Leiden laat zich zes weken bekijken Mevrouw Oostveen, Leiden, 101 jaar Leiden bekeken van het draaiboek In hoofdrol van Deense film Hollands jongetje NIEUWE LEJDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 21 APRIL 1962 IA srs pj Hp pp -V- 'A iH Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag DcnHaag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Pas op de verf". Kurzaal, 8 uur: Gount Basie en zijn orkest. Zondag Hooglandse Kerk, 10.30 uur: Paas- dienst voor iede—en, dr. P. L Schoon- heim over: „Nu -egint mijn leven". „De tentoonstelling" heeft een naam. Welke tentoonstelling? Wel, als u in kringen van de gemeente Leiden „de tentoonstelling" hoort spre ken, dan kan er maar één zijn bedoeld: de grote tekeningen- en maquetten- tentoonstelling over het Leiden van de toekomst (ook de naaste!), die in de komende zomer in het Waagge bouw zal worden gehouden om alle burgers en alle vreemdelingen die het willen weten, populair en tot in details in te lichten over de grote plan nen die Leiden heeft. Het gemeentebestuur heeft er goed in gedaan op deze spectaculaire wijze iets aan de voorlichting van haar kant te gaan doen. „Het wordt werkelijk opzienbarende tentoonstelling", verzekerde een zegsman van de com missie ons. naam is „LEIDEN BEKEKEN". En Ha Maandag Kon. Schouwburg, uur: Haagsche Comedie met „Een mal meisje"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Pas op de verf". Diligentia, 8.15 uur: Haags Studenten Cabaret „Met huid en Hagenaar". Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Haags Matrozenkoor m.m.v. Gerard Akker huis, orgel. Dinsdag De Kleine Burcht, 7.30 uur: Jaarver gadering Leidse Districts Dambond. Haarlemmerstraat 150. 35 uur: Re ceptie t.g.v. veertigjarig jubileum A. Blok bij P. Hogendoorn en Zn. Den Haag, Kon. Schouwburg, Rot terdams Toneel met „Cyrano de Berge- Woensdag Lakenhal, 8 uur: Vereniging van be langstellenden in De Lakenhal, drs. Van Wessem over schilderijen in het mu- Aula academisch ziekenhuis. 11.25 u.: Middagpauzebijeenkomst. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging „Rijnland". Geref. Jeugdhuis, 8 uurLeidsche Ver eniging van Postzegelverzamelaars. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Caroline". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo, m.m.v. Die Haghe Sanghers en Anaier Bijlsma, violoncel. Diligentia, 8 uur: Clifton Matthews, piano. Donderdag Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Preker. 8 uur: Afscheid ds. M. Otte- vanger. Casmotlheater, 7 en 9.15 uur: Filmserie K. en O., „Celui qui doit mourir", van Jules Dassin. Café Aniba, 3 uurTuinders- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", C. van Heijningen over flora en fauna van Nieuw-Guinea. Vrijdag Filmzaal universiteit, 8 uur: Contact commissie Kinderbescherming, vertoning film „Warum sind sie gegen uns?" De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, di\ S. R. van Asperen de Boer over: „Een wandeling door oud-Amster dam". Den Burcht, 7.45 uur: Zangspelclub Herv. wijkgemeente Kooiwijk, opvoering operette „Prinses Rozelijn". Het gulden Vlies. 2.30 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen.D. Scheer over „Tasmanië". Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Lei- den-centrum, A. A. Olff uit Rijswijk over „De gouden schelp". Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 8 uur: De Lekenspelers met ..Drie'vrouwen omeen", door Johan Blaaser. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Ker sentuin". Gebouw K. en W., 8 uur: Hofstad Ope rette met „Dans met de keizer". Op gouden Wieken, 8 uur: Carolyn Stanford, mezzo-sopraan, rh.m.v. Martnus Flipse, piano. Zaterdag Zomerzorg, 3—5 uur: Receptie t.g.v. veertigjarig jubileum Hengelaarsbónd voor Leiden en omstreken. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Kleine kinderen worden groot". Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 Werkgroep Haagsche Comedie met Wissewas"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De engel van het kwaad". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solist: Herman Krebbers, viool. Diligentia, 8 uur: John Perras, fluit, en Gilbert Kalish, plano. Op gouden Wieken, 8 uur: Toneelgroep Proton met „De menselijke comedie". Films Casino (2.30 uur): Paw, het kind twee werelden (alle leeftijden); 7 en uur: De onverzoenlijken (14 jaar); don derdag, 7 en 9.15 uur: Hij die sterven moet (voor K. en O.). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Meester Vlub- ber, de vliegende schoolmeester (alle leeftijden) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): La belle Américaine (alle leeftijden). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Het zwaard van Robin Hood (14 jaar); donderdag: Een grote liefde, één grote hartstocht Studio (2.30. 7 on 9.15 uur): Dp miljoe nen van meneer Jules (alle leeftijden) Trianon (2 30, 7 en 9.15 uur): Eén py jama voor twee (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Schilderijen aquarellen 1 Johan Burning (tot 8 mei). Prytaneum. tekeningen van Harry Kamoen. onder auspiciën van Pro Civi- tate (tot 31 mei). Academiegebouw, Drie fasen in het werk van Mark Kolthoff (tot 29 april) Leeszaal en bibliotheek Reuvens, «ree straat 27. maandag en woensdag vaD t tot 5 30 en van 7 tot 9 uur: dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 1 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Bijkantoor chr school Obrecbtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30—fr uur na., zaterdag 25 uur; jeugd: elk* woensdag 25 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uu> en vrijdag (speciaal voor de groter» jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur s avonds. tussen LEIDEN en BËKEKEN kijkt een oog, UW oog wel te verstaan, want u zult toch over een aantal weken deze tentoonstelling van en over uw stad be slist willen zien. De naam werd gevonden door de heer C. L. Modderman van de stede-bouwkundige afdeling der gemeen- en gekozen uit een tiental. Will Tweehuysen is de ontwerper van de tentoonstelling. Hij heeft zich ver zekerd van de medewerking van de Haagse binnenhuisarchitect C. Aarde werk. De schets van de opbouw is in lijnen al klaar. De tentoonstelling zal alleen in de Boterhal van de Waag worden gehouden. Bij het ontwerpen is met het decor van deze overwelfde pilarenhal zoveel mogelijk rekening ge houden. Op 19 juni gaat de tentoonstelling open. Zij zal niet minder dan zes we ken duren. Maar dat is ook wel nodig als men duizenden belangstellenden op rustige wijze voorlichting over de Leidse wegen- en saneringsplannen wil geven. Gezonnen wordt op een ongebruike lijke opening. De toegangsprijs zal laag zijn. Ook de schooljeugd zal voor deze manifestatie worden geïnteresseerd. Voor organisaties die bij de plannen min of meer betrokken zijn, kunnen excursies worden voorbereid. Organisaties die belangstelling hebben, kunnen zich nu al in verbinding stellen met het secretariaat van de tentoonstel lingscommissie, stadhuis Leiden. Hoof den van scholen kunnen daar vanzelf sprekend ook terecht. De tentoonstelling heeft twee oog merken. Ten eerste de voorlichting aan de eigen bevolking, ten tweede: een Leidse presentatie tegenover de deskundigen op het brede terrein van V olleybalnieuws Prof wijk speelde gelij': tegen O.Y.C. Na een hopeloos lijkende "20 achter stand hebben de P.W. dames donderdag avond toch nog kans gezien het Haagse O.V.C. een gelijkspel af te dwingen. In de le en 2e set was O.V.C. opper machtig. Service en aanval werden door de Haagse dames bijzonder bekwaam ge hanteerd. Bij Profwijk lukte niets met als gevolg verlies van de le en 2e set met rake cijfers, resp. 155 en 15—0. Eindelijk in de 3e set kwam de om mekeer bij onze stadgenotes. Zij gingen hun tegenstandsters nu met dezelfde middelen bestrijden, n.l. harde opslag en aanval. O.V.C., kennelijk verrast door dit herstel van Profwijk, ging wankelen en moest nu op haar beurt de 3e set af staan met 0—15. In de 4e set bleven onze stadgenotes keurig volhouden. Na de eerste opslag veroverden zij direct een voorsprong, 07 en hoewel O.V.C. nog kans zag de achterstand tot 37 in te lopen, onze stadgenotes gaven verder geen punten meer weg en wonnen zodoende met 315 deze set. Jaarverslag Philadelphia—Leiden Moeilijkheden tussen ouders en schoolbestuur spoedig opgelost? T TIT het jaarverslag van de protestantse vereniging van ouders en vrien- LJ den van het afwijkende kind „Philadelphia", afdeling Leiden en om streken, blijkt, dat de afdeling 203 leden telt en 71 donateurs. Bijna alle ouders van de leerlingen der Ds. de Wolff school zijn aangesloten. Van de donateurs werd belangrijke financiële steun ondervonden. Eind 1961 werd evenals in 1960 een gift van 500 ontvangen. In het verslag wordt uitvoerig inge gaan op de reeds eerder door ons be schreven moeilijkheden tussen ouders en schoolbestuur. De „Vereniging voor christelijk onderwijs" (Hervormde school vereniging) heeft inmiddels een com missie benoemd, die conceptstatutcn voor de schoolorganisatie heeft samen gesteld. Het overleg tussen ouders en deze commissie zal waarschijnlijk spoe dig plaats hebben, zodat naar Philadel phia hoopt, op korte termijn een oplos sing wordt gevonden voor een goede bestuursvorm van de school. Er wordt daarbij opgemerkt, dat voor- voor een b.l.o.-school het van groot belang is, dat de ouders op behoorlijke wijze zijn vertegenwoordigd in het be stuur. aangezien bij de opvoeding van gehandicapte kinderen een goed samen spel tussen bestuur, onderwijzend perso neel en ouders een dringende eis is. de planologie in den lande. De com missie hoopt, dat vele gemeentebestu ren en gemeentelijke diensten afge vaardigden zullen zenden- om Leiden op deze wijze te bekijken. En om te zien hoe de ontwerpers der Sleutel- stedelijke plannen erin geslaagd zijn, een synthese te vinden tussen het his torisch waardevolle en de onontwijk bare eisen voor de toekomst. Zoekt u een GERO-CASSETTE van 40,— of 400,—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist. Films in Volkenkunde De titels van de films die op 22 23 april van half drie af in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat worden gedraaid, luiden: „Maskerage" en „The Loon's Necklace". Het Nederlandse jongetje Jimmy Sterman als Paw. TfANDAAG IS mevrouw C. W. Oost veenSerlie te Leiden 101 jaar geworden. Zij is de oudste inwoner van Leiden. Een familielid van mevrouw Oost veen vertelde ons, dat de 101-jarige het naar omstandigheden nog steeds goed maakt. Haar krachten worden welis- Technisch onderwijs Op initiatief van het bestuur der af deling is opgericht een „Stichting voor christelijk individueel technisch onder wijs". Zodra de school is gestart, zullen jongens van de b.l.o.-school, die hiervoor geschikt zijn, op deze nieuwe school wor den geplaatst. Zij kunnen dan een op leiding krijgen voor metselaar, timmer man, schilder en metaalbewerker. Voorts wordt in het verslag nog opge merkt, dat alle protestantse organisaties, die zich bezig houden met de problemen van het afwijkende kind, in beginsel heb ben besloten over te gaan tot oprichting van een protestants christelijk diagnos tisch centrum voor Leiden en omstreken. De schoolvakantie wordt in juni in Die Osiewa te Noordwijk gehouden. Onder verantwoordelijkheid van „Phi ladelphia" afdeling Leiden, werden in 1961 op advies van de schoolarts negen kinderen uitgezonden naar de gezond heidskolonie „Zonne-oord" te Ede. Vraagt demonstratie aan: MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF Tref balcompetitie voor Leidse meisjes De leiding van een aantal Leidse club huizen heeft een trefbalcompetitie voor meisjes georganiseerd, die wordt gehou den op dinsdag 29 en woensdag 30 mei. plaats nog onbekend. De wedstrijden zijn voor meisjes van 10, 11 en 12 jaar en van 12, 13 en 14 jaar. Er wordt gespeeld met achttallen. Volle-Evangeliezending Leiden: zondag 10 uur evang. Zijlstra, dinsdag 8 u. nam. evang. Zijlstra, in het gebouw Prediker, Janvossenstceg. waar minder, maar in geestelijk op zicht kan zeker niet van een vermin dering worden gesproken. Vooral met de geestelijke dingen is zii de laatste tijd bezig. Verzen zoals „Als g' in nood gezeten" zegt ze van begin tot eind op. Haar sterke geheugen voert haar menigmaal terug naar feiten uit de vorige eeuw. die zii nog tot in details weet weer te geven. Zelf zegt mevrouw Oostveen het zo. „Ik ben wel krachteloos maar niet lusteloos". Voor allerlei zaken heeft zij nog een levendige belangstelling. En haar familieleden vinden het prettig, haar van alles en nog wat op de hoogte te houden. Mevrouw Oostveen is maar twee maal in haar lange leven ernstig ziek geweest. Op 65-jarige leeftiid kreeg zij longontsteking en toen ze 73 was rood vonk. De dokter gaf haar toen zij honderd jaar zou worden wat medi cijnen voor haar hart. In 1949 overleed haar man, nadat zij ruim zestig jaar getrouwd waren geweest. Na het verlies van haar man woonde mevrouw Oostveen bij haar oudste zoon, de heer CW. Oostveen, aan de Rijn- en Schiekade. Daarna ver huisde zij naar de woning van haar oudste dochter aan de Jan van Goyen- Tussen de bladzijden CASINO ('s middags). Het Deense echtpaar Astrid en Bjarne Henning- Jensen heeft een film gemaakt, waarin een Nederlands jongetje de hoofd rol vervult: Jimmy Sterman uit Arnhem, een neefje van de bekende Otto Sterman, voordrachtkunstenaar en sportleraar. De vader van Jimmy is een geboren Westindiër, zijn moeder is een Hollandse. De Henning-Jensens zijn bekend geworden door hun film Ditte, een mensenkind. Hun films gaan meestal over vraagstukken waarmee vooral kinderen en jonge men sen worden geconfronteerd. In Paw is dit de rassendiscriminatie. Paw (Jimmy Sterman) is een half bloed, op tienjarige leeftijd wees ge worden. Van West-Indië gaat hij naar zijn oma, die in een Deens dorpje woont. Het knaapje krijgt het daar niot gemakkelijk. Zijn donkere huidskleur verleidt de schoolkinderen tot plage rijtjes. Zij laten hem links liggen en omdat zijn grootmoeder ook al weinig begrip voor de situatie toont, begint Paw zich onlgelukkig te voelen. Hij ver langt naar zijn warme land. Nog vervelender wordt het. wanneer de oma sterft. Niemand wil het jonge- tje-met-die-donkere-huid in huis heb ben. Ten slotte raakt hij in gezel schap van een stroper, de enige in het dorpje met wie hy goed kan opschieten. Maar de stroper wordt gearresteerd en weer staat Paw alleen. Hij komt in een tuchtschool terecht, ontvlucht en gaat op een eilandje wonen met een jonge Het verhaal heeft een bemoedigend slot. Paw wordt gevonden door de aar dige dochter van een landbeheerder en zij zorgt ervoor, dat hij en zijn vriend de stroper opnieuw bij elkaar komen. Zodoende krijgt Paw weer wat vertrou wen in de gemeenschap. Het eenvoudige verhaal is gevoelig verfilmd, waarbij sentimentaliteit zo veel mogelijk is vermeden. De film laat zien. dat we ons waar het de rassen discriminatie betreft niet al te spoedig op de borst moeten slaan. Hier is het toe vallig een streng-calvinistische gemeen schap die zich eraan schuldig maakt, maar het hadden evengoed mensen van een andere richting kunnen zijn. Want de kiem van dit kwaad schuilt in ons aller hart, er is maar weinig nodig om ons meerwaardigheidsgevoel te doen ontwaken. Leidse clubhuisjeugd gaat voetballen Ook dit jaar wordt een voetbalcom petitie gehouden tussen Leidse Clubhui zen. te weten De Mirt. het Mierennest, de Kajuit, de Spreeuwpot, De vrolijke Ark, het Leidse Volkshuis, de Sperwers, het Kraaiennest en van het Leger des Heils. De leeftijden zijn: pupillen b, 7, 8 en 9 jaar; pupillen a, 10, 11 en 12 jaar; junioren 1: 15, 16 en 17 jaar. De pupillen b en a spelen op woens dag 23 mei om half 2, de junioren 1 op 23 mei en vrijdag 25 mei om 7 uur 's avonds. Er wor&t gespeeld op de ter reinen aan de Nachtegaallaan. De slui- tj^gsavond is op zaterdag 26 meL TN DE DOOR fundamenten om- dam, toen in Den Haag, daarna in benoeming tot directeur van de De heer Van der Stoep spreekt *- ringde directiekeet aan de Jo- Makassar... .christelijke l.t.s. in Leiden. „Voor- uit ervaring, weet ik, want als han Wagenaarlaan (eind Vijf- ,,'k Had in de B.S. gezeten en al als je zo lang bij het onderwijs ouderling van de Hervormde Ge- Meilaan) ontmoette ik vorige wilde na de oorlog als leraar aan werkt, denk je wel eens, ik zou meente in Pendrecht is hij kei- week de heer H. van der Stoep de middelbare zeevaartschool in het zó willen doen anders dus. hard met zijn neus op de ver- fél), directeur van de in aanbouw Makassar meehelpen aan de we- Bovendien heb ik de ervaring, dat vlakking van deze tijd gedrukt, zijnde christelijke lagere tech- deropbouw van het voormalige je bij het neutrale onderwijs, Het directeurschap trekt hem nische school in Leïden-Zuidwest. Nederlands-Indië. Bovendien was waar ik nu door omstandigheden bijzonder aan. al verwacht hij heer Van der Stoep woont nu er nog steeds de trek naar andere aan ben verbonden, de leerlingen niet, dat zijn pad over rozen zal gaan. „Ik ben niet bang voor nog in zijn geboortestad Rotter dam maar hij voert al geruime tijd wekelijks vele besprekingen in Leiden, onder anderen met de heren van het Rotterdamse archi tectenbureau Jos en Leo de Jon ge. Het lijkt me een vriendelijke man, met wie niet gauw iemand ruzie zal krijgen en die toch om de drommel wel weet wat hij wil Maar de heer Van der Stoep heeft dan ook veel mee. In de eerste plaats zijn geloof in God. waardoor hij met vertrouwen zijn werk in Leiden begint en waaruit ongetwijfeld ook zijn warme be langstelling voor leerlingen en andere medemensen is te verkla ren. Dan zijn daar z'n pedago gische en technische bekwaamhe den al sinds 1945 heeft hij bij verschillende technischescholen, tot op Celebes toe, als leraar voor de klas gestaan. En dit alles wordt gecompleteerd door z'n rustige, frisse en innemende verschijning grijs krullend haar, al ietwat kalend, bruine ogen in een open en prettig gezicht, smaakvol ge kleed. A L MET ZIJN eerste woorden verraadde de heer Van der Stoep (2 dochters en 1 zoon) z'n Rotterdammerschap: „Wij zijn er op gaan varen, dat de praktijk- Hier staat hij nog tussen de fundamenten met op de achter grond de directiekcet, maar komende maand gaat het menens worden voor de heer H. van der Stoep, directeur van de in Leiden- Zuidwest in aanbouw zijnde chr. lagere technische school. AI meer dan twee jaar geleden werd hij benoemd en sinds die tijd heeft hij hergen voorbereidend werk verzet; op 14 mei a.s. treedt hij ein delijk echt in functie. De eerste leerlingen zijn al ingeschreven en op 1 september hoopt de heer Van der Stoep, geassisteerd door z ven leraren, in de hopelijk dan voltooide praktijkhal te starten met pl.m. 200 jongens, verdeeld over acht klassen. In totaal krijgt deze streekschool accommodatie voor circa 750 leerlingen (dertig klassen) en het is de bedoeling, dat eind volgend jaar het gebou- wcncomplcx aan de Vijf-Meilaan geheel zal zijn voltooid. moeilijkheden en ik weet, dat die zullen komen. Hier moet echter het vertrouwen zijn, dat ons le ven wordt geleid". TpiGENLIJK zou directeur Van der Stoep wel een kruistocht willen beginnen tegen de onjuiste mening, die nog steeds bij vele ouders bestaat ten opzichte van het l.t.s.-onderwijs. Alsof dat iets minderwaardigs is „Weet u, dat mensen met de l.t.s. als basis opleiding in deze tijd heel wat kunnen bereiken en het later fi nancieel vaak beter hebben dan mensen met mulo of hbs?" zei hij me. „En u moest eens weten hoeveel levens kapot worden ge maakt door ouders, die hun jon gen met alle geweld van een l.t.s. afhouden, terwijl ze daar qua aanleg juist thuis horen". Hoe zijn lagere technische school organisatorisch in elkaar zit en welke toekomstmogelijkheden er voor de leerlingen zijn, heeft de heer Van der Stoep me ook nog verteld maar dat is een gecompli ceerd verhaal. Wie daarover wat meer wil weten, moet maar een afspraak met hem maken, vind ik. Ten slotte is hij niet voor niets iedere woensdagmiddag en -avond (volgens afspraak dan) als directeur te spreken in de chr. nijverheidsschool voor meisjes 'Boshuizen' aan de Toussaintkade. Daar kan men trouwens boven- hal 1 september wordt opgele- landen in me. We kwamen tijdens niet mee kunt geven wat je wilt." verd. Hij had vroeger trouwens de actie tegen het KNIL echter vertelde de heer Van der Stoep ook echt willen gaan varende midden in de vuurlinie te zitten me. „Je geeft alleen les en je oorlog verstoorde deze plannen en kort nadat m'n eerste dochter hebt geen contact met het geloofs- dien iedere middag leerlingen op en acht jaren lang kwam hij na was geboren, keerden we terug leven van je leerlingen. Juist in geven. Wel noteerde ik nog, dat zijn ambachtsschoolopleiding naar Nederland, waar ik leraar hun kritische jaren hebben de school ook een dagopleiding niet verder dan de werktuig- werd in Musselkanaal." Thans is jongens behoefte aan steun, al krijgt voor stukadoor en brood- bouwkundige afdeling van een de heer Van der Stoep (nog) le- zou je dat niet zo direct zeggen en banketbakker, scheepswerf (Rotterdamse Droog- raar aan de tweede l.t.s. te Rot- Op een neutrale school geef je op dok). Het bleken later (in 1945) terdam en aan de avondschool het geestelijke vlak vaak stenen waardevolle praktijkjaren te zijn voor scheepswerktuigkundigen voor brood. Je houdt je hart vast geweest die de heer Van der aldaar. ais je heseft wat er moet worden Stoep tezamen met de in de van jongeren, die alleen nog avonduren behaalde akten, voor TTIJ IS OM allerlei redenen warm kunnen lopen voor tiener- L1- best in z'n nopjes met zijn Idolen gelijk Cliff Richard". de klas brachten. Eerst in Rotter- Het echtpaar HenningJensen heeft de zaak zuiver en overtuigend gesteld, zonder evenwel in zwaarwichtigheid te vervallen. De humor ontbreekt niet en tevens wordt een kijkje in het dieren leven genomen. Het is alleen jammer, dat de rolprent niet in zwart-wit is ge houden. Het gebruikte kleurenprocédé is minder geslaagd. (Lichtvoetige film over rassendiscri minatie). De onverzoenlijken CASINO, ('s avonds) Na John Hustons The Misfits thans zijn „Onver zoenlijken" (The unforgiven). Zeer in teressant ter vergelijking, hoewel men van The Misfits kon zeggen, dat deze film belangrijk was door het scenario van Arthur Miller. Helaas ligt aan deze film niet zo'n uitnemend scenario ten grondslag. Daar om is „De Onverzoenlijken" ccn niet onverdienstelijke edel-Western geble ven, waarin de onverzoenlijke haat tus sen blanken en roodhuiden (het „anti semitisme van het Wilde Westen") boeiend aan de orde wordt gesteld. John Huston is een filmer van for maat en dat blijkt vooral in zijn beel den van het woeste landschap met de edele paarden. Hij suggereert ons hierin telkens een mysterie, vooral als de ge heimzinnige ruiter in het beeld komt, de man, die als het geweten der blanken fungeert en hen telkens aan hun strijd met de roodhuiden herinnert. Een film, die voor een Western veel te diepzinnig wil zijn. (Edel-Western). De miljoenen van meneer Jules STUDIO. De eenvoudige schaap herder Jules vindt een groot bedrag aan geld, waardoor zijn rustig leventje da nig in de war wordt gestuurd. Hij deelt het geld met gulle hand uit en raakt daardoor in moeilijkheden. Zelfs de men sen wie hij zo goed bedenkt, vatten arg waan op en het eind van het liedje is, dat de politie eraan te pas komt. Dan wordt Jules van zijn geld verlost en kan hij zijn gewone leven voortzetten, nog iets aangenamer dan vroeger door dat hij nu een lieftallige vrouw aan zijn zijde heeft. Het aardige verhaal heeft als onder grond de gedachte: geld maakt r\iet ge lukkig. De film is een debuut van re gisseur Giono, die zeker enig talent heeft. De bekende komiek Fernandel drukt er evenwel sterk zijn stempel op. (Leuke ontspanning). Mr, Vlubber LIDO Een verstrooide scheikunde leraar doet in zijn privé-laboratorium na veel mislukkingen een uitvinding van grote waarde: vlubber, vliegend rubber. Dit vlubber is een spulletje dat maling heeft aan de zwaartekracht. Er kunnen sprongen mee worden gemaakt die alle beschrijving te boven gaan. Regisseur Robert Stevenson maakt van dit vlubber gebruik om er zelfs auto's mee te laten vliegen. Deze daverende uitvinding lekt on danks de geheimhoudingspogingen van dc leraar uit en komt in het Capitol te recht. Landmacht. Luchtmacht en Marine vaardigen vlagofficieren af om tc trach ten de monopolie-rechten te verkrijgen en de filmmakers drijven fijntjes de spot met de beruchte concurrentie tussen deze de fensie-makkers. Na veel grappige situaties gaat de zwaarbelaagde leraar het spulletje zelf maar naar de president brengen en doet dat met zijn geliefde en zijn hondje in zijn prachtige T-Fordje (touring sedan 1912) door de lucht. j Walt Disney's beroemde trucjes geven een ongeloofwaardig maar ditmaal erg grappig beeld aan de film. Deze Rank- film met Nancy Olsen, Keenan Wynn en Tommy Kirk brengt kolder die er zijn mag. (Leuke Rank-Yank). Het zwaard van Robin Hood REX. We hebben allemaal wel eens van hem gehoord: van Robin Hood, dc grote Engelse vrijbuiter met het hart van goud. Degenen, die ook wel eens iets van hem willen zien, kunnen deze week in Rex terecht. Daar draait dc En gelse kleurenfilm Het zwaard van Robin Hood. Veel verhaal zit er niet in. Het komt eigenlijk zo'n beetje hierop neer, dat Robin Hood het opneemt voor de ver drukten en onrechtmatige machthebbers op hun nummer zet. Maar dat wisten we al uit de boeken. Maar ook filmisch valt er hoegenaamd niets te beleven. Het is een lange aan eenschakeling geworden van paardenge- draaf door zuurtjeqgroenc namaakvcl- den cn bordpapieren bossen en veel zwaardgeklettcr in oude kastelen Anderhalf uur lang zien we Robin Hood knokken. En steeds weet hij te winnen: en steeds blijft zijn scheiding recht zitten. Maar of u geboeid op uw plaats blijft zitten, is zeer de vraag. Want het is maar een heel mager geval letje geworden, (Matigjes), La belle Américaine LUXOR. De leuke ontspanningsfilm La belle Américaine is nogmaals ge prolongeerd. Hij geeft een brokje uit het dagelijks leven van een Parijs straatje gezien door dc ogen van dc Franse regisseur Dhery. Kleine luiden komen in het bezit van een grote, beeld schone Amerikaanse wagen, la belle Américaine. Er ontstaat een lange reeks amusante situaties. Eén pyjama voor twee i In de geprolongeerde kolderfilm Eén pyjama voor twee, ligt er allemaal wel erg dik bovenop, de wyze van Hollywool wordt ge stoeid" met huwelUk en echtscheiding, zodat men niet verder komt dan tot wat banale gein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3