Uw probleem is het onze Erasmus was beslist geen voorloper der hervorming Een kanttekening Stopzetting kernproeven basis voor ontwapening Een woord voor vandaag Antwoord van C.N.V. aan liberale werkgevers HOEDER WORDEN... Dr. Ott volgt Barth op 2 WINKELIERS GOEDE START DIT JAAR zullen onze inkomens verder oplopen en het ligt voor de hand, dat de totale consumptie hierdoor zal stijgen. Het Centraal Planbureau heeft ons zelfs voorgerekend, dat het een stijging van 4 voor ons allen tezamen zal worden. Het is een berekening die vooral als wij het oog gericht houden op het j nauwkeurig berekende percentage wèl, maar ook niet kan uitkomen. Dat is nu eenmaal met alle prognoses het geval. Daarom is de werkelijkheid zo belangrijk, zelfs als wij alleen maar index cijfers ten tonele kunnen voeren van de omzetten in januari van een groot aantal branches uit de middenstand. Deze cijfers toch laten niet de volledige consumptie zien; we! geven zij een aanwijzing, in welke mate het geld van de consument door de handen van de middenstanders is gelopen. Toegegeven, een maand zegt nog niet veel, maar anderzijds is de stijging van de omzet in die maand wel zo opvallend geweest, dat zij een aardige kijk op de consumptie- vergroting geeft. Om onze lezers niet met te veel cijfers te vermoeien, hebben wij de omzet stijgingen in groepen verdeeld. De eerste groep loopt van 1 tot en met 5 en hierin komen achtereenvolgens de slagers, de sigarenwinkeliers, de melk boeren, de boekhandelaren en de textielverkopers tegen. Zij allen hadden dus een omzet in januari, die maximaal 5 hoger was dan een jaar er voor. In de groep met een omzetstijging van 6 tot en met 10 ontmoeten wij de bakkers, de kruideniers met bediening, de banketbakkers, de drogisten, de kantoorboekhandelaren, de kappers en de slijters. Tot de topscorers met een omzetstijging van meer dan 10 behoren de kruideniers met zelfbediening (11 de meubelverkopers (12 de schoen- reparateurs (13 de winkeliers die huishoudelijke artikelen verkopen (15 de groentemannen (18%) en de goud-, zilver- en juwelenverkopers (20 Nu is januari in zoverre een vreemde maand, dat hierin de uitverkoop valt. Uit de sterke verkoopstijging van de meubelzaken, de winkels met huishoudelijke artikelen alsmede de zaken met goud, zilver, uurwerken en Juwelen zouden wij kunnen opmaken, dat de uitverkoop zoden aan de omzetdijk heeft gezet. Twee cijfers zijn wel heel opvallend: de grote stijging van de verkoop van de groentewinkels (18 en de kleine omzetstijging van de tabakswinkels (3 In de groentewinkels bleken de prijzen in de eerste maand van dit jaar gunstiger te liggen dan een jaar geleden en dit dreef uiteraard het totale verkoopbedrag op. En wat de sigarenwinkels betreft, het lijkt wel, of de markt voor sigaretten verzadigd is. De omzet hiervan steeg namelijk niet meer. Nu wordt er, ook inderdaad behoorlijk wat weggerookt. Zo werden er in 1961 niet minder dan 14.635.000.000 sigaretten voor de verkoop aangeboden. Per Nederlander is dat ruwweg 1260 sigaretten, hetgeen weer neerkomt op ongeveer 3Vé sigaret per dag en per persoon. Wie 20 sigaretten per dag wegwerkt, haalt zijn schouders over die 3 Va sigaret op, maar voor elke Nederlander, groot of klein, oud of jong, rijk arm, is het heel wat. Overigens steeg de sigarenomzet in januari met 7J4 zodat er nog wel expansiemogelijkheden voor deze branche zijn. Over het algemeen zullen de winkeliers dus wel niet ontevreden zijn geweest over de start van het nieuwe jaar, waarbij wij er natuurlijk wel aan moeten denken, dat de genoemde percentages gemiddelden voor de groep zijn. Sommige winkeliers wisten boven de streep uit te komen, anderen weer bleven er onder. Als het kasregister van de winkelier een groter bedrag laat zien, dan betekent dit ook, dat fabrikant, grossier en importeur betere zaken hebben gedaan. Verscheidene jaarverslagen van ondernemingen die consumptie-artikelen vervaardigen, laten dan ook aan duidelijkheid niets te wensen over. Dat de kostep eveneens zijn opgelopen, vertellen wij er terloops maar bij. De invoer pleegt ook nauwkeurig te reageren op een stijgende koopkracht, vooral als de produktie niet mee omhoog gaat. De totale invoer van kapitaal goederen, grondstoffen en cons-umptie-artikelen steeg bijgevolg in januari met 3 en in februari met 8 in vergelijking met diezelfde maand van vorig jaar Wij zien door al deze cijfers nog eens bevestigd, dat hogere lonen en andere inkomsten op verschillende wijzen hun weg in het economische apparaat vinden en tal van kettingreacties oproepen. Gunstige, maar ook ongunstige. De grotere geldstroom is gelukkig niet alleen naar de winkels gevloeid, maar ook naar de spaarbanken. Gelukkig, omdat er nu eenmaal gespaard moet worden om een groter produktie-apparaat te kunnen opbouwen. In januari en februari tezamen bedroegen de besparingen bij de rijkspost-1 spaarbank 64 miljoen, bij de algemene spaarbanken 103 miljoen en bij de i boerenleenbanken 109 miljoen, bij elkaar dus 276 miljoen. Dat is 5 meer I dan in de twee eerste maanden van 1961. Wij vinden het maar een knappe pre 'atle van onze spaarders. Ondanks die extra besparingen krijgen ook de levensverzekeringsmaatschap-1 pijen haar deel. In januari lag de produktie, dit is het bedrag aan afgesloten polissen, liefst 17 hoger dan in januari 1961. En hoe hoger het verzekerde j bedrag wordt, hoe meer moet er aan premie op tafel gelegd worden, hoe meer wordt er gespaard. Twee promoties aan de V.U. (Van een onzer medewerkers) Twee theologische doctortitels werden vandaag aan de Vrije Universiteit uitgereikt. De gere formeerde predikant van Schip luiden, ds. Augustijn promoveer de op een dissertatie gewijd aanj Erasmus en de reformatie. De Amerikaanse predikant ds. W. P. de Boer op een Engels proef schrift gewijd aan de navolging van Paulus. Cornelis Augustijn werd 18 juni 1928 te Rotterdam, waar zijn vader ambte naar was. geboren. Hij bezocht de chr. h.b.s. te Rotterdam-Zuid, deed aanvul lend staatsexamen gymnasium en stu deerde aan de Vrije Universiteit theolo gie. Op 12 sept. 1954 bevestigde ds. W. Steunenberg van Rotterdam-Zuid hem te Schipluiden in het predikambt. Dr. Augustijn deed in 1952 zijn kandidaats examen en in 1956 zijn doctoraal exa men en was gedurende anderhalf jaar werkzaam als assistent bij zijn promo tor, prof. dr. D. Nauta. Sedert 1952 is dr. Augustijn leraar godsdienstonder wijs aan de kweekschool met de bijbel te Rotterdam. De dissertatie van dr. Augustijn kwam bij H. J, Paris te Amsterdam van de pers en beslaat 323 bladzijden druk. Daarin stelt de schrijver een on derzoek in naar de houding die Eras mus ten opzichte" van de reformatie heeft aangenomen. De opzet van het werk is chronologisch. In het eerste deel staat op de voorgrond Erasmus' verhouding tot Luther. Aanvankelijk trachtte Erasmus Luther te bescher men tegen zijn vijanden, zonder zich echter aan diens zijde te plaatsen. Na 1520 trok Erasmus zich steeds meer van Luther terug. Na de uitgave van Lu thers geschrift over de gebonden wil in 1525 werd de breuk volkomen. Intus sen was Erasmus ook in aanraking ge komen met de Zuidduitse en Zwitserse reformatie. Eerst trachtte hij die in kerkelijke banen te leiden, later wees hij haar als revolutionair af. In een veertiende hoofdstuk geeft de auteur een samenvattende beschouwing. Deze leidt tot de conclusie, dat Eras mus geen reformator of voorloper der reformatie genoemd mag worden, om dat hij eigen idealen nastreefde. Hij zocht een zuivering of reiniging der be staande kerk. Toen Erasmus zag, dat de reformatie andere idealen voor ogen had, wees hij deze af. Deze ontwikke ling had echter niet tot gevolg, dat Erasmus zich schaarde aan de zijde der heftige bestrijders van de reforma tie. Zijn hoogste doel werd thans het bewaren van de eendracht. Erasmus zelf heeft onder Invloed van de refor matie ook een ontwikkelingsgang gemaakt: tegen het einde van zijn le ven hechtte hij een grotere waarde ai het gezag en de traditie der kerk di oorheen. (Advertentie) fAdvertentie Verf Van Vettewiiike sterk... prachtig Stellingen spra Gent op v de partij Prof. Paardekooper hekelt Walen in de taalstrijd De Nederlandse hoogleraar in de taal-1 kunde prof. P. C. Paardekooper, heeft in Gent olie op het vuur geworpen in de taalstrijd tussen Vlamingen cn Walen. Hij heeft onlangs in een aantal Vlaamse bladen grote koppen gekregen wegens zijn uitspraak „er zijn geen Belgen". Hij prak gisteravond in de universiteit van ïitnodiging van de Volksunie, van Vlaamse extremisten. ..linisteries van binnenlandse- cn buitenlandse zaken hadden prof. Paar dekooper geadviseerd geen te krasse uit spraken tc doen. Uit zijn woorden bleek echter niet dat hij zich van dit advies iets aantrok. Hij begon met te zeggen „als buitenlander zou ik do Belgische nationaliteit met kunnen krijgen, die bestaat niet, maar ik zou wel de Vlaamse nationaliteit kun nen krijgen." Verder zei hij: „Ik merk met zorg op dat het oppermachtige Franstale gezag 'en ook de kerk, alles in zijn macht doel om hun gevoelens van wraak en van imperialisme te doen zegevieren. Deze mentaliteit ligt in de aard van de Irancophoon <de franstaligei. Hij zal niet rusten voordat iedereen aan zijn voeten ligt. Hij heeft dat van de Romein. Wij Nederlanders hebben te kampen met de meest onverdraagzame cultuur ter we reld. Zij zijn zo geslepen en wij zfjn zo goedmoedig. Als ^ossing zag prof. Paardekooper fede e dat aan alle agressie een eind. naken. Verandering bestuur Jokos stichting Het algemeen bestuur van de stich ting van Joodse kerkgenootschappen en sociale organisaties in Nederland voor schadevcrgoedingsaangelegenheden (stichting Jokos) heeft de od 29 maart afgetreden voorzitter, dr. A. Vedder, als erkenning van zijn groteverdiensten voor de stichting tot erc-voorzitter benoemd. In de plaats van dr. Vedder is gekozen de heer M. Drukker, tot dusver penning meester van de stichting. De heer H. J. Mansfeld is gekozen tot penningmeester. Ds. H. Brinkman zestig jaar predikant Vandaag hoopt ds. H. Brinkman em. 6red. van de gereformeerde kerk te armelcn te Bussum de dag te herden ken. waarop hij zestig jaar geleden Wereldraad richt oproep aan regeringen De promovendus heeft aan zijn disser tatie achttien stellingen toegevoegd. Daarvan laten wij er hier zeven volgen: 9 Erasmus is geen reformator of voorloper der reformatie geweest. De avondmaalsstrijd heeft bewerkt, dat Erasmus een' grotere waarde heeft toegekend aan het gezag er traditie der kerk dan voorheen. Erasmus wenste geen reductie der belijdenis. 9 In vraag en antwoord 12 tot 19 de Heidelbergse Catechismus komt niet voldoende tot uiting, dat God het subject der verzoening is. Het is gewenst, dat de leden va generale synode der Gereformeerde kerken in Nederland voor een bepaal de periode gekozen worden. De veelszins bestaande practijk het zingen van psalmen en liederen door de gemeente in het kerkgebouw vóór de aanvang van de kerkdienst is afkeurenswaardig. De in de Kerkorde van de Gerefor meerde Kerken in Nederland opgeno men bepaling, dat de Heidelbergse Catechismus het voornaamste leer boek bij de catechèse zal zijn, werkt belemmerend op een goede ontwikke ling der catechese. Eerste opaonent bij deze promotie was dr. G. P. Hartvelt, Gereformeerd pre dikant te Delft. Daarop komen wij i gen nader terug. Navolging Paulus de Boer uit Michigan U.S.A. op sertatlc getiteld: ..The imitation of I Paul, an Exeget'cal S'udy". Promotor as prof. dr. R. Schippei Ds. Willis Peter de Boer werd 18 april 1923 te Grand-Rapids in Michigan geboren. Zijn overgrootouders van va- deTS kant waren Hollandse emigranten, die rond 1870 emigreerden naar de Ver enigde Staten. Ook van moeders kant de Hollandse kolonisten, die rond naar Nieuw-Amsterdam vertrok ken. In 1941 behaalde ds. De Boer het diploma middelbare school van Ottawa Hills Ie Grand Rapids. In 1948 werd hij kandidaat in de letteren en wijsbegeer de Calvijn universiteit te Crand- Rapids en in 1951 werd hij kandidaat het Calvin Seminarie te Grand- ds, 30 sept. 1951 werd ds. De Boer bij de.Chr. Ref. Church of Washington in het predikambt bevestigd. In jan. 1957 volgde zijn installatie als predikant voor de inwendige zending iri de staat Florida. In aug. 1958 nam hij afscheid deze werkkring en vertrok hij naar land om zijn studie aan de V.U. te voltooien. Op 13 april vertrekt dr. De Boer met de .Maasdam" naar de Ver enigde Stiten waar hij als predikant an de Chr. Ref. Church beroepbaar il zijn. Sedert sept. 1959 is dr. De Boer ad viserend lid van deputaten voor de hulp verlening aan de Hongaarse vluchtelin gen. een deputaatschap van de Geref. Kerken waarin hij de Chr. Ref. Church de Ver. Staten en in Canada verte genwoordigt. Van 1943-1945 diende dr. De Boer als veldpredikant bij de Ame- kaanse luchtmacht in Europa. Aan zijn proefschrift heeft ds. De Boer een aantal stellingen toegevoegd vij er enkele vertalen. Ik ben onschuldig aan Zijn bloed, ik heb genoeg gewaarschuwd, ik heb het niet gewild, mij valt niets te maken. Pilatus schitdt de verontschuldigingen zo maar uit de mouw en ze komen sneller naarmate de opgewonden menigte de indruk wekt een oproer te beginnen. En van een oproer moet Pilatus niets hebben. Dat zou zijn naam in Rome, bij de keizer, geen goed doen. Hij weet heel goed, dat een oproer zijn carrière kan breken. Hij weet nog meer. Uit de menigte is hem al toege voegd: Indien gij dezen loslaat, zijt gij geen vriend van de keizer" (Johannes 19:12). Ook dat hangt hem nog als een zwaard boven het hoofd. Pilatus zal moeten kiezen of voor zichzelf of voor Jezus, voor het recht of voor het onrecht. Een klacht bij keizer Tiberius kan hem het leven kosten, de Romeinse keizers zijn geen zachtzinnige heren. En Pilatus heeft het leven lief. Nee, als er dan toch bloed moet vloeienniet het zijne. Pilatus is geen huther. Hij staat niet met fier opgeheven hoofd, en hij zegt niet: Hier sta ik, ik kan niet anders. Hij zegt niet: Ga dan maar naar de keizer, maar ik bezoedel mijn handen niet aan een onschuldige. Nee, Pilatus buigt het hóófd en geeft Jezus over aan Zijn vijanden. En redt zich daarmee het leven. Tenminstedat denkt hij. Maar wie, naar Christus' woord, het leven tracht te behouden, zal het verliezen. Pilatus wordt in dit drama de grote verliezer. Ds. De Boer verzet zich tegen de Amerikaanse theoloog L. S. Chafer en stelt dat een gescheiden opstanding van gelovigen en ongelovigen, waar tussen dan de regering van Christus op aarde zal plaats vinden, geen steun vindt in 1 Corintihe 15:24. I Hij prefereert te spreken van ..per sonen van de godheid" in plaats van de spreekwijze van Karl Barth te vol gen en te spreken van ..Seinsweisen". De godsdienstige factor bij de op komst van het kapitalisme in de1 wes terse gemeenschap kan men beter verklaren door een verschraling van het geloof en een afwijzing van het gezag van de kerk over het leven ❖an de mensen, dan, zoals Max Weber meent, in termen van invloed en kracht van het calvinisme. De nieuwe kerkoode van de Chris tian Reformed Church moet bij de het Heilig Avondmaal niet stellen dat de avondmaals dienst voorafgegaan moet worden door een voorbereidingsdienst en ge volgd door een nabetrachting. De oppositie bij de promotie werd ge opend door ds. Jack Rogers, predikant van de Pilgrimfathersgemeenschap van de hervormde gemeente te Dordrecht, die eveneens aan de Vrije Universiteit studeert. Morgen komen we op deze promotie eveneens nog terug. Na de opening van de fototen toonstelling van het Leger des Heils wees commandant W. F. Palstra (derde van links) dr. E. Diemer (tweede van links), die de opening verrichtte, op een bepaald aspect van een van de foto's. viering a Snelle hulp voor te laten doorgaan, of de investeringen bij de bedrijven te matigen. Voorts stelt hij een matiging voor in de tan tièmes voor de commissarissen van de N.V.'s. In totaal gaat het bij de<ze tan tièmes om een kleiner bedrag dan 500 miljoen, maar het gaat hier om uitkeringen, aldus de secretaris van het C.N.V.. aan een betrekkelijk kleine groep van personen, die ongematigd kunnen genieten van hun tantièmes, mede dank zij de matiging waaraan de lonen van de arbeiders onderworpen zijn. Als er één punt Is, waarop de christelijke vakbeweging bereid is het regeringsbeleid te verdedigen dan is het zeker het beleid van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid op het gebied van de sociale verzekering. Als er één zaak is, waarbij het woord mati ging niet in ons hoofd mag opkomen, a'dus de heer Borstlap, dan is dit wel bij de nieuwe regeling voor de invali- ouden van dagen en invaliden (Van onze soc.-econ. redactie) De heer A. Borstlap, secreta ris van het C.N.V., heeft gister avond voor de N.C.R.V.-micro foon, verklaard, dat de christe lijke vakbeweging het van harte eens is met de plannen van mi nister Veldkamp op het gebied van de sociale verzekering. De heer Borstlap gaf hiermee antwoord aan het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond, dat in zijn orgaan, De Onderneming, zijn afkeuring had uitgesproken D|t |s de t|te, van het nIeuwe boek van over het sinterklaasje spelen Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, van deze minister. geboorte, babyverzorging en 'kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing Advertentie Het C.S.W.V. vindt het veel te bar, dat op korte termijn de A.O.W. met 15 procent omhoog gaat, de weduwen- voorziening wordt verbeterd, de algeme ne kinderbijslagwet moet worden inge voerd en er bovendien nog een verbe- rde voorlopige regeling moet komen ior de invaliden. Dit gaat bij elkaar melijk meer dan 500 miljoen per ja. De ,n rechtvaardigheid lorspoed de mensen, schuld aan de rand vi gelijkheden leven, zo helpen. Dat geldt orrz invaliden, onze chronische zieken ze weduwen. Hier kan een beleid christelijk-sociaal te zijn. In plaats van genoemde maatregelen voor deze groepen uit te stellen, zou de heer Borstlap liever willen overwegen 'belastingverlaging en huurverhoging niet ;aak m .in ja die buiten hun de bestaansmo- bejaarden, onze Het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken dat in Genève onder voorzitterschap van de Amerikaanse kerkpresi- dent, dr. Franklin Clark Fray, voor een vergadering van enke le dagen bijeen is, heeft op alle regeringen een beroep gedaan, onafgebroken aan de oplossing van het ontwapeningsprobleem te werken en om dit doel te be reiken zelfs niet voor grote risi co's terug te schrikken. De basis voor de oplossing van hei ontwapeningsprobleem ligt volgens de oproep op het ogenblik in de stopzet- Oldemarkt het predikambt gebo- In 1902 werd hij het predikambt bevestigd. Deze gemeen te diende hij tot hij in 1906 het beroep naar Duurswoude aannam. Ds. Brinkman stond vervolgens in Glancrbrug in 1913. Westerlec in 1918 en tenslotte in Harmeien in 1923. waar bleef tot aan zijn emeritaat in hij b 1939. De loodsen op de S( Lawrencerivier hebben vanmorgen vrc-eg het werk neer gelegd omdat ze vinden dat het departe ment van verkeer en de Canadese scheep vaartvereniging een vertragingstactiek toepassen bij de onderhandelingen over betere arbeidsvoorwaarden voor de koodaen. proeven met kernwapens op grond van nauwkeurig gecontroleei overeenkomsten. Alle regeringen worden opgeroepen om de proeven a I te gelasten of niet meer te hervatten Als bewijs van hun goede wil zullen| de regeringen goedkeuring aan een Inlichtingen en controle systeem moe ten hechten. Dit systeem zal voor alle partijen een garantiebetekenen voor het nakomen van de in een verdrag vastgestelde verplichtingen. Het uitvoerend comité verzoekt de irotestantse, anglicaanse en orthodoxe ierken in oost en west, die lid zijn van de Wereldraad, om hun regeringen bij iedere gelegenheid die zich voordoet op de gevolgen van hun politiek te wijzen. Met alle kracht roept het uitvoerend co mité op om de ontgoocheling en de neerslachtigheid tegen te gaan, on danks alle tegenslagen in de oecumeni sche gemeenschap het streven naar vre de. vrijheid en gerechtigheid te onder steunen. De woordelijke inhoud van het besluit is ook toegezonden aan de lei ders van de delegaties uit zeventien lan den die aan de ontwapeningsconferentie in Genève deelnemen. Aan de zitting van het uitvoerend comité namen twaalf van de zestien le den deel evenals twee van de zes presi denten van de Wereldraad van kerken, namelijk dr. Martin Niemöller en Char les Parlin uit de Verenigde Staten. Onder de leden van het uitvoerend comité die de zitting bijwoonden waren aartsbisschop Nikodim uit de Sowjet- unie, dr. Payne uit Engeland Baesa uit Ghana. Bc rnernnvswerk Karl Barth heeft een opvolger Na een maandenlange strijd is er eindelijk een einde gekomen aan de onzekerheid. Benoemd werd de privaatdocent dr. Hein- rich Ott, predikant te Arisdorf in het Baselerland. De beslissing werd genomen nadat de onder wijscommissie van de gemeen teraad van Bazel bericht had ontvangen van de andere kandi daat prof. dr. Max Geiger, dat hij zich terug trok. Ds. Heinrich Ott is nog maar 32 jaar oud. Hij werd in Bazel geboren en in 1952 tot predikant van Castien in Graubünden bevestigd. In 1955 pro moveerde hij aan de universiteit van Bazel op een proefschrift geti teld: .,De geschiedenis en heilsge schiedenis in de theologie van Hu- dolf Bultmann". Korte tijd later werd hij privaatdocent voor syste matische theologie in Bazel. In 1957 nam hij bovendien het beroep naar de gemeente van Arisdorf aan In de theologische vakwereld heeft Ott zich reeds een plaats ver overd door een reeks opmerkelijke1 Tweetal te Papendrecht: publikaties. I Boer te Sassenheim en I. de Bruyne te Verleden jaar verscheen zijn werkl Rotterdam-C. ..Dogmatiek en verkondiging". Het Beroepen te Edmonton-Red-Deer (Alta werd dit jaar gevolgd door ..De Can. Free Christian Reformed Church): vrtag naar da hl.torl.che Jams an xlïïmSÏ,. 'a^Zwaagnsslaindn >2. da ontologie van de geschiedenis. I bj^p,. w jTOde tc „Gravenhage. Ott had een beroep naar Wenen ont-j £V. LUTH. KERK NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee (7e pred.- plaats): L. Kievit te Putten (Geld.). Aangenomen naar Berlijn-Mariënfelde (Ev. Kirche van Berlijn-Brandenburg): J. Th. Haveman, em. pred. te Zetten, die thans reeds werkzaam is in het vluchte lingenwerk te Berlijn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heerjansdam: P. Homburg te Vlissingen; te Haarlemmermeer (Oost zijde): G. D. Hanemaayer te Ternaard. De classis Rotterdam heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard: A. van Zuijlen, Zwartewaalstr. 165 te Rotter dam 20, tel. 74429 d>e terstond beroep baar is. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Ds. H. Knoop te Noordwijk aan Zee zal vier maanden hulpdiensten verrich ten in de kerk van Pretoria gedurende de afwezigheid van dr. C. van der Waal. Ds. Knoop is vandaag naar Zuid-Afrika vertrokken. CHRIST. GEREF. KERKEN BABYSET DE LUXE Fototentoonstelling Leger des HeilsSn Amsterdam geopend Gistermiddag Is ln het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam de fototentoonstelling ..Dit is uw Leger" ge opend, die ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van het Leger des Heils is samengesteld. De tentoonstelling om vat een veertigtal foto's, die een beeld geven van de activiteiten van het Leger. Z(j zijn vervaardigd door de fotografen Hen Busman, Bert Buurman, Jan Filitis, Leeonard Freed. A. den Haan, Joan van der Keuken, Victor Mecussen, drs. E. van Moerkerken, Egbert Munks, Joop Rijss en Adri Verburg. Dr. E. Diemer, hoofdredacteur van onze krant en lector in de persweten schap aan de V.U., sprak een kort ope ningswoord. Voorts sprak de territoriaal leider van het Leger des Heils in Ne derland, commandant W. F. Palstra, die verklaarde, dat de fototentoonstelling door het Leger wordt gezien als een mid del tot publiciteit. Het Leger schuwt de publiciteit niet en heeft dat nimmer ge daan. Dat blijkt uit de uniformen en uit het bekende oncterdeel van dit uniform: het Legerhoedje. De tentoonstelling blijft tot zondagmid dag in Amsterdam te zien. Dan gaat zij naar De „Drommedaris" m Enfchui- zen. Vandaar volgt een tournee langs e©n twintigtal plaatsen in Nederland. Zaterdagochtend 7 april wordt in het Tropeninstituut een fotografenforum ge houden, waar een aantal fotografen vragen van amateurs zullen beantwoor den én bespreken. >ing te doen Antwoord: Het is zeer zeker moge- ...terdicht te krijgen, de beste methode is niet goed- i zonder vakkennis is di' gemakkelijk zelf uit te 1 Vraag: Vroeger maakte ik nog al eens makreel in gelei, doch nu ben ik zelf bewerken want het de juiste verhoudingen vergeten. Kan geld kosten. Wat raadt u mij helpen Antwoord: U heeft nodig 1 kg ma kreel. 4 dl. inmaakazijn, 1 dl. water, 4 blaadjes witte gelatine, een paar schijfjes citroen, een paar laurierbla den, een paar peperkorrels en een stuk Spaanse peper. Maak de makreel gehoon en snijd ze in stukken van 10 cm., zet ze met zout bestrooid een paar uur weg en droog ze daarna met een schone doek. Breng de azijn met het water en de kruiden aan de kook. doe de makreel er in en laat ze enige minuten koken, vooral niet te gaar en niet stuk. Neem ze er uit en doe ze in de schoonge maakte fles. doe cr ook de kruiden en itroenschijfjes bij. Laat de te slaan. We moeten de boot gaat er echter wat men geven wil g niet veel als verzamelaar en daarbij komen nog ns aan: de wel grote verschillen voor. ens een do- Vraag: Mijn oudste zoon, een van twaalf kinderen, aan wie ik een flinke steun heb, moet in dienst. Heb ik nu recht op kostwinnersvergoeding oAntwoord: Een verzoek om kostwin- dit werk nersvergoeding kan worden ingediend llltl .3 voeren, bij de afdeling militaire zaken van het Hiertoe moet de boot eerst kurkdroog gemeentehuis uwer woonplaats. Of o Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet I onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. daarna moet zij geheel afge- schuurd en van alle teer en verf ont daan worden. Nu wordt de bodem ge heel met glasvezeldoek bedekt, dergelijk verzoek zal worden ingewil ligd, hangt echter af van zoveel fac toren, dat wij onmogelijk daarop een direct antwoord kunnen geven. Als dikke laag plastic er op wordt redelijk is, wordt het zeker toegestaai aangebracht. Bij juiste behandeling de boot gegarandeerd waterdicht. U kunt het echter ook eens proberen de boot goed door en door droog te la ten worden. Alle naden en dichten met een stopmiddel ken. los hierin de in koud water ge- jen de verfhandel verkrijgbai weekte en flink uitgeknepen gelatine op en giet het nat over de vis. Zorg dat de vis goed onder staat. Sluit de fles af met vochtig cellophane, plak etiket op daarna nog eens flink en. Wellicht is dit ook al voldoende. Vraag: Hierbij zend ik u een door druk van een munt, die ik in het veld de aak. Vraag: Verleden jaar hebben wij voor de vakantie een opgebouwde red- dincb'ioi. eekut'hi uh.igonanl gebouwd). Het- heeft heel wat werk gek boot op te knappen. Dat was aardig gelukt. De boot was wel niet water dicht, maar het ging. Nu is de boot de rand op de helling geweest en op de slecht ste plekken )s een plaatje ijzer getim merd. Maar nu lekt de boot veel meer dan voorheen. Voordat de boot te wa ter ging, is zij flink geteerd, de datum gevonden heb. Het jaartal de doorsnede is 24 mm. Het rand schrift aan de ene zijde is CHRS. Rcgn. Vinci Imp. Aan de andere zijde is vermoedelijk een koninginnehoofd afgedrukt. Daar luidt het randschrift: Fr. Et. Nav. Rex. 1644, LVOXIIII D.G. Op de ene zijde zijn vier kronen aan onder elke kroon Vraag: Wij bezitten een schilderij /an de schilder D. Mühlhaus. Wie is leze schilderles) en hoe wordt zijn haar) werk door de kunstcritici be- kieren te oordeeld? Antwoord: Daar een datering ont breekt en de schilder zelf niet in onze naslagwerken kon worden opgespoord, is het niet mogelijk iets concreets mé de te delen. Gezien de onbekendheid van de maker is er kans dat de waar de niet groot zal blijken, maar raad pleeg eens een conservator van een onzer musea of een betrouwbare kunst handelaar. Vraag: In uw rubriek heb ik eens het recept voor bolussen gelezen, halve centimeter dikte. Snijd hiervan 2 cm. brede repen. De boter moet tot een zachte massa geroerd worden en daarna moet de stroop (suiker) en ka neel er door gemengd worden. Strijk dit mengsel over de deegrepen. Leg de helft van de repen slakken- huisvormig, van het midden uit in de pan of schotel, zo, dat telkens één winding de vorige bedekt. Leg de ove rige repen in de rondte op de eerste laag; begin hierbij nu aan de buiten kant. Vervolgens moet u de pan of schotel afdekken met een vochtige doek. Laat het deeg 30 minuten narij zen en reken tenslotte op een baktijd van 30 minuten. pop i oliekrijt. Nu weet ik niet 5et maken. Ik spiritus gepro- ik ben de juiste samenstelling verge- h°e 'k dat Schoon moet maken, ten. Moet er ook gist in? RSPSRc. Antwoord: U kunt bolussen maken omgekeerde L. In het midden met zonder stroop. In het laatste staat een A in een cirkel. geval kan u de stroop vervangen door Antwoord- TT heeft een mooie munt basterdsuiker naar smaak. Voor het levonden Het is een zogenaamde Louis deeg heeft u nodig 250 gram bloem. 1 ^"/b^d^drogist Als di strepen ech- gouden Lodewijk van Frank- melk. 20 gram gist en 4 gram zout. "tJrS^L Antwoord: Naar onze mening kan je hiervoor het beste K 2 R vlekken- dit middel is verkrijg- opS enkele plekken niet geheel rijk. Èr staat geen koningin op doch Voor vulling: 150 gram boter, 200 „let ^erem^Mveekriieén231 l toen dat gedaan werd. Is er het portret van Lodewijk IV, de zon- stroop of suiker, 1 theelepel ka- niet helemaal wegkrijgen. middel om de boot misschien .JHIHIIIBiBi binnen uit te behandelen De moeilijk- LUDovicus XIII Dei Gratia FRanciae heid is dat de bodem op de lekkende ET NAVarrae REX, ofwel Lode' J. Blase plekken niet geheel droog is te krijgen. Het moet al een preparaat zijn dat heel gauw droog wordt. De boot heeft te geen vlakke bodem en door de spanten goede 'is het moeilijk er bij te komen om er rond XIV. bij de gratie Gods, »n Navarre koning, de afdrukken is d neel. Maak deeg. kneed het goed en la; het flink rijzen. De braadpan of vuui Frank- vaste schotel moet goed beboterd woi Te oordelen den. munt nog in De aanrecht en de deegrol moet ermoedelijk bestuiven met bloem. Daarna moet rond honderd gulden waard zijn. Het het deeg uitrollen tot Vraag: Ik heb een hangertje met een ketting en een kruisje met het op schrift: Confi-xus -sum cruci Christo. Wat betekent dit? Antwoord: Ik ben bevestigd aan het kruis in Christus, d.w.z. In Christus ben ik gekruisigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2