TER AAR ZWART GOUD1 Rioolwaterzuivering in Katwijk Gebouw „Onderweg" onder grote belangstelling overgedragen Weinig schommelingen in binnenlandse visafzet RT 1% ;UWE LE1DSCHE COURANT DINSDAG 27 MAART 1962 Wat Katwijks raad gaat behandelen Van de heer J. C. Barnhoorn, Baljuw- fjat 33, willen B. en W. een perceel pod aankopen in dezelfde straat tegen 10 per m2. De gemeente zou na aan- pp de heer Barnhoorn de grond ten bruike willen afstaan om er een auto- jengarage op te laten bouwen. Daar perceel in sanerïngsgebied ligt, zou heer B. het eerste recht van kopen rkrijgen. wanneer te zijner tijd het ge- jentebestuur de grond weer wenst te [kopen. B. en W. stellen de raad voor jas te besluiten- Aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse meenten is in de Hoornespolder een pervlakte van 4975 m2 bouwgrond aan- boden tegen een prijs van f 59.500 voor bouw van veertien premiewoningen, twee blokken van respectievelijk zes acht woningen. In 1959 werd besloten om een perceel nd aan de Wassenaarseweg, groot m2. aan te kopen, waarop de gemeen- jn behoeve van de stroomvoorziening „De Pan" een transformatorstation left gebouwd. Door een misverstand trd deze grond echter verkocht aan de sr A. J. van Egmond. Onderhandelin- tussen het gemeentebestuur en de uwe eigenaar om de grond alsnog in zit te krijgen, liepen op niets uit Wel eft de heer Van Egmond zich bereid rklaard de gemeente recht van opstal verlenen tegen een vergoeding van per jaar, rekenende van 1 april 1960. en W. adviseren aldus te besluiten. Het ontwerp tot wijziging van het inplan voor Katwijk aan Zee geeft aan, de geprojecteerde scheve kruising en de doorbraak DwarsstraatWet- ier Ouwehandstraat en de Zuidstraat verkeerstechnische en stedebouw- ndige redenen zal worden gewijzigd in zogenaamde bajonet-aansluiting. De stelijke aansluiting van de Zuidstraat de Dwarsstraat is over het terrein de familie G. E. Haasnoot geprojec- ïd. Getracht is dat terrein met de op- llen, dat niet meer voor het ter plaat- uitgeoefende rederijbedrijf wordt ge- •igendom te krijgen, wat niet gelukt. Wel wil de familie Haasnoot grond met opstallen met uitzonde- de woning en wat grond, aan gemeente verhuren, met het recht HAZERSWOUDE Schaaknieuws risteravond speelde Hazerswoude zijn >te competitiewedstrijd van dit sei- waarbij het voor het eerst een 'inning kon boeken tegen Nieuw- 1. iedetailleerde uitslag: Hazerswoude tuwkoop: c. HarkesP. Gans 01; J A Vos J. F. Thcunissen V»',i; J. v. d. en—P. v. Blooys (res.) 10; J. P. t—A. A de Troye V»'-i; N. v. d. eb—H. Immerzeel Vj—Va; M. J. Ka lbergN. Edelenbosch 10; J. v. p—P. G. Verkley V*Va; L. v. Gor- A. Plaisier 1—0; P. den Hertog 5osch (res.) 10; P. C. Helmus (res.) v. d. Gevel (res.) >,i. Hizerswoude won hiermede met 6',i Nieuwkoop. Weekagenda Morgenavond kwart voor acht wordt bet gebouw achter de gereformeerde 1 een gecombineerde vergadering de gereformeerde mannen- en vrou- mvereniging gehouden. De leden wordt szocht schrijfgerei mee te brengen. Morgenavond half acht houdt de jon- renorganisatie van de Hollandsche aatschappij van Landbouw, afdeling izerswoude en omstreken, in het her- rmd verenigingsgebouw haar jaarver- Donderdagavond kwart voor acht het oude raadhuis een inter- irkelijke bijeenkomst gehouden. Spre- de heer A. T. Polderman uit Den Anton Wolthaus uit Kijnsburg rleent muzikale medewerking. ZWAMMERDAM Nieuwe raao straks zeven zetels Doordat Zwammerdam op 1 januari de drieduizend inwoners niet haalde, ordt het aantal raadszetels verminderd n 11 tot 7. De Zwammerdamse uitbrei- og in de Vinkebuurt heeft nogal wat fammerd&mmers tot inwoners van Iphen aan den Rijn bemaakt. Mede «door is het inwonertal gedaald. Een ffieente met minder dan 3000 inwoners sft volgens de wet een gemeenteraad 7 personen. De woningbouw indertijd deed het in- toertal zodanig toenemen, dat bij de r-Se gemeenteraadsverkiezing bleek, de Zwammerdamse raad kon worden iïgebreid tot 11 personen. Dat beteken- t. dat ARP, KVP, CHU en WD ieder kandidaat meer jm de raad kregen. kwamen daardoor aan rcspecfeeve- k 3, 3, 2 en 2 vertegenwoordigers. Hier. dient te worden ongemerkt, dat de gecombineerd uitkwam met de CP. Ditmaal zullen de genoemde partijen bs waarschijnlijk allemaal met één ver- •fenwoordiger minder genoegen moeten EHBO-prUa Bij een wedstrijd te Aarlandenveen, Varaan door acht afdelingen werd wigenomen, heeft een Zwammerdamse ■HBO-ploeg de tweede prijs behaald. eerste prijs werd gewonnen door de Weling Reeuwijk. De Zwamerdamse Wg bestond uit de dames De Vries, '*i der Lede en Rijsdam. f500 per maand moeten bedragen. B. en W. adviseren hierop in te gaan. temeer daar er een grote behoefte bestaat aan ruimte voor het onderbrengen van transportmiddelen en materiaal van de dienst openbare werken. De huur zal gel den voor 10 jaren. Er wordt voorgesteld de gemeentereke ning over 1960 voorlopig vast te stellen. De eindcijfers zijn als volgt: gewone dienst inkomsten f 9.572.024. uitgaven f 9.530.312. batig saldo f 41.711; kapitaal- dienst uitgaven f 37.461.583. ontvangsten f 34.794.800. nadelig saldo f 2.666.783, Voor de uitoefening van verschillende diensten ten behoeve van de gemeente bedrijven is slechts een enkele vracht auto beschikbaar, die reeds lang is afge schreven. B. en W. zijn van mening, dat er een tweetal bestelauto's moet worden aangeschaft, een voor het elektriciteits bedrijf en een voor de afdelingen distri butie van het gas- en waterleidingbedrijf. Omdat het hoogspanningsstation in het koelhuis aan de Van der Vegtstraat over. belast is, is het noodzakelijk, een derge lijk gebouw te stichten in de omgeving NoordstraatZwanenburgstraat Het college van regenten van het Hervormd Gasthuis heeft aangeboden het recht van opstal te verlenen voor een perceeltje grond aan de Noordstraat. tegen f 40 per jaar. Voor de bouw van het station Is f25.000 nodig, waarvan f 11.600 voor re kening van de gemeente zal komen. In januari 1960 verleende de raad B. en W. machtiging tot het verstrekken van een opdracht aan een Ingenieurs bureau te Amsterdam voor een centraal rioleringsplan. Als onderdeel daarvan heeft dit bureau een beschrijving aange boden van een globaal plan voor de to bouwen rioolwaterzuiveringsinstallatie. Een tweetal systemen wordt ln deze be schrijving uiteengezet. B. en W. vragen de raad het ingenieursbureau een defini tief plan te laten uitwerken, hetzij vol gens de zogenaamde actlef-slib-methode, hetzij volgens het Komline-filtersysteem. Ten behoeve van de riolering van de Baron van Wassenaerlaan is een schema opgesteld, waarin wordt voorzien in een tussen de riolering van deze laan en het te bouwen rdoolpompstation aan de Val- kenburgseweg. Er is een bedrag van f 56.500 nodig. Tengevolge van de storm van medio februari werd aan de strandreep tame lijk grote schade aangericht. Met het herstel van de schade zal een bedrag van f 15.800 gemoeid zijn; namelijk voor het verrichten van grondwerkzaamhe den, herstel van de afritten, het opnieuw plaatsen van afrasteringen en het op nieuw aanbrengen van helmbeplantin gen. B. en W. vragen om een verhoging van de begrotingspost met f 13.300. Als gevolg van de reconstructie van de Zeeweg is het noodzakelijk de straat verlichting te vernieuwen. Er zullen 50 lichtmasten moeten komen. Dit zal een bedrag van f 60.000 kosten. V eilnigoverzicht Ondanks de toenemende aanvoer zijn de prijzen in de afgelopen week nog eng hoog gebleven en van sommige artikelen nog weer wat gestegen. Sla is nog weer duurder geworden beweegt rich nu Bussen 25 en 35 cent en soms nog hoger. De aanvoer Is gro ter. maar de vraag overtreft dirt alles nog. Niet alleen het binnenland wa« goed aan de markt en deze concurrentie lever de de kwekers wint op. De kwaliteit is nog maar matig. Spinazie is in prijs ge deald, de aanvoer is verdubbeld ei grotere aanbod drukte de prijs, ma; is nog steeds goed. De kwaliteit Is het algemeen goed. Witlof wordt steeds meer een elite-produkt, bestemd voor de grootste beurzen. De prijs zweeft de laatste tijd regelmatig rond de f 1.50 per kilo en zelfs he*, ste-k blijft boven de gulden. Deze prijzen zijn ongekend hoog. De aanvoer ie wel niet groot meer, 1 de kwekers profiteren er goed van, ze rooien daarbij nog een noog percen tage ook. Hier wordt goede winst ge maakt. Andijvie doet het ook nog best. maar hiervan is de aanvoer nog klein. De kwaliteit is beter gewoetlen. Prei en uien zijn erg duur en dan is er nog weinig van te koop. Komkom mers beginnen ook meer te voorschijn te komen, toch is de aanvoer nog te ge ring om de export aan te trekken. De prijs is dan ook ndet no hoog als nodig is, want dat artikel heeft nogail wat geld gekost voordat het kan worden geoogst. Raapstelen blijven profiteren van de geringe aanvoeren van verschillende groentesoorten, ze blijven duur. Radijs WOVBRVGGE Geslaagde uitvoering De kleine Lofstem Voor de uitvoering van het kinderkoor De kleine Lofstem, die maandagavond in Het oude Raedthuys werd gegeven, be stond grote belangstelling. De avond werd geopend door voorzitter J. van 't Wout, die ere-voorzitter S. Couperus als zodanig verving. Het programma weid geopend met koorzang, waarbij de heren onder leiding van dirigent Hans Boelee onder meer zongen Looft God, de Heer op hoge toon van M. Vulpius en Jezus, 'k ben de Uwe van M. Kulks Als gewoonlijk oogstte het kleuterkoor eer veel succes. Begonnen werd met do-re-mi-fa-sol van H. Sengers met een kinderlijke tekst. Broertjes beertje - een nogal moeilijk lied, waar net koor zich echter goed doorheen sloeg. Veel succes oogstten de speelliedjes: De kleine chauffeur van A. Weiss en Met de autoped van Lictytendall. Deze laatste liedjes waren over het geheel beter ge slaagd, ook aan de aankleding was veel aandacht besteed. Het kinderkoor bestond praktisch ge heel uit meisjes. De zang was bepaald fris, aan de uitspraak werd veel aandacht geschonken, terwijl vooral bij de speel liedjes de kinderen zich echt gaven. Het best geslaagd waren de liedjes Kareltje Br. Laurentius en De koning van Savoye van Hans Boelee. Het meisjeskoor, bestaande uit een elf tal teenagers, was soms nog wat aarzelend zijn optreden. Het totale stemvolume s maar matig, terwijl bij de vrolijke liedjes de echte spontaniteit wel eens ontbrak. Toch oogstte het een dankbaar applaus, vooral met het lied Wandel mee. van P. Lustenhouwer. Na de pauze werd het toneelspel in vier bedrijven van Hans Boelee opge voerd, De sprekende bron. Ook dit stuk viel zeer in de smaak. (Advertentie) Zendingsfilm. in prachtige kleuren, opgenomen in de binnenlanden van Afrika. Het licht dat doorbreekt als Jezus in het hart komt. Schokkende heidense praktijken. Wonderen van redding en genezing. Donderdagavond 29 maart 8 uur in de UNIzaal. Secretaris Ouwehand straat Katwijk. Toegang vrij. ledereen is hartelijk welkom. De grote Katwijkse rioolwaterzui veringsinstallatie die oorspronkelijk was gedacht in het gebied „Cleijn Duyn" zal nu gebouwd worden in het gebied ,,'t Heen". De opper vlakte van de grond zal 5,4 ha moe ten bedragen. Het ingenieursbureau, dat het gemeentebestuur heeft inge schakeld is in zijn voorlopige plan van een tweetal systemen uitgegaan, namelijk van een actief-slib-methode met droogbedden en een Komline- filtersysteem. De installatie, gebouwd naar de eerst genoemde methode, zou f 3.950.000 kosten en die gebouwd volgens het tweede sys teem f 3.300.000. Met de grondkosten zullen de bedragen respectievelijk f 4.500.000 en f3.700.000 worden. Wanneer het tweede systeem zal wor den toegepast, zal er 1,8 ha minder grond nodig zijn. De exploitatiekosten liggen echter anders. Als het dure plan wordt uitgewerkt zullen de jaarlijkse ex ploitatiekosten f 394.500 bedragen en wanneer het „goedkope" plan zou wor den gerealiseerd f 419.000. Het inge nieursbureau zou aan het tweede sys teem de voorkeur willen geven. en W. merken in het pre-advies op dat op zo kort mogelijke termijn de plannen voor deze inrichting moeten worden uitgewerkt. Zij doelen hier op de waarschuwing van het Hoogheem raadschap van Rijnland, dat de wer kingsduur van de van die zijde verleen de vergunningen tot het lozen van dï riolen op Rijnlands boezem, na afloop daarvan waarschijnlijk niet meer zal worden verlengd. Dit lichaam acht het namelijk niet langer verantwoord dat deze wijze van lozing wordt bestendigd. De steeds toenemende hoeveelheid afval water uit deze gemeente, zo schrijven B. en W. verder, die vermengd met boe zemwater door het gemaal van Rijn land wordt uitgeslagen, heeft bovendien een vervuiling van het zeewater tot ge volg. Dat de functie van deze gemeente als badplaats hierdoor kan worden 1 dreigd, is een geluid, dat meermalen de raadzaal werd gehoord. B. en W. besluiten het pre-advies met de raad voor te stellen opdracht te ge ven aan het ingenieursbureau tot het uitbrengen van een definitief advies met een uitgewerkt plan. B. en W. vragen de raad ook erin toe te stemmen dat de keu ze aan het college wordt gelaten, zij het na overleg met de commissie de openbare werken en die van finan- Met de opdracht aan het ingenieurs bureau tot het uitmaken der plannen zal een bedrag gemoeid zijn van f 60.000. ia lager komen be liggen in prijs, 1 de kwaliteit is minder den voorheen. Meestal mag dit produkt niiet weg export, hoewel deze toch wel interesse heeft, het binnenland betaalt «iet reel. Desondanks is de prijs toch nog heel goed, de aanvoer is van betekenis. Waspeen bracht een behoorlijke prijs op. de aanvoer is niet groon. BENTHUIZEN Schooljeugd deed verkeersexamen Met veel interesse hebben de bewo ners van Benthuizen gadegeslagen, hoe de schooljeugd (zesde klas) de verkeers regels toepaste. De heren W. Muilwijk, plaatselijk postcommandant der rijks politie. en M. M. van de Ruit, hoofd van de openbare lagere school, konden het resultaat zien van de vele verkeerslas sen die zij op de scholen hebben ge geven. 34 van de 43 kandidaten behaal den het diploma. In feite brachten 40 leerlingen hun kennis in de praktijk; bij het schrifte lijke examen, dat 13 maart onder toe zicht van de heren W. Muilwijk en A. Schellingerhout is afgelegd, zakten twee kandidaten, terwijl voor het praktische examen één kandidaat niet opkwam. De christelijke school had het leeu wenaandeel van de kandidaten, name lijk 38. van wie er 30 slaagden De namen van deze geslaagden luiden als volgt: Heiltje Alberts. Henry Alberts. Wilhelmina Boevé, Bernardus van den Bosch, Cornelis Adrianus Bregman. Willem Cornelis Bregman, Cornelia Bremmer Jacob Bremmer, Arie Buijs, Aaltje Jacoba Hartman. Leonard us Wil helm Laban, Maarten van Leeuwen, Sara Jacoba Leune, Jacob Lievaart. Willem Mets, Sjaan Mets. Gerrit Bos, Maartje van Pijlen, Floris Johannes van Reeuwijk, Nicolaas Schellingerhout, Abram Sloof. Marina Adriana Sloot- maker, Johannes Snoep, Maria Spruiten- burg, Janna Straaijer, Pieter van Veen. Elizabeth Verheul. Medardus Jacobus Vermeulen. Maaike Johanna Lijntje Ver- Van de openbare school zijn vier van de vijf deelnemers geslaagd: Jacob Pie ter Boogaard, Catherina Jacoba Graper. Aaltje Mets en Arie Verweij. De diploma-uitreiking zal plaats heb ben in het verenigingsgebouw op dins dag 10 april. Bidstond De hervormde Gemeente houdt mor genavond om 7 uur de jaarlijkse bid stond voor gewas en arbeid. Voorgan is de plaatselijke predikant ds. W. A. S. Laurense. De dienst zou eerst in het begin van deze maand gehouden worden, doen moest toen worden uitge steld wegens ziekte van ds. Laurense. Spreekbeurt Ds. K. dé Gier van Den Haag zal mor genavond een spreekbeurt vervullen in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. De bijeenkomst begint om half acht Confess. Veren, te Oudshoorn IN een eenvoudige, druk bezochte bijeenkomst is gisteravond het wijkge- bouw „Onderweg" van de Confessionele Vereniging te Oudshoorn in gebruik genomen. Aanwezig waren o.a. burgemeester Z. Bruins Slot, wet houder J. van den Berg, de hervormde predikanten G. Cadée, M. Hane- maaijer en Joh. Stehouwer (emeritus), de gereformeerde ds. W. Tom van Alphen-Noord, de raadsleden Joh. van der Lee en C. van der Meent, de directeur van gemeentewerken ir. N. Buijsert, de korpschef van politie in specteur N. G. Groothuijse, afgevaardigden van het Alphense CJ.V.-werk en van de Confessionele Vereniging te Bodegraven. De tweede voorzitter van de Confessio nele Vereniging, de heer B. van Oosten, las een gedeelte uit Hebreeën 11. Hierna droeg de heer G. Gesman, vertegenwoor digend de aannemersfirma Gesman en Zoetemeijer, het gebouw over. Hij noem de de samenwerking prettig. Namens alle bij de bouw betrokken aannemers werd een katheder aangeboden. De heer P. Koren, voorzitter van de bouwcommissie, gewaagde van gevoelens van dankbaarheid, omdat het werk tot stand mocht komen dank zij de mede werking van velen: het gemeentebestuur, Visserij golfjes UIT een interessant onderzoek van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten is gebleken, dat in ons land de vraag naar vis bijna aan geen enkele schommeling onderhevig is. Het onderzoek strekte zich uit over een periode van vier jaar, van 1958 tot en met 1961. In eerstgenoemd jaar verscheen er op de vaderlandse dis 11.701.000 kilo platvis, in 1961 11.349.000 kilo. Aan rondvis consumeerde onze natie in 1958 27.911.000 kilo, in 1961 31.402.000 kilo. In 1958 verdween 8. 279.000 kilo makreel in vader landse magen in 1961 10.287.000 kilo. Dit stijgende verbruik is grotendeels te danken aan de gestegen produktie van de visconservenindustrie. In het betrokken tijdvak is de totale aanvoer wel flink gestegen, niet in het minst door de uitbreiding van de logger- en kottervloot, vooral in Katwijk. Deze schepen voerden voornamelijk platvis aan, die best aan de prijs bleef en zelfs een stijgende tendens vertoonde. In 1958 bedroeg de totale aai zeevis 63.409.000 kilo, in 1959 1960 76.715.000 kilo ï.187.000 in 1961 79.493.000 kilo. De kabeljauwaanvoer kon niet geheel aan de vraag voldoen, maar toch wordt in het uitgegeven rap port geconstateerd, dat deze redelijk te noemen was. De schelvisaanvoer daalde voortdurend zonder dat hier een com pensatie door een hogere gemiddelde prijs per kilo tegenover stond. Over het algemeen was de schelvis klein. Het pro bleem van de overbevissing dringt zich hier onvermijdelijk op. De wijtingaanvoer vertoonde een voort durende stijging. De gemiddelde prijs per kilo bleef goed. Vermoedelijk heeft de i> Rijnmond 1 Katwijk 15 is Nederlandse huisvrouw zich bij gebrek de IJslandse wateren vertrokken. Zater- aan schelvis enthousiast op deze gezonde dagavond had de schipper een gesprek en ook wel smakelijke vissoort gestort. j met de marconist van het hospitaalkerk- Tongaanvoerschip De Hoop. Hij informeerde onder De tongaanvoer bleef stijgen. In 1961 te jagen. Vermoedelijk zal het schip aan de woensdagmarkt verschijnen. De Jacoba Geslna meldde een trek van 18 manden haring, twee manden makreel en een paar manden andere vis. De Tho- rina gaf een avondtrek van 5 manden door. Daarvoor had men echter een beste trek van een paar pakjes gedaan. Met dit resultaat werden schipper en beman ning van harte gefeliciteerd door minder fortuinlijke collega's. De Marian Ellen deed op 59 NB een matige trek van twee manden makreel, een mand koolvis en een paar mandjes hoope. Dit schip gaat nu verder de Noord kon vooral veel tong naar Frankrijk worden uitgevoerd. Ook naar andere landen kon veel geëxporteerd worden. De seholaanvoer bleef vrij constant, ook de prijs schommelde niet erg. De aanvoer van schar en tarbot maakte maar een fractie van de totale platvisproduktie uit. De koolvis vroeger een verafschuw de maar de laatste tijd zeer populaire vis soort werd steeds minder gevangen. De uitvoer van rondvis bleef in de onderzoekperiode ongeveer op hetzelfde niveau staan. Door de geringe schelvis- en kabeljauwaanvoeren moesten van de ze vissoorten grote hoeveelheden worden ingevoerd. Platvis werd er bijna niet in gevoerd. Daarvoor zorgde de logger- en kottervloot in voldoende mate. Schraal Om de Noord bleef het een schrale bedoening. De 's-Gravenhage was bijna tot 62 NB doorgedrongen, maar moest daar met zeer geringe vangsten genoegen nemen. De trawler is nu afgezakt naar de 58 NB om daar achter de kabeljauw naar het te verwachten weer. Hij kreeg de raad naar de uitzending het Duitse station Nordeich Radio te luisteren, dat voortdurend het IJsland: weerbericht doorgeeft. De Rijnmond had ook kontakt met de Nicolaas $enior en de Dirkje. De vang sten van deze schepen liepen nogal uit een. Eerstgenoemde trawler deed een trek van 50 kabeljauwen en een paar manden schelvis. De Dirkje deed een vangst van 50 kabeljauwen ee: De Robert William KW 123 is zaterdag na een grondige onderhoudsbeurt Spaarndam weer naar zee vertrokken. Wat er In IJmuiden lagen 94 vaartuigen de markt, die 8846 kisten in de markt zet ten, waarvan 975 schelvis, 650 wijting. 865 gul en kabeljauw. 1200 koolvis, 540 roodbaars, 890 haring, 300 kleine kisten haring, 455 kisten makreel, 1020 schol, 155 tarbot, 50 heilbot, 400 diversen, 4600 st. kabeljauw en 87.500 kilo tong. De vangst van de Egmont die met 2000 kisten van IJsland was teruggekeerd, werd gedeeltelijk gelost. Om zeven uur liet de reder de lossing eindigen. Er zaten toen nog ongeveer 500 kisten in de ruimen. Die zijn vanmorgen gelost. In Seheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer 380 kisten schelvis, 350 kisten wijting. 50 kisten gul en kabeljauw. 1300 kisten koolvis. 40 kisten haring. 110 kisten makreel. 300 kisten schol, 100 st. kabel jauw en 10.000 kilo tong Vandaag aan de markt Ongeveer 20 loggers en kotters die maandag geen loabeurt hadden kunnen krijgen, lagen vandaag in IJmuiden aan de markt Die zijn bijna allemaal gelost zodat de IJmulder havenarbeiders in twee dagen meer dan 120 vaartuigen voor hun rekening hebben genomen. ir. Buijsert en zijn staf, ontwerper A. Keiler uit Oosterbeek en de aannemer en onderaannemers, vooral de heer Van Ginhoven voor diens vele belangeloze Met de wens, dat het gebouw mag bij dragen tot de uitbreiding van de Her vormde Kerk in het algemeen en van de Hervormde Gemeente te Oudshoorn in het bijzonder, droeg de heer Koren het gebouw over aan de voorzitter van de Confessionele Vereniging, de heer J Stehouwer. Dienstbetoon De heer Stehouwer nam het wijkge- bouw over met de bede dat het werk erin zal staan in het teken van dienst betoon en zal zijn tot eer van God. Hij dankte de bouwcommissie, bood de heer Keiler een platenbon en de waker van German en Zoetemeijer. de heer Koopman, een kist sigaren aan. Vervol gens gaf de heer Stehouwer een uiteen zetting over het „waarom" van de bouw. waarover wij reeds zaterdag schreven. Hij sprak de hoop uit, dat Hervormd Alphen organisatorisch één zou zijn voor dat de grote uitbreiding in Alphen-Noord gaat beginnen. Nadat de kinderen van zondagsschool „Onderleg" enkele liederen hadden gezongen, werden toespraken gehou den. Ds. Cadeé. die met enkele leden van de Hervormde kerkeraad wijk 1 aanwezig was, feliciteerde het bestuur; de heer J. Pont was verheugd dat het CJ.V.-werk reeds op gang was geko men en bood namens de Alphense CJ.V.-federatle een voorzittershamer aan. Ds. Hanemaaljer uitte de wens. dat het gebouw zal dienen tot geestelijke opbouw van ouderen en jongeren en zo In dienst zal staan van Christus. De heer Stehouwer dankte de spre kers. waarna gezang 149 1 en 2 werd ge zongen. Na de pauze hield prof. dr. J. Schoncveld een belangwekkende lezing over het huidige Israël, waarbij dia's niet ontbraken. ALPHEN AAN DEN RIJN Bevolkingscijfers Van do afdeling bevolking ter ge meentesecretarie ontvingen we de vol gende belangwekkende cijfers van de stand der bevolking van Alphen aan den Rijn naar godsdienstige gezindte. Eerst hoe het was op 1 januari 1951: Hervormd 48,3 pot; Rooms Katholiek 22,7 pet; Gereformeerde Kerk 17.3 pet; overige groeperingen 6,4 pet; geen gods dienst 5,2 pet. Per 1 Januari 1961 waren deze cijfers: Hervormd 46,2 pet; Rooms Katholiek 24.1 pet; Gereformeerde Kerk 17.1 pet: overige groeperingen 6.4 pet; geen gods dienst 6.2 pet. Ontlopen deze oijfers elkaar in tien jasr niet zoveel, dat men in een groeien de gemeente ook in toenemende mate met het probleem der onkerkelijkheid te maken krijgt, leren de cijfers van de toename der bevolking naar godsdien stige gezindte in 1960 en 1961. In eerstgenoemd jaar: Hervormd 27,8 pet; Rooms Katholiek 26,6 pet: Gerefor meerde Kerk 22.6 pet: overige groepe ringen 6.9 pet en geen godsdienst 16.1 pet. In 1961: Hervormd 40.6 pet: Room* Katholiek 28 pet; Gereformeerde Kerk 13.2 pet; overige groeperingen 2.4 pet; geen godsdienst 15.8 pet. Omzet veiling R arendsveen met f 606.671,44 gestegen Donderdagavond half acht wordt in de Pancratluszaal de. jaarvergadering ge houden van de coöperatieve bloemen-, groenten- en fruitveiling „Eendracht maakt macht". Inmiddels Is een zeer uitvoerig Jaarverslag verschenen, dat de leden uitstekend Inlicht over al hetgeen zich het afgelopen Jaar ln en rondom dc velling heeft afgespeeld. Wat de bloemen betreft bleek opnieuw duidelijk, boe afhankelijk de kwekers van de weersgesteldheid zijn. Voor velen was het een gelukkige omstandigheid, dat de paasweek met een sterke tempera tuurdaling inzette. Dit had tot gevolr, dat de prUzen sterk opliepen, al kwam de opleving voor sommige kwekers wel licht te laat. In het overzicht van de groenteveiling wordt geen optimistisch geluid gehoord. Afgaande op de doorsnee-prijzen zou met name voorzover het de aardbeien, augurken, peulen en snijbonen betreft tenvolle tevreden kunnen zijn, wart niet, dat de aangevoerde hoeveelheid erg is tegengevallen. Een gemiddelde prijs van f 4,40 per kg mag voor de glas aardbeien niet slecht zijn. maar als men de aangevoerde hoeveelheid beziet, dan constateert men hierin een sterke ach teruitgang. Concurrentie In dc binnenlandse handel wordt het de laatste jaren steeds meer merkbaar, dat behalve te Zaltbommel en Roelof- arendsveen ook op andere veilingen in ons land glasaardbeien worden aange voerd. Aan deze concurrentie valt niet te ontkomen, maar dankzij de speciale exportverpakking in Roelofarendsveen behoudt mrti een kleine voorsprong. De teruglopende aanvoer werd veroorzaakt door een matige oogst en door een steeds verder inkrimping van het areaal. Door de hogere middenprijs beperkte de verlaging in het omzetcijfer zich tot rond f 50.000 Door de meer-opbrengst van de koudegrond-aard werd de achter stand in het totale omzetcijfer van aard beien gereduceerd tot ruim f 25.000. De opbrengst van de aangevoerde pro- dukten was als volgt: groenten: ROELOFARENDSVEEN Verkiezing Prov. Staten De inwoners van Roelofarendsveen, ten noorden van de lijn Langeweg-Weat- einde, worden er op attent gemaakt dat voor hen het stembureau is gevestigd in het Wit-Gcle Kruisgebouw en niet ir het Gemeentebuis, zoals bij vorige ver kiezingen. f926.718,28. ln 1960 f 808.653,01; fruit: f 843.550.13. in 1960 f 869 017,92; bloemen: f 3.696.919.41. in 1960 f 3.182.845,45; to taal f 5.467.187.82. in 1960 f 4.860.516.38, alzo in totaal een hogere omzet van f 606.671,44. KOUDEKERK A. D. RIJN C.H.U.-appelavond Bedoeld als laatste appél voor de aanstaande verkiezingen van de Provin ciale Staten sprak gisteravond de heer D. v. d. Kwaak voor de afdeling Koude kerk van de Christelijk Historische Unie in het Verenigingsgebouw over het on derwerp: „Hebben de verkiezingen nog zin". Spreker wees erop. dat de CHU geen afbraaksystu-em wil voeren tegenover an dere partijen. Toch is de verkiezing op 28 maart belangrijk. Er heerst onder ons volk een zekere lauwheid en onverschil ligheid. vooral als het gaat over de pro vincie. Toch doet de provincie belang rijk werk want ze vormt de schakel tus sen regering en gemeente. In Zuid»-Holland zijn zeer urgente pro blemen, vooral de Randstad-Holland vraagt de bijzondere aandacht. Het moei lijkste werk voor de Prov. Staten is wel het vaststellen van dc streekplan nen Bij de uitbreiding van een gemeente moet niet de opvoering van het inwo neraantal het hoofdmotief zijn, maar zij moot harmonisch worden opgebouwd en aantrekkelijk voor bewoning worden gemaakt. De woningnood zal in 1#66 waarschijnlijk ndet zo urgent zijn. De wonóngverdeling gaat naar dc behoefte welke Ln de gemeente is Ook voor de benodigde recreatie in de dichtst be volkte een',sa van Nederland doen de Provinciale Staten hun uiterste best. De CHU is tegen alke partijdiscipline, ze wordt gedreven om de naaste te helpen en bouwt op het enige funda ment Jezus Christus. Na de pauze vertelde de heer Q. Wa verijn over zijn reis naar Amerika, wat hij met kleurendia's toelichtte, waarbij de aanwezigen ook een indruk kregen van de zustergemeerUe Artesia. Burgerlijke stand Geboren: NeeRJe. dr v J van der Vis en Cl H den Hoivdtjker. Inenting Dinsdag 3 april wordt 's middags 001 twee uur in het G-roene-Kruisgebouw ingeënt tegen kinderverlamming

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13