f5.- ZIE FRIGIDAIRE NU f 119.- Zwart-Wit boekte fraaie zege op LFC: 2-3 Schoolzwemmen in Leiden herenkostuums Soldaat overleed na ongeluk met rookpot Regering komt niet terug op aanwijzing NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 12 APRIL 1962 Zïlveren-Molentoernooi Leiden "VTA de kranige 2-1 overwinning van Rijnsburgse Boys op Lugdunum van L veertien dagen geleden, heeft gisteravond het zaterdagvoetbal weer getriomfeerd over een club uit de zondag-competitie. In een prettige wed strijd boekte Zwart Wit '28 uit Rotterdam een fraaie 2-3 overwinning op L.F.C., gastherenploeg en organiserende vereniging van het aantrekke lijke toernooi om de Zilveren Molen De Rotterdammers kwamen voor de rust al aan een verdiende 0-2 voorsprong en ze waren.vooral in de eerste helft duidelijk sterker dan hun Leidse tegenstanders, die overi gens niet voor niets, naar zich laat aanzien, kampioen worden van de tweede klasse KNVB. Op een ondanks de regen toch goed bespeelbaar terrein namen de gasten de wind in de rug bij dè aftrap. In hoog tempo begon de wedstrijd en dat i gebleven. De aanvallers van beide ploe gen kregen onmiddellijk na de aanvang ai een goede kans. zodat direct alle 22 spelers volop aan het werk werden gezet. Na een korte periode van inspelen Zwart Wit '28 heeft slechts sporadisch een lichtwedstrijd gespeeld bleek al gauw een overwicht bij de Rotterdam mers. De techniek van de gasten was werkelijk beter dan die van de wat voor zichtig spelende L.F.C.-ers (hun compe titie is nog niet afgelopen!! Onverwacht Het overwicht blijkt ook uit de hoek schop verhouding van 2 tegen 0. Uit dat tweede halbes Tor" kwam in de ne gende minuut de openingstreffer. De goedgeonmen corner kwam voor de voe ten van rechtsbinnen Jan Nieuwstraten, die eigenlijk wat onverwacht er was helemaal geen opwinding voor het LFC- doel maar niet minder fraai het witte leder achter keeper Van Leeuwen plaat ste, 01. Enkele minuten later kwam er weer. na een goede combinatie', een bijna niet te missen kans voor Zwart Wit. maar een wanhopige rush van de uitstekende linksback H. Sira bracht redding. Deze speler heeft dit kunststukje later nog eens herhaald door een zeker doelpunt op de streep te voorkomen. Ook mid denvoor Van der Pols van Zwart Wit ingevallen voor Klaasen kreeg een Gunningen aan Schouls Aan het Leidse aannemingsbedrijf Schouls N.V.. Kanaalweg 171-177, werden de navolgende werken gegund: Het verbreden, verhogen en wijzigen van een gedeelte van weg 26, alsmede het bouwen van een viaduct over de Rijks straatweg WaardenburgTuil en het ma ken van verbindingswegen bij de gemeen te Waardenburg voor een bedrag van ƒ2.380.000; onderhoud van de percelen 1 t.m. 5 van de Rijkswegen van het arron dissement 's-Gravenhage voor een be drag van ƒ597.500; het maken van een betonnen schoeiing aan de Industriekade te Hillegom voor de som van 95.000; het maken van een onderheide gewapend- betonfundering voor een stoomleiding. op het terrein van het nieuwe Diacon essen- ziekenhuis te Leiden voor de som van Pantomime- en mimeeursus op Oud-Poelgeest In de week na Pasen zal op het vor mingscentrum Oud-Poelgeest een pan tomime- mimeeursus worden gehouden voor hen, die met deze vorm van ex- presssle willen kennis maken. Jan Bronk. directeur van de stichting Nederlandse Pantomime, zal zijn medewerking aan deze cursus verlenen. Verdien twee gulden op twee paar laddervrij Armstrong NYLONS NU PAAR VOOR B. DE KONINC GOEMAAT (afwijk - Rijnsburg leeg doel voor zich. maar zijn kogel was een paar centimeter te hoog gericht. We kunnen echter niet beweren, a at de Rotterdamse keeper geen werk te doen kreeg. Na ongeveer 20 minuten kon hij slechts met een „sliding" een doel punt voorkomen. Verder had deze doel man Van der Laan hij speelde met zijn tien ploeggenoten uitstekend mee onder meer veel last van de gevaarlijke aanvalsleider van LFC, H. Heymans. Ongeveer tien minuten voor het kof- fiefluitje passeerde de snelle linksbuiten Jonkers de ditmaal onzeker spelende LFC-doelman en bracht de stand op 02. Zo ging de rust in. Spannend Na de hervatting ging het spel, dat van zeer goed gehalte was. weer op volle toeren verder. Het Windvoordeel, nu aan de zijde van de Leidenaars, was goed te merken. Bovenden zat LFC er nu ook feller op en zagen we heel wat beter opbouwwerk bij de „kanaries". Voordal dit echter tot uitdrukking kwam, namen de buren van 't roemruchte Feyenoord nogmaals het initiatief. Dat was na een kwartiertje, toen v. d. Pols de bal haar scherp doorgaf aan de vrij opgestelde Jan Nieuwstraten. Deze bracht heel rus tig de score op 03. L.F.C. nam deze achterstand niet. Het barstte na de aftrap onstuimig los. alles op alles zettend om ten minste de eer te redden. Een minuut later lukte dat toen linksbuiten P. Gübler met een mooi doelpunt hei eerste tegendoelpunt maakte. Hierna kregen we het omgekeerde spelbeeld van de eerste helft. Een over wicht van LFC (ook met hoekschoppen) maar. zij het minder vaak. met flitsende aanvallen van de gasten. Het was de Rotterdammers aan te zien. dat ze twee maal per week trainen. De beide ver dedigingen lieten heel wat goed werk zien. maar de aanvalslinie van de gast heren was toch vaker op bezoek bij de tegenstanders en de gevolgen hiervan bleven niet uit. Aad Heymans, de gevierde schutter- linksbinnen van LFC, verraste keeper v. d. Laan en zijn verdedigers na een half uur spelen met een keihard schot van minstens 25 meter afstand dat suizend in de touwen verdween: 23.' Kansen De stand bleef zo hoewel de wedstrijd zeker niet aan levendigheid inboette. Beide ploegen kregen nog kansen om de voorsprong te vergroten, c.q. de gelijk maker te scoren. Het kwam echter niet zover. Scheidsrechter J. M. Pors uit Gouda blies „de afmars", waarmee een prettige en sportieve wedstrijd tot het verleden behoorde. Opstelling: LFC: Van Leeuwen (doel), Bruggeling en H. Sira, v. d. Zeeuw, De Jong en D. Sira, Eradus, P. de Jong, H. Heymans, A. Heymans en P. Gübler. Zwart Wit '28: Van der Laan (doel), J. van Elderen en Kreft, Verlinden, v. d. Giezen en Scherpenhuizen, C. Nieuw straten, J. Nieuwstraten, v. d. Pols, W. van Elderen en Jonker. Dijckhoff's Wekelijks Buitenkansje Meesterlijke herenkostuums van zuiver wollen kamgarens met een doordacht Dijckhoff dessin en... in de nieuwste mo dellen! Prachtige coupe met de bekende Si-ro-set-bewerking voor blijvende vouw in pantalon. Voor ieder figuur de juiste maat. En... een extra reden om nu zo'n prachtig kostuum bij Dijckhoff te kopen: de normale prijs van f 139.75 is nu, 7 dagen lang 's werelds meest verkochte koelkast tegen Euromarktprijzen vanaf f. 398.- bij de speciale Frigidaire-dealer IjjJJ Fa. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN, Aalmarkt 12-15, Leiden, tel. 21782 FRIGIDAIRE- EEN PRO D U KT VAN GENERAL MOTORS Krijgsraad te velde Op 7 december 1961 werd op het militaire oefenterrein De Vlasakkers te Amersfoort een oefening gehou den, waarbij de zogenaamde rook- potten nr. 2 werden gebruikt. En kele van deze rookpotten waren niet tot ontbranding gekomen. Na afloop van de oefening verkeerde o.a. het peloton van de dpi. vaandrig C. J. W. E. uit Ubbergen, waarin zich de dpi. sld. Ie klasse J. L. A. S. uit Noordwijk bevond, in een vrolijke bui. Op het oefenterrein stond een vracht wagen met 17 militairen, klaar om weg te rijden. Men wilde bij wijze van grap een van de niet ontbrande rookpotten enkele meters achter de auto alsnog tot ontbranding brengen. Het gelukte de soldaat J. L. A. S. met de punt van 2 bajonet. De vaandrig zei: „Gooi hem maar in". De soldaat gooide de branden de rookpot naar de wagen, maar een in de auto gezeten sergeant gooide het pro jectiel terug. Opnieuw gooide de soldaat, ditmaal met succes. Inmiddels was de auto enkele tientallen meters teruggere den. De in de auto zittende militairen probeerden allen tegelijk over de geslo ten laadklep uit de auto te komen. Zij hoestten en braakten van de rook. De vaandrig, de gevolgen ziende, hielp de militairen zoveel mogelijk uit de auto te komen. Dertien van de inzittenden werden ru het hospitaal in Utrecht vervoerdwi op 30 januari 1962 de dpi. sld. H.' C. overleed. Dr. Zeldenrust had sectie v richt en zei in zijn rapport, dat de doods oorzaak een gevolg zou kunnen zijn van de rookontwikkeling. Voor de krijgsraad te velde west had den zich hiervoor de vaandrig en de soldaat der le klasse te verantwoorden. In de overdek/te te Leiden werd schoolverband gezwommen voor zwemdiploma Hier volgen die uitslagen. Lusthoflaan Diploma A: Janny Over- dijk, Ger-dy van Hulst, Berna Kershof, Aniniemieke v.d. Post, Anneke Kraakman, Wilfcky Aanlhane, Monique Waïlaart, Anja de Groot: Diploma B: Liesbetih vjd. Zon. Pelikaanstraat A: Willy de Jong, Hen- me v.d. Horst, Jeanne de Does, Miep Steenbergen, Loes Rotteveel, Cili Liever- se, Neeltje van 't Veld, Oobo Kluivers, Wies van Rins, Annie Snoek, Marijke Zwetsloot, Marijke v.d. Zwaan, Lia Nylhof. Leny Boere, Judy Zwetsloot, Wilma v.d. Vaart, Tiny van Veen, Marry Sdhoonder- woerd, Wi'Ry Voordauw, Anneke Ruiter, Jeanne de Groot, Martlha BlifcmaB: Ria de Graaf, Greet Otto, Come vjd. Werken, Betsie Meyer, Ria Stikkelman, Cisca van Torugeren, Elly Kolderman, Joke v.d. Laan. Haarlemmerstraat A Anneke van Steijn, Joke v. Steijn, Pauline Abramski. Marry Riebeek, Marijke de Wit, Ria van Zijp, Marty de Kier, Plony Visser, Marian Jansen, Lieebet/h van Leeuwen, Fhile van der Drift, Ohristien Ritselaar, Simone Walekamp, Hedw.ig Schools, Amgje Neu teboom, Winmifred Moes, Jaquelien Juif- fermans. Levenlaal A: Marijke Ooyendijk, Ma rian Biegstratien, Ineke de Groot Jeanet- re Kamlbier, Maria Krol, Mieke de Jong, Marian Laken, Janndke Bruggeling, Cobie Mioch, Marian Geyer, Marian Lensen, Mieke van Ulden, Loesje de Rooy, Toos Kikkert. Caeciliastaat A: Oarool Blom, Herman Compier, Tommy Brugman, Gé van Harte- veld. Piet Zandvliet. Ton Rooyakkers. Os en paardenlaan A: Jos de Haas. Harry Klein, Frans Janssen, Petier Didk- hof. Rapenburg A: Piet Tousaunt. Eugene Koek. Bert Smeding, Adrie van Rijswijk, Jan Molliers; BHenk van Haasteren. Jan Trel, Dick ter Haar. Munnikenstraat AAnneke Vlasveld. Rieneke Kop, Huilb Haasellbadh. B: Vera Oudshoorn. Hoge Morsweg A: Truus Betke Pauila v.d. Berg, Ineke van Klaveren. Hans de Roode, Roelof Kerkman. Hoge Morsweg (v.d. Eng) A: Coby van Rijswijk, Adrie van Reijm, Janting Slag ter, Gerrit van Dijk, Bert de Wesbmaas. Wim v.d. Neut: B: Lyda Domburg, Fran- nie Bekkering, Ben v.d. Steen. Joop La- dam. Oosterstraat Diploma A: Tonde de Vet. Anette die Jong, Philip de Roos. Fred Henzen, Jan Derogee, Koos van Es. Zuidsingel A: Jery Bey, Romon Ver meer. Reinder Schoonen woerd. Janny Schroef. Driftslraat (De Vries) A: Ina de Graaf, Tineke de Wilt. Herman Pauw. Albert Spijker, Herman van Leeuwen. Saake v. d. Veer. Driftstraat (Riks) A: Willy Koenen. Ria Koolhaas, Aly Blik, Sanny Krom hout. Ina Link, Anneke Hendriks Antje Zandvliet, Peter Bolster, Johan Stoute, B: Leny Koolhaas. Frits Welling. Sumatrastraat A: Willy v.d. Born, Ti neke van Gent, Joke Bakvis, Robbie van Sohimkel, Henmy Kluit, Wim van Zand. Obrechtstraat A: John Nijnam. Bolshuizerlaan A: Loes Gerits. Anme- lics van Duyn, Maaike Gerits. Elsje Ro denburg, Bas Lebems. Franchimontlaan A: Marion Gussen- hoven, Margo van Zanten, Marion Vin- kemsteim, Dionmy Deckers, Rudy Stuur man. Stefke van Haastrecht. Wilma De- vilee, Lusthoflaan A: Willy Singerling, Man- tien Kruider, Frits van Kooperen. B: Cees Oudeman. Damlaan A: Sjaak Doeleman, Ring Verhoef, Okike Veem. Oppenheimstraat A: Yvonne de Sigtem- horst, Kitty de Bruin, Ineke de Vinik, ra Riebeek, Nienke Piena, Janmeke Jon ker, Lia den Os, Maxja Schutten, Tonny Taconis, Theo de Mooy, Freddy Teunis- sen, Henny Ru9tmam. Drie Octobcrstraat A: Hanny Dijkman, Nienke Haamstma, Toosje Lalau, Manga Oudehoorn, Gé Groeneweg, Rudy Fragy, Lucas Zirkzee. B: Giel DorrepaaL Da Costastraat: diploma A: Reiny Blan- sjaar, Hans Meyer, Roel Piersma, Freddy Jasper, Ronny Ober, Albert Verstraten. Haarlemmerstraat: A: Leny van Kam pen, Mieke v d Pol, Jos Steenbergen. Ge- ry Thelen, Ton Sehiedt, Aad van Giezen. Eddy Bakker, Caris Koene, Tim Gijsman, Rudy van Grieken, Sjaak Bavelaar, Izak Colpa, Nico van der Horst, Ton de Gunst; B: Peter Halvemaan. Sjaak Verhoef, John Orth. Maresingel: A: Alie Redel, Koos Zierik- zee, Harry v d Vos, Rob van Loon. Henry de Zwijger. Potgietcrlaan: A: Ineke van Parloon. Toos Starrenburg, Henriëtte v d Poel. Ted Langezaal. Hans Scheer: B: Bernard van Haasteren. Oppenheimstraat: A: Annelies v d Meer Carla Rijnbeek. Tom Hermes, Carlo Graafmans Storm Beysingstraat: A: Bert Tamellng, Wim Vaas. Boommarkt: A: Sjaak Witzenburg, Bert Hoogduin. Louk Bakker. Henny Saunter. Du Rieustraat: Diploma A: Joke de Wit. Karien van Arkt, Marijke Batteljee, Hannelie Hegauwer, Greetje van Delft. Jaqueliene de la Bije, Janny de Kruis. Alard Smink, Hans Lens. Wim Ellen broek. Aat Laman. Rien Koert, Frans v.d. zee. Hooglandse Kerkgraclit: A: Marion de Roode, Corry Taffijn, Annie Honders, Anneke Ladan, Ria de Feij, Bianea Za- noli. Wim Meyer, Henk de Jonge. Arie Taffijn, Ririus Rings, Willy Amersfoort. Asserstraat: A: Hans Pleiter, Peter Blokland. Wouter Pera, Alfred v.d. Moo- Damlaan: A: Wilma Lepelaar, Petra Mieloo, Ilonneke Gussenhoven. Reinier de Graaf. Telderskadc: A: Gonnle Eikerbout, Liesbeth Onderwater, Max Dreyhus, Eble v.d. Weiden, Wim Leeflang, Lodie La- cour, Wibo Wilmink. Willem de Zwügerlaan: A: Joke Som- meling, Ely van As, Coby Nekeman,, Yvonne Harland, Marion de Rooy, Clarie Blankenstein, Hans v.d. Mee. Chris Vol kers, Piet van Berkel. Noordeindc (Van Meeuwen: A: Joke v.d. Berg, Elsje Kloek, Lia Rurwhlen, Arie Kikkert, Rob van Vlijmen, Chris Marks, Hans Geurtz. Henri de Reede. Noordeinde: A: Cor Nievaart, Dick Pouw, Dick v.d. Berg, Cor Nieuwenburg, Henny v.d. Ster, Piet van Biemen, Bram Faas, Rien Noordam, David Spies, Her- Warmond, Tonny Couzijn, Gilles Winkel, Koos Selier, Henny v.d. Laan, Wim v.d. Berg; B: Bram Branden burg, Kobus de Roo, Ennie dc Ruyter, Koos Kluts, Jan KLeyn, Hans de Groot, Gerard Klerk, Rob van Tongeren. Noordeinde (Voorwinden): A: Sonja van Praag, Hanneke de Man, Nelleke van Dishoeck, Lisettc Scharfer, Marie Louise van Praag. Jan Kok. Pasteurstraat: A: Sjouke Hoeven, Hen- nie Beerenfenger. Oude Vest (De Graaff) A: Jan Laurier, Piet van Kesberen, Koos van Es Henman, van Velzen. Henk van 't Hof, Henk v.d. Horst, Johan van Klaveren; B: Nico Fakkel Boshulzerkade A: André Hemsen, Jotony Jansen, Hans Pronk. Tlmorstraat A: Hanneke Meershoek, Theo Uittenihout. Jan Hamiboo, Cor Hql- Lorentzkade A: Henk Thomas, Wouter DubbeMeman, Jaap van Lierop. Lorentzkade ALiesbeUh van Steen, Tineke Bronmeyer, Jan-Paul van Gennep, Hiuuib de Graaf, Theo Hurs, Max van Duuren, Willy van Rijn, Henk van Haas teren. Stadhouderslaan A: Hanneke van Hdj- ningen, Mieke Boelee, Hans de Gier. Woonwagenschool A: Anneke Steen voorden Rijnsburgersingcl A: Jan Vernoeve. Henny Zee. Maarten Krijt, Sjaak Ver hoog, Egbert van Houten, Dickie Borst: BJan Hogewoning. Krouwelsteeg ALenie Everaert, Yvon ne Renders, Neeltje de Romiijn, Jannie Rij&bergen, Amnemieke Wamelimg, Ineke Vermeulen, Lies Opdam, Riekje van Noort, Peter van Labum; B: Wiesje Sohaaiflsma, Johan Kessols, Rob Kuipers. Kees Olstlhoorn. Ton Starrenburg. Aaltmarkt A: Connie Eradus, Jaqpue- lien Brinks, Riekje Steenbergen, Freddy Kairtner, Paul Vrijdink, Rob RieL Ohris de Graaf. Kernstraat A: Marjo v.d. Boogaard, Edith Deurmeyer, Marian Voortman. Uja Labordus. Jeanne Buis, Hans Fiks. Nico Roozendaal, Aart-Jan Grotenhuis. Dick Hensing, Thea Lacourt: B: Els Paes, Ronnie v.d. Broek. Van Vollcnhovekade AAnneke Labor dus, Marianne Zierikzee, Attie Keiler. Adrie Stouten, Jacquelien Pels, André v.d. Kwaak, Frans Verbeek, Ronald He- rnerik, Peter Smit, Elly Versnel. V.G.L.O. Oude Vest A: Wi'lly Wogemans. Rietje Lens, Annemarie Jansen, Leng van Tongeren, Ineke Braaonizeel, Trudy Sle- bert. Rietje Paauw, Suse Moenen, Johan na Verhaar, Marja Tiggelaar, Emma Mie loo, Netty LamanBCoby FrouweL Patricia Snel. Lammenschansweg A: Marijke Bisschop Nolda van Egimorrd, Janny Overdevest, Willy Dijkland, Anntie v.d. Weyden. Greetje van Sdhong. Plantsoen A: Wiske Wolting, Willy de Koning. Bram Verhaar, Henk Zuurmond, Gerard Verdoes, Mart Fhilliippo, Cor Nieuwen/burg, Martien van Rooyen, Piet van Tol, Evert Stltavoort; B: Corry de Roode. Breestraat A: Siem Barbels, Wim Berk, Bert van Leeuwen, Wil Kerkvliet, Dick v.d. Meer, Gerard Voskuil. Wim vjd. Mcy, Bertus Oudejans; B: John Smal. Jos Ouwenkerk. Marnlxstraat ALeny Freiter, Tiny Hansen, Janny Sieval, Agaat van Vliet. Greetje Sanders, Ton Roodenlbung. An- dries Plu, Kees Bentveld, Jan Oosten, Richard Zeilstra, Joop de GoeijBElly Kats. Jaap Slijkhuis, Wim Jansen. Rapenburg A: Riebje de Romijn, Tineke Schild, Bert de Hoason, Alex Kruyer, Rudy Berge Henegouwen, Midhiel Uppen- kan. Ton Meyer, John Oenlemans, Charles van Alphen; B: Namnette Pierrot, Her man Keij, Jan Kooloos, Alibert Keij, Jan ter Meer. De president zei. dat alle verklaringen over het gebeurde parallel liepen. Alle getuigen hadden verklaard, dat de v drig tweemaal had gezegd: „Gooi hem er maar in". De vaandrig zei zich niet te herinneren, dat hij dit ook had gezegd, toen de pot voor de tweede maal werd gegooid. Op een vraag van de president zei de vaandrig, dat hij zich geen mo ment de gevolgen had gerealiseerd. De soldaat zei, dat hij het „Gooi hem er maar in" van de vaandrig niet als een bevel had opgevat. Ook hij had de gevol gen niet overzien toen hij gooide. Dp auditeur-militair hechtte grote waarde aan het rapport van de patoloog-anatoom dr. Zeldenrust. Tevens wees hij op de invloed van de meerdere t.o.v. de min dere. Hij kwam ook tot de conclusie, dat hier geen dienstbevel was gegeven, doch hij stelde, dat de vaandrig hier wel mis bruik van zijn invloed had gemaakt, waardoor hij meende, dat dood door schuld hier op zijn plaats was. Tegen de vaandrig eiste hij twee maanden vrij heidsstraf met verlaging tot de stand van soldaat. Tegen de soldaat werd voor dood door schuld een maand gevange nisstraf geëist. Pleidooien De verdediger van de vaandrig, mr, P. C, M. van der Ven, zei dat de kriigsraad zich hier schrap moet zetten tegen het menselijke gevoelen om vergelding. Hij stelde( dat de vaandrig, geen misbruik van zijn rang had gemaakt en hij vroeg vrijspraak. De verdediger van de soldaat, mr. P, van 't Hoff Stolk, richtte over de hoof den van de verdachten heen tot de be voegde instanties het verwijt, dat nie mand tevoren het gevaar van de rook potten had onderkend en dat hierover zelfs niets in de instructies vermeld „Als de verdachten hadden geweten, wat voor gevolgen hun daad zou hebben,'had den zij dit nooit gedaan". Daarom vond hij uitlatingen als „onverantwoordelijk" en „misdadig" hier niet op zijn plaats. Ook twijfelde hij aan het feit, dat de dood van een van de inzittenden van de auto aan de rook zou zijn te wijten. „Het rapport van dr. Zeldenrust drukt zich in deze ook voorzichtig uit", zo meen de hij. Mr. Van 't Hoff Stolk legde er de nadruk op, dat alles is gebeurd als een soort ontspanning na de inspanning van de oefening. Hij achtte het wettelijk en re delijk om vrijspraak te vragen. Uitspraak ovei; acht dagen. Bestuurdersbond Vervolg van pagina 3 Het is goed als een vakorganisatie ook interesse heeft voor wat de gemeente doet maar er zijn toch dingen waar zij zich beter niet mee kan inlaten. Als zU zegt dat het met de woningbouw In Leiden niet zo best gaat, goed, doet zij een uitspraak over de positie van de be jaarden, mij best, maar over de akoes tiek van de Gehoorzaal bijv. kan zij be ter zwijgen. Kortom, wat er is geschreven, vind ik minder juist. Vrijdagavond zal ik de kwestie in de fractievergadering bren gen. Niet zozeer omdat juist van NW- zijde dit op gang is gebracht (een or ganisatorische verbinding tussen NW en PvdA bestaat niet. ofschoon er uiter aard veel gemeenschappelijke leden zijn), maar omdat de beide PvdA-wet- houders er bij betrokken zijn". Aldus de heer Piena. Het lijkt ons niet uitgesloten dat dit fractieberaad zal resulteren in een ver klaring als reactie op wat van NVV-zijde is gesteld. Bekende geluiden Het is duidelijk, dat over een en an der nog heel wat te zeggen zou zijn. Wij willen ons zeer beperken. In de veelheid van gedachten springen De eerste is dat de NVV-ktilick on danks haar zwakke punten wij schreven er vorige week al over of meer dc publieke opinie lijkt te vertolken. En dat is dan haar kracht. Deze geluiden hebben wij namelijk al meer gehoord! En niet alleen van „on bevoegde" zijde. Men kan moeilijk volhouden, dat dc publieke opinie louter die van de stupide en incompetente massa is. Zij ontspringt vaak aan een zuivere in tuïtie. Het tweede is wij doelden er al op dat het gemeentebestuur ern stig een grotere bereidheid tot effec tieve voorlichting zal moeten over wegen, om dc harmonische relaties met dc burgerij te bevorderen. Ook de plaatselijke pers heeft meermalen moeten ervaren, dat het verkrijgen van exacte gegevens en achtergrond informaties een uiterst moeizame ge schiedenis is. Het ontneemt dc jour nalisten wel eens de fut. Gelukkig maar zelden. Er zijn, zoals uit veie publikaties is gebleken, tal van „niet- icgale" wegen. Met deze opmerkingen hebben wij ons niet achter de aanval van het NW ge schaard. Wel menen wij dat het zin heeft, de oorzaken der publieke kritiek constructief na te speuren. Ds. Loosman in Leiden over het gezin Gisteravond kwam in de kerkeraads- kamer by de Zuiderkerk de afdeling Zuid-Holland-Noord van de Geref. Man nenbond byeen. Ds. L. Loosman uit Bo degraven sprak over het gezinsleven. Een gezin veronderstelt niet alleen de aanwezigheid van man, vrouw en kin deren, maar ook slechts van man en vrouw. Het kinderloze gezin kan ook tot een zegen zyn. Zo begon ds. Loosman zijn beschouwing. De huwelijksmoeilijkheden nemen toe zo meende de predikant. Er is iets met onze gezinnen aan de hand. er is iets aan het veranderen. De tijd is volop dy namisch. Het gezin kan niet meer als vroeger als een bolwerk worden gezien. Ook de functies van het gezin hebben verandering ondergaan. Vroeger zoi-gde men meer voor zijn eigen voedsel, ziekenverpleging geschied de veelal in eigen huis en de school heeft een groot deel van de opvoeding voor haar rekening genomen. Ook over de gezinsvorming wordt anders gedacht, alsmede over de verhouding van de kin deren tot de ouders. Ds. Loosman concludeerde, dat wij niet meer terug kunnen naar oude tijden. De kinderen worden buiten het verband van net gezin beïnvloed en daarmee moet rekening worden gehouden. De predi kant meende, dat de jeugd eerlijker is geworden. In de geboden van God gaat het om de liefde. Wij moeten leren leven uit de praktijk van Gods ontferming, met onze kinderen. Het gaat om de vraag, hoe wy met de kinderen de dingen van Gods Koninkrijk beleven. God heeft ons dp taak gegeven koning, priester en profeet rond het huisaltaar te zijn. Ds. Loosman pleitte voor het ln de kerk bij elkaar zitten als gezin. Kamer aanvaardt Wet gewetensbezwaren militaire dienst T~\E Tweede Kamer heetf gistermid- dag zonder hoofdelijke stem ming dc nieuwe Wet gewetensbe zwaren militaire dienst aangeno men. Er waren geen tegenstemmers. De Kamer toonde zich gisteravond er kentelijk voor de wijzigingen die de mi nisters Visser (defensie) en Beerman (justitie) vorige week in het ontwerp hebben aangebracht. Volgens de oor spronkelijke versie zouden gewetensbe zwaarden worden erkend, indien hun gods dienstige of zedelijke overtuiging hen verbiedt deel te nemen aan „enig wapen geweld tussen de staten". De bewinds lieden hebben deze laatste formulering vervangen door het woord „oorlogsge weld". Als tweede wijziging stelden zij een beperkte beroepsmogelijkheid voor afgewezen gewetensbezwaren voor. Daar bij zal de Raad van State worden inge schakeld. Als derde wijziging werd voor gesteld de commissie, waarvoor een ge wetensbezwaarde moet verschijnen, niet uit vijf. maar uit drie leden te laiten be- Minister Beerman nam gisteravond ook nog een amendement van de c.h. fractie leider dr. Tilanus over. De strekking daarvan was om. wanneer de afwijzende beslissing t.a.v. een gewetensbezwaarde is vernietigd, de vaststelling van een nieuw advies door een geheel nieuwe ad viescommissie te laten uitbrengen. Dc Kamer verwierp vanmiddag by zit ten en opstaan een amendement van de heer Roosjen (a.r.), dat de bedoeling had de oorspronkelijke omschrijving van de erkenningsnorm te herstellen. Daardoor zou in het ontwerp zijn vastgelegd, dat gewetensbezwaren worden erkend als ze hun grond vinden in de overtuiging van de bezwaarde, dat het hem „niet geoor loofd is. ook niet ingevolge overheids bevel, de evenmens te doden". Alleen A.R., V.V.D. en S.G.P. waren voor het amendement. Na de verwerping daarvan stemden A.R. en S.G.P. tegen bet betrok ken artikel. Ook verwierp de Kamer een amende ment van de K.V.P.-er Van Rijckevorscl, waarin werd voorgesteld, dat de gewe tensbezwaarde, wiens verzoek tot erken ning is afgewezen, binnen veertien dagen na de dag waarop de afwijzende beslis sing aan hem is verzonden, daartegen bij de Kroon in beroep kan komen via een verzoekschrift aan de minister, en dat de Kroon vervolgens beslist na de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State te hebben gehoord. Het amende ment werd met 53 stemmen tegen en 47 voor verworpen. K.V.P., P.S.P. en een deel van de socialisten stemden vóór. Gcregraclil de kappers- un de Gere- tnbraakje Va/nacht is ingebroken zaak van Van der Boonn gracht waarb met f 12 en een spaarpot met f 20 zijn ontvreemd. De dadens hebben zich een toegang verschaft door het openschui ven van een raam aan de achterzijde die zij bereikten via een braakliggend terrein en een schuurtje. Overleg over zwarte lonen ken en sociale zaken, de heren drs. J. W. de Pous en dr. G. M. J. Veldkamp en de staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvink, hebben gisteren met de beide voor zitters van dc Stichting van de Arbeid de heren drs. D. Roemers en ir. W. H. Kruijff, een bespreking gehad over aangelegenheden, die op het loonbeleid betrekking hebben. Hierbij is in de eerste plaats hei vraagstuk van de zwarte lonen aan de orde gekomen. Van de zijde van de stichting van de arbeid is te ken nen gegeven, dat er prijs wordt ge steld op nadere gegevens ten aanzien van deze aangelegenheid. De minis ters hebben zich bereid verklaard deze gegevens, die zoals bekend ook reeds aan de vaste commissie uit dp Tweede Kamer zijn toegezegd, be schikbaar te stellen. De bewindslieden hebben verklaard, dat zij met de Stichting van do Arbeid niet over het verschijnsel van de zwarte lonen van mening verschillen en dat zij willen meezoeken naar mogelijkheden om het vraagstuk tot een oplossing te brengen. De bewindslieden hebben tegenover de voorzitters van de Stichting van de Ar beid verklaard, dat de regering beslist niet wil terugkomen van haar algemene aanwijzing. Indien echter dc stichting zich sterk wil maken, dat de hand wordt gehouden aan de spelregels terzake van het loonbeleid, dc algemene aanwijzing en uiteraard het akkoord van Oud-Was- senaar, dan is de regering bereid met het College van Rijksbemiddelaars na te gaan. op welke wijze tegemoet ware te komen aan de oplossing voor 22 voor gestelde collectieve arbeidsovereenkom sten met „opstapjes", waarover ln de Stichting van de Arbeid unaniem over eenstemming is bereikt Deze oplossing houdt ln, dat hal verwege de contractsperiode een nieuwe verhoging der lonen mogelijk is. Deze 22 c.a.o.'s zijn gesloten voor 111 totaal circa 10.000 werknemers. De regering verbindt aan haar bereid willigheid om aan het standpunt van de stichting tegemoet te komen de voorwaarde, dat er geen nieuwe ge vallen bijkomen, dus dat er geen nieuwe c.a.o.'s met trapsgewijze ver hogingen meer worden gesloten. Wat de c.a.o. voor de kleine metaal nijverheid betreft hebben de bewinds lieden ermede volstaan het standpunt van de Stichting van de Arbeid aan te horen. Van dc zijde der regering Is ten aanzien van deze zaak gesteld, dat het al of niet goedkeuren van dc c.a.o. voor de kleine metaalnijverheid geheel de bevoegdheid van het College van Rijks- Demidilelaars is. De looncommissle uit de Stichting van de Arbeid had gunstig geadviseerd op de c.a.o. en aandacht ge vraagd voor do bijzondere omstandighe den, die voor deze bedrijfstak gelden. Wat de bereidwilligheid van de rege ring ten aanzien van de voorgestelde op lossing voor de 22 c.a.o.'s met „opstap- ies" betreft over welke oplossing in de Stichting van dc Arbeid unaniem de over eenstemming bestaat, onderstreepte mi nister Veldkamp bij zijn mededelingen aan dc pers, dat er de regering zeer veel gelegen is aan een „ongebroken stichting" zoals hij dat noemde. Bij het beraad is voorts naar voren gebracht, dat de Stichting van de Arbeid liet wenselijk oordeelt, dat het vraagstuk van het structurele loon- cn prijspeil in Nederland in de „commissie ontwikke ling nationale economie" van de Sociaal- Economische Raad wordt bestudeerd. Hel vraagstuk is daar reeds aan de orde ge steld. De ministers van sociale zaken en van economische zaken hebben daar van kennis genomen cn voor wat hun standpunt met betrekking tot het struc turele loon- en prijspeil betreft, verwe zen naar hun uiteenzettingen, gedaan bij gelegenheid van de behandeling van hun resp. begroting in de Eerste Kamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7