X13 BASTOS SANA- TOGEN helpt! Tweede Kamer wil nóg minder weeldebelasting Geen warm onthaal van A.K.W. in Senaat Zaak tegen journalisten: vals stuk van Defensie? Juristen spraken in Kurhaus NIEUWE LEJDSCHE COURANT WOENSDAG 18 APRIL 196J (Van onze parlemcntsredactie) ^EKER, de Tweede Kamer is staats- secretaris Van den Berge erken telijk voor zijn voorstel, de omzetbe lasting op een aantal artikelen, o.m. koelkasten, te verlagen, maar de vaste Dum-vraag 234 (Eerste publicatie) Piet van Dijk te Parijs van wien we slechts een maal een probleem ter publicatie ontvingen, stelde ons deze keer een serie van zeven stuks ter hand. Hier komt de eerste met een origi neel thema dat zo fantastisch is dat het voor wit onmogelijk schijnt de winst er uit te toveren. Wit is aan zet. Kamercommissie voor Financiën, die het wetsontwerp tot verlaging van de omzetbelasting heeft bestudeerd, is nog lang niet tevreden. In het voor lopig verslag staat te lezen, dat vrij algemeen een gevoel van teleurstelling heerst, omdat de verlaging eigenlijk maar een beperkte strekking heeft. Zo wordt er door veel leden op ge wezen, dat artikelen als room. koffie melk. melkpoeder, vla en chocolademelk nog steeds onder het belastingtarief tien procent vallen, terwijl deze artike len eigenlijk noodzakelijke levensbe hoeften zijn. Ook vallen veel leden er over, dat vliegtuigen wel van het ver hoogde tarief worden vrijgesteld, maar bijvoorbeeld sigarettenpapier niet, ter wijl dit laatste toch een middel is om een goedkoop sigaretje te draaien. Gevraagd wordt, of televisietoestellen, die thans reeds in 35 pet. van de gezin nen voorkomen, inderdaad weelde-artl- kelen zijn en daarom nog onder het ta rief van achttien procent moeten vallen. Zeer veel leden kunnen voorts geen delijke motieven vinden om het tarief van tien procent op radio's te handhaven. Wat de televisietoestellen betreft, gewe zen wordt o.m. op de fraude, die voor komt. doordat in ons land zeer veel „ge bruikte" tv.-toestellen worden Inge voerd, teneinde op deze wijze aan be lastingbetaling te ontkomen. Zeer veel Kamerleden zijn niet over tuigd van de juistheid, vliegtuigen uit het „weeldetarief" te lichten en onder het normale tarief onder te brengen, temeer niet waar auto's wel onder het weeldetarief blijven vallen. Van verschillende zijden wordt de aan dacht op gevestigd op het verschil in be lastingdruk tussen motorfietsen en scoo ters enerzijds en de bromfietsen ander zijds. Gepleit wordt voor onderbrenging motorfietsen en scooters onder het normale tarief om zodoende de concur rentieverhoudingen te verbeteren. In het algemeen is het bestaan van verschil in de tarieven van de omzet belasting zeer veel Kamerleden een doorn in h'et oog. Veel leden vinden, dat de term „weeldetarief" uit de tijd Sommigen spreken zelfs van onvergelijkelijk 25 CIGARETTES Ff.* IMPORT LÉOÉRES of HAVANE Vooral A.R. heeft ernstig bezwaar (Van onze parlementsredactie) TAE Eerste Kamer zal aan het begin van haar eerstvolgende vergadering hoofdelijk over het wetsontwerp Algemene Kinderbij slag verzekering stemmen. Het staat nu wel vast, dat het ontwerp met een vrij duidelijke meerderheid zal worden aangenomen. Maar behalve de P.v.d.A.-fractie zullen ook enkele leden van de A.R.-fractie tegenstemmen, terwijl enige liberale senatoren zich nog over hun eindoordeel beraden. In de Tweede Kamer stemden de liberalen en anti-revolutionairen (op mr. Aantjes na) met KVPCHU en CPN vóór de A.K.W., zoals die er na de compromis oplossing van minister Veldkamp is komen uit te zien. Schmtk-vraug 234 Het eindspel van de Zweed A. Hil- debrand had de volgende stelling, wit: Ka8, Pe2, pi b6; zwart: Kc6, Th4. pi cl. Wit speelt en houdt remise met 1. b6b7, Th4—a4t; 2. Ka8—b8, Ta4b4; 3. Kb8—a8!, Tb4xb7; 4. Pe2d4f, Kc6b6; 5. Pd4—c6!, Kb6a6 (Probeert het pat te verhin deren en tegelijk de toren te blijven dekken, maar dit lukt niet). Pc6b4f, Ka6b6; 7. Pb4—c6 ren Het paard is te machtig. Bridge Het verrassende in het vorige 4 har- tenspel is, dat in de le slag in Noord klaverheer moet worden gespeeld! De uitkomst met klaveren 7 door West duidt op een korte kleur; w schijnlijk een singleton. Het is nu leidelijk in de dummy klaveren 10 te leggen, om Oost's klaverenvrouw te vangen. Na deze speelwijze komt Zuid echter in moeilijkheden! Hij moet aan tafel zien te komen om te snijden op troefheer en dat lukt tenslotte wel, maar gaat ten koste van een aftroef- slag in klaveren. Na klaverheer kan Zuid direct de snit nemen op troefheer en later al tijd nog op klaverenvrouw snijden. Ziehier de kaartverdeling van dit leerzame praktij kspel: Ziet u hoe Zuid in moeilijkheden komt, als na de uitkomst van klaveren 7 in Noord de 10 wordt gelegd en Oost de vrouw speelt! Na klaverheer en hartenvrouw na, is er echter geen vuiltje aan de lucht; Zuid maakt 12 slagen! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. verdwenen (bar- goens), 5. blauwe boerenkiel, 7. rivier in Duitsland, 8. deel van een booni, 10. gevangenis, 11. los omhulsel. 12. uitroep, 13. scheikundig element (afk.), 14. metaalsoort, 15. flauw, 16. hijswerktuig, 17. gemeente in Gronin gen, 18. de gezamenlijke edelen, 20. meisjesnaam, 21. zuster, 22. bars, 24. scheikundig element (afk.), 25. kleine ^ooistapel, 26. muzieknoot, 27. boter ton. 28. deel van het gelaat, 29. zijtak Wolga. 30. haarvlecht. Verticaal: 1. plaats op de westkust van Borneo. 2. mondwater, 3. voor zetsel, 4. bijwoord, 5. beet, 6. maan stand, 8. houten vat, 9. zacht. 11. te genstelling van dun, 12. schor, 14 door- tochtgeld, 15. kind zonder ouders, 16. mandje, 17. boom, 19. soort hond, 20. salaris, 22. meisjesnaam, 23. slag, plof, 25. teken in de dierenriem, 26. aanwij zend voornaamw., 27. volksnaam voor de kauw, 28. vreemde munt (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. m, 2. kip, 3. gesel, 4. haastig, 5. kannibaal, 6. Mississippi, 7 overschot, I. kabinet, 9. kapel, 10. Apt, 11. i. .Yttt. 1. MISSISSIPPI. Automobiliste in paniek rijdt twee kinderen aan De 30-jarige ambtenares E. D. te B uit Amsterdam is gistermiddag nadat zij op een zebrapad met haar wagen een meisje had aangereden, zo in pa niek geraakt dat zij op het gaspedaal trapte ln plaats van op de rem, zodal de wagen het trottoir op schoot waar een Jongen ernstig werd gewond. Mej. Te B. werd licht aan het hoofd gewond, een vrouwelijke collega die met haar mee reed, liep een shock op. Op de hoék Wibautstraat-Eerste Oos terparkstraat in Amsterdam verleende mej. Te B. volgens de politie, geen voorrang aan de vierjarige Wynanda van Rookhuizen. Het kind werd een aantal meters meegesleurd en viel toen straat. (Na een behandeling in het kernhuis kon zij naar huis worden ge bracht.) Op het trottoir werd de 11-ja- rlge Thijs Blom tussen de auto en een muur geklemd. Ernstig gewond, met een beenbreuk en verschillende inwendi ge kneuzingen, werd hij naar een zie kenhuis vervoerd. Agent in arrest De Amsterdamse centrale recherche is bezig met een onderzoek tegen de maan dag gearresteerde hoofdagent Van H., die er van verdacht wordt dat hij van kasteleins in de binnenstad geld zou hebben aangenomen. De hoofdagent was belast met de na leving van de drankwet. Daarbij worden regelmatig de café's gecontroleerd. Van de adviezen van de hoofdagent kon de verlening afhangen van vergunningen om muziek te mogen laten spelen, vrouwe lijke bediening te hebben en dergelijke. Het leek er gisteren ln de Senaat ogenblik op, dat het ontwerp daar veel minder royaal de eindstreep zou halen dan destijds aan de overzijde Binnenhof.. Bleek ln de Tweede Kamer het enthousiasme over de gewijzigde A.K.W. al verre van groot, ln de Eerstp Kamer schitterde het, met name bij de ".-fractie, door afwezigheid. De krl- van de a.r. senator prof. De Gaay Fortman was zeer scherp. Hij begreep. :r in ons land zonder compromissen valt te regeren. „Maar," zo voegde raan toe, „wij moeten ophouden met compromissen te aanvaarden, die leiden dure en onrechtvaardige rege ling. Na het antwoord van minister Veld kamp zullen wij ons standpunt ten op zichte van het ontwerp nader bepalen." Dat klonk nogal dreigend. Tevoren had de christelijk-historische woordvoer der dr. Van Bruggen aan de instemming van zijn fractie een voorwaarde verbon den. Hij verlangde van de minister de duidelijke toezegging, dat diens conces sie met betrekking tot de zelfstandige ongehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder ook werkelijk zal worden geëf fectueerd. De bewindsman heeft in het wetsontwerp de mogelijkheid geopend om bij algemene maaatregel van be stuur zelfstandige ongehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder van premiebetaling vrij te stellen. Nu heeft echter de S.ER. hem onlangs geadviseerd vooralsnog niet tot deze vrijstelling over te gaan. Dr. Van Bruggen was kennelijk bevreesd dat de minister dit advies zal volgen. Gebeurt dit inderdaad, dan zou de be windsman de instemming van de c.h. fractie met het ontwerp wel eens kun nen verspelen, zo liet hij doorscheme ren. De algemene maatregel van bestuur betreffende de vrijstelling van genoem de categorie moet naar zijn mening tege lijk met de inwerkingtreding van de A.K.W. ingaan. Bij het standpunt van de heer Van Bruggen sloten andere spre kers zich aan. Minister Veldkamp nam gisteravond alle ongerustheid op dit punt weg. Hij erkende, dat de regering terzake niet geheel vrij Is, nu ze mede door deze concessie de A.K.W. in de Tweede Kamer politiek haalbaar heeft weten te maken. Onder deze omstandigheden wil zij de zelfstandige ongehuwde vrouwen 45 jaar en ouder (een kleine groep, 3,5 pet. van het geheel) „nog niet" in de premiebetaling opnemen. Ze zal het S.E.R.-adwtes dus nu niet volgen, minister beloofde de a.m.b. op 1 januari 1963 streefdatum inwerkingtreding A.K.W. te doen ingaan. Ernstige bezwaren De rede van de a.r. hoogleraar Gaay Fortman trok gistermiddag in de Senaat het meest de aandacht en wel door de onverholen kritiek op het wets ontwerp zoals het na de wijzigingen vorm heeft gekregen. Spreker moest de minister meedelen, dat zijn fractie o.m. ernstige bezwaren heeft tegen de opzet van deze regeling en het algemene-ver- zekeringskarafcter. Het ontwerp wekt overigens ten onrechte de indruk, dat het het karakter heeft van een algemene, de gehele bevolking omvattende kinder bijslagverzekering. Het huidige voorstel vertoont een „vergruisd beeld'" Sprekers grote bezwaar was, dat de A.K.W., zoals ze nu ter tafel ligt, te gewikkeld en administratief onoverzich telijk is en bovendien tot verschillende onrechtvaardigheden leidt. Van rechtvaardigheid is z.i, onmiskenbaar sprake nu niet-arbeiders, die 14.000 verdienen, wel premie moeten gaan betalen maar geen kinderbijslag zullen ontvangen. Heel moeilijk aan vaardbaar is verder, dat arbeiders kin derbijslag zullen ontvangen voor alle kinderen en zelfstandigen pas voor der de en volgende kinderen. Ernstig bezwaar heeft de ar. fractie ook tegen premiebetaling door ongehuw- "sn en kinderlozen. Prof. De Gaay begreep dat een alge mene kinderbijslagregeling als hij voor staat thans politiek niet goed te ver wezenlijken is. Maar dan zou z.i. het alternatief geweest moeten zijn: hand having van de bestaande kinderbijslag regeling voor arbeiders, invoering van aparte regeling voor èlle kinderen zelfstandigen-beneden- inkomensgrens, en verbetering kindertoelagen voor gepensioneerden en rentetrekkers. Van het nu voorgestelde kon hij alleen maar zeggen: „Jammer dat zoveel vernuft is besteed aan zo'n slechte zaak". Hij deelde verder nog dat enkele a.r. senatoren behalve praktische ook nog principiële bezwaren tegen het wetsontwerp hebben. C.H. Dr. Van Bruggen (c.h.) bleek de be varen van prof. De Gaay Fortman i belangrijke mate te delen. Maar hij realiseerde zich tevens, dat door een eventuele verwerping van het huidige voorstel de totstandkoming van een al gemene kinderbijslagvoorziening, waar op in en buiten de Sta ten-Generaal ja renlang is aangedrongen, weer op de lange baan zal worden geschoven. Daar om toonde hij zich geneigd over de be zwaren heen te stappen. De heren Van Lieshout (kath. v.) en Van de Vliet (lib.) waren evenmin en thousiast, maar zij legden zich met de heer Van Bruggen bij het compromi. neer, zij het dan dat naar de hee.' Van de Vliet meedeelde enkele libe rale senatoren zich nog een ogenblik omtrent hun definitieve standpunt t.a.v, het wetsontwerp wensen te beraden. Dc heer Van Lieshout achtte het ontwerp, ondanks alle bezwaren, toch in sociaal opzicht een belangrijke stap vooruit. In tegenstelling tot andere sprekers meen de hij, dat premievrijstelling voor on gehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder niet past bij het karakter van een alge mene volksverzekering. De communistische heer Haken ver klaarde (onder het motto „iets is beter dan niets") voor het ontwerp te zullen stemmen Dat de Eerste-Kamerfractie van de P.v.d.A. en bloc tegen zal stemmen, werd gisteren wel duidelijk uit het be toog van haar woordvoerder Van Win gerden. Hij kwallfceerde het ontwerp met termen als „eenpansmaaltijd", „on volmaakt werkstuk" en „mooi stel on geregeld goed". Met de P.v.d.A.-fractie is alleen te praten op basis van een mo tie als die welke de heer Berger tsoc destijds tevergeefs in de Tweede Kamer indiende. In de motie-Berger (verworpen met 85 tegen 44 stemmen» werd de regering gevraagd de A.K.W in nadere overweging te nemen, omdat ze niet voldoet aan de eis dat 1. een al gemene kindorbijslagvoorziening een ge lijke behandeling van loon trekken den en zelfstandigen moet inhouden: 2. zo'n voorziening aan allen kinderbijslag vanaf het eerste kind dient te verstrekken: 3 een deel van de daarmee gemoeide kosten moet worden gedekt door een bij drage uit de algemene middelen Dr. Veldkamp In een puntig betoog heeft minister Veldkamp gisteravond er nog eens op gewezen, dat de A.K.W. in zijn huidige vorm gebaseerd is op een compromis- oplossing. De regering had naar zijn me ning volkomen het recht om naar een aanvaardbaar compromis te streven. Er was trouwens geen ander middel om het ontwerp politiek haalbaar te maken. Te gen het oorspronkelijke wetsontwerp hadden bepaalde regeringspartijen ern stige bezwaren. En de P.vxl.A. stelde haar instemming geheel afhankelijk van inwilliging van haar eis inzake gedeel telijke financiering van de algemene middelen, een eis die voor de regering onaanvaardbaar was. Als het ontwerp niet zou zijn gewij zigd, zou het zeker zijn verworpen. Dan zou de totstandkoming van een kinder bijslagregeling voor zelfstandigen voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. Dit achtte de regering in politiek, 1 vooral In soeiaal opzicht, ongew Met de heer Van Bruggen (c.h.) wa minister ervan overtuigd, dat de P.v.d.A.- ministers in de vorige kabinettei min voor een zodanige financiering uit de algemene middelen geporteerd zou den zijn geweest als hun geestverwanten in de Tweede Kamer begeerden. De minister bekende dat het hem „zeer aangenaam" zou zijn indien de senatoren alsnog over hun bezwaren 2 den heenstappen en hun stem aan wetsontwerp zouden geven. De opmer king van prof. De Gaay Fortman dat het ontwerp een „vergruisd beeld' vond de bewindsman ietwat overtrokken. Hij gaf overigens toe, dat het beeld van het huidige voorstel niet geheel gaaf is. Er ontbreekt hier en daar wat aan. „Maar," aldus dr. Veldkamp, „ook een beeld waaraan iets ontbreekt kan heel mooi zijn. Ik heb mij bijvoorbeeld nooit helemaal aan de charme van de Venus van Milo kunnen onttrekken Do minster had voor de bezwaren van de Kamer wel begrip. Hij begreep dal het voor velen moeilijk verteerbaar is wanneer men boven de inkomensgrens wel premie moet betalen, doch geen uit kering ontvangt. Ook erkende hij het bezwaar van premiebetaling door onge huwden en kinderloze echtparen. Wat echter dit laatste punt betreft: men mag ander niet losmaken van het hele stelsel van sociale zekerheid in ons land. In dat stelsel nemen de kinderloze echtparen een heel andere positie in dan de ongehuwden. Deze laatsten heb ben langzamerhand het gevoel gekregen lat er ook in sociaal opzicht een speciaal ongehuwden tarief' is. De kinderloze De Amsterdamse rechtbank heeft zich gisteren voor de derde maal beziggehouden met de behandeling van de zaak tegen de, van beledi ging en laster ten aanzien van zagsdragers van het ministerie defensie beschuldigde, journalisten, J. G., kroniekschrijver van De Tele graaf, en J. J. F. S., hoofdredacteur van dit dagblad. In een op 17 maart 1961 gepubliceerd artikel „Het ministerie van defensie als gelegenheidsgeefster", waarin aandacht werd geschonken aan de zg. „bloesjes- affaire" te Oudewater, zou het openbaar gezag beledigd zijn. In een tweede artikel, op 17 juni onder de titel „Het valse kaart spel" gepubliceerd, werd gesuggereerd dat „staatssecretaris Galmeijer en de directeur-generaal van defensie, de heer S. D. Duyverman, zich niet zouden heb ben ontzien in het rechtsverloop bij het ambtenarengerecht in te grijpen door de kaarten te steken". Dit zou gebeurd zijn doordat staatssecretaris Calmeijer twee ambtenaren, die in functie lager waren dan de heer Van der Putten, doch die hetzelfde werk deden, tijdens het door het Ambtenarengerecht gelaste onderzoek, twee rangen deed promoveren om de overplaatsing van de heer Van der Put ten rechtvaardigen. Ten aanzien van artikel is de journalisten belediging smaad ten laste gelegd. echtparen hebben dat gevoel veel min der, en terecht. Dr. Veldkamp erkende voorts, dat dooi de aangebrachte wijzigingen de uitvoe ring van de wet iets ingewikkelder is geworden. Dit leidt echter niet tot on aanvaardbare consequenties. In totaal zestig uitvoeringsmaatregelen nodig Ei zal nog heel wat werk moeten wor den verzet, wil de A.K.W. op 1 januari in werking kunnen treden (mét de uitvoeringsmaatregelen). „Aan een eer dere datum heb ik nooit gedacht." aldus minister. Na de rede van de bewindsman was gelegenheid tot repliceren, maar won derlijk genoeg maakte geen van de spre kers daar gebruik van. Toen daarop voor zitter Jonkman aanstalten maakte om zonder hoofdelijke stemming te laten beslissen, greep de socialist Van Winger den in. H(j wenste hoofdelijke stemming. zal nu volgende week woensdag plaatsvinden, omdat gisteravond het quo rum ln de Senaat op geen stukken na aanwezig was. Tot tweemaal toe was de zaak terug gewezen naar de rechter-commissaris, d« laatste keer voor een nader onderzoek naar de briefwisseling tussen de minis teries van defensie en binnenlandse zaken over het voorstel tot bevordering var een der twee collega-ambtenaren van dt heer Van der Putten. Bovendien wenste de rechtbank een anjwoord op de vraat waarom de promotie van een andere ambtenaar, met terugwerkende kracht ir 1960 had plaats gevonden, terwijl de be vordering hem voor 1961 ln het vooruit zicht was gesteld. Datering 'iS7!:CCK SLüpt u'T DE KRACHTEN GROEIEN na operatie Het beproefde versterkingsmiddel eerstgenoemde ambtenaar, de heer J, van der Knaap, op 26 juni 1959 was ge schreven. De raadsman van de heer G., mr. Maris uit Den Haag, had er tijdens de vorige zitting op gewezen, dat deze brief was gedateerd op 28 juni, een zondag. Gebleken is evenwel dat mr. Maris in het bezit was van een foto- Kopie van de brief, waarop de datum niet juist was. Hoe dit mogelijk was, kon mr. Maris niet zeggen. „De enige verklaring is, dat de overheid een vals stuk heeft overgelegd", zo zei hij. i vraag van de Haagse raadsman waarom de heer Van der Knaap de brief tijdens het verhoor door de rechter commissaris niet ter sprake heeft gebracht antwoordde deze dat hij zich ten tijde van het verhoor nog niet bewust was vau de belangrijkheid van de brief. Met betrekking tot het bevorderlngs- voorstel van de andere ambtenaar, de in middels gepensioneerde heer W. de Wfjn, verklaarden de Inspecteurs van het minis terie van binnenlandse zaken, die het taakonderzoek hebben verricht, dat in eerste instantie bleek dat de functie van deze ambtenaar geen bevordering toeliet Later is een nieuwe taakomschrijving tot stand gekomen, die, volgens de inspec teurs. evenwel een „afscheidspromotie" zijn geweest of een „schertspro- motie". Evenals tijdens de vorige zitting be toogden de raadslieden voor de heer it mr. J. Mathuisen uit Amster dam dat zij het bewijs van het ge schrevene wettig en overtuigend hebben bewezen. „Het is duidelijk", zo zei mr. Maris, „dat het beleid inzake de pro moties van de. heren Van der Knaap en De Wijn door drogredenen ls bepaald. De enige bedoeling was in te grijpen In de loop van het proces voor het Ambte narengerecht". De officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, bleef bij zijn eis: tegen G. een gevangenisstraf van twee maan den, waarvan een maand voorwaarde- hik met een proeftijd van drie jaar en tegen S. een geldboete van f3000 of tien dagen hechtenis en een voonv. gevangenisstraf van 14 dagen, met een proeftijd van drie jaar. ETHEKGOLVEN 1&AclCCf vanavond 9 10 Op Heilskw_ Kamerorkork - onder de rook van Veronica - over stoppen reclamezenders JURISTEN uit 21 ver-l.iUemle lam" hebben zich vandaag in h»t s. he ningse Kurhaus liet hooft) geurokpn o- het probleem van de illegale radiozi der aan boord van de piratenschepen Veronica en het radioschip voor Deense kust. De experts maken deel uit van de juridische commissie van de Eu ropese Radio Unie, die deze week ln Nederland bijeen is om behalve ovï juridische toelaatbaarheid van de merciële stations, te spreken over zend tijdverdeling en auteursrechten in dt verschillende landen en andere probic- Op de trappen passeerde ik de generaal en zijn vrouw. Toen ik de vorige dag uit het ziekenhuis kwam, had ik mevrouw Ruthven voor het eerst ontmoet. Ze was zeer charmant en toonde zich bij zonder dankbaar. Ze hadden me alles aangeboden van een topbaan bij Ruthvens oliemaatschap pijen af tot genoeg geld om er vijf levens van te kunnen leiden. Ik had hen echter alleen maar glimlachend bedankt en al die aanbiedingen af gewezen. Voor mij was het niets, want alle ge weldige baantjes en al het geld in de wereld kon den me de dagen van vroeger niet teruggeven. Het verleden kon er niet mee gekocht worden. Even min kon ik met dat geld kopen wat ik meer dan iets anders verlangde. Mary Ruthven stond op het trottoir. Naast de beige en zandkleurige Rolls-Royce van haar va der. Ze droeg een eenvoudig wit jurkje dat niet meer dan duizend dollar gekost kon hebben, hei donkerblonde in vlechten gelegde haar was hoog opgemaakt en ik had haar nog nooit zo lief gezien. Achter haar stond Kennedy. Voor het eerst zag ik hem in een donkerblauw en onberispelijk gemaakt colbert en het leek haast onmogelijk dat hij ooit iets anders had gedragen. Chauffeur was hij niet meer. De generaal wist hoeveel de Ruthvens aan hem te danken hadden en een dergelijke schuld kon niet met een chauffeurssalaris betaald worden Ik wenste Kennedy van harte al het geluk van de ereld. Hij was een beste kerel. Aan de voet van dte trappen bleef ik staan. De lichte bries kwam uit de richting van de blauw glinsterende Golf van Mexico en deed het stof op- 4 n door A listair MacLean stukjes papier over de straal isv.il. iuuj ine. aarzelde even en liep naar me toe. Haar ogen leken donker en merkwaardig genoeg wat vochtig, maar misschien verbeeldde ik het me. Ze mompelde iets dat ik niet kon verstaan. Dan ineens en heel voorzichtig om zijn linkerarm in het driehoeksverband geen pijn te doen, sloeg ze haar armen om mijn hals, trok mijn hoofd naar omlaag en kusta>me. Vlak daarop was ze al weer weg en ging ze terug naar de Rolls als iemand die niet zo heel erg goed kon zien. Toen ze Kennedy weer naderde, wendde hy zyn ogen niet van haar af. Dan keek hij naar mij. Zwijgend en met een onbewogen gezicht. Ik glimlachte tegen hem en hij glimlachte terug. Een beste kerel. Ik liep de straat door die naar het strand voerde en stapte een bar in. Ik was hel met van plan geweest, ik had geen behoefte aan een borrel, maar die bar was er nu eenmaal en daarom ging ik er maar in. Ik dronk twee dubbele whiskey's. Het was goede drank verspillen. Ik verliet de bar en ging bij het strand op een bank zitten. Misschien zat ik daar een uur, twee uur ik weet het niet precies. Dicht bij de rand van de oceaan begon de zon weg te zinken. Zee en hemel kleurden zich oranje en goud en zich vaag aftekenend tegen de horizon en als een geheimzinnig silhouet tegen dit vlammend achterdoek zag ik de massieve, grillige hoekigheid van boortoren X-13. X-13. Vermoedelijk zou hij voortaan altijd deel van mijn leven uitmaken de boortoren en de DC met de afgebroken vleugel die er begraven onder honderdzesendertig meter watei vijfhonderd lach tig meter zuidwestelijk van lag. Altijd, in hef en leed zouden ze bij mij blijven behoren. Vooral leed dacht ik, leed en verdriet. Het was nu allemaal voorbij en ik hield alleen maar een leegte om my heen en meer dan die leegte was er niet. De zon bevond zich nu op de rand van de zee en de wes terse wereld was een grote, rode vlam. Een vlam die spoedig zou doven en verdwijnen alsof hij nooit bestaan had. Zo was het ook met mijn rode roos geweest voordat het rood in wit veranderde. De zon was weg. De nacht sloop aan over de zee Met het donker kwam de kou. Wat stijf stond ik daarom op en wandelde terug naar het hotel. men die. én met e radio, én met de letter van de wet te maken hebben. Gisteren werd de deelnemers aan het congres in het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt door B. en W. een ontvangst aangeboden. Wethouder D. W. Detitmeijer onitving de gasten, waaronder ook e voorzitter van de Nederlandse Radio Unie, mr. A. B. Roo&Jen. De da® tevoren is het gezelschap ont vangen op het Muiderslot, waar in de ridderzaal een diner b(j kaarslicht werd gebruikt. Na het diner bood do K.R.O een concert in de ridderzaal aan. Vanavond zit het gezelschap aan bij een regeringsbanket in het Kurhaus; morgen maken de leden een excursie naar de scheepswerf Verolme, waarna ook een etentje wordt aangeboden. Het diner zal worden gebruikt im de Rotter damse Euromast, een attentie van de N.T.S. Geen commentaar Bijbel 16 20 Ter irspektlef. lezing Hilversum II, 298 •h tend gym 7 20 Oct Vanmiddag deelde de voorzitter van de Europese Radio Unie mede, geen mededelingen te doen over de bespre kingen van vandaag, waarbij zowel het radioschip Veronica, als de Deense „etherpiraat" ter sprake komen. Wel liet een van de Engelse juristen uit de mond vallen dat radio Luxemburg ook commercieel geen probleem vormde. Dit station, dat al van vóór de tweede wereldoorlog in de lucht is, zal zeker blijv enuitzenden. Wél i« bespro- of door gezamelijke inspanning niet mogelijk is, met het wetboek in de hand de schepen met zenders te verbieden, zelfs als zij zich bulten de territoriale wateren bewinden. Een punt van bespreking was ook, of het op een of andere manier verbieden de commerciële zenders buiten de grenzen en buiten de territoriale watc- tn strijd kan zijn met de rechten de mens. Maar verder wenste de StëfSsrtoch 00k "Ik""11"1" irtier .10,30'Radiokrant To 30 3n£ ^?ilst,en; k°or- ored c-n groot orkest 0I>5* voor de Nederlandse irljditarachten 21 -10 Pianomuz (gr) 22.00 7 bJSli de voorpagina 22.10 ?>rbkkwintet (gr) 22.30 Nws 22.40 Avond- ercfenklnig 22.56 Platen nieuws 23.5524.00 Hilversum II, 29J m. 19,00 V d kinderen .10 VARA.Varia en lichte gram 18,20 Een ►ord vuor de goede verstaanders lezin^ >RO: 10 30 V a jeugd VARA: 80 00 Nws 0a Tango-Rumba orkest met zanesolLs. 20.35 Zestig jaar levenservaring, 'ezing 50 La Damnation de Faust enters, uit— voerd door Radio-FUharm irk, groot ""oepkoor en solistem (In de pauze: 22 30 vanavond 18.05 Progr NTS: 20.00 20 20 Achter NTS: 17.33 <K. 17.43- ibel voor de Jeugd weroverz. VARA: ws. NTS: 20.33 Onlbe- VARiA: 21.05 Sport 21.23 Oes- .specteur. film 21 50 Social op het platteland doei Programma voor morgen 8.15 Lichte gram 9 00 Godsc.-- Pianorecital (gr Gewilde mud vt Morgendienst 10 liederen KRO: M wijde liederen 12.00 Middagklok-noodklok H±|-1 octet 12.25 V Passle- V cl zieken 11.45 Ge- 12 35 Met bouw 2.38 Lichte 12 50 Act 3.00 00 Verkenningen ln dc :n klavecimbel 16.55 Vo. orgel 17.00 V d Jeugd «als (gr) 17.40 Beurs- rram 1815 Sportrubrlek •emble 16.50 Sociaal AVRO: 7 00 Nws Dagopening "oVRoT"00 K. o jo t-rogr overz Daarna: Lichte gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Do groenteman 9.15 Kamerork 9.40 Morgenwijding 10 00 Arbeidsvitaminen igr) 10-50 V d kleuters 11 00 Kookkunst 1! 15 Ballctmuz (gr) 11.43 Kleren maken de vrouw 12.00 Daraork The SKymatfcrs 12 30 Meded ten behoeve van land. en tuinbouw 12.33 Lichte muz 13.00 Nws 13.16 Meded cn gram 13-25 Beursber 13 30 Theatcrork 14 00 Kamer- muz 14 30 V d vtouw 13.05 Orgelspel 13.30 Voordracht i5 50 Pianorecital 16-20 Ope- rcttemuz (gr) 17 13 Dlxielandmuz 17.30 V d jeugd 18 00 Nws 18 15 Act 18,20 Dansmuz 18 33 Sportpraatje 18 40 Gesproken brief 18 45 I Ichtc muz VPRO: 20.20 Vef- 'Olitleke vra- :r gekruisigd, VPRO

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7