BON Djilas vrij in ruil voor vernietiging manuscript Beslissingen op 8 mei? ALLEEN DEZE MAAND IN EXTRA VOORDELIGE Vervuiling van zeewater wordt tegengegaan Dean:geen vertrouwen in Russische beloften Peilingen over Berlijn worden weer hervat Japie tippelde 1000 km Verzet in W.-Duitsland tegen te hoge looneisen EEG herenigt Rothschilds VRAGEN LANDBOUWGRONDEN Omdat het socialistische Tweede-Kamerlid prof. dr. A. Vondeling er niet van overtuigd is, dat tegen overtreding van de wet vervreem ding landbouwgronden voldoende wordt opgetreden, stelde hij de minis ters Marynen en Beerman hierover gistermiddag in het vragenuurtje van de Tweede Kamer enkele vragen. Minister Marijnen antwoordde, dat sinds mei 1960 het opsporen overtredingen van deze wet niet meer een zo grote voorrang heeft als daarvoor. Aan de uitvoering van de wet wordt wel de hand gehouden. De aard van de overtredingen is, aldus de minister zodanig, dat zelfs intensieve controle weinig oplevert. De bewindsman beloofde, de trede niet verder te matigen zolang niet vaststaat, dat de wet vreemding landbouwgronden, die volgens zijn plannen aan het eind v het jaar moet verdwijnen, inderdaad verdwijnt. Uitgever naar Belgrado De Newyorkse uitgever Willi am Jovanovic (van Zuidslavische afkomst) is bereid de drukproe ven van het nieuwe boek van Mi- lovan Djilas, „Gesprekken met Stalin", te vernietigen als de Znii/dslavisdhe regering de auteur en ex-vice-premier uit de gevan genis vrijlaat. Jovanovic, presi dent van de uitgeverij Harcourt, Brace en Co., is gisteren in Bel grado aangekomen om de Zuid slavische regering ervan te over tuigen, dat het boek van Djilas niet schadelijk is voor Zuid- Sla vië. Naar zijn mening is juist het tegen overgestelde het gevaL De uitgever zei, dat het boek gezet is, maar dat nie mand behalve hijzelf het manuscript bezit. Hij voegde er aan toe, dat hij publikatie van „Gesprekken met Sta lin" in overleg met de schrijver zal overwegen, als hij tenminste de kans krijgt hem te spreken. Jovanovic bleef vaag met betrekking tot de mogelijk heid het boek uit te geven als Djilas gevangen blijft. Hij zei. dat hij tech nisch gesproken alle rechten heeft, maar dat hij zal wachten en overleg plegen met Djilas, zijn vrouw en a ren. Niets erger De Amerikaan legde de nadruk op de enorme belangstelling die voor het boek in de gehele wereld bestaat en dat het een „spectaculaire ontvangst zal krij gen" bij eventuele publikatie. Er staat echter niets nieuws in met betrekking tot de politieke verhouding Sowjetunle- Zuld-Slavië. Djilas heeft over Stalin niets ergers gezegd dan Chroesjtsjef nelf. Jovanovic vertelde iets over zijn kon- takt met Zuidslavische vertegenwoordi gers voor de arrestatie van Djilas. Vrij dag 4 april werd hij uitgenodigd op de Zuidslavische ambassade en daar werd hem verteld, dat de artikelen in de dag bladen er op duidden, dat het „boek schadelijk voor Zuid-Slavië" was. Nadat hij verklaard had, dat het werk juist gunstig voor het land zou werken, kwa men zij overeen, dat Jovanovic twee roofdrukken van het boek zou leveren, ovanovic zou van publikatie afzien, (Van onze parlementsredactie) Het eigenlijke overleg over de toe treding van Engeland tot de Euro pese Economische Gemeenschap be gint op 8 mei in Brussel. Het is te verwachten dat op deze bijeenkomst, die wordt bijgewoond door de be trokken ministers uit de zes E.E.G.- landen en Engeland, enkele knopen zullen worden doorgehakt. De belangrijkste vraagstukken, waar over overeenstemming moet worden bereikt, zijn die van de landbouw, de verhouding tot de landen van het Brit se Gemenebest en de verhouding tot de indertijd voornamelijk op instigatie van Engeland opgerichte Europese Vrijhandelsassociatie. Het overleg dat tot nu toe tussen Engeland en de E.E.G.-landen is ge voerd ,had meer weg van voorbereiden de besprekingen en voorstudies. De wederzijdse wensen en standpunten zijn nu in zoverre bekend, dat thans het stadium van werkelijke besluiten is aangebroken. De toetreding van Engeland is be sproken op een bijeenkomst, die de commissie voor de buitenlandse handel van het Europees Parlement gisteren in Den Haag heeft gehouden. De rap porteur over dit vraagstuk, het Neder landse Tweede-Kamerlid mr. P. A. Blaisse, verklaarde dat de voorkeurs behandeling, die de produkten uit de gemenebestlanden op de Engelse markt genieten, een van de moeilijkste vraag stukken vormt. Als een zekere voorkeursbehandeling na Engelands toetreding tot de E.E.G. m bepaalde mate zou worden gehand haafd, zouden niet alleen de gemene bestlanden. maar ook andere niet- E. E.G.-landen daarvan moeten profite ren, aldus de heer Blaisse. Belgische ex-SS'er i gearresteerd De Oostenrijkse politie heeft gisteren de arrestatie bekend gemaakt van de voormalige Belgische SS-generaal Ro bert Jan Verhelen, eertijds medewer ker van de Belgische nazileider De- grelle en na de tweede wereldoorlog twee maal bij verstek ter dood ver oordeeld wegens oorlogsmisdaden. De politie zei, dat de 51-jarige Ver- beien, die sedert 1945 in Wenen woon de onder zijn werkelijke naam en die in 1959 tot Oostenrijker genaturaliseerd werd, gearresteerd werd, op basis van inlichtingen die verstrekt waren door de Belgische autoriteiten en de Belgi sche ondergrondse. Verhelen is ook commandant geweest van de Belgische ss divisie „Lange- mark," aldus de politie. Gouverneur Nelson Rockefeller van de 1 staat New York en burgemeester Waigner van de stad New York hebben vanmorgen bekendgemaakt dat een be drag van 48.600.000 dollar voor verho ging van de onderwijzerssalarissen be schikbaar zal worden gesteld. De on- denvijaers van deze stad hebben woens dag een dag gestaakt, waarna zij een gerechtelijke opdracht kregen het werk te hervatten. De onderwijzers hadden 53 miljoen dollar salarisverhoging per jaar geëist, het stadsbestuur had 28 mil joen dollar aangeboden. De voorzitter van de onderwijzersfederatie, Charles Cogan, zei dat er nu „een basis voor •nderhandelen" bestaat. totdat hij iets van de Zuidslavische gering zou vernemen. Er was geen sprake van dreigementen aan het adres van Djilas. „Men liet ech ter doorschemeren dat Djilas in gevaar zou kunnen komen", aldus Jovanovic. Overeengekomen werd, dat de Zuidslavi sche regering op 17 april haar defini tief standpunt zou bepalen. De volgende dag, zaterdag, hoorde Jovanovic ech ter, dat Djilas was gearresteerd en hij besloot onmiddellijk naar Belgrado te Advertentie 2-PAAR VERPAKKING NAADLOOS 1e paar 2e par Solidetta 2.95 2.25 Bartetta 2.95 2.25 MET NAAD Zilver 2.95 2.25 Rood 3.95 2.95 Zeevarende landen kritiseren de Y.S. De belangrijkste zeevarende landen van de wereld hebben zich gisteren stevig aaneengesloten tegen 'het optreden van de Amerikaanse regering met betrekking tot beperking van het vrachtvervoer door buitenlandse schepen. Zij waarschuwden ervoor dat de Ame rikaanse maritieme maatregelen ernstige schade kunnen toebrengen aan de Ame rikaanse buitenlandse handel en de han del van landen die zaken doen met Amerika. In een communiqué van de jaarverga dering van de „International chamber of shipping" waarvan Amerika ook lid is wordt „ernstige bezorgdheid'" kennen gegeven over de uitwerking van de Amerikaanse beslissing In te grijpen in de commerciële en binnenlandse aan gelegenheden van de scheepvaart van andere landen. Maar in een aanhangsel aan het einde van de verklaring wordt gezegd: „Hoe wel sympathiserend met vele punten, kan de Amerikaanse delegatie de ver klaring niet onderschrijven." Gedelegeerden van 40 regeringen heb ben te Londen overeenstemming bereikt over maatregelen ter voorkoming van de vervuiling van zeewater door stook olie. Besloten is het storten van afgewerkte stookolie door schepen van nu af aan te verbieden op de Noordzee, de Oostzee en de Atlantische oceaan in een gebied van 40 graden West en Zuid naar Kaap Findsterre en tot op 100 mijl van de Middellandse Zee- en enlkele andere kusten. Het verbod geldt voor tankers vanaf 150 ton. De huidige grens bedraagt 500 ton. Alle nieuwe schepen van 20.000 ton en meer mogen volgens de nieuwe over eenkomst in het geheel geen olie meer storten. De conferentie kwam tot de conclusie, dat een algeheel verbod nog niet moge lijk is, maar dat het op de eerst moge lijke datum ingevoerd moet worden. Mijnramp eist negen levens Door een mijngasontploffing op 350 meter diepte in een steenkoolmijn bij Aberdare in Zuid-Wales zijn negen ar beiders om het leven gekomen en negen gewond. De explosie deed zich voor op een halve kilometer afstand van de plaats waar meer dan vierhonderd ar beiders werkten. Onder de slachtoffers bevinden zich de voorzitter en secreta ris van de plaatselijke mijnwerkersbond die de mijn inspecteerden. Ook geen tijdelijke kernstóp VAH IEERLANDS OROOl* Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktlemethode Patent no. 86596. Dat maakt het mogelijk om voor dezelfde prijs een betere sigaar te bieden. Uw sigaar: een Velasques! Rusk zal nu met Dobrynin praten .De V.S. en de Sowjetunie zul len hun verkennende besprekin gen over de kwestie-Berlijn her vatten. Dit keer zal het overleg echter niet in Moskou plaatsvin den, maar in Washington. Zoals bekend poogden de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, en de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, een onder- hanidelingsbasis te vinden voor een conferentie over Duitsland en Berlijn. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Dean Rusk, en de Russische ambassa deur in Washington, Dobrynin, zullen de reeks van peilingen nu voortzetten. De V.S. hebben het Initiatief genomen xi te komen tot een hervatting van het gesprek. Maandag zal de eerste ontmoe ting plaatsvinden. Bondskanselier Ade nauer heeft gisteren de fractieleiders op de hoogte gebracht van het Ameri kaanse besluit. Van de kant van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken werd .benadrukt, dat het Amerikaanse stand punt ten aanzien van de status van Ber lijn en de aanwezigheid van geallieerde troepen daar niet veranderd is. Rest dan slechts de toegang tot Berlijn, waarvoor de Sowjetunie onlangs een vorm van internationale arbitrage voorstelde. Pre sident Kennedy wilde de toegangswegen tot Berlijn echter volledig internationa liseren. De Amerikaanse woordvoerder, Lin coln White, onthulde nog, dat de V.S., Engeland en Frankrijk op 24 maart een tot nu toe geheim gebleven nota naar Moskou hebben gezonden over het hin derlijke Russische optreden in de 3er- lijnse corridors. Tegelijkertijd hebben de Amerikaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken in Genève krachtig bij Gromiko over dezelfde kwestie ge protesteerd. (De Russen wierpen meta- en strookjes uit boven de luchtcorridors >m het radarverkeer te storen). Deze geheime nota had Frankrijk de Advertentie tferf n'an llettewinkel sterk... prachtig Veel dieren beschikken over een verbazingwekkend oriënterlhgsver- mogen, dat niet kan worden ver klaard met een beroep op visuele of reukwaarnemingen. Zo heeft men bijv. spreeuwen, zwaluwen en kleine zangvogels bij hun nesten ge vangen en de dieren gesloten in kooien waarna ze op grote afstand van hun nesten werden vrijgelaten. De meerderheid van deze vogels ver scheen na enkele dagen bij hun broedplaatsen, hoewel de vlieg tocht hen toch over gebieden moet hebben geleid die hun volkomen on bekend waren. Ook honden, in onbekende streken losgel a tenweten meestal in korte tijd het huis terug te vinden. Van hon den zyn we dit eigenlijk wel ge wend, maar ook allerlei andere zoogdieren blijken dit vermogen te bezitten. Volgens een betrouwbaar rapport, zou een kat in Engeland haar, op een afstand van 100 km gelegen, woning na verloop van tijd weer hebben teruggevonden. Ook in Nederland wist een kat de oude wo ning die op 150 km afstand lag, in 8 dagen tljds terug te vinden. Voorts is vastgesteld, dat een paard, per trein van Potsdam naar Hirsch- berg (in Silezië) vervoerd, in 5 da gen tijds zijn eigen stal in Potsdam weer wist te bereiken, nadat het dier zich in Hirschberg van zijn be wakers had losgerukt. Ook bij muizen is een merkwaar dig oriënteringsvermogen geconsta teerd, evenals bij talloos vele insek- ten, vissen, kreeften, kortom, te veel dieren en diersoorten om op te noemen. Het meest sprekende voor beeld is voor ons wellicht het geval TOCH IS HET ZO! dat gepubliceerd werd in een rap port van een Zuidafrikaanse dokter, die in 1948 uit Port Elizabeth was verhuisd naar het ongeveer 1000 km verder gelegen Johannesburg. De arts bezat een schildpad die we voor het gemak (zijn werkelijke naam weten we niet) Japie zullen noemen. De naam van Japie was op zijn schild gegraveerd, zodat verwisse ling uitgesloten was. Toen de dok ter das naar Johannesburg verhuis de, ging Japie, zoals een goed huls- genoot betaamt, mee met de familie. Op -een goede dag werd de schildpad echter vermist en lange tijd werd totaal niets van hem vernomen. Totdat Japie, drie jaar later! ver scheen in de tuin van het oude huis te Port Elizabeth! Een fenomenale prestatie. Gemiddeld had het dier ongeveer 1 km per dag afgelegd- In drukwekkender nog dan dit gemid delde, achten wij het geheugen, het doorzettingsvermogen waarvan het dier heeft bljfk gegeven en vooral de oriëntatiezin. Uit al deze voorbeelden blijkt, dat het spreekwoordelijke oriëntcrings- vermogen van postduiven zeker geen op zichzelf staand verschijnsel is, maar Integendeel veelvuldig voor komt, zowel bij andere vogelsoorten ais bij totaal verschillende diersoor ten. Een afdoende verklaring is voor dit verschijnsel nog niet ge vonden, maar met betrekking tot de oriëntatiezin van postduiven hebben verschillende proeven toch ln een richting gewezen, waardoor mis schien t.z.t. wat meer licht over de ze zaak kan schijnen. Daarover een volgende keer. Repatriëring uit Goa India akkoord met voorstel Portugal De Portugese regering heeft vanmor gen te Lissabon bekendgemaakt dat In dia heeft ingestemd me1 Portugese voorstellen voor het naar hi vaderland terugbrengen van Portugese militairen en burgers, die zich in het door India bezette Goa bevinden. Er is overeengekomen dat de Portu gezen door vliegtuigen, die de Portuge se regering in het buitenland zal huren, van Bombay naar de Pakistaanse ha ven- en hoofdstad Karatsji zullen wor den overgevlogen. In Karatsji zullen zij boord van Portugese schepen gaan. Senheid gegeven zich bij de protes- i Moskou aan te sluiten. De bedoe ling van het Westen was om gezamenlijk hun bezorgdheid ten aanzien van Berlijn te herhalen. (Van onze correspondent in Bonn) De door de sterk socialisfisch-ge- impregneerde „Deutsche Ge- werkschafts Bund" reeds veelvul dig voor dood-verklaarde „Christ- liche Gewerkschaftsbewegung Deutschlands" telt thans 220.000 leden. Dit is het afgelopen week einde bekendgemaakt op het C.G.D.congres in Essen. In -de C.G.D. zijn thans 15 individu ele christelijke vakbondsorganisaties protestantse zowel als katholieke verenigd. In de meeste Westduitse bedrij ven der grootindustrie, waarin orga nisaties van de bij de D.G.B. aange sloten vakbonden bestaan, heeft de C.G.D. inmiddels ook vaste voet kunnen krijgen. De D.G.B. heeft het haar daarbij bepaald niet gemakke lijk gemaakt. Het congres der C.G.D. werd bijge woond door de Westduitse minister van Arbeid, Theodor Blank, als bewijs dat de regering in Bonn de christelijke werknemers-organisatie nu ook serieus neemt. Ook minister Blank sloot zich aan bij het recente televisie-appèl van d« Westduitse vice-kanselier en minis ter van economische zaken, prof. Er- hard, matiger te worden in het doorzet ten van looneisen. Verzet In dit verband kan worden opge> merkt, dat de C.G.D. zich altijd open lijk heeft verzet tegen de buitensporige looneisen van de bij de D.G.B. aange sloten vakbonden. Ook nu staat de C.G. D. weer lijnrecht tegenover de Bouw vakarbeidersbond der D.G.B. Sinds 1 april heerst in de Westduitse bouwvak ken een c.a.o.-loze toestand. De C.G.D. eist een loonsverhoging van 6 procent, die nog betrekkelijk matig is, vergele ken met de eisen van b.v. de Metaal- bewerkersbond, die 16 procent vroeg en 11 procent kreeg. De voorzitter van de Bouwvakarbei dersbond, Ge org Leber, heeft echter een plan ontwikkeld om de georgani seerde bouwvakkers (het zijn er en kele honderdduizenden van de In totaal 1.3. miljoen arbeiders in de bouwsek- tor) een jaarlijkse vakantie-premie 100 mark te geven. Hierdoor zouden echter, naar het oordeel van de onder nemers, twee klassen van bouwvakkers ontstaan. Bovendien is de toekenning van deze vakantiepremie een ongeoor loofde druk op de arbeiders om lid van de bond te worden, al was het alleen maar voor die 100 mark per jaar premie. De ondernemers weigeren op dit deel van Lebers eisen in te gaan. Een massale staking in de bouwsektor dreigt nog steeds in de Bondsrepubliek. Waarschuwingsstakingen hebben hier en daar al plaats gevonden. Canadees beroep op het Westen Niettegenstaande de toenemen de druk van enkele landen op de ontwapeningsconferentie in Ge nève, waaronder zelfs Amerika's naaste buren Canada en Mexico hebben de V.S. en Engeland een Russische suggestie om geen kernproeven te nemen terwijl het overleg in Genève voortduurt, om veiligheidsredenen afgewezen. De twee westelijke landen lieten weten, dat zij één keer door de Russische beloften waren beetge nomen (de recente kernontplof fingen van de Sowjetunie), en dat zij niet van plan zijn zich voor een tweede keer in de luren te laten leggen. De Amerikaanse vertegenwoordiger Dean verklaarde later, dat hij het bij zonder betreurde, anaar dat de VB. geen enkel vertrouwen in de Russische be loften hadden. Verwerping van dit tijde lijke moratorium op kernproeven bete kent, dat de serie Amerikaanse kernproe ven in de omgeving van Christmas Is land later deze maand doorgaan, tenzij de Russen alsnog internationaal toezicht aanvaarden. De andere landen op de conferentie, inclusief Canada en Mexico, toonden zich zeer verbolgen over het Amerikaanse besluit de proeven te hervatten. Deze landen beklaagden zich erover, dat hun voorstellen voor een oplossing door de grote mogendheden zonder meer terzijde waren gelegd. Deze plannen wilden een VERVEN MET WAARBORG PIETER SCHOEN VERFCHEMIE N. M. Rothschild and Sons te Lon den, de 160 jaar oude handelsbank van de beroemde uit Frankfort stam mende bankiersfamilie Rothschild, heeft besloten, de banden met de Franse tak van de bankbelangen der familie weer nauwer aan te halen nu Engeland het voornemen koestert, tot de Europese Economische Gemeen schap toe te treden. De beide bankhuizen besloten 1909 ieder hun eigen weg te gaan. De Londense bank heeft verklaard als partner toegelaten te hebben een nieuw opgerichte besloten vennoot schap met een kapitaal van 1 miljoen pond sterling, waarin de Franse groep met 600.000 pond deelgenomen heeft. Symbolisch wordt de nieuwe vennoot schap „Second Continuation Ltd." ge noemd, omdat alle takken van het fa miliebedrijf thans voor de tweede maal in haar twee eeuwen oude geschie denis herenigd zijn. Om die reden heeft het Franse huis een meerderheidsbelang in het kapi taal van de nieuwe vennootschap ge nomen. De Rothschilds Frères is één van de grootste banken van Parijs, terwijl de Londense Rothschild tot de grote handelsbanken van Londen be hoort. Jjt een ÉtöHfce Kij, l De ooievaar van Oude water is weer in zijn nest teruggekeerd. Gis termorgen omstreeks kwart over elf kwam de vogel aan, ongeveer vijf weken later dan vorig jaar. In spanning zien de inwoners van Oude water uit naar het wijf je, dat vorig jaar ver stek heeft laten gaan. Men hoopt dat het luide geklepper van vader ooievaar, het wijfje naar Oudewater zal lokken, zodat de traditie kan worden gehandhaafd. Een schilderij, dat in 1650 werd vervaardigd, laat het ooievaarsnest op het stadhuis reeds zien. I Vijf dieven, gekleed in het uniform van de Brit se PTT, hebben zich zonder enige moeite meester gemaakt van een postzak met baar geld tot een waarde van ongeveer 150.000 gulden. Zij wandelden het per ron van het centraal station in Brighton op en zeiden tegen de post beambte, die aan het sorteren was: „Laat maar, dit knappen wij wel even op", en ze wandelden met de post zak het station uit. Rest nog het raadsel: Hoe wisten de dieven precies welke postzak ze moes ten hebben? De waarnemend secre taris-generaal van de V.N., Oe Thant, wil de kunstenaars meer zeg genschap geven in in ternationale aangele genheden om de mens heid af te wenden van „bitterheid, wreedheid, onverdraagzaamheid en hysterie". „Kunst kent geen nationale gren zen"» aldus Oe Thant» „Miss Rund 1962" is gekozen. De gelukkige is een rood-bonte tweejarige, tweetandige vaars van 410 kg. De Miss is door haar ver kiezing sterk in waarde gestegen. Zo vlak voor de Pasen brengt zo'n kampioene ongeveer 1.000 gulden meer op dan een niet bekroonde. Het ziet er echter naar uit, dat de gekroonde vaars nog voor Pasen in malse rollades opge deeld zal zijn, omdat het gevaar bestaat dat ze te veel vet krijgt. Gisteren is in de haven van Syracuse een hy permodern ontdekkings schip aangekomen, waarmee gepoogd zal worden de grote Griex- se vloot (119 oorlogs schepen) terug te vin den, die in 413 v. Chr. in de havenmond van de baai van Syracuse tot zinken werd gebracht. Sommige historici be schouwen het verloren gaan van de „ramp- vloot" als het begin van het einde van Athene's macht. Vier Conservatieve le den van het Britse La gerhuis hebben een mo tie ingediend, waarin de regering wordt verzocht het plan voor een brug over het Kanaal af te wijzen. De vier parle mentariërs allen oud officieren van de ma rine betogen, dat de gevaren die de brug voor de scheepvaart op levert, groter zijn dan de eventuele economi sche voordelen van het plan. compromis tussen de Brits-Amerikaanse voorstellen voor internationale control» en het Sowjet-standpunt, dat de bestaan de nationale systemen voldoende z|jn. De Canadese vertegenwoordiger zei: „De tijd dringt voor het voorkomen van een nieuwe wedloop". Hij deed een be roep op de drie kernmogendheden een uiterste poging te doen om hun geschil len op te lossen en bereidheid tot een compromis te komen. Canada is het er weliswaar mee eens, dat een kernstop- verdrag doeltreffende bepalingen voor internationaal toezicht moet bevatten, maar Canada wil in dit stadium van het overleg geen kernproeven meer. De Rus Zorin karakteriseerde het be roep van Kennedy en Macmillan op Chroesjtsjef als een dreigende westelijke manoeuvre. Hij ontkende dat de Sowjet unie proeven voorbereidt. Rusland zal tijdens de Geneefse conferentie geen proeven nemen als het Westen dit ook niet doet. Hammarskjoeld niet neergeschoten De commissie van onderzoek naar de dood van Dag Hammarskjoeld, de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die vorig jaar de cember om het leven kwam bij een vliegtuigongeluk in Kongo, heeft geen bewijzen gevonden voor een theorie, dat Hammarskjoelds vliegtuig zou zijn neergeschoten. Dit heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties verklaard. Hij zei, dat deze opinie afkomstig was van het hoofd van de teohnische dienst van de Zweedse chartermaatschappij, die het toestel had verhuurd. Een Italiaans dagblad had van deze theorie melding gemaakt. De openbaarmaking van het rapport van de commissie wordt voor het einde van deze maand verwacht. Gagarin belooft verrassingen In het Kremlin is gisteren een bijeen komst gehouden ter herdenking van het feit, dat een jaar geleden majoor Joeri Gagarin de eerste ruimtevlucht maakte. De bijeenkomst werd behalve door Ga garin door diens collega majoor Titof en door premier Chroesjtsjef bijge woond. Majoor Gagarin verklaarde o.a.: „Wij bevinden ons op de drempel van nieuwe lanceringen in de ruimte. Wij willen nieuwe tochten ;in de ruimte maken, doch niet alleen, maar in ruimteschepen met passagiers. Vluchten naar de maan, Mars en de andere planeten staan op de agenda", aldus Gagarin. Op dit ogenblik viel Chroesjtsjef hem in de rede met de woorden: „geef ons maar de tijd, dan krijg je een eekhoorn en een fluit". (Als Russische ouders dit tegen hun kinderen zeggen betekent het: „wacht maar even, dan zul je alles krijgen.) U leest deze krant niet om ons. Maar omdat u zelf heel goed weet wat een goede krant is. Elke dag werken we er aan om ze nóg beter te maken. Zet u iemand op de bon „Dat zit zo" is dan voor u. (ln envelop of op kaart geplakt verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres W Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5