Politieke schermutseling in de Leidse raad Na 28 jaar: demping rest Levendaal aanbesteed Magnetiseur hield zitting in gebouw Rehoboth NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 17 APRIL 1962 TN de (warme) zaal waar iedere maandag het Leidse kantongerecht de soms moeilijk te vinden lijn tussen wit en zwart bepaalt, was het gis teren bepaald een dag met een ruime sortering ongebruikelijke zaken. Terwijl buiten de hoge ramen achter de rug van kantonrechter mr. W. de Koning de motregen de geluiden dempte, heerste aan de behaaglijke kant van het glas nog groter stilte tijdens het uitspreken van het vonnis in een zaak van ergerlijke straatschenderij en in een geval van ongeoorloofde uitoefening van de geneeskunst. dan zij redelijkerwijs gemakkelijk kon den missen. Op grond van een hooggenummerd ar tikel van een bijna honderd jaar oude wet (van 1865) achtte mr. Sluijk de over» tredingen wettig en overtuigend bewezen en hij vroeg, hoewel hij hot goede werk van de magnetiseur niet wilde ontken nen. f 100 boete per overtreding. De raadsman van verdachte hield een uitvoerig pleidooi waaruit bleek, dat hij prof. Ten Haeff te Utrecht, een deskun dige op het terrein van de paranormale genezing had geraadpleegd. Ook bracht hij een beschermend artikel van oud-mi- nister In 't Veld ter tafel alsmede erken telijkheidsbetuigingen van een arts. eer doctor en een notaris. Hij wees op het feit, dat zijn cliënt dit werk al meer dan dertig jaar doet en sinds '45 wekelijks zitting houdt in Rehoboth. Bovendien zette hij uiteen dat verdachte het geens zins uit winstbejag deed. Terloops merkte de verdediger op, dat het Rijk de 4% omzetbelasting over de „Illegaal" verkregen verdiensten van ver dachte, toch altijd zonder bezwaren had opgestreken, een opmerking die de ge zichten terecht even uit de plooi bracht. Verdachte zelf. die uiteraard het laat ste woord kreeg alvorens vonnis werd ge wezen. zei nog, dat hij sinds zijn jeugd een „ontvangtoestel" is geweest voor zie ken. „De mensen geloven wel in radio en televisie maar mijn gave wordt niet er kend". De kantonrechter legde zich bij het wettig en overtuigend bewijs neer maar zijn begrip voor de omstandigheden veroorzaakte een daling in de boeto Driemaal f 25 was zijn vonnis. Magnetiseur Nachtelijk snijden Na een hele avond spelen in een café- resiaurant keerde een Leids amateur- oandje uit Noordwijk huiswaarts in een autobusje, vèr na het middernachtelijk uur, op 4 september j.L Daar er „geen kip" op de weg was, reed het gezelschap in Noordwijk door een rood stoplicht daarbij een wachtende auto passerend. De chauffeur van het busje, een 28-jarige magazijnmeester, kreeg hiervoor een boe van f 15. De automobilist die zich kennelijk „ge- paseerd" voelde, had na een flitspartij met zyn voorlampen, het busje op de ge meentegrond van Voorhout ingehaald. vas bij deze manoeuvre al „snijdend" in aanraking gekomen met het busje van het bandje. Eerst enige honderden me ters verder had hij zijn auto gestopt. Het gezelschap reed door naar Leiden en deed daar aangifte bij de politic. De automobi list, een Noordwijker, die werkzaam is bij de N.S.. deed aangifte bij de politie i Voorhout Uit de verklaring van twee Inzittenden an het busje, kwam de schuld van de Noordwijker vast te staan en de officier eiste f 75 boete. De raadsman van ver dachte was het eens met de lezing van het geval maar kon volgens de officier slechts blote veronderstellingen aanvoe ren. De verdediger zei nl., dat de band leden zijn cliënt kennelijk eens een lesje wilde geven. Het feit dat zij door het rode licht reden, elkaar tegenspraken in hun snelheidsschattingen die variëer- den van 55 en 50 km tot 110 en 100 km per uur en dat zij wel behoorlijk moe moesben zijn na een hele avond muziek (waarbij hij drankgebruik niet uitsloot), deed hem concluderen, dat zij de schul- De kantonrechter achtte echter op grond van de getuigenverklaringen het feit wettig en overtuigend bewezen; hij sloot zich aan bij de eis van de officier f 75. v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS. KIENZLE, MAUTHE Optreden Ned. Kamerkoor in Leiden gaat op 25 april niet door Woensdag 25 april zou het Nederlands Kamerkoor o.Lv. Felix de Nobel een concert geven in de Waag, dait op een later tijdstip door de radio zou worden uitgezonden Van de zijde van K. en O.. een der organisatoren, werd ons meege deeld, dat het concert door onvoorziene omstandigheden niet kan door gaan. Van uitstel behoeft geen afstel te ko men. Naar wij vernemen, zint K. on O. reeds op middelen om op een later tijd stip dit koor toch naar Leiden te halen. De thans betaalde entreegelden worden vanzelfsprekend gerestitueerd. Keukenhofsterrit voor fietsers Op 23 april (Tweede Paasdag) houdt de R.T.V. ..De Bollenstreek" de z.g. „Keukenhofsterrit" voor wielrijders. De ze rit gaat over een afstand van mini mum 60 km. De woonplaats kan de plaats van vertrek zijn. Onderweg dient men twee stempels te halen bij bijv. een café. pompstation, politiebureau. NS. kantoor enz., waaruit bliikt dat men 60 km. gereden heeft. De eindcontrole is ln café ..De Beurs" aan de Haven te Lisse, leze is geopend van 10 uur tot 4 uur. Als beloning ontvangt men een fraaie speciale medaille. Lezers schrijven ons Krotopruiming Ik bewoon het krot Warmonderweg 31 re Sassenheim. dat mij zeven maanden ge. leden is toegewezen. Wat ik daarvóór ze ven jaar lang heb gedaan om een onder dak te krijgen, is gewoon niet mooi meer. Dit huis was niet bewoonbaar, maar ik heb er veel geld en tijd aan besteed om er nog wat van te maken. Het is niet leuk voor ons, dat het raadslid mevrouw De Meijer zegt, dat het bij ons een zootje is met oude autobussen als schuur en dergelijke. Is het billijk ons niet van tevoren erop attent te maken, dat de be woning maar tijdelijk kon zijn? Dat had ons een hoop geld en moeite bespaard. Overigens zou ik die mevrouw De Meijer eens willen vragen ons die autobussen aan te wijzen. Sassenheim D. ZWANZIGER Warmonderweg 31 Tentoonstelling in Boerhaavezalen Zaterdagochtend 11 uur gaat in de Boerhaavezalen een tentoonstelling open van schilderijen, tekeningen aquarellen en grafisch werk van Wim Nederlof. Bert Ponsen, Hans Pouw en Kees van der Kwast. De heren J. N. van Wessem en A. Koningsveld spreken een Inleidend TJFfAT BIJNA nooit gebeurt in de vergadering van de Leidse ge meenteraad geschiedde gistermiddag: het punt „aankoop van percelen in sa- neringsgebieden" was (voor dr. Win- semius van de PvdA) aanleiding er een opmerking over te maken. Hij meende, dat de gemeente in financieel opzicht een dusdanig zwakke basis heeft, dat zij zonder medewerking van het rijk onmogelijk tot uitvoering van de sa neringsplannen kan overgaan. Ove rigens was hij het college van E W. erkentelijk voor het feit, dat dit Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Pieterskerk, 7.30 uurUitvoering Mat- thaus Passion door Ex Animo mm.v. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Herman de Wolff. Oegstgeest, zaal W. de Zwijger- kerk, 8 uurCommissie huish. en gezins- voorlichting, voorlichtingsavond wasmid delen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Toneelgroep „Theater" met „Brieven een dichter". Diligentia, 8 uur: Kristina Bodalska. zang, Wolfgang Ebert, piano. Grote Kerk, 7 uur: Uitvoering Mat- thaus Passion, Residentie-Orkest, Kon. zangvereniging „Excelsior", Haagsch Matrozenkoor, oi.v. Simon C. Jansen. Woensdag 't Boshuis, 8 uurNed. Christenvrou wenbond Leiden-Zuidwest; filmavond opvoeding geesteszwakke kinderen. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 Lezing dr. P. H. Pott, „Naar wijder ho rizon", beschouwingen over onze waarde ring van de buitenwereld. Het Gulden Vlies, 8 uur: Algemene vergadering genootschap „Kennis macht". Hotel Central, 8 uur: Expogé, jaar vergadering. Aula academisch ziekenhuis, 11.25 uurMiddagpauzebijeenkomst. LFC-terrein, 8 uurZilveren-molen- toernooi, Quick Boys-Wassenaar. De Turk, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, J. C. van Keppel over „Bloer pracht en vormenschoonheid by su lenten". D e n H a a g, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Nederlandse Comedie met „De gevange nen van Altona". Diligentia, 8 uur: Toneelgroep Arena en Brabants Orkest met „l'Histoire du Soldat". Donderdag Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Oegstgeest. Geref kerk Maurits- laan: zendinigsavond, sprekers: mevrouw G. de Kock-Friesema en mejuffrouw J. Goedhart. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: The Youth Theatre met „Richard H". Diligentia, 8 uurMeivin Rittor, viool, Jane Allen, piano. Zaterdag Stationsplein, 1.43 uurVertrek excur sie Kon. Ned. Natuurk. vereniging naar Pan van Persijn. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Pas op de verf'. Diligentia, 2 uurCarlos Montoya, gi taar. Kurzaal, 8 uur: Count Basie en zijn orkest. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen «uotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. De dienst van apo theek P. van Breest Smallenburg te Lei derdorp wordt eveneens waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Goliath en de barbaren (14 jaar). Lido (8 uur): Der RosenkavaJler (alle leeftijden); zaterdag, zondag en woens dag 's middags; Walt Disney Festival (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): La belle Américaine (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Rocco en zijn broers (18 jaar); donderdag: Gok kers en gangsters. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vrolijke minnaar (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een Pyjama voor twee (alle leeftijden). Tentoonstellingen Lakenhal, Schilderijen aquarellen van Johan Burning (bot 8 mei). Prytaneum, tekeningen van Harry Kamoen, onder auspiciën van Pro Civi- tate (tot 31 mei). Academiegebouw, Drie fasen in het werk van Mark Kolthoff (tot 29 april) Leeszaal en bibliotheek Keuvens. oret ;traat 27, maandag en woensdag van t tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag vai. tot 530 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 er 'an 1 tot 9 uur; zaterdag van 16-5.30 u Bijkantoor chr school Obrechtstraat 'olw dinsdag en donderdag van 6 30 uur nm„ zaterdag 2—5 uur; Jeugd: elke woensdag 2—6 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 0; maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uui en vrijdag speciaal voor de grotere :eugd) van 6.30 tot 830 uur avond». er alles aan doet, op deze wijze de sanering voor te bereiden. Alleen de heer Stolp, de prot.-chris- telijke wethouder van financiën, ant woordde de heer Winsemius. Naar zijn mening is de regelmatig terug kerende begrotingsbehandeling eer geschikte gelegenheid om over derge lijke dingen te praten. Verder kon de wethouder de raad de verzekering geven, dat er financieel geen belem meringen zijn om tot sanering te ko men. De indruk dat de gemeente Lei den in financieel opzicht in een staat van onvermogendheid zou verkeren, wees de heer Stolp, die over de op merkingen van de heer Winsemius kennelijk verbaasd was, van de hand. De PvdA-afgevaardigde verklaarde zich in tweede instantie nader door te zeggen, dat hij de .gemeente in het al gemeen had bedoeld in haar positie te genover het rijk, dus niet speciaal Lei den. Hij vond het jammer dat hij dit verstand had gewekt. Dan moet u zich toch beter uitdrukken", voegde de heer De Kier (prot.-christe- lijk) eraan toe. Politieke vrienden99 Enig debat veroorzaakte het voorstel van B. en W. met betrekking tot salaris maatregelen (voorschotverstrekkingen) voor daarvoor in aanmerking komende ambtenaren van de gemeente. Met nam< werd gesproken over de zogenaamde dif ferentiatie. De heer Sommeling (PvdA) kritiseerde het regeringsbeleid op dit punt slechts node de voorstellen van W. te kunnen aanvaarden. De heer Lamers (prot.-christelijk) sprak eens over een achterstand bij de lagere ambtenaren maar zag ook geen andere mogelijkheid dan aanvaarding van de voorstellen van B. en W., „zij het onder protest". „Maar als wij iets anders gaan voorstellen, kan men er zeker van zija dat de zaak wordt geschorst". De heer De Bree (KVP) was evenmin gelukkig met de voorgestelde regeling; hij legde zich er toch maar bij neer Mr. Portheine WD twijfelde eraan, of behandeling van een en ander in de raadsvergadering op haar plaats was. Mr Woudstra (prot.-christelijk) wees op de ingewikkeldheid van het differentie- vraagstuk. Daarover zou een interessant debat kunnen ontstaan, maar dat zou nogal voorstudie vereisen. Wethouder Menken (KVP) had de in druk. dat het centrale overleg wel weer op gang zal komen. Hij achtte het wei nig vruchtbaar, over deze materie nu uitvoerig te gaan praten De heer Sommeling bleek vooral de heer Lammers erkentelijk te zijn voor diens kritiek op het overheidsbeleid ,Het is alleen maar zo jammer, dat uw politieke vrienden in Den Haag er toch maar hun goedkeuring aan hech ten". De heer Lamers gaf er blijk van, de uitdrukking „uw politieke vrien den" niet te kunnen waarderen. Hij hield de heer Sommeling voor, dal wanneer men tegen een onderdeel van een begroting is dit nog niet heefl te betekenen, dat men tegen de ge- héle begroting stemt. Ook de heer De Kier ontraadde, de „politieke vrien den" in Den Haag erbij te halen. ,,Wij moeten in deze vergadering zelf onze houding bepalen", zo meende hij. De heer Piena (PvdA) ten slotte achtte :n dergelijke bespreking in de raad wel degelijk op haar plaats. Hoe meer raden erover spreken, hoe duidelijker wordl het de minister, dat hij met het salarls- beleid op de verkeerde weg is. Zo was deze vergadering van de Leid se raad met haar ogenschijnlijk geheel „onschuldige" agenda nogal politiek (ge tint. Wellicht speelt het feit dat wij voor gemeenteraadsverkiezingen staan, hier een rol. Stormschade Verder had de agenda maar weinig om het lijf. Een bedrag van f 12.000 werd beschikbaar gesteld voor de schaffing van een stationcar ten behoeve van de politie. Tot tijdelijk lerares in de geschiedenis aan de HBS voor meisjes werd mej. >M. A. Aalders benoemd voor de oDenbare school Lorentzkade werden benoemd mej. E. I. Boy en de heren N. Ober en A Zwaan Medewerking werd verleend aan bestuur van de stichting Christelijk Orthopedagogisch Instituut voor Leiden en Omgeving voor de prot.-christelijke school voor slechthorende en spraal>e- brekkige kinderen aan de Hoge Mors- weg te Leiden. Het kleedgebouw en de kantine op het sportcomplex aan Montgomerystraat zal voor ongeveer f 5000 worden hersteld van stormschade. Op een vraag van dr. Duyverman (WD), antwoordde de voorzitter (wethouder- locoburgemeester Van Schaik). dat ii onderzoek is. of een verzekering tegen stormschade kan worden gesloten. Bouw terreinen aan het Kasteelhof werden verkocht. De betaling van rente en af lossing van een door het Diaconessen- huis met de Rijkspostspaarbank te Am sterdam aan te gane lening van f 2.500.000 werd gegarandeerd. Een bedrag va' f 50.000 stelde de raad beschikbaar voo de uitbreiding van de politiegarage ii het perceel Langebrug 97. Spreekbeurt Morgen om acht uur hoopt ds. J. A. Smink in gebouw Janvossensteeg 17 een spreekbeurt te vervullen. In de Pieterskerk te Leiden werd gisteravond de eerste uitvoering gegeven van de Mattheus-Pas- sion. Dit was de generale repe titie. waarvoor reeds grote be langstelling bestond. Slechts één maal moest op deze repetitie de uitvoering worden onderbroken. Vanavond heeft de eigenlijke uitvoering plaats. (Foto N. v. d. Horst) Ernstig ruimtegebrek bij r.-k. vakschool meisjes te Leiden In het jaarverslag 1961 van de r.-k, vakschool voor meisjes aan het Galge- warter te Leiden wordt meegedeeld, dat de school op 31 december 1961 werd be zocht door 830 leerlingen, namelijk 502 de opleidingen en 328 voor de in. Er waren 505 leerlingen afkom stig uit andere gemeenten. Ruimtegebrek maakt het voor directie en docenten zeer moeilijk, het onderwijs aan te passen aan de moderne metho den en aan verantwoorde schooltijden. De plannen voor de bouw van tweede school zijn nog steeds in eer ginstadium. Er werd echter officieel toe stemming verleend voor de bouw school voor de leraresoplelding, ln tegenstelling met de eerdere plannen die de bouw van een primaire school be oogden. Er wordt hard gewerkt aar opstellen van het gewijzigde lokalenplan. Het internaat moet nog steeds vele aanmeldingen afwijzen. L^ANMORGEN is dan eindelijk de demping aanbesteed van het restje Levendaal, tussen Barbarabrug en Steenschuur. De vasthoudendheid van linnaars van het oude Stadsschoon heeft het ten slotte toch moeten af leggen tegen het begrip voor de on tembaarheid der moderne ontwikke ling. Daar komt nog bij, dat velen in dit restant Levendaal met geen moge lijkheid iets van stadsschoon kunnen ontdekken. Tegenover de romantische ontboezemingen van de één giet de ander zijn fiolen Van toorn uit over de •arme dagen stinkende brij van dit grauwe grachtje, de afgebrokkelde en uitgeholde walkanten en het scheefge zakte hekwerk. Nooit zullen de tegenstanders van demping kunnen beweren, dat het Levendaal niet een zorgenkind van de gemeenteraad is geweest. Wie de dempingsgeschiedenis van het begin af wil kennen, zal in ver geelde folianten moeten teruggaan tot 1923. Tóén al viel de naam Le vendaal in de raadsvergadering met het oog op een eventuele demping. Het zou tot juli 1934 duren voordat B. en W. het waagden, de raad een of ficieel voorstel tot demping te doen. Uit hygiënische overwegingen en ten van het toen al druk wordende verkeer. Er kwam nog een tijdsfactor bijer zou een ruime werkgelegenheid »or werklozen ontstaan. Hoe voorzichtig het college was. blijkt wel uit het feit, dat het niet was geporteerd voor demping van het stukje tussen de Barbarabrug en het Steenschuur. Demping daarvan zou het stedelijke schoon wel eens kunnen aantasten en bovendien zou dit de fi nanciële draagkracht van de gemeente te boven gaan. De demping van het grote stuk zou toch al een bedrag van f 247.000 opslokken Er moet bij verteld worden, dat de gemeente in de voorgenomen demping aanleiding zag een baatbelasting voor de bewoners van het Levendaal in te stellen, omdat de eigendommen door aanleg van de verkeersweg in waarde zouden stijgen De commissie van fabricage kon het met B. en W. niet eens zijn. „Demping het hele Levendaal", was haar oordeel. De rest tussen brug en Steen schuur zou maar een dood stuk wor den zonder voldoende waterverver sing, met alle gevolgen van dien. Wij moeten zeggen, dat de commissie dat heel goed „geroken" heeft Na 28 jaar dus is in Leiden de aan besteding gehouden. Zeker, een histo rische dag. Ook een merkwaardige dag, want het zijn dezelfde argumen ten als op grond waarvan in 1934 tot demping van het grote Levendaal werd besloten: de hygiëne, die met een open vuilnis- en rottingsreservoir midden in de stad allerminst is gediend, en het verkeer (na afbraak van de driehoek Levendaal - Korevaarstraat - Raam- steeg - Garenmarkt komt hier immers een royale parkeergelegenheid). Het enige verschil is, dat dergelijke argumenten in déze tijd blijkbaar dringender zijn dan vroeger het geval was en doorslaggevend zijn geworden. De uitslag van de aanbesteding laten wij h'ier volgen. Van hoog naar laag waren de inschrij vingen: C. Smit en zn.. Vijfhuizen, f 323.000 (met levering van alle materialen door de aannemer) en f 303.000 (met gedeelte lijke levering van materialen door de aannemer); N.V. Necu, Rotterdam, f 322.000 en f 304.000; D. Bos. Amstel- f 318.000 en f 300.000; Aanneming- maatschappij Kennemerland N.V., Heilo, f 311.000 en f 292.000; J. C. Koridon, Vin- keveen, f 308.000 en f 293.000; J. Mens, Lisse, f 299.000 en f 280.000; C. A. Lange- veld. Alphen aan den Rijn, f 298.000 er. f 278.900; fa. H. Compeer, Oegstgeest, f 297.750 en f 278.900; C. M. Deerenberg en gebr. J. en P. van Wijk, Alphen a. d. Rijn, f 295.000 en f 277.000; gebr. Van Hees, Utrecht, f 287.700 en f 269.400; fa. L. P. v. d. Geer en zn., Leiden, f 276.000 en 1 259.000; fa. A. Th. Stuifzand, Leiden, f 271.400 en f 254.400. Er is geen begro ting bekend gemaakt Deze omgeving zal binnenkort radicaal veranderen. Het Leven daal gaat dicht en de driehoek Gar enmarkt-Lev endaal-Kor e- vaarstraat-Raamsteeg wordt af gebroken. Daar komt dan een ruime parkeerplaats. Het wegen schema van de gemeente heeft wel aangetoond, dat Leiden aan parkeergelegenheid een ernstig tekort heeft. Ongewone dag voor Leids kantongerecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3