ELK ffiflETS VOORn" J.H ecft ÉtOfifce Ky Leven in Algerije herneemt zijn loop Amerikaanse missie mag gebouw niet verlaten Wat weten we toch weinig! Gekrakeel bij de Caltex Performance Test E0N 5 signaal deed 01irUSt 111 Argeiltlllie llll val op V.S. mogelijk algewend aanval op vermoeden Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse strategische luchtcommando heeft bevestigd, dat een verkeerd signaal op het hoogtepunt van de Ber- Jijnse rrisis in het najaar van 1961 in de richting van een aanval op de Verenigde Staten wees. In een verklaring van het strategische luchtcommando werd een artikel ii Washington Star bevestigd, waarin klaard werd. dat in alle delen vai wereld op de bases van het luchtcom mando vliegtuigen met waterstofbom men aan boord de startbanen opreden. Het was echter niet waar. zo werd verklaard, dat het ruim vier minuten duurde voordat bleek, dat een oorlog mogelijk was. ,.In een kwestie van se conden hadden wij contact met het snel le waarschuwingssysteem voor ballis tische projectielen te Thule op Groen land. Vernomen werd dat het er nog was en dat het niet aangevallen werd". ,.Toen wisten wij dat er een com municatieprobleem bestond", aldus een woordvoerder voor het strategische luchtcommando. Volgens het artikel in de Washing ton Star doofden 's morgens om 5 uur de lichten op een signaalbord. hetgeen er op wees, dat er in Thule iets Het signaal werd hersteld en ma; te maken. Daartoe is een aantal extra lijnen in gebruik genomen, waardoor het risico van het uitvallen van de enkel voudige lijn automatisch door de ande re geëlimineerd wordt. Ecuador breekt v met Castro De regering van Ecuador heeft de Cu baanse ambassadeur te Guayaquil zater dagavond meegedeeld dat zij besloten heeft de diplomatieke betrekkingen met Cuba te verbreken. Eerder was de Ecuadoriaanse president. Arosemena Monroy, van plan geweest het volk in een volksstemming te laten beslissen over de vraag of de diploma tieke betrekkingen al of niet verbroken moesten worden. De strijdkrachten en de voornaamste politieke partijen waren tegen een dergelijk referendum. De eis van de strijdkrachten tot ver breking van de diplomatieke betrekkin gen had enkele dagen geleden tot een kabinetscrisis geleid. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuw kabinet thans gemakkelijker zal blijken te zijn. Diplomaten nemen hun ontslag De militaire leiders in Argenti nië hebben er hun verwondering over uitgesproken, dat er bij de Argentijnen zo veel onbegrip heerst over de rol, die de mili tairen hebben gespeeld bij de jongste gebeurtenissen. In een gemeenschappelijk communiqué stellen zij, dat hun enige doel is geweest de nationale eenheid en de eendracht tussen alle Argen tijnen te verzekeren. Zij stellen een „politieke wapenstilstand" voor om gezamenlijk een oplos sing te bereiken. De nieuw be- edigde president Guido zet zijn pogingen om een kabinet te vor men voort. Het is wellicht moge lijk een meerderheidsregering te vormen, wanneer hij erin slaagt een coalitie te bewerkstelligen tussen de twee radicale partijen. Inmiddels heeft het Hooggerechtshof het overnemen van de uitvoerende macht door president Guido grondwet tig verklaard. Alle diplomatieke verte genwoordigingen zijn van deze uit spraak op de hoogte gesteld. Het is ech ter niet waarschijnlijk, dat het buiten land de nieuwe president spoedig zal erkennen: De Braziliaanse minister van buitenlandse zaken is teruggekomen van eerder gepubliceerde verklaring, als Brazilië geen moeilijkheden voor zien bij de erkenning van het nieuwe bewind. Ook in Mexico en Costa Rica wordt voorlopig geen erkenning overwogen. De V.S. zullen .,in overleg met him vrienden van het westelijk halfrond" hun beleid inzake Argentinië vaststel len. Zoals bekend heeft president Betan- court van Venezuela de Venezolaanse vertegenwoordiging uit Buenos Aires teruggetrokken. Solidair Weekeinde betrekkelijk rustig de Pa- rijse Santégevangems. onder wie drie generaals, hebben gisteren een honger staking gehouden uit protest tegen het doodvonnis, dat vrijdag over twee leden van de OAS. is geveld. Ben Bella, vice-premier van de voor lopige Algerijnse regering, en vier andere Algerijnse leiders die in Frankrijk ge vangen hebben gezeten en na de wapen stilstand zijn vrijgelaten, zijn dit week einde in Kairo aangekomen. In zijn eerste interview na zijn vrij lating zei Ben Bella verheugd te zijn over de bestandsovereenkomst. Hij noem de het een stap in de goede richting. Over zijn gevangenneming in 1956 verklaarde Ben Bella, dat alles zo snel in zijn werk ging dat hijzelf en de andere ontvoerde leiders op het laatste moment niet meer konden doen dan wat een verzetsstrijder als „laatste toevlucht" overblijft. (Zoals bekend werd hun vliegtuig door een Franse jager onderschept en gedwongen in Algiers te landen, waar Ben Bella en de zijnen werden gearresteerd). In Algerije is het na de sta- kingen en aanslagen van de afge lopen weken dit weekeinde be trekkelijk rustig gebleven. In ge heel Algiers zijn gisteren drie moslims door Europese terroris ten om het leven gebracht. Dit is het geringste aantal slachtoffers dat op een dag gevallen is nadat het bestand twee weken geleden werd afgekondigd. Het leven her neemt weer zijn normale loop. Winkels, restaurants en kantoren zijn weer open, hoewel sommige moslims uit veiligheidsoverwe gingen nog steeds niet op hun werk verschijnen. Door middel van pamfletten heeft men de be volking aangeraden deze kalmte te handhaven. De Europeanen in Algiers hebben gis teren slechts gedeeltelijk gevolg gegeven aan de oproep om de dag te beschouwen als een „dag van rouw" ter herdenking van de vijftig Franse burgers die vorige week maandag bij een betoging werden doodgeschoten. De oproep was uitgegaan van de anti-regeringsgezinde beweging „Je suis francais", die geleid wordt door de burgerpiloot August Arnould. De bioscopen en sportinrichtingen werden druk bezocht, hoewel de beweging de eigenaars verzocht had zondag niet open te zijn. Volgens het opperbevel van het Franse leger in Algerije hebben vorige week ongeveer honderd O.A.S.-leden onder lei ding van de bij verstek ter dood veroor deelde ex-kolonel Gardes in West-Alge- rije een overval gedaan op drie militaire posten en deze bezet. Pogingen om de mohammedaanse hulptroepen en de be volking tot steun aan de O.A.S. te be wegen, waren echter mislukt. Veiligheids troepen hadden ten slotte met steun van de luchtmacht de drie posten heroverd en vijf gedeserteerde officieren gevangen genomen. FRANKRIJK In zuidwest-Frankrijk hebben veilig heidstroepen 46 personen gearresteerd die zouden behoren tot het netwerk van de organisatie van het geheime leger in deze streek. Een der aangehoudenen is een officier van de valschermtroepen. De leider is nog op vrije voeten. Wapens ammunitie en documenten zijn in beslag genomen. hun ontslag ingediend wegens de recente gebeurtenissen in hun land. Onder hen zijn de ambassadeurs in Italië, Spanje. Paraguay en Gua temala. Ook de ambassadeurs bij de Heilige Stoel en in Brazilië zou den van plan zijn hun ontslag in te dienen. Zij staan allen bekend als aanhangers van Frondizi. Wanneer Guido een coalitieregering kan vormen van de twee radicale par tijen (de radicalen van Frondizi en de radicale volkspartij!, dan is het zeer goed mogelijk dat de rust in Argentinië zal weerkeren, zelfs als de aanhangers van Peron hun zetels innemen. Het is echter hoogst onwaarschijnlijk, dat de peronisten hun zetels zullen mogen in nemen. Een van de voorwaarden, die de militairen bij de ambtsaanvaarding van Guido hebben gesteld, is immers, dat hij alle politieke activiteiten van pe ronisten, castroïsten en communisten ongedaan zou maken. Uit Madrid wordt gemeld, dat ex-dic- tator Peron overweegt een peronlstische regering in ballingschap te vormen. Bin nenkort zouden deze plannen besproken worden tijdens een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van de peronlstische beweging. 1 Russische reactie op „huisarrest" Felle aanval op Kennedy Op twee fronten hebben de Rus sen gereageerd op de recente Amerikaanse maatregel betref fende het reizen door West-Duits- land van leden van de Russische militaire missie in Frankfort. Ten eerste is de leden van de Ameri kaanse militaire missie in de Sowj et-zone van Duitsland een reisverbod opgelegd, tenzij met toestemming van maarschalk Kon- jef. Ten tweede een heftige aanval in de Prawda op president Ken nedy, als zou deze een preventieve kernoorlog beogen in geval van een dreigende Russische aanval op West-Europa. Zoals bekend worden leden van de Russische missie in West-Duitsland be geleid door militairen, (Elke dag... 3 maanden lang! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar.) Tornado teistert Florida: 15 doden Het stadje Milton (4.000 inwoners) in Florida is zaterdagmorgen ge teisterd door een hevige wervel storm, die aan vijftien mensen het leven heeft gekost, terwijl drie ge wonden nog in levensgevaar verke ren. In het ziekenhuis,, dat de toevloed van slachtoffers niet af kon, worden nog 26 ernstig gewonden verpleegd. Vele tien tallen gewonden moesten doorgestuurd worden naar een ziekenhuis in een na burige stad. De schade bedraagt zeker anderhalf miljoen dollar. De slurf van de torna do heeft een spoor van honderd meter breedte en elf kilometer lengte door de stad getrokken. Een van de inwoners werd toen hij zijn opengewaaide huisdeur even dicht wilde doen de lucht in gezogen en twee straten verder pas weer neergezet. Een ander voelde hoe zijn auto door do slurf werd opgenomen. Hij kon nog toevlucht zoeken in een duiker onder de autoweg Hij vertelde, dat toen hij omhoog keek, een rossige zwarte wolk in een soort trechter veranderde, waar uit een sliert tot op de grond zakte. In die slurf zag hij van alles huisraad, stukken plaatijzer, dakpannen en zelfs de lichamen van twee kinderen en een 865) Het zal u wel vallen, met welk ee genwoordig spreken kleinste eenheden vj W(j kennen. Juist ov den wjj het even hebben, danks het veelvuldig gebruik woord „atoom", weet me eigenlijk niet precies wat dit heel boekdeel :ens zijn opge- straal van lichtdeeltjes, en toen u de gemak wij te- zon door een spleet van de gordijnen an atomen, de of een gat in de luiken zag schijnen, de materie die kon u zich met die voorstelling uit rennen" wil- stekend verenigen, want het licht ge- on- droeg zich In dat geval inderdaad als i het als een straal die een rechtlijnige toch weg volgde. Plaatst u echter een voor lichtbron voor een klein gaatje, dan als het gaatje, héél wat en degeen die zich daar- dan wél? Een golfbeweging. TOCH IS IIFT ZO! interesseert, breide litteratuur hierover maar raad plegen. Het staat vast, dat het atoom niet het enige ding is waar over we herhaalde lijk spreken onge acht het feit, dat daarvan pen die we gemakshalve hebben golfbeweging, dan ingevoerd om enig inzicht in de ons van lichtdeeltjes omringende wereld te krijgen, delen dit lot; de zwaartekracht, elektrici teit, energie, en allerlei andere Indien we in het water een golfbe weging opwekken en we plaatsen een scherm met een kleine opening in dat water, dan zien we dat de golfbe weging zich vanuit die nauwe opening in alle richtingen En zoals het met het licht gaai is het met alles gegaan, waar nn men dacht dat men het wel stellingen die we herhaaldelijk te wist, doch waarin zich een tweeledig pas brengen, blijken in dc diepste karakter openbaarde dat p— grond niet anders te zijn dan i geheel beeft kunnen vereni van de realiteit ontbreekt. Laat u zich door deze ontboeze mingen echter niet verleiden tot hoongelach in de -ichting der natunr- het fundament gen. Wat is materie? Een klomp par tikeltjes? Akkoord! Een hoeveelheid golfbewegingen in de ruimte? Oók goed! Dank zij deze onzekerheden Is kundigen. aan wie de stevige grond zich een revolutie in het denken aan waarop zjj In de vorige eeuw ston- het voltrekken, die in kracht alle len, ontvallen is, In de eerste plaats hebben zij door dergelijke be- grippen en voorstellingen in elkaar der kan onze diagnose voorlopig niet te knutselen, ons aardig op weg ge- taan. holpen een paar uiterlijkheden ons heen te begrijpen. In de tweede plaats zou u In het hoongelach ook uzelf moeten betrekken, want u doet niet anders dan de gesmade natuur kundigen. Immers, hoe vaak gebruikt u nle' het woord „licht"? We weten in he' ilgemeen uitstekend wat daarmee wordt bedoeld, maar weet u ook wat het is? Mocht u niet filosofisch zijn aangelegd, doet u dan geen moeite, want niemand weet het. We hebber op deze plaats vroeger al gezegd, dat licht kan worden opgevat als een Veronderstelt u liever eens oin weer eens op een ander onderwerp te belanden dat u 50 per weck verdient, met een opslag van 1 per week. Uw buurman verdien! echter 500 per maand, met een iaarlijkse opslag van 100. Bent u lan niet een tikkeltje jaloers? Dat moet u dan beslist niet zijn, want van het bedrag dat u in 6 jaar tijds ■néér hebt verdiend dan hij kunt u 'Ich een geriefelijke auto aanschaf- 'en. Voor zover u die tenminste al ilet heeft. Daarover een volgende keer. buiten het gebouw van de missie komen. Dit omdat de Russische reactie op het Amerikaanse protest inzake de beschieting van een stafauto „onaan vaardbaar" genoemd wordt. De Russen zijn nu verder gegaan. Voor het gebouw van de Amerikaanse' militaire missie in Potsdam is een wacht geplaatst en het personeel moet een vergunning van de Russische bevel hebber in Oost-Duitsland, maarschalk Konjef, laten zien, om het gebouw te verlaten. De Russen in West-Duitsland mogen het gebouw van hun missie on gehinderd verlaten. De Amerikanen verklaarden, dat deze Russische maatregel weinig uitwerking zal hebben, daar van Amerikaanse zijde reeds een einde gemaakt is aan het reizen door Oost-Duitsland. Kernoorlog De Prawda, het Russische partijblad, heeft de scherpe aanval op president Kennedy gelanceerd naar aanleiding van een artikel van Stewart Alsop in de Saturday Evening Post. Alsop laat Kennedy hierin zeggen, dat de V.S. het initiatief tot een oorlog met kernwapens moeten durven nemen, wanneer er bij voorbeeld sprake is van een Russische aanval op West-Europa. De Russen verzwijgen een latere ver klaring van het Witte Huis, waarin pers chef Pierre Salinger zegt, dat er nooit twijfel aan heeft bestaan, dat „alle be schikbare middelen zullen worden ge bruikt" om een grote Russische aanval met conventionele strijdkrachten, waar door West-Europa onder de voet zou kunnen worden gelopen, tot staan te brengen. De Prawda betoogt, dat de V.S. opnieuw het ..monsterlijke denk beeld van een kernoorlog omhelzen". De „waarnemer" is van mening, dat Washington hiermee het standpunt, dat de V.S. nooit als eersten kernwapens zullen gebruiken, heeft laten varen. Tsjechisch journalist vraagt en krijgt in Engeland asiel Antonin Buzek, voormalig chef-cor respondent in Engeland van net Tsjechi sche persbureau CTK, heeft zijn betrek king vaarwel gezegd en in Groot-Britan- nië asiel gevraagd en gekregen. Buzek heeft alle relaties met zijn t.„. munistische werkgevers enkele maanden geleden verbroken. Buzek heeft zeven jaar in Londen ge werkt. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen. Desgevraagd verklaarde hij genoeg te hebben van de heerschappij die de com munistische party ook over de nieuws garing heeft. Romeinse agent doodt zijn chef Generaal Mario Tobia, hoogste chef van de gemeentepolitie van Rome, is gis termorgen bezweken aan de gevolgen van de oistoolaanslag die acht dagen ge leden door een geschorste verkeersagent gent op hem is gepleegd. De 49-jarige Toba werd op 24 maart met twee levensgevaarlijke schotwonden 'n de maagstreek in het ziekenhuis op genomen. De dader, de 36-jarige agent Domenico Franco, werd gearresteerd. Volgens de Romeinse politie-autoriteiten had Fran co om een onderhoud met zyn hoogste chef verzocht, nadat deze hem had laten schorsen wegens herhaalde vergrijpen tegen de discipline. Gedurende dit onderhoud wees Tobia de agent opnieuw terecht, waarop deze zijn pistool trok en het leegschoot. De jonge Franse zanger Ray mond. Caral heeft een nieuw we reldrecord gevestigd. Op de Pa- rijse Champs d'Elysées was een parcours van 400 meter uitgezet en daar verbeterde Raymond hei wereldrecord „pinda-schuiven- met-de-neus", dat in 1957 door twee Californische studenten scherp werd gesteld. De tijd van het schuiven met de olienootjes is niet bekend gemaakt, maar Raymond kwam in de publici teit en daar zal het hem wel om te doen zijn geweest. Staking in Kongo afgekondigd De leiders van de Unie van Kongo lese arbeiders (U.T.C.) hebben hun leden opgeroepen vandaag en morgen het werk neer te leggen. De U.T.C. eist van de regering-Adoela dat zij haar belofte tot invoering van een algemeen versoberingsprogramma uitvoert. Zo wel het parlement als de regering voe'en niets voor de uitvoering hier van daar het voor de leden een be'ang- rijke salarisvermindering zou beteke nen. Nadat het U.T.C. zaterdag het besluit tot staking had genomen, deelde men van de zijde van de regering mee dat alle werkwilligen in bescherming zou den worden genomen en dat tegen eventuele betogers hardhandig zou worden opgetreden. Veiligheidstroepen hebben zaterdag het hoofdkwartier van het U.T.C. doorzocht. De voorzitter van de bond, André Bo-Boliko, heeft reeds eerder gevangen gezeten wegens zijn „onbeschaamde optreden en onge hoorzaamheid aan de staat". Na de stakingsoproep heeft premier Adoela twee vooraanstaande Kongo lese journalisten, Gabriel Makoso en Joseph Mboengoe laten arresteren we gens hun ondermijnende activiteiten, terwijl de minister van binnenlandse zaken in een radiorede het Kongolese volk heeft opgeroepen de staking niet te steunen. Engelse loonstop beëindigd Aan de veelomstreden „loonstop", die deze zomer in Engeland werd ingevoerd om de Britse economie te stabiliseren en het pond te versterken, is gisteren een einde gekomen. De minister van finan ciën, Selwyn Lloyd, heeft enige tijd ge leden gezegd dat de loonstop in het twee de kwartaal van dit jaar gevolgd zal worden door een periode van „beheerste lonen". De lonen zullen aangepast worden aan de te verwachten tweeëneenhalf procent produktiviteitsstijging in het lo pende jaar. Meer dan 1.200000 arbeiders komen in aanmerking voor loonsverhoging. Dege nen die onmiddellijk loonsverhoging krij gen zijn onder meer de spoorwegarbei ders, mijnwerkers, arbeiders in de gas- en watervoorzieningsbedrijven, P.T.T.- ambtenaren en arbeiders in diverse dustrieën. Deze verhogingen belopen 25 miljoen pond sterling 250 miljoen) per week. Wanneer alle loonaansoraken worden ingewilligd zal dit 450 miljoen pond ster ling per jaar vergen. Verschillende prijzen niet uitgereikt (Van onze speciale verslaggever) De Vide Caltex Performance Test is in een orgie van onderling ge krakeel en wederzijdse protesten geëindigd. Werden donderdag avond bij aankomst in Kopenhagen de voorlopige uitslagen bekend gemaakt, reeds twaalf uur later moesten ze worden herroepen, na langdurige en op z'n minst rumoe rige nachtelijke vergaderingen van de leden van de jury en van het organiserend comité. Verschillende klasse-prijzen konden vrijdagavond niet worden uitgereikt, omdat er een stortbui van protesten was gevallen, met inbegrip van een verzoek om arbitrage aan het adres van de F.I.A: de in Parijs zetelende, hoogste beroepsinstantie op het brede terrein van de automobielsport. Onbetwist algemeen winnaar werd de equipe Guldmark Hansen-Aron Jensen met Volvo 544 Sport. Voor het ruim 1700 kilometer lange traject van dr Nurburgring naar Aarhus hadden bei de riiders slechts 84.3 liter benzine no dig. Bovendien behaalden ze het hoogste aantal punten in de drie klassements proeven, te weten een wegligeings-, een acceleratie- en een snelheidstest. Uniek De omvang van het gekrakeel, dat is ontstaan, mag wel uniek heten in de geschiedenis van de internationale ral- lye-sport. Het organiserend comité van de Vide Caltex Performance Test de Deense Automobielclub K.D.A.K. - er in Kopenhagen in geslaagd eei Amsterdam genomen beslissing vai jury alsnog ongedaan te maken. Hier door werden twintig van de 55 ingeschre ven teams waarvan er overigens al negen om andere oorzaken waren af gevallen het veld uitgestuurd, of schoon deze het hele traject in wed strijdverband hadden uitgereden. Aan welke ziide „het schandaal" moet worden gezocht, is bii gebrek aan een uitspraak van de F.I.A. nauwelijks te zeggen. In 't algemeen zou men echter kunnen stellen dat met een uitspraak van een jury, hoe aanvechtbaar ook. niet mag worden gespot, te meer. als er in eerste instantie genoegen mee wordt genomen. Hoewel het gevecht om de uitleg en de interpretatie van bepaalde artike'en van het reglement, zomede het hante ren van de algemeen geldende regels van de erecode in de onduidelijke sfeer van persoonlijke ambitie en onderlinge naijver verloren lijken te gaan. spre ken de feiten een duidelijke taal. Zoals reeds eerder gemeld, besloot het oreanis<"-end comité twintig equipes te diskwalificeren wegens te vroege aan komst bij de tijdcuntrole van Zand- voort. De oorzaak hiervan was een wegomlegging bij het Vlaamse Oost- malle. die het nachttraject van maandag op dinsdag elf kilometer langer had ge maakt. Volgens artikel 16 van het re glement moeten wegomleggingen, welke niet zijn voorzien, in de totale rijtijd worden ingecalculeerd, opdat de gemid delde snelheid onder alle omstandighe den de zelfde blijft. Na enkele protesten vernietigde de jury de beslissing van het organiserend comité. Als motief voerde hij aan er een precedent in het voordeel de uitgeslotenen was geschapen. Bii de start op de Nurburgring was nameliik duidelijk gestipuleerd dat twee. zich eveneens in België bevindende, kleinere wegomleggingen niet voor een herbere kening van de rijtijd in aanmerking zouden komen. Diskwalificatie De twintig teams bevonden zich dan ook weer in het veld, toen de caravaan donderdagavond via Flensburg en hel veer van Aarbus in Kopenhagen arri veerde. De volgende morgen werd daar openbaar dat het organiserende comité zich niet bij de beslissing van de jury had neergelegd, hoewel de voorlopige resultaten al waren gedrukt. Met de autor,teit van de Deense Automobiel- sport Unie achter zich werd opnieuw besloten de betreffende equipes te dis kwalificeren. Het pijnlijkste van alles was wel dat het niet om outsiders ging Werd k'as- se A (tot 700 cc) totaal geëlimineerd er was niemand meer over, die In de prüzen kon vallen in klasse B (700— 1000 cc) zagen Parayre—d'Espouy (Panhard L 4) hun eerste prijs naar VavièresFavières (Panhard L 4) g die aanvankelijk als nummer drie ren geklasseerd. In klasse C (10001300 cc) moesten de Nederlanders Hugenholtzv d. Goes (Lancia Appia) hun eerste prijs hun landgenoten MoggréMoggré (Alfa Romeo Giulliétta) afstaan. Alleen in wereldconcern I 76 fabrieken f 125.000 werknemers I Ikleinste details Isti jl, standing en comlorl| |in Uw huishouding ook met centrifuge: I Prins Charles, de der tienjarige Britse kroon prins, heeft gisteren afscheid genomen van het personeel en van zijn medeleerlingen van de opleidingsschool te Chcam in Zuid-Engeland, waar hij gedurende vijf jaar het onderwijs heeft gevolgd. Na de Paasva kantie gaat hij naar het internaat Gordonstoun iD Schotland, dat ook door zijn vader is bezocht. I Na de ontdekking van diamant in een rivierbed ding in Venezuela is er een run van duikers ont staan. Een van de dia mantzoekers is overleden aan de gevolgen van een te snelle opstijging na een diepe duik, en elf anderen hadden medische behandeling nodig. I Het bestuur universiteit var heeft besloten Chaplin voor te van de Oxford Charlie eredoctoraat. Het is zeer ongebruikelijk dat dit bekend wordt, voordat het bericht offi cieel is, maar dat is een gevolg van het feit dal een van de hoogleraren van de universiteit, dc historicus Patrick Tre vor-Roper, het niet met het besluit eens is en zich ertegen verzet. I Een onbekende in Oran heeft gisteren aange toond, dat terreur en hu mor soms hand in hand gaan. Nog voor het ochtendkrieken werden de verslaggevers gewekt door een telefoontje van iemand, die zich een regeringswoordvoer der noemde en die mee deelde, dat er een be langrijke leider van de O.A.S. gevangen was ge nomen. Als de heren cor respondenten maar even wilden opstaan en uit hun raam wilden kijken dan konden ze hem mis schien nog net zien weg brengen. Ietwat argwa nend, maar toch vre zend anders een primeur te missen, stelden enige slaapdronken journalis ten zich op met bloknoot en camera, totdat achter hen de telefoon ging. Het was dezelfde stem, die hun een prettige 1 april wenste. De twaalfjarige Ri chard Lawrence uit Swanley heeft ziin spaar pot omgekeerd en is met de inhoud, vier pond ster ling, naar een veiling ge stapt. Hij werd eigenaar van een Hillman uit 1934, compleet met reserve- motor, maar staat nu voor de moeilijkheid, dat hij nog een kleine vijf jaar zal moeten wachten, voordat hij een rijbewijs zal krijgen. 1 De politic in Taipeh heeft gisteren de arresta tie bekendgemaakt van zes personen, die worden verdacht van het uitge ven van valse dokters bullen, die ze tegen prij zen, variërend van 40 tot 4.000 gulden per stuk, verkochten. De politie meent, dat op Formosa door ongeveer zestig nseudo-artsen onbevoegd de geneeskunde wordt uitgeoefend: wel een be wijs van de "ktiviteiten van deze bende. 1 klasse D, E en F bleven de plaatsen onbetwist. Wat de rest van het Nederlandse aan- deel betreft: in klasse E (16002000 cc) zijn de prestaties van Maus Gatsonides nogal tegengevallen. Zijn Citroen ID 19 had ruim 114 liter benzine nodig om van start naar finish te rijden, terwijl de Ford Taunus 17 M van Pieters— Sweers (Nederland? het met ruim 103 liter deed. Gatsonides en echtgenote brachten het dit keer dan ook niet ver der dan tot de vierde plaats in hun klas se. Pieters—Sweers gingen met de eer ste prijs strijken, die overigens door niemand kan worden betwist. Dat het ln verschillende gevallen om drnppels benzine is ge-gaan, bewijzen de consumntiecijfers In de he'aas weg gevaagde klasse A. Een BMW 700 kwam daar met een getal van 79.31 liter uit de bns: een Cltroën 2 CV met één van 79.73 liter. Het iaa«rst« benzine-verbrnik had de gediskwalificeerde Fransman Chaterre. Voor het 1706.2 kilometer lan ge traject had hij 70.79 liter nodig. Dit Is een gemiddelde van 1 op 24.*2. waar hij in aanmerking dient te worden ge nomen dat er niet ults'nUend van een zulnigheMsrit mag worden gesnroken, maar ook van een prestatietocht. Zware eisen verwacht in massaproces tegen Cubaanse rebellen Volgens een officiële bekendmaking ln de Cubaanse pers hebben alle 1179 ge vangenen. die thans berecht worden we gens deelneming aan de invasie op Cu ba in april 1961, erkend schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Men verwacht dat straffen variërend van twintig jaar tot de doodstraf zullerf worden geëist. De correspondenten van westelijke landen, die geen toegang hebben tot de rechtszaal, moeten wat er op de rechts zittingen gebeurt, putten uit wat er in de Cubaanse kranten over wordt gepu bliceerd. In de Cubaanse pers wordt de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van de Verenigde Staten voor de inval. Een der getuigen heeft volgens de kranten verslagen verklaard, dat de kosten van de exoeditie waren betaald door Amerikaanse geheime diensten. Zwitsers referendum: geen ..neen" tegen atoombewapening De Zwitserse (marmelnke) stemge rechtigden hebb-n gisteren in een re ferendum een voorstel verworpen om in de federale grondwet een artikel op te nemen waarin vervaardiging, invoe ring. vervoer, onslag en gebruik van kernwapens in Zwitserland wordt verbo den. De uitslag was: 537.387 teeen ''86.858 stemmen voor het voorstel. Van de 25 kantons stei. den de drie Frans talige en het Itali anstalige voor onne- ming van het artikel in de grondwet maar alle Duitstalige spraken zich er tegen uit: 45,1 procent van de kiezers kwam niet op. Het voorstel was uitgegaan van de Zwitserse beweging tegen de atoombe- anening. De regering, het parlement, militaire autoriteiten, de voornaamste politieke partijen en de meeste grote kragen '">Hde" aanbraden „neen" te stem men. Zij legden er de nadruk od dat "enziidiv afstand dopn van atoomwapens ■*een enkele praktische invloed zou heb ben op de politipk der crote mn<*endhe- 'en en dat een dereelnk besluit het de- 'msipvermogen van het land slechts "rnstif? zou verzwakken en daardoor de neutraliteit in gevaar zou brengen. Witte laarsjes die geel of vuil zijn, worden weer hagelwit, als Dat zou U willen weten? Het staat op b'adzij 71 van „Dat zit zo" MFT nc7c RON W07DT HET BOEK VAN U ln envelop tof pp kaart geplakt» verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee >atum van Ingang bet! aung PER week maand'k wantaal'GIRO norhalen wat niet van toepassing Is lelt was tk brengen van heb Ik dus recht op dat zrr ZO Schryt hier uw eigen n R .Dal zit zo" - 'n hoek boordevol met ongelooflijk bandiee wenken - i« niet 'n de winkel Ie koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5