke primaat van Polen, er in een korte paasboodschap bij de Poolse jeugd op aan de r.k. kerk ge trouw te blijven. Met betrekking tot de verhouding tussen kerk en staat zei hij: „laat ons bidden voor het ontstaan van een op liefde en vrede berustende orde". In de Chinese volksrepubliek woonden duizenden Chinese christenen paasdiens- ten in de voornaamste Chinese steden bij. In winkels werden paaseieren van chocolade verkocht. Ruim duizend pro testanten woonden een dienst bij in de kerk der gemeenschap, de grootste pro testantse kerk in Peking. dat „elk land. het zij groot of klein, re den heeft tot vrees". „De weliswaar bewonderenswaardige vorderingen op wetenschappelijk en tech nisch gebied geven reden tot bezorgd heid. Deze kan slechts worden verdreven door een algehele gezamenlijke krachts inspanning om de vrede te bewaren", aldus de paus tot de ongeveer honderd- i duizend bedevaartgangers, die op het plein voor de St. Pieter waren samen ge komen. Hij vervolgde: „slechts de vrede van Christus kan de wereld redden, want deze berust op eeuwige waarheden en zij richt zich tot alle mensen, die nu nog leven, maar in de richting van de eeuwigheid gaan", Skiërs bedolven onder lawines De 32-jai-ige Amerikaan Steven Mohl, die in Geneve woonde, is gisteren tij dens een skitocht op de Mont Gele bij Verbier onder een lawine bedolven en 1 om het leven gekomen. Zijn metgezel Francis Dubb, eveneens een Ameri kaan. kon tijdig uit de sneeuwmassa worden gered. Een lawine heeft vijf skiërs op de drukke skiroute Denterchepis bij Selva Gardena bedolven. Drie Duitsers slaagden erin zichzelf spoedig te bevrijden. Zij brachten daarop ook een Italiaanse skiër in vei ligheid. Een tweede Italiaan kon echter :t tijdig worden uitgegraven en kwam i het leven. Russell: Vaar door proevenzone De 89-jarige Britse wijsgeer-pacifist Earl Bertrand Russel heeft zaterdag een beroep gedaan op de leiders van de acht neutrale landen om hun oorlogs- de de omgeving van mas Island in de Stille Oceaan te stu- Hij heeft telegram i aantal „blanke" kerken In Alabama de paasdiensten bU te wonen, zy probeerden het in zes kerken: zU wer den niet toegelaten in de Doopsgezinde kerk, de Kerk van Christus en de Presbyteriaanse kerk. Evenmin moch ten zij in de Methodlste.ikerk. In een andere Methodlstenkerk weigerden drie j negers te vertrekken. *«r- strekking verzonden aan premier Neh- resteerd. Alleen in ^Episcopaalse *erk roe van India dfi presidenFten Tito van en een blanke, die Zuid-Slavië, Nkroemah van Ghana, Mateos van Mexico, de Zweedse pre mier Tage Erlander, president Nasser van Egypte, Goulart van Brazilië en Soekarno van Indonesië. Hij wijst erop. dat de hervatting van de kernproeven de mensheid in gevaar brengt en dat de grote mogendheden door hun niets ontziend gedrag het in ternationale recht schenden. de St. Pieterskerk te Rome, heeft uitge sproken, een oproep tot de wereld ge richt om de vrede te bewaren en te ver sterken. In zijn door de Westeuropese televisie stations Uitgezonden boodschap zei hij, Adviseur koning Saoed vermoord? Het Cairose blad ..Al Achbar" meldt, dat Josser Jassin, de 70-jarige raads man van koning Saoed van Saoedi- Arabië, is vermoord. Radio-Mekka had vorige week ge meld, dat hij aan een hartaanval be zweken was. Volgens ,,A1 Achbar" heeft een groep jongelieden op Jassin en zijn lijfwacht geschoten. Jassin werd gewond en stierf 24 uur later. Het Egyptische blad meldt nog, dat koning Saoed een „arres tatiecampagne" uitvoert tegen mensen, die zich tegen zijn beleid verzetten. De veiligheidsmaatregelen ter bescherming van de koning waren verscherpt. ïrboek te geleerd burgs symphonic-orkest en si halve Maan(d), licht program 22.25 Boekbespreking: 22.40 Gehuwd en ongehuwd, DC-3 met 31 mensen vermist Sinds gisteravond wordt een DC-3 van de Columbiaanse luchtvaarfemaatschap- Sij „Avispa" boven het bosachtige ge- ied van Choco ten westen van de Co lumbiaanse stad Bogota vermist. Kort na het opstijgen van het toestel, dat 28 passagiers en drie bemanningsleden aan boord had-, is het radiocontact met het toestel verbroken. De DC-3 zou Vlucht van veertig minuten maken i Babi a Solano naar Quibdo. Functionarissen van het vliegveld Bogota achten het niet uitgesloten dat het toestel een noodlanding heeft maakt. De inzittenden zijn allen lumbianen. Lord Attlee, de 79-jarige socialistische Britse ex-premier, heeft in een Londens ziekenhuis een maagoperatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. Buiten de Santé-gevangenis in Parijs, waar de leider van de terroristische OAS, ex-generaal Salan, gevangen zit, kwam het tot felle demonstraties, zowel van mensen, die tegen als vóór de OAS betoogden. Ook binnen de muren van de Santé kwamen de gevangenen in opstand. Zij wisten zelfs brand te stichten in het gebouw, maar de politie drukte alle moeilijkheden dras tisch de kop in. Willy Brandt vice- voorzitter S.P.D.? (Van onze correspondent in Bonn) De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, zal op de partijdag van de Westduitse socialisten, die einde mei in de jaarbeurshallen in Keulen zal worden gehouden, vermoedelijk worden gekozen tot vice-voorzitter van de S.P.D. Deze voorspelling heeft de S.P.D.'er dr. Karl Mommer gedaan. Brandt zou dan de Beierse S-P.D.'er Waldemar von Knoerringen de „ro de jonker" gaan vervangen. De an dere vice-voorzitter der partij is de oud communist Herbert Wehner. Met zijn benoeming tot S.P.D. vice- voorzitter zou Willy Brandt die in september van het vorige jaar als so cialistische lijsttrekker en kanseliers kandidaat opnieuw door bondskanselier Adenauer werd geslagen nog een stapje van de partijleiding verwijderd zijn. Macmillan naar de V.S. Duizenden manschappen en tien-.zijn dan ooit om uitstel te verkrijgen tallen vaartuigen van de Amen- kaanse Task Force nummer 8 ne- zeer gematigd internationaal contro- men thans deel aan de voorberei-',esystecm voorstaan. Zijn streven dingen voor de Amerikaanse aT'V" kernproeven in de dampkring, teerdheid rijn ontvangen waarvan waarnemers verwachten dat zij over twee dagen zullen kunnen beginnen. De correspon- met geïrri- dent jn Washington van de Sun day Times wist te melden, dat premier Macmillan op het laatste moment een beroep op president Kennedy heeft gedaan om te be reiken dat de V.S. hun voorge nomen kernproeven zullen uit stellen. Hoewel de Britse premier in het openbaar de Amerikaanse proeven steunt, zou hij, volgens de correspon dent, achter de schermen actiever De correspondent in Moskou van Reuter heeft een onderhoud gehad met de voormalige Britse diplomaat Guy Burgess, die I li cl f'IV i II 298 m. AVRO. 18.00 Nieuws: 19.00°° Voor )S Paris vous parie; muziekbegrip: 19.25 Ka- meVkoorï"vijfstemmige motetten: 19.35 Kla rinet en plano; 20.00 Nieuws: 20.05 Klankom- rankte levens, biografie van grootmeesters der Lichte Muziek; 21.00 't Is maar eon weet, licht programma: 22.00 Strijkkwartet met piano: Klassieke muziek; 22.30 Nieuws en mededelingen; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Moderne muziek (gr.); 23.55—24.00 Nieuwa. yt'f' HTS: 19.30 Internationaal agrarisch iuws; 20,00 Journaal: 20.20 Zendtijd poli- ke partijen: Uitzending van de Katholieke lkspartij: 20.30 Speelfilm; 22.05 Kort filmp- 22.15—23.00 London Symphony Orchestra Hilversum I, 402 SO'5-beriohten; 7. 7.13 Lichte grammi Laudamus (gr): 7.50 Meditath 8.15 Radiokrai m. NCRV; 7.00 Nieuws e ;0 Grsnvm .(oonmuziei ifoonmuziek: 7.30 Te Deui 10.15 Morgendienst; 10.45 Gewijde muziek (gr); 11.00 Jaarvergadering C.H.U.: 12.00 Grammofoonmuziek: 12.10 Lichte grammo- foonmuztek; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Bachkoor en -orkest: klassieke muziek; 12.37 Alle-Dag- kerkdienst; 13.00 Nieuws. 13.15 Theaterork. en solisten; 13.45 Instrumentaal octet (gr): Klassieke en moderne muziek; 15.00 Lessen in het muziekbelulstercn: 13.30 Sopraan en piano: romantische liederen; 16.00 Voor de jeugd: 17.20 Planoduo (gr): lichte muziek: 17.40 Beursberichten; 17,45 Het spectrum, le zingen; 18,00 Koorzang; 18.30 RVU: Heden daagse letterkunde III Roman en Anti- Roman. door Jacques den Haan. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek: 7.20 Lichte gram mofoonmuziek: 8.00 Nieuws: 8.18 Muzikale ochtendpost (grl (Om 8.35 Van de voorpagi na. lezing); 9.00 Gymnastiek voor de vrouw: 9.10 Kookpraatje; 9.15 Orkestconcert (gr). VPRO: 10.00 Protestantse kerkliederen. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Een avondje thuis, gevarieerd programma (herh): 12,10 Hammondorgeispei; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.33 Voor het plat teland: 12.38 Lichte orkestmuziek met koor en solisten (gr); 13.00 Nieuws: 13,15 Salon- orkest en zangsollst: 13.45 Gesproken por tret; 14.00 Radio kamerorkest; 14.45 Volks liedjes en dansen; 15.00 Nieuwe Stated In jj~ J rclddeel. lezing: 15.10 Voor prest- Volgens de correspondent dent Kennedy de suggesties van 'Mac millan van de hand hebben gewezen. De Amerikaanse proeven zouden dus nu normaal medio deze week kunnen beginnen, juist voordat Macmillan in Washington aankomt voor besprekingen met de Amerikaanse president. Zowel Amerikaanse als Britse func tionarissen wensten geen commentaar op deze berichten te leveren. Men acht te het echter niet onwaarschijnlijk dat Macmillan iets dergelijks geprobeerd kon hebben. De proeven die de V.S. in de Stille Oceaan gaan nemen, zijn de eerste sinds in 1958 stilzwijgend werd besloten tot het stopzetten van de kernproeven. Men is er van overtuigd dat de Russen binnenkort ook weer een reeks proeven zullen beginnen. In de loop van de volgende twee of drie maanden zullen de Amerikanen on geveer veertig proeven nemen, waar van enkele op zeer grote hoogte. Er Zullen mogelijk onderzoekingen worden icht voor de ontwikkeling van de 1951 naar de Sowjetunie uitweek en dezer dagen weer in de publieke belangstelling kwam door berich ten over zijn mogelijke terugkeer naar Engeland. In het gesprek zei Burgess zijn va kantie aan de Zwarte Zee te hebben onderbroken cn naar Moskou te zijn te ruggekeerd om al die onzinnige verha len recht te zetten. Gisteren is Burgess weer naar zijn vakantie-oord terugge keerd. Sprekend over de geruchten rondom 2ijn persoon, zei Burgess dat Goloeb en zijn vriend daarmee iets te maken heb ben gehad. Zoals gemeld, heeft Goloeb, die enige' maanden geleden in Nederland asiel had gevraagd doch kortgeleden vrijwillig naar I de Sowjetunie terugkeerde, woensdag in i Moskou een persconferentie gehouden de- zelfde dag waarop de Britse Scotland I Yard arrestatiebevelen tegen Burgess en zijn destijds eveneens naar de Sowjet unie uitgeweken landgenoot Donald Mac lean uitvaardigde. Burgess verklaardde, dat Goloeb naar de Sowjetunie was teruggekeerd, omdat het leven in Nederland hem niet aan stond. Ook liet hij zich ruw uit over Nederlandse politie-ambtenaren, onder wie ook het hoofd der politie. Politie mensen houden er nu eenmaal niet van om te worden aangevallen en zij sluiten zich allemaal by elkaar aan. Iemand kwam toen op het goede idee om Goloeb —i de voorpagina's der kranten te halen Burgess daarvoor in de plaats te stel len Zij dachten dat het een goed idee zou zijn om Goloebs verklaring dat hij van de Sowjetunie houdt, te neutraliseren door het fabriceren van een verklaring, dat het Burgess in de Sowjetunie niet bevalt en dat hij dat land wil verlaten", I aldus Burgess. Hij hield vol onder de huidige om standigheden niet naar Engeland tc zullen terugkeren, zelfs niet voor een vakantie. Het enorme schandaal, dat zijn i terugkeer zou verwokken, zou zijn „vele vrienden op hoge posten groot leed en moeilijkheden" veroorzaken. klaard dat de V.S. bereid de proeven af te zien. wanneer de Rus sen internationale controle op een kern- stop aanvaarden. Met de tegenwoordige instrumenten, aldus Kennedy, is het niet mogelijk sommige kernexplosies van aardbevingen te onderscheiden. Daarvoor is inspectie ter plaatse nood zakelijk. Afliiert.entie nieuw YRATTEN" muizin\pASTA VLOKKIN Y - 7 ROEIT ZE GENADELOOS UIT Argentijnse leger sluit bestand Dc Argentijnse president Gui do is er dit weekeinde in ge slaagd de rust in zijn land te doen terugkeren, nadat twee el kaar bestrijdende legerleiders tanks en artillerie wilden ge bruiken: de een om president Guido te steunen en de ander om kracht bij te zetten aan zijn eis, dat de onlangs gekozen peronis ten hun functies niet mogen aan vaarden. Volgens onofficiële be richten heeft de president deze eis inmiddels ingewilligd. Ook heeft hij toegezegd voor het ein de van de maand nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Op een bijeenkomst van militaire lei ders is men het uiteindelijk eens ge worden over generaal Loza als com promiskandidaat voor de functie van minister van oorlog. Generaal Loza is in de loop van zaterdagavond beëdigd. Waarnemers zijn van mening, dat de toestand in Argentinië gespannen zal blijven. Zij leiden dit af uit totale af wezigheid van officieren van de mari ne bij de beëdiging. Het aftreden van de minister van oorlog, Carrera, heeft zaterdag de on rust doen ontstaan. President Guido wilde generaal Rauch benoemen, maar dit lokte het protest uit van de opper bevelhebber van het leger, generaal Poggi, die prompt door Rauch werd ontslagen. Poggi mobiliseerde de hem trouw ge bleven strijdkrachten om zijn positie te verdedigen. Hierop reageerde Rauch door zijn tankstrijdkrachten bevel te geven naar Buenos Aires op te rukken, tenein de de democratie te beschermen en de generaals die president Frondizi gevan gen namen, te verjagen. Een algehele strijd kon op het nippertje door presi dent Guido voorkomen worden. Hij bracht de generaals bij elkaar en op ba sis van zijn voorstellen werd een wapen stilstand bereikt. Deze oplossing hield de benoeming van generaal Loza als mi nister van oorlog in. De troepen van generaal Rauch kregen bevel naar hun kazernes terug te keren, maar hun com mandant benadrukte dat deze troepen paraat zullen blijven ter ondersteuning in het bewind van president Guido. Generaal Loza is als politicus vrijwel onbekend. Hij heeft geholpen dictator Opperste Sow jet vergadert Premier Chroesjtsjef en andere hoog geplaatste autoriteiten van de Russische regering werden gisteren in het Kremlin toegejuicht door de leden van de Opper ste Sow jet. Op de vergadering, die drie of vier dagen zal duren, zal een verkla ring afgelegd worden over de ontwape ningsonderhandelingen in Genève, ver moedelijk door de minister van buiten landse zaken Gromiko. De Opperste Sowjet bestaat voor ten minste vijftig procent uit nieuwe leden, die Voor het merendeel jonger zijn dan hun voorgangers. Op de agenda staaf der meer het ontwerp voor een nde> grondwet. Generaal Freeman volgt Clarke op Generaal Paul L. Freeman zal generaal Bruce C. Clarke op 30 april opvolgen als bevelhebber van hert Amerikaanse leger Europa. Generaal Freoman heeft in de tweede I wereldoorlog een belangrijk aandeel ge had in de strijd tegen Japan. Hij had toen de rang van kapitein en diende der kolanel Merrill. In de oorlog in Korea voerde Freeman het bevel over het 23ste regiment infan. terie. Hij kreeg hiervoor het kruis vooi buitengewone verdienste. Sinds april 196( is generaal Freeman waarnemend com mandant over de reservestrijdkrachten van het continentale legercommando in Font Monroe. Cllilvu door H ial. AVRO: 17.10- De terugkeer van Grace Kelly naar de filmwe reld zal acht maanden tot een jaar worden uit gesteld op verzoek van regisseur Alfred Hitch cock. Dit uitstel is no dig geworden omdat Hitchcock te weinig tijd heeft tussen de voltooi ing van de film, waar aan hij nu werkt en de begindatum van het draaien van Marnie, zo als die aanvankelijk was vastgesteld. Dc Amerikaanse gou verneur van de Pana- niakanaal-zone heeft verklaard, dat er een onderzoek wordt inge steld naar de mogelijk heden om het kanaal door middel van kern explosies te verbreden. Over twintig jaar zou het scheepvaartverkeer zo enorm uitgebreid zijn, dat het Panama kanaal te klein zou zijn. Verbreding van het ka naal volgens conventio nele methoden zou te veel gaan kosten. De Peruvianen mogen niet meer naar commu nistische landen reizen, met inbegrip van Cuba. De regering van Peru wil paal en perk stellen aan het lokken van Pe ruviaanse studenten om deze in de communis tische leer op te voeden. De Amerikaanse pi lote Jacqueline Cochran heeft gisteren de af stand van 7.800 kilome ter van New Orleans naar Hannover afgelegd met een gemiddelde snelheid van 740 kilome ter per uur. Zij zou hier mee 49 records hebben gebroken. De maxi mumsnelheid van haar Lockheed straalvliegtuig was 940 kilometer per uur. Op het V.V.V.-kantoor in Rotterdam kwam za terdag een Duitse dame, die een plattegrond te voorschijn haalde en aankondigde dat ze bin nen een op deze kaart getrokken cirkel een kamer wenste te heb ben. De informateur puzzelde en piekerde, maar hoe hij de kaart ook draaide, hij kon geen aanknopingspunten vinden. Uiteindelijk bleek dat de dame hem een plattegrond van Basel onder de neus ge duwd had. Het verhaal vertelt niet of de Duitse mevrouw nu in Rotter dam of In Basel moest zijn. Zaterdag heeft de heer Meijerhof In Heerenveen onder grote belangstel ling zijn 101ste verjaar dag gevierd. Een Amerikaanse hoog leraar heeft een onder zoek ingesteld naar de uitwerking van uiter mate hoge druk op ver scheidene materialen. De resultaten zouden er op duiden dat bij zeer hoge druk nieuwe vor men van chemische re acties optreden. Een lapje rundvlees dat bij kamertemperatuur aan een druk van 10.000 at mosfeer was blootge steld, zag er na tien mi nuten net eender uit als een gekookt runderlap je en hoewel koud, was het volkomen vrij van bacteriën cn even sma kelijk als gekookt rund vlees. De Ameriaanse minis ter van justitie, Robért Kennedy, heeft er zater dag op aangedrongen, dat de mensen die in de regering, in het onder wijs en in de kunst de toon aangeven, reizen naar het buitenland moeten maken om pro paganda voor de V.S. te maken en het buiten land te leren hoe Ame rika werkelijk is. I 882) Waren de leden van klokbekervolk vanuit ons land i gestoken naar Xoord-Engeland Maar de 14 kralen van barnsteen komen daarentegen uit landen rond de Oostzee, waar de uitvoer van Sohotland (Zuid-Enceland werd door barnsteen een grote vlucht had ge- hen bereikt via Frankrijk), by de aanvang van de Broi ongeveer 1600 jaar v. vangen kwamen i delaren naar ons land om de bron zen voorwerpen op het vasteland Europa te slijten. De overtocht i zee was In die Ujd niet meer zo bijzonders als het een paar i, zodat vele streken in dit ge- lied die het veelgevraagde handels- 1»-. IV on aan- artikel hadden aan te bieden, tot Engelse han- grote bloei kwamen. In de z.g.n. Bronstijd had ons land niet veel bij zonders te bieden, zodat de ruilhan del hier niet tot grote hoogte Is ge komen. De rijkdom aan bronzen en gouden voorwerpen valt In geleden was geweest, want er werd bodem dan ook niet te bespeuren. handel gedreven tussen Engeland i Span- streken niet TOCH IS HET ZO! Toch, ook al zal de handel in onze Egypte, tussen Oost-Europa je. kortom allerlei belangrijke produk- tiegebleden stonden vla de handelaren en reizigers met el kaar in verbinding. Een aardig bewijs van deze bewering levert een halssnoer dat In 1881 In een graf te Exlo In de gemeente Odoorn (Dr.) werd gev den, bestaande uit 25 kralen van z ver tin, 14 kralen van barnsteen 4 van faience. Deze laatste 4 kralen omgekomen, terwijl hun voorraden In uit Egypte afk op t werden gemaakt. ZU lÜke grote betekenis zUn geweest, de door voerhandel was uitermate belang wekkend. Zo zUn er depots gevonden van bronshandelarcn die hun voorraden o.a. bU Wagenlngen, Hll- legora en Ommen hadden verstopt In bUna ontoeganke- moerasscn, wellicht uit angst beroving. Misschien ook zijn de de weg kw'Ut geraakt In dat restant van de handel tussen Ierland land zeer algemeen in de 14de 13de eeuw v. Chr. maar zUn In West- Europa vrijwel alleen in Engeland gevonden, zodat het waarschynlUk is tussen Duitsland dat dc vier Egyptische kralen uit het bereikt. Mldden-Duitsland geweest. Voorts bleek uit een depot te Voorhout dat schakel vormde van de handel Groot-Brlttannlë, land, waar als doorvoer- land vla Engeland hebben centrum vele handelswegen samen kwamen. heeft men zelfs de handels- Groot-Brittannië was in voorhlsto- weg die de Britse bronshandelaren Deze export moest natuuriyk betaald de kust worden met andere ruilartikelen, zo- foort en NUmegen dat het niet verwonderlUk is dat in de Engelse bodem ook faience kralen uit Egypte worden aangetroffen. Deze aanvang keramische kralen, zowel als de 25 kunnen De Egyptische kralen, die we In de dit babbeltje noemden, nog méér vertellen. Over Peron aan de macht te brengen, maar brak later met hem. Zijn benoeming tot minister van oorlog schijnt, de positie van president Guido aanzienlijk te heb ben versterkt, maar waarnemers wijzen er op, dat bij zijn beëdiging officieren van de marine verstek lieten gaan. Dit zou het voorspel kunnen zijn tot even tuele nieuwe troebelen en hernieuwde eisen van de militaire leiders om de pe ronisten te boycotten. Generaal Loza maakte tenminste be kend, dat alle militaire leiders het er over eens zUn dat de verleden maand ge houden verkiezingen ongeldig dienen te worden verklaard. TegelijkcrtUd kon digde hU het ontslag aan van de elkaar bestrUdcnde generaals Poggi en Rauch. Chroesjtsjef wenst geen oorlog Premier Chroesjtsjef is heel anders dan Staan. Hy is geen cynicus, maar een man met optimistische ideeën over de vooruitgang die de wereld in de komen de tien jaar kan maken. Dit werd op het New Yorkse vliegveld Idlewild gezegd door Gardner Cowles, hoofdredacteur en president commissaris van het tijdschrift Look. die bijna drie uur lang met pre mier Chroesjtsjef in het Kremlin heeft gesproken. Cowles zei dat hij na zUn gesprek nu gematigd optimistisch was over de be trekkingen tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten. Cowles zei dat de Russische premier ongetwijfeld een har de communist was. maar toch de indruk maakte beslist geen oorlog te wensen en de spanningen tussen Oost en West te verminderen. Verder overlei» over Berlijn in Washington Het overleg in Washington tussen de Amerikaanse minister Rusk en dc Rus sische ambassadeur Dobrvnin ls giste ren voortgezet met een tweede gesprek over de kwestle-Berlijn. Hierbij is door Dobrynln voorgesteld om verdere be sprekingen over Berlijn cn Duitsland In Washington te houden. Verder is, even als hij het eerste onderhoud, voorname lijk gesproken over procedure-kwesties. De atmosfeer werd „ontspannen" ge noemd. AmfJS niet ^sproken over het jongste Amerikaanse voorstel tot instelling van •en internationale controlecommissie de toegangswegen naar Berlijn, Wel is dit plan voorgelegd aan de weste lijke bondgenoten: ook Duitsland zou er in het algemeen mee hebben inge stemd. hoewel tegen bepaalde punten be zwaren waren geopperd. Het voorstel gaat uit van een commissie van 13 le den: 3 neutralen, West-Berlijn en West- Duitsland en drie westelijke geallieer den; Oost-Berlijn, Oost-Duitsland en 3 communistische staten. Verder wil het Amerikaanse voorstel een verdrag om kernspreiding tegen te gaan, een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het pact van Warschau en economische samenwerking tussen Oost en West-Duitsland. De Westberlijnse politie heeft zaterdag •n vuurgevecht geleverd met de Oost- duitse vopo's in de Bernauerstrasse, die vol was met Paasbezoekers. Niemand werd gewond. De moeilijkheden begon- toen de bezoekers ineens doorliepen West-Berlijn zonder de controle te ondergaan. Voordat de mensen wegge stuurd konden worden vuurde een grens wacht. De Westberlijnse politie schoot terug en wierp enige traangasbommen. Hiermee bleek het incident gesloten. De bezoekers konden ook weer normaal doorlopen. Deze krant: èn de eigen toon die u toch wenst, èn een der beste van ons land. Als u iemand op de bon zet. verdient u terloops „Dat zit zo". (in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO Doorbalen wat niet van toepassing Is) Zelf was lk al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- heb ik dus recht op DAT ZIT ZO „Dal zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5