Mar Thoma-predikanten bezoeken ons land 11/ Zeventien Duitsers naar ontwikkelingslanden Proeven met nieuw type school in Duitsland Minder toezicht Kroon en G.S. op gemeente Een woord voor vandaag Int. protestantenconferentie Morele herbewapening is slechts snrrogaatreligie Reisbureau organiseert vakantiereis gemeenten Actie Brood voor de wereld Zeventien jonge Duitsers die in het kader van de actie „Brood voor de wereld" naar de onder ontwikkelde gebieden worden uit gezonden, zullen binnenkort ver trekken. Het zijn technici, land bouwers en handwerkslieden die een voorbereidingscursus van acht weken in het huis van de Goss- nerzending te Mainz-Kastel ge volgd hebben. Zodra zij hun visum en hun inentingspapieren hebben zullen zij naar de Libanon, Indië, Pakistan of Nepal reizen. Het is de bedoeling dat zij de bevol king van deze gebieden zover zullen brengen dat deze mensen in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Op de cursus werden zij vertrouwd ge maakt met de sociologische, politieke, economische, godsdienstige en medi sche eisen die aan hun werk in deze Sebieden gesteld worden. Tevens wer en deze jonge mensen in Mainz-Kastel op de hoogte gebracht met de zen- dingsarbeid die ze in de onderontwik kelde gebieden zullen moeten verrich ten. Op het programma stond verder de geschiedenis van het kolonialisme, het imperialisme en een uitgebreide ta lenstudie. Ook werd de algemene ont wikkeling van de deelnemers, zonodig op een hoger peil gebracht. Dr. Bernhard Ohse uit Stuttgart, de persattaché van de actie ..Brood voor de wereld", verklaarde dat de helft van al het binnengekomen geld be steed wordt aan de ontwikkeling van de bevolking van de onderontwikkelde gebieden. Op het ogenblik liggen er vele plannen voor projekten In alle de len van de wereld klaar, waar een be drag van 18 miljoen mark mee is ge moeid. Plannen voor de opleiding van artsen en verpleegsters, voor de op richting van ambachtsscholen, model- Toumliline-vrienden geven jaaroverzicht Overwogen wordt een eventuele deel neming van Nederlandse Jongens men met Marokkaanse jongens as vakantieprogramma in Toumllllne als mede het verlenen van assistentie gedu rende de zomermaanden door een ln Ne derland opgeleid Jeugdleider. Aldus wordt gemeld In het derde jaarverslag van de stichting „Vrienden van Toum llllne In Nederland", een honderdvijftig leden tellende vriendenkring van op oecumenische grondslag werkende chris tenen, die van Toumllllne ln het Atlas gebergte voornamelijk door medische hulpverlening en culturele arbeid ontmoetingspunt tussen christendom islam willen maken. Voorzitter van de kring is prof. dr Kraemer in Driebergen. Het bestuur voorts dr. M. A. M. Klompé onder zijn leden. In samenwerking met hei Bene dictijnerklooster ter plaatse werd bij de medische hulpverlening het accent ge legd op baby- en kleuterhulp en leiding en verzorging van vrouwen in het pre natale stadium. Men zal «maar streven de medische teams te versterken door Uitzending van een kinderarts(e). ver- pleeg ster 5 een vroedvrouw en maat schappelijk werksters. Het afgelopen jaar werd de bibliotheek uitgebreid, internationale uitwisseling kwam tot stand. Hoewel Toumliline met zijn zestig weeskinderen, gasten sisten voor zijn voedselvoorziening op de opbrengst van eigen bodem (boom paard, kippenfokkerij. Hollandse koeien* is aangewezen, was de produktie nog niet voldoende en moest men ook van elders inkopen. Met gelijkgerichte stich tingen in andere landen werd contact onderhouden. In Nederland werden stu diebijeenkomsten over de islam georga- Duitse ergernis over Joodse slachtwetten Nadat op verzoek van Joodse gemeen ten in de deelstaat Baden-Wurtemberg de minister van binnenlandse zaken van deze deelstaat de plaatselijke slachthuizen opdracht had gegeven te "*,J* de Joodse verlangens om de Joodse bevolking boerderijen, werkplaatsen voor meubel werkers. electriciens. schoenmakers en or nog vele andere beroepen. .Aan geld alleen hebben we niet ge noeg. We moeten mensen hebben die leiding en onderricht kunnen geven an de bevolking", aldus dr. Ohse. De Evangelische kerken in Duitsland hebben met dit doel voor ogen in no vember 1960 een dienst voor onderont- oecumenische beweging haar diensten aangeboden. Driehonderd mensen wer ken er op het ogenblik voor. Hieronder zijn artsen, onderwijzers, technici, am bachtslieden, ingenieurs en landbou wers. Er melden zich echter voortdu rend meer mensen aan. Toch is er gebrek aan specialisten op al le gebied. Het is niet gemakkelijk om de kwaliteiten van de vrijwilliger aan eisen die het werk stelt aan te pas- i. De selectie moet zeer streng zijn, wil de actie Brood voor de wereld" Reroe ri n nswerk Emden, toez.): drs. R. Hangstman- gers, vic.. te Vlaardingen; te St. Phi- lipsland: S. J. Seinen, kand. te Utrecht Bedankt voor 's-Grevelduin Capelle: L. Kievit te Putten. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Raamsdonk-Drimmelen: P. Bosma. kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Deventer: S. de Lange te Den Burg (Texel. Bedankt voor Nijverdal (vac. G. Heij- erman): G. Hengeveld te Schoonebeek. CHRIST. GEREF. KERKEN Calvijns commentaar voor Hebreeuwse universiteit (Van één onzer medewerkers) De moderator van de synode van de? Schotse Kerk, dr. Archibald Campbell Craig. heeft tijdens een bezoek aan Is rael met president dr. Ben Zwi en na dien met Israëls opperrabbijn dr. J. Nis van gedachten gewisseld over bij- onderwerpen. Voordien heeft hij namens de Schotse Kerk de Hebreeuw se Universiteit te Jeruzalem het volle dige, uit 45 banden bestaande, com mentaar van Calvijn op het oude Tes tament aangeboden voor de bibliotheek van deze hoge onderwijsinstelling. Tij dens de onderhandeling zei dr. Craig dat Calvijns commentaar nog steeds is overtroffen. voldoen ten behoeve 0 te slachten volgens de Joodse slacht wetten. hebben twee instanties. die liefde voor het dier in him vaandel heb ben geschreven, zich tot de justitie ge wend met het verzoek te verbieden dat geslacht wordt volgens de Joodse wet ten. De twee organisaties zeggen van anti-semitische smetten vrij te zijn. doch zich eraan te ergeren dat de Jood se slachtwetten wreed zijn. De minis ter van binnenlandse zaken van Baden Wurtemberg heeft verklaard, dat ir. Duitsland vrijheid van godsdienst be staat en dat hij daarom niet van zins is beperkingen op te leggen. Drie geestelijke leiders van de vorig jaar geïnstitueerde Evan gelische Mar Thoma-kerk van India arriveerden in ons land om iets te vertellen van hun leven en werk in de Indiase staat Keralo en van de redenen voor het ont staan van hun kerk, die zich een jaar geleden afscheidde van de Mar Thoma-kerk. Zij bezoeken ons land onder auspiciën van de Internationale Raad van Chris telijke Kerken (afgekort naar de Engelse naam I.C.C.C.) en hiel den gisteravond in Rotterdam een eerste samenkomst. De drie predikanten maken een reis om de wereld. Hun voornaamste doel, zo zeiden zij gisteren tijdens een persconferentie in Amster dam is om christenen op te wek ken te evangeliseren. De Evangelische Mar Thoma-kerk scheidde zich van de bekende Mar Thoma-kerk af, omdat deze al te zeer romaniserende tendensen ging verto nen. Zij waren van mening dat deze kerk bezig is terug te keren naar de kerk waarvan zij zich na een reforma tie ongeveer 125 jaar geleden afscheid de. In het jaar 52 na Christus, zo zegt de traditie, vestigde de apostel Thomas zich in Kerala in India en stichtte daar een christelijke kerk. In het jaar 600 werd deze kerk vooral beïnvloed door de Nestorianen die hun monofi- sitisch stempel op de kerk drukten. Nog weer later kwam de Rooms Ka tholieke Kerk naar India en verander de weer alles. Alle oude gebedsboeken en gezangboeken werden verbrand en de kerk werd een Rooms Katholieke. Toen er evenwel een einde kwam aan de Portugese heerschappij braken de christenen ook weer met de rooms katholieke invloed en vormde de Jaco- bitische kerk zich. die echter veel van de Rooms Katholieke Kerk overnam. Reformatie In het midden van de vorige eeuw kwamen anglicaanse zendelingen naar India en troffen daar deze kerk aan. Zij werden oorspronkelijk hartelijk ont- Romaniserende tendens bracht scheuring (Van onze kerkredacteur) In de Duitse deelstaat Noord- rijn-Westfalen met zijn vele in dustrie worden van 1 april af proeven genomen met een nieuw type school. Drie hogere vak scholen voor economie en be drijfsleer in Bielefeld, Mönchen Gladbach en Siegen openen dan hun poorten. Het experiment is noodzakelijk omdat het West- duitse bedrijfsleven te kampen heeft met een toenemend gebrek aan krachten in de commerciële sector, die in staat zijn, op weten schappelijke principes berustende methoden van bedrijfsleiding, van organisatie en planning, van boekhouding, afzet en leiding geven van personeel, toe te passen. Er is gebrek aan mede werkers, die de vaktaal der academisch-gevormde bedrijfs leiders verstaan en die op mid delbaar leidinggevend niveau zelfstandige beslissingen kunnen treffen. Het nieuwe schooltype moet dus o% commercieel gebied de taken vervul len die op nijverheids- en technisch gebied sedert lange tijd door de in genieurs-scholen in Duitsland worden vervuld. Het op tenminste vijf semes ters gebaseerde lesrooster gaat uit van de practische ervaring, dat raast het beheersen van moderne bedrijfs economische methoden ook inzicht in de economische samenhang en door kneedheid met het leiding kunnen ge ven aan mensen ir. de bedrijven nood zakelijk is. Bovendien hechten deze hogere be drijfseconomische vakscholen grote waarde aan het verstrekken van ken nis over culturele, sociale en politieke wetenschappen, ten einde het geestelij ke niveau van de deelnemers te verhef fen, en sociaal en politiek verantwoor delijkheidsgevoel te wekken, waardoof de ontplooiing tot vrije, zelfstandige. staat zijnde persoonlijk- svorderd. Bij dit nieuwe schooltype zal met ma te specialisatie worden toegepast, waar door de bezoekers van deze scholen la ter de mogelijkheid krijgen, in hun be drijven leidinggevende taken op middel- w te aanvaarden. Dergelijke Advertentie Commissie adviseert minister .Ieder onderdeel van de over heidstaak moet zo mogelijk wor den overgelaten aan het in be- stuurshiërarchie laagste orgaan, dat deze taak naar behoren kan vervullen". Tot deze conclusie komt de Commissie territoriale decentralisatie, die tot taak heeft de minister van binnenlandse za ken te adviseren over de vraag in hoeverre het mogelijk is in de wetgeving de gedachte van de territoriale decentralisatie beter tot haar recht te doen komen. kunde, buiten de strijd der politieke meningen staande. Met betrekking tot het vraagstuk de subsidiëring, zegt de commissie van oordeel te zijn. dat een gezamenlijke subsidiëring door een hoger en lager orgaan zoveel mogelijk beperkt zou die nen te zijn. Indien gezamenlijke subsi diëring onvermijdelijk is. zal dit zo mo gelijk dienen te steunen op een inciden- van ons staatsbestel door~haar voorstel len niet wordt aangetast. Het door de commissie ingenomen standpunt is niet vrij van verontrusting over de centrali serende tendensen in het staatsbestel. In het bijzonder bij het opstellen vai nieuwe wettelijke regelingen acht de commissie het van groot belang, dat speciale aandacht wordt geschonken de positie van de lagere organen. Op grond van de ervaringen die de commissie zelf ln de afgelopen jaren heeft opgedaan bij de bevordering van handelingen en besluiten van ge-1 voorontwerpen van wet. Is de commls- meentebesturen. In enkele gevallen «Ie van oordeel, dat een reele taak aan ziet de commissie inderdaad wel \°°r vaste commissie, be- mogelijkheden tot overdracht van olt vertegenwoordigers van de '*«e™ ""K?-mhj' r."i*edrdr. '..iESkta,' I1...1J J IR rapport van de commissie gaat men komende wetsontwerpen, alvorens zij bij leidingsinstituten bliik zal geven Te er van uit, dat het beginsel van de Staten-Generaal aanhangig worden meer. waar aldaar reeds grote belang- territoriale decentralisatie algemeen gemaakt, berlet vanuit de gezichtshoek stelling bestaat voor de uitbreiding en i s_ J- xt-j i i as'verdieping der beroepsopleiding. De commissie doet onder meer voorstellen tot vermindering van het toezicht van de Kroon en Gede puteerde Staten op verschillende Mnvaard is in de Nederlandse staat'van de territoriale decentralisatie. vangen door de geestelijke leider en konden hun werk in deze kerk doen. Voor het eerst leerden toen deze gelo vigen de bijbel kennen. Al spoedig be gon de metropoliet uit die dagen deze ivloed echter te zien als een gevaar »n hij verbood de Engelse zendelingen hun samenkomsten binnen het raam zijn kerk te houden. Het gevolgd dat velen die door de bijbel ge grepen waren de Jacobitische Kerk ver lieten en de Mar Thoma-kerk stichtten die terug wilde gaan naar de bijbelse de apostel Thomas. Deze kerk bleef een episcopaals karakter houden, s eigenlijk het beste te verge lijken met de zogenaamde „Low Church" in Engeland. In de laatste tientallen jaren, onder metropoliet Juhannon is het karakter deze kerk langzaam veranderd. Hij vertegenwoordigt de romaniserende richting. Hij was ook degene die gekant tegen contact met de Kerk van Zuid India. Onder de vorige metropo liet Abraham leefde er ook in de Mar- Thona kerk het verlangen om deel uit te maken van die kerk die door fusie tot stand kwam. Juhannon was evenwel bang dat dan alle kansen op een terug keer naar de kerk, waaruit de Mar Thoma-kerk is voortgekomen onmoge lijk zouden worden en het gevolg dat de Mar Thoma-kerk zich afzijdig gehouden heeft. Afscheiding De drie geestelijken, een bisschop twee predikanten, die ons land nu zoeken vertelden dat zij zeer bezorgd /er de tendens van de afgelo pen jaren. Juhannon heeft het bidden tot de heiligen ingevoerd, de mis in zijn bijna rooms-katholieke gedaante, elfs het bidden tot de doden. Velen in de kerk waren bevreesd voor deze ro maniserende invloed en belegden stu diesamenkomsten, bidstonden en bijbel studiebijeenkomsten. Bevreesd voor eer scheuring verbood metropoliet deze bij zondere bijeenkomsten en toen dat niet hielp ging hij over tot schorsing van geestelijken. Het gevolg was dat ieuwe kerk noodgedwongen werd gevormd die geïnstitueerd werd toen 25.000 van de 200.000 belijdende doopleden de oude kerk verlieten. De reformatorische of evangelische invloed ln de Mar Thoma-kerk is ech ter nog zeer groot, vertelde ds. Zacha rlah. Voor de scheuring behoorde zeker 75 procent, maar waarschijnlijk zelfs meer, tot deze richting. Velen blijven evenwel nog in de kerk, omdat, zij nog Immer mugelfjkheden zien voor eer formatorisch reveil. Er is een gerechtelijk onderzoek de gang, omdat er een aanklacht tegen metropollet Juhannon is Ingediend dat hij de kerkorde heeft overtreden, rechter is nog niet tot een uitspraak gekomen. De nieuwe kerk heeft reeds twee bisschoppen, 23 predikanten en 63 gelisten. Hoewel de kerk nog maai jaar oud is zijn reeds 15 zendelingen uitgezonden naar streken buiten de staat Kerala om daar evangelisatie werk te doen. Deze kerk hoopt nog dit jaar 50 evangelisten zendelingen uit te zenden. kant), en diaken. De laatste mag al le vormen van geestelijk werk ver richten behalve de sacramenten toe dienen en huwelijken bevestigen. Het opmerkelijke is dat ieder lid het recht heeft om het Woord te bedie- De ouderling predikt bijvoorbeeld doorgaans maar eens in de maand, de andere zondagen worden de diens ten geleid door gewone gemeenteleden. De kerk heeft nog een ernstig tekort »n voorgangers, wil op zeer korte termijn een theologische school stich ten. heeft plannen voor een opleidings school voor vrouwelijke kerkelijke werksters, maar heeft ook reeds een plan om een eigen hogeschool te stich ten. In het afgelopen jaar werd bijna 400.000 gulden bijeen gebracht voor de ankoop van grond en het bouwen van ieuwe kerken. Toch bracht deze kerk i haar eerste jaar ook reeds ruim 50.000 gulden voor evangelisatiewerk bijeen. Deze kerk heeft zich vrij kort na haar ontstaan aangesloten bij de Inter nationale Raad van Christelijke Ker ken. Zij verlangt naar gemeenschap met christenen uit andere landen. De drie predikanten zijn door de I.C.C.C. ln staat gesteld om deze reis rond de wereld te maken. De Nederlandse or ganisatie van de I.C.C.C. die haar hoofdkwartier in Amsterdam heeft, heeft besloten om de kerk zoveel moge lijk te helpen en heeft haar gironum mer 524990 beschikbaar gesteld voor bij zondere gaven voor deze kerk, deelde ds. J. C. Marls nog mede. „Wij zijn gekomen om voor alles de christenen van de wereld op te wek ken tot evangelisatiewerk", besloot bisschop John, die primaat van deze nieuwe kerk is geworden, de perscon ferentie „en wij willen graag gemeen schap hebben met allen die de bood schap van het evangelie willen uit dragen." De drie Indiase predikanten zullen in verschillende pl atsen v ons land in samenkomsten spreken. specialisatie wordt geboden in: bedrijfs economische leer der industriële bedrijfs organisatie, 2. organisatie- en organisa tie-middelen-leer. 3. handels- en markt kennis. 4. personeel en opleidingssector. 5. buitenlandse handelskennis, waarbij de kennis van vreemde talen onontbeer- Iedere leerling kan naar keuze I twee dezer speciale vakken beleggen. Op deze wijze kunnen tot dusver opge- dane beroepservaring, in het bij-zonder vak-belangstelling, en verder beroeps- wensen een vruchtbare invloed op de studie uitoefenen. Het leren van een vreemde taal wordt vereist. Geen avondschool Deze scholen zullen echter geen avond- scholen zijn, omdat de eisen te zwaar zouden ziijn voor diegenen, die deze cur sussen naast hun beroepswerkzaamhe den zouden volgen. De tijd voor het huis werk zou dan ook ontbreken. De toela- tingeisen van deze nieuwe scholen ko men voor een groot deel overeen met die voor de ingenieurs-scholen. Dat wil zeggen, dat behalve een afgesloten han dels-opleiding. ten minste één jaar prac- tijk in een beroep vereiste is alsmede het bewijs van een behoorlijk algeme ne ontwikkeling. Deze nieuwe scholen zijn geheel zelf standig. Belangrijk ia het tussenexa- men na het derde semester, dat beslist of de leerling de school al dan niet ver der kan volgen. Dit tussenexamen moet niet alleen de vakkennis bewijzen, maar vooral ook of de examinandus in staat is in de door hem vericozen speciale vakken economische samenhang te be vatten en er als bedrijfsleider rekening mede te houden. Wie het eind-examen met goed gevolg aflegt, krijgt het recht de beroepstitel ..bedrijfsleider" te voe ren. Deze scholen leiden bewust niet op voor de hogescholen. Integendeel, zij be ogen de deelnemers ook zonder univer sitaire opleiding te laten slagen. Daar door werden aan de hogescholen taken onttrokVen. die daar eigenliik niet thuis horen. Een en ander behoeft echter na tuurlijk niet uit te 9luiten. dat zij. die bliik geven van buitengewone begaafd heid voor wetenschappelijk werk niet toch nog de eg naar de universiteit inslaan. Evangeliserend De nieuwe kerk heeft een episco paalse achtergrond, maar een refor matorische theologie. Zij heeft geen geloofsbelijdenis, behalve die van Ni- cea en wil zich vooral houden ac leer van de bijbel. De plaatselijke gemeenten hebben een grote mate van zelfstandigheid maar kunnen geen predikanten beroe pen. Trouwens predikanten in onze zin van het woord kent deze kerk niet. Er zijn drie ambten, die van bisschop, ouderling (die eigenlijk alle rechten heeft van bij ons een predi- Advertentie Aangenomen wordt, dat het Dmtse drijfsleven op meer dan een wijze i zijn belangstelling voor deze r Het verhoor van Jezus door Pilatus is een merkwaardig ver hoor. Wie het Johannes-evangelie goed leest kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat de Romein het rekt. Hij maakt er zich niet met een enkel woord van af. Hij stelt vragen cn hij. luistert met meer dan gewone aandacht naar de ant woorden. De figuur van Jezus boeit Pilatus in hoge mate. Dat Hij een oproerkraaier is gelooft hij niet. Maar wat is die man dan wel?- Wat is de oorzaak ervan, dat Hij door Zijn eigen volk zo. wordt gehaat, dat Zijn dood wordt gewenst? Zijt Gij de. Koning der Joden? Pilatus twijfelt. Maar dan spreekt Jezus- van een Koninkrijk, dat niet van deze wereld is. Hè, een Koninkrijk. Dus toch een Koning? Het verhoor dreigt uit te lopen op een debat. Pilatus de Ro mein, vertegenwoordiger van een groot machthebber, laat - zich verder gaan dan hij zich misschien zelf bewust is. En dan ineens abrupt dat einde. Dat plotselinge einde, nadat Jezus heeft verklaard: Hiertoe ben Ik geboren en hiertoe ben Ik in de wereld gekomen, opdat Ik voor de waarheid zou getuigen; een ieder, die uit de waarheid is, hoort naar Mijn stem" (Johannes 1837). Pilatus geeft zich bloot en laat zijn armoede zien. „Wat is waarheid?". De vraag is juist gesteld. Want voor de mens is er geen waar heid buiten Christus. (Van onze parlementsredactie) De toenadering tussen Oost en West zal niet door middel van de morele herbewapening plaats heb ben. Deze beweging is niet met de christelijke boodschap gelijk te stellen. Het Christendom verkon digt de verlossing door Christus, maar de morele herbewapening is een surrogaatreligie, die de zelf verlossing predikt. Tot deze beoordeling kwam gis teravond dr. Wilhelm Imhoff uit Hamburgr toen hij het woord voer de op de internationale protestan tenconferentie, die de jongerenor ganisaties van de A.R. Partijen de C. H. Unie in het Rotterdamse Groothandelsgebouw hebben Experiment was een succes Het is precies een jaar geleden dat het reisbureau Scharnow te Hannover zowel de protestantse als de rooms-katholieke gemeen ten aanbood een vakantiereis voor 1961 te organiseren. Het was de bedoeling dat de hele gemeen te onder leiding van de kerkelij ke autoriteiten een paar weken met vakantie zouden gaan. Dit is wel meer voorgekomen, maar dan lag zowel de algehele leiding als de organisatie in handen van kerkelijke instanties. Het reis bureau Scharnow bood echter aan om de gehele organisatie en de leiding van de reis op zich te Dit plan werd door de kerken en door allen die werkzaam waren in de toeris tenwereld druk besproken. Er werd veel kritiek op geleverd en niet alleen op bouwende kritiek. Velen waren het er niet mee eens. Het plan is in samen werking met de Duitse Evan gelische kerk, de Evangelische Arbeids- kring voor de vrijetijdsbesteding en ont spanning van de Academie van Tutzing, ce CVJM reisvereniging en de ..Reisver- eniging in Brunswijk" en natuurlijk het reisbureau Scharnow tot stand gekomen. Ds. Gundert uit Hannover richtte een schrijven aan alle Evangelische kerken in West-Duitsland. In dit schrijven zei hi.i dat door deze gemeenschappelijke vakantiereizen vele evangelische chris tenen, die de kerk ontgroeid zijn, het contact met de kerk weer terug vinden. De zorg van de reisbureaus zal een grote steun voor de vakantiegan gers zijn. Het zou voor de predikanten, die het tocl. al druk genoeg hebben, ver spilling van hun kostbare tijd betekenen eer zij zelf moesten uitzoeken waar heen zou gaan. de kosten van de zouden moeten berekenen, alles de spoorwegen en de busmaat schappijen zouden moeten regelen, en tenslotte nog ruzie krijgen omdat de kosten boven de begroting uitkomen. Succes Ds. Paul Rieger, het plaatsvervan gend hoofd van de Academie van zing in Bèieren, heeft onlangs verslag uitgebracht over een reis die een ge meente naar Toblach in Tirol gemaakt heeft. Hij schrijft hierover het volgen de: ,,We kregen verrassend veel aan vragen op onze oproep. Waarschijn lijk lokten de lage irijzen de mensen. De reisverenigingen hebben buitenge woon goed werk verricht. De leeftijd van de deelnemers, die uit alle lagen van de bevolking kwamen, varieerde tussen de 17 en de 70 j. De meeste mi se-< waren echter zo ongeveer 40-50 jaar. Natuurlijk is er volop ruimte gelaten in het reisprogramma voor in dividuele uitstapjes of andere plannen. Men is volkomen vrij de avonden en de uitstapjes al of niet met het gezel schap door te brengen. De kerkdien sten op zondag werden door 95 procent van de aanwezigen bijgewoond. De kunst om deze reizen met ge meenten tot een succes te maken be staat hierin dat men de gulden midden weg bewandelt Aan de ene kant moet men de vakantieganger de gelegenheid geven om tot rust te komen en hem de dagen volgens zijn eigen wenser door te laten brengen en aan de ande re kant moet men ervoor zorgen dat de nodige contacten tot stand komen zo dat hij of zij zich in geen geval "en zaam zal voelen. Deze reizen geven d kerk de gelegenheid om zich met de zielszorg an mensen die daar thuis geen tijd of geen zin in hebben te oe- kommeren. Daardoor komen de vakan tiegangers veel dichter bij de gemeen te te staan. De regering van Ecuador heeft giste ren haar ontslag ingediend. Het is door president Arossemena aanvaard. De president heeft meegedeeld dat hij het volk zal vragen zich bij stemming uit te spreke over een al of niet verbreken van de diplomatieke en economische be legd. Dr. Imhoff, groot zakenman, lid van de synode van de Duitse Evangelische Kerk en afgevaar digde in de Hamburgse landdag (gemeenteraad), sprak over „De taak van het Protestantisme ten opzichte van het communisme." Volgens dr. Imhoff kan het protestan tisme zich slechts tegenover het com munisme stellen, als het eerst be schaamd beseft, dat niet de christelij ke kerk, maar Karl Marx als eerste zich met de positie van de laagste klassen heeft bemoeid. Moeten de christenen het aan de com munisten overlaten, de wereld te ver anderen? Dr. Imhoff zei, dat het Chris tendom de aarde niet in een paradijs kan veranderen. Maar wel heeft het tot taak, de maatschappij kritisch te be zien. Het gaat daarbij om het streven naar een verantwoordelijke samenle ving. In dit verband hield dr. Imhoff een pleidooi voor de gelijkberechtiging van de arbeiders. Te constateren valt, vervolgde Imhoff. dat in een aantal communis tische landen de kerk meer dan voor heen wordt geduld. In Polen bleek het beslist onmogelijk, de godsdienst uit te roeien. Wil dit zeggen, dat het moge lijk zou zijn, het communisme van oude metgezel, het atheïsme, los maken? Hierop is thans nog geen een duidig antwoord te geven. De christen zal nimmer mogen nala ten. het communistische bijgeloof in de macht aan de kaak te stellen. In het gesprek en de dialectische discussie met het communisme, zal hij verstaan, dat de achtergrond van het politieke ge beuren is als een leven tussen God en de demonische mogelijkheden. Het i» zijn taak,. liet communisme te zeggen, dat de "wereld'ifi Christlis een toekomst tegemoet gaat. Gevaren Ds. P. Frehner uit Ziirich spral over de secularisatie, de verwereldlij king. Als gevaren van de verwereldlij king zag hij de verzakelijking, de slaving onder bepaalde natuurwetten (bijvoorbeeld dat de mens produkt it van erfelijkheid en milieu en zodoende geen vrije beslissingsmogelijkheid meer heeft), het losmaken van het recht i» het geloof in God en ten slotte het on vermogen, zich geestelijk te oriënte- Het protestantisme dient daartegeno ver de mens tot menselijkheid te bren gen, door in de wereld te zijn tegen de verwereldlijking te strijden en in zijn getuigenis steeds weer te benadrukken, dat het christelijk geloof voor de pro testant geen deelaspect van zijn leven is, maar dat God als heerser het ge hele leven omvat. De deelnemers aan de conferentie hebben kritisch nagepraat over dc toe spraak, die burgemeester Van Walsum tijdens de ontvangst op het Rotterdam se stadhuis heeft gehouden en waarin hij bedekte kritiek leverde op het be staan van christelijke politieke partijen. Ook bij veel buitenlanders had het be vreemding gewekt, dat de burgemees ter tijdens een officiële gebeurtenis dergelijke opmerkingen meende te moeten maken- Advertentie Reumatiek Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT FR ZOU een commissie moeten opstaan (gerug- gesteund door een interkerkelijk comité van aanbeveling) die iets deed tegen de'grauwe ellen de van onze verjaarsavondjes. In deèe commis sie zouden een politicus, een psychiater, een be- roeps-grappemaker, een arts, een predikant, een huishoudkundige en een econoom zitting moeten hebben. Deze lieden zouden niet alleen rumoerig moe ten vergaderen, maar er zou van hun hand een boek moeten verschijnen, getiteld: Ik kan mijn verjaardag vieren. Het is duidelijk, dat deze bunde. wetenswaardig heden niet geschikt zal zijn voor de gewone boek handel. Niemand bloost van valse schaamte als hij ,JIoe vertel ik het mijn dochter" ter inza ge vraagt. Ieder zinnig mens weet iat e rondom groter wordende dochters problemen zitten en er steekt niets denigrerends in om je daarover te la ten voorlichten. Maar om nu eerlijk en open toe te geven, dat je eigen verjaardag een punt is, waar je weieens iets over lezen wil tja dat is er natuurlijk niet bij. Je zou natuurlijk argeloos kunnen zeggen: „Pakt u het in een vrolijk pa piertje. 't is een eadeutje", maar zoiets blijft doorzichtig en ongeloofwaardig Een postorderbe drijf lijkt me de oplossing. Als ze daar alles on der strikte geheimhouding behandelen, zit er be slist een dikke boterham in zo'n boekje. Want het voorziet in een dringende behoefte. Het tweede deel van het boek moest maar ge vuld worden met positieve suggesties, nadat er in het eerste gedeelte uitgebreid is ingegaan op hoe het niet moet. n n n Zo legt de politicus uit. dat er naar zijn smaak op verjaardagen teveel politiek gezwetst wordt. Daar is hij tegen. Een gedegen gespt ek op ni veau, goed. Hij is echter van mening dat er teveel en te oppervlakkig met andermans meningen ge sold wordt. Dat betreurt hij. De psychiater wijst erop, dat he. geheel tegen de scheppingsordannantie indruist om bokken en 1/O&tCkJAfydU en schapen de hele avond te scheiden. Dat is nergens goed voor, vindt hij, en werkt de gezellige sfeer niet in de hand. De beroepsgrappemaker spreekt de banvloek uit over alle mopjes uit de feestneuzenwinkel. die of flauw of dubieus zijn. Hij adviseert niet de grapjas uit te hangen, vooral niet ten koste van mensen die er niet zijn. De medische medewerker vermaant in grote ernst er geen nachtwerk van te maken, niet teveel te drinken en niet alle ramen potdicht te laten (hij gaat er bij dit laatste al vanuit dat er natuurlijk toch teveel gerookt wordt). Het hoofdstuk van de predikant is erg lang. Voor diegene die in dit pastorale vermaan geen zin hebben of denken het wel te kunnen missen, tekent een knap kunstenaar ene moderne uit voering van de drie bekende aapjes. HOREN, ZIEN EN ZWIJGEN, zodat ten slotte iedereen toch nog goed beseft wat des poedels kern is. De huishoudkundige zet een dikke streep door het gedraaf en gedoe van de gastvrouw door op verbluffende wijze t statistiekjes e bewijzen hoeveel calorieën er op zo'n cvond met slagroom, soezen en kaasjes met gember, aanslagen plegen op onze Loch al te corpulente lijven, terwijl de econoom dan duidelijk maakt dat het totaal om verantwoord is om daar ons huishoudbudget door van streek te brengen. Het boekje moet worden verlucht met duidelij' ke foto's, waar iedereen zichzelf levensgroot op herkent. De gemelijken. de zwetsers. de opschep pers, de .oddelzussen, de lolbroeken, de kan- ik-ietr,-doeners die toch lekker blijven zitten), de wandelende medische encyclopedieën, de smik kelaars. de drinkebroer en. de snol*, de bemoei allen, de Rachabjes en de kuise Suzanna's. u en ik en wii allemaal zulen ons daar zien 2itten. en schrikken. Niet een beetje: we zullen ons naar schrikken. Maar het zal een heilzame schrik blijken te zijn. zodat we het tweede deel niet eens meer nodig hebben. En de lucht is nog blauw van verjaardagen. MINK VAN RIJSDIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2