jog Evenveel teer in „beste" als in „slechtste" sigaret Andere merken worden ook onderzocht Krijgt Salan in Spanje asyl? Met gezicht naar het oosten Glenn is op ruimtevlucht in groot gevaar geweest A B A S I N Minister Visser zegt effectief optreden militairen toe Rechter beslistbevroren brood is wettebjk brood Situatie bij Harmeien is na ongeluk verbeterd Nieuwe gegevens van importeur: De Scheveningse sigaretten- Importeur A. J. Blok (wiens grootste merk er bij een onder zoek van de Consumentenbond het slechtst is afgekomen) heeft gegevens vrijgegeven, die hem verstrekt waren door drie buiten landse laboratoria. De onder zoekinstituten (Food- and drug- research laboratories in New York, het Zwitserse staatslabora- torium in Ziirich en de Bolton analytic chemist Ltd. in Londen) hebben thans gerapporteerd over het merk dat de heer Blok impor teert èn over het Nederlandse merk dat er bij het onderzoek van de Consumentenbond het best is afgekomen. Wat het eigen merk van de firma Blok betreft, komen de drie buiten landse instituten tot een gemiddeld teergehalte in milligrammen per siga ret van 16,2, tegen 63,9 volgens het onderzoek van de Consumentenbond, dat is verricht door de Nederlandse researoh-centrale van dr. ir. S. H. Bertram in Den Haag. Wat het Neder landse merk betreft, hebben de buiten landse laboratoria een gemiddeld teer gehalte van 16,4 milligram geconsta teerd, terwijl de Consumentenbond 30,5 milligram opgaf. De grootste afwijking: deed zich voor wat betreft het nicotinegehalte in beide sigaretten. Volgens de bond kwam de ingevoerde sigaret op 0,88 milligram en het andere merk op 0,66 milligram. Het Londense laboratorium (de twee andere instituten zijn wat het nicotine-onderzoek aangaat nog niet gereed) kwam voor beide merken op 2,61 milligram per sigaret. Volgens de heer Blok blijkt hieruit, dat de Consumenten/bond bijzonder voor barig is geweest met de opmerking, dat hij gefaald heeft door niet de andere merken, die de bond wel had laten onderzoeken, als vergelijkingsmateriaal Advertentie zacht in net aragd Voor zuiver wol, gngeWjU»^ stijl) - - - en voor Qg meisjee IVoor- I Vit voomsd 16VMWIM. Sterke „"SS broeken rnet qc taille. Met of Q 33 zonder bretels. Q 1 2 tot 10 jaar LETOPHETDEUNUTIWn te testen. Dit had men afgeleid uit de publikatie van de heer Blok over de eerste resultaten, waarover wij in ons blad van gisteren al uitvoerig hebben bericht. De heer Blok verklaarde ook, dat de buitenlandse onderzoeken de test van de Consumentenbond volkomen op losse schroeven heeft gezet, IIvertelde hoe h(j te werk was ge gaan. De Rotterdamse notaris mr. P. Welle Donker heeft op zjjn verzoek de laboratoria opdracht gegeven een ob jectief onderzoek in te stellen naar teer- cn nicotinegehalte van de sigaretten merken, die ook namens de Consumen tenbond zUn onderzocht. Daar dit onder zoek enige tijd vergt, is verzocht eerst het ..beste" en het ..slechtste" merk te onderzoeken. De twaalf andere merken worden echter op dezelfde wtfze getest. In de loop van de volgende week worden de resultaten van deze proeven verwacht. Notaris Welle Donker is als volgt te werk gegaan. Hij heeft een proces-ver baal opgemaakt van de aankoop van vijf pakjes sigaretten van elk door de Con sumentenbond onderzocht merk. Deze pakjes zijn in willekeurige zaken in Rotterdam aangeschaft en in verzegelde pakken naar het buitenland gezonden, waar zij in aanwezigheid van de Neder landse consuls zijn opengemaakt. De juridische adviseur van de heer Blok, jhr. mr. J. A. Stoop, heeft ver klaard, dat zijn cliënt thans een proces tegen de Consumentenbond overweegt, op grond van het plegen van een onrecht matige daad, mits alle te verwachten gegevens zijn ontvangen en daartoe aan leiding geven. De heer Stoop meende, dat de Consumentenbond heeft gehan deld „in strijd met de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk verkeer bestaat ten aanzien van een anders persoon of goed". Sigaren Ook het Verbond van sigarenfabrikan ten heeft zich tegen de Consumentenbond gekeerd. Dit meent, dat de bond met zijn publikaties de consumenten nodeloos heeft verontrust en het algemeen belang niet heeft gediend. Het verbond meent, dat nodeloos zakelijke belangen zijn ge schaad. (De Consumentenbond heeft, zo men weet, ook resultaten gepubli ceerd van onderzoekingen naar teer en nicotine in sommige sigaartjes.) De Nederlandse katholieke hond van sigarenwinkeliers gaat in zijn- vakblad nog verder. Deze organisatie De Spaanse autoriteiten hebben ex-generaal Salan, leider van O.A.S. in Algerije, politiek asyl geboden. Als hij het aanbod zou aan vaarden, zou hij niet aan Frankrijk worden uitgeleverd, zo weet het Amerikaanse weekblad Newsweek te melden. Voorts wordt gemeld, dat de kwestie van gratieverlening aan de ter dood veroordeelde ex-generaal Jouhaud, de voornaamste medewerker van Salan, dinsdag 24 april door de Hoge raad onder voorzitterschap van De Gaulle zal worden behandeld. De uitspraken zijn niet bindend. De Gaulle beslist uiteinde lijk alleen. De president van de Algerijnse voor lopige regering. Fares, heeft in Algiers richtlijnen verstrekt ter toepassing van de overeenkomst van Evian. Hij ont kende dat de regering moeilijkheden zou hebben ondervonden van de zijde van het Europese personeel. Uit Parijs wordt gemeld, dat premier Pompidou op 26 april de Nationale ver gadering om een vertrouwensvotum zal vragen. Vermelden we nog, dat in Algerije gisteren ten minste 22 mensen werden vermoord, van wie 19 mohammedanen. Ongeveer 40 mensen werden bij O.A.S.- aanslagen gewond. vermoedt een politieke achtergrond bij de anti-rookcampagne. „De op positiepartij stelt zich achter de bestrijding van de longkanker en zij geeft de Nederlandse bevolking voorlichting via haar pers, radio en televisie over het gevaar van roken met als bijkomend en later hoofd- doel fiscale maatregelen ter ni vellering van het verlies door ver mindering van de opbrengst uit de tabaksaccijns te forceren." Men ver onderstelt zelfs, dat de oppositie wil bereiken dat het kabinet valt, als het (door het wegvallen van een belangrijk deel van de tabaksaccijns) de beloofde verlaging van de inkom stenbelasting niet kan laten door gaan. Een vermindering van het tabaksverbruik met twintig procent doet namelijk de schatkist ruim f 100 miljoen derven. De directeur van de Erven de wed. van Nelle N.V.. de heer J. P. Coe- lingh, liet een meer optimistisch ge luid horen. Hij was van mening, dat zo er een daling in de verkoop van siga retten komt als een gevolg van de me dische publicaties, deze slechts tijdelijk zal zijn. De heer Coelingh kwam tot deze con clusie aan de hand van cijfers uit de Verenigde Staten, waar de eerste pu blikaties al enkele jaren geleden ver schenen en dus de invloed eerder merk baar was. Aanvankelijk als een eerste reactie daalde het verbruik van ta- r later constateerde men weer sterke toename, die de daling zelfs belangrijk overtrof. En het merk aardige daarbij was, dat vooral de merken met de grootste teer- en nico tine gehalte het sterkste van deze toe- profiteerden. O'ostduitsers arresteren vluchtende scholieren Oostduitse grenspolitie heeft gisteren zeventien scholieren weten te arreste ren, die probeerden via een prikkel draadversperring bij Berlijn naar het westen te vluchten. Twee arbeiders en twee leerlingen van een technische school waren er toen al in geslaagd naar het westen te ontkomen. Een der jon gens keerde later terug naar Oost- Duitsland, waar hij door de communis tische autoriteiten werd geprezen om dat hij „zijn vergissing bijtijds had in gezien". Later ondernam dezelfde jon gen (met zestien anderen) een nieuwe vluchtpoging... Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. is een vooraanstaande Westduit- se communist, Josef Angenfort, er in geslaagd naar het oosten te ontkomen. Hij zou in München aan zijn bewakers zijn ontsnapt toen hij naar het gerechts hof werd overgebracht. Angenfort zat gevangen wegens hoogverraad. Tegen Albert Kalonji, de voormali ge leider van de Kongolese provincie Zuid-Kasai is gisteren vijf jaar gevan genisstraf geëist, daar hij opdracht had gegeven tot het. arresteren en mishan delen van politieke tegenstanders. bepaalde hemelrichtlng, of al- heiligdom. Jeruzalem thans zodanig gebouwd dat de hoofd- gelijke plaats voor richting begint of eindigt op een paald punt, dat ln kosmische zin oetekenis Is. Het gebouw krijgt daar door als het met het grote geheel (de kosmos), het staat niet meer op zichzelf, der- Israëlieten (Dan. 6:11). Mekka Is het voor de Mohammedanen. De tempel van Je ruzalem zelf was echter weer op het hang oosten georiënteerd (Ezech. 43:1 en 44:1). Deze. in vrijwel alle landen bestaande traditie, is door de ker- vordt een onderdeel van de totali- keliJke bouwkunst van de middel- teit en de zich daarin openbarende eeuwen voortgezet, zodat we in vele machten. oude kerken een oost-west oriëntatie Het belangrijkste kunnen waarnemen punt bjj deze oriën tatie Is ln het alge- de op- TOCH IS HET ZO! gaat, dus het ten. Reeds een van de eerste onderzoe kers van de Drentse hunnebedden merk ten op, dat deze stenen bouwsels altijd breder en hoger zijn aan de oostzijde. Bij de paalwoningen uit het Stenen Tijd perk werd eveneens een oriëntatie op het oosten was-rgenomen, evenals bü de absis van de Indische rots tempels. Het stratennet in Peking was oorspronkelijk naar de zonsop- het zomersolstitium ln 1680 v. Chr. gang van de winterzonnewende ge- precies langs een rotsblok zouden (hetzij de ingang op het oosten oud-christelijke ker ken, hetzjj het koor middeleeuwse Met welk een pre cisie men ook in de Steentijd in noor delijke streken de heiligdommen reeds op het oosten wist te oriënteren, toont het prehis torische monument te Stonehenge, ten noorden van Salisbury in Enge land. waarvan men na de recon structie heeft berekend, dat de stra- de opkomende zon tijdens Volgens luchtvaartblad AVIA: Betrouwbaarheid hangt af van eenvoud (Van onzer verslaggevers) Het is een wonder, dat de ruimtevlucht van Glenn enkele maanden geleden zonder onge-. lukken is verlopen. Door defecten aan bepaalde onderdelen van de raket zijn cabine en passagier tijdens de vlucht in groot ge vaar geweest. Gelukkig is dit de Amerikaanse ruimtevaarder niet noodlottig geworden. Deze opmerking staat te lezen in h^t maandblad AVIA, waarin de Ne derlandse raketdeskundige Marinus Vertregt een artikel wijdt aan Glenn's vlucht. De schrijver zegt de indruk te hebben dat door een vals alarm van een van de waarschuwingsapparaten in de cabine de vluchtleldlng tot een maatregel moest besluiten, die de ruimtevaarder in groot gevaar bracht. Zo kreeg de piloot opdracht van de vluchtleiding de lege hulzen van de 11 remraketten niet af te werpen, met het gevolg dat deze smolten en druppels witgloeiend metaal langs de cabine vlo gen. Ook de automatische stabilise ringsinrichting werkte niet goed en er moest met de hand worden bijgestuurd. Hierdoor verminderde de geringe voor raad stikstofgas zorgwekkend. Deze de fecten traden op ondanks het feit dat alle onderdelen tientallen malen waren gecontroleerd en in orde bevonden. De schrijver rekent voor dat de kans op mislukking van een raketlancering evenredig Is met de kans op mislukking van één onderdeel en met het aantal men 100 onderdelen dan stijgt de kans op mislukking van de vlucht tot 0,1 of 1 op 10. Aangehaald wordt in het artikel dat van de Juno-raketlanceringen 54 pet. slaagde, van de Vanguards 27 pet., de Thors 68 pet, en van de Atlaslancerin gen. waarmee ook de capsule van Shep- hard, Grissom en Glenn omhoog wer den gebracht. 38 pet. Volgens AVIA is eenvoud in de ra ketsystemen een eerste voorwaarde voor betrouwbaarheid van de nog te verrich ten lanceringen. Daarbij wordt opge merkt dat de Russen volgens geruch ten gebruik maken van één eenvou dige. betrouwbare en krachtige raket, waaraan in de loop van de jaren maar weinig is veranderd. Hebben ze meer vermogen nodig dan één raket kan le veren. dan worden er enkele andere parallel aan gekoppeld, zoals ook met de Amerikaanse Saturn geschiedde. Daar zit, aldus de schrijver, wellicht een les in waarmee de Amerikanen hun voordeel kunnen doen. Advertentie DRINK Een Vietnamese jongen droeg zijn bejaarde moeder op zijn rug mee, toen hij de wijk nam, tijdens de hevige gevechten tus sen militairen en rebellen in het dorp Tra Bong, ongeveer 500 km noordoostelijk van de hoofdstad Saigon. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Indien nodig in Nieuw-Guinea richt, terwijl men zich ln Grieken land en Rome eveneens solstitium richtte. Kortom, we ne men de oost-west oriëntatie waar in de belangrijkste tijdperken der arohltectonlschc oudheid, zowel in Klein-Azlë, het oude Indlë. Hellas en Rome. als in Peru en Mexico. Uiteraard was de opkomst van de zon niet de enige oriëntatie. De Egyptenaren oriënteerden htm tem pels bijvoorbeeld naar de opkomst de betreffende scheren, tussen een spleet van twee het zullen zouden vallen en het altaar zouden verlichten. Reeds In de oud ste tijden heeft de primitieve mens dus reeds de behoefte gevoeld de be langrijkste punten van het zonnejaar (in dit geval de langste dag) aan te geven en hjj heeft zijn bouwwerken daar naar Ingericht. Over Stonehenge zijn we overigens nog niet uitgepraat. i volgende keer. (Van onze parlementsredactic) ZO NODIG zullen de andere delen van de krijgsmacht, die in Nieuw-Guinea zijn gesta tioneerd even effectief optreden als de Koninklijke Marine in januari, schrijft minister Visser aan de Eerste Kamer in de memorie van antwoord over de defensiebegroting. Op deze wijze reageert de bewindsman op de lof van een groot aantal Senatoren op genoemd marine optreden. Minister Visser ontkent, dat de voor lichting over het zee-incident en ook de berichtgeving over het vertrek van af lossingstroepen van Schiphol, verward en inconsequent is geweest. Het inleg gen van twee chartervluchten naar Biak via Tokio is geschied in overeenstem ming met alle daarmee bemoeienis heb bende Nederlandse instanties. Zoals men weet, verboden de Japanse autoriteiten hel vervoer van militairen met andere dan lijntoestellen via hun vliegvelden. Het socialistische verwijt, dat ir. Vis ser tegen zijn zware taak niet zou zijn opgewassen, acht de bewindsman teleur stellend. Bij hun kritiek op het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea hebben de betrokken leden zich kenne lijk een oordeel gevormd zonder zich op een afdoende wijze omtrent de feitelijke toedracht te vergewissen. Minister Visser deelt in zijn memorie van antwoord voorts mee, dat de ver vanging van het vliegkampschip en de beide kruisers van de Kon. Marine door nieuwe schepen in studie is genomen. Een opdracht is verstrekt voor de bouw van twee drie-cylinder onderzeeboten. Die voor enkele fregatten zal in de loop van dit jaar uitgaan. Voor de bouw van een atoomonderzeeër, hoe wenselijk ook. ontbreken op korte termijn de mid delen. Ranglijsten gelegenheid kunnen krijgen in beroeps- dienst over te gaan. Voor deze catego rie wordt gedacht aan afzonderlijke ranglijsten, zodat de bevorderingsmoge lijkheden van de overige beroepsofflcle- ;n niet worden geschaad. Wat betreft het aantal kort verband vrijwilligers, sinds 1 maart 1961 zijn 322 officieren en 662 overige militairen als zodanig aangenomen. Op 1 maart van dit jaar telde de krijgsmacht vrijwillig nadienende officieren en overige nadienende militairen. vrij .sterke mate wordt bevorderd, de oorzaak van de moeilijkheden bij het verkrijgen van reserve-leger- en lucht machtpredikanten, meent minister Vis ser. In 1959, 1960 en 1961 hebben zich 29 hervormde, 63 gereformeerde, 7 ge- ref. (vrijgem.) en een chr. predikant hiervoor beschikbaar gesteld. In de supermarket van de heer J. Klaarenbeek in Utrecht mag geen diepvries-brood worden verkocht. Dit besliste de president van de Utrecht rechtbank, die uitspraak deed in een kort geding, dat de heer Klaa renbeek had aangespannen tegen een drietal Utrechtse bakkers, de heren F. J. Straus, D. P. Schat en A. M. Voskuil. Vorig jaar werd de eigenaar van de supermarket in kort geding verboden in zijn winkel krentenbrood te verko pen, op straffe van een dwangsom bij het dn gebreke blijven. Sinds twee maan den verkoopt de heer Klaarenbeek diep vries-brood en -krentenbrood. De drie batokers eisten nu dat de dwangsom, die was vastgesteld in de uitspraak van het kort geding, wordt geëxecuteerd, omdat het veibod van de rechtbank zou zijn overtreden. In het kort geding eiste de heer Klaarenbeek schorsing van de executie van de dwangsom en tevens een verbod om voor de verkoop van diepvries-brood dwangsommen te vorderen of executie-maatregelen te treffen. De rechtbank bepaalde dat de execu tie van de dwangsommen wordt ge schorst, omdat de eisende partij te goe der trouw van mening kon zijn, dat de dwangsommen niet gevorderd konden worden op grond van de bepalingen in het vestigingsbesluit voor het levensmid- delenbedrijf. Een van deze bepalingen houdt in dat diepvrieswaren en v. in diep-bevroren toestand verkocht gen worden door andere dan gespeciali seerde levensmiddelenbedrijven. De eigenaar van de supermarket meende Brug tussen Finland en Zweden ingestort Een overspanning van de brug over de Tornio, die Zweden met Finland ver bindt, is gistermiddag ingestort. Een 31- jarige Finse brandweerman kwam om het leven toen hij met zijn auto naar beneden stortte. Men was. toen het on geluk gebeurde, met reparatiewerk zaamheden bezig. Veertig personen kwa men op het ijs van de rivier terecht, Van hen liepen er zeven lichte verwon dingen op. deze reden het diepvries-brood te mogen verkopen. De rechtbank besliste echter, dat diepvries-brood valt onder het begrip brood, zoals in het „Erkenningsregle ment wederverkoop bakkersartikelen" wordt omschreven. Hierin wordt be paald dat voor de verkoop van brood een erkenning op grond van vakbe kwaamheid etc. nodig is van het be drijfschap voor granen, zaden cn peul vruchten. De rechtbank is dus van oor deel dat diepvries-brood het specifiek karakter van brood behoudt. Gematigd links' bewind in Syrië Dr. Basjir Azmeh. een 52-jarige arts, is benoemd tot nieuwe ministerpre sident van Syrië. Hiermee is waarschijn lijk een einde gekomen aan de verwar ring die negentien dagen heeft geduurd na de militaire staatsgreep van 28 maart. Azmeh komt aan het hoofd te staan van een vijftienman tellende De samenstelling van de nieuwe rege ring schijnt gematigd links te zijn, al thans meer overhellend tot socialisti sche maatregelen dan de afgezette re gering. Azmeh is een gematigd socialist. Hij ls praktisch een nieuweling in het po litieke leven. Hij was tot nu toe voor zitter van het medisch verbond in mascus. Hij is tijdens het bestaan de Verenigde Republiek enige tijd mi nister van volksgezondheid geweest. SI NAS gezond en razen* lekker Toeristen vermist na lawines in Oostenrijk Drie Westduitse toeristen zijn giste- jn in de provincie Salzburg (Oosten rijk) bedolven onder een lawine. Elders de Oostenrijkse Alpen werden even- is drie toeristen, waarschijnlijk Oos tenrijkers, vermist, De drie Westduit sers, jongens uit Stuttgart, waren be zig aan een skitocht op een helling van de Asselkopf toen zij door een lawine werden overvallen. Twee toeristen werden vermist in de omgeving van de Dresden-hut in Tirol. Zij werden later gevonden. Vliegtuigen hebben voedsel afgeworpen boven de Rostockhut, ook in Tirol. Tachtig toeris ten zitten hier afgesloten van de buiten wereld nadat lawines de toegangswegen naar de hut versperd hebben. De politie heeft gemeld dat het dorp je St. Veit in het oosten van Tirol eveneens van de buitenwereld is afge sloten. Het plaatsje heeft 800 inwoners. Vandaag zou men trachten met een he licopter een negenjarige jongen op te halen die in het ziekenhuis moet wor den opgenomen. Spectaculair asyl per bus op Cuba Een buschauffeur van de stadsdienst van Havana heeft met zijn bus met 15 inzittenden twee omheiningen rond de Braziliaanse ambassade doorboord en voor zichzelf en zijn passagiers asyl gevraagd. De stunt was kennelijk goed overdacht en werd uitgevoerd onder de ogen van een aantal bewapende wachtposten rond de ambassade. Zij vuurden echter geen schot. Onder de passagiers waren enkele vrouwen en kinderen. Van de inzitten den wilde alleen de conducteur van de bus terugkeren naar het gebied onder Cubaanse jurisdictie. MINISTER ANTWOORDT KAMERLID: Twee dagen na het spoorweg- ongeval te Harmeien gaf de J directie van de N.V. Nederland sche Spoorwegen aan de trein dienstleider te Woerden opdracht treinen, die van Utrecht komen, bij een te verwachten tijdsver schil van drie minuten of minder, voorrang te geven boven treinen, welke van Woerden aftakken naar Breukelcn. Deze opdracht werd gegeven om tijdens het onderzoek naar en de be proeving van het juist functioneren van de automatische beveiligingsin stallatie ieder risico dienaangaande uit. te sluiten", dit heeft de minister Jjki cea &aafce Kij, Mogelijk een „top" van astronauten Het is mogelijk dat er deze zomer in Genève een topconferentie van astro nauten zal plaatsvinden. Dit meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. „De Russen en de Amerikanen over-l leggen nu over de mogelijkheid luitc-| nant-kolonel John Glenn en de twee] Russische ruimtevaarders, majoor Joeri Gagarin en majoor Gherman Titow, een bijeenkomst te laten bijwonen van de 28-landengroep van de V.N.. die het! vreedzaam gebruik van de ruimte be- studeert. De commissie die nu in New'1 York bijeen is, verwacht in mei of juni i in Genève te vergaderen." De beroemde pianist Ru- dolf Serkin moest in het vijfde pianoconcert van Beethoven plotseling zijn spel staken, omdat de pe dalen van de vleugel vie len. Terwijl het 3000 per sonen tellende auditorium in Miami Beach zat te wachten, kwam de cellist Israël Greenfield de toe stand redden. Hij liet twee man van het per soneel van het gebouw waar het concert plaats vond, komen nam een ha mer en bracht de pedalen weer aan. Serkin begon opnieuw en kon zijn con cert zonder technische storingen uitvoeren. I Volgende -veek woensdag zal de 17-jarige Jan Jo- han Broezc uit Hengelo (O), leerling van een h.b.s., op het marine vlieg kamp Valkenburg de prijs voor de beste lucht vaartcadet van 1961 in ontvangst nemen. De prijs werd indertijd geschon ken door majoor John Earl Szesze van de „Civil Air Petrol" in de Verenig de Staten. I De 27-jarige Britse vrouw Jane Morris-Goodall, die meer in apen ziet dan in mannen, heeft vijftien maanden in de oerwouden van Tanganyika doorge bracht om het doen en laten van de apen te be studeren. Jane, die haar haar tot haar middel had laten groeien om minder ..menselijk" te lijken, ver telde bij haar terugkeer dat ze nooit bang was geweest en zich nooit had verveeld. Ze heeft chim pansees vlees zien eten en primitieve gereed schappen zien maken. „Ze steken met stokken in termietennesten, wachten een paar minuten en trekken de stok dan terug om de Insecten eraf te likken", vertelde ze. I De directie van de rede rij v/h gebr. Goedkoop te Amsterdam heeft bekend gemaakt dat de officiële proefvaart van de nieuwe sleepboot Petronella J. Goedkoop, die dezer da gen gehouden had kunnen worden omdat dit schip door de werf ls afgele verd, is uitgesteld tot juli. In die maand wil de rederij namelijk met vier nieuwe sleepboten tege lijk op een dag officieel proefvaren. I De zoon van een herder in de Russische republiek Oezbekistan, die twintig maanden geleden werd geboren, weegt nu 34,5 ki lo, of tweemaal zoveel als zijn zevenjarige broer. Volgens het persbureau Tass is het kind vrolijk en monter. Bij de geboor te woog het vier kilo. I In Tiel wordt op hel ogenblik een reusachtige fabriek van de glasfabriek De Maas gebouwd, die een van de grootste glasfa brieken van Europa zal worden. Volgend jaar zul len ongeveer 1000 man in deze fabriek te werk ge steld kunnen worden. van verkeer en waterstaat meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van mr. W. Aantjes (a.r.), lid van de Tweede Kamer. Het antwoord gaat verder. „Toen het onderzoek naar de betrouwbaarheid en bedrijfszekerheid van de NX-installa- tle was voltooid en daarbij van gener lei fouten of gebreken van de automa tische boveiligingsinstallatie was geble ken, was de aanleiding tot het instellen van de voorrangsregeling vervallen. Te vens is komen vast te staan, dat de maatregel niet tot een verhoogde veilig heid heeft geleid, aangezien de trein dienstleider niet dan bij benadering kan vaststellen, waar de trein, die Utrecht heeft verlaten en zich nog niet op het NX-tableau te Woerden heeft gemeld, zich bevindt en met welke snelheid de ze trein zich voortbeweegt, trein iichc ■■PU wachten op die van Utrecht, dan zal een ontregeling van de normale trei nenloop ontstaan, die, afgezien van de daaraan overigens verbonden bezwaren, zal kunnen leiden tot het creëren van situaties elders die eenzelfde gevaar in houden. De intrekking van de maatre gel betekent echter niet een volledig terugkeren naar de situatie van voor de ramp. omdat de directie van de N.S. in nauw overleg met het rijkstoe- zicht op de Spoorwegen inmiddels voor lopig de volgende maatregelen heeft ge- 1. Het personeel werd nogmaals met nadruk gewezen op het voorschrift, dat de machinist bij mist of slechte weers omstandigheden dc conducteur kan ver zoeken zich bij hem in de cabine te voe gen. 2. Te Harmelen werd de tijd, geduren de welke de stand van de wissels auto matisch wordt vastgehouden, nadat een >or een trein op veilig gesteld sein op ïveilig is gesteld, verlengd. 3. Voorts Is besloten om te Harmelen op die punten van het net, waar hiertoe aanleiding bestaat, op korte ter mijn een meer opvallende markering oorscinen van afstandsselnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5