Hifi1 GRANT Een kant' /kening Classis Meppel veroordeelt oproep van de „achttien" Grieks-orthodox metropoliet voor Bondsrepubliek? Plastic geeft Arnhemse kerk goede akoestiek Een woord voor vandaag Kerkedag iii Dortmund krijgt andere vorm uooR NIETS! 3 Maanden lang Kleine ballade van de dolle hond 2 OPNIEUW OMHOOG DEZER DAGEN heeft men kunnen lezen, dat er op 1 januari 1962 hoogst waarschijnlijk meer dan 4000 miljonairs in ons land waren. Het is een aantal dat zonder twijfel tot de verbeelding spreekt. Men moet zich anderzijds niet blind staren op dat aantal van 4000. Er zijn In ons land ruwweg 41 j miljoen mensen die in de belasting zijn aangeslagen. Een op de 1000 kan zich dus maar miljonair noemen. Het is bovendien heel goed mogelijk, dat zij die zich nu miljonair kunnen j noemen al zullen zij dat niet gaarne hardop doen het volgende jaar weer miljonair af zijn. Het vermogen van de mens bestaat namelijk in belangrijke mate uit aandelen, stukken dus die in waarde schommelen. Lopen de koersen op, dan kan men zich rijker rekenen, maar een tijd later kunnen de aandelen weer lager genoteerd zijn en dan is men automatisch weer minder rijk. Het hangt er daarom helemaal van af, hoe de koersen op 1 januari zijn. Zo kon het dus ook gebeuren, dat er op 1 januari 1956 2240 miljonairs in ons land waren, maar dat er op 1 januari 1958 door het dalen van de aandelen koersen maar 2080 miljonairs waren overgebleven. Dit aantal was op 1 januari 1959 overigens gestegen tot 2740 miljonairs. Voor wie hierin even zijn tanden wil zetten kunnen wij dan nog vertellen, dat 140 lieden in ons land op 1 januari 1959 5 miljoen of meer bezaten. De grootste pluk 1390 aangeslagenen bezaten tussen de 1 miljoen en W'i miljoen. Zij zijn dus de randbezitters, die bij een koersdaling het rijk van de miljonairs moeten verlaten. Van de situatie op 1 januari 1959 weten wij thans dank zij dezer dagen bekend gemaakte cijfers wat details. Om precies te zijn: 368.450 Neder landers waren in de vermogensbelasting aangeslagen. Nog iets duidelijker gezegd: een op de dertien mensen die inkomstenbelasting betalen, betalen ook vermogensbelasting. Tezamen naaden deze mensen een vermogen van ƒ37.190 miljoen. Een eenvoudig rekensommetje leert ons dus, dat het gemiddelde vermogen ruwweg 100.000 was. Een bedrag waar wij natuurlijk tegen aankijken, als wij weten, dat het gemiddelde tegoed per spaarder bij de rijkspostspaarbank in 1958 in de buurt van de 450 lag en het spaartegoed bij de algemene spaarbanken ongeveer 675 was. Het totale vermogen in ons land is overigens een stuk groter dan het gezamenlijke vermogen van hen die door de fiscus werden aangeslagen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek had indertijd berekend, dat ons nationale vermogen in 1958 ongeveer 157.400 miljoen groot was. Dat was dan het totaal aan fabrieken, machines, voorraden, gebouwen, woningen, vruchtbaar land, vee, wegen, bruggen, vervoermiddelen, en wat al niet meer voor de produktie dient. Zelfs moeten wij er nog bij tellen het saldo aan vorderingen boven schulden op het buitenland. Kortom alles wat inkomen geeft. Het enorme verschil tussen het nationale vermogen en het vermogen dat de fiscus noteert en waarover hij vermogensbelasting heft, is gemakkelijk te verklaren: in het nationale vermogen is ook het vermogen van de overheid opgenomen alsmede de vermogens van ondernemingen en andere lichamen. Zijn de vermogensbezitters voor onze schatkist belangrijke klanten, doordat zij 140.830.000 opleverden, de gewone belastingbetalers zijn nog veel belang rijker. Er waren in 1958 4.607.000 mensen die een belastingbiljet thuis kregen. Bij elkaar hebben zij de fiscus 3.082.700.000 betaald. Dat is 22 x zoveel als de vermogensbezitters. Als wij nu vervolgens weten, dat die 4,6 miljoen belastingbetalers een door de belastingdienst vastgesteld inkomen hadden van 23.730. miljoen, dan weten wij dus, dat het gemiddelde inkomen van de belastingbetalers in 1958 5150 was. Stijgt het vermogen in ons land, van het inkomen kan hetzelfde gezegd worden. Hier ligt de oorzaak voor de hand: de lonen, de salarissen en dc winsten zijn regelmatig omhoog gegaan. In 1950 was het totale fiscale inkomen in ons land nog maar 12.100 miljoen. In acht jaar is het dus bijna verdubbeld. Hoe groter het totale inkomen wordt, hoe groter zal ook de consumptie worden, hoe meer zal er gespaard worden en des te hoger zal het belasting bedrag worden. Ruwweg 85 van het beschikbare inkomen vloeit naar dc middenstander voor alle mogelijke consumptie-artikelen. Wij kunnen dan ook zeggen, dat de steeds groter wordende inkomensstroom naar alle hoeken en gaten vloeit. Het inkomen is de olie die de economische wagen smeert en beter doet lopen. Bij dit alles moeten wij er wel aan denken, dat een gulden die wij thans in handen krijgen, er nog wel uitziet als een gulden die wij in 1951 in handen kregen. Maar de koopkracht van de gulden van thans is een stuk kleiner. Duidelijker gezegd: voor het pakket goederen dat wij in 1951 konden kopen, moeten wij thans 30 meer betalen. Met die waardedaling van het geld moeten wij rekening houden, als wij de hierboven opgesomde bedragen van inkomens en vermogens nog eens door ons hoofd laten gaan. De classis Meppel heeft aan negen gereformeerden die deel uitmaken van het reeds befaamd geworden gezelschap van de „acht tien" een brief gericht. In deze brief maakt zij haar bezwaren tegen de „achttien" kenbaar en deelt tevens mede dat zij de op roep van de „achttien betreurt en veroordeelt". Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Heerenhoek-Nieuwdorp (toez.): W. S. Duvekot te Zonnemaire: te Kuinre (toez.i; Th. de Haart, laatstelijk pred. te Djakarta, wonende te Gronin gen; te St. Philipsland: J. Enkelaar te Sluipwijk (Z.H.». GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Ommen: J. D. B. van der Meulen te Emmer-Compascuum; te Ex- morra-Allingawier en Tjerkwefd: A. van Zuijlen, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Haarlemmermeer (Oostzijde): G. D. Hanemaayer te Ter- naard, die bedankte voor Vollenhove- Kraggenburg; naar Capelle a. d. IJssel: G. de Vries te Wilnis. De classis geeft in de eerste plaats uiting aan haar mening dat de ..acht-j gaan, tien" opgeroepen hebben tot iets waar toe het beleid van de generale syno- Utrecht en Apeldoorn geen grond geeft. Deze synoden bedoelden het overleg met de N bevorderen, de „achtti de Ned. Herv. Kerk te ■HPPHJr beogen krach tige bevordering van de éénwording van de Gereformeerde Kerken met dp Ned. Herv. Kerk. Vervolgens merkte de classis op. dat de oproep van de ..achttien" naar haar oordeel ongemotiveerd was en dat het boekje „Van kerken tot kerk" met na me niet ingaat op het grote bezwaar dat de Ned. Herv. Kerk nog steeds toestaat dat in de prediking aan Jezus Christus en zijn verzoenend werk te kort wordt gedaan. In de derde plaats v.as het de grief der classis tegen de „negen" dat zij bui ten de kerkelijke vergaderingen gescheidenheid van beide kerken voor onduldbaar verklaren en dat zij zich met hun streven naar eenwording niet eerst met hun eigen broeders heb ben verstaan. De classis is van mening dat niet de gescheidenheid maar de eenwording van de Ned. Herv. Kerk en de Gereformeerde Kerken onduldbaar is op grond van Gods woord en de confes sie in de huidige situatie helaas onaan vaardbaar is. Reactie Op de brief van de classis Meppel zijn felle reacties gekomen. Er werd on der meer gezegd dat de classis voor haat beurt gesproken had. De classis doet alsof er een voorstel ligt om vandaag nog één te worden en poneert klakke loos dat in de huidige situatie op grond van Gods woord en Confessie een wording onaanvaardbaar is. De „acht tien" hebben alleen maar een appèl om biddend op weg te gaan en de eenheid te zoeken door gesprek en ontmoetin gen rondom de heilige schrift bedoeld. Ds. Vellenga antwoordde in het Gere formeerd weekblad voor Drenthe en Overijssel op deze reactie. Hij schreef: „In hun oproep hebben de „achttien" gerept over een biddend op weg j Rotterdam^? en evenmin over een oproep om eenheid te zoeken door gesprek en ont moetingen rond de heilige schrift. Het Het Amerikaanse kankergenootschap enige waartoe de achttien oproe pen was tot het inzenden van adhesie betuigingen, verder niets. Zij stelden alleen dat de gescheidenheid der kerken niet langer geduld kon worden. Zij be doelden „een appèl" op ons te doen en wij ontkennen niet dat het aan zo'n ap pèl niet kan ontbreken." deelt mee dat momenteel drie lijders aan kanker wordt genezen; 25 jaar geleden was dit een van de zeven. In het jaarverslag wordt gewaarschuwd, dat tenzij er voortgang wordt geboekt bij de geneeswijze er drie miljoen Ameri kanen aan kanker zullen sterven in de IMIJ MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKER! Vice-president Stratenwerth van het kerkelijk bureau voor buitenlandse zaken van de Evan gelische Kerk in Duitsland heeft tijdens zijn bezoek aan de oecu menische patriarch van Constan- tinopel, Athenagros I, uitvoerig gesproken en gepleit voor een or- belast ZOU worden met de verzor- Het Vaticaan staat volledig achter heeft ongeveer dezelfde functie als een prelaat van een Evangelische Kerk in Duitsland. Zo is de functie van een bis schop in de Grieks-Orthodoxe Kerk te vergelijken met die van een Deken of superintendent in een Evangelische kerk in Duitsland. Vaticaan staat achter Dr. P. H. Ritter jr. begraven Onder grote belangstelling is gister middag op de Tweede Algemene Be graafplaats in Utrecht het stoffelijk over schot van dr. P. H. Ritter jr. ter aarde besteld. Familieleden en velen uit schrij vers- en uitgeverskringen luisterden in de aula naar de woorden van de zoon van de overledene, mr. R. H. Ritter. Hij zei dat aan de letterkundige en oratorische verdiensten van zijn vader uitvoerig aandacht was besteed in diverse pubUkaties. Hij achtte het gepast om nu de mens Ritter te herdenken. De man en vader, die zich ten voUe inzette voor zijn gezin. De man. met wie elk gesprek een polemiek was. fijnzinnig en geestig. De man. die helder, logisch en geordend kon betogen. In zijn lange en ri>ke leven ontmoette hij veel zorg en leed, maar ook liefde, vriendschap en erkenning. Hij heeft een stempel gedrukt op zijn milieu, aldus dr. Ritten? zoon. Kransen van de A.V.R.O. en de P. H. Ritter-kring bedekten de kist. Bij de begrafenis waren onder anderen tegen woordig de heer W. Vogt, namens de A V.R.O. en Nozema, jhr. Th. Röeil, voor zitter van de A.V.R.O.. jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. burgemeester van Utrecht, de dichter Jan Engelman, de schrijver Jan Mens en Harriet Freezer. Maar jassen zijn nog beter.... - y-\ Francis Rummel van New Orleans gastarbeiders in de Duitse Bonds- ;dne Amerikaanse rassenscheiders ir republiek. De oecumenische pa- ba£ te doen. triarch is slechts voor de geeste lijke verzorging van alle in Duits land levende Grieken verantwoor delijk. Vice-president Stratenwerth heeft meegedeeld dat het ge'stadig groeiende laantal Grieks-orthodoxen in de Bondsre- j publiek het noodzakelijk maakt dat er minstens twaalf priesters aangesteld worden in West-Duitsland. Verder zul- |len er twee a drie bisschoppen be- 'noemd worden. De huidige situatie rechtvaardigt tevens de benoerni metropoliet Zegslieden hier herinnerden er dat mgr. Rummel reeds lang tegei rassenonderscheid in zijn aartsdio vecht en dat de Vaticaanse Osservatore Romano op 18 oktober 1955 in krachtig redactioneel artikel getiteld Rassmetten" zijn optreden goedge keurd en geprezen had. Destijds verdedigde mgr Rummel loms-katholiek negerpriester die verhinderde de mis op te dragen. gslieden wijzen er op dat de bisschop volkomen het recht had de drie rassenscheiders te excommuniceren. (Van onze correspondente) De geluidstechnici die al lange tijd met de handen in het haar staan in de Grote Kerk in Arn hem vanwege de weerbarstige, onhandelbare akoestiek in de prachtig gerestaureerde kerk, me nen bij de uitvoering van de Mat- theus Passie, die deze keer door j I tweemaal negenhonderd mensen I in Arnhem is beluisterd, de ge- I luidsproblemen aan de ketting te I hebben gelegd. Na tientallen ingrepen te hebben verricht in de aard van de akoes tiek. zonder ooit tot een bevredigend resultaat te komen, tot misnoegen van het publiek, meer nog van de recensenten, hebben zij nu bij de |j voering op hun beurt proeven namen met het geluid en met meetapparacuui de weergeving van het geluid beoor deelden, kwamen tot een heel andera conclusie. Het geluid, stelden zij vast, zou nog beter zijn geweest als er helemaal geen plastic-gordijnen waren geweest. Zij stelden vast dat deze machtige kerk het geluid van een concert het beste zon kunnen verwerken... door dc dikke jas sen van negenhonderd mensen. Het college van kerkvoogden van deze kerk weet nu dat het niet meer nodig is in te zitten over de kwaliteit van het geluid zolang de kerk vol is. de Grieks-Ortho doxe kerk in de Bondsrepubliek. De me tropoliet zal rekening moeten houden met de steeds wisselende ..situatie in de Bondsrepubliek. Hii moet op de hoogte zijn van de sociale, culturele en na tuurlijk geestelijke problemen van het grote aantal Griekse gastarbeiders. Bo vendien moet hij bereid zijn om met de Evangelische Kerken in Duitsland sa men te werken, evenals met de over heid en de sociale instellingen. De me tropoliet moet vanzelfsprekend in het bezit van alle gewenste volmachten Op het ogenblik valt de verzorging an de Griekse gastarbeiders in de Bondsrepubliek onder de bevoegdheid van de aartsbisschop van Thyateira. Deze aartsbisschop heeft vroeger als gezant van de oecumenische patriarch een zetel in Londen gehad. Een metro poliet van de Grieks-Orthodoxe Kerk Advertentie UW MAAR CORRECT IN MODEL Confessionele bonden T„ i AXTTT J' recensenten, hebben zij nu bij de "TT' t i M DOOS op AKU -directie jongste uitvoering die het Arnhemse //A- 1 Toonkunst van de Mattheus Passie Alle confessionele werknemersorga- graf, het koor volledig afgeschermd w nlsaties, die zijn betrokken b« de c.a.o.'« met plastic gordijnen. Van de ruim twintig meter hoge ■^■jJ kooromgangen af had men de stroken plastic uitgehangen waardoor de kerk van binnen een heel merkwaardige, on gewone aanblik had gekregen. Naarma te de uitvoering vorderde kreeg de ruim te daarbinnen de warmte van een broei- kas. Maar de geluidstechnici vonden personeel van de A.K.U., hebben de directie van de A.K.U. gram laten weten het directionairo ant woord van april jl. zeer onbevredigend te achten. Zij willen op korte termijn een gesprek en verwachten binnen twee dagen bevestiging daarvan. Indien dit verzoek wordt afgewezen, zal de volle verantwoordelijkheid voor rekening der directie komen. Werknemers en directie van de A.K.U. hebben cp 7 maart overeenstemming be- T" rïvev£'!liSSS^!SSj"*£\ "He. publiekvo.d,„ „,.r hui.. he. College w Rukub<un,ddel..r. «oed. e«naU d,e de slechte akoej- sckeurd, maar do A.K U.-directie wel- hadden bedu ongeil. Maar andere gcric '..en hieraan gevolf te geven, om-I deskundigen die daags na de tweede u,.- dat de bij het N.V.V. aangesloten bond na de moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid niot meer mee wilde doen. Op 2 april hebben de werknemers uit de confessionele bonden weer een gesprek met de direotie aangevraagd. Op 11 april 1 et de directie weten, dat zij dit voor lopig moest weigeren. Economenconferentie te Arnhem De economenconferentie. de jaarlijkse bijeenkomst von studenten van alle eco nomische faculteiten en hogescholen in Nederland, zal zoals gemeld dit jaar worden gehouden op 2. 3 en 4 m« het „Oolgaardthuis" te Arnhem. Als traal onderwerp voor deze conferentie is gekozen het thema „De verbondenheid der sociale wetenschappen in de proble matiek van leiding en organisatie". Op de driedaagse bijeenkomst spreken prof! dr. F .1 van der Schroeff (Amster dam), prof dr. H. A. Hutte (Groningen), dr J. Barteld (lid directie Unilever N.V. Nederland) en ir. N R. A. Krekel (Am sterdam' Als discussieleider zal optre den prof. dr J. L. Meij jr. 'Gronin gen). De conferentie wordt gehouden der auspiciën van de ..Raad van Econo mische Studieverenigingen". Christ. Geref. krij gen een seminarium De christelijk gereformeerde gemeen ten. die in ons land tezamen één classis vormen, hebben besloten te Utrecht een seminarium te openen. Er is een curato rium benoemd, bestaande uit drie predi kanten en twee ouderlingen. Ds. H. Vis ser Mzn. te Urk zal de voornaamste vak ken onderwijzen. Ds. J. v. tl. Blink naar Nieuw-Guinea Ds. J. v. d. Blink, vlootpredikant te Amsterdam, is voornemens - begin mei voor anderhalf jaar naar Nieuw-Guinea te vertrekken waar hij ds. C. M. M. Fer guson zal aflossen. Ds. J. v. d. Blink werkte bijna dertien jaar als vlootpredi kant in de hoofdstad en zal op zondag morgen 6 mei in de Oude Kerk afscheid nemen van de herv. gemeente sterdam. De vlootpredikant maakt de reis via de Ver Staten. Vroeger is ds. v. d Blink predikant geweest te Singa pore en te Malang. Hij wordt in Am sterdam opgevolgd door zijn gerefor meerde collega ds. F. Colenbrander, vlootpredikant te Den Helder. Ver. h.t.s.-en bestaat veertig jaar De „Vereniging van hogere technische scholen in Nederland" bestaat dit jaar veertig jaar. Dit feit zal herdacht wor den in een feestelijke samenkomst op 9| mei 's middags in de hogere technische! school te Utrecht. Prof. dr. D. van Os. oud-vcorzitter van de v.h.Ls., zal de herdenkingsrede uitspreken. Prof. ir. L. Troost, voorzitter van de nijverheidsorganisatie t.n.o., zal spreken over „De plaats van de h.t.s.-er in een research-organisatie. Het Utrechts Ste delijk Orkest zal de bijeenkomst opluis teren. Veertig jaar geleden hebben de bestu ren van de toen nog als „middelbare technische scholen" aangeduide oplei dingsinstituten de behoefte gevoeld aan onderling gesprek en overleg. Met de groei van het aantal scholen en de toe neming van de vraag naar afgestudeer den is dat onderling overleg steeds be langrijker geworden. De h.t.s.'en hebben van de beginne af begrepen, dat hun onderwijs nauw contact moest onderhouden met de in dustrie. In de besturen zitten dan ook veel industriëlen. Nieuwe vakgebieden werden geïntro duceerd en ook de veranderde verhou dingen tussen de mensen in de bedrijven heten de scholen niet onberoerd. De laatste jaren is de noodzaak naar voren gekomen meer de aandacht te schenken aan de fundamentele vakken als wiskunde en natuurkunde. Bij dit alles is de v.h.t.s. als contact orgaan van besturen en directeuren van groot belang. Radio Vaticana zal de paasboodschap uitzenden, welke de paus zaterdagavond om 20 uur zal uitspreken. De rede zal gere'.aveerd worden door radiostations :n Italië. Spanje. Portugal, Ierland. I België, Nederland, Monaco, Algemene vergadering herv. predikanten De Nederlands Hervormde Predikan tenvereniging houdt te Utrecht haar al gemene vergadering op 20 april, 1 er 2 mei. Dit jaar zal het feit worden her dacht. dat de predikantenvergaderingen een eeuw lang gehouden zijn. De drie daagse bijeenkomst, die onder auspiciën staat van de generale synode der Ne derlands Hervormde Kerk. wordt ge opend door ds. P. G. v. d! Hoof (Hilver sum), praeses van de synode. Prof. dr. W. F. Dankbaar uit Groningen zal e«" herdenkingsrede uitspreken. Referent prof. dr. H. Berkhof uit Leiden over „Tweeërlei ecclesiologie". De deelne mers maken 2 mei een excursie naai het seminarium te Driebergen, waar zi. zullen deelnemen aan de les „zanglei ding en volkslied". Dr. J. M. de Jong en dr. A. A. Koolhaas, respectievelijk rector en con-rector, zullen referaten houden. Met een dienst in de kapel van „Hydepark" wordt het geheel besloten. Mozaïekportret paus toegevoegd aan pausen-galerij Het portret in mozaïek vai paus Johannes XXIII is toegevoegd aan de serie medaillon-portretten van zijn 262 voorgangers in de basiliek Paulus- buiten-de-muren in Rome. Met deze portretten-galerij is paus Leo de Grote in de vijfde eeuw begonnen. Toen de basiliek in 1823 door brand werd ge teisterd, bleef een veertigtal der oudste portretten onbeschadigd. In de nieuwe basiliek werd de galerij aangevuld maar de portretten werden toen niet meer geschilderd maar in mozaïek uitge voerd. Behalve het portret van de hui dige paus bevat de verzameling ook nog ian de tegenpaus Baldassare Cossa in 1410 onder de naam Johannes XXIII optrad, in 1415 door het Concilie van Constanz werd afgezet en in De dag, waarop Jezus, genageld aan het kruis, Zijn leven liet, is in de geschiedenis blijven voortleven als Goede Vrij dag. Hij was ook goed voor hen, die Hem haatten: hun vurigste wens zagen zij in vervulling gaan. Jezus de Naze- reeër, de zich noemende Koning der Joden, dood, en in een graf gelegd met een zware steen er voor. Maar diezelfde Goede Vrijdag is geworden tot een feestdag voor hen, die in Hem geloven, die Hem aanbidden als hun Verlosser en Zaligmaker, voor de miljoenen, die door Gods genade Zijn toegestoken hand hebben mogen grijpen. Goede Vrijdag een feestdag, ook al staat hij in de agenda's niet als een christelijke feestdag aangemerkt. Een kruis, een marteldood, en toch een feest. Want op Golgo tha stierven onze zonden. Door Golgotha, door het Lijden aan het kruis, de opstanding. Goede Vrijdag, een feestdag voor de kinderen Gods, die weten mogen, dat door het kruis het zicht op een nieuwe toekomst werd geopend. De taak van de kerkedag, zoals het bespreken van de toekomst en de politieke tweespalt van en in Duitsland, moet na de oprichting van de muur in Berlijn op andere wijze geconcretiseerd worden. Hierover waren de veertig deel nemers van de kerkedag der Evan gelische Kerk, die in de Protes tantse Academie Iserlohn bijeen waren om over de thema's van de Kerkedag te Dortmund te spre ken, het eens. De gesprekspart ners kwamen overeen dat de taak van de kerkedag in de toekomst des te moeilijker zal zijn omdat bepaalde aanknopingspunten zijn weggevallen. Men ging van het standpunt uit dat de massa slechts te bereiken is wan neer men het individu bereikt en het is het plan om de massabijeenkomst geheel te laten vervallen en de deel nemers in kleine groepjes te verdelen en hen zelf veel meer dan op vroegere kerkedagen aan het woord te laten over de gestelde vragen. Alleen op de slotbijeenkomst in Dortmund zal alles bij het oude blijven. Dit doel kan bereikt worden doordat telkens over een dagthema door talrijke kleine groepen gediscussieerd zal wor den. Het resultaat zal dan in referaten in de drie ter beschikking staande gro te hallen worden bekend gemaakt en 's middags met een bijbelstudie worden afgerond. De studiedagen zullen door een avondbijeenkomst besloten worden. Op deze bijeenkomst zal op aanschouwe lijke wijze met behulp van moderne middelen zoals choreografie, film en lichtbeelden, herinnerd worden aan het thema van die dag. In overeenstemming met de tot nu toe besproken worden. „Ik en jij" (familie) met referaten die getiteld zijn „Doe je Ben je wat". „Wij zijn partners willen of niet". „Getrouwd en wat dan?" „Vragen aan de toekomst" nz. In het kader van de politiek zal .a. gesproken worden over: „Waar lig- en onze contacten in de politiek?" en „Waaraan lijdt ons gezondheidsappa raat?". De verhouding tussen de pro testantse en rooms-katholieke christenen komt ter sprake bij het thema over de kerk. In dit verband moet ook de vraag .Verhindert onze gemeente ons christe- aen te zijn?" gezien worden. Het sa menzijn in de kerk zal het hoofdthema 'jn van de derde en laatste studiedag. Op de kerkedag in Dortmund zal nog niet gesproken worden over de voorstel len van een pas opgerichte arbeidskring. De oprichter van deze lekengroep is Rudolf von Thadden, de zoon van de president van de kerkedag. Bisschop Lilje heeft de besprekingen van deze groep bijgewoond en was er zeer en thousiast over. De president van de ker kedag heeft echter meegedeeld dat de vragen die aan de orde gekomen zijnde pathologische anatomie. grondig onderzoek eisen, zodat m voor volgend jaar met concrete i sultaten voor den dag kan komen. ELKE DAG een FIETS (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni'62) heeft iedereen die dan een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets(plusbijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen DAT KUNT U OOK Zl|N! DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE EERSTE WEEK ZATERDAG 30 MAART mevr. C. Schuurbiers-Adriaansen Wikkelaan 10, Bergen op Zoom MAANDAG 2 APRIL de heer J. C. G. Ninaber F. Scholtenstraat 27 b.Vlaardinger» DINSDAG 3 APRIL mej. R. Verkaart Karei Doormanlaan 105, Rijswijk WOENSDAG 4 APRIL de heer W. Westendorp Hauwertstraat 10, Mcdemblik DONDERDAG 5 APRIL de heer E.G. A. Scheerder Poulinkstraat 29, Almelo VRIJDAG 6 APRIL de heer G. Dikken Boekeloseweg 74, Hengelo (O) STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK Bl|? (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) Hoogleraarsbenoemin gen aan V.U. De directeuren van de Vrije Univer siteit te Amsterdam hebben tot gewoon hoogleraar in de faculteit der genees kunde benoemd de lectoren dr. F. van Faassen, dr. J. Janssens, dr. T. D. Stahlie, mejuffrouw dr. C. M. J. Velze- boer, dr. A. C. Drogendijk, sinds okto ber 1958 buitengewoon hoogleraar, en dr. R. Donner, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar a. Dr. Van Faassen zal onderwijs geven in de anatomie, dr. Janssens in de gy naecologie en obstetrie, dr. Stahlie in de kindergeneeskunde, dr. Velzeboer in de oogheelkunde, dr. Drogendijk in de sociale geneeskunde en dr. Donner in ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS halfzwaar Ik zei zo dat de methode van kennismaking vroeger én die van vandaag hun eigen licht- en schaduwzijden hebben. Ik weet bij nader inzien zelfs nog niet aan welke mer, de voorkeur dient te geven. Vandaag gaat alles snel. Eén blik blijkt soms al genoeg om tot een bruiloft te besluiten. Be schouwelijke naturen zullen zich afvragen waar dan de verkenning blijft; dat geheimzinnige spel van elkaar zoeken en weer loslaten, van samen komen en weer uiteengaan, van werven er. ge worven worden. Destijds ging alles voetje voor voetje. Vele blik ken uit verre verten en slechts heel omzichtig en bedeesd een enkel schuchter woord. Maar be schouwelijke naturen moeten nu eerlijk blijven en zich opnieuw afvragen waar toen de verken ning bleef. Want dat anderhalve woordje onder het alleen maar kwasi onattente oog der chape ronnes telt toch werkelijk nauwelijks mee. Men kar elkaar geen deelgenoot maken van 's levens verwachtingen en verlangens. Men moet volstaan met een tage tekentaal, en wanneer men elkaar dan opeens volmaakt toevallig ontmoet blijkt men zelfs geen woorden ter beschikking te hebben. Ik weet dat pertinent zeker: de ouders heb ben het mijzelf verteld. Het roeibootdagje was alweer lang voorbij voor hem met idealen en voor haar met migraine. Toen op een dag zag hij haar plotseling voor zich uit lopen. Ze had bood schappen gedaan, en ze haastte zich naar huis. Het was niet zo heel ver neer van haar wo ning en hij holde wat hij hollen kon om haar in te halen. Dat lukte hem ook, zij het dat hij een paar kinderen, die uit een zijstraat kwamen, re gen. „Dag...", zei hij en stotterde haar naam. „Dag...", zei zij en kleurde als een pioen en stotterde zijn naam. Toen zweeg hij. En dat zat 'm niet in het feit dat hij buiten adem geraakt was door die renpar- tii en door dat tegen de grond kwakken van on verhoedse kinderen, die er par noch deel aan hadden, maar dat stak 'm in dat andere feit dat deze onvoorziene ontmoeting onder vier ogen wanneer men tenminste niet aller ogen in de straat, achter de gordijntjes en in de spionnetjes méételt! feitelijk taboe was, en dat men dan geen woorden meer vinden kan. Hij slikte dus maar eens enkele malen, want zijn keel was droog als hooi en stro. En hij groef in zijn ge dachten, waar zoveel schone n verrukkende ge dachten opgetast lagen, maar de grijze hersencel len weigerden hun plicht. En hij zon op woor den, die in vele vele talen in zijn ziel gereed ston den. maar ze weigerden zijn bevelen en bleven onuitgesproken. En ondertussen naderden zij met rasse schreden haar woning. „Zeg...", begon hij toen opeens en noemde an dermaal haar naam. „Ja....", zei zij zoetjes en onthield zich er niet van ook zijn naam, te noemen. „Heb je....?" vervolgde hij en haar hart klopte ongetwijfeld vele slagen sneller, want als jonge mannen aan jonge vrouwen vragen gaan stellen, kan er ondanks alles toch wel iets verwacht wor den. „Heb je wel eens een dolle hond gezien?" stootte hij eruit. Het is hem altijd een raadsel gebleven hoe hij nu juist dit onderwerp kon kiezen. Bij zijn eigen weten had hij er zelf nog nooit een gezien, en zeker was deze ontmoeting niet de geëigende voor deze gesprekstof. Misschien meende hij had hij kortgeleden iets over Pasteur ge hoord of gelezen. Misschien ook kwam hij zich met al dat gehol en gehijg zelfs als een dolle hond voor. Misschien nog leek het hem een inte ressant onderwerp „an sich". Maar hoe men het ook bekijkt, het was niet de vraag die zij ver wachtte, indien zij er althar een verwachtte. „Nee...", bekende ze en ze sprak voor de der de maal zijn voornaam uit En in één adem voeg de ze er aan toe: „Hier woon ik", en ze belde aan, want jonge meisjes bezaten geen huissleutel en ze raapten ook geen vriendjes van de straat op. Dus wat restte hem tnders dan diep zijn hoed af te nemen en dóór te lopen? Maar toen hij er nader over napeinsde vond hij het tóch een goed gesprek. Ze kende hem tenminste nog. Ze wist zijn naam nog. Ze had hem niet eens de mond gesnoerd door boe noch ba terug te zeggen. Allemaal winstpunten, goed beschouwd. Echt iets om een toekomst op te bouwenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2