Einde van rust in de Straat van Formosa EK so ETS Voor Ai BON Verenigde Staten voor moeilijke beslissing? Meten van de lichtsnelheid Zendeling sclirijft familie Is Michaël Rockefeller door kanibaleii gedood? IVOROL tandpasta Prima en niet duur1? [n 1961 hoogconjunctuur verzwakt in W.-Europa 5 TSJANG KAI SJEK WORDT ONGEDULDIG (Van een onzer redacteuren) Tsjang Kai Sjek begint ongeduldig te worden. Te oordelen naar de berichten, die de laatste tijd uit de Formosaanse hoofdstad Taipeh worden ontvangenzou men tot de conclusie kunnen komen, dat de man wiens regiem enkele jaren na de tweede wereldoorlog van het Chinese vasteland werd weggevaagd, zelf nog wil belevendat met geweld een eind gemaakt wordt aan het communistische regiem, dat de Chinese massa onder de meest mensonterende omstandigheden doet leven. In de eerste jaren na de rode revolutie 'zou een invasie door troepen van Tsjang Kai Sjek geen schijn van kans hebben gehad, omdat ook zijn bewind het enorme Chinese rijk niet uit de ellendige omstandigheden had kunnen verlossen, waarin het al zo lang verkeerde. Het was tot enkele jaren geleden nog zo, dat men op het Chinese vasteland zo'n grote afkeer van Tsjang Kai Sjek en diens volgelingen had, dat een invasie een averechtse uitwerking op de bevolking zou hebben gehad. Maar nu de nood op het vasteland bijzonder hoog is gestegen, speculeert de generalissimo op de moge lijkheid, dat men zijn invasie-strijdkrachten als bevrijders zal be groeten. vasteland ten val wordt gebracht, dat nu en wel zo spoedig mogelijk zal moe ten gebeuren. In de kringen rondom Tsjang redeneert men, dat commun tisch China er binnen afzienbare tijd zal slagen, een kernwapen tot ontplof fing te brengen. Men realiseert zich vervolgens, dat Mao Tse Toeng er be slist niet voor zal terugschrikken, een dergelijk wapen te gebruiken om in één klap Formosa als factor van mili taire betekenis uit te schakelen. En on der het motto nu of nooit willen zij zich in een militair avontuur storten, wt zij niets te verliezen, maar alles te nen hebben. sa toch moreel verplicht zijn, dc aftocht van de strijdkrachten van Tsjang te dekken, hetgeen iets wezenlijk anders is dan het tegenhouden van communis tische invasie-strijdkrachten. De Verenigde Staten zouden dan ih een bijzonder onsmakelijke strijd ver wikkeld raken, die als hij een on gunstig verloop heeft vrijwel door de gehele wereld zou worden veroordeeld, maar waarvan bovendien het einde nog lang niet in zicht zou zijn, tenzij Formo sa en de andere eilanden zouden worden prijsgegeven. Dit is in het kort de achter grond, waartegen zich de pro blemen afspelen, die de Ame rikanen heel wat hoofdbre kens hebben gekost. Nu zal men zich afvragen, waarom nu juist de Amerikanen zich zorgen moeten maken over eventuele invasieplannen van Tsjang Kai Sjek. Is het eigen lijk niet zo, dat zij een derge lijk initiatief van de vroegere Chinese president moeten toe juichen, omdat er nu eindelijk een mogelijkheid ontstaat om een einde te maken aan de communistische overheersing op het Chinese vasteland een overheersing, die binnen niet al te lange tijd kan leiden tot een nog groter chaos in de internationale verhoudingen, welke het gevaar van een wereldcatastrofe nog dichter bij zou brengen? Zij kunnen toch de zaken op hun beloop laten en afwachten, hoe deze Chinese „binnenlandse aange legenheid" wordt uitgevoch ten? Als de Chinese massa's evenals tijdens de rode revo lutie de zijde van de invasie troepen kiezen, kan toch nie mand meer de ineenstorting van het communistische re giem voorkomen? ZEVENDE VLOOT Zo liggen de papieren evenwel niet. In de eerste plaats is het zo, dat de rust in de Straat van Formosa (tussen het eiland Formosa waarop het bewind van Tsjang Kai Sjek zetelt en het vas teland) in de afgelopen jaren mogelijk is geweest als gevolg van een garantie van de Verenigde Staten, dat de Zeven de vloot zal optreden tegen iedere partij, die tot de aanval overgaat. Met andere woorden, als de Chinese communisten zouden proberen, zich van Formosa en de andere eilanden onder controle van Tsjang Kai Sjek meester te maken, zouden zij met de Amerikaanse Zeven de vloot te doen krijgen. Maar óok, als Tsjang zou proberen, het Chinese vaste land aan te vallen, zou deze vloot hier een stokje voor moeten steken. NU OF NOOIT Voor Tsjang Kai Sjek ligt het pro bleem veel gemakkelijker dan voor de Amerikanen. Hij is van mening, dat als er ooit nog sprake van zal zijn, dat het communistische regiem op het Chinese Mislukt de invasie, dan is er altijd nog de Amerikaanse Zevende vloot, die naar de mening van de medewerkers van Tsjang Kai Sjek kan voorkomen, dat de communisten ook nog overgaan tot verovering van Formosa en de Pes cadores. TWEEMAAL In deze gedachtengang zouden de Amerikanen dus tweemaal iets moeten doen, dat in strijd is met de garanties, die zij enkele jaren geleden hebben ge geven garanties, die een betrekkelij ke rust in dat deel van het Verre Oos ten mogelijk habben gemaakt. Om te beginnen zouden zij „oogluikend" moe ten toestaan, dat een invasievloot de Straat van Formosa oversteekt oir Chinese vasteland aan te vallen. En ook al houden zij zich op geen enkele wijze rechtstreeks en actief met de mi litaire operaties van Tsjang's troepen bezig, in geval van het mislukken van de invasiepogingen zouden zij volgens de nationalistische regering op Formo- De Franse natuurkundige Armand Fizeau was de eerste die op de ver metele gedachte kwam de snelheid van het licht op aarde werkelijk te meten. De proeven die Galileï des tijds had genomen, waren te lomp om die naam te kunnen dragen en alle voorgangers van Fizeau hadden steeds gebruik gemaakt van astro nomische afstanden. Maar Fizeau, wiens methoden hebben uitgemunt door een grote vindingrijkheid, be sloot zijn metingen uitsluitend met aardse middelen te volbrengen. Zijn proef berust te op het principe van de draaideur, moet eens probe ren door een ope ning van een draai deur een lokaliteit binnen te vliegen, tegen de eerste de beste muur te kaat sen, en door de zelfde opening van de draaideur naar buiten te gaan, vóór de deur een kwart slag is gedraaid. Een onmogelijke opgave, want de menselijke topsnelheid is onge veer 10 m. per seconde. Maar bi dezelfde tijd legt het licht 300.000 km af, en is dus 30 miljoen maal zo snel als de mens. De eisen die Fizeau aan het licht stelde kon den dus nog wel wat worden opge voerd. Hij stuurde het licht niet door een draaideur, maar tussen twee tanden van een tandrad. De licht straal viel vervolgens op een spie gel en keerde tussen dezelfde twee tanden terug, waarna hij door een verrekijker werd opgevangen. De spiegel werd opgesteld op een af stand van 10 km van de lichtbron, een werkje dat grote precisie ver eiste, want het Is geen kleinigheid op een dergelijke afstand een straal zó te richten dat hij Juist tussen de zelfde twee tanden van een tandrad wordt teruggekaatst. TOCH IS HET ZO! Maar goed, toen de opstelling dan eindelijk tot op een millimeter nauw keurig was, gaf Fizeau bevel het tandrad te laten draaien. Bij vier, zes. tien omwentelingen per seconde bleef het lichtpunt zichtbaar. De lichtstraal legde de 20 km in een on derdeel van een seconde af en trof bij zijn terugkeer steeds dezelfde opening tussen de tanden aan. Bij 13,2 omwentelingen per seconde vindt echter het lang verwachte ge beuren plaats: het licht straalt niet meer. Bij zijn terugkomst had de lichtstraal kennelijk een gesloten draai deur, in de vorm van een tand van bet tandwiel aangetrof fen en vond dus de weg versperd. Bij 26,4 omwentelingen van het rad werd de lichtstraal weer zichtbaar, want de lichtstraal spoedde zich door de eer ste opening tussen dc tanden naar de spiegel en keerde door de volgen de opening weer terug. Deze hoogst vernuftige methode w.rd later uitgebreid met twee tandraderen, cn nadien volgde de draaispiegelmethode. welk experi ment in samenwerking met Fou- cault werd uitgewerkt. Deze laatste manier werd in de Verenigde Sta ten tot dc hoogst mogelijke graad van volmaaktheid gebracht, zodat men thans meent dc lichtsnelheid tot op enkele kilometers per seconde nauwkeurig te kennen, t.w. 299796 km per seconde. Waarbij we opmer ken, dat Römer een paar couwen eerder aardig in de buurt van deze waarde is gekomen! O ja, weet u dat het met de tegen woordige kijkers mogelijk zou zijn vanuit Parijs een kaars in Peking te zien branden? Daarover i volgende keer. PRESTIGE Wanneer de Verenigde Staten in een conflict tussen Peking en Taipeh ver zeild zouden geraken als gevolg van militaire acties van Tsjang's troepen, zouden zij zich op onherstelbare wijze compromitteren, hetgeen zou leiden tot een enorm prestige-verlies in de niet- communistische landen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Bovendien zou de sympathie van de zg. neutralistische staten, naar wier gunsten zowel Oost als West dingen, zonder enige twijfel aan de kant van de aangevallen Chine se communisten staan. Hieruit blijkt wel, dat de Verenigde Staten grote kans zouden lopen, in één klap hun positie in het verre Oosten en andere delen van de wereld, die ze ten koste van zoveel moeite en geld hebben opgebouwd, te vernietigen. En dat alleen maar omdat zij zouden toegeven aan een gril van een oude man. die slechts speculeert op de grote ontevredenheid van de Chinese massa, maar vergeet, dat het rode leger de za ken op het vasteland stevig In de hand heeft. SERIEUS In Taipeh is het opgevallen, dat de Amerikaanse Zevende vloot een opmer kelijke activiteit ontplooit en dat het aantal in de Straat van Formosa pa trouillerende schepen niet onbelangrijk is toegenomen. En men concludeert hieruit, dat de toegenomen Amerikaan- poorzorgsmaatregelen een gevolg zijn i het feit, dat Washington de ge ruchten inzake een mogelijk militair of fensief van de nationalisten serieus Er wordt gestreefd naar herziening an het defensieverdrag met de Ver. Staten, opdat Tsjang de handen „vrij" krijgt. Openlijk schrijven de bladen op Formosa, dat de omstandigheden zelden gunstig zijn geweest voor een her overing van China en een vernietiging van het rode regiem. „Zodra de militaire operaties op gang zijn gebracht, zal de gehele internationale situatie in gunsti ge zin gewijzigd zijn", aldus het officiële regeringsblad New Life Daily. Van dit laatste zijn de Amerikanen echter hele maal niet overtuigd. Zij onderschatten dan ook niet de kracht van de rode ko- zij weten uit eigen waarneming, welke waarde moet worden toegekend aan de strijdkrachten, die Tsjang op het Chinese vasteland kan loslaten. Voor het grootste deel betreft het hier schappen, die van Formosa afkomstig zijn en nooit op het vasteland hebben gewoond en dus ook niet het elan kun- i opbrengen, dat bevrijdingstroepen eenmaal moeten hebben... WREVEL °e pi dewerkers hebben dan ook nog dere achtergrond. En dat is de wrevel, waarmee de nationalisten op Formosa hebben gadegeslagen, hoe langzaam maar zeker de Amerikaanse politiek met betrekking tot communistisch Chi na (wellicht onder de invloed van hel conflict tussen Moskou en Peking) wal soepeler is geworden. Tsjang Kai Sjek zit nu tussen twee vuren. Hij beseft, dat het binnen al te lange tijd niet meer mogelijk zal zijn, een gewapende aanval op het vas teland te doen. In de eerste plaats, omdat de Chinese communisten waar schijnlijk dit jaar nog over een of meei kernwapens zullen beschikken, maai ook, omdat een eventuele toelating var het rode regiem in Peking tot de Ver enigde Naties (hetgeen slechts een for maliteit hoeft te zijn omdat China al lid is en het er alleen maar om gaat, de zetel van dit land zal innemen, king of Taipeh) de Amerikanen in sterkere mate zou binden aan de garan ties, die zij in het verleden hebben ge geven. Het is voor Tsjang Kai Sjek in alle opzichten een kwestie van nu of nooit geworden en het ziet er dan ook werkelijk naar uit, dat de Ver. Staten moeilijke beslissing ge plaatst zullen worden. BINNENUIT Wil een omwenteling in China slagen, dan zal die van binnenuit moeten ko men. Een nationalistische invasie kan alleen maar tot verwarring en tot een onvoorstelbare internationale crisis lei den. En het valt dan ook te begrijpen, dat de Amerikanen er niets voor zullen voelen, zich in een avontuur te laten meeslepen, waarvan dc afloop eigenlijk al van tevoren vaststaat. Japan heeft nu ook zijn Disney- land-imitatie. In de stad Nara is een groot amusementspark in gericht, waar o.m. een mono railhoog boven de hoofden van het publiek ritjes maakt en waar zelfs een oude stoomtrein uit het jaar nul de bezoekers over het terrein voert. Zoals men weet. zien velen in „monorail" de oplossing voor de grote ver keersproblemen in de stads- Gevluchte Russen naar rusthuis Na een lange afmattende reis van et telijke dagen zUn gisteravond nog op merkelijk monter cn kennelijk gehard door zwaardere beproevingen zeven Rus sische vluchtelingen op Schiphol aange komen, die circa veertig jaar geleden na de val van het tsaristisch regiem de wijk namen naar China. Sinds enkele jaren wordt daar echter door het communistische betwind zo'n druk op de wit-Russen uitgeoefend, dart duizenden van hen op hun oude dag nog maals op de vlucht sloegen en een tijde lijk onderkomen vonden in Hongkong. Volgens inlichtingen van het hoge com missariaat voor de vluchtelingen zijn er van de 15.000 Russen nog slechts 4.200 in Rood China. Onder die laatsten bevin den zich 400 invaliden en ouden van da gen voor wie de Wereldraad van Kerken een plaats zoekt in Europa. Het zevental dart op Schiphol den telde tezamen 455 jaren en gemiddeld 65 jaren oud. Alle zeven wacht thans dankzij de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en vluchtelingen te Utrecht een rustige goed verzorgde le vensavond in twee Nederlandse tehuizen voor bejaarde Russisohe vluchtelingen: huize Sylvius Meindersma in Ooster beek en huize Voorhout in Den Haaf Daar wonen nu samen veertig Russi sche vluchtelingen die reeds eerder i: ons land zijn aangekomen. Advertentie HOE? WANNEER? VRAAG HET UW FIETSENHANDELAAR „Misschien hebben jullie ook gehoord van de vermissing van de zoon van Nelson Rockefeller, die hier dicht bij Agats zou zijn verdronken? Ik heb zojuist verno men, dat hij de kust wel zwem mend heeft bereikt, doch dat de Asmat-bevolking van het dorp Otjanep hem heeft gespeerd en vervolgens opgegeten. Andere lui van het dorp hebben het verteld en ook namen genoemd van dege nen, die de overblijfselen hebben, zoals de schedel en de beende- Deze onthullende mededeling doet de 26-jarige W. Hekman, zendeling in Nederlands Nieuw-Guinea voor een Amerikaans kerkgenootschap, in een brief, die gedateerd is 13 januari 1962 en die hij schreef aan zijn in Arnhem wonende oom en tante, de heer en mevrouw Linde man, wonende aan de Sleedoorn laan 10. Naar men weet werd er onlangs een grootscheepse opspo ringscampagne op toüw gezet in Nieuw-Guinea, waar de 23-jarige Michael Rockefeller met de be stuursambtenaar R. W. Wassink antropologische onderzoekingen deed in het gebied van de Eilan denrivier. De heer Wassink wist zich, nadat de Adoela beschuldigt Tsombe opnieuw De premier van de centrale Kongolese regering. Cyrille Adoela. heeft gisteren in communiqué president Moïse Tsjom- .•an Kartanga beschuldigd van pogin gen hun besprekingen over beëindiging van de afscheiding van Katanga te ver tragen. De beide leiders zijn reeds zeven maal bijeengeweest. Volgens premier Adoela ontwijkt Tsjombe het voornaam ste vraagstuk door te zeggen, dat hij geen volmacht heeft voor definitieve besluiten en dat het Kartangaanse parlement de re sultaten van de bespreking tussen beide leiders moet goedkeuren. ..Wanneer Tsjombe in deze houding volhardt, zullen de bsprekingen op een impasse uitlopen", aldus de Kongolese premier. Schuilkelders in Russische steden Een Amerikaanse deskundige in Rus sische aangelegenheden, dr. Goure, heeft gisteren gezegd, dat de Sowjetunie schuilkelders heeft voor de helft van de schatting honderd miljoen inwoners haar steden. Ondanks de Russische verklaringen waarin het tegendeel wordt gezegd, werkt de Sowjeunie, aldus de Goure in een lezing voor het Amerikaan se chemische genootschap te Washing ton, al twaalf jaar lang aan de bescher ming bevolking. Een onderzoek van drie jaar heeft getoond dat vijftig miljoen menser dwongen zijn een opleiding in het ka der van de bescherming bevolking volgen. Hierbij is erop gewezen dat een toekomstige oorlog naast atoomwa pens waarschijnlijk ook bacteriologische en chemische strijdmiddelen zullen den gebruikt. prauw, waarin beiden zaten was omge slagen. op de kiel vast te klampen. Hij werd. na door een marinevliegtuig ont dekt te zijn, door het patrouillevaartuig „Tasman" aan boord genomen. Hij be vond zich toen ongeveer 35 km uit de kust. Van Michael, die naar de kust zwom, was later geen spoor mee vinden, ondanks het intensieve onder zoek. waarvoor zijn vader. Nelson Rockefeller, gouverneur van de staat New York. en zijn zuster per vliegtuig naar Nieuw-Guinea reisden. Twee Pa poea's, die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt bij het opsporings werk kregen van Nelson Rockefeller on langs een bedrag van 500 dollar. Reeds eerder Hoewel algemeen werd aangenomen, dat Michael bij zijn poging d-e kust te bereiken zou zijn verdronken, zou hij volgens hetgeen de heer Hekman aan de weet is gekomen in handen zijn ge vallen van kanibalcn, waarvan reeds eerder een Amerikaanse vriendin van de echtgenote van de heer Hekman het slachtoffer zou zijn geworden, naar hij in zijn brief ook schrijft. Iedereen schijnt bang te zijn om naar het dorp Otjanep te gaan, omdat, aldus de heer Hekman, de bevolking zich daar veelvuldig aan kanibalisme schul dig maakt. Dit, naar gezegd wordt, uit wraak voor het feit. dat de politie inder tijd een aantal inwoners van dit dorp zou hebben doodgeschoten. Een woordvoerder van het departe ment van binnenlandse zaken heeft des gevraagd verklaard, dat het goeverne- ment van Nieuw-Guinea naar aanleiding van dergelijke geruchten, indertijd al spoedig na de verdwijning van Rocke feller. een grondig onderzoek heeft in gesteld. Het zou tot de conclusie zijn gekomen, dat er geen enkele grond is om aan te nemen dat het gerucht op juistheid berust. U behaalt meer voordeel dan u kunt berekenen. Hoe? Door geregeld lezen van de advertenties. Dat levert u veel meer voordeel op dan de krant u kost Schrijft ii iemand op deze bon? U verdient dan zo maar „Dat zit zo". ln envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee Datum van ingangr> ki BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing is. Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adresje Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. Castro beschuldigt een comm. leider De Cubaanse minister-president, Fi del Castro heeft in een radiotoespraak een van de vooraanstaande theoretiói van de Cubaanse communistische par tij, Anibal Escalante beschuldigd van persoonsverheerlijking. Escalante die een paar weken geleden is aangewezen als secretaris van de verenigde revolutionai- organisatie. heeft deze organisatie in i gevaarlijk moeras geleid door een 1 van verheerlijkers om zich te ver enigen. Castro zei dat Escalante zijn positie heeft misbruikt voor persoonlijke doel- Advertentie hi eeft élaftfce lij I Het reizen per trein en per ondergrondse in En geland wordt tien procent duurder. De verhoging zal naar schatting per jaar 8,8 miljoen pond extra opbrengen. Deze verhoging is nodig ge worden. omdat de Engel se spoorwegen enorme verliezen lijden. Dit jaar zal dat verlies waar schijnlijk 150 miljoen pond bedragen. De trans portcommissie van de Britse regering is verder van plan honderden sta tions te sluiten en tien tallen niet exploiteerbare lijnen te schrappen. I Het parlement van de Sowjetrepubliek Rusland, de grootirte republiek van de Sowjetunie. heeft bij decreet bepaald dat alle onkruid moet worden verdelgd. Boeren die hieraan niet meewerken, kunnen worden beboet. Particuliere grondbezit ters kunnen zelfs hun grond verliezen, als zij het onkruid niet bestrij- I Onbekenden die kenne lijk niet tevreden waren over het koersverloop op de effectenbeurs van Mi laan, hebben gisteren een tiental voetzoekers in het gebouw afgestoken. De handel werd er niet door belemmerd. De studenten van de universiteit van Lissabon hebben maandag gestaakt uit protest tegen het feit, dat zij zaterdag ter ge legenheid van de „dag van de student" geen ma nifestaties mochten hou den. De Senaat van de universiteit verklaarde gisteren deze aanslag op de universitaire waardig heid te betreuren. Overi gens werd herinnerd aan het beginsel, dat de poli tie het gebied van de universiteit niet mag be treden zonder toestem ming van de universitaire autoriteiten. Gistermid dag gaf de minister van onderwijs alsnog toestem ming tot de manifestaties, waarop de staking on middellijk werd beëin digd. I De Spaanse hoofdstad is een van de weinige hoofdsteden in Europa, die geen operaseizoen kent, maar als de muziek liefhebbers hun zin krij gen. zal dat veranderen. Een aantal Spaanse aris tocraten heeft zich aan gesloten bij kunstzinnige instellingen, die hard werken om de Madri- leense opera, die met de omverwerping van dc Spaanse monarchie is be zweken, weer te doen herleven. Madrid, een stad van bijna mil joen inwoners, heeft zijn laatste operaseizoen ge had in 1931. Dr. Albert Schweitzer Rapport commissie Ver. Naties: Vooral Nederland getroffen In een door de economische commissie voor Europa (E.C.E.) van de Ver. Naties gepubliceerd overzicht van de economische toestand in 1961 in Europa wordt medegedeeld, dat in dat jaar de hoogconjunctuur in West-Europa is verzwakt en dat vooral Enge land en Nederland daardoor wer-i den getroffen. Toch wordt opge merkt dat „het tempo van de vooruitgang krachtig bleef en dat er alle kans bestaat, dat de eco nomische groei in 1962 zal voort duren". In de meeste landen zal dat geschieden met een groei percentage gelijk aan de \Vz pro cent van 1961. In 1960 beliep het groeipercentage 6%. Zowel in Engeland als in Nederland ontstond een sterke verlangzaming van het prduktietempo. Voor Nederland was het groeipercentage in 1961 2M tegen 8,1 voor 1960. De voorlopige ramingen stellen voor Nederland de verm.ndenng van het overschot op de lopende beta lingen voor 1961 op ongeveer de helft. Voor 1962 wordt een overschot van de zelfde omvang als over 1961 verwacht. Aangezien in 1960 er in elk land een buitengewoon snelle expansie plaatsvond, lijkt, volgens het overzicht, de vermin dering in expansie op het eerste gezicht ernstiger dan zij in werkelijkheid was. Dc afneming in Engeland wordt toege schreven aan de in juli jl. ingevoerde beperkende maatregelen. Voor Neder land wordt hoofdzakelijk de waarschijn lijk van korte duur zijnde schaarste van arbeidskrachten voor de vermin dering aansprakelijk geacht. AlITO'S wikkelingen in diverse heeft in een te München industrieën wordt in het overzicht verschijnend tijdschrift medegedeeld, dat het jaar 1960 in alle een nieuwe oproep tot de landen voor motorvoertuigen een beter mogendheden met kern- j -aar was da" 1961. De produktie van wapens gericht om van Personenauto's verminderde in Engeland nieuw, proeven Jne, der ~"Ink' gelijke wapens af te zien, ,u.nauto's in Frankrijk verdrievoudigd met het oog op de geva- door de verhoglne van de contingenten ren voor de volksgezond- binnen de EEG. De export van YVesteu- heid. De oproep was rnpese personenauto's naar de Ver. Sta- mede ondertekend door i ten nam af. ;:n In "lle belangrijke pmduktlelanden de Duitsers en buiten- van West-Europn nam in 1961 de stasl- af Alleen in Italië en Frank- zU resp. toa met ongeveer 10 procent en 2 procent. De totale vraag naar steenkolen in West-Europa bleef zeer dicht bij dc omvang van 1960 door dat de verminderingen van het mdus- 'riële verbruik werden goedgemaakt door toenemingen van het verbruik van de elektrische centrales. Volgens het overzicht is er alle reden om aan te nemen dat de huidige stilte op het gebied van de ontwikkeling der Westeuropese .ndustnële produktie slechts tijdelijk is. Alle officiële en onaf hankelijke voorspellingen verwachten voor dit jaar een n.euwe expansie. Britse havenstaking waarschij nl ij k Tijdens een buitengewone vergade ring van afgevaardigden van de Brit se bonden van havenarbeiders is be sloten de lopende collectieve arbeids overeenkomst op te zeggen. Als gevolg van dit besluit dreigt thans voor het gehele land een fficieel door de bon den gesteunde staking van havenarbei» Het besluit werd genomen, nadat de werkgevers de eisen der havenarbei ders om hogere 1< .en en minder ar beidsuren hadden afgewezen. In de gisteren gehouden vergadering verklaarden de vakbondsleiders zich het recht voor te behouden voor elke actie die zij in het licht der bestaande omstandigheden nodig mochten achten na expiratie van de voor opzegging der collectieve arbeidsovereenkomst gel dende termijn van een maand. Inmiddels heeft een staking van 8.000 havenarbeiders in Liverpool zich uitgebreid tot de havens van Birken head en Garston, waar zich 1.000 ha venarbeiders bij de staking aansloten. Chinese parlement kwam hijeen In Peking is gisteren hert Chinese par lement hert nationale volkscongres bijeengekomen. Volgens een officiële me dedeling bracht premier Dsjou En-lai verslag uit over het werk van de rege ring. Bijzonderheden werden niet ge meld. H?t was de eerste maal sinds twee jaar dat de volksvertegenwoordiging bijeen kwam. De 1027 afgevaardigden waren op tien na allen aanwezig. De bijeenkomst vond plaats achter gesloten deuren Bui tenlandse diplomaten en persvertegen woordigers werden niert toegelaten. Bij vorige zittingen mochten buitenlanders tegenwoordig zijn bij de opening en de sluiting. Onder de hoogste Chinese leiders die de vergadering bijwoonden, bevonden zich behalve premier Tsjou En-lai. de partijleider Mao Tse-toeng, president Lioe Sjao-tsii, vice-premier Toeng Pi-woe en de weduwe van de stichter Van de Chi nese republiek, Soen Jat-sen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5