Johan", de oude getrouwe, kent veel geheimen... Vijftig jaar bij Minerva Chr. Jeugdhulp Leiden: opvattingen veranderen NYLONS- 2.50 1.48 D Goede balletavond voor leden van K. en O. Paasvee in Leiden „Open Leidse veemarkt is uit de tijd Besoek min. Van Aart sen aan B. en W. afgezegd Haagse rechtbank NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 6 MAART 1962 Agenda V* voor Leiden en Den Haag VrUd»g Schouwburg, 8 uurNed. Comedie met „Mijnheer gaat op jacht", van Georges Feydeau, voor K. en O. Zaterdag Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Herv.-Geref. Avondgebed. Den Burcht, 8 uurToneelvereniging DOB met „Vader Diekema", door Hans Keuls. Busstation, 1.54 uur: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging Voorlinden. i g. Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „De engel het kwaad". Gebouw K. en W., 7 uur: Generale repetitie Matthaus Passion, Toonkunst koor en Residentie Kamerorkest. Diligentia, 8 uurPierre Fournier, cel lo, Istvan Hajdu, piano. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum. Mare 110. tel. apotheek R. van Breest, Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur) Eddie knapt het op (18 jaar); donderdag: Mai- het raadsel van Saint Fiacre (14 jaar). Lido (2.30, 7 en. 9.15 uur) Koorts in het bloed (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur) La belle Américaine (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur) tot dagDe doodsstrijd der Seminoles (18 jaar)maandag tot en met donderdag On the waterfront (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur) Kamers te huur (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur) Exodus (14 j.). Tentoonstellingen Lakenhal, „Samen op de kiek", ver zameling Prentenkabinet Leidse univer siteit (tot 9 april). Prytameum, schilderijen en gouaches zan André van Helden (tot 15 april). Academiegebouw, Drie fasen in het werk van Mark Kolthoff (tot 29 april). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, oree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er 'an 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Bijkantoor chr. school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 6.30P uur nm„ zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Postbeambte in Woubrugge verduisterde f 25.000 Onder verdenking van verduistering heeft de opsporingsdienst van de PTT de kantoorhouder van het postkantoor te Woubrugge, de 34-jarige J. P. gear resteerd. Bij controle was gebleken, dat ln de loop van verscheidene jaren voor al met de spaarbankboekjes was ge knoeid. Het tekort bedraagt ruim 25.000 gulden. P., die op te grote voet zou heb ben geleefd, zal nog deze week voor de officier van justitie worden geleid. TS~0N1NG1N Wilhelmina, prins Hendrik, prinses Juliana, prins Bernhard, *■*- prinses Beatrix, Churchill, Smuts en „sultan Henk" van Djokjakarta, zij allen en nog vele andere groten'hebben eens gebruik gemaakt van de diensten van Johan Barentjse, bediende, thans zaalchef, van de studen tensociëteit Minerva. Deze oude getrouwe, onder de intimi bekend als „Johan", zal op zondag 15 april precies vijftig jaar in dienst zijn bij de sociëteit, en 'studenten zouden geen studenten en reünisten geen reünisten zijn, als zij deze dag ongemerkt zouden laten voorbij gaan. Daarom Hl op vrijdag 13 april Johan wil de zondag vrijhouden groot feest in het gebouw Breestraat 4850, en zal deze Johan Barendse, algemeen respecteerd onder de trouwe bezoekers en oud-bezoekers van de sociëteit, in het zonnetje worden gezet. i was 19 jaar oud. toen hij als jong ste zaalbediende in 1912 op de sociëteit in functie trad. Hij had toen al twee jaar ervaring opgedaan in de Vergulde Turk. waar hij gedurende de oorlogsjaren op nieuw werkzaam was, toen in december 1940 Minerva werd gesloten. ^Johan", die de oudste sociëteitsbe- diende in dienstjaren aan de oudste uni versiteit van ons land is. heeft alle di recteuren meegemaakt. De eerste was de heer Bienen, die zijn functie in 1900 aanvaardde, toen de sociëteit in eigen beheer kwam. Daarna volgden de heer Kouw. Pitlo en de tegenwoordige func tionaris De Gunst. Geheimen Wij kunnen ons voorstellen dat iedere habitué van Minerva zijn hart aan do heer Barendse -heeft verpand, want hij heeft alle kwaliteiten die men voor eer dergelijk beroep nodig heeft: correct heid bescheidenheid en integriteit. Dezo drie karaktereigenschappen leert men kennen, als men hem vraagt iets te ver tellen over de halve eëuw. die thans achter hem ligt. Hij formuleert zijn zin nen voorzichtig, zodat hij niemand kwetst, en als hij anekdotes vertelt, ver zwijgt hij glimlachend dè desbetreffen de namen. Een halve eeuw aan studen tengeheimen draagt hij in zich, en het lijdt geen twijfel of deze geheimen zul len tot in lengte van dagen de zijne bly- Het spreekt vanzelf dat zijn hart vol herinneringen ls. Droeve en prettige. Droeve: de oorlogsjaren, tóen de socië teit moest worden gesloten en hij elders emplooi moest zoeken. Droeve ook. toen hij op de ochtend na de brand de so ciëteit aantrof als een rokende ravage, waarin de ook voor hem zo vertrouwde dingen goeddeels tot as waren vergaan. Prettige: de legendarische eeuwige medische student Himpe, die 29 jaar zijn studie deed, 29 jaar lang de sociëteit fervent bezocht en 29 jaar lang door Johan kon worden gadegeslagen. „Toen hij zijn zilveren jubileum als stu dent vierde," zo vertelt de heer Barendse. „werd hij enorm gefêteerd. De zaal was •sierd en hij moest in een speciaal „aangeklede" stoel zitten en talrijke toe spraken aanhoren. Omdat al zijn oude vrienden successievelijk verdwenen, was Ik de enige uit de oude. vertrouwde we en zocht hij steeds meer mijn ge zelschap. Vaak gingen we 's nachts nog glaasje wijn drinken bij buurman Hulst, de promotiebakker, die altijd wel iets onder de kurk had". De zoon van de sultan van Djokja, die .sultan Henik" werd genoemd, wilde al leen door Johan worden bediend. Zo rijgen, al vertellend, de prettige herin neringen zich aan elkaar tot een prach tig snoer van een gelukkig leven, dat voorgoed voorbij is. was teveel goeds en vertrouwds in het oude gebouw om nog aan het nieuwe te kunnen wennen. Het is zo goed geweest. Nog een klein jaartje zal hij dienst doen in het Gulden Vlies, waarheen de so ciëteit wegens de nieuwbouw verhuist, en dan zal hy voorgoed afscheid nemen. filosofisch Daarbij komt dat het aantal corpsleden thans zo'n duizend bedraagt, terwijl dit aantal een halve eeuw geleden slechts vijftig bedroeg. Men was rustiger, in die dagen. Men zat te bridgen aan verschil lende tafeltjes, men dronk z'n biertje of zat wat te praten, kortom, het ging al-' lemaal gemoedelijker, verteilt hy. Johan heeft nu zijn langste tijd op Minerva gehad. Nog een jaartje en dan gaat hij (net als de hoogleraren op zyn zeventigste jaar) met pensioen. Hy rouwt niet om dat hy de nieuwe, moderne sociëteit niet meer zal meemaken. Er KARPETTEN TRAP- EN GANGLOPERS 50 en 70 breed moderne en klassieke dessins GROTE KEUZE Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE MIDZA VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7a TELEFOON 24610 Huldiging Zoals gezegd: op vrijdag 13 april zal de sociëteit hem huldigen. En met „so ciëteit" bedoelen wij zowel de huidige leden als de reünisten, die ongetwijfeld in groten getale hun Johan willen ko men complimenteren en tegelijk willen afsoheid nemen van het oude gebouw, dat binnenkort tegen de grond gaat. Op die vrijdag zal hij 's middags in intieme kring worden geptezen door de commissie voor de sociëteit Minerva. Daarna, om zes uur, zal er ter sociëteit een receptie zijn, waarna de heer Ba rendse en zijn echtgenote aldaar zullen aanzitten aan éen diner, dat te zijner eer wordt gegeven. De Henry Dunant was in Górinchem De zeventig patiënten op de J. Henry Dunant hebben er helaas, zeggen ze weer een dag opzitten. Gistermorgen om acht uur vertrok het schip uit Grave in Noord-Brabant. De tocht ging door het Maas-Waalkanaal en de opvarenden heb ben bijzonder genoten van het prachtige uitzicht op de Waalbrug bij Nijmegen. Na ruim acht uur varen onder redelij ke weersomstandigheden kwam de Du nant in de haven van Górinchem aan waar door de hoge waterstand dezelf de reden waarom men niet naar Lim burg kon gaan nogal wat tijd nodig was om een ligplaats te vinden. Eindelijk kon men de Henry Dunant om half vijf in de Vluchthaven afmeren hoewel de loopplank nog in het water kwam. Eenmaal langs de kant kwamen de ver schillende bezoekers aan boord. Daar was de commissie van het Rode Kruis Noord-Brabant en van de H. K. van Win gerden Kon. Ferro-gieterij en construc tiewerkplaats. die de gasten van het hos pitaalschip trakteerden op schalen fruit. Tot kwart voor negen was er een muziek gezelschap aan boord dat de patiënten een paar uren gezellig bezig hield. Vandaag wordt de toch vervolgd gaat de Dunant weer op huis aan. Van middag arriveert het schip met zijn op gewekte „bemanning" in Alphen aai Rijn. Puzzel prominenten 1. C. v. d. Oever, Boorsmastraat 2, Katwijk aan Zee, 2. J. Oostermann Jzn, Vriesekoop 3, Leimuiden. 3. J Lasschuit Evertsenstraat 44. Lei- Twee dingen wa Chr. Jeugdhulp te Leiden, gevestigd Zoeterwoudsesingel 98 cn 99. vorig jaar groot belang: de verbouwing cn ver betering van'de keuken en de speelzaal. Veie vergaderingen zyn hieraan gewijd. ,Men zou haast denken alleen hler- or te hebben gewerkt. Gelukkig is dit niet zo; het eigenlijke werk van Jeugd hulp, het beschermen cn helpen van on gehuwde moeders en hun kinderen of andere kinderen die door omstandig heden niet thuis kunnen worden ver zorgd, bleef altijd de bron van inspiratie, het enige doel, waarnaar allen die ln of Jeugdhulp werkzaam zyn streef- De samenwerking met de Horv. en Geref. diaconieën was weer buitenge- n prettig. De financiële perikelen Jeugdhulp konden volledig aan deze afgevaardigden in het bestuur worden overgelaten. Door hun beleid kon me het Jeugd hulp-scheepje ook dit jaar betrekkelijk veilige haven brengen, al de tocht soms moeilijk. De Hervorm de diaconie schonk een gift en bovendien werd de opbrengst van de op een Paas dag gehouden collecte ter beschikking gesteld. Het aantal verpleegdagen was: moeders 2592, moeder en baby 832 en kinderen 8377. in totaal 11.801. De opvattingen over het bijéén blij- ■n van moeder en kind vroeger ■n algemeen erkende wenselijkheid zijn bezig een verandering re dergaari. Het belang van een baby een 14-tot 16rjarige ongehuwde moeder is, naar men meent, vaak beter gediend in een pleeggezin dan en samenblijven met de jonge moeder, die zelf nog opvoeding be hoeft. Het verblijf van de moeders ln het tehuis vroeger ten. minste drie maanden na de bevalling ls de vereniging dan ook herhaaldelijk korter gewor den. Voor de gewone gevallen wordt vaak eerder een oplossing gevonden, bijv. moeder en kind samen naar het huis van de ouders van de moeder of het kind voorlopig in een inrichting en de moeder naar een interne betrek king. Bij de afstand-gevallen laat na het verblijf in het ziekenhuis r der en kind niet meer bij elkaar. De bevallingen hebben namelijk plaats in het acad. ziekenhuis. De moeders vinden bij Jeugdhulp rust ook geestelijke rust huise lijkheid en ontspanning. (Advertentie) Speciale verkoop met of zonder 2 PAREN VOOR VERONICA NYLONS met of zonder naad Vroeger rustiger Een verschil van vroeger en nu, het sociëteitsleven aangaat? OngetwU- feld, vindt de heer Barendse. maar hi zoekt voor zijn woorden een voorzich tige formulering. Vroeger was er mee geld, maar het was ook rustiger. „Zoals de hele wereld trouwens rustiger HOOIGRACHT 54 LEIOEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORD WIJ K LEZERS SCHRIJVEN ONS: S.G.P.-propaganda (6) In de Nieuwe Leidsche Courant las ik onder de rubriek „Lezers schrijven ons" een ingezonden schrijven van M. Flipse. Lisse. Dit gaf mij aanleiding tot het vol gende commentaar. De heer Flipse schrijft: „Het is mij be kend dat onze reformatoren in de prak- J e e n voorstanders waren van het ter dood brengen van medemensen die deze (welke?; valse godsdienst beleden, behalve wanneer het zeer hardnekkige in gevaarlijke elementen betrof". Ik heb al een vraagteken geplaatst ach ter het woord „deze", maar ik zou graag i antwoord zien op de volgende vraag. Wat bedoeld M.F. met die „zeer hard nekkige en gevaarlijke elementen?" Welk verschil is er met de inquisitie Ging het daar soms tegen andere „ele menten"? Het is maar van welke kamt men de zaak beziet. Het is slecht woor denspel als men bij de een spreekt van ..hardnekkige cn gevaarlijke elementen" en bij de ander „om geloofswille". Maar daarover wens ik geen discussie, 'k behoor bij de mensen die „zoeken naar hetgeen ons van weerskanten aan trekt en waarin wij overeenstemmen" heb dat nare „van weerskanten ver volgen en doden" dat „eeuwen geleden" gebeurd is, weggeschoven. Want ik heb de overtuiging, dat wy naar „onderling begrip" en „zoveel mogelijk samenwer ken" zullen moeten streven, willen we behouden blyven en weerstand kunnen bieden aan de tegenstanders die elk spoor van christendom willen uitroeien. Daarom doet het zo vervelend aan die dingen uit oude tijden, telkens weer op te halen. Dat heeft men drie eeuwen lang gedaan tot schade van het christendom, en tot vreugde van de grote tegenstander Gods. de satan, die dat „Verdeel en heers" in zijn vaandel heeft geschreven. En dan gaat men maar weer verder net de bewering: „In het voetspoor der reformatoren cn in overeenstemming met art. 36 is dc S.G.P. geen voorstander van algehele godsdienstvryheid, wanneer het openbare godslastering en afgoderij betreft, maar wel voorstander van gewe- tensvryheid. Al mag die gewetensvry- heid geen overheersend beginsel gaan worden". Dus het „beginsel" van gewe tensvrijheid geldt niet voor iedereen. Het mag immers geen „overheersend be ginsel" worden. De heer M.F. beweert verder: „Ook op staatkundig terrein volgde men in de 16e eeuw deze regel". Is dat waar? Zo der meer? Ik denk aan Loevestein, Oldenbarnevelt en aan vele anderen. En dan de bewering„In de Unie Utrecht, de grondwet die 200 jaar ons reformeerd Gemenebest schraagde. o.a. bepaald: „Ieder particilier zal zijn relegie vrij mogen blijven en r zal niemand ter oorzaak van de religie mogen achterhalen of onderzoeken". Ik wil de volgende opmerking maken. De Unie van Utrecht stelde in de ar tikelen van 13, 14 en 15 de vrijheid van geloof vast, maar niet de vrijheid van godsdienstoefening. En men was er ten volle van bewust, dat de Unie niet kon dienen als een soort grondwet. Zij zou slechts gelden in tijd van oorlog. Daarom de herhaalde pogingen tot het in overweging nemen van herzieningen als de vrede in aantocht is of reeds tot stand is gekomen. Eerst in 1607 toen de vrede met Spanje ter sprake kwam en in 1618 toen men dezelfde kwestie on der de ogen kreeg. In 1643 was er weer sprake van vrede en alweer werd gedacht aan herziening van de U. v. U. In 1651 bij het bijeenkomen van de „Grote Vergadering" heeft men zich neergelegd bij de oude regelingen, maar van een instelling van een centraal ge zag kwam niets. Ook van pogingen van Van Slingelandt in 1716 om de U. v. U. te hervormen in het bestuur, kwam niets terecht. Ik kom op tegen de bewering van M. F. dat de U. v. U. de grondwet was of als zodanig heeft gegolden en stel vast dat men in de Unie daarvan over tuigd was. Hillegom A. R. Tis HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA iE balletminnende leden van K. i O. gingen gisteravond naar K. en W. De eerste twee. delen, de dwazen en de ingetogènen, hadden een goede sfeer, hoewel we in „de dwazen" de choreogra fie meer feestelijk dan dwaas vonden. Het derde deel, de angstigen, vonden wt wat slap en teveel een vermenging var de eerste twee delen om een eigen ge zicht te krygen. Alles tesamen was het een avond, waarop we met dankbaarheid hebben geconstateerd dat het Nationale Ballet op de goede w eg is. A. C. Bouwman in Den Haag, waar „Het Nationale Ballet" optrad. We zijn er vol daan van teruggekomen, want wat we schreven naar aanleiding van de gala-avond in Amsterdam, werd gisteren bevestigd. Was het in november nog een vrij onsamenhangend ensemble, er is in de afgelopen maanden hard gewerkt. Men is tot een eenheid gekomen. Een eenheid met een zeer behoorlijke tech niek. Dat bewees ook het charmante nummer na de pauze het „Graduation Bjll". Zo heel veel met ballet heeft het (op een goede pas de deux van Irene de Vos en Reuven Voorembergh na) niet te maken, maar er werd buitengewoon licht gedanst, Men begon met „Four Temperaments" van Balanchine (muziek van Hindemith) Ofschoon ook nu bleek, dat het gezelschap moeilijk op gang komt en er bij het derde thema (met o.a. Sonja van Beers) pas enig temperament in kwam. was het toch beter dan we het by vorige gelegenhe den zagen. Uit de voor ons gevóel niet heel sterke choreografie haalde Het ballet „Francesca da Rimini" ging onlangs in première. Het is het verhaal mismaakte, die is uitgehuwelijkt lijkt aan Francesca. Hy stuurt zyn broer haar ten huwelijk te vragen. De broer Paola wordt echter verliefd op het meisje en Giotto (de mismaakte) doodt ten slotte de beide gelieven. Een gege- dat gemakkelyk melodramatisch kan worden. Marianna Hilarides, Peter Appel (Paola) en Conrad van de Wetering (Giotta) wisten het evenwel binnen de perken te houden. Van eerstge noemde behoeft dat geen verwonde ring te wekken. Marianna Hilarides heeft 'n harde mimiek, maar wat ze plastisch liet zien was volmaakt. Elk ogenblik wist men, door haar lichaams plastiek, wat zij innerlijk beleefde Conrad van de Wetering liep wel zeer langs de grens. Wij zijn van mening dat bij ballet de mimiek natuurlijk een plaats moet hebben, maar de plastiek is toch belangrijker. Van de Wetering die de rol primitief-fel danste, lifet (wellicht onbewust) de mimiek prevaleren. Peter Appel volgde hier de goede middenweg.. Vooral in dit ballet gegeleidde het Kunstmaandorkest o.l.v. André Presser ;er suggestief. Voor de pauze danste men nog „Con trasten", in opdracht van O.K. en W. gemaakt door Robert Kaesen. Teener model van cotton-mercerisé in nieuwe zomerse pasteltinten. Bijzonder voordelig STATIONSWEC 16 BREESTR. 151-153 's Maandags gesloten Raadsvergaderingen in Leiden In het tweede halfjaar van 1962 zul len de vergaderingen van de Leidse ge meenteraad op de volgende dagen wor den gehouden: maandag 9 juli. maan dag 30 juli. maandag 27 augustus, dins dag 4 september, maandag 24 septem ber. maandag 15 oktober, maandag 5 november, woensdag 14 november en volgende dagen, maandag 26 november an maandag 17 december. De begroting voor 1963 zal dus weer m november worden behandeld. Op dins dag 4 september zal de nieuwe raad worden geïnstalleerd. Bestuur S.S.R. Leiden Het bestuur van de Societas Studio- sorum Reformatorum Lugdunensis heeft zich voor het jaar 1962 1963 als volgt samengesteld: J. B. van der Have, praeses, mej. W. G. Belgraver ab-aotis. mej. C. M. Blom, quaestrix. L. den Engelse assessor I en J. N. Cranendonk assessor II. Het adres van de S.S.R. is Hogewoerd 14. Vandaag is in Leiden een Paas- veetentoonstelling gehouden. In het Schuttershof had vanmorgen dc ope ning plaats, onder het traditionele genot van koffie, sigaren en cake. Dc voorzitter van de regelingscommis sie, de heer J. v. d. Maarl uit Hoofd dorp, was tevreden over de aanvoer op deze tentoonstelling en dc kwali teit van het aangevoerd vee, daaren tegen niet over het feit, dat Leiden nog maar steeds niet zijn veemarkt plannen heeft kunnen realisercn- Leiden is een belangrijke veemarkt plaats; de marktaccommodatie daarmee niet in overeenstemming. Hij richtte zich met name tot de wet- nouders Menken en Hagens, met de wens dat het gemeentebestuur van Leiden zal blijven ijveren voor het verkrijgen de rijksgoedkeuring. „Ik hoop dat ik het eens zal mogen beleven", aldus de voorzitter. Wethouder Hagens kan alleen mee delen (ten overvloede), dat de martk plannen helemaal klaar zijn. „Het is uit de tyd dat de handel in de openlucht moet geschieden. Voor mens en dier is deze situatie onaanvaardbaar". Minister Van Aartsen zou gisteren Lel den hebben bezocht om met het college van B. en W. van gedachten te wisselen. Op het laatste moment moest hü echter zijn afspraak afzeggen. Wy nemen aan. dat dit een gevolg was van de onver wachte verlenging van het Nleuw-Gul- ea-debat In de Kamer. Anders had de 'ethouder wellicht Iets positiefs over de nieuwe veemarkt kunnen zeggen. Ove rigens gaf hy de aanwezigen de verze kering dat het gemeentebestuur de urgentie van deze plannen ten volle beseft. De heer Joh. de Veer. voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, luis terde de opening op met een rede de positie van „Vee en Vlees". Hy constateerde, dat er een toenemende melkproduktie is. Er is een afnemende rundveeproduktie met een stijgende sumptie. Als oorzaak noemde de spreker de onjuiste prijsverhouding tussen rund en zuivelproduktie. Er wordt in sterkere mate melkvee aangehouden. In )Vas de 28-jar%e lasser uit Leiden in de verdachtenbank inderdaad degene die in de nacht van 67 januari had Inge broken in een woning aan de Rijn- er Srhiekade te Leiden, of vergisten de ge tuigen zich? Hoofdagent Van Leeuwen zei met grote beslistheid: „Dat is de man die ik voor het raam zag staan." Ook ge tuige Van Nierop verklaarde dat hy had gezien dat verdachte by de woning ver dacht heen en weer liep en een tuin In ging. Vergissen was niet mogeiyk. Een zuster van verdachte betoogde: „Hy kwam die avond stomdronken thuis," en dat was dan op hetzelfde tydstip all waarop de getuigen de verdachte in de betreffende woning zouden hebben ge zien. „De man was zo dronken, dat hy niet in staat zou zyn alleen een trap op Ie gaan," verklaarde een andere getuige décharge. De officier van justitie hield zich aan de eerste twee getuigen en wees ook op het lang niet brandschone strafblad van verdachte. Er was tydens de inbraak een ruit gebroken. ,.Hy hield zich op verdachte wijze op," aldus getuige Van Nierop. „Bent u bij de politie geweest?" haakte de presiden te. mevr. Minkenhof op deze geijkte term in. Dat was verdachte niet, dooh hij bleek de persoon niet erg te vertrouwen en daarom had hij de politie opgebeld. Toen de hoofdagent by de woning arriveerde, zag hij plotseling iemand voor he>t mam verschijnen. Dat zou dan verdachte zyn geweest. „Ik stond nog geen meter bij hem vandaan," aldus getuige. Toen de jongeman de politie zag. zou hy naar de achterkant van de woning zijn gerend en door een ruit zijn gesprongen Merkwaardig genoeg was verdachte op die datum ernstig aan het been gewond. Er was een keer bloed afgenomen van verdachte teneinde dat te vergelijken met het bloed op de gebroken ruit. doch de proef mislukte cn verdachte weigerde een tweede maal bloed af te staan. Aan de hand van deze getuigenverkla ringen vond de officier van justitie be wijs, om tegen verdachte wegens diefstal (van 545) met inbraak tien tnaanden ge vangenisstraf te eisen met aftrek van voorarrest. De verdediger achtte een en ander niet bewezen en vroeg om ver dachte onmiddellijk in vryheid te stel len. Na raadkamer willigde de rechtbank het verzoek ln. Uitspraak op 19 aprlL de E.E.G.-landcn verwacht men een bly- vend overschot van zuivel. Een verschui ving van melk naar vlees zal niet alle problemen oplossen. De vraag naar mager vlees staat op het eerste plan voor de consument, de kwaliteit op het tweede en de prijs op het derde. De E E G. zal een actief prijs beleid moeten voeren. Aan kwaliteit (van vet naar mager) en verlaging vah de kostprijs zal de nodige aandacht moe ten worden besteed. Het produktschap doet alle mogelijke moeite de ontwikkeling ten aanzien van de vette kalveren naar tevredenheid te reguleren, verklaarde de heer De Veer, die positieve verwachtingen van het rui mere handelsverkeer in E E.G.-verband heeft. Met een vrijer handelsverkeer zal het in ieder geval niet minder kunnen gaan (ook niet met het voor Leiden zo belangrijke Drodukt als het schaap) dan nu het geval is. In een ongedwongen gesprek merkte de heer De Veer naar aanleiding van een opmerking van voorzitter Van de Mark op. dat het gemeentebestuur van Leiden (met het oog on zijn leeftijd en pensionering) wel hdast moet ma ken als hij nog eens een Paasvecten- tnnnstelling in de nieuwe markthallen zou mogen openen. Vanmlddng zou on landeiyk niveau een bespreking plaats hebben van het voorstel van het nroduktsehap om vette kalveren ner vliegtuig naar Italië over te brengen. Na de opening maakten de genodigden onder leiding van de regel in gscommtssie een rondwandeling over het tentoon- tsellingsterrein. Onder hen waren ook enige raadsleden en hoofden van dienst. Door de microfoons werd het zich bij de markt bevindende publiek opgeroepen het Paasvee te gaan zien. „Er is nog nooit zoveel vee aangevoerd en de kwaliteit is geweldig", schalde dc stem van de enthousiaste secretaresse. De markt lag er zonbeschenen bij. een gelukkige om standigheid. die peen lid van de rege lingscommissie had durven verwachten. Maak *t moot schilder zelf - kies het beste - gebruik HISTOR speciaal voor U gemaakt! N. J. VAVIER Verfhandel Levendaal 165. LEIDEN Weer kerkinbraak: daders gevat In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in het gebouw van de Apostolische gemeenschap aan de Suma- trastraat in Leiden. Weer hadden de da ders zich toegang verschaft via een ver broken ruit aan de achterzijde en heb ben ze alle deuren in het gebouw gefor ceerd. De aangerichte schade is nogal groot Dc daders zijn in dezelfde nacht ge grepen door de politie ln Zoeterwoude, zoals wy gisteren uitvoerig meldden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3