ZIE FRIGIDAIRE NU woningstoffeerder magazijnbediende Samen Avondmaal vurige wens van groep hervormden en gereformeerden in Noordwijk In Noordwijk kwam de Kieswet in de knel LEZERS SCHRIJVEN ONS: Engeland versloeg Oostenrijk: 3-1 Asaf in zong Johannes Passion Treslong te Hillegom Omwisseling gelast van certificaten Terminus MEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 5 APRIL 1962 "C*EN GROTE groep hervormden en gereformeerden te Noordwijk aan -*-J Zee wil zo spoedig mogelijk gezamenlijk het Heilig Avondmaal vieren. Op een gisteravond in Die Ossewa gehouden openbare bijeenkomst van de onlangs gevormde hervormd-gereformeerde gespreksgroepen is lang durig over dit onderwerp van gedachten gewisseld, waarna eenstemmig werd besloten een brief aan de beide kerkeraden te zenden om die op de hoogte te stellen van het brandende verlangen van de ongeveer tachtig aanwezigen. In de brief zal ook worden aangeroerd de wens gemeenschap pelijke kerkdiensten te beleggen. Ds. N. J. Cupédo gaf een overzicht van hetgeen de laatste manden in de drie ge spreksgroepen is besproken. Wanneer men de kerkelijke gescheidenheid beziet van historisch standpunt uit dan lijkl het of de eenheid nooit tot stand zal kunnen komen. De deelnemers aan de groepen hebben evenwel begrepen, dat men niet moest uitgaan van ..iets" of van ..wat", maar van Hem, dat is Jezus Christus. Bij Hem moeten wij neerleggen onz* geschillen, onze liturgie, ons dienstboek onze belijdenisgeschriften, onze tradi ties. Dat hebben de groepen ook gepro beerd. Samen gebogen over de Bijbel en samen biddend zijn de mensen uit de ROLHOCKEY Nederland verloor van Zwitserland Het Nederlandse rolhockey-team heeft woensdagavond te Santiago In het toernooi om het wereldkampioenschap met 73 verloren van Zwitserland. De ruststand was 52. Argentinië—'Uruguay 40 (1—0); ItaliëBrazilië 63 <00); Spanje- Dui'sland 70 (3—0): PortugalChilli 102 (4—0). De stand xi Portugal Spanje Italië Argentinië Zwitserland Chilii Uruguay W,-Duitsland Nederland Brazilië •r nu als volgt uit: 7 7 0 0 14 55—7 7 6 0 1 12 31—7 7 5 2 0 12 22—13 7 4 0 3 8 1022 6 2 13 5 17- 7 2 14 5 23—24 11—25 10—25 15—28 11—40 versohillendc Kerken naar elkaar toe gegroeid. Zij beleefden het wonder van de vrede, van de samenwerking die in Christus if. Broederlijk Ds. W. Hoekstra belichtte facetten van de gevoerde discussies. Vaak was het zo. dat men helemaal niet meer in de gaten had met mensen uit gescheiden Kerken te doen te hebben. Men Herkende en kende elkaar als christen. Zo werden d# scherpste geschilpunten in broederlijke geest besproken en al nam men soms geen blad voor de mond. men sprak toch steeds slechts op een manier zoals het christenen past. De belangstelling en het enthousiasme nemen nog steeds toe. Tot ieders spijt was ds. Th. Ferwerda door ziekte verhinderd. Ook hij had gaarne getuigd van zijn grote dankbaar heid voor wat in zo korte tijd is bereikt. Dokter B. de Beer, die de leiding van de bijeenkomst had, deelde mee. dat als sluiting van het vergader seizoen op 7 mei in het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Hbofd' straat een voor ieder toegankelijke bijeenkomst zal worden belegd, waarop hopen te spreken mr. Anne Kist van het vormingscentrum Oud- Poelgeest en ds. P. D. Kuiper uit Sassenheim, praeses van de generale synode der Gereformeerde Kerken. DE (Van een onzer redacteuren) voorbereidingen voor de vorige week gehouden verkiezing van de Provinciale Staten zijn in Noordwijk niet geheel naar wens verlopen- Verscheidene kiezers hebben de lijsten van kandidaten niet thuisbezorgd gekregen, hoewel dit in de Kieswet uitdrukkelijk wordt voorgeschreven. Een gevolg hiervan is geweest, dat tal van mensen pas konden zien wie er zo al kandidaat stonden toen zij zich in het stemhokje bevonden. Theo retisch kan men stellen, dat de uitslag van de stemming hierdoor min of meer in beïnvloed. In arti-kel I 6 lid 2 van de Kieswet staat het volgende: De lijsten van kan didaten worden ter kennis van de kiezers gebracht door deze hetzij te vermelden op de oproepingskaart, hetzij al dan niet tegelijk met de oproepingskaart in af druk tenminste drie dagen vóór de dag der stemming aan het adres der kiezers te bezorgen. Op deze lijsten worden uit sluitend naam, voornamen of voorletters en woonplaats van de kandidaten ver meld alsmede haar nummers en, in voor komend geval, de namen of de aandui dingen der politieke groeperingen. De S.G.P.-propaganda (V) Het is mij een vreugde enige kantte keningen te mogen maken bij de dis cussie tussen de heren W. T. Hoogcndijk te Ocgstgeest en C. Lagendijk Papen- drecht. Dc heer Lagendijk spreekt over de be ginselen van de S.G.P. Hoewel de be ginselen een orthodox-protestantse poli tiek beogen, komt het ln de praktijk er op neer. dat de S.G.P de niet-protes- 'antse partijen, in casu de P.v.d.A. en de K V.P., indirect steun verleent. Doordat de S.G.P. In vele gemeenten en districten, waar de kiesdeler niet wordt gehaald, of waar men een aantal reststemmen overhoudt lijsten voor de verkiezingen indient, gaan vele stemmen verloren. Zouden de protestantse par tijen samen één lijst indienen, dan zou er voor slechts één partij een aantal reststemmen overblijven: bij verschillen de protestantse partijen resteert van zelfsprekend een veel groter aantal nut teloze stemmen. Keer op keer ls geble ken, dat door deze handelwijze rostze tels juist net niet bij een protestants- christelijke partij werden gevoegd, doch werden toebedeeld aan andere politieke groeperingen. Iemand die zich extreem uitdrukt, zou kunnen zeggen: „De kleine partijen steunen op indirecte wij; politieke tegenstanders." Degene die dit zegt, heeft geen ongelijk. De lezer te Papendrecht beveelt de lezer te Oegstgeest aan eens te kijken of diezelfde mate van vrijhetd (die de S.G.P. beoogt) ook in andere landen staat en dan speciaal ln die landen, die bijvoorbeeld op socialistische wijze wor den „bestuurd" of waar Rome de macht heeft". Het verdient aanbeveling nog eens duidelijk te stellen welke staten op so cialistische wijze worden bestuurd. De heer Lagendijk moet worden teleurge steld: er zijn geen staten die geheel op socialistische wijze worden bestierd. Het socialistische ideaal wordt het dichtst benaderd in Israël en zij het in Iets geringere mate in Frankrijk. De po litieke vrijheid ln deze staten is even groot als In Nederland. (Men verwarre socialistisch niet met communistisch Oosteuropese staten noemen zich „»o- ciallstische republieken", maar d cz* naam heeft met de bestuursvorm niets te maken). De tweede „groep" staten die door de heer Lagendijk wordt genoemd, zijn de landen ,,waar Rome de macht heeft" Deze lezer bedoelt kennelijk Italië. Ook daar is de politieke vrijheid naar Ne derlandse maatstaven groot (een uit zondering hierop vomt het eiland Sici lië). Een andere mogelijkheid is, dat de z.g. ..Kerkelijke Staat" wordt bedoeld dte in Rome ligt en die zo klein is, dat men nauwelijks van een staat spreken mag. (Het zou triest zijn als er thans nog mensen zouden zijn, die denken dat Rome ook nog ln andere staten de mach» heeft. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat het westrn- mcinse rijk reeds vele eeuwen geleden ten onder ging). Met alle bewondering die inzender de- zos voor de taalkunst van de heer Lagen dijk te Papendrecht heeft, moet het hem van het hart dat de zinsnede „In Spanje ging dit Jaar een protestantse militair voor Jaren de gevangenis in. Dat is Rome Jn 1962'enigszins lachwekkend aan doet. Niet omdat er wel eens militairen (ook protestantse) voor jaren de gevan genis ingaan (dit is ln de dictatuurstaat Spanje niet anders), maar omdat Spanje Rome niet is. Rome ligt zelfs niet in Spanje. In alle ootmoed ts het mijn wens dat ik het historisch en geografisch inzicht van de geachte heer Lagendijk heb kun nen verwijden. Dat hij een en ander tn de politiek praktisch toepassc Oeg5tgeest J P. BLOK Rgnaichtweg 54 Schoolstrijd en Mammoetwet Met grote instemming nam ik kennis van wat de heer H. Algra, voorzitter van de redactie van Nederlandse gedachten, in het nummer van dat blad van 24 maart 1962 over bovengenoemd onderwerp schreef. Hij vestigde er de aandacht op. dat vrijwel het gehele voortgezet onder wijs, bijzonder onderwijs is, Er zijn prak tisch geen openbare landbouw- en tuin bouwscholen. Met het landbouwhuis- houdonderwijs hetzelfde. Verreweg dc meest technische scholen zijn bijzon dere scholen. Hij vervolgt dan „Nu is de Mammoet- et aan de orde. En het is me reeds dui delijk, dat de linkerzijde ,de mannen van de doorbraak vooraan, willen vechten nieuwe situatie. Dat in verschil lende sectoren van het voortgezet onder wijs de bijzonder school, de vrije school, regel is, dat stéékt hen. En zij willen „de Mammoetwet" gebruiken om ever de ge hele linie, voor elke sector van het voort gezet onderwijs, de staatsschool priori teit te geven. Zij willen de tegenwoordige situatie radicaal veranderen. Er moeten staats scholen komen voor lager landbouwon derwijs, huishoudonderwijs, technisch on derwijs. en die moeten overal de zekere prioriteit hebben. Die moeten eigenlijk overal en het eerst aanwezig zijn". Deze woorden verdienen geheel chris telijk Nederland duidelijk in de klinken. Hier wordt de kern van de zaak geraakt. Ons christelijk volk, welke partij het ook stemt, dient hier tot het uiter ste waakzaam te zijn. Het is dan ook te hopen, dat de protestants rechtse frac ties dit punt in het middelpunt van haar beschouwingen zullen plaatsen. Hopelijk is deze laatste waarschuwing overbodig. Misschien echter niet. Helemaal gerust mag ons christelijk volk niet zijn, want een soortgelijke situatie heeft zich reeds eenmaal voorgedaan en toen is het hele maal mis gelopen. Ik doel hierbij op de gang van zaken bij het kleuteronderwijs. Daar was de situatie precies eender als thanj bij het voortgezet onderwijs, hiervoor bedoeld. Niet minder dan 89 procent van de kleu ters ging naar „bijzondere" kleuterscho len. Toen kwam het ontwerpKleuter- onderwijswet in de Staten-Genera al de orde. Men zou hebben verwacht dat door de christelijke fracties alles op al les zou zijn gezet om hier het aloude richtsnoer de vrije bijzondere school re gel. de openbare aanvulling, met kracht zou zijn verdedigd. Helaas, en wonderlijk genoeg, niets daarvan. Hoewel geen wet of grondwet daartoe noopte, werd zonder verzet mee akkoord gegaan, dat dit oude adagium werd verloochend en omgezet ln zijn tegendeelde openbare kleuterschool regel, de bijzondere al leen financiële gelijkstelling. Het is goed dit ,in verband met de be handeling van de Mammoetwet, thans naar voren te brengen. Een gewaar schuwd man geldt voor twee. Dit sma delijk verraad aan een der hoogste er meest centrale beginselen van onze schoolstrijd mag zich niet herhalen. Daarom zijn wij de heer Algra dubbel dankbaar voor zijn diep-ernstige waarschuwing. Leiden. P. G. KNIBBE Warrnonderweg 45. Pleegouders gezocht Men schrijft ons: Regelmatig kwamen met post en giro de aanmeldingen en giften binnen voor dc Ambonese kinderen. In Katwijk en omgeving is er nu plaats voor 29 kinde ren. terwijl er aan giften f 152,50 is ontvangen. Via deze weg aan alle ge vers (ook de onbekendeonze hartelij ke dank. Zojuist ontvingen wij bericht, dat er nog meer pleegouders worden gezocht De aanmeldingstermijn ls verlengd tot zaterdag 7 april. Ook uit Rijnsburg (waar 8 kinderen komen) en Katwijk aan Rijn zijn aanmeldingen zeer welkom. Voor Katwijk e.o.H. F. van VLIF.T. Pr. Hendriklaan 1, giro 563586 lij6ten worden gedrukt in de volgorde van de toegekende nummers. Geen interesse In Noordwijk is het gebruik, dat de lijsten niet op de oproepin-gSkaart, maar op een afzonderlijk vel papier worden af gedrukt. Tot aan de laatstgehouden ver kiezing werden deze lijsten steeds bij de kiezers bezorgd door -gemeenteambtena ren, die voor dit' werk dat bulten de kan tooruren werd verridht, een vergoeding kregen. Dit jaar bleken de ambtenaren eohter geen interesse voor de bezorging te feeibben en toen is besloten de posterij en daarmee te belasten Ten gemeentehuize - verwijst men nu naar de PTT wat de incorrecte bezorging betreft. Op het Noordwijkse postkantoor is men evenwel van oordeel, dat de schuld todh bij de gemeente ligt, doordat zij de lijsten te laai op het postkantoor 1 hebben laten afgeven. De posterijen Noordwijk ihebben een bepaald aantal dagen nodig om lijsten, folders of brieven huis-aan-huis te bezorgen. Door de te la te afgifte van de lijsten op 'het postkan toor zou het organisatieschema eniszi-ns war zijn geraakt met als gevolg, dat gedeelten van straten van de bezor- ging zijn uitgesloten Op het gemeentehuis verweert men zich door te zeggen, dat de pos terijen dan maar te kennen hadden moeten geven, dat het te laat was een goede bezorging. Dan zou den de ambtenaren het toch zelf hebben gedaan. Ten postkantore heet het echter, dat men op het gemeen tehuis wel degelijk wist, dat men aan de late kant was. Herhaaldelijk zou van de zijde van het postkantoor zijn aangedrongen op een spoedige af gifte van de lijsten. Desgevraagd deelde men ons mee, da de lijsten voor de gemeenteraadsverkie zing straks ook we worden verzonden. Het Engelse team heeft Oostenrijk woensdagmiddag in het Londense Wem- bley-stadion met 31 verslagen. Bij rust was de stand 20 Het is geen enerverend duel gewor den dat de 50.000 toeschouwers het immense stadion was nauwelijks half gevuld hebben gezien. Engeland heelt de strijd volledig beheerst en indien Gernot Fraydl het Oostenrijkse doel niei zo voortreffelijk verdedigd had. was de score stellig aanzienlijk ongunstiger ge weest voor de gasten. Het Oostenrijkse team stelde na zijn prachtige successen danig teleur. Ook de Engelsen zelf kwamen maar tot een bescheiden prestatie in deze „trainings wedstrijd" voor het toernooi om hel wereldkampioenschao. Vooral de voor hoede. waarin ..golden boy" Jimmy Greaves hij speelt vandaag met Tot tenham tegen het Portugese Benfica niet was opgenomen, bleef beneden de verwachting. Van de drie Engelse tref fers was er slechts één het gevolg van een gave combinatie. Bij het eerste doel- ount veranderde spil Karl Stopz, die een eoede wedstriid soeelde doch beslist geen geluk had. de bal van richting De tweede treffer ontstond uit een straf schop. eveneens veroorzaakt door Stopz. In d* zevende minuut nam Engeland de leiding. Toen het schot van midden voor Rav Crawford door Stonz van rich ting veranderd werd. was doelman Fraydl volkomen kansloos. Een half uur later was de 35-jarige stoonersnil op nieuw oorzaak van een Engels doelnu stonz viel Connolly in het strafsehow h'»d ongeoorloofd aan. T.inkshaK Flowers kogelde de nenalty onhoudbaar in de touwen (2—0) Na rust speelden de Oostenrijkers linksbinnen Fiala vervingen door Flogl. anzienliik beter dan in de eerste helft Zij konden echter niet voorkomen dat debutant Roger Hunt de stand op bracht. De Liverpool-rechtsbinnen sloeg doelman Fraydl met een gerichte kopbal. n kwartier voor het einde kreeg Oostenrijk loon naar werken. Een goede pass van rechtsbinnen Hof vormde de inleiding van het enige tegen-doelpunt. Middenvoor Muzek nam de bal goed •nee en passeerde doelman Ron Sprin- zett van dichtbij (3—1). Westduits I'm ad team kloote De Zwaluwen In ons bedrijf is plaats voor een volledig vakbekwame en een accurate Zo mogelijk met ons vak bekend KANAALSTRAAT - HEREWEG Telef. 02530-3076 en 3032 Na 6 uur 3291 WONINGINRICHTING h"|JTr LISSE Het elftal van De Zwaluwen het team van „Jong Oranje" kwam onder die naam uit heeft woensdagavond in het Tivolistadion te Aken voor ampei 9.000 toeschouwers bii stromende regen 31 verloren van een Westduit) jeugdteam. Alle doelpunten werden vooi ist gescoord. Slechts in het eerste kwartier van dt ontmoeting hebben de Nederlanders het initiatief gehad. Het speltype Zwaluwen was echter te simpel solide Duitse verdediging in erg grote moeilijkheden te brengen. Tegen de ÏSrtst^m'inuutdTteSi nf STeên "doe" De Johannes Passion komt ount van middenvoor Bereste.n, De Ned J'« ^egoro o'l "„e l™".- /.C1ÏIr]SLzou het misschien met de veranderde geestelijke instelling te maken hebben? DE chr. oratoriumvereniging Asaf te Hillegom gaf, de goede gewoonte getrouw, een uitvoering van Bachs Johannes Passion. Gezien de volle Treslongzaal geloven we dat deze traditie zich nu wel stevig in het Hille- gomse muziekleven gevestigd heeft. Vooral omdat er te veel in de breedte werd gespeeld. Toch slaagde linksbinnen De Vries (Sparta) er na twaalf minuten bi de gelijkmaker te scoren. Met een afstandsschot verraste hii doelman Traska volkomen (1—1). Na dat enige Ned. doelDunt kregen De Zwaluwen geen kansen meer. Treffers van rechtsbuiten Ruehl en linksbinnen Konietzka. resp in de 25e en 32e minuut, maakten dat de ruststand 31 in het voordeel van de Westduitse combinatie werd. Na rust leed het spèlpéü door de steeds heviger wordende slagregens. Ook in Ueze tweede helft beheerste de West duitse jeugd de strijd volkomen Eén minuut voor het einde kreeg Bergstein een unieke kans op een vierde doelpunt van de gastheren Een strafschop, ver oorzaakt door stopper Borghuis (GVAV' die linksbinnen Konietzka ten val bracht, schoot hii echter te slap in. Doelman Van Ier Merwe zag kans het schot te stoppen. Bii Nederland waren stopper Borghuis, de PTT zullen I linksbinnen De Vries en rechtsback Dc Groot (GVAV) de beste, spelers. In kort geding voor Haagse rechtbank De vice-president van de Haagse recht bank, mr. J. Prins, heeft gisteren uit spraak gedaan ln het kort geding, dat het Amsterdams bankierskantoor Teixei- ra de Mattos had aangespannen tegen de N.V. Terminus, in casu tegen de stich ting, waarin het stemrecht van 200 aan delen dezer N.V. is ondergebracht. Deze stichting, waarin een meerder heid van de aandelen Terminus is on dergebracht, is in het leven geroepen om verspreiding van de aandelen te voor komen en de eenheid ln de groep te be waren. Van de totaal uitgegeven 25 preferente en 340 gewone aandelen bezit de stichting 18 preferente en 182 gewone aandelen. Tegen de aandelen zijn niet- royeerbare certificaten afgegeven. Van de 200 aandelen heeft de stichting er reeds 193 verkocht, doch de certificaten zijn niet omgewisseld tegen aandelen. Het grootste deel van de certificaten heeft het bankierkantoor Teixeira gekocht, de rest is in handen van de Landbank N.V. In kort geding had het bankierskan toor gevorderd dat de certificaten om ge- Voetbal Het Bulgaarse nationale elftal heeft in het kader van de voorbe reidingen op het eindtoernooi om het wereldkampioenschap woensdag te Sofia met 40 gewonnen van de Braziliaanse club Gremio. Bij rust leidde Bulgarije met 20, Voetbal De Italiaanse club FC Bologru heeft door een 30 zege op Slovan Nitra (Tsj.Slov.) de „Mitropa- eup" gewonnen. Het was de tweede finalewedstrijd, die woensdag in het gemeentelijke stadion van Bologna plaatsvond. De eerste ontmoeting tussen beide ploegen was in een gelijkspel. 2—2 geëindigd. Engels voetbal De uitslagen van de wedstrijden, woensdagavond gespeeld voor de Engelse league, lulden: Eerste divisie: Bolton Wanderers-Everton 11: Leicester City-Manchester United 43. Een ontmoeting tussen vertegenwoordi gende teams van de Noordlerse league en de league van de Ierse Vrijstaat, te Belfast gespeeld, eindigde in een 31 zege voor Noord Ierland. wisseld zouden worden tegen aandelen In zijn uitspraak zei de president, mede gezien de stukken en de correspondentie tussen de Stichting en respectievelijk Teixeira de Mattos en de Landbank, dat men bereid was de certificaten om ruilen, doch dat men hierop later v teruggekomen. Hij gelastte tot ling van de certificaten. In zijn overw ging stelde de president dat duidelijk gebleken dat de erfgenamen geen interes se hebben in de N.V., aangezien zij hun belangen van de hand hebben gedaan (198 van de 200 certificaten zijn inmid dels verkocht). Gezien de feiten is de wezenlijke betekenis aan de stichting ontvallen, aldus de president zodat in redelijkheid niet meer is vol te houden, dat de certificaten niet omgewisseld kun nen worden. De president was van mening, dat geen termen aanwezig waren het voi voorraad uitvoerbaar te stellen. Dirigent Cor Kool heeft zijn eigen op vatting over de manier van uitvoeren. We kenden die al en menen nog altijd, it het de juiste is. Reeds in het beginkoor, die overwel digende aanroep van een gelovige massa, zet Kool, om zo te zeggen, zijn koers uit. Het tempo neemt hij vrij hoog, zodat een doorgaande stroom ontstaat. De de tails. de enkele motieven, zijn hierin minder belangrijk dan de grote lijn. Daar- verwonderde het ons, dat hij bij het capo", waar het begin weer wordt opgenomen, plotseling te lang pauzeerde. Zo werd de stuwing abrupt onderbroken. Ook verderop, vooral ln de koralen, kwamen nogal wat afwijkingen van de gestelde regel voor. In koraal (15) bij voorbeeld leken de staccati op „weisst du nicht", willekeurig en ongewenst. En de points d'orgue aan het eind van de regels (al komen die dan ook ln enkele uitga ven voor) passen, naar onze mening, niet in Kools opvatting. Zo was er wel meer, Daartegenover stonden de snel gezongen volkskoren, die bijzonder suggestief werkten. Een enkele maal overtrof de snelheid echter ver de kennelijk door de componist bedoelde, Men kan dit afleiden uit de toegepaste Het koor heeft met veel ambitie ge zongen. De akoestiek van de zaal, grillig en bepaalde klankkleuren en toongebie- den sterker dan andere accentuerend, deed de mannenstemmen, althans voor de toehoorders achterin, vaak duidelijker dan die van de dames uitkomen. Maar dit gebeurde weer niet altijd, zodat men zélf dan maar een ideaal evenwicht moest fantaseren De heren zongen enthousiast en slag vaardig, maar wat los verbonden en niet altijd in vloeiende gave lijnen. In de ko ralen deden zich deze bezwaren veel min der of in 't geheel niet voor. De dames zang toonde voldoende glans en zeker heid In 't algemeen moeten we opmerken dat de rustige afwerking, het even doen uitkomen van een stem en meer van zul ke kleine, doch voorname voordrachts elementen, bij dit stevige tempo niet veel kans tot gelding kreeg. Ook de dictie hadden we graag wat sprekender ge hoord. Dit alles neemt niet weg, dat deze uitvoering een redelijk gunstige hoofd indruk naliet. Dit was te danken aan d< betrouwbare leiding, de verworven vaar digheid en de toegewijde aandacht vai de koorleden. Bert van 't Hoff zong de zware evan gelist-partij behendig, met levendige uit drukking. In de hogere liggingen trof hij niet altijd raak. daar maakte de stem ook de indruk niet geheel vrij in de be weging te zijn. De niet volkomen geëga liseerde toon was in het middengebied het mooist. Kees Deen-ik vertolkte de woorden van Christus vóór alles mooi en soepel van klank. De expressie was vriendelijk, maar niet sterk aansprekend. De bas Jan Huls bos voldeed in de kleine partijen en be wees zich een behoorlijk bedreven aria- vertolker. Tony Jaanus-Rebel was vooral te prij zen in de beruchte, ondankbare alit-aria „Von den Stricken," waarin de mooie stem zich ongedeerd door alle hobo-strik ken heenbewoog. De sopraan Joke Rima- thé deed onzeker, misschien wel door nervositeit, in de aria „Ich folge dir gleichfalls," doch zij herstelde zich be langrijk in de tweede aria, waar de toon wel rijper klonk en de intonatie steeds Als orkest fungeerde een groep leden van een (ongenoemd) radio-orkest. Het spel was uiteraard vakkundig, maar in de afwerking, de zorg voor de gave lijn, schoot toch een deel der spelers tekort. We noemen alleen maar de niet steeds bevredigende hobo-obligaten. Richard Heidema bespeelde het elek tronisch orgel met bekwaamheid. Maar het instrument past nu eenmaal kwalijk in een Bach-werk. De toon klonk wat brutaal en enkele bijgeluiden waren soms bepaald hinderlijk. Joh. van Wolfswinkel. SHS zegevierde over I DWV verloor ondanks Stanley Matthews Hamborn 07: 2-1 Een stukje Schevnings vuurwerk weru gisteravond afgeschoten tijdens hét oefenduel tussen SHS en het Duitse Hamborn '07, gespeeld in een gestaag neervallende regen op het VUC-terrein. Het gebeurde na veertien minuten. De Scheveningers rutetêh snel op over rechts en nadat een gave voorzet eerst was weggewerkt door de Duitse defensie be landde het leer op een afstand van cir ca dertig meter van het doel bij Jan Fransz. Die zette al zijn kracht achtei een schot en niemad zag de bal eigenlijk meer voordat hij al goed en wel tegen het netwerk tot stilstand kwam. De Duitse doelman knipperde even met de ogen: zoiets maak je niet vaak mee. Dal betekende al 20 want de mannen van Houtrust hadden in dat eerste kwartier de Duitsers volledig in hun green en na zeven minuten al belandde de bal in de rechterbenedenhoek van het Duitse doel door een droge knal van korte afstand van -de voet van Jan de Kleyn. De Scheveningers bleven het initiatief houden maar het doel kon toch niet meer gevonden worden. Het was, de slechte weersomstandigheden in a-anmer» king genomen, een aantrekkelijk duel met een fel en snel spelend SHS. Toch waren de aanvallen van de gasten ge vaarlijk en na 38 min. resulteerde dat tn een "treffer van Schiokart, die een door Kutterink teruggeslagen bal reso luut in de touwen werkte: 2—1. Deze stand bleef gehandhaafd. Hoewel de Duitsers in de tweede helft veel ster ker werden en de verdediging van SHS met weinig kunst en veel vliegwerk nauwelijks de situatie baas bjeef. 's werelds meest verkochte koelkast tegen Euromarktprijzen vanaf f. 398.- bij de speciale Frigidaire-dealer iRjl Fa. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN, Aalmarkt 1215, Leiden, tel. 21782 ■i iMi-HUHUi ■J |.MII 4*'M I H UH1 i w i n Voetbal-tovenaar Stanley Matthews heeft de Amsterdamse tweede klasse amateurvereniging: DWV niet tot een overwinning op de credivlsleploeg Dc VolewUckers kunnen leiden. In een kil Olympisch stadion, waar ongeveer 4000 toeschouwcis de stromende regen trot seerden ó>n het Engelse voetbalfenomeen eens te zien, verloor het gouden DWV woensdagavond de erewedstr(jd tegen de aloude rivalen met 42. Matthews was kennelijk het veld in gegaan met de opdracht van zijn huidige club Stpke City om zijn kostbare benen te sparen. De 47-jarige schuwde zoveel mogelijk de persoonlijke duels en viel dan ook niet aan. Maar als hij ln het spel betrokken werd en dat geschiedde uiteraard nogal eens kwamen er meestal haarzuivere passes naar vrij staande DWV-ers, die vooral in de eerste helft geïnspireerd werden door de aan wezigheid van de Engelse voetbalbe roemdheid. Het was voor De Volewijckers dan ook bepaald een verrassing dat zij na een half uur spelen tegen een 20 achter stand door doelpunten van Amusse en Zwolsman aankeken. Nog voor rust gaf Boogaard de stand een wat redelijker aanzien voor de semi-profs: 21. Tn de tweede helft besliste de betere conditie van De Volewijckers en door doelpunten van Schaft (2 x) en Kick werd het ten slotte 4—2. Daar kon zelfs Stanley Matthews niets aan doen. Dammen Eindstand L.D.D.B. overgangsklasse K.D.C. 11 S - 2 O.G.B11 7 3 1 L.D.C11 6 4 1 D.C.L11 7 1 3 H.D.C11 6 2 3 D.V.N11 5 3 3 K.W.Z11 5 2 4 W.D.G11 3 3 5 A.D.C. 11 3 1 7 L.D.V11 1 3 7 Zw. dam 11 3 8 S.D.V 11 1 1 9 Uitslag beslissingswedstrijd Zwammer- dam-S.D.V. 10—10 en 8—12. Prom/dcgr. wedstrijden Zwammerdam- Zegveld 119 en Zegveld-Zwammerdam 10—10 Turnen Nadat de heren dinsdag i Oldenburg een nederlaag hadden gele den, verloor woensdagavond te Freiburg ook de Westduitse damesploeg de lan- denwedstrijd tegen Rusland, De Russin nen zegevierden met groot verschil. In de persoonlijke eindrangschikking bezet ten zij de eerste vijf plaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4