ALSTUBLIEFT JA F Pilau of Pi law) O/oen bri&l zegt (weer) Blad y Mag ik bij U logeren? Alle koelkasten bij elkaar DAT ZIT ZATERDAG 24 MAART 1962 140 lezeressen deden haar deur en hart open! Éérst wil Ik u bedanken! Kijk, zó hoeft het ni U, die vorig jaar „ja" hebt gezegd op de vraag: „mag ik bij u logeren?" En al moeten het in mijn geval altijd papieren woorden zijn, u mag van mij aannemen dat ik die niet zo maar eventjes tussen de bedrijven door op een velletje papier zit te tikken Want achter dit „dank u wel" staat niet alleen Blad-Zij; u moet zich in dit verband zo'n 140 kinderen voorstellen. Meisjes en jongens, voor wie u vorig jaar zomer uw deur en een stukje van uw hart hebt open gezet. Kom maar binnenjij kunt bij mij logeren. Waar er vier zijn kan er nog wel eentje bij, waar er twee zijn is nog wel een plaatsje voor een derde te vinden, waar er zeven zijn is zo'n achtste geen extra last Lezeressen, die dit allemaal 140 kinderen konden er op die nog wat onduidelijk voorkomt, manier eens even uit zijn. En zou ik graag willen herinneren dat is iets om je als redaktie op- aan die vraag van verleden jaar. recht over te verheugen. U, die Het was in mei. dat u op de deze pagina zo op gezette tijden vrouwenpagina een beroep op uw leest, weet dat wij niet al te vaak gastvrijheid kon tegenkomen voor een beroep op u doen. Hoogst zei wat ik toen ..zitten-blijvertjes" den vragen wij uw aandacht voor heb genoemd. ..Zitten-blijvertjes wat een „goed doel" wordt ge- kinderen die niet een ge- noemd. Deze enkele keer is het woon huis en een gewoon gezin dan gebeurd. Dat er zoveel fijne het hunne kunnen noemen. Jeugd reacties die wat er de oorzaak van mo- men wa ge zijn ergens in ons land zo'n kind helemaal niet over van dankbaarheid. U, die goed wil verwacht in uw hart misschien een stevige pakkerd of zo iets als een soort bewijs van erkentelijk heid. Nu hoop ik echt, dat u aan het einde van die logeerpartij iets dergelijks in ontvangst mag ne men. Maar, daarom gaat het ons niet. Hebben juist kinderen als deze, soms met plastic zeiltje op hun matras en al, niet met name ons even nodig? Voor een paar weken? En hoe het dan ook mag uitpakken, ze zijn in ieder geval geen „zitten-blijvertje" geweest. tehuis is ondergebracht. En Honderd veertig zitten-blijvertjes de hoek kan komen". Weet u, het slissing genomen, wacht dan niet zijn zorgenkinderen. Misschien te lang met het pakken van pet- moet u wel een plastic zeiltje aan- lood en papier om te schrijven: schaffen om de matras van het .noteert u mij maar als logeer- logeerbed te beschermen. Door adres". Doet u dat echter niet die toen de spanning of wat dan ook kan tehuis aan de top staan wat liefde en zorg betreft: met een gezin is het uiteraard nooit te vergelijken. Vandaar d: vraag aan u, een klein jaar g leden: „mag ik bij u logeren". logeren, mede dank zij Daarom durf ik u dit jaar ■ns te vragen: kan het ij u. die de vorige keer klein jaar ge- gastvrij whs én bij u, die niet in de gelegenheid had meisje of een jongen weekjes bij OP HUISHOUDBEURS logeetje bed-plassertje Kinderbescherming. Buys \r t n weekjes bij u te hebben? Zo ja, misschien schuw en verlegen ie- voor tvinaeroescnermmg, »u>s Van „noren zeggen dan mag ik niet nalaten u daar gemoet treden en al die weken Ballotstraat 27, Utrecht (tel. iets bij te vertellen. Dit: Dit moet u weten Als u als ouders besloten hebt: er fijn vinden het ook leuk, verwacht den uitgebuit. Soms ook loopt stapel wordt *t Werd namelijk vakantie-tijd. Complete huisgezinnen maakten plannen om zich van hun boven- étage tijdelijk te verkassen naar een huisje aan zee of in de bos sen. Fietstochten werden uitge stippeld, straks gaan elke dag op uit. Of thuis en maken het ons zo gezel lig mogelijk, al naar gelang wen sen enfinanciële mogelijkhe den. Maar voor een groot aantal meisjes en jongens uit die tehui zen was (en is!) vakantie alleen een woord van „horen en zeg gen". Natuurlijk: er zijn tehui zen die uitwisselen. 't Blijft een tehuis, goed, maar je zit in ieder geval in een ande re omgeving en dat is heel wat. Andere kinderen uit je groep mochten bij een tante of bij oma Pilaf is een rijstbereiding van gaan logeren ...fantastisch.. Fan- oosterse origine met als resul- verMen"waarmee ze^ weer te *aa* 'n ''c^on^e korrel, ver- ruggekomen. d de „zit'ten-blijver- blljdend fijn van smaak en tjes" soms de ogen probeerden zeldzaam los. De Fransen zijn uit te steken. En al verzonnen ze er zeer bevriend mee en gebrui- er dan de helft bij, want hindert ken hem nogal vaak bij hun dat, jij was weggeweest. Nou dan. vlees-, vis- en groentegerech- Maar de kinderen die nergens ten, vooral wanneer deze zich 5rHnvanndtnli S™*8" bevinden in een gebonden saus. Voor Wie er geen enkele móge'- Voorts dient hij hun als basis niet helemaal los kunnen komen. 03020833). U begrijpt dat Of proberen de ganse dag uw aan- voor dit verbond heel wat werk dacht te trekken! Nu die hij (of aan vastzit eer alles goed gere- zij) eens in een gewoon gezin is geld is. Daarom heeft kinderen voelt, kan dat op alle fronten enipe tiji in bijna elke keuken Sladlo reuktoz" een koelkast te vinden zal zijn. tige binnenkasten. men zich toe hygiënische, ;n veerkrach- 'k Hoop echt, dat het een hele Want aueen vorig jaar al hebben Moeders „attractiever" dan haar dochters Denk maar nooit meer met enige weemoed terug aan d-z tijd, dat u „nog jong" was. Wees (zo u daar last van mocht hebben) van nu af aan niet meer jaloers op al wat jeugdig is en slaat u die paar rimpels in de spiegel maar over... Want de moeders van de meeste jonge meisjes zien er honderdmaal begerenswaardi ger uit dan haar dochters is de grote troostende pleister, die on langs in Hollywood op menige schrijnende wond is geplakt.... Een daar zeer bekend kroniek- schrijver, wiens woorden (dus mening immer voor vaststaand worden aangenomen, heeft het zelf zwart op wit gezegd. Waar bij hij uitdrukkelijk stelde, dat dit niet alleen voor Hollywood, maar zo'n beetje voor de hele wereld geldt. Bent u in het sta dium, dat u er meer over wilt horen....: „luister" zo riep de schrijver schriftelijk uit, „het huidige wereldmodebeeld ziet er bijzonder merkwaardig uit! i.V Jongelieden dragen een baard, oudere heren doen hun best er zo baardloos en glad geschoren als maar mogelijk is, uit te zien. j' Het gros van de jongelui draagt sombere, liefst slobberende kle ding en ziet er vaak uit, alsof i men constant over iets zeer ern- stigs aan het treuren is. Oudere i mannen daarentegen dragen s - ij kraakheldere overhemden en dur- \j ven gerust eens een opgewekt vest te dragen. En dan de meis ki jes en vrouwen! Heel wat meis- J jes wijzen radicaal alles af wat mooi en elegant is. Ze lopen in gekreukte katoenen pantalons. overdrijven de zaak zodanig, dat het niet charmant meer is. En dat terwijl haar moeders minstens een maal per week naar de kapper gaan en zich vaak tip top en met smaak kleden!" zo zegt hij. Vandaar dat hij tot de conclusie komt: „die moeders zien er vaak honderdmaal bege renswaardiger uit dan haar doch ters". Hij laat het daar echter niet bij. maar mediteert nog ver der met een: „de jonge mens rebelleert maar weet zelf niet eens waartegen. Hij rebelleert door kleding en uiterlijk, door een smaak die tegen de tradi ties ingaat; hij wil niet béter, Nu is die mijnheer uit Holly wood niet de eerste en enige, die daar op komt. De „jeugd van thans" heeft op dit punt al heel wat te verduren gekregen. Dat hij helemaal gelijk heeft zouden we ook niet durven beweren. Een klein beetje echter wel. Zodat we met z'n allen nóg opgewekter naar de kapper kunnen stappen met in ons achterhoofd de we tenschap, dat we er nog best mogen zijn..,. Dank zij u paar voor 'n respektabel aantal pi- te mogen zijn? lafschotels die een volledige maaltijd uitmaken. In Neder land lokken mijn collega's en ik er telkens weer uitbundige waardering voor uit, zodat het tijd wordt dat ook u er in deze rubriek nu mee vertrouwd g'e- raakt. i vooral bij spijzen met dik- niet minder dan zo'n 130.000 Ne derlandse gezinnen zich een der gelijk apparaat aangeschaft, ter wijl insiders voor dit jaar een nog indrukwekkender cijfer ver wachten. Alleen.... zó gemakke lijk is het niet om tegenwoordig een koelkast uit te kiezen. Er zijn zoveel merken, modellen en kleuren, begeleid door attractie ve reclame, dat het nemen van de pilaf 'n basis- een besluit soms knap lastig is. rijst. Men kan er van alles door heen „vorken", echter steeds be denkende dat de toe te voegen ge- irnaal vertel ik u daar meer houdbeurs te Amsterdam (die op ,er- 5 april wordt geopend in het RAI- Wel wil ik u nog mededelen dat gebouw) met een grote gezamen- de pilaf al direkt 'n pa- jijke inzending te komen. Alle ty- prika- of 'n kerryrijst maakt door w.. modellen zullen daar nè het aanfruiten van de rijst enigd zijn: kleine en grote kas- yóór het toevoegen van de ^en vrijstaande apparaten, wand en inbouwmodellen. absorptie- en compressortypen. Dus geen af zonderlijke stands meer, zodat in koelkasten geïnteresseerde be- Die hebben bij gelogeerd, of bij een ander gezin dat een bed. een bord en liefde voor een klein medemens had. Na die op roep op Blad—Zü heeft zich een groot aantal lezeressen (en le- Sta me toe dat ik rr zers!) als logcer-gezin ter beschik- band andermaal met king gesteld! Niet minder dan bemoei. Liefst ontwaar ik gloeiende bouillon respectievelijk paprikapoeder en kerry door te roeren. Pilaf met geraspte kaas wonderlijke stands erdoorheen is Risotto. koelkast Tenslotte: steeds twee delen ZOekers bouillon op één deel rijst. De cr- piaats r gietijzeren pan met varing met steeds Sezelfde soort pen, m rijst zal uitwijzen of u die hoe- zicht. keuken een wand) die vanaf de platte bo- dem hol naar boven uitloopt, veelheid vocht _net-net of (Braadpan.) 'n Geëmailleerde moet dit ver- eventueel. En hij moet een goed eens pannen sluitend deksel bezitten. Heeft expositie- de andere moeten lo- één duidelijk over- ONS PATROON Snoezig uitgaanstoiletje Een smaakvolle en heel aparte deux- pieces kozen we ditmaal voor ons nieuwe patroon, dat verkrijgbaar is in de maten 42, 44 en 46. Men heeft ongeveer 3.50 me ter stof, b.u. pastelkleurig linnen van 90 cm. breedte nodig. Snoezig is de coupe verwerking in het voorpand. De rok is glad aan de voorzijde en heeft aan de achterkant een diepe plooi. De met zorg gekozen knopen maken dit geheel tot een fijn uitgaanstoiletje. Dit patroon nummer 357 is verkrijgbaar aan onze bureaus te gen betaling van f 0.50 per stuk. De pa tronen kunnen ook per post worden toe gezonden. De prijs wordt dan f 0.60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken aan de adreszijde van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet en wel naast het gewone frankeerzegel. Bestellingen moeten uiterlijk op 31 maart a.s. in ons bezit zijn, want na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. richt ik mijn begerige blikken op uw meest oude „hoge hoed". Maar deze en zijn deksel mogen geen handvatten van brandend materiaal hebben daar zij voor onze pilaf in een nogal hete oven moeten. (Heeft die pan ze in zijn jonge jaren wel bezeten en zijn ze van hem heengegaan zonder een lek te veroorzaken, dan kan hij zeer wel voldoen aan het nieu we doel. Hij wordt er in de oven toch niet fraaier op. Reserveer hem maar voor uw pilaf-experi- Experimenteer Bereikt u na enige len het perfekte produkt, u hebt kast dergelijk exemplaar, dan de weg geopend alweer i Daar zal dan o.m. blijken, dat de indeling van de moderne koel kast steeds verandert. Men streeft er zeer naar die indeling zo efficiënt mogelijk te maken en maaitijden. zoekt alsmaar naar nog meer 100**00000*000**0**000*0**0000***0000*0000*. niet putten variatie dichtbij tvil pi schoonmaak, de hoge koU rekening in verband met t aag: i ik nou een mantelpak of een (u*at mij betreft mag 't alle- twee) praten we nietDie poes heeft ons iets beters te vertellen, vind ik. Vast een heel w\js dier. Om niet te zeggen: voorbeeldig! We het ontbijt in tranen ;n een middag dat jo uur tot uur witter en worden. Dat was ussen de middag zei mijn jongste zoon: „Ik had een drie voor rekenen." Op mijn ver- vè?volgVns"ook schrikte blik: hoe kin dat nu? knikte hij berustend: „Griep in mijn borst", en daarna, dol als (Wil? u"de bij is op spreekwoorden: „Het bes- menten.) rilliger z: Nu kunnen we starten: de pan griep- En gaat op het gas en er komt zo veel boter in dat er twee fijnge hakte uien in blond gebakken kunnen worden en verv nog net al de korrels ons ongewassen siam-rijst of pat- na. Beslist niet m strikt noodzakelijk rijst liever eerst wassen, doe dat tc paard struikelt dan, maar laat hem daarna uit voerig uitlekke-n.) Op het sissend- Dit deed wel met u eens. Voor u. kort ge zegd. sluit de cirkel zich telkens weer toe in de persoonlijke erva ring van het heil. Deze ervaring is voor u verstaanbare taal. En prediking tevens. Nu probeer ik u steeds te zeggen, dat ik dat nog wel begrijp en in uw woor den geheel achter u kan staan, hete, doch altijd nog blond geble- ten. de lach schie- mengsel wordt lachend door het huis r wordt hermetisch gesloten dwijnt in de van te vor gaand verhitte oven. Niet op de bodem ervan doch op de rooster ECHT lente wordt, al deze lange vér- weken weer kunnen vergeten. Onderlussen zit ik maar met bende post. En u misschien die zich op de onderste ovenrichel met de schoonmaak. Zo lijken indt of. wanneer de pan hoog is, op de bodem ligt. De hoop oven sluiten. Na zowat zeventien je er minuten gaat u eens kijken. (Be- toch dek bij het optillen van het dek- elkaar. Je haalt iets c doorheenkomt. Zo begin ik .naar weer met de zwaar ste brieven. Ik wil nog eenmaal de J. Als U er ooit in de buurt komt Moderndoorgeefiuik bestaal al jaren De laatste jaren wordt er nogal En dat idem zoveel veel propaganda gemaakt het zogenaamde doorgeefluikje in onze moderne flats. De Ro- tussen keuken en eetkamer. Te- meinse eetgewoonten waren name- recht, vinden we, want zo'n luik- lijk vrij omslachtig; nu eens nut- je bespaart de huisvrouw alles tigde men de maaltijd in het be- bij elkaar geteld vele kilometers nedenvertrek, dan weer moest het lopen per jaar, omdat ze de maal- maal een verdieping hoger of in tijd en alles wat daar bij hoort zo een ver-afgelegen kamer worden van de keuken naar kamer kan opgedaan. Livia was blijkbaar a! doen verhuizen. Dat een dergelijk dat heen en weer geloop beu en „nieuw" idee naderhand helemaal vandaar dat zij tussen de eetka- niet nieuw blijkt te zijn, leert ons mers en de daarnaast gelegen ver- dit luikje weer eens. trekken, die als keuken werden Want het is géén hedendaagse gebruikt, openingen liet maken binnenhuisarchitect, die hiermee zodat spijzen en dranken snel en het ei van Columbus vond. Dit warm konden worden opgediend idee komt namelijk van de echt- Als u er ooit in de buurt komt. genote van Rome's «erste keizer die eerste „doorgeefluiken" kunt Augustus, Livia. die door middel u nog zien in de ruïnes van Au van zon luik haar huishouding gustus' paleis op de Palatijnse wat soepeler wilde doen verlopen, heuvel te Rome. erdwenen eens persoonlijk) en bndertussen naar bui- de brief van de heer van D. in De rijst is gaar. Is het nog de beantwoording meevlechtc-n, u niet zo ver, geef hem dan nog 'n merkt zelf wel waar. Uw brief er. heer van D„ zo onsamenhangend. zo eigenlijk een reeks van kreten in de goede zin das woords, geeft nergens houvast voor een recht- Boven- rschijnlijk hebt beweerd, of moest al een kladje gehouden .ninuut of Deze pilaf vormt gèen klonten: de boter in en om iedere grote korrel behoedt hem daarvoor. Wat nog harkt u ._J teerde vork. Werd de bouillon op smaak gebracht men, maar om deze wereld te redden. Daartoe werd u verlost. Een uitverkoren volk" ik on derschrijf het met u, maar tót die wereld. Begrijpt zo'n vrouw u als u in kerkelijke taal uitbreekt? Kunt u zó met haar praten zoals onze legerpredikanten dat met nee, maar om Hem in al Zijn glo- bun jongens doen als ze een siga- rie tegen die verschijnselen te rotje met hen rollen? („Leuk ver doen lichten. lot by je meisje gehad. Jan?") Dat is niet wereldgelijkvormig, MET DE ontstellende overtui- dat is- d^ar al. in die eerste gingskracht mensen als u ei- wo°rden, de Kruisvlag in top! Wat gen. zegt u dan ook. en dit is ie *«t. je eenvoudigste vraag, je frappant karakteristiek: „Niet al- Sroet, je van huis gaan, dat is leen ik zeg het zo. maar Jezus al Christus dragen in je leven, zegt het". U moest eens weten Als lk *'il begrijpen. Dan kunt hoeveel moeite het zou kosten uw u- van zon „gewoon" bezoekje, woorden in een zo voor de hand met misschien niets anders dan liggende taal als b.v. het Engels dat u er even was. doorlopen naar te vertalen! En dat moeten die uw contactavond met een dank woorden toch kunnen hebben, gebed, omdat Christus heden nog willen ze woorden voor de wereld a?n het werk »s, ook door u. Dan zijn. Prof. Berkhof heeft het zo vindt u. en met u. heer van D., over New Delhi: „Dit zal voor het niet meer gek dat evangelisa- mij het wonder van Delhi blijven. tlc soms kan betekenen dat we be- een teken van het werk van de guinen bij jongelui tc gaan zit- Geest die de over de aarde ver- ten en eens een plaatje te draai- d'eelde mensheid vergadert 1: en. Heer v. D„ u klaagt, dat het om het Woord te verstaan en 2. allemaal jazz is tegenwoordig en zo elkander te verstaan en 3. sa- dal meneer Bunyan wel een ziele- men de woorden voor de wereld P°ot moet schijnen met zijn Chris- te vinden". Ik heb helaas de zin tenreize. Hebt u wel eens gepro- zo gebroken, hij moet als één ge- beerd een paar jongeren voor dat heel gelezen worden, maar dan boek te interesseren? Of moeten ook alleen voor de helderheid zc dat zo-maar uit zichzelf doen? Om u goed duidelijk te maken Ik wil u d't zeggen: als u een dat er drie dingen zijn die weer plaatje met hen kunt draaien en tot één moeten worden gemaakt, een beetje thuis wilde raken in de, op Christus' bevel. U bent altijd laten we zeggen: nieuwe muziek niet 1 bezig. Wat 2 betreft: de geluiden, dan zoudt u het klaar- ander moet maar verstaan, spelen een groep jongeren enthou- want „zo staat het er". Terwijl siast te krijgen voor het unieke 3 totaal niet tot u spreekt, en u van de Christenreize, literair-his- daarom ook niet terugdrijft naar torisch, en religieus ook. Ik. die de verkondiging dat gebed dat u om persoonlijke het voorrecht heb door gezin drie straten redenen voorstaat wat goed vertrouwde omge- geleden nog meer nodig dan thans dan js_ vanwege de volumever- hebben, ja? Hoe het ook zij, het ving al volmaakt onverstaanbaar niet alles, lang niet. meerdering met rijst, het eind- produkt net goed van smaak. Zo als hierboven vermeld kunt u de ze rijst direkt doorgeven bij be werk tussen jongeren te staan, zou dat op me durven nemen. Maar ik kén hen, en weet wat hen bezielt en ik kan ook de uit schieters die u me noemde (maar merkt u wel grijpelijk. Voor de kerkmens, ja. laatsen. de chronisch zieken, de d'.e 'k niet in de krant las des- of groente. Wilt u hem woordig heet. gereed houden voor later, laat breien hem dan gerust afkoelen, hem breit e zo nu en dan van beneden naar ook m boven harkende, en u zult op merken dat de korrels daarbij nóg losser komen te liggen. Twintig auten voordat u hem nodig hebt zet u hem matig hete der afdekkin piertje.t Of vaatwerk in dus au bain Naast 'n welkome vervanger de slede Misschien on- 'n beboterd pa- i of ander hoog warmwaterbad, mij - voorlopig nog wel, Tot mij spreekt naaste! Naarmate u ook erg. De één vangen door het heil naald, ik brei terug. Zo bezig-zijn in dat heil. de Ik hoop dus: de i rdig rijtje zjjn om i T u als christen niets te zeggen kun- hebben. negeert, in diezelf- wordt de taal die de J urig dat het e bbels wordt mevr. de J e na afloop zeggen: toch nog werkje geworden uit al de blinden, de doven, de hongerigen, tijd») naar waarde schatten. De geheel be- de nozems, de hoeren, de echt- jeuSd snakt naar geloof, naar door het brekers, en ,.o God. dat de he- helderheid. Aan ons die te geven, ereld. melen scheurden". Ik respecteer Niet van uit een bereikt-hebben. aardappelen, spaghetti en maca- hebben, al ben ik het op v dat gebroddel! spreekt tót die wereld ontdaan. Het altijd heel moeilijk u en maken, dus ook duidelijk te ma- accentverschil ligt. U ken dat alle verschijnselen hier zwaar hier. ik beneden van belang zijn, niet om at verder willen de verschenen Heiland ook maar •christen deze geestvervoering heen, de uitingen die meebidden, maar mag ik vragen? Is er niet één vj.. over wie u bekommerd bent. bij u in de buurt? Een melaatse in de randstad Holland niet aar een echt- bij ha, binnengelopen? Is uw leven) dat zij zich bij u kwijt kan ietsje plaats te Want zij is het dan toch op uw gebed moet uitlopen. Christus is. niet alleen voor uw ziel geko- >ij Véél tips vandaag, want er valt niets in te haken en slechts weinig ,.'t Is jammer, maar" af te handelen. Daar om gauw van start met: KOl üJES AAN Gebruikt u een trap bin nen, zowel als buiten, dan kunt u beschadigingen aan uw zeil e.d. voorkomen door de houten trapleer kousjes te ge ven. Boorden van oude sokken (die u dichtstikt aan een kant) zijn er prima voor. Geen ruw hout meer op de vloer én u kunt, evenals mevrouw M. Vermeulen uit Haastrecht uw trap „sleeën" i.p.v. te hoeven sjouwen. VOGELVRIJE TUIN Wilt u een vogelvrije tuin? Dan (heeft dc heer W. van Ha- lem uit Voorburg een ideetje voor u. Maak van die kinder molentjes, u weet wel: fleu rig celluloid óf stevig papier op een stokje prikken en maar rustig in de wind laten draai en. 't Is een fleurig gezicht en vogels beschadigen niet wat u heel en in de grond wilt houden. DEI It-ni-SCHERMERS Natuurlijk kunt u om uw geverfde deuren mooi te hou den plastic of celluloid deur- beschermers (platen) kopen. Voordeliger en net zo aardig is volgens mevrouw H. M. E. Kraak-Moor uit Rijswijk plak- plastic, in zoveel kleuren ver krijgbaar dat u bij elke tint deur wel iets kunt krijgen, om er rond de knop een deur mee netjes te houden. STREPEN ER AF Naast de vele middeltjes die in deze rubriek al zijn ge noemd om lelijke zwarte stre pen van blankgelakte stoelpo ten te halen, nog een sugges tie van mevrouw A. Vellekoop- Scheller uit Poeldijk. Dit werk je krijgt u keurig en snel ge daan door heel fijne staalwol én witte vaseline te gebruiken. STUK INZETTEN Heel wat stukken worden tegenwoordig in kledingstuk ken gezet met een zig-zag- steek. 't Nare is vaak, dat de vier kanten niet zo mooi recht komen te zitten. Daarom zet mevrouw C. Lussenburg uit Rotterdam zo'n stuk op de naaimachine altijd eerst even met een gewone steek vast. 't Werkt veel prettiger en net ter. VLIESELINE ER IN Misschien bent u dit voor jaar aan nieuwe overgordij nen toe. Maakt u ze zelf, dan wil mevrouw Verhoef-de Wlldt uit Schoonrewoerd u er attent op maken, dat de rand altijd keurig rechtop blijft staan als u er een dubbele reep vlieseli- ne in doet. Is de gordijnstof nogal stevig dan kunt u met een enkele reep volstaan. CACTUSSEN VERPOTTEN Voor het geval u cactussen wilt gaan verpotten én als re sultaat van dit werkje niet met de handen vol stekels wilt blijven zitten, kunt u plastic plakband om uw vingers win den. Ook een stevig plastic zakje als „handschoen" ge bruikt houdt uw handen stekel tjes-vrij, schrijft mevrouw J. W. van der Sluys-Keller uit Den Hoorn. FEEST-TASJE Wilt u voor een trouwpar tij of iets dergelijks een avond tasje maken dan lukt u dat snel en keurig met behulp van een plastic make-up tasje, zo eentje met een knipje. Dat overtrekt u met de stof die u zich voor het tasje heeft ge dacht, u frummelt er desnoods al naaiend een kettinkje tussen en klaar is uw feestelijke tas. Na gebruik kunt u eventueel de stof er weer afhalen en u houdt een make-up etui over. Mevrouw G. J a nse-Oud en aar den uit Rotterdam zond deze tip in. STRIJKIJZER EN THEE Roest aan uw strijkijzer? Neem koperpoets én schuur poeder en de roestvlekken vliegen er af, is de ervaring van mevrouw P. J. de Jongh- Hartman uit Dinteloord. Ook een planten-tip er tussen door. ingestuurd door mevrouw E. J. Middag uit Den Haag Haar planten groeien en bloeien dat het een lieve lust is door.... verdunde thee. Naast gewoon water zo nu en dan eens wat thee (zonder blaadjes!) en uw vensterbank staat er fleurig bij. MOUWEN MAKEN Vooral mannen met veel bureauwerk zijn soms gauw op ellebooghoogte door de mouwen van hun colbert „heen". Leren lapjes op de ellebogen is tegenwoordig een moderne oplossing, maar niet iedereen houdt ervan. Me vrouw A. J. Timmer uit Den Haag deed het anders. Zij maakte de voering los. nam de nchternaad in, zo dat het kapotte gedeelte wegviel, en zette toen de voering weer vast. Dit „lap-middeltje" is uitstekend bevallen. PLASTIC GORDIJNEN Douche-gordijnen van plas tic scheuren aan de boven kant vaak eerder in dan ons wel lief is. Wilt u dit voorko men. stik dan een reep stevi ge katoen samen met het plas tic tot een zoom en uw gor- dijnen gaan langer mee, schrijft mevrouw Van Bocho- ve uit Rotterdam. *T IS JAMMEIt. MAAR... DU U absoluut 4* laatste keer. lek brsiuii! nu "kii'óit denosai Van ür H. ul ivr. L. uit Delf! uit Rotterdan uit Nleuwpoort

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15