Uw probleem is het onze VELPON Enkele kanttekeningen Moeilijk maar nodig gesprek met R.K. Kerk voeren Een ivoord voor vandaag Zonnehuis in Roermond moet deuren sluiten Aanklacht tegen hoogleraar van Princeton Seminarium Mammoet is teveel een bedachte constructie 2 DE DAAD PREDIKT Nieuw hervormd advies: In een nieuw pastoraal advies van de Hervormde Kerk over „de reformatorische houding jegens de Rooms-Katholieke Kerk en haar leden", dat zeer binnenkort zal worden uitgegeven, wordt geheel uitgegaan van het gemeentelid. Vanuit de huidige en vanuit de bijbelse werkelijkheid moet hij of zij het moeilijke maar nodige ge sprek aangaan met de leden van de Rooms-Katholieke Kerk. De hervormde predikant ds. H. B. Meyboom heeft dit reeds openbaar ge maakt in het blad ..De Protestant". In een artikel vergelijkt hij de rooms-ka- tholieke richtlijnen, die onlangs zijn ge publiceerd. met het hervormde advies dat nog moet verschijnen. In de richtlijnen gaven de rooms-ka- tholiekc bisschoppen ran dat „niet mo gelijk is de werkelijke godsdienstige ge meenschap dus het positief deelnemen aan eikaars officiële kerkelijke ere dienst." De rooms-katholieke eredienst werd daarin gezien als „de cultus haar sacramentele gestalte en het daar in opgenomen Woord." Vertrekpunt Volgens ds. Meyboom komen deze beide facetten duidelijk uit als we de vraag stellen „Hebben we de waarheid samen of alleen?" ook al is deze vraag te schematisch en misschien ,te eenzij dig. In principe is de Hervormde Kerk uitgegaan van de bijbel die deze ker ken gezamenlijk hebben. De Rooms Ka tholieke Kerk gaat echter uit van de waarheid, die in haar alleen is. Volgens ds. Meyboom kunnen we de rooms-katholieke richtlijnen vanuit tweeërlei gezichtspunt bekijken. We kunnen zeggen dat we kennelijk weer wat verder dan in 1948 zijn. Maar we kunnen ook reageren vanuit het gezichtspunt van de oecumene. De Rooms Katholieke Kerk werpt zich onze dagen op als een paladijn van deze beweging. Zij stimuleert overal contacten. „Maar", vraagt ds. Mey boom, „mag dan ook niet verwacht worden dat deze bewogenheid uit komt in de taal en de toon van de richtlijnen?" Advertentie vraag dringt zich op, of allengs in de zogenaamde „vermaakindustrie" en de daarmede in direct of meer indirect verband staande bedrijven, niet te veel personen arbeid hebben gezocht en gevonden. In feite verrichten hier velen een arbeid, waarvan men betwijfelen kan, of hij produktief genoemd mag worden. Zij vermeerderen door hun inspannend werk, dikwijls tot iaat in de nacht, niet de rijkdom der maatschappij. Niet in materiële zin en vaak evenmin of nog minder In geestelijk opzicht. Voor een te eenzijdige behandeling willen wij ons wachten. Ontspannings mogelijkheden moeten er zijn. Restaurants zijn onmisbaar, al behoeven er niet steeds strijkjes te zijn en gelegenheden tot dansen. De alcohol kan zeer wel door andere dranken vervangen worden. Het geld kan hier in den regel sociaal en economisch nuttiger aanwending vinden. Het aantal bioscopen is. vooral in de grotere steden, niet gering. Deze ver- maakinrlchtingen pogen herhaaldelijk publiek te trekken door pikante re clame, zelfs wanneer de film, die vertoond wordt, vrij onschuldig is. Maar ook hier is er een te veel, vooral wanneer gelet wordt op de vele noden die zelfs in onze „welvaartsstaat" nog om leniging roepen. Nuttiger aanwending van talent en arbeidskracht ware in vele gevallen mogelijk en zou ten zeerste in het belang van de volkswelvaart zijn. Er is een tekort aan inrichtingen voor bejaarden, voor lijders aan ernstige ziekten, voor gebrekkige kinderen, tekort aan verpleegsters e.a. En dan zijn er uitgestrekte gebieden in de wereld, waar honger wordt geleden, waar mensen op de straten sterven. De vrijetijdsbesteding verdient stellig in onze al meer vertechniseerde maat schappij de bijzondere aandacht. Maar deze behoeft niet tot grote uitgaven te leiden. Men wil van meer dan één zijde steeds meer mensen lokken. De sport neemt in onze samenleving een steeds belangrijker plaats in. Ook hier dreigt echter een teveel aan uitgaven. Er zijn ook volstrekt af te wijzen begeleidingsverschijnselen. Een der meest bedenkelijke is wel de gokkerij. De christelijke sportorganisaties het worde met waardering vermeld maken zich aan dit kwaad, dat met het doen van vele, te hoge uitgaven voor smalle beurzen gepaard gaat, niet schuldig. Zij verdienen reeds daarom onze steun. Ook de wedstrijden, waaraan relatief slechts een beperkt aantal spelers deel neemt, maar die vele kijkers lokken, verdienen minder sympathie dan daar aan wel ten deel valt. Sportbeoefening in niet al te grote clubs, waarbij voor opstaat lichaamsontwikkeling, het streven naar voor de gezondheid nuttige ontspanning verdient meer aanbeveling. Daaraan zijn ook geen belangrijke uitgaven verbonden. De grote wedstrijden verstoren niet alleen de zondags rust, nopen politie en anderen tot zondagsarbeid, maar leiden ook tot voor menige beurs te grote uitgaven. Op de verdeling van de welvaart kan vooral ook de kerk invloed uitoefenen. Met name door hulp te verlenen aan zieken, zwakken en behoeftigen. Niet alleen in eigen land, maar ook in de achtergebleven gebieden. Gepleit is voor het ter beschikking stellen van één procent van ons volksinkomen. Wanneer men rekening houdt met hetgeen in Nleuw-Guinea geschiedt èn in aan merking neemt wat de kerken doen, vooral in de missielanden, dan zal men wel niet ver beneden dit percentage blijven. Maar voor zover dit laatste nog het geval mocht zijn, wordt het wel hoog tijd, dat grotere offers gebracht worden. Wij mogen niet doof blijven voor de noodkreten uit zo vele landen. Liever wat bezuinigen als het nodig is, om te voorzien in de behoeften dergenen Me gebrek lijden. Ook van onze daden kan een prediking uitgaan. Zij kunnen heenwijzen naar Christus, die vermoeiden en belasten tot Zich roept. GEEN VOORBEELD VOOR ONS rNKELE jaren geleden trok Portugal de aandacht van sommige schrijvers. ook hier te lande, die gevoelden voor een Kamer, steunend op de sociale corporaties, met wetgevende bevoegdheid. Bij nader onderzoek bleek echter, dat men op hetgeen in Portugal was ge schied een verkeerde kijk had. Het corporatieve leven was in Portugal zwak. En het lichaam, dat enigszins leek op wat men zich als een ideaal voorstelde, had slechts adviserende bevoegdheid. De „corporatieve" Kamer kon op de gang van zaken weinig invloed uitoefenen. En de „nationale vergadering", die men voor wat haar invloed betreft heel in de verte kon vergelijken met onze Staten-Generaal, werd door de individuele kiezers gekozen. Maar ook haar betekenis was praktisch gering. Portugal behoorde dan ook niet tot de democratische landen. Feitelijk was in het advies wordt dan uitgespro- het onderworpen geworden aan een dictatuur. Wel wat zachtzinniger dan de ken dat vanuit de bijbelse en huidige dictatuur van Hitier, maar toch in de verste verte niet een democratie. De dictator is Salazar. Nu moet men, om billijk te kunnen oordelen, rekening houden met hetgeen vóór Salazar geschiedde. Ook in dit land liet de godsdienstige en principieel politieke opvoeding van het volk veel te wensen over. Portugal heeft toestanden gekend, waarvan wij ons moeilijk een voorstelling kunnen maken. Omstreeks 1910 was het zo ge steld, dat de wetten niet meer behoorlijk werden uitgevoerd. De ambtenaren ontvingen geen salaris omdat de staatskas leeg was. Onder de politici was veel corruptie: zij wisten zich dikwijls persoonlijk te verrijken. De munt, reeds sedert 1891 gedevalueerd, zakte steeds meer. Men had elders geen ver trouwen meer in dit land. Vandaar een hoge rente voor staatsleningen en credieten: 12, 15, 20. ja 25 rente moest betaald worden. Het behoeft wel niet uitdrukkelijk gezegd te worden, dat het volk in ernstige mate leed onder de slechte economische en sociale toestanden. In de oorlog van 1914—19 werd ook Portugal meegesleept. Pogingen, na de oorlog be- j j0> tc weten de "politiek geïnteres- proefd om orde op zaken te stellen, mislukten. Het parlement bleef ver be-1 seerden zowel uit de A.R.-partij als neden zijn taak. Geheime genootschappen werkten ook in dit rooms-katholieke uit de C.H.U., is een aantal jongeren land die voor een deel zich bezig hielden met anti-clericale doeleinden. bijeengekomen onder leiding van de I„he. b.rinIScholieren bezoeken Ds. Meyboom vraagt zich af of het de bedoeling is van de bisschoppen om de officiële kerkelijke eredienst zoveel mogelijk vast te zetten op de .sacramentele cultus" en dat als ver trekpunt te gebruiken. Hij meent dat zij beter behoren te weten. „Voor bei de kerken ligt de kern niet bij dit mogelijke gezamenlijke vertrekpunt. Ik mis hier de ruiterlijke erkenning van de fundamentele verschillen. En ruiterlijkheid is bij richtlijnen over een zo moeilijke zaak als de gods dienstige gemeenschap onmisbaar." Volgt i ds. Meyboom ligt het gevaar voor beide kerken niet op het vlak de eredienst: „Zover zijn wij wederke rig werkelijk niet." Daarom gaat het komend hervormd advies uit van de vraag: „Hoe zien wij de Rooms Katho lieke Kerk?" en: „Welke houding heb ben we vanuit de bijbel aan te nemen jegens deze kerk?" Dan wordt aangege ven welk licht naar hervormde ge dachte en geloof valt op de kern punten der rooms-katholieke leer. die tegelijkertijd kernpunten van de tegen stelling tussen de reformatie en Rome zijn. Advies werkelijkheid het gesprek met leden van de Rooms Katholieke Kerk drin gend geboden, maar tegelijkertijd ontzettend moeilijk is. Prot. chr. jeugd in Markelo zoekt een politieke eenheid In Markelo is in oprichting e< MEENK S POEDERS heipen! Er zjjn Meenk's Poeders^fei hoofdpijn, kies pijn. hoest, gri^P.^Uarrhee, influenza, rheumatiek, koortsjpéid bü gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwijndrecht: A. Kastelein te Hei- en Boeicop; te Heeze <N. Br. toez.): J. A. Heldring, tijdelijk te Zeve- Gereformeerde Kerken Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Ridderkerk: A. Vergunst te Rotterdam-C. Aartsbisschop Rinkel naar Athenagoras Gisteren is de aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Katholieke Kerk dr. Andreas Rinkel van Schiphol vertrok ken met bestemming Istanboel, waar hij een bezoek van ongeveer acht dagen zal brengen aan de patriarch Athenogo- ras van Constantinopel. De aartsbisschop wordt vergezeld door prof. dr. P. J. Maan. In Bern zal de bisschop van de Oud-Katholieke Kerk in Zwitserland, dr. U. Kliry zich bij het gezelschap voegen. De Oud-Katholieke Kerk streeft naar volle kerkelijke gemeenschap met de Oosters-Orthodoxe Kerken, zoals ze die reeds heeft met de anglicaanse kerk gemeenschap. Eerste vrouwelijke civiel-ingenieur na de oorlog Aan de afdeling weg- en waterbouw kunde van de Technische Hogeschool in Delft heeft voor het eerst na de oorlog een vrouw het diploma civiel ingenieur behaald. Het was mevrouw T. van den Doel-Grondsma uit Amsterdam. Het aantal meisjesstudenten aan de Techni sche Hogeschool is nooit erg groot ge weest. De vrouwelijke civiel-ingenieurs zijn zeker op de vingers van een hand te tellen. De eerste was in 1918 mevrouw Van der Ban. die bekend is geworden door haar werk bij de Zuiderzeewerken. Momenteel volgen nog twee vrouwelijke studenten de opleiding tot civiel-inge- nieur in Delft Als Jezus stevig in hun handen is hebben de overpriesters en de oudsten Judas niet meer nodig. Hij heeft zijn opdracht uitgevoerd, hij is er voor betaald, de zaak is af. Met die discipel, die bereid was zijn Meester te verraden, hebben ze geen boodschap meer. Zij doen niet eens moeite Judas ge rust te stellen. Ze zeggen niet: „Luister eens, je dwaalt, die Jezus, Die je altijd hebt gevolgd is niet zo onschuldig als je denkt, heus, geloof ons Judas, je hebt. het bij het rechte eind gehad", neen, als de dertig zilverlingen de zaal in wor den gesmeten, is hun enige commentaar: „Gij moet zelf maar zien wat er van komt!". Slechts over een punt discussiëren ze. Wat moet er met dat geld gebeuren. „Wij mogen dat niet in de offerkist doen, want het is bloedgeld" (Mattheüs 27 7). Geen sprake van dat zou God niet welgevallig zijn. En als vrome mensen kijken ze alleen maar naar wat God wil. Ja, wat God wil! Maar ze hebben zich wel vergrepen aan onschuldig bloed. Zo is nu de mens. Aan de ene kant zeggen God te dienen, aan de andere kant in daden Hem belasteren en geweld aandoen. (Van onze correspondente) Door een opeenhoping van te genvallers is door het te Utrecht zetelende hoofdbestuur van de christelijke vereniging tot verple ging van langdurige zieken. ,,Het Zonnehuis" besloten over te gaan tot liquidatie van het „Zuidelijk Zonnehuis" te Roermond. In pro testantse kringen wordt dit be sluit ten zeerste betreurd, doch exploitatiemoeilijkheden vergden zoveel dat haast geen andere mogelijkheid overbleef. geheel verbouwd pand voormalige protestants ziekenhuis al. daar. Het zou slechts een tijdelijk te huis worden dat te gelegencrtijd Maar Am vfranllerln, bracht „en verbetering De presidenten en de kabi netten wisselden voortdurend. Niet minder dan twintis revoluties schokten u|IJkf h|storlsclle jon5erenfroep en het land. Het economisch leven, toch reeds iwak, werd nor meer verstoord j een „ti-revolutionalre jonaerenorea- door reeksen van grote stakingen. In 1926 werd een militaire dictatuur ge- nisatie bestaan, vestigd. Maar de generaals hadden van economie en financiën geen verstand. Zij riepen de geleerde Salazar. Maar hij ging weer spoedig als minister heen, omdat hij niet de nodige medewerking kon vinden. Inmiddels werden de financiële moeilijkheden steeds groter. De Volkenbond wilde helpen, maar verbond daaraan de voorwaarde van toezicht door een deskundige. Dit wekte vrij algemeen verontwaardiging. Men wilde zich zelf helpen. Opnieuw werd Salazar geroepen, die meer armslag kreeg. Hij ver richtte veelszins te waarderen arbeid, al kon hij niet bereiken dat de levens standaard van de massa der bevolking ongeveer de westerse hoogte naderde. Portugal had vele jaren een ontaard partijwezen. Daarom is het wel te ver staan, dat men naar iets anders zocht. Maar over het corporatisme, dat men aanvaardde, behoeft men zeker niet te roemen. Aan de corporatieve Kamer blijft elke beslissende bevoegdheid onthouden. In de laatzte jaren kwamen er weer vele onlusten voor. Door stakingen werd grote schade aangericht. Steeds meer werd Salazar een dictator. Ook zijn geroemde zachtzinnigheid schijnt minder te worden. Portugal zag onlangs een der koloniën verloren gaan. Het is geen gewaagde voorspelling, wanneer wij zeggen dat ook voor Portugal het koloniale tijdperk ten einde spoedt. Salazar zal dit niet kunnen tegenhouden. Zal het bewind van Salazar tegen de oppositie in eigen land nog lang kunnen standhouden? Maar dan dringt zich de vraag op: zal de „democratie" in staat zijn om het volk te leiden? De landen die door het Calvinisme, door de Reformatie, zijn beïnvloed ge- worden, hebben hier een voorsprong. Naar hun mening moet worden ge streefd naar politieke eenheid van pro testanten. Hierbij wordt ook gedacht aan en gestreefd naar samenwerking met protestants-christelijke jongeren in de PvdA en de WD. Men wil beslist geen nieuwe politieke partij oprichten cn men wil zich ook niet binden aan een der bestaande christelijke partijen. Men'wil slechts invloed uitoefenen om te komen tot een protestants-christe lijke partij in Nederland. De eerste vergadering hoopt de nieu we organisatie te houden op 14 mei. Daarbij zullen twee sprekers worden uitgenodigd, namelijk een vertegen woordiger van de C.H.J.G. en een van de ARJOS. Gesproken zal worden over „christelijke politiek nu". (Advertentie) Met rie je er geen barst van Weigert maagdelijke geboorte te erkennen De Amerikaanse Verenigde l Presbyteriaanse Kerk, die be-i schikt over het beroemde ceton Theological Seminary" krijgt een tuchtkwestie te behan delen, waarbij het gaat om de vraag of een professor die wei gert de maagdelijke geboorte tc erkennen wel lid kan zijn van de kerkeraad van zijn gemeente en college kan geven aan het semi narium en Princeton College. Prof. dr. John. H. Hick is een En gels theoloog, die een jaar geleden al« hoogleraar werd benoemd Hij heelt zich niet tegen de maagdelijke geboorte uitgesproken, maar weigert wel deze te erkennen. Naar zijn inzichten zijn Ie verschillende bijbelschrijvers ver deeld m hun inzichten en laten Mar cus. Johannes en Paulus een ander ge luid horen dan Mattheüs en Lucas De kwestie diende onlangs voor de commissie van opslcht en tucht van de particuliere synode van New Jersey. De- ac sprak uit dat geilen de houding cn inzichten van prof. dr. Hick deze geen lid kon zijn van de classicale vergade ring van New Brunswick die de gemeen te in de omgeving van Princeton om vat. De commissie die uit 15 leden be staai ging in op een klacht die door achttien ouderlingen en predikanten was ondertekend. Randverhalen Volgens prof. Hick kan men geloven in de menswording van Jezus Christus zonder de randverhalen betreffende de maagdelijke geboorte volkomen te derschrijven. Hij loochende niet deze maagdelijke geboorte, maar weigerde wel dit dogma te onderschrijven. Vori ge week publiceerde de commissie opzicht en tucht haar beslissing, volkomen tegengesteld is aan reeds «erder genomen beslissing van de classis, die prof. Hick wel als predikant in haar midden had aanvaard. De hoogleraren aan het Princeton Se minarium moeten predikant zijn van d« Verenigde Presbyteriaanse Kerk Dez« regel geldt niet voor de hoogleraren aan het Princeton College, die tot ande re kerken kunnen behoren. Over hen kan deze kerk dus geen opzicht en tucht uitoefenen. Deze uitspraak betref fende prof. Hick kan echter leiden tot zijn schorsing als hoogleraar. Beroep Inmiddels heeft prof. dr. Hick ech ter hoger beroep aangetekend en de nationale vergadering, de hoogste in deze kerk. gevraagd om een uitspraak te doen. Deze komt in mei in Denver bijeen. Deze vergadering kan een dogmatisch debat voorkomen door zich te bepalen tot de vraag of een particuliere synode het recht heeft om de keuze van predikanten door een kerkeraad of classis te doorkruisen. De vraag naar de autonomie van di plaatselijke gemeente is dan dus aai de orde. Het is niet waarschijnlijk dat de uit spraak van de synode van New Jersey gehandhaafd zal blijven. In delaatste tientallen jaren heeft de algemene ver gadering steeds alleen maar een alge- meen onderschrijven van de presbyte riaanse leerstellingen gevraagd, zonder een onderschrijving van ieder punt af- afzonderlijk te eisen. Het Leger dei Hells b» Groot-Britannlë heeft b<*lMen zich officieel bij Bond van Blitse Vrije Kerken aai sluiten. Verwaeht wordt dat een offi cieel verzoek daartoe bij de bond zal worden ingediend als generaal W. Klt- rhlng eind april van zijn Zuidamerl- kaanse reis terugkeert. Europees Parlement Een groep van ongeveer vijftig leer lingen van Nederlandse middelbare scholen en kweekscholen uit het gehele land is dinsdag in Straatsburg aange komen voor een bezoek aan het Euro pese Parlement. De groep maakt een studiereis langs de Europese instellin gen in Brussel. Luxemburg en Straats burg. Het bezoek aan het Europese Par lement, woensdag en donderdag, is ge organiseerd door de „Nederlandse stich ting voor schoolreizen" in samenwer king met de griffier van de Nederland se delegatie in het Europese Parlement mr. J. L. Kranenburg. De leerlingen zullen door de oudste Nederlandse af gevaardigde in Straatsburg, de heer P. J. Kapteyn. over de werkzaamheden van het Europese Parlement worden ingelicht en vanaf de publieke tribune een deel van de debatten bijwonen. De Franse regering heeft gisteren be kendgemaakt dat de diensttijd voor Franse dienstplichtigen aan het einde van dit jaar zal worden teruggebracht tot 24 maanden en in de eerste helft worden vervangen door een geheel nieuw en modern ingericht „Zonnehuis" in Limburg. Ondanks grote financiële offers, bleek het beddenaantal van 25 beslist niet rendabel. Een ernstig bezwaar was bo vendien dat het Roermondse Zonnehuis niet als opleidangsinrichting voor zie- kenverzorgsters werd erkend, omdat het daarvoor benodigde aantal van min stens 50 bedden ontbrak. GERING In tegenstelling tot de aanvankelijk gekoesterde verwachting, bleef het aan tal opname-aanvragen voor protestantse zieken gering. Het vermoeden werd dientengevolge gewettigd dat van het oorspronkelijke plan om in het zuiden een groot zonnehuis te bouwen, veel terecht zou komen. Dit is i waarheid geworden. De kans op een volledige bezetting van het Roermondse Zonnehuis daalde aanzienlijk nadat in de onmiddellijke omgeving van Roermond een ultra-mo dern r.k. verpleegtehuis werd geopend. De maat der tegenslagen liep ten slotte over, door het feit dat het Roer mondse Zonnehuis bij de nieuwe kenfondsregeling niet voor erkenning in aanmerking kon komen omdat daarvoor op zijn minst 50 bedden zijn vereist. Tot definitieve sluiting zal in o\_. leg met het huisbestuur te Roermond worden overgegaan, nadat de laatste patiënt elders op een gewenste wijze is ondergebracht. Ook voor het perso neel zal een bevredigende regeling wor den getroffen. Poolse douane neemt bidprentjes van kardinaal in beslag De Poolse douane heeft duizenden heilige plaatjes in beslag genomen uit de bagage van de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski. toen hij twee we ken geleden na een bezoek aan Vati caanstad naar Polen terugkeerde. Een zegsman van het Vaticaan heeft ver klaard dat men over het incident heeft vernomen via een r.k. instelling in Ro me. De kardinaal was van plan ge weest de 2 a 3000 kaartjes uit te delen bij de wijdingsdienst voor bisschop Vo- roslav Dabrowski, dc douane zou hem Van Bennekom (a.r.) in Kamer: (Van parlementsredactie) In aansluiting op het vorige week door dr. Bruins Slot gehou den betoog heeft de anti-revolu tionaire onderwijsexpert J. A. van Bennekom gistermiddag bij de voortzetting van het Tweede- Kamerdebat over de Mammoet wet nog eens onderstreept, dat er in zijn fractie „vele en velerlei fundamentele en praktische be zwaren tegen het ontwerp van mi nister Cals bestaan. De heer Van Bennekom gaf echter toe, dat de Mammoetwet technisch gezien „een uitzonderlijk knap stuk werk" is. Hij had ook bewonde ring voor het élan en de werk kracht die minister Cals bij het opstellen van zijn voorstel ten toon heeft gespreid. Maar voor het overige beperkte het betoog van de a.r. spreker zich tot een uiteenzetting van de „vrij ingrijpende bezwaren" van zijn fractie. Hij had sterk de indruk, dat de techniek en de doelmatigheid in het ontwerp te veel op de voorgrond staan, ten koste van b.v. de humaniora. Met dr. Tilanus (c.h.) was hij het eens, dat er zo'n grote ver scheidenheid tussen de verschillende vormen van voortgezet onderwijs be staat, dat het samenpersen dezer sec toren in één geheel schadelijk moet zijn voor één of meer delen van dil geheel. De minister is te veel uitge gaan van een bedachte constructie en heeft te weinig rekening gehouden met de werkelijkheid. Met enkele voorgaande sprekers vroeg Ver koud heidsbacïTTen zijn als de dood doosje betekent! protektie tegen infektia Canadese studenten komen werken via bemiddeling K.L.M. Door bemiddeling van de K.L.M. biedt een vijftal bedrijven in Amster dam werk gedurende de zomermaan den aan voor Canadese studenten,' die hun vakantie in ons land willen door brengen en niet in staat zijn dit op an dere wijze te bekostigen. Dat hiervoor belangstelling bestond in de Canadese studentenwereld is gebleken uit mede delingen van de zijde van de univer siteit van Toronto. Het rijksarbeidsbureau verleent zijn medewerking en is bereid de benodig de werkvergunningen te verstrekken. Blijkens het jaarverslag heeft Air Ca- Op de Olijfberg zal een enorm interna tionaal hotel worden gebouwd door een Amerikaanse organisatie. De toe gangswegen worden reeds aangelegd en de waterreservoirs eveneens. De eerste steen van het gebouw zal zeer binnenkort worden gelegd. inrichtingsvrijheid als de overheid het bijzonder onderwijs belet uit eigen mid delen het verzorgingsniveau van zijn scholen omhoog te brengen. Is, zo vroeg hij zich voorts af. over allerlei onderdelen van het wetsontwerp ad vies aan de onderwijsorganisaties ge vraagd of hebben deze organisaties eerst achteraf de genomen besluiten ter inzage en beoordeling voorgelegd ge kregen? Heeft de maatschappij nu wer kelijk wel gevraagd om het m.a.v.o., zoals dit is geconstrueerd ten koste vaD het li.l.o. De a.r. fractie staat ook huiverig te genover het artikel betreffende de in stelling van maatschappelijke organen. Omtrent bevoegdheid en samenstelling dezer organen zijn slechts vage aandui dingen gegeven, maar omtrent benoe ming en werkwijze is helemaal niets bekend. De heer Van Bennekom vond het betrokken artikel dan ook de te veel „een sprong in een ongewenste toe komst". Een stelsel van maatschappe lijke organen leek hem vooral voor het openbaar onderwijs bijzonder moeilijk te realiseren. Wordt de openbare school door het aangekondigde stelsel niet te veel een richtingsschool? En wat komt er dan terecht van haar taak als vlucht- heuvelschool? Dreigt niet het gevaar dat binnen de organen de schoolstrijd gaat herleven? Bepaald ongewenst zou de heer Van Bennekom het vinden in dien aan de adviezen der maatschap pelijke organen bindende kracht zou worden toegekend. Met het oog daar op heeft zijn fractie dan ook een amen dement ingediend. <iat- aan de maat schappelijke organen slechts „de gele genheid" wil geven tot het uitbrengen van advies. Van een verplichting, laat staan van „bindende kracht", mag vol gens de a.r. geen sprake zijn. Scherpe kritiek leverde de heer Van Bennekom vooral op de omschakeling van het u.l.o. tot m.a.v.o., waardoor z.i. de grote betekenis van het u.l.o. za! worden teruggedrongen. Bovendien za! als gevolg van de h.a.v.o.-constructie het u.l.o. kwalitatief achteruit gaan. Het brugjaar valt bij het m.a.v.o. hec' i moeilijk tc realiseren. Het Frans is als I verplicht m.a.v.o.-vak ten dode opge schreven. De heer Van Bennekom acht te het onbegrijpelijk, dat minister Cals „deze cultuurtaal bij uitnemendheid als wijlen assepoester wenst tc behan delen". Mede daardoor wordt het m.a.v.o. als voorportaal voor het kweek- schoolondenvijs weinig aantrekkelijk. De a.r. spreker gaf toe, dat de brug- klasse bij het v.g.o. past in het sys teem dat minister Cals zich heeft ge dacht. Hij vreesde echter dat de we zenlijke belangen van de leerlingen aan dit systeem ondergeschikt worden ge maakt. Ernstige bezwaren had hij b.v. tegen het uitsmeren van de leerstof over zes i.p.v. over vijf jaar. De be gaafde leerlingen worden hierdoor ge dwongen de pas te markeren. Het moet mogelijk blijven, dat een toekomstige athenaeumleerling binnen vijf jaar zijn diploma kan behalen. ,,Ik zal er geen traan om laten", aldus de heer Van Bennekom. „als de hele brugklas komt te vervallen. Als subsidievoorwaarde kan ik ze niet aanvaarden, maar ook de pedagogische en didactische voorde len ervan zijn mijns inziens illusoir". Na de heer Van Bennekom voerden gistermiddag nog twee socialisten het woord. nl. dr. J. G. H. Tans en drs. A. R. Vermeer. Laatstgenoemde sprak over de maatschappelijke organen. Over wat minister Cals daaromtrent voor ogen staat, was de heer Vermeer niet enthousiast. Liever zou hij de oplos sing willen zoeken in een reorganisa tie van de Onderwijsraad. De eerste termijn van de algemene politieke be schouwingen over de mammoetwet kon gisteren van de kant van de Kamer nog niet worden afgesloten. Volgende week dinsdag (vandaag en morgen is er geen vergadering) komen nog de S.G.P. en de P.S>P. aan het woord. Daarna spreekt minister Cals. Vraag: Aan bepaald rijkspersoneel wordt manchester kleding verstrekt. Nu hoorde ik de opmerking, dat de kleding verkeerd geknipt was. name lijk met de vleug naar beneden, waar door de kleding een- lichtere kleur heeft. Wat is uw mening? Antwoord: De stof is wel degelijk goed geknipt, namelijk met de vleug naar beneden. Met moet het pak af borstelen met de vleug mee. namelijk van boven naar beneden. Vraag: In mijn woning is een douche cel gebouw. Deze is voorzien van een lavet, afvoer in de vloer en in het lavet. De douche heeft een meng- kraan voor warm en koud water, ont luchting. verlichting en een elektrische straalkachel. De afmetingen zijn on geveer 120 cm lang. 100 cm breed cn 220 cm hoog. Is het mogelijk deze douchecel in te richten voor saunaba- Antwoord: Gezien de afmetingen is het onmogelijk uw douchecel in te richten voor het nemen van saunaba den omdat u behalve een verwarmings apparaat een ligbank nodig heeft en het onmogelijk is deze in de cel te plaatsen. Vraag: Laalst las ik iets over ar beid*. of bezigheidstherapie. Gaarne wilde ik weten, waaruit dit werk be staat en wat vor onleiding nodig is Antwoord: Arbeidstherapie wordt te genwoordig veel toegepast in centra voor invaliden en minder-validen. Zij beoogt twee dingen: de patiënt door speciale arbeid zijn invaliditeit geheel of gedeeltelijk te doen overwinnen en hem een gevoel van eigenwaarde te geven omdat hij iets presteert en nut tige arbeid verricht. De arbeidsthera pie zelf wordt voorgeschreven door een arts De arbeidstherapeuten heb ben tot taak de patiënten tijdens hun arbeid bij -te staan en er op toe te zien dat deze arbeid op de door de arts voorgeschreven wijze wordt ver richt. De opleiding geschiedt in de in- validencentra zelf. Ook iemand die een opleiding tot welfarewerker heeft gehad, kan als arbeidstherapeut te werk worden gesteld. Vraag: Door lekkage in het dak zijn er kringen ontstaan in het plafond. Wij hebben geprobeerd deze door wit ten te verwijderen maar zonder re sultaat. Kunt u ons een middel aan de hand doen? Antwoord: Het is noodzakelijk dat net plafond en de daarboven gelegen vloer goed droog zijn. Als dit het ge val is. kunt u met een goed dekken de muurverf een heel goed resultaat bereiken. Zo nodig moet u tweemaal vervan. Vraag: Wij hebben een fauteuil en iaarin is een klein plekje, waar het oluche is verdwenen. Wat kan daar van de oorzaak zijn? Mot soms? Antwoord: Wat de oorzaak van het kaal worden van de pluche-bekleding is, valt zo maar niet te zeggen. Dat het moet worden toegeschreven aan motten, betwijfelen wij. want deze diertjes nemen geen genoegen met een klein beetjeVeeleer schrij ven wij het toe aan een of ander voorwerp in de zak van iemand, die geregeld in deze stoel gaat zitten, waarbij het harde voorwerp steeds weer op dezelfde plaats wordt ge drukt, bijvoorbeeld sleutels of derge lijke in een achterzak, of aan het krabben van een huisdier. Vraag: Op een kaart van de Al- blasserwaard uit 1277 komt ook de ambachtsheerlijkheid Wijngaarden voor. op de plaats waar nu het dorp Wijnga-.rden ligt. Zou de familienaam Van Wijngaarden daarvan afkomstig zijn? Antwoord: Het is vrijwel zeker dat de familienaam met dit dorp en deze heerlijkheid te maken heeft. Ook het voorvoegsel „Van" wijst hierop. „Van" heeft vaak de functie van plaatsver wijzing. Men zegt wel: „Hij komt van Wijngaarden" en dat wil zeggen: hij geboren. Wil men volkomen Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband j houden, moeten in afzonderlijke worden gesteld. brieven zekerheid, dan i zoek nodig. Vraag: Is het wa« soms wel twee eier Kan dit zonder dat t hok is? Is ieder ei te broeden? Waaror •eelal weg als zij et stamboomonder- ,.S? n per dag legt? een haan in het geschikt om uit i loopt een kip ei geproduceerd heeft? Antwoord: Het is mogelijk dat een kip twee maal in een etmaal een ei legt maar dit is een bijzonderheid en heeft weinig zin, daar ze ook wel eens vergeet, er één per dag te leggen, dus economisch is het niet. De kip kan ook eieren leggen zonder dat er een haan aanwezig is. Wanneer het bij de eieren er alleen om gaat, deze te eten, dan is er geen haan nodig, maar als men de eieren wil laten uitbroe den is de aanwezigheid van een haan onmisbaar. Dat weglopen van de kip kan nog wel een overblijfsel zijn van de wilde staat, toen zij niet verraden wilde, waar het ei gelegd was. Door te kakelen maakt zij er echter vriend en vijand attent op. Vraag: Wie zijn de schrijver en de uitgever van de schoolboekjes „Op de fiets door Nederland"? Zijn deze nog verkrijgbaar? Antwoord: Deze boekjes zijn ge schreven door Scheepstra en Ligthart en uitgegeven door J. B. Wolters Uit geversmij, te Groningen. Zij zijn bij handel nog in een kastje,

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2