Jlictturc GTounwl Ver. Staten handhaven troepensterkte Berlijn Commentaar Van Roijen spreekt minister Rusk Sowjetunie besnoeit hogere lonen Verwarring in Oostzone over reactie op plan Zuiderkruis via Curacao naar Nieuw-Guinea Crita) DINSDAG 17 APRIL 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ8.25 per kwartaal; ƒ2,80 per maand; ƒ0,65 per week Drieënveertigste jaargang no. 12457 CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „5tantwa«titfj is gbeblmn myn bert in levenspart" Geruchten tegengesproken in Washington TAE Ver. Staten zullen de sterkte van hun troepen in Berlijn handhaven. In Washington reageerde men scherp op een bericht in de Washington Post, als zouden de V.S. de omvang van de westelijke garnizoenen in de vroegere Duitse hoofdstad willen terugbrengen van 12.500 tot 9.000 man. Het gerucht, dat gelanceerd was als afkomstig van „betrouwbare zijde in Bonn", werd ernstig gelaakt. Prinses Margriet gaat in Leiden studeren Prinses Margriet is In september zich als studente aan de rijksuniversiteit te Leiden te laten inschrijven. Het is de bedoe ling van de Prinses dat haar stu die, die van beperkte tijdsduur zal zijn, zich zal bepalen tot een In leiding van het recht en daarnaast In het bijzonder tot de hoofdzaken van het staatsrecht, het internatio nale recht en de sociologie. De Prinses zal haar intrek nemen aan het Rapenburg 45, in de kamers waar prinses Beatrix gedurende haar studietijd woonde. Vieuws in één oogopslag Persberichten volgens welke de Verenigde Staten hun troepensterkte in Ber lijn zouden verminderen, zijn in Washington krach tig ontkend. De berichten waren afkomstig uit Bonn. Van Oostduitse zijde is hei Amerikaanse plan met betrekking tot Berlijn van de hand gewezen, omdat het onverenigbaar is met de eerbied voor de soeve reiniteit van de D.D.R. Dr. J. H. van Roijen, onze ambassadeur in Washington, heeft de Amerikaan Ellsworth Bunker op de hoogte ge bracht van de reactie der Nederlandse regering op zijn voorstellen inzake Nieuw-Guinea. Vandaag zou dr. Van Roijen confe reren met minister Rusk. Voorzitters van drie poli tieke partijen in Nieuwr Guinea hebben in een te legram aan president Ken nedy verzocht om onpar tijdige bemiddeling en een gedwongen aanvaar ding van het Indonesische bestuur krachtig afgewe- Volgens het Ameri kaanse blad Newsweek hebben de Spaanse autori teiten ex-generaal Salan politiek asiel aangeboden. Hij zou niet aan Frankrijk worden uitgeleverd. Pre mier Pompidou zal op 26 april een vertrouwensvo tum vragen van de Fran se Nationale Vergadering. Tien prominente socia listen. onder wie prof. dr. P. Geijl, hebben zich ge- distancieerd van de door de Partij van de Arbeid georganiseerde demon straties Legen het Nieuw- Guinea-beleid der rege ring. Zij menen, dat een oppositie, als waarin de P.v.d.A. zich samen met de P.S.P. en de communis ten begeeft, de Indonesi sche regering slechts kan stijven in haar onhandel baarheid. De dertigjarige Portu gees, die gistermiddag met een alarmpistool de be manning van een DC-7 van de KLM bedreigde, als gevolg waarvan hel toestel naar Schiphol moest terugkeren, heeft asiel in ons land gevraagd. Welke motieven aan zijn handelwijze ten grondslag liggen, is nog niet geheel duidelijk. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamer lid Aantjes, heeft minister Korthals medegedeeld, dat na de spoorwegramp bij Harmeien maatregelen zijn getroffen om rampen als deze te voorkomen. Intussen blijft men in Bonn ont kennen, dat de Westduitse regering het Amerikaanse plan inzake inter nationalisatie van de controle op de wegen van en naar Berlijn etc. heeft laten uitlekken. Terwijl men tracht een verklaring te geven voor het feit, dat het nieuws toch uit Duitse bron kwam, wijst men er op dat West- Duitsland bij zijn standpunt blijft, dat de Oostduitse regering geen be slissende stem mag hebben in een eventueel internationaal gez orgaan voor controle op de wegen van en naar Berlijn. „De Oostduitse vertegenwoordiging zou niet meer dan een technische bevoegdheid mo gen hebben", aldus 'n woordvoerder. Van Oostduitse officiële zijde is inmid dels afwijzend gereageerd op het uitge lekte Amerikaanse plan. Het zou niet realistisch zijn, omdat het onverenigbaar is met de „eerbied voor de soevereiniteit van de zgn. „Deutsche demokratische re. publik". Dit slaat ook op denkbeelden betreffende internationaal toezicht of zelfs internationalisering van de toe gangswegen. Voorts verwijst men naar een voorstel van Ulbricht (de leider van de Oostduitse communisten) een interna tionale commissie voor arbitrage in ge schillen over de toegangswegen in te stel len. waarin de Sowjetunie de Oostduitse belangen zou kunnen behartigen Er moet echter worden getwijfeld aan de waarde, die de Oostduitse bekend making heeft, omdat op het afschrift, dat Reuter van het bulletin ontving de datum 13 april stond. Het bulletin werd dus op» gesteld, voordat door het lek in Bonn bijzonderheden bekend waren geworden over het Amerikaanse voorstel en voor- Minister: export oorzaak hoge aardappelprijs Minister Marijnen heeft het Kamerlid J. Reehorst (soc.) geantwoord op zijn vragen over de prijzen van consumptie aardappelen. Hij noemt als voornaam ste oorzaak van de prijsstijging de toe genomen exportvraag. (Zoals bekend heeft de minister al een exportbeper king ingesteld). Ter toelichting ver strekt de minister statistische gegevens over het prijsverloop in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, met als teldata 15 februari, 15 maart en 5 april. Voor Amsterdam komt hij tot kiloprijzen (in centen) van 20, 27% en 35 voor bintjes en van 29, 29 en 36 voor eigenheimers. Voor Rotterdam noemt hij 22, 25%, 33% en 25, 25% en 33% en voor Den Haag 21, 26. 35 en 27, 28 en 34. Als exportcij fers noemt mr. Marijnen (per 1 maart, 15 maart en 5 april) 205.000, 216.000 en 235.000 ton. De voorraad aardappelen be droeg per 15 maart (volgens een steek- proefinventarisatie) 190.000 ton, ongere kend de voorraden der zelfverzorgers (circa drie miljoen Nederlanders). dat generaal Clay naar Washington was teruggeroepen. Er heerst in Oost-Berlijn dan ook verwarring over de vraag, hop deze „fout" kan worden gecorrigeerd. Tevoren had men het Amerikaanse plan nl. een „toenadering tot de werkelijk heid" genoemd. Het overleg tussen de Sowjetunie en de Ver. Staten Is inmiddels in Washing ton hervat. De Amerikaanse minister Rusk en de Russische ambassadeur Dobrynin spraken elkaar onder vier ogen. Na afloop van het gesprek, dat on geveer een uur duurde, verklaarden hei den dat het overleg vruchtbaar en zake lijk was geweest. Dobrynin zal nu eerst aan Moskou verslag uitbrengen. Drees overhandigde De Quay rapport De commissie van advies inzake uitke ringen ten gunste van Nederlandse slacht offers van de Nationaal-Socialistische vervolging, ingesteld bij beschikking van de minister-president van 31 januari 1961. heeft haar werkzaamheden beëindigd. Het rapport van de commissie werd vandaag door haar voorzitter, de minister van staat dr. W. Drees, aan de minister-pre sident overhandigd. Indonesië aanvaardt plan-Bunker als grondslag voor gesprek Dr. J. H. VAN ROIJEN, Nederlands ambassadeur te Washington, zou heden met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, een onderhoud hebben over hervatting van de geheime besprekingen met Indonesië over Nieuw-Guinea. Hij heeft aan Bunker mededeling ge daan van de reactie der Nederlandse regering op diens voorstellen. Ook de Amerikaanse regering is daarover ingelicht. Tegelijkertijd heeft een woordvoerder van de Indonesische ambassade medegedeeld, dat de Indo nesische regering het plan-Bunker heeft aanvaard als grondslag voor de geheime besprekingen. Volgens de woordvoerder moet ni volgende slap van Nederlandse kant ko men. De Indonesische regering stelt er belang in te weten of dr. Van Roijen met nieuwe instructies naar Amerika is te ruggekeerd. (Van onze parlementsredactie) TXE Zuiderkruis, die donderdagmorgen met 80 militairen aan boord uit Hoek van Holland naar Nieuw-Guinea vertrekt, zal op zijn reis het Suezkanaal vermijden. Gekozen is een route door het Panamakanaal. Daarbij zullen Curasao en Honoloeloe (Hawaii) worden aange daan. Voor het meren in Honoloeloe schijnt nog geen toestemming van de Amerikaanse regering te zijn verkregen. De Zuiderkruis wordt omstreeks 26 me; in Nieuw-Guinea verwacht. Het ministerie van defensie bewaarde aanvankelijk het stilzwijgen over de vaarroute van de Zuiderkruis, onwetend van het feit, dat een aantal dagbladen deze route zaterdag jl. reeds in de scheepvaartrubriek vermeldden welk bericht dus van de rederij komt). De militairen, die donderdag vertrek ken, zullen morgenmiddag en morgen- Deze zijn eind vorige week schriftelijk daarvoor uitgenodigd. Over enkele weken zal de Waterman nog ongeveer 700 militairen (infanteris ten en luchtdoelartilleristen) naar Nieuw- Guinea Corso op 12 mei door de bollenstreek Het bloemencorso in de bollenstreek wordt op zaterdag 12 mei gehouden. Van daag heeft men deze datum officieel vastgesteld, nadat men de oorspronke lijke corsodatum (28 april) wegens het nog niet in volle bloei zijn van de bol lenvelden. had uitgesteld. Koningin Elisabeth II houdt de dochter in haar armen van het echtpaar David Hicks (rechts) na dat zij de doop van het kind in de kerk van Ewelme (Oxfordshire) heeft bijgewoond. De baby werd Victoria Louise gedoopt door de vroegere aartsbisschop van Can terbury, lord Fisher. Een der grootvaders is graaf Mountbatten. Links koningin Louise van Zwe- SWP dingt naar zetel in A'dam De Amsterdamse afdelingen van de Socialistische werkerspartij hebben be sloten voor de komende gemeenteraads verkiezingen te Amsterdam een lijst var. kandidaten in te leveren. De eerste drie van de 14 kandidaten zijn H. Gortzak, G. Wagenaar en J. S. Pieters. De SWP verzamelt een groep communisten, die indertijd uit de CPN zijn gestoten onenigheid met Paul de Groot. Amerikaanse autoriteiten zijn volgens Ass. Press nog steeds vol hoop dat de beide landen hun vertegenwoordigers naar de conferentie zullen terugzenden. Zegslieden die de zaak van nabij hebben gevolgd, zijn niet al te optimistisch over een oplossing. Men verwacht echter dat wanneer dr. Van Roijen te kennen geeft, over de voorstellen van Bunker te wil len spreken, de besprekingen spoedig in Virginia kunnen worden hervat. Ondermijning99 De Indonesische minister van biüten- landse zaken, Socbandrio, heeft te" Dja karta verklaard dat Nederland nu „alge hele vijandelijkheden" bedrijft tegen In donesië met inbegrip van „economische ondermijning". Hij vertelde voorts dat de president „de strijd om West-Irian opnieuw van alle zijden had bezien, ook van de eco nomische". Deze zaak verkeert in acuut stadium maar de president is „optimis tisch dat zij in de juiste verhoudingen zal worden gezien". Aanval op Hatla Het blad van de communistische partij, Harian Rajar beschuldigt de gewezen vice-president Hatta van „lauwheid in de strijd om West-Irian aan de Neder landers te ontrukken". Hatta zou op zyn Europese reis, waarvan hij pas Is terug gekeerd, uitlatingen hebben gedaan als de toekomst van Nieuw-Guinea voor Nederland enkel een prestigekwestie be tekenen. „Iedereen die ook maar enigszins thuis in de politiek, weet dat de kwestie- West-Irian voor de Nederlanders een zaak vam materiële, economische, poli tieke en militaire belangen is", aldus het blad. „Hatta's zienswijze is die van de Nederlandse en Amerikaanse imperia- Schoolalbum voor prinses Marijke Begeleid door de lerares geschiedenis van de gemeentelijke middelbare school voor meisjes aan de Gerrlt van der Veen- straat te Amsterdam, mej. drs. M. Troei- stra. hebben vanmiddag elf leerlingen van deze school prinses Marijke op pa leis Soestdijk een album aangeboden. De leerlingen zijn klle lid van de his torische club „Nova Zembla". die dit jaar het vijfde ustrum viert. Het doel van deze club is de kennis omtrent de geschiedenis van Amsterdam te ver meerderen door middel van exc de oude stad en bijeenkomsten. De meisjes hebben de tekst van een schoolboekje over Amsterdams historie In woord en beeld overgeschreven op losse bladen. Deze bladen, verlucht met foto's, kaartjes en tekeningen zijn tot een album samengevoegd in een leren band. alles door de leerlingen digd. Op de wqg Den Bosch—Eindhoven gisteravond ter hoogte van Boxtel de 35-jarige scooterrijder J. J. G. Huys uit Boxtel om het leven gekomen, toen hij onder een truck met oplegger terecht kwam. De oud-gouverneur van Suri name, de heer J. van Tilburg, en zijn echtgenote zijn gister avond op Schiphol aangekomen. Het echtpaar werd verwelkomd door de vice-minister-president drs H. A. Korthals. De lieer Van Tilburg kreeg een stevige zoen van een van zijn kleinkinderen^ Links minister Korthals, in het midden mevrouw Van Tilburg. Aantal socialisten clistaiicieert zich van partijbestuur In Utrecht is een aantal leden van de Party van de Arbeid bijeen geweest, naar zjj meedelen, „omdat zij zich niet kumicn verenigen met de houding van het partijbestuur Inzake Nicuw-Gulnea en in het bijzonder de demonstratieve betoging en het petitionnement daarom trent betreuren". In een verklaring die deze leden heb ben opgesteld en die zij ook naar het partijbestuur hebben gezonden, zeggen zij: „Op een ogenblik, dat de regering onderhandelingen voert en een compro mis, waarbij de door onze partij steeds erkende rechten der Papoea's zouden kunnen worden gewaarborgd, niet onbe reikbaar schijnt, kan een oppositie, als waarin men zich samen met de P.S.P, en de communisten begeeft, niet anders dan stijven in haar onhandelbaarheid." Naar hun mening zou een progressieve en democratische partij meer oog moe ten hebben (zonder dat zij daarom con cessies aan omstandigheden zonder meer willen veroordelen), ten eerste: voor de betekenis van het zelfbeschikkingsrecht, ten tweede: voor de onwenselijkheid uit internationaal oogpunt van een klakke loos wijken voor de dreigementen van een dictatoriaal regime. Deze verklaring is ondertekend door: G. W. Bui-tink te Utrecht, prof. dr. P. Geyl te Utrecht, dr. J. M. Jalink te 's-Gravenhage, P. Kors te Hendrik Ido Ambacht, A. W. S. P. Lindner te Am sterdam, J. G. Mager te Rotterdam, W. H. Scheuing te Vught, W. Schmidt te Zeist en Tj. P. de Vries te 's-Graven hage. Het m.s. Lingedijk, van de Rotter damse rederij Solleveldt en Van der Meer is gistermorgen bij de haven Arklow aan de oostkust van Ierland de grond gelopen. Het schip was op weg naar Rotterdam. De Lingedijk ligt op slechts dertig meter van de pier. Hoewel er geen on middellijk gevaar bestaat, heeft men gisteravond getracht een deel van de lading te lossen om daarmee het schip iets hoger te krijgen. Gisteren is een bergingsexpert naar Arklow vertrokken. internationale autolijndiensten Holland-België dagelijks Holland-Dene- marken 3 x per week Holland-Zweden QOK ONDER de socialisten zijn er ge lukkig de gedachte toegedaan, dat men daar met de buitenparlementaire ac ties van straatdemonstraties en petition nement een ongelukkige weg bewandelt. Onze regering bevindt zich in een uiterst moeilijke onderhandelingspositie. Zij tracht voor de Papoeabevolking van Nw> Guinea uit de situatie te halen wat er in zit. Reeds vorige kabinetten, toen nog on der socialistische leiding, hebben aan de mensen ginds beloften gedaan, die onze regering nog zoveel mogelijk tracht na te komen. Er zitten nog redelijke kansen voor de Papoea's in .maar dan is een belangrijke voorwaarde, dat de regering kan rekenen op een eensgezind volk achter haar. Daar op let men in Amerika, en dat is een fac tor die ook voor Sockarno gewicht in de schaal legt. Helaas heeft men zowel in Amerika als in Indonesië allang de indruk moeten krijgen, dat er voor wat betreft Nieuw- Guinea onder ons volk innerlijke ver deeldheid is. Wankelmoedige houdingen in het politieke vlak, perspublikatics van een ontmoedigende werking ze hebben in Amerika twijfel gewekt aan onze over tuigdheid, ze hebben Soekarno in zijn on handelbaarheid gestijfd. In deze geest hebben we nog enkele da gen geleden geschreven en deze laatste woorden van 't stijven in onhandelbaar heid vindt men vandaag terug in de verklaring waarmee een aantal gezagheb bende socialisten zich keert tegen het eigen partijbestuur. Net als wij hebben gedaan verbazen ze zich over de miskenning van de betekenis van het zelfbeschikkings recht, als waarvan velen in deze dagen blijk geven, verbazen ze zich ook over het wijken voor dictatoriaal dreigement. Wat dit laatste aangaat, komt ons „Mün- chcn" nog wel eens in de gedachten. De demonstratie, zoals toch door de socia listen gehouden, was tekenend zowel om wie niet als om wie wel meeliepen. Dr. Drees was niet van de partij en we had den ook niet het tegendeel verwacht. Wel waren er communisten. Niet ook waren er de mensen van de P.S.P., die een eigen betoging hadden. Het geen niet wegneemt, dat de P.v.d.A. in deze aangelegenheid onder een druk van de P.S.P. staat als blijkbaar niet meer door alle socialisten zelf wordt geduld. Wie hiervan genoeg hebben protesteren nu tegen het socialistische protest en nemen, daarmee tegen de officiële partijlijn in gaande, een houding aan, die waardering en respect verdient. Het is overigens wel duidelijk, dat ook naar onze overtuiging het tekenen van het socialistische petitionnement sterk moet worden afgeraden. GISTERAVOND passeerde een storing met flinke regenval ons land. Deze storing beweegt nu over de Noordzee In westelijke richting. Na het passeren van de storing volgden flinke opklaringen, tij dens welke de temperatuur vanmorgen na een koude nacht met plaatselijk nacht vorst, flink steeg. Over Spanje trok in tussen een volgende storing, waarvan het regengebied zich over Frankrijk uit breidt. Verdere uitbreiding in noorde lijke richting Is waarschijnlijk, in ver band met krachtige zuidelijke winden i 11 de hogere luchtlagen. Daarom moet morgen weer enige regen worden ver wacht. In de temperatuur komt niet veel verandering. De Bilt verwacht tot morgenavond1: Veel bewolking met tijdelijk enige re gen. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk oostelijk, later veranderlijk. Onge veer dezelfde temperatuhen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 18 april: zon op 5.39, onder 19.41 uur; maan op 17.59, onder 5.33 uur. Op 20 april volle maan. Tendens dalend HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Heldc-i vfiSbar* Eeldo De Bilt 0E inkomstenbelasting is ii de Sowjetunie aan het uitsterven, maar dat wettigt geenszins de conclusie, dat de Sowjetunie een ideaal oord is, temeer daar de hogere lo nen worden verlaagd. Belastingen zijn een nood zakelijk kwaad, ook in de Sowjetunie en de door Chroesjtsjef geproclameerde afschaffing van de inkom stenbelasting is slechts een verandering van methode. De inkomstenbelasting u nooit een belangrijke bron van inkomsten voor de Sow jetunie geweest. Zij bracht slechts zeven proeent van de ontvangsten op. Tegen 1965 zal zij zo goed als afgeschaft zijn, behalve voor een beperkt aantal mensen De belasting op lonen en salarissen wordt van jaar tot jaar lager. Van de laagste in komens inkomens tot de tegenwaarde van f 144 tot f 216 per maand wordt al geen belasting meer betaald en deze loonklassen tellen heel veel Sowjetburgers. Andere belastingen liggen verborgen in de prijzen van alles, wat de mensen kopen en vooral in de goederen voor dagelijks gebruik. verhoogt de Russische rege ring de lonen in de laagste klassen en vermindert zij die in de hoogste. Jaar op jaar worden nieuwe lage inkomens vrijgesteld. Degenen, die tot dc tegen waarde van f 360 gulden ver dienen, zullen uiteindelijk ongeveer f 29 per maand rij ker zijn. Loontrekkers, die meer verdienen, zullen tegen 1965 slechts gedeeltelijk worden vrijgesteld en zij, die meer dan de tegenwaarde van f 720 verdienen zullen hun salaris verminderd zien met een be drag, gelijk aan de belasting, die zij betaalden. Zij nemen nu ongeveer dc tegenwaarde van ruim f 655 mee naar huis en in 1965 zullen zij dat bedrag als salaris ontvangen, maar dan moet de belasting er nog af. SS L

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1