Inscheping Zuiderkruis verliep volgens schema Huurverhoging Aardgasbel is een goudmijn Huis gesloopt uit jaloezie Indonesië dreigt weer met een aanval Vier jaar voor schieten op agenten Gaf apotheker te goedkope medicijnen Economie en Financiën nieuwe leidsche courant 7 DONDERDAG 19 APRIL 196; (Vervolg van pagina 1) De duur van hun verblijf in Nieuw- Guinea is in geen geval langer dan hun normale diensttijd. Onder hen, die van morgen vertrokken waren er, die er al enkele maanden dienst op hebben zitten. Op het moment dat zij het vereis te aantal maanden onder de wapenen zijn, worden zij afgelost en keren zij huiswaarts. Eerste contingent Het contingent, dat zich op de Zuider kruis bevindt, is het eerste, dat de reis naar Nicuw-Guinea per schip maakt. Het tweede zal binnenkort met de Wa terman reizen. Ongeveer twee weken ge leden hoorden deze militairen dat zij zou den worden uitgezonden. Voor de mees- tcn was de mededeling niet eens een teleurstelling. Er waren er, die ronduit tegen hun commandant verklaarden: „Ik ben blij, dat ik ben aangewezen". Toen hun vertrek vaststond, kregen zij zes dagen inschepingsverlof, dat maandag j.l. een einde nam. Geen van hen bleef toen achter, zij meldden zich allen 's avonds weer in hun kazerne. En gisteren was er voor de ouders en naaste familieleden nogmaals gelegen heid afscheid te nemen. Zij werden ont vangen in de kazernes, vertoefden daar van vier uur 's middags tot negen uur des avonds en zij kregen zelfs een war me maaltijd aangeboden. Velen hunner stonden vanmorgen vroeg weer aan de kade. waar een plaats voor familieleden was gereserveerd, om de vertrekkenden na te zwaaien. Infanteristen Het contingent militairen is samenge steld. voornamelijk uit infanteristen, een afdeling van driehonderd man lichte luchtdoelartilleristen en verder uit personeel van speciale dienstvalcken. Vannacht vertrokken zij uit hun ver schillende onderdelen per legerwagen naar Den Hoek. De Zuiderkruis, die za terdag van een reis om de wereld in Amsterdam was aangekomen en daarna een kleine onderhoudsbeurt had onder gaan, lag daar toen reeds. Het inschepen verliep vlot, aan het van te voren opge maakte schema kon goed de hand wor den gehouden. In en om de Hoek waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen tegen eventuele demonstraties. In Hoek van Holland, in de nabijheid van het station en op de kade' stonden marechaussees en leden van het Rotter damse politiekorps. Maar alle maatrege len bleken overbodig. Er werd niet ge demonstreerd en geen van de militairen 1 dacht er aan zich aan de uitzending te onttrekken. Welgemoed en schertsend In zaak dodelijke injectie appel aangetekend Zowel de officier van justitie mr. R. L. Hcukcls als een van de raadsleden, mr. H. G. T. Keune, heeft appel aan getekend tegen het vonnis van de Am sterdamse rechtbank in de zaak van de dodelijke injectie, waarbij de 28- jarige mevrouw E. L. de Heer-Meeu- wis op 8 september 1960 tijdens een operatie in het Centraal Israëlitisch zeikenhuis het leven verloor. Mr. Heukels had wegens hoogst onacht zaam, onoplettend en onvoorzichtig handelen een boete van f 2000 of twee maanden geëist tegen de 74-jarige chirurg F. T. H. T. C., die de fatale injectie toediende. De chirurg had niet geweten wat er zich in de injectiespuit bevond. De rechtbank sprak de verdachte vrij omdat zij van mening was dat de- ver dachte niet is afgeweken van wat nor maal voorzichtige chirurgen in gelijke omstandigheden zouden hebben gedaan. Conform de eis werd de zuster die zich in het flesje met te injecteren vloeistof vergiste, de 36-jarige J. J. B„ wegens onachtzaamheid veroordeeld tot een boete van 100 of twintig da gen. Mr. Keune, die vrijspraak voor ziin cliënte had gevraagd, heeft appel aangetekend tegen dit vonnis. De derde verdachte, de 38-jarige ope ratie-zuster C. J J. S. werd conform de eis vrijgesproken. Zij vulde de injec tiespuit uit het (ve'Vagrde) flesje dat zuster B. haar voorhield. (Vervolg van pagina 1) Uiteraard gaat liet bier om gemiddel den, schrijft de minister. De huren en lonen vertonen echter een zekere sprei ding. Voor bepaalde woningzoekenden, met name jeugdigen, die nog periodieke verhogingen te goed hebben, en voor een aantal ongeschoolden, zal het be zwaarlijk zijn de huidige wonlngwethu- ren te betalen. Overigens wijst de minister er in dit verband op, dat voor het grootste deel van de werknemers in het begin van 1962 een nieuwe loonsverhoging tot stand is gekomen, of spoedig zal komen. Ook deelt hij mee. dat sinds 1940 de arbeids lonen zijn gestegen met meer dan 300 net. maar het algemene huurpeil met 120 pet. Do minister herhaalt, dat zodra de woningnood achter de rug is. de huur prijzen vrijgelaten moeten worden. In enkele gebieden van het land is het statistisch woningtekort thans als bijna verdwenen. Indien op dit tekort sneller zou worden ingelopen dan aanvankelijk werd gedacht, zou toepassing kunnen worden gegeven aan de bepalingen van de huurwet, die een zekere vrijheid mo gelijk maken. Ook de Woonruimtewet 1947 zal bij het einde van de woningnood dienen te verdwijnen. De minister vindt het niet verant woord, reeds nu de maatregelen met betrekking tot de huurbescherming ten aanzien van de woningen met hogere hu ren op te heffen. Ten slotte deelt mr. Van Aartsen mee. dat hij voornemens is, per 1 juli de voor woningwetwoningen geldende normen voor onderhoud en algemene kosten te verhogen met ƒ10 en ƒ5 per jaar. Voor de reeds gebouwde woningwetwoningen komt deze verhoging in mindering op de baten van de huurverhoging. Voor nog te bouwen woningwetwoningen komt ze in mindering op de verlaging van de rijksbijdrage. Deze zal 70 bedragen i.p.v. de voorgenomen ƒ85. De subsidie- verlaging voor premiewoningen in de A-sector zal waarschijnlijk gemiddeld 105 per jaar bedragen. gingen zij aan boord, de plunjezak op de rug. Tot veler verrassing maken zij de reis op een „gewoon" toeristenschip. Zij heb ben met vier, zes of acht man een hut tot hun beschikking en de verdere ac commodatie is die van een toerist Er wordt dus niet geslapen en gebivakkeerd in grote slaapzalen, zoals het geval was met de troepen die in de jaren veertig naar en van Indië reisden. Van militaire en burgerzijde was de belangstelling bjj het vertrek groot. Vele officieren en burgerautoriteiten stonden op de kade toen de Zuiderkruis afvoer, en enkele familieleden die ondanks het vroege uur naar de Hoek waren geko men. Tot het laatst bleef minister Visser aan boord. Voordat hU het schip verliet richtte hij zich nog eens tot alle militai ren. „De wens u goede reis" zei hij „en weest u ervan overtuigd, dat wU met grote belangstelling uw reis zullen Hoogst waarschijnlijk zal een zo grote hoeveelheid van het aardgas dat bij Slochteren is aangetroffen (de nieuwe reserve is geschat op 150 miljard kubieke meter, bij een jaargebruik van twee mil jard kubieke meter) aan de openbare gasvoorziening kunnen worden toege voegd, dat men nieuwe activiteiten zal kunnen ontplooien. Het ziet er bovendien naar uit, dat de grote hoeveelheid beschikbaar gas het in de naaste toekomst mogelijk zal ma ken, de toepassing van gas voor ruimte verwarming en industriële doeleinden tegen aantrekkelijke prijzen te verwezen lijken. Hierover is gisteren gesproken op een technische studiedag in Utrecht, die de Vereniging yan gasfabrikanten in Ne derland had georganiseerd. De vereniging meent, zo werd gezegd, dat het voor de hand ligt dat het gas in de allereerste plaats behoort te wor den toegepast door de gasindustrie zelf. opdat een zo groot mogelijk aantal Ne derlanders van deze nieuwe bodemschat kan profiteren. Daarnaast zal er, volgens haar, ongetwijfeld nog voldoende aard gas voor chemische en andere industriële toepassingen overblijven. Een der sprekers op de vergadering zei. dat de aantoonbare reserves aardgas In het Groningse veld de potentiële ver- Koopmogelljkheden van de Nederlandse industrie enige malen overtreffen, zelfs als de uitputting van de bronnenvelden over een termijn van dertig vijftig jaar zou worden verdeeld. Er zullen dan ook nieuwe afzetmarkten moeten worden gevonden. Gistermorgen vroeg werd de Ensche- dese poelier, de heer Tieke, gewaar schuwd dat men bezig was zijn ni« in aanbouw zijnde bedrijf aan de Gro- naustraat te Enschede af te breken. Het nieuwe bedrijf van de heer Tieke zou gevestigd worden in twee woonhui zen, die op het ogenblik verbouwd wor den tot bedrijfsruimte. Waarschijnlijk uit jaloezie heeft de 32-jarige F. M. K., chef-monteur van een autobedrijf, giste ren met een groep slopers een begin ge maakt met de afbraak van dit pand. T., die door de buren werd gewaar schuwd, was omstreeks kwart over vijf op het bedrijf aanwezig, waar hij door enkele slopers werd overmeesterd e bedwang gehouden, waarna de andere vier mannen verder gingen met het slo pen van het in staat van verbouwing zijnde huis. Men had voor dit doel kraanwagen in de tuin neergezet ei het ogenblik dat T. arriveerde, wa: achtermuur van het huis reeds verdwe- De broer van de chef-monteur, H. J. K., bezit eigendommen naast het betrok ken huis. Hij heeft reeds vele pogingen in het werk gesteld om het huis va heer Tieke in bezit te krijgen, maar dit is hem niet gelukt. F. M. K. beweer de dat hij in opdracht van zijn broer handelde, maar H. J. K. zei, dat zijn broer het verkeerde huis had gekozen. Toen de politie arriveerde hielden de mannen met slopen op. F. M. K. is In arrest gesteld. HILLEGOM Burgerlijke stand Geboren: Elizabeth Maria Wilhelmina, d v P W J van den Bosch en E M W van Boxtel, Jea nette Maria, d v A J Teeuwen en C M Balm, Adriaan Pieter. z v D Kraaij en W H van der Gugten, Monica Johanna Maria, d v N J Uiten- daal en A J Augustinus. Ondertrouwd: Th L P Warmerdam en M S van der Hulst, A A Sohieke c van der Linden, D Kruithof en Ohr Di- née, D Veldhuyzen van Zanten en G C Veldhuyzen van Zanten. Getrouwd: W A Philippo en J A Mid delbos. Overleden: J A van der Valk, wed van G J Suyker, vr.. 76 j.; N den Hartog, m., 71 jaar. Dividend Grofsmederij De Koninklijke Nederlandsche Grof smederij te Leiden zal 8 (vorig jaar 7) dividend voorstellen. We hebben plaats voor een VERKOOPSTER SCHOENENMAGAZIJN WITTE HOOFDSTRAAT 2 SASSENHEIM Papoea's trekken weg uit de steden in Nieuw-Guinea jT\E commandant van de voorgenomen Indonesische krijgsverrichtingen in Nederlands Nieuw-Guinea, generaal-majoor Achmed Jani, heeft verklaard: „Wij zijn klaar om op elk ogenblik West-Irian binnen te vallen." Tevoren had hij een onderhoud met Soekarno. Hij verteled, dat de militaire voorbereidingen aan de grenzen van Nieuw-Guinea nu voltooid zijn. HU Dc Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, had ook een gesprek met Soekarno en vertelde dat de kansen op een vreedzame oplossing van het geschil met Nederland „niet erg groot zün, gezien de Nederlandse reactie op het plan-Bunker. HU voegde er echter aan toe, niet te geloven dat een oplossing langs diplomatieke weg geheel en al uitgesloten is. Voorts vertelde hU dat Soekarno op een bijeenkomst van de staf voor de bevrUdlngsopcratles in West-Irian" opdracht heeft gegeven de voorbereidingen „voor de bevrUding van West-Irian" te versnellen. Eerder op de dag had de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones aan Soekar no verslag uitgebracht over de bespre kingen te Washington tussen de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk en de Nederlandse ambassa deur, dr. J. H. van Roijen. Jones zeide na afloop nog steeds optimistisch te zijn, toen hem gevraagd werd of er aan wijzingen zijn voor hervatting van het Nederlands-Indonesisch overleg achtte een vreedzame regeling belang van Indonesië, Nederland hele wereld. Generaal-majoor Soeharto, clant van de „bevrij diingstroepen voor West-Irian" sprak de buitenlandse pers berichten tegen dait de Indonesische guenriliafcroepen op verscheidene plaat sen in Nederlands Nieuw-Guinea door de Nederlandse strijdkrachten zijn uit geschakeld. Op een bijeenkomst van de staf „voor de bevrijdingsoperaties" ont kende hij me>t klem dat de Indonesische troepen op de eilanden Gag en Waigeo geen militair nut meer hebben. Integen deel. zei hij. „overal in het door de Ne derlanders bezette gebied is de bevol king tegen de Nederlandse strijdkrachten In opstand gekomen" Generaal-majoor Jani vertelde naar aanleiding van de verklaringen van schout-bij-naoht L. E H. Reeser dat vooral in Kota Baroe en Sorong vlugschriften tegen de Nederlan ders worden verspreid. Er zou openlijk verzet zijn in HoHandda en bii de WisseJ- Zeeleeuw te Hollandia Hr M's onderzeeboot Zeeleeuw is gis teren de haven van Hollandia binnenge lopen. De oorlogsbodem is door het Pa- namakanaa) naar Nederlands Nieuw- Guinea gevaren- Volgens Ass. Press zenden de Chine zen in Hollandia hun vrouwen en kinde ren naar Hongkong en Singapore en zij maken zo veel mogelijk geld over. Zij houden hun voorraden klein, voeren geen luxe-artikelen meer in. Zij investeren niet meer en wachten af. De Nederlanders zijn over het alge meen kalm maar hebben weinig hoop op de toekomst omdat zU de regerlngspoli- tiek te wisselvallig vinden. De strijdkrachten zfjn vol vertrouwen in eigen kunnen, maar de Papoea's trek ken in vrü groten getale uit dc steden weg naar de streken van herkomst. On der hen heerst een afwachtende houding. Een uitzondering maken enkele groepen, die voortdurend telegrammen zenden aan de Nederlandse regering, waarin zij aan dringen op onverkorte handhaving van het zelfbeschikkingsrecht. Wat hier opvalt, is de stilzwijgendheid van de Nieuw-Gulnea-Raad. juist nu. Dit kan kenschetsend zijn voor de toestand onder de Papoea's. De Indonesischgeztn- de lementen zijn wij actief en diit jaagt de Papoea's angst aan. Hieruit valt mo gelijk de trek uit de steden te verkla ren. In zuideluk Nieuw-Guinea wonen vele Indonesische onderwijzers van de rooms-kathollekp missie, afkomstig van de Indonesische Kei-eilanden. Die ziin openlijk voor Indonesië en de Papoea's daar speciaal aan de Mimika-kust. nemen een afwachtende houding aan. In het algemeen zijn de Nederlanders het beu heen en weer geslingerd te wor den tussen onzekerheden Het algemene beeld Ls ..stemming mat" De voorbereiding voor het jubileum en de verjaardag van Koningin Juliana gaan echter door. Onze diplomaten liepen weg te Peking Nederlandse diplomaten zijn gisteren te Peking weggelopen uit een bijeenkomst ter gelegenheid van de herdenking, dat zeven jaar geleden de Afrikaans-Azia tische conferentie te Bandoeng werd ge houden. Dit geschiedde omdat de Chine, se minister van buitenlandse zaken Tsjen Ji had gezegd dat Indonesië een „helden- strijd voert voor de herovering van West- Irian" en eraan toegevoegd had ..Wij zijn vol vertrouwen dat West-Irian weer in handen zal komen van het Indone sische volk". De Australische oud-minister van bin nenlandse zaken, sir Wilfrid Kent Hughes, lid van de regeringspartij in het parlement, heeft de oproep van de Ame rikaanse senator Thomas Dodd voor een onderzoek van het Amerikaanse Con gres naar de Indonesische dreigementen gesteund. Hughes zeide, dat de Amerikaanse druk op Nederland in strijd is met de belang en van alle landen in Zuidoost- Azië, Australië inbegrepen. A'dam wil spoed achter spoorlijn via Schiphol Burgemeester Van Hall heeft in A'damse gemeenteraad gezegd dat wel de gemeente als de Nederlandse Spoorwegen er van overtuigd zyn dat de aanleg van een spoorverbinding Am sterdam via Schiphol naar Den Haag op den duur noodzakelUk zal zijn. Als men nu geen rekening zou houden met de aanleg van deze lyn, dan zou het te kost baar worden omdat dan wellicht gebou wen verplaatst of landingsbanen legd zouden moeten worden. Mr. Van Hall deelde voorts mede dat na de besprekingen met de N.S. het tracé van de lijn wel ongeveer vast ligt. „Het zou onverantwoordelijk zyn als de maat regelen niet genomen werden die de aanleg mogelyk moeten maken. Dezer dagen zullen we ons tot het rijk wenden, waarbij gehoopt wordt op begrip aan de zijde van de regering. Het meest logi sche is dat het rijk de kosten van de aanleg voor zijn rekening neemt", aldus burgemeester Van Hall. Thuisfront voor Zeeuwse troepen op N.-Guinea (Van onze correspondent) Op Zuid-Beveland is voorzover be kend het eerste „thuisfront" voor de Nieuw-Guineagangers op gericht De af deling Kapelle-Biezelinge en Schore van de Ned. Bond van Oudstrijders heeft een comité gevormd dat de belangen zal behartigen van de jongens uit de ge meenten die voor de vervulling van hun dienstplicht naar Nieuw-Guinea zün uit gezonden. In dit comité heeft het gehele bestuur van de afdeling zitting. Secretaris is de heer J. C. Staal. Men wil om. bij een langdurig verblijf in Nieuw-Guinea pak ketten sturen die men hoopt te verkrij gen door medewerking en steun van de plaatselijke burgerij. Verder wil het co mité via het hoofdbestuur van de bond bewerkstelligen, dat aide uitglezonden militairen vrij van porti kunnen corres ponderen. Nog deze week zal hiervoor een brief uitgaan naar het hoofdbestuur van de Ned. bond van oudstrijders er, dragers van het Mobilisatiekruis. Prins opent actie ter bescherming wilde dieren Prins Bemtoard en de 'hertog van Edin burgh zullen op 7 jomi aan een diner te New York Ihet woord voeren en daarmee campagne openen tot inzameling gelden voor de bescherming van wilde dieren die gevaar lopen uit te sterven Prins Bernlhard is voorzitter van het World Wildlife Fund te Zürich Namens de Amerikaanse World Wild- life Fund, die het diner organiseert, u verklaard dat het bezoek van prins Bernlhard en de hertog van Edinburgh steun voor de beweging betekent op een kritiek ogenblik. Een aantal belangrijke in het wild levende diersoorten dreigt uit te sterven. Vogels en andere dieren zijn in gevaar door onjuist gebruik van het land, vervulling van rivieren, uitbrei ding van steden en ontwikkeling vliegvelden en wegen. Voor het diner is een prijs van vijftig dollar (180 ©uilden) per couvert vastgesteld. De Amsterdamse rechtbank heeft de 33-jarige koopman D, B. uit Amsterdam wegens poging tot doodslag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af trek en tot een boete van 35 gulden of zeven dage» wegens het verboden bezit van een vuurwapen. De officier van justitie had op 6 april vijf jaar met aftrek geëist. In de nacht van 20 op 21 december 1961 had B. op de O.Z. Achterburgwal met een B.S-A.-geweer zes schoten ge lost in de richting van twee agenten in uniform Enige dezer schoten waren ra kelings langs de agenten gegaan. Ver- dachtes enige verdediging was dat hij de avond tevoren enorm veel gedronken had en marihuana had gerookt. HU zei van het gebeurde niets meer af te weten. In Eindhoven zou minstens een apo theker aan patiënten die lid zUn van een ziekenfonds medicijnen geleverd hehhen die lager In prijs zUn dan de medica menten welke door de behandelende art- n waren voorgeschreven. Van de zijde van de directeur-generaal in de volksgezondheid, is gisteren hier- -■er de volgende mededeling gedaan „Naar aanleiding van mededelingen rer onregelmatigheden bij de aflevering declaratie van geneesmiddelen te Eindhoven, heeft hedenmiddag een be spreking plaats gehad tussen de direc teur-generaal van de volksgezondheid, de voorzitter van de Ziekenfondsraad en de waarnemend Pharmaceutisch hoofdin specteur van de volksgezondheid. Door de farmaceutische inspectie wordt een na der onderzoek ingesteld." Billiton heeft geen grote plannen in Suriname Geen samenwerking Thomsen-Blaauwhoed De besprekingen over een vorm van samenwerking tussen Thomsens Haven bedrijf en Blaauwhciedenveem zijn afge broken. Het bestuur van 't eerste zei in de jaarvergadering, dat er evenmin aan- wUzingen zijn voor fusies van andere bdrü'ven in de Rotterdamse haven. Het zwaartepunt ligt voor Thomsen bij stukgoed, waarvan de reslutaten in 1961 achterbleven door gebrek aan ge- sohoolde krachten, terwijl mechanisatie moeilijk is door wisselend formaat van de goederen en de oudere scheepstypen. In middels is 't aantal werknemers nu uit gebreid tot 2000 en de vijfdaagse werk week is meegevallen. Ook heeft Thomsen belangrijke inkomsten uit machinaal be drijf en Delta-werken. Het Zuidafrikaans bedrijf gedeeltelijk eigendom zal door mechanisatie bij suikerverscheping langzamerhand moeten overgaan op stuk goed. Rotterdam-Air boekte voor het eerst gunstige resultaten doch heeft nog niet bijgedragen tot de winst. De 100°/o dochter N.V. v/h König en Co. en het Hamburgse bedrijf hadden een goed jaar. Het kleine aandelenpakket Euro mast is voor goede prijs verkocht. Tussen f 10.000 en f 20.000 is gestoken in de Out ward Bound school. Thomsen heeft ge volgen ondervonden van de daling in het Rotterdams havenverkeer in Januari en februari, doch in maart en april was er een sterke opleving. Een aandeelhouder legde geheime interne stukken op tafel over Thomsen en concurrenten, doch de ze zyn nu weer onder beheer van de di rectie. Amstleven tevreden Amstleven, Amsterdamse MU. van Levensverzekering heeft een voorspoedig 1961 gehad met bevredigend resultaat. De produktie was 240 (vorig jaar 222) miljoen, en het verzekerd kapitaal nam met 146 min -toe tot 1667,6 min. De premiereserve steeg tot 348,7 min min op 2,91 tegen 4,38 (4,35)»/. gekweekte rente. Een aanvullende voorziening van 150.000 werd getroffen voor elektroni sche apparatuur. De bedrijfswinst was 2,71 (2,91) min. Na dotaties en verho ging van de extra-reserve met 1,05 min tot 15,1 min de zichtbare extra w borgen 20,3 min. Voorgesteld wordt over 5,4 (3) min kapitaal 43 (43) di vidend oer aandelen met 6,68 6,65)»/, rentevergoeding over onverplichte stor tingen. De Zuldslavische industriestad Sme- derovo, op 50 tam ten zuidoosten van Belgrado, staat gedeeltelUk onder water doordat de Donau buiten haar oevers is getreden. De elektriciteitsvoorziening ls gestagneerd, evenals het trein- en te lefoonverkeer. Ir. P. H. A. Zaalberg, directeur van Billiton, heeft te Paramaribo verklaard dat er geen opzienbarende plannen zUn voor Suriname. Het is nog de vraag of Billiton buitengewoon geestdriftig over de Jorka-concessies. Het ziet er niet naar uit, dat daar belangrijke tinvoorraden aanwezig zUn en er staat niet veel hoop op vestiging een echt tinbedrijf. Billiton zal zich daar hoofdzakelyk bepalen tot winning van een hoeveelheid amblygoniet, maai ook hierover bestaat niet veel geest drift. De zaak is namelijk, dat amblygo niet niet veel afzet heeft gevonden, daar de lithiumindustrie liever met andere grondstoffen werkt, waarmee zij trouwt is. Billiton zal echter de exploi tatie niet afbreken. Ook verdere onder zoekingen aan de Jorkakreek hebben geen grote resultaten opgeleverd. Billi ton zal zich dus in Suriname hoofd zakelijk bezig houden met bauxiet. De heer Zaalberg zal 22 april over de Ne derlandse Antillen en de Verenigde Staten terugreizen Middenstandscentrale: Op dertig april winkels dicht De Commissie van Overleg van d> Middenstandscentralc heeft de winke liers geadviseerd om op Koninginnedag hun zaken te sluiten. Dit advies is ge geven omdat niet alleen Koninginnedag wordt gevierd, maar ook het zilveren huwelUksfeest van het Konlnkiük paar. De secretaris-generaal van de V.N.. Oe Thant zal eind augustus of begin september op uitnodiging van de Rus sische regering een bezoek aan de Sow- jetunie brengen. ZOETERWOVDE Kandidaatstelling Bij. de kandidaatstelling voor de ver kiezing van leden van de gemeenteraad zyn drie lijsten ingeleverd. Op de lijst van de K.V.P. komen de volgende per sonen voor: I. P van Hofwegen, 2. L J van der Geest. 3. J H van der Ploeg. 4. G P Koek, 5. J W Vink. 6. A H J Paar- dekooper, 7. H J van Mil 8. J M F van Leeuwen, 9. J B N van Diemen, 10. P J tt «e Jrlnd. 11. C J van Leeuwen. 12. V B Groen, 13 mevr. A E M Neuwahl- Sanders, 14. P C Paardekooper Pz„ 15. N J A Schouten. 16. N van der Meef en 17 J E Maes. Landbouwschap: meer afstemmen op de markt (Van onze sociaal-econ. redactie) Voor de toekomst zal het Neder landse landbouwbeleid meer afge stemd moeten worden op de markt verhoudingen. Dit houdt o.m. in. da zoveel mogelijk geproduceerd za moeten worden voor prijzen, waar voor de produkten ook inderdaat verkocht kunnen worden. Dit is di belangrijkste strekking van het rap port over de landbouwpolitiek oj langere termijn, dat het secretariaa van het landbouwschap had opge steld en waarmee het bestuur zie) gisteren in grote lijnen kon ver enigen. Ir. D. S. Tutyoman zei dat men zici geen overdreven voorstelling zal moetei vormen van de E.E.G.-voordelen. Zowc West-Duitsland als Frankrijk en Itali leggen zich steeds meer toe op de agra rische produktie. Nederland zal dus ook wanneer de Euromarkt volledig haar be slag heeft gekregen, nog sterk zijn aan gewezen op de wereldmarkt en op d< concurrentieverhoudingen die daar be staan. Stuk onsh Mr. B. W. Biesheuvel uitte zijn ver bazing over de houding van de Stichtinj voor Nederlandse Zelfstandige Handel ei Industrie. Deze stichting had het In eei schrijven op staatsrechtelijke grondei onjuist genoemd, dat het landbouwschaj zich gaat bemoeien met de bewerkiiy en afzet van lanclbouwprodukten. BU d< afstemming van het landbouwbeleid o[ de marktsituatie had het landbouwschaj in zUn rapport namelUk ook deze ter reinen onder de loep genomen. Genoem de stichting vond dit overschrijding vai de door de wetgever toegekende bevoegd, heden. Mr. Biesheuvel noemde de brief, waar voor men nog twee maanden had nodij gehad om deze op te stellen, een stul onzin. Iedereen mag overal over praten aldus de heer Biesheuvel. Iedereen praa over de tc dure landbouwprodukten er de consument is van mening, dat alli kleine landbouwbedrUven maar moetei verdwünen. Het landbouwschap heeft een uitvoerende taak, maar ook een be- iangenbehartigendc en adviserende taak De heer Biesheuvel vond de brief maai een slechte beurt van het particulier inl tiatief. De heer S. J. v. d. Ploeg (ANAB) vroeg zich af, of handel en industrie misschien heimwee faebhen naar elgcr publiekrechtelijk orgaan. 1 IVSTE van De Prot.-Chr. groep heeft de volgende kandidaten gesteld 1. Joh van Vliet, 2, J M Kraan. 3. J de Graaf. 4. S J van der Stoel, 5. K van der Vliet. 6. H Roest, 7. L van Vliet. 8. B C van der Veer 9. L Schenkeveld, 10. H Vink en 11. H H van Kapel. Voor de eerste maal na vele Jaren werd een derde lyst ingediend en wel van een groepering met de naam „Ge meentebelangen". Hierop komen voor: k C M Westermann. 2. C M J Straver. 3, Th W Pet. 4. P G M van der Zon, 5. W J Jong Wz., 6. A W A van der Werff en A E Moraal. Op de r. katholieke lUst komt nlel meer voor de heer G P van Leeuwen, die zich om gezondheidsredenen niet ver kiesbaar had gesteld. De heer Van Leeu wen Is vele jaren lid van de raad en ook lange tyd wethouder geweest. B SPORT COLBERT PANTALON van 't BROEKEN PALEIS ook voor corpulente heren. 54 Haarlcmmcrstr. 54 naast REX-bioscoop Jongens Terlenka pantalons Leeftijd 9 jaar 16,75. Leefti, verlovinasringen HET RINGENHUIS J. D. HOOGERVORST MORSSTRAAT 9 Graveren terwyl U wacht. KUNSTGEBIT gebroken, gescheurd of tan den afgebeten Reparaties in enkele uren gereed. EN'KRI - BOGEWOERD 88a LEIDEN - Telefoon 23970 FEESTELIJK ETEN org. gemest KALFSVLEES Botermalse lappen Heerlijk gekruide rollades "tfikMk fricandeau Kalfsschenkel m. vlees roor 'n heerlijke soep. Varkensioliade t Runderrollades 2.29 1.80 Voor een lang weekeinde, bijsonder geschikt onre bekende PALINGROOKWORST, 500 grom J .25 RUNDERROLLADES - RIBSTUK - ROSBIEF BIEFSTUK KARBONADES - BRAADSTUK ROLLADES - FRICANDEAU - TONGEN KALKOEN - KIPPEN - OESTERS - SCHITSEL BLINDE VINKEN. Allemaal lekkere dingen. 100 gram Ghbixewci^ 100 gram CASSELER RIB, normale prijs 1.53, NU ƒ1. - *5 ij t s Schenkel met vlees - Schenkels - Poelet Kippepoelet - Ossestaart - Krabjes - Benen - Haksen. ruim gesorteerd in LAMSVLEES. Tast toe't is L Mare 90-94, Hogewoerd 19, Vijf Meiplein 144 KENNISGEVING ingevolge artikel 37, lid 3. Ruilverkavelingswet 1954 DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE ZUID-HOLLAND brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 37. d»i do f Ruilverkavelmgswet 1954 ter openbare kennis dat de stemmingsvergadering, bedoeld in het eerste lid nf^hthhondo6]' Va" ue*n die kadaster bekend staan als hebbende een recht van eigendom, opstal, erfpacht, be klemming, vruchtgebruik, gebruik of bewoning op on roerende goederen, behorende tot het blok van de ruil verkaveling Zwaramerdam zal worden gehouden op dins dag, de 22e mei a.s. om 10 uur in het Nutsgebouw, Hooft- straat 30 (naby het Thorbeckeplein) te Alphen aan den Ryn, onder voorzitterschap van de heer A. C. A. Deeren- berg, lid van hun college. De aandacht wordt gevestigd op het volgende: A v<dgkel 38 V3n dC RuilverkavelinSswet 1954 luidt als 1. Men kan in persoon of by gemachtigde in de ver gadering verschijnen en aan de stemming deel nemen. 2. Niemand kan als gemachtigde van meer dan één persoon optreden. 3. Als gemachtigde wordt slechts toegelaten hy, die desverlangd aan de voorzitter een schriftelijke vol macht overlegt en van wiens machtiging gedepu teerde staten ten minste twee dagen vóór de ver gadering schriftelyk bericht van de lastgever heb ben ontvangen. 4. De voorzitter der vergadering kan weigeren per sonen, die de volle ouderdom van éénentwintig jaren niet hebben bereikt of die onder curatele zUn gesteld, als gemachtgde toe te laten. B. Geen volmacht is nodig bij het stemmen door de vader voor zijn minderjarige kinderen of door de moeder indien deze in plaats van de vader de ouderlijke macht alléén uitoefent of door de wettelijke voogd. C. Eigenaren, niet zijnde natuurlyke personen, kunnen slechts stemmen op basis van het daaromtrent bepaal de in de statuten, het huishoudelijk reglement enz. D. Zij, die noch in persoon noch bij schriftelyk gemach tigde aan de stemming deelnemen, worden ingevolge artikel 42, lid 3, van genoemde wet geacht hun toe stemming tot de ruilverkaveling te verlenen. E. Voor deelneming aan de stemming worden met per sonen, die bij het kadaster als eigenaar bekend staan, gelijkgesteld zij, die door een verklaring van erfrecht aantonen erfgenaam van een zodanig persoon te zijn. Als verklaring van erfrecht komt slechts in aanmer king een door een notaris, of, zo de erfenis niet in Nederland is opengevallen, door de ter plaatse be voegde autoriteit opgestelde en ondertekende verkla ring. Verwezen moge worden naar het gestelde in art. 42 lid 4 van genoemde wet. Het verdient aanbeveling tevoren een exemplaar van de betreffende verklaring van elfrecht bij „Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Korte Voorhout no. 9 te 's-Gravenhage" in te zenden. f. Indien geconstateerd wordt, dat naam of adres op de ter inzage gelegde naamlyst niet juist vermeld is. wordt aangeraden tijdig zorg te dragen voor een juiste tenaamstelling bU het kadaster. s-Gravenhage. 16 april 1962. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, J. KLAASESZ, voorzitter. F. A. HELMSTRIJD, griffier. het dlpl. ïverpiegmg-B, Kunnen nog LEERLING- VERPLEEGSTERS en VERPLEGERS worden geplaatst. Zij moeten prot. christelyk en 18 jaar of ouder zijn. 17-darigen kunnen de vóór-opleiding reeds volgen. Nadere inlichtingen en een geïllustreerde folder kunt u aanvragen bij de Geneesheer-Directeur van het psychiatrisch ziekenhuis „VELDWIJK" te ERMELO

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7