EL-MIOR |h| Bestuur van Leidse Bestuurdersbond is niet bereid zijn kritische zin aan banden te laten legg en Elke1! boord t 'n meesterstuk van, shirtmanschap Em Het moederschap is een ingewikkelde zaak ME UWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 12 APRIL 1962 De controverse N.V.V-gemeentebestuur Agenda voor Leiden en Oen Haag Donderdag De Doelen, 8 uurGenootschap Neder- land-Engeland, James Hall over Tristan da Cunha. Rehoboth, 8 uur: Veron, Om. Blaker over „Laag frequentversterkers met mon tagetrucjes". Lakenhal, 8 uurOpening tentoon stelling schilderijen en aquarellen van Johan Buning. Filmzaal academie, 8 uur: K. en O.- causerie met lichtbeelden en films, „Spaans Portret", door mevrouw dr. H E. 's Jacob. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, dr. S. J. van Ooststroom over een plantengroep. Boerhaavezalen, 2—5 uur en 8—10 uur mm.Tentoonstelling werk cursisten K. en O. Korpszaal Leger des Heils, Hooigracht half 8 Opvoering toneelbewerking „De wilde Zwanen" van Andersen. Antexniusdlubhuis, 8 uur: Toandeljoun Selskip „Fryslèn", „De Nijboer fan Lycklemastate". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „De Vader". Diligentia, 8 uur: Ivor James, hoorn, Ena Mitchell, zang, Havelock Nelson, piano Gebouw K. en W., 8 uurNed. Opera o.l.v. J. den Hertog met „Aïda" van Verdi. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Oude Kerk, Scheveningen, Heidelberger Kammer Orchester. Vrijdag Luxortheater, 5 uurPremière „De Lifters", van Paul Verhoeven, Neder landse Studenten Filmindustrie. Boerhaavezalen, 25 en 810 uur non.: Tentoonstelling werk cursisten K. en O Geref. jeugdhuis, 8 uur: Ned. Chris tenvrouwen Leiden-Centrum. Paaswij- ding. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Jean Martin, piano. Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Zaterdag Busstation. 1.15 uur: NCReisV, excursie naar Noordwijk met o.a. bezoek aan vuur toren. Den Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- laand, toneelclub met „Ons dörpke is dood", door C. Hoekstra-Kloosterhuis. Boerhaavezalen, 25 uurTentoon stelling werk cursisten K. en O. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 u.: Werkgroep Haagsche Comedie met „Een wissewas"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De engel van het kwaad". Kurhaus Paviljoen, 8.15 uurNed. Dans Theater. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel 21313, en Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest, Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door de Havenapotheek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur) Eddie knapt het op (18 jaar); donderdag Mai- gret en het raadsel van Saint Fiacre (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur) Koorts in het bloed (18 jaar). Luxor (2.30? 7 en 9.15 uur) La belle Américaine (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur) tot maan dag De doodsstrijd der Seminoles (18 jaar); maandag tot en met donderdag: On the waterfront (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur)Kamers te huur (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur) Exodus (14 J.). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9-15 uur): Goliath en de barbaren (14 jaar). Lido (8 uur): Der Rosenfcavalier (alle leeftijden); zaterdag, zondag en woens dag, 's midaigs: Waflit Disney Festival (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): La belle Américaine (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 915 uur): Rocco en zijn broers (18 jaar); donderdag: Gok- Wie kritiek persoonlijk opvat, doodt belangstelling voor publieke zaak Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De vrolijke minnaar (18 jaar). Trianon (2,30. 7 en 9.15 uur): Een pyama voor twee (aflle leeftijden) TTET stormpje over de kritiek van de Leidse Bestuurdersbond (NVV) op -LA de algemene gang van zaken in Leiden is nog steeds niet geluwd. Het schijnt te moeten uitwoeden in de richting van de plaatselijke Partij van de Arbeid. Tussen de P.v.d.A. en het N.V.V. mogen organisatorisch dus geen relaties bestaan, er zijn onmiskenbaar sterke „genegenheidsbindin gen" tussen deze grootheden. Deze nu dreigen ernstig te worden ver stoord, want de in het bewuste jaarverslag aangeroerde punten waarop het beleid van het Leidse gemeentebestuur naar bedektelijk wordt ge suggereerd min of meer zou falen, betreffen met name de sectoren cultuur (sport) en openbare werken, waarin juist de beide P.v.d.A.-wet- houders (Van Schaik en Jongeleen) „de eerste viool spelen". Er is één lid van het college van B. en W. dat zijn ontstemdheid over deze bizarre N.V.V.-dissonant heeft gespuid: wethouder Jongeleen, die vrijdagmiddag op een persconferentie (over een ander onderwerp) een vraag ovt kritiek op de Stadsgehoorzaalrestauratie graag bleek te beantwoorden. Hij kwam daarbij goed beslagen ten ijs; een reeks bedragen over het herstel van de grote zaal moest een deel van de boute N.V.V.-beweringen logen straffen. Dat in Partij van de Arbeid het duel N.V.V.-gemeentebestuur nogal hoog wordt opgenomen, spreekt ook uit het feit, dat deze zaak morgenavond aan de orde komt in een vergadering van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Leidse gemeenteraad. Dat deelde gisteravond fractievoorzitter Piena ons mee. En ten slotte is in het partij-orgaan Het Vrije Volk een discussie aan de gang. Het begon dus met publikaties in de traag en waarom kan er in andere ge- pers over het gewraakte jaarverslag, meenten veel meer? De kern van alle persuittreksels was: Gevolg van publikaties: verbazing en gaat alles in Leiden toch zo verontwaardiging bij het gemeentebe stuur, spontane telefoontjes (verwer pend en instemmend) naar NW-secre- taris Langezaal, die enige tijd voor de PvdA in de Leidse raad zitting had, een verklaring van wethouder Jongeleen, waarmee hij zich distancieerde van het onoordeelkundige geschrijf, en een on gezouten stukje in Het Vrije Volk van zaterdag. („Jammer dat de NVV-be- stuurders in him overigens gezond stre ven naar openbare-meningsvorming zo ondoordacht en slecht gedocumenteerd op de proppen zijn gekomen"). N.V.V.Gegevens nodig Maar het bestuur van de Bestuur dersbond laat het er niet bij zitten. Het meent kennelijk in zijn recht te staan en heeft er geen behoefte aan zijn kritische zin aan banden te laten leggen- In Het Vrije Volk van gisteravond in de rubriek „Brieven van lezers": „Met verbazing en verontwaardiging hebben wij kennis genomen van het re dactionele artikel „NW-kritiek", ver bazing over deze wijze van kritiseren van zogenaamde bevriende zijde, het onvolledig citeren van het in jaarverslag geschrevene en het uit zijn erband rukken van meningen en vattingen die in het jaarverslag werden verwerkt". Ons commentaar hierop: Wij heb ben niet de indruk, dat onze collega van Het Vrije Volk zich op deze wijze heeft vergaloppeerd; eerder zal de NW-kritiek ook zijn onverdachte po litieke gemoed hebben geschokt, een reden temeer om die kritiek niet bui ten de gewone proporties te brengen. Het ingezonden stuk vervolgt: „Het jaarverslag heeft slechts een aantal feiten geconstateerd; ze betrof fen de nieuwe schouwburg, de sport accommodatie, de bouw van een zwem bad en de restauratie van het Gehoor zaalcomplex. Er wordt in het onder havige artikel geen enkele poging ge daan de door ons genoemde feiten te weerleggen". Wie verder leest krijgt iets te zien van de achtergrond van de contro verse NVVgemeentebestuur. „Wanneer het Vrije Volk-artikel con stateert dat de Bestuurdersbond ondoor dacht en slecht gedocumenteerd op de proppen is gekomen, dan blijkt daaruit alleen, dat de voorlichting over de pu blieke zaak totaal onvoldoende is. Daar komt nog bij, dat een vakcentrale als de Bestuurdersbond, waarbij ongeveer 7000 leden zijn aangesloten en die een belangrijke functie in het maatschap pelijke leven vervult, geen mogelijk heid wordt geboden op legale wijze bepaalde onderwerpen gegevens te krijgen". De Bestuurdersbond zal wellicht zijn redenen hebben dit zo te zeggen- Wij vinden deze kritiek eigenlijk nog ernstiger dan die in het jaarverslag. PIENA persoonlijke gevoelens Wat amateurs kunnen presteren grafeerd, getekend en geschilderd, kan men zien in de Boerhaavezalen op het Vrouwenkerkhof, waar resultaten van de verschillende werkcursussen zijn opge steld. Leden van de cursus bloemschik ken zorgden bovendien voor bloemstuk- jes, die de tentoonstelling nog kleuriger maken dan zU al is. De waaiden van de Boerhaavezaal hamgen val tekeningen en waterverf schilderingen, waaronder ook werkstuk jes van mensen diie dit jaar voor het eerst de K. en O.-cursussen volgden. Ook hangt er 'n aantal (meest stemmigefoto's diie de fabagrafeerourslsten maakten. De lapjes stof. sjaals en vloermatjes zijn alle van „eerstejaars", want de cur sus weven werd ddt seizoen voor het eerst door K. en O. georganiseerd. Er zijn heel mooie staaltjes onder, diie zeker aandacht verdienen door de kleurstel lingen en de afwerking. De cursisten hebben er veel tijd aan besteed, doch de resultaten zijn ernaar. Het is te hopen d&t K. en O. de weef- ook op het komende winterpro- graonma zal zetten. Enkele beeldjes van rode klei verte genwoordigen het werk. dat de boetseer- oursisten verrichtten. De tentoonstelling, die vandaag en morgen van 25 en 810 uur en zater- 25 uur is te bezichtigen, geeft een goed overzicht van de wijze waarop de amateur verantwoord en pret tig creatief bezig kan zijn in zijn vrije tijd. LANGEZAAL niet chauvinistisch, wel jaloers Het jaarverslag handelt nog over con crete punten; déze opmerking acht een beleidscorrectie nodig, die de relatie tussen gemeentebestuur en burgerij eenvoudiger maakt. Er zijn de laatste tijd meer kort sluitingen voorgevallen in deze ver binding; ze zouden het college kun- bewegen tot het positief aanhoren van deze stemmen, wat niet wil zeggen dat er van zijn kant geen overtuigen de tegenargumenten zouden zijn te lanceren. Het ingezonden stuk van gisteravond streeft naar een climax als het aldus besluit: „Wij kunnen ons niet aan de Indruk onttrekken dat de inhoud van het arti- .NW-kritiek" sterk is beïnvloed door politici die het constateren van ieder controleerbare feiten, het ge meenschappelijk belang betreffende, als persoonlijke aangelegenheid be schouwen. Dat daardoor de openbare meningsvorming sterk wordt belemmerd de belangstelling voor de publieke zaak wordt gedood, vermag men blijk baar niet te beseffen". In nette bewoordingen staat daar: Ge meentebestuurders van Leiden ziet ter- wille van het algemene belang toch eens uw lange tenen af te komen: alleen de feiten drongen ons tot deze kritiek en wij hebben echt niet de bedoeling ge had een persoon of personen te grieven. Geen stenen gooien Dat komt overeen met wat NVV- secretaris Langezaal ons gisteravond zei. Hij heeft geen spijt over wat In het jaarverslag is geschreven. „Van de zijde van het hoofdbestuur is een indertijd op aangedrongen, m d< jaarverslagen ook eens iets over de ont wikkelingen in de plaatselijke gemeen te te schrijven. Nu, dat heb ik hiermee gedaan. Het is helemaal niet m'n bedoeling geweest, met stenen naar iemand te gaan gooien. Er zijn alleen feiten geconstateerd vragen gesteld. Het antwoord van B. W. had kunnen zijn: Jammer dat het bestuur van de bond niet voldoende geïnformeerd. Zo'n antwoord had ik ge accepteerd. De verontwaardiging men nü blijk geeft, brengt me echt niet ondersteboven. Wat de grote zaal van de gehoorzaal aangaat ben ik er niet van overtuigd, dat wij een behoorlijke concert- en toneelzaal krijgen. Ze kunnen nu wel zeggen dat er een paar ton aan worden besteed, maar een nieuwe verwarming f 80.000 heeft voor een werkelijke verbetering van deze zaal toch al heel weinig betekenis. Een verhoging van de vloer zou o.m. nodig zijn. Wij vragen ons met deze kritiek in 't jaarverslag alleen in den gemoede af, hoe het toch komt dat het hier allemaal even traag gaat. Als wij naar andere plaatsen kijken, dan wórden wij niet chauvinistisch maar wel Jaloers. Het gemeentebestuur hoeven wij geen verwijten naar het hoofd te slingeren, maar wij mogen toch wel weten waar 'm dat in zit Het gaat ons dus alleen om opheldering. We wor den maar blij gemaakt met alle mo gelijke plannen, maar er wordt zo weinig van gerealiseerd". „Van likinevestje" Wij hebben gisteravond ook fractie voorzitter Piena naar zijn mening ge vraagd. Hij was te bezet geweest om het mgezonden stuk van het bestuur van de Bestuurdersbond al te kunnen lezen. De vraag „Wat denkt u van de kriti sche passages in het jaarverslag?", be antwoordde hij onmiddellijk: „Dat Is een geschrijf van likmevestje. Als u het mij vraagt is deze hele zaak te herlei den tot gevoelens in de persoonlijke sfeer. Voor vervolg zie pag. 7) Bel-o-fast en Tricot nylon, blijvend „nooit-strijken" - v.a. 15.90 1 fnËffl - 1 - i BS '-rf wZTWw 1 "lp ^ÊnSi B JfinXnl J W A r:fc V J V n j JCSMIl. yH jA jp "if Pedagogiek Leiden T~\E Leidse afdeling van de Vereniging voor Pedagogiek besloot gister- avond haar winterseizoen met een lezing over „De moeder in de op voeding" door mevrouw M. Tellegen-Veldstra. Nog te weinig is tot nu toe onderzocht, wat het moederschap voor de jonge vrouw betekent. De ver ouderde zienswijze, dat de moeder er alleen is om kinderen op te voeden, doet nog veel opgeld. Het vraagstuk van het moederzijn is veel gecom pliceerder. Het huwelijk betekent voor de meestal jonge vrouw een ver anderde werksituatie. Ogenschijnlijk lijkt dit voor de doorwerkende jonge vrouw anders, maar in wezen is die situatie hetzelfde. Zij krijgt er een mens bij voor wiens verzorging zij verantwoordelijk is, een nieuw element waarbij zij zich moet aanpassen. Zij is nooit meer alleen, maar altijd sa men met de ander, hetgeen een koerswijziging inhoudt. Voor vele meisjes is het huwelijk een Leidse raad bezocht miljoenenobjecten De gemeenteraad van Leiden heeft gistermiddag een bezoek gebracht aat het Diaconessenhuis en de meisjes- H.B.S., beide in aanbouw. De dames en heren lieten zich uitvoerig over de twee projecten, inlichten, In de keet bij het ziekenhuis heette mr. Samson namens het bestuur het gezelschap welkom. Hij zei, dat de uitvoering van zo'n groot plan van zelfsprekend met tcgenheden en zor gen gepaard gaat maar dat de vreug de toch overheerst. De bouw van dil ziekenhuis mag worden gezien als eer voortzetting van een goede christe- lijk-sociale traditie. Op deze foto geeft architect Kruis heer een uitleg. Van links naar rechts: mr. Samson, bestuurslid, wethoudei Van Schaik (naast hem nog net zicht baar), wethouder Stolp, mr. dr. Roo- senschoon, chef afdeling onderwijs, wethouder Jongeleen, de heer Kiers, bestuurslid (alleen gezicht zichtbaar), zuster Anspach, besturend zuster van het ziekenhuis, mr. dr. Lindenbergh, bestuurslid, en de heer Van Hoeken van 's-Gravenpolder, bestuurslid. Foto N. v. d. Horst Veertigjarig jubileum Dinedoig 24 april hoopt de heer A. Blok, chef bij P. Hoogendoonn en Zn. aan de Haarilemmenstiraat, zijn veertig jarig Jubileum te vieren. De jubileum- diag wordt van 35 uur in de zaak een receptie gehouden. Tekeningen van Harry Kamoen in de Mensa (Rapenburg) Onder patronage van „Pro civitate" exposeert de thans in Den Haag nende tekenaar Harry Kamoen een aantal tekeningen, die zijn opgehan gen in het Prytaneum aan het Rapen burg. Het doel van tentoonstellingen als deze is, visueel contact te leggen tussen de uitvoerende kunstenaar en de student in zijn dagelijkse bedoe ning „Pro civitate" beoogt hiermee twee dingen: de student op de hoogte te brengen van het streven van tijdge noten. werkzaam op geheel ander ter rein dan het hunne, en ten tweede kunstenaars gelegenheid te geven bul ten de gewone commerciële kunstsec tor te exposeren, het werk te brengen buiten de beslotenheid van het eigen atelier. Harry Kamoen (geboren 1921 te Am sterdam en sinds 1955 in Den Haag wo nend) begon pas op 35-jarige leeftijd met tekenen. Hij stelde zich daarbij tot opgave zoveel mogelijk autodidact te zijn cn volledig zijn eigen weg te vol gen. Gedurende ongeveer anderhalf Jaar volgde hij de lessen aan de Vrije Aca demie te Den Haag van Hessel de Boer en Ton Hoogendoorn. Zijn belangrijkste thema ls de mense lijke figuur, naar hij zelf zegt „als hom mage aan de mens". Hij werkt veelal ln conté en wasco, doch ook in beide tech meken gemengd. Kamoen, hoofdzakelijk tekenaar, be dient zich van een haast rauwe lijn, tot grove contouren op het papier gewor pen. Over het algemeen blijft zijn werk daardoor wat schetsmatig, maar hel merkwaardige is. dat zijn spontane schetsen doorgaans meer zeggen dan zijn uitgewerkte tekeningen. In dit verband wijzen wij op de tekening nr. 5, een zittend naakt, dat in alle drift edel van lijnvoering is, hetgeen ook het geval is met nr. 8, een vrouwenfiguur, alsmede met nr. 17, schetsmatig en in flitsende lijnen uitgevoerd. Zijn ongekleurde prenten zijn ons het liefst. Zijn kleur, wanneer hij die ge bruikt, is niet altijd fraai, hoewel hij soms met een enkele, andersgetinle aan zet, mooie effecten weet te bereiken. Zijn gekleurde prenten missen ook. op enkele uitzonderingen na. het driftige en het doorzichtige van zijn zwarte of rode. Kamoen heeft zijn sujetten ln vele stemmingen geobserveerd: hij werd er door geobsedeerd. Zijn model was „de mens" in zijn gevoelens, soms teder beschouwd, soms wreed en fel geana lyseerd. Welbewust heeft deze teke naar zijn terrein gezocht binnen be perkte grenzen, doch dit terrein be werkt hij, blijkens zijn werk diep ge noeg om te blijven boeten. uitzicht op de zelfstandigheid en de vrij heid die er voorheen niet waren. Een stuk van dit verlangen kan bevredigd worden, maar haar persoonlijkheidsont plooiing moet verder gaan. Als er ln deze nieuwe levensverhouding vroeg een kink komt, ontstaat een totaal nieuwe situatie. Wanneer in deze situatie de taak van moeder-opvoedster alle andere fa cetten gaat overheersen, dan is dit scha delijk voor het gehele gezin. De moeder is in het stadium van persoonlijkheids ontplooiing en moet daarmee doorgaan. Bovendien is zjj de partner van de ander, waarbij zij ook aan zijn persoonlijkheids, ontplooiing moet werken- Achtergrond Vaak is zij tegenwoordig ook nog wer kende vrouw. Haar centrale taak. die niet mag domineren, is het samen met haar man een achtergrond vormen voor het opgroeiende kind. Hiervoor krijgt zij nauwelijks enige voorbereiding. Het heb ben van kinderen is niet een bezit maar een opdracht. In de ouder-kind relatie kan veel stuk gaan. wanneer men de eigen verlangens indringt ln de opvoe dingssituatie van de kinderen. Men moet vaak vrijlaten, wat niet een loslaten moet worden. Vasthouden is echter een beklemming van de ontplooiing. Hoe een jong kind later als vader of moeder zal zijn, wordt reeds in de jongste Jaren be paald. De gezinssfeer en de houding van de ouders tegenover de buitenwereld zijn hiervoor zeer belangrijk Naast het vele dat b(J opvoeding in het gezin van de moeder gevraagd wordt, zal zjj ook moeten zoeken naar datgene wat tot het scheppen van een beter klimaat in de wereld bedraagt. De wjjze, waarop men groet, boodschappen doet. burenhulp verleent, ls voor het kind een voor beeld. Het moederschap is gecompliceerd ln zijn structuur en van deze structuur uit heeft de moeder de opdracht haar kin deren te leiden tot zelfstandigheid en verantwoordelijkheid. Dit kan zU doen door alle facetten van deze ingewikkelde structuur te integreren in het opvoe dingsproces. Leidse firma won prijs in Fleuropwedstrijd Nu de in samenwerking met Fleurop georganiseerde etalagewedstrijd tot het verleden behoort, mag met zekere vol doening van een succesvol experiment worden gesproken. Verdeeld over een aantal grote steden van Nederland heb ben ongeveer 100 bloemist-winkeliers getracht het thema „Voorjaar en Keu kenhof" ln hun etalages te verwerken. Het ligt in de bedoeling de winnaars van de eerste drie prijzen op 17 april op Keukenhof te ontvangen. Te half drie zullen in het paviljoen de prijzen wor den uitgereikt in tegenwoordigheid van enkele bestuursleden van de Keukenhof Fleurop en de jury. dit alles onder het wakend oog van het Fleurop-beeld. voor stellende Mercurius. god van de handel. Onder de prijswinnaars is de firma C. Hosman. Breestraat 115, Leiden, die een kunstvoorwerp zal ontvangen. PROMOTIE TE LEIDEN KliLii.-onderzocl.; heer J D Mul 1828 en thans proefschrift, getiteld: Bevol- biabetes mellltus". de eboccn te Arnhem in s prof. dr. p Muntendam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3