llicuuie geihsctfe (JTuurant mi OAS-leider Salan in de gevangenis Commentaar Geheime leger in Algerije onthoofd Opstand in de Santé weer snel bedwongen PASEN Dag van gisteren gaf al idee van de Paasdrukte Kamer stelt debat over huurverhoging uit Hl! ZATERDAG 21 APRIL 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ8.25 per kwartaal; ƒ2,80 per maand; ƒ0,65 per week Drieënveertigste jaargang no. 12460 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticf? is Qhcbirom mgn hert ia Ugljcospoet" in 'n woelige wereld veilig verzekerd. Kromme Nteuwegraclit 810 UTRECHT TAE ORGANISATIE van het geheime leger, de O.A.S., heeft gisteren de zwaarste slag in haar bestaan gekregen, doordat haar leider, generaal Raoul Salan, bij een razzia in Algiers kon worden gearres teerd. De gehele dag ging in Parijs en Algerije het gerucht van de arrestatie en aan het eind van de middag kwam de officiële beves tiging. De geboeide ex-generaal kwam gisteravond om half tien op een Parijs vliegveld aan, waarna hij onder zware politiebewaking naar de Santégevangenis werd gevoerd. Zijn komst verwekte daar grote opschudding, die zelfs ontaardde in gevechten tussen ijlings versterkte politie en politieke gevangenen. De arrestatie van de O.A.S.-leider werd gisteravond eerst bevestigd door de woordvoerder van het minis terie van Algerijnse zaken, waarna later een communiqué van de minis ter-president,Pompidou, volgde. De arrestatie van de ex-generaal was mogelijk geworden door inlichtingen die men had verkregen van een gevangen O.A.S.-officier. Salan had geen bijzon dere maatregelen voor zijn veiligheid genomen. Hij was bij zijn arrestatie slechts in gezelschap van twee officieren. Hij was naar Algiers gegaan om daar het weekeinde door te brengen met zijn vrouw en zijn dochter (die eveneens in arrest zijn gesteld). Zij verbleven op de vijfde etage van een gebouw in de Rue des Fontaines, een smalle straat die leidt naar de Boulevard Saint Seans, in het centrum van Algiers. Identificatie kend. Hü weigerde bovendien zijn iden titeit bekend te maken, doch toen hü eenmaal naar de Franse basis Regghaia, buiten Algiers, was gebracht, was het een koud kunstje vast te stellen wie hij was. Op het vliegveld was onder anderen generaal Charles Ailleret, de Franse op perbevelhebber in Algerije, die binnen kort naar Frankrijk zal terugkeren. Ail leret, die juist minister Louis Joxe uit geleide had gedaan, ging naar de wacht kamer van het vliegveld, wakr Salan geboeid op een bank zat. De generaal ging naar zün ex-collega toe, bleef hem staan en keek hem strak aan. Op rustige toon zei hü: „U weet wie ik ben. Daarna, zonder zijn stem te verheffen, veegde hij Salan de mantel uit voor de misdaden die de O.A.S. in zün opdracht heeft gepleegd. Salan werd spierwit er kwam een harde uitdrukking op zün gezicht. Hij gaf echter geen antwoord. Gedeprimeerd Toen de ex-generaal al per vliegtuig op weg was naar Parijs, onderbrak de OA.S. een televisieprogramma met eigen clandestiene uitzending, waarii arrestatie van haar leider bekend werd gemaakt. De omroeper noemde de ge vangenneming „pijnlijk", maar, zo zei hij, met zulk een mogelijkheid was altijd rekening gehouden. Hij besloot zijn kor te toespraak met de woorden: „De strijd gaat voort - de O.A.S. zal overwinnen." De Europese bevolking van Algiers is echter ernstig gedeprimeerd door het bericht, ook al is de opvolger van Salan, do vrü kleurloze en veel minder gezag hebbende generaal Paul Hardy, al be kend. Hardy mist namelijk de leiders kwaliteiten van Salan en is bovendien niet iemand die geestdrift weet te wek ken. Hü is de enige ex-generaal die de O.A.S., na de arrestatie van haar voor naamste bevelhebbers, Salan en en Jou- haud, heeft. Het kader bestaat nog slechts uit wat ex-kolonels en lagere ex-officie ren, wier overwicht slechts zeer gering is. Voor vervolg zie pagina 9 Nieuws in één oogopslag Met de arrestatie van de Franse ex-generaal Salan gisteren in Algiers is het Franse geheime le ger onthoofd. Bij de aan komst van Salan in de Pa- rijse Santé-gevangenis brak daar een oproer uit. Gevangenen stichtten brand in een der vleugels. Vanmorgen zat iedereen weer in zijn cel. De OAS heeft zelf de arrestatie van Salan bekendgemaakt, doch meegedeeld de strijd te zullen voortzetten. Nederland is eivol met de Paasdagen. Twee toe ristische golven overspoe len ons land: uit Duits land en uit België. Bij de ANVV in Den Haag noemt men de toestand „krank zinnig druk". Naar voor zichtig eschattingen komen er een half miljoen toeris ten. De landingen die de In donesische strijdkrachten op de kust van Waigeo en Gag hebben uitgevoerd, waren in omvang de grootste die tot dusverre in het gebied van Nieuw- Guinea werden gemaakt. De Nederlanders hebben niet minder dan 120 ge vangenen gemaakt. Het probleem op Nieuw-Gui- met die 120? Het Kamerdebat over de huurverhoging zal als het tenminste nog doorgaat niet voor 3 mei beginnen. Op socialis tisch verzoek gaat aan het debat nog mondeling over leg met minister Van Aartsen vooraf. De loon- compensatie voor de huur verhoging zal waarschijn lijk 2,25 per week gaan bedragen. In Washington gingen geruchten dat het Neder lands-Indonesisch voor overleg tijdens het Paas weekeinde zou worden hervat. Punt 1 van de agenda zou het plan-Bun ker zijn. Mogelijk zal de Nederlandse gesprekspart ner, dr. Van Roijen, dezer dagen opnieuw naar Den Haag komen. De Papoea leider N. Jouwe zal ver moedelijk morgen van Ne derland naar New York vertrekken om rapport aan de V.N. uit te brengen. Politieke gevangenen zijn gister avond in de Parijse Santé-gevangenis in opstand gekomen na aankomst van ex-generaal Raoul Salan, de in Algiers gearresteerde leider van de O.A.S. De opstand is snel onder drukt door politie en veiligheids troepen. Omstreeks middernacht slaagden en kele politieke gevangenen er in uit hun cellen te komen, nadat geruime tüd door vele gevangenen luid kabaal was ge maakt. Men sloeg met metalen bekers het ritme van „Algerie fran?aise" op de .vensterbanken en riep -„De Gaulle aan de galg". De enkelen wisten ook andere celdeuren te openen, waaronder die vai nlet-politieke gevangenen. Onmiddellijk kwam de oproerpolitie ii actie, die gewapend met traangasbommen en met helmen op de gevangenis bin nendrong. Men trof er heftig demonstre rende gevangenen, die een deel van de gevangenis al in brand hadden gestoken. Et ontstond een hevige vechtpartij tus- Kon. Landmacht bedankt voor „Vrij Nederland" Bij de administratie van het week blad „Vrij Nederland" is een telegram ontvangen, waarin het weekblad wordt meegedeeld, dat de abonnementen die het hoofd van de sectie welzijnszorg van de Kon, Landmacht op dit blad had, als geëindigd dienen te worden beschouwd. De sectie welzijnszorg had ten behoeve van kazernes en legerplaat sen in ons land 220 abonnementen op „Vrij Nederland". Het telegram ondertekend met Rijksinkoop". De directie van het weekblad weegt nu in de eerste plaats om toch door te gaan met het verzenden var exemplaren van het blad aan de ka zernes en legerplaatsen in ons land er ten tweede om een zogenaamd goed koop abonnement in te stellen voor in dividuele militairen. Zoals bekend, heeft 'het lid van d€ Tweede Kamer, de heer J. H. Couzy (lib.) op 9 april de minister van defen sie schriftelijk vragen gesteld tikelen die in het nummer van 7 april van „Vrij Nederland" zijn verschenen. Hierin werd opgewekt tot dienstweige ring van militairen tegen uitzending naar Nieu/w-Guinea en werd gewezen op „onderduiken" als een mogelijkheid om aan uitzending te ontkomen. Koninklijke familie in Italië aangekomen De Koninklijke familie is in het va kantieoord ten noorden van Rome aan gekomen. waar het de Paasdagen zal doorbrengen. Maandag zal het in Neder land terugkeren. sen gevangenen en politie, waarbij 15 politieke gevangenen en 5 politiemannen verwondingen opliepen. Er moet hard gevochten zijn, want de politie vroeg versterking van een spe ciale brigade veiligheidstroepen, die ge helmd en voorzien van knuppels de ge vangenis binnendrong. Omstreeks één uur in de nacht was het pleit beslecht en had men de gevangenen weer in de cel len. De brandweer wist de brand te loca- liseren, maar was vanmorgen nog bezig met de nablussingswerkzaamheden. De bewaking is verscherpt. AL wat ons deert, tot in het diepst bezeert, geworteld als een boom aan 't stenen dodenhuis gespeend aan elke droom om woekerde Uw kruis. Maar zie Uw macht verspleet de kracht en sloeg een diepe kloof in deze woekering waaruit hoop en geloof bleek wenken tot herinnering. Vandaag, Uw voeten gaan waar onze kruisen staan. Zelfs door de dood zult Gij ons vergezellen. De zwarte raven vluchten uit de kruin. De doden bloeien als een immortelle witblinkend voor Uw eeuw'ge tuin. Dit is de grote morgenstond die Christus' graf geopend vond. Nog weif'lend, vol verbazen begroeten wij de vriendenkring. Dan staat opeens de Heer van Pasen in 't midden met Zijn zegening. HERM. STEGGERDA XJET PAASFEEST, dat we morgen vie- ren gaan, wil zeggen, dat we als men sen mogen leven uit het leven en uit de Dat is voor morgen maar In wezen voor iedere dag van ons bestaan op deze aarde het grote nieuws. Het behoeft ook in de krant niet te ontbreken. Er behoeft niet over te worden gezwegen. Er ligt geen taboe op. Integendeel, we mogen er alleen van laten blijken, en in al onze levensgedragingen. Leven uit het leven. Erkend moet worden, dat om ons heen alles nog het tegendeel doet vermoeden. Menselijk tekort viert hoogtij. Wc doen elkaar tekort, we schijnen niet in staat de ander te vinden. Conflicten rijzen en blijven bestaan. Het is een eindeloos ge- confereer, indien we het al kunnen op brengen om met de ander aan de tafel te gaan zitten. Er is menselijk tekort. Ook in de minder belangrijke gebeurtenissen. De krant ver telt van groot leed en van klein. Ze volgt de wrijvingen tussen landen en continen ten, maar al evenzeer houdt ze ons op de hoogte van bescheidener wijzen waarop wij mensen de ander en elkaar kunnen hinderen. Ze moet ook telkens weer ge wag maken van de dood, niet zelden meer dan van het leven. Maar juist daarom mag de mededeling niet ontbreken, hoe relatief, hoe betrek kelijk dit alles is. De krant behoort eigen lijk dagelijks een waarschuwing aan de lezer te bevatten: Verkijk u niet op het nieuws, zie er doorheen, zie het tegen de achtergrond van het grootste nieuwsbe richt uit alle eeuwen: Jezus leeft. Inderdaad wordt tegen zulk een achter grond allo nieuws tot zijn ware, dus ook tot zijn beperkte proporties teruggebracht. Maar dat niet alleen. Wie beseft te leven uit het leven en uit de overwinning, kan minder dan ooit genoegen nemen met de menselijke onvolkomenheden, waarmee we telkens weer te maken hebben. Zeker, te kort zal er blijven zolang we in dit leven zijn. Maar vanuit een levende Jezus heeft het zin, er tegen te strijden. De overwin ning is al behaald. Niets behoeft ons lan ger te ontmoedigen en niets is er hope loos, mits we bereid zijn ons aan de over winning van Jezus gewonnen te geven. Er ligt een sleutel in onze hand. (rtta) Drukte aan de grens: zo i gisteren al en vandaag e gen zal het nog erger zijn.. Koninklijk bezoek op Keukenhof Op 2 mei zullen de Koningin en Prins ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest een bezoek brengen a de Keukenhof te Lisse tezamen met hun buitenlandse gasten. Onder deze 140 gasten zullen zich regerende vorsten bevinden, te weten de koningin Engeland en prins Philip, de Sjah Perzië met zijn gemalin Farah Diba, de groot-hertogin van Luxemburg, de koning en koningin der Belgen, het Deense koningspaar, de koning van Noorwegen 1 voorts vele prinsen en prinsessen. Het gezelschap zal op de Keukenhof lunchen en vervolgens een rondwande ling maken. In aansluiting daarop zullen de Koningin, de Prins en de Prinsessen op de Keukenhof een 200-tal binnen landse gasten ontvangen. In verband met dit vorstelijke bezoek zal het tentoonstellingsterrein van de Keukenhof op 2 mei tot 's middags half vijf slechts voor een deel toegankelijk voor het publiek. 12 pet) te verhogen, doch met een zo danig percentage, dat het huurpeil van in 1961 gereed gekomen woningen niet Wordt overtroffen. Gaat de minister hier- mee niet akkoord, dan zal de Stichting een compensatie van minstens 2.55 per week voorstellen. (Voor vervolg zie pagina 7) Vierhonderdduizend toeristen Kasreserve verhoogd De Nederlandsdhe Bank heeft het kas- reservepercentage voor het tijdvak 24 april tot en met 21 mei twee punten ver hoogd tot adht. TVTAAR voorlopige schattingen zijn ■»- donderdag en gisteren meer dan vierhonderdduizend buiten landse toeristen Nederland binnen getrokken. Zij kwamen per schip, vliegtuig, trein en vooral per auto en autobus. Indien het weer beetje blijft meewerken ziet het naar uit, dat Pasen 1962 meer dan een half miljoen buitenlanders, dag bezoekers inbegrepen, naar Neder land zal trekken. De drukte aan de oostelijke grenspos ten verminderde gisteren in de loop van de avond langzamerhand. Op de grote wegen echter bleef de stroom naar het -vesten nog aanzienlijk. De Spoorwegen hebben de reizigers- stroom ditmaal zonder vertraging kun nen verwerken. De militaire verloven waren reeds donderdag ingegaan forensen/vervoer was gisteren weggeval len. De treinen uit Duitsland waren bij zonder zwaar bezet. Met behulp van extra treinen kon de binnenlandse ver voersvraag worden opgevangen. De verkeersautoriteiten in het Utrecht se hadden alle mogelijke voorzorg geno men om op de rondweg van de domstad, de Berekuil bij De Bilt en het verkeers plein Oudenrijn, zoveel mogelük stagna tie te vermyden. Behoudens enige kleine aanrijdingen is die toeleg vrij goed ge lukt. Jammer genoeg waren bij de Bere kuil nog herstelwerkzaamheden aan het asfalt-wegdek aan de gang. Hierdoor konden opstoppingen niet altijd worden voorkomen. Men hoopt, dat het asfalte ren zaterdag klaar zal zijn. (Vervolg op pagina 5 Looncompensatie f 2,25 per week (Van onze parlemcntsredactie) TJET Tweede-Kamerdebat over de huurverhoging zal, als het ten minste doorgaat, niet voor dinsdag 8 mei beginnen. De behandeling van de huurverhoging is een week uitgesteld, omdat de heer J. Bommer namens de socialistische fractie verzocht heeft om aan de openbare behandeling nog een besloten mondeling overleg tussen de vaste Kamercommissie voor de volkshuisvesting en minister mr. J. van Aartsen te laten voorafgaan. Naar verluidt wenst de heer Bommer van de minister vooraf nog nadere uit leg over enkele vraagstukken, die zich voordoen bij de uitvoering van de ko mende huui-verhoging. Het mondeling overleg met de bewindsman heeft woens dag 2 mei plaats. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat reeds de openbare be handeling van de huurvoorstellcn op die dag zou beginnen. In plaats daarvan zal op 2 mei de behandeling van de mam moetwet worden voortgezet. Het zijn overigens niet alleen de socia listen, die een kritische houding ten op zichte van het wetsontwerp tot wüzl- ging van de huurwet hebben aangeno- Zo zal de KVP-fraotie zich nog .r beraden, of zy onder de huidige sociaal-economische omstandigheden ak koord kan gaan met de wens van mr Van Aartsen, de huurverhoging toch op 1 juli te laten Ingaan. De Stichting van de Arbeid zal de komende week waarschünlük gereed ko men met haar advies over de hoogte van de looncompensatie. die in verband met de huurverhoging noodzakelük ls. De gedachten gaan uit naar een com pensatie van minstens 2.25 per week. Zowel werkgevers als werknemers schü- ~en zich met dit minimumbedrag te kun- cn verenigen. Omdat deze compensatie te laag zaJ zijn voor werknemers, die woonachtig zijn in nieuwbouwwoningen, zal de Stichting de bewindsman voorstellen, de huren van deze woningen'niet met het volle voorgestelde percentage (10, 11 of i die rol papier even mee, mijn sommen op uit te rekenen." 'BANANEN zijn lichtverteerbaar I MAANDAG Tweede verschijnt de Nieuwe Leidsche Courant niet en zijn onze bureaus de gehele dag gesloten. HET WEER IN Rapporten hedenmorgen EUROPA Station D. Heider SS Tomper. £■3 windstil o 2 windstil bew. windstil 20 gh. be h. bew. mist gh. bew onbew h. bew windstil 18 7 windstil o 4 windstil TyA HET bijzonder koude weekeinde van verleden week, waarbij wij nog diep in de winterjas wegdoken. hecSt het aprilweer zich de laatste dagen snel her steld. Gistermiddag passeerde hier daar een regen of onweersbuitje mu», vandaag is het al weer een fraaie lente dag met bovennormale temperaturen. Ook tijdens de Paasdagen mogen wij de vooruitzichten gunstig noemen. Wij blij ven aan de rand van een hogedrukgebied liggen met centra boven Midden- cn Noord-Europa. De wind blijft zwak uit overwegend zuidelijke richting, hetgeen de aanvoer van zachte lucht garandeert. Uit het zuid-westen komt een zwak front- je naderbij waardoor een enkel buitje tijdens de feestdagen mogelijk blijft. Maar de temperatuur, overdag tussen 15 en 18 graden, blijft hoger dan wij de laatste jaren op Pasen hebben meegemaakt. De Bilt verwacht tot hedenavond: Vrü 7x»nnlg en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuldoostelüke wind. Zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 april: 4.38 v.m.; 16.56 n m 23 april: 5.08 v.m.; 17.27 nm 24 april: 5.38 v.m.; 18.00 nm

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1