Raad van Rijnsburg na lang debat akkoord met het onteigeningsvoorstel Kinderen kunnen zelf geen beroep kiezen bijf Januari was ongunstig 1962 ffleuwe LEmSCHE COURANT 9 DONDERDAG 22 MAART 1962 TN de raadzaal wees de klok gisteravond, als een teken aan de wand, J- vijf minuten voor twaalf en op de nog steeds propvolle publieke tribune steeg de spanning. Burgemeester Koomans brak een debat, dat bijna 3% uur in beslag nam, af. Er werd tot stemming overgegaan met als inzet het meerderheidsvoorstel van B. en W. om het onteigeningsplan va gronden in plan „West" voorlopig goed te keuren. Traag verklonken de stemmen: tegen, tegen, voor, tegentot het einde toe bleef de keuze van de heer H. de Mooy onzeker. Toen hij vóór stemde brak de spanning. Het voorstel werd met zeven tegen zes stemmen aangenomen. Omdat het onmogelijk is alle aan de orde gestelde aspecten te belichten, ge ven we eerst een korte samenvatting. Voorgesteld werd onteigening van gron den in plan West voorlopig goed te keu ren. Op deze gronden, gelegen tussen Sandtlaan en Spinozalaan, zijn vier vol ledige kwekersbedrijven gevestigd, die bij onteigening geliquideerd moeten den. Ook gisteravond kon niet met vol ledige zekerheid worden gesteld, voor deze grond vervangend areaal Dokter Van der Laan deelde echter mede voor 99 pot zekerheid te hebben dat vervangende grond kan worden gekocht aan de Rijnsburgerweg tegen over het woonhuis van de heer H. van Iterson. De minderheid van de raad wenste echter volledige zekerheid te hebben over het aanbieden van andere grond. Men wilde daartoe bij het besluit een aantekening in die geest hebben. Burgemeester Koomans en wethouder Zandbergen stelden, dat met het zoeken naar een definitieve aanbieding teveel tyd verloren zou kunnen gaan. Want de grond voor woningbouw is eind 1962 volledig uitgeput. Verschillende malen stond het gemeentebestuur reeds met de rug tegen de muur. Nu moet de conti nuïteit van de woningbouw voor de eer ste jaren verzekerd worden. Reden waar om B. en W. niet konden instemmen met een beperkte voorlopige goedkeuring. Vóór het meerderheidsvoorstel stem den ten slotte: W. L. van der Gugten, C. van Egmond, D. van der Mey, H. de Mooy, dokter Van der Laan, C. Leeu wenburg, wethouder Zandbergen. Tegenstemmers zijn: J. de Heyer, C. Vianen, T. Kralt jr. G. van Starkenburg, G. van Delft, wethouder T. Kralt. Onteigening Burgemeester Koomans stelde om hall negen het onteigeningsplan West aa orde. De meerderheid van B. en W. stelt dit plan voor, zei hij, om de continuïteit ln de woningbouw te verzekeren. De Col- legiantenstraat zal eind 1962 vrijwel vol gebouwd zijn. Dan zal men op de gron den van plan West verder moeten gaan bouwen. Andere bouwgrond kan zoals de zaaik zich nu laat aanzien niet tijdig worden gevonden. In de laatste 5 weken (de vorige raadsvergadering staakten over dit voorstel de stemmen) kon aankoop van vervangende grond niet worden ze ker gesteld. Bepaalde mogelijkheden zijn echter aanwezig. Zeer ernstig zal ernaar worden gestreefd de betrokken kweker» te helpen. Er zijn enkele stukken grond te koop doch deze zijn kwalitatief onvoldoende. (De burgemeester doelde op grond van de heer N. Zandbergen aan de Vallken- burgerweg nabij het veer naar Valken burg). Een andere eigenaar van grond wenst met verkoop te wachten tot 1 janu ari 1963, omdat in een kranteberidht ia vermeld, dat op dat tijdstip de Grond kamer zich niet meer met de grondprij- De heer N. de Mooy, die vorige maal door ziekte was verhinderd, vond het vreemd, dat het uitbrei dingsplan West zonder grote moei lijkheden is aanvaard, terwijl de raad vorige maal niet de moed had daar uit de consequenties te trekken door mee te gaan met het onteigeninga- plan. Als dat aan G.S. was meege deeld, zou dit college ook het uitbrei dingsplan wellicht niet hebben goed gekeurd. Ernstig waarschuwde de heer De Mooy tegen het optreden van een splitsing in de raad ln een agra risch en een niet-agrarlsch deel. Dal is levensgevaarlijk. Niemand heeft zitting in de raad voor een groep. BjJ de eed hebben de leden gezworen noch groepsbelangen noch persoon- lijke belangen te laten prevaleren. Men dient de gemeentebelangen. Sprekend over de zaak zelf zei hij dat men dut plan niet mag afwijzen zondei ■an te geven waar dan moet worden ge bouwd. Bij het ter beschikking komen van bouwgrond is er in ons dorp iets fout. Nu weer moet met man en macht ge werkt worden om de grond achter' de Brouwerstraat tijdig bouwrijp te maken. Het wordt eens tijd, dat we met betrek king tot de bouwgrond niet steeds op het achterste deel van onze schoenen lo pen. We mogen itoch waarlijk wel 10,000 m2 bouwgrond in reserve hebben. eins Niet Deze onteigening is echt in ons dorp niet enig in haar soort. De gehele Knak. kerbaan werd onteigend en als we d« kans 'hadden gehad, waren de kwekers er zonder 1 cent schadeloosstelling afge zet Achter de Brouwerstraat zijn ook enkele bedrijven volledig gelikwideerd. Er zijn al eerder slachtoffers geweest Als een dokter het mes niet durft te nanteren. deugt hij miet voor zijn vak. De moeilijkheid in dit geval is, dat de mensen altijd in de waan zijn gelaten, dat ze erop mochten blijven. Nog vorig Jaar werd een kasvergunning afgegeven In de raad is met name door dokter Van der Laan lang geleden gewezen op de noodzaak vervangende gronden te ken voor verdreven kwekers. Zelfs bodemkartering is er niet van de Rijns burger tuinbouwgronden. Hier ligt toch ook wel een taak voor de agrarische ganisaties. Waar ook het gemeentebe stuur heeft gefaald, mogen de betrokken kwekers niet de dupe worden. Daarom moeten we zorgen voor vervangende De burgemeester antwoordde, dat ge speeld is op de grenscorrectie. Overigens is de consequentie van het aanbieden vervangende grond, dat de schadeloos stelling aanzienlijk lager wordt. Ook dokter van der Laan waar schuwde ernstig tegen groepsvorming. Hij achtte de stemming in de vorige raadsvergadering nauwelijks in over eenstemming met de afgelegde eed. De tuinders mogen niet worden wegge jaagd met een handvol geld. De oplos sing is: in staat stellen dicht bij het dorp een ander bedrijf op te bouwen met schadeloosstelling. Agrarisch ligt Rijnsburg ver achter: er is geen sane ringsplan, geen uitbreidingsplan, geen waterleidingschema, niets is er. Dat ia een tekort van de agrariërs zelf, die hiervoor hadden moeten zorgen. Zelf had dokter Van der Laan contact op genomen met de heer N. Zandbergen, die zich bereid heeft verklaard twee hectaren grond aan de Rijnsburger weg (tegenover H. van Herson) te ver kopen tegen 8 per m2. De heer Zand bergen heeft zelfs gezegd niet op een kwartje te zullen kijken. Eventueel wil de eigenaar ook met Fazatie ge noegen nemen. Met aankoop behoeft niet te worden gewacht tot 1 januari 1963. Hiermee zijn we gered. Want de kwali teit van de grond Ls prima. Het land grenst aan een hoofdweg en ligt vlakbij Flora. Als deze mogelijkheid er niet zou ik wellicht tegenstemmen. Nu stem ik vóór het voorstel". Slechts één voorwaarde had dokter Van der Laan: we moeten zodanig be ginnen met onteigening van de grond, dat de bedrijven het minst worden ge kwetst. Wellicht krijgt de annexatie vlug genoeg haar beslag om de glasbedrijven te sparen zwaar gegons van stemmen op de overvolle publieke tribune). Burgemeester Koomans zei, dai Rijndburger woningnood wordt ve: zaakt door het grote aantal sterk v< derde woningen en de onmogelijfcheW RijnSburgers af te stoten, doodat ze roepsmatig aan ons dorp zijn gebonden. Er worden jaarlijks 60 huwelijken ge sloten, er worden jaarlijks 20 woning wetwoningen toegewezen. Een geregu leerd bestemmingsplan zal grote moei lijkheden veroorzaken. De achter stand is zeer begrijpelijk, maar er dieni voor te worden gezorgd niet verder ach terop te raken. De heer G. van Delft handhaafde zijn standpunt, dat deze kwekers niet brode- loos mogen worden gemaakt. Hij zou te genstemmen tot definitief vervangende grond kon worden aangeboden. De bur gemeester stelde, dat G.S. in verband met de hoge bouwgrondprijzen in ons dorp het gemeentebestuur reeds een te rechtwijzing hebben gegeven. In het ver volg zal volgens een vaste procedure moeten worden gewerkt. Ach en wee De heer T. Kralt jr, die juist in de woonruimte-adviescommissie was geko zen, zei dat iemand die buiten de kwe kersbedrijven staat, niet kan beseffen wat het betekent als je van een bedrijf wordt verdreven waarop ook de voor ouders reeds werkten. De woningnood u hoog gestegen. De vele adh-en-wee roe pers onder de dorpelingen zouden zich wel tweemaal bedenken als ze zelf in krot zaten. Als dit plan niet wordt aangenomen zullen anderen hierover wellicht gaan beslissen. Wellicht is de tijd spoedig rijp voor een semi-overheids- instelling die gronden gaat reserveren oor verdreven kwekers. Gezien de gang van zaken achtte spt het nodig in dit geval concreet vervan gende grond ter beschikking te hebben Overigens begreep de heer Kralt niet waarom van deze zaak zoveel ophef wordt gemaakt Eerder werden zonder slag of stoot ook bedrijven kapot gemaakt. De burgemeester begreep ook niet waarom juist van dit geval een hals zaak wordt gemaakt. Hij wilde de in druk wegnemen als zou in B. en W. een splijtzwam woekeren. Wij zijn het wel vaker niet eens. Dat moet toch mogelijk zijn. De heer D. van der Meij zei: Wij groet en vast in tal en last. Het was hem nie» uk het hoofd te praten, dat de kweker» bij een behoorlijke schadeloosstelling hun weg niet zouden vinden. Wat het zu is, moet het zwaarst wegen. Hij achtte het onjuist, dat dokter Van der Laan al» zaakwaarnemer van de gemeente gaat optreden. Burgemeester Koomans: Dat had ik ook al willen zeggen. Dokter Van der Laan: ik heb die vrij heid genomen omdat aan het zoeken van B. en W. naar andere grond stellig tets heeft ontbroken. Het is mijn recht er plicht als verantwoordelijk gemeente raadslid een uitweg te zoeken. En als ik dan de burgemeester kort voor de raads vergadering opbel, gaat hij hier niet op in. Burgemeester: in haar algemeenheid is deze handelwijze toch niet juist. Maar we zullen de tip gaarne ter harte nemen. Verkleind plan Wethouder T. Kralt zei, dat B. e: en de heer Geldhof (gemeentesecretaris) bij de landeigenaar zijn geweest. Hij bood alleen twee hoeken grond van slechte kwaliteit aan. Aan de hand van a beelden toonde de wethouder aan, glasbedrijven tot nog toe altijd gespaard zijn. Uitvoerig had wethouder Kralt de mogelijkheden overwogen. Het riolerings plan kan wel volledig worden uitgevoerd. Zolang de Poelsloot niet gedempt is, blij den de straten toch doodlopen. De beste oplossing achtte spr. dan ook uitsluitend de grond van de heer N. Zandbergen Wzn. te onteigenen en het verkleinde plan (95 woningen in plaats van 170) ten uitvoer te brengen. De resterende open grond tot aan het Additionele kanaal kan niet worden onteigend omdat die gronden reeds een bestemming hebben s we in 1963 en 1964 ongeveer 95 hui- kunnen bouwen, knijp ik m'n han den dicht, zo zei de wethouder. „Ik maak me sterk, dat we dan aan een ander plan kunnen beginnen. Vele voorbeelden noem de de heer Kralt van gemeenten die glas bedrijven spaarden, ondanks het feit dat een uitbreidingsplan lagen. Als ei verwijt wordt gemaakt, moeten we allereerst bedenken, dat we het laatst om de tuinders dachten. Voor de midden stand ligt de grond klaar. Deze kwestie heeft een grote storm veroorzaakt, omdat geen enkele kwe ker zich nu meer veilig voelt. Men re deneert vandaag jij, morgen ik" Na tuurlijk, we hadden beter op de hoogte moeten zijn. Maar een beperkt ETI-rap- port werd zo afgekraakt, dat ik nooit meer het zou durven voorstellen uitgebreid rapport te laten maken. Dit onteigeningsplan achtte wethouder Kralt immoreel. De burgemeester wees erop, dat het gemeentebestuur alle middelen in het werk stelt om Rijnsburg zijn agrarisch karakter te laten behouden. Een bewijs daarvan mag zijn, dat het gemeentebe stuur erin is geslaagd de minister te be wegen zich met betrekking tot de be stemming van het gebied bij de Drie Wit te Palen nader te laten adviseren. Gron den zullen in deze dynamische tijd moe ten worden opgeofferd voor allelei doel einden; de kwekers zullen de vitaliteit moeten opbrengen door intensivering van hun bedrijven klappen op te vangen. Te laat Wethouder Zandbergen zei, dat men met de indiening van dit plan eigenlijk al te laat is. We staan met de rug tegen de muór. Alles zal worden gedaan om andere grond ter beschikking te stellen De kwekers moeten echter zelf ook initia tieven ontplooien. Eer ze verdreven wor- is het l^. jaar verder. Bij sterk» pogingen moeten we grond kunnen "in den. Als de grondprijzen worden vrijge geven, zullen ze zeker niet lager worden Wethouder Kralt twijfelde aan de waar- van het aanbod van grond aan de Rijnsburgerweg. Dokter Van der Laan herhaalde nog eens een concrete toezeg ging te hebben. Als die grond 10 000 per ha te duur is, winnen we dat ruimschoot* terug door verminderde schadeloosstel Nadat de raadsleden zich nog eens uit voerig hadden verdiept in de mogelijk heden van aankoop van deze grond VALKENBURG Christen-vromven over Mathilde De afdeling Valkenburg van de Ned Christen Vrouwenbond vergaderde gis teravond in de zaal van de Herv. kerk De presidente, mevrouw Lekkerkerker- Van Petegem, hield een meditatie aanleiding van Romeinen 12 ver „Weest blijde met de blijden, weent met de wenenden". Na de notulen en medede lingen kreeg mejuffrouw A. M. Hoeken dijk uit Heemstede het woord. Zij over Mathilde Wrede en haar land. Fin- Mathilde Wrede, geboren in 1864 overleden in 1928, heeft bewezen welke zegenrijke gevolgen er kunnen vloeien uit het optreden van een die gehoorzaam is aan de Heiland. Het 1» voornamelijk aan haar te danken, dat het gevangeniswezen in Finland op veel ho ger plan is gekomen. Op achttienjarig» leeftijd kreeg de tekst „Want alzo lief heeft God de wereld gehad dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft" haar een diepere betekenis en stelde zit haar leven van barones in dienst v gevangenen. Toen zij eens van een gevangene hoor de, dat hij het zo verschrikkelijk vond nooit bezoek te krijgen, beloofde zij hem eens op bezoek te komen. Zij hield haar belofte, zoals zij altyd haar belofte hield. Zij bezocht ook de ter dood veroordeel den en wees hen op het Krols: z< wenende met de wenenden Ook bü de familie van de gevangenen kwam z(j troostte haar met Gods hulp. Hoeveel zij voor deze mensen betekende getuigt het volgende: Een kind, dat haar vader niet kende omdat deze al tien j: gevangen zat, sprak op straat eens r vriendinnetjes. Die kinderen vertelden wat hun vaders voor hen deden en zij hadden gekregen. Het kind vai gevangene antwoordde toen, dat zjj haar vader een pop had gekregen. Ver wondering bij de andere kinderen di» vroegen: „Heb jij dan een vader" waarop net kind zei: „Ja hij komt niet vaak, oij heet Mathilde". Door Mathildes toedoen werden de ge /angenen te werk gesteld, omdat niets- foen de ergste straf is die bestaat. Zo werden zij her-opgevoed voor het leven Een broche met de woorden „Genade Vrede" die Mathilde droeg, was dikwijl» de aanleiding tot een gesprek waardoor zij de vrienden der gevangenen werd. Mejuffrouw Hoekendijk wees erop, dat het leven van Mathilde Wrede ons leert dat wij met een enkel woord of bezoek zoveel kunnen betekenen een ander. Na de pauze vertelde zij nog enkele persoonlijke ervaringen die zij opdeed op een van haar drie reizen door Finland. Mevrouw Lekkerkerker dankte de spreekster voor de interessante en fijne avond die zij de leden had gegeven. Spreekbeurt Ds. Stelwagen te Woudenberg hoopi vanavond voor de Hervormde Evangeli satie een spreekbeurt te vervullen. Aan vang 8 uur, in zaal De Vrie». morgenavond 8 uur in de kerkzaal d« Jaarvergadering, waarbij ook de dames zijn uitgenodigd. moest burgemeester Koomans de discussie dit onderdeel afhakken met de op merking, dat speculatieve uitstapjes bul ten de orde waren en men zich tot het voorstel moest beperken. Later op de avond moest hij nogmaals een niet ter zake doend gesprek afbreken. Nadat de heer W. L. van der Gug. ten had opgemerkt dat men over twee Jaar de woningzoekenden nu een maal niet op transport kan stellen en hij dus instemde met het meerder heidsvoorstel vlamde de bespreking weer op, toen de heer T. Kralt jr. voorstelde een bepaling op te nemen, dat pas tot onteigening zal worden overgegaan als de kwekers op een gunstige plaats hun bedrüf kunnen voortzetten. Wethouder Zandbergen vond dat daar uit bleek, dat men B. en W. niet trouwde. Burgemeester Koomans wees op de ruime perspectieven en de heer H de Mooy betoogde, dat dat nieuw uitstel zou betekenen. De burgemeester verzocht dringend het voorstel zonder restricties in stemming brengen. Dat deed men -toen maar, met het vermelde resultaat. Hamerpunten De overige punten gingen zonder veel haperingen onder de hamer door. De heer H. de Mooy ontlokte een uitvoerige discussie over toekenning subsidie aan de Europese beweging De burgemeester zei, dat deze subsidie bij de begroting 1963 aan de orde kan worden gesteld. Bij het punt vaststelling uitbreidings plan Anjelierenstraat (winkelcentrum) bleek, dat de oostzijde van de Anjelieren- t voorlopig niet zal worden bouwd. Winkelende autobezitters zullen daar hun auto kunnen parkeren. De heer T. Kralt jr. werd gekozen in de woonruimteadviescommissie, de heer A. Hogewoning in de commissie tot ring van schoolverzuim. De heer C. Leeuwembung moest gens vertrek -naar Oegstgeest bedanken het raadslidmaatschap. De burge meester dankte hem voor wat hij in hei belang van de gemeente heeft gedaan. Jonge Kerk Vanavond vergadert de Jonge Kérk ln de consistorie van de Grote Kerk. Ds Fokkema van De Kaag zal aan de hand ïen filmavond spreken over „kerk- (Advertentie) Voor moderne kinderschoenen NU (en later) Schoenmagazijn .CINDERELLA" Schoolvergadering in LISSE GISTERAVOND werd in de hal van de school de jaarvergadering ge houden van de christelijk-nationale school. De heer A. Oudshoorn had de leiding. De heer P. A. Hekstra uit Rotterdam, die verbonden is aan een bureau voor beroepskeuze, sprak over: Moeilijkheden en mogelijk heden bij de beroepskeuze. De vraag is: wat kan, wat wil en wat moet mijn kind worden? Laten we de beantwoording aan het kind over, dan komt er niet veel van terecht. De statistieken wijzen uit, dat bij de jongens 71 procent een verkeerde keus doet, bij de meisjes 55 procent. De heer Hekstra gaf als zijn mening te kennen, dat de schuld van veel lukkingen bij de ouders ligt. Het lastigst zijn die ouders, die hun kinderen over schatten. Hebben zij kinderen die niet zo goed kunnen leren, dan maken deze betreurenswaardige jongens en meisjes een lijden door, waarover i gering moet denken. Niet kunnen leren en het met alle geweld te moeten, vreselijke straf. Deze domme ouders, die vaak zelf nooit iets hebben geleerd, kuu- nen een jong leven hopeloos bederven Onbewust spreiden zij een verregaande wreedheid ten toon in hun kortzichtige opvatting, dat 9tudie en een goede be trekking het alleenzaligmakende zijn het leven. Bitter Aan de andere kant zijn er ouders die hun kinderen onderschatten. Wanneer het gaat over verder leren, zeggen zij: dat is niets voor ons soort mensen. Wan neer die mensen kinderen hebben die kunnen en willen leren, doen zij hen ernstig tekort. Ook had de heer Hekstra bittere ervaringen opgedaan met schillige ouders, die wel zeggen, dat hun kinderen mogen worden wat ze willen, maar van wier mooie woorden in de praktük niets terechtkomt. De heer Hekstra zei met nadruk, dat een begaafd kind tegenwoordig elke studie kan volgen. Onoverko melijke financiële bezwaren zyn er niet, doordat in ruime mate beurzen en studievoorschotten worden ver- Tenslotte ging de heer Hekstra uitvoe rig in op het nut van een psychologisch onderzoek door beroepskeuzebureaus. Of hun adviezen altijd juist zijn. Nee. In tien procent van de gevallen komt het anders uit dan vastgesteld werd. Wan neer leken evenwel adviseren, vergissen zij zich in vijftig procent van de geval len en wanneer het kind zelf kiest percentage, zoals gemeld, zeventig. Secretaris J. J. Bos liet een gunstig geluid horen. De school telt 215 leerlin gen met zes leerkrachten. Jammer is. dat Den Haag nog steeds geen toestemming heeft verleend voor de bouw van een kleuterschool. De plannen liggen gereed Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren A. Oudshoorn, J, J. Bos C. In 't Veld herkozen. In de vaca- a B. van Leeuwen koos men de heer J. Algera. Herkenningswedstrijd gladiolensoorten De Gladiolusvereniging heeft in sa menwerking met Hollands Bloembollen huis een wedstrijd georganiseerd in het herkennen van soorten gladiolenknollen. Uitslagen: Groep A (zonder voorbezich tiging): 1ste prijs: Ch Th van Veen, Noordwykerhout, 95 goed (van de 100): 2de prijs: Jan Nagtegaal, Leiden, 91 goed; 3de prijs: A de Gier, Hillegom, 90 Voorts werden in deze groep diploma's toegekend aan de volgende deelnemers: Veen, Noordwijkerhout, 88 goed: Joh Nagtegaal, Rijnsburg, 81; P van der Klauw. Nieuw Vennep, 75. Troostprijs werd toegekend aan: C van Leeuwen. Hillegom, 74 goed. Groep B (met voorbezichtiging): 1ste prijs: C Zuidhoek, NoordijkBinnen, 93 goed; 2de prijs: J Rozenbroek, Sassen- heim, 85 goed; 3de prijs: Jac de MooiJ, Sassenheim, 83 goed. In deze groep werd een diploma uit gereikt aan J Th Bader. Sassenheim, die 77 soorten goed had, terwijl een troost prijs werd toegekend aan G de Haan. IJmuiden, 74 goed. Chr. Hist, „familie" jeen onder haar „hoofd" Gisteravond hield de afd. Lisse van de C.H.U. een „familiebijeenkomst", waarin de heer Adr. de Vries, voorzitter, het .familiehoofd", mr. Beernink hartelijk welkom heette. HU verwelkomde ook de heren Schalk, De Weerdt en Montagne m de A.R.P.. Mr. Beernink zei in zijn beoog dat de Statenverkiezing daarom zo belangrijk ls omdat de Staten de Eerste Kamer Voor handhaving van het aantal C.H. zetels is trouw in het uitbrengen van di stem noodzakelük, aangezien de zetel- Kranenburg wankel is. De kandidatuur Van der Kwaak noemde spreker belang rijk. Deze man is van de toestanden op de hoogte De taak van Ged. Staten wordt steeds uitgebreider. Zo is gevoegd het toezicht op bejaardetehuizen, ii jt—recreatie. ln de ledenvergadering van september 1961 ontstonden bewogen discussies en het bestuur van de vereniging drelgdo met een algehele aftreding. Dank zU het optreden van de heer W. F. Buschman. voorzitter van de woningbouwvereniging „Gezinsbelang", kregen de belangen van de jeugd weer voorrang in de besprekin gen, zodat „Kindervreugd" voor ophef fing werd gespaard. De leiding van de speeltuin (die op grond van „Gezins belang" ligt) werd in handen van de heer Buschman gelegd, die tot taak kreeg een nieuw bestuur samen te stellen. In zijn openingswoord van de gisteren gehouden ledenvergadering zei de heet Buschman o.m., dat men kan spreken van een nieuw begin van de speeltuin vereniging. Maar by dit nieuwe begin voelde hij zich gedrongen met de grootste waardering te spreken over het vele werk. dat het voormalige bestuur had verricht. By het harde werken praktische zaken rond de oprichting vau de speeltuin heeft het zich teveel uitge leefd op de tuin zelf, waarby organisa torische elementen wel eens uit het oog werden verloren. Zo waren er geen richt lijnen, statuten en huishoudelijk regie- Met de samenstelling van het nieuw- bestuur ging de vergadering akkoord De heer Buschman Is voorzitter, J. N Boekei. secretaris, Jac. Slobbe, tweede voorzitter, J. van Duin, penningmeester, J. Booms, werkmeester en D. Luik en C. Molkenboer zijn leden. De statuten en het huishoudelijk regle ment werden voorgelezen en aangenomen. In de speeltuin zelf kwamen een nieu we dubbele giybaan, een draaimolen, twee wippen, een vaste draaimolen en drie schommels. Er is nu ook een aparte speelhoek voor de kleuters. De contributie werd op f 1 per maand gesteld. Gouden feest Het echtpaar VermeU-Schouten mocht gistermiddag in de Witte Zwaan recipië ren ter gelegenheid van zijn gouden hu welijksfeest. Onder de velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden was burgemeester Th. J. M. de Graaf, die in hartelijke be woordingen de gelukwensen van het ge meentebestuur overbracht. Vooral wee» de burgemeester op het feit, dat de brui degom als E.H.B.O.-er zeer actief is. Voorts waren er het bestuur van do E.H.B.O. afd. Lisse, een deputatie van de afd. Lisse van de Ned. Chr. Vrouwen bond en een deputatie van de dames- fcrans van de Geref. Gemeente. Er was een schriftelijke gelukwens ingekomen van het bestuur van „Bartlmeüs", het blindeninstituut te Zeist, vergezeld van gqschenk van het comité van „Bar- timeüsf' te Lisse. Bloemen en geschenken vielen het gouden bruidspaar van ver schillende zijde ten deel. Prot. Coöp. „Ons Belang" sluit a een bestaan van ruim 50 jaren zal de winkel van de Prot. Coöp. „Ons Be lang" deze week voor het laatst verko- met ingang van maandag 20 ZOETER ff'Oil DE Burgemeester reikte zijn eerste onderscheiding uit Burgemeester Detmers van Zoeterwou- de, die voorheen burgemeester was van Zevenhoven, bereikte gisteren een mijl paaltje in zijn loopbaan: voor het eerst smaakte hy het genoegen een Konink lijke onderscheiding te mogen uitreiken en wel aan de heer S. Gerse, die zijn 40-jarig jubileum vierde bij het schil dersbedrijf W. de Boer aan de Hoge Rijn dijk. Hij werd gehuldigd in het huis van zijn patroon, waar de oudste firmant, de heer W. de Boer hem hartelijk toesprak en hem een enveloppe met inhoud over handigde. Burgemeester Detmers speldde de jubilaris hierna de bronzen medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, op de borst. Voorts werd de heer Gerse toegespro ken namens de R.K. bouwvakarbeiders bond St. Joseph waarvan hij 17 jaar secretaris is geweest. Onderzoek onder landarbeiders Het Landbouw-Economisch Instituut zal in de komende maanden een onder zoek instellen naar het aantal landarbei ders in de weide- en zeekleigebieden. In deze streken zijn nog veel landarbeider» en zij nemen een belangrijke plaats in bij de arbeidsvoorziening. Het onderzoek zal in dé gemeenten Koudekerk aan den Rijn (op 26 maart) en Zoeterwoud (op 27, 29 n 30 maart) worden gehouden. Enkele functionaris sen van het Landbouw-Economisch In stituut zullen zich in deze gemeente met de landarbeiders in verbinding stellen. Het Instituut doet een beroep op alle agrariërs, zowel werkgevers als arbei ders. om het onderzoek door hun mede werking zo goed mogeliik te doen slagen. KandidatenlUst A.R. De A.R.-kiesvereniging aan de Hoge Rijndijk heeft de volgende kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld: M J Kraan. S J van der Stoel. H Roest, B C van der Veer, H Vink. Naar wij vernemen, zal met de C.H.U. weer een gecombineerde lijst worden gemaakt. NOORDWIJK Filmavond Hervormde Jeugdraad In heit Lidotiheater werd gisteren een filmavond gegeven door de Hervormde Jeugdraad. Ds. J. van Dok, Hervormd predikant te Noordwijk-Binnen sprak een inleidend woord, waarin hij wees op het rassenprobleem Hierna werd de film Come back. Afri ca (het drama der apartheid) gedraaid, 's Middags werd een kindervoorstelling gegeven van Gulliver's reizen, waarvoor de jeuigd zeer veel belangstelling had. Machine- en Gereedschappenhandel Tools N.V„ te Amsterdam is opgericht met een kapitaal van 12 prioriteits- en 1988 gewone aandelen van f 500, waar van geplaatst en volgestort door inbreng van de firma 12 en 500; directeuren zijn de heren E. W. Suringar en G. H, Kaars Sijpesteijn Jr. De Effectcnbelegglngsmy. Lotl N.V. in Den Haag is opgericht door de N.V. de Eerste Nederlandsche Mij. tot Verzeke ring van risico in loterijen, aldaar, met 2000 aandelen van f 1000, st en volgestort in effec- contanten 400; de directie wordt gevoerd door mevr. C. L. Doorschodt- Van den Broek. maart definitief worden gesloten. De afd. bakkerij aan de Grachtweg blijft draaien. Eindles R. M. T. S. De eindles van de middelbare tuin bouwschool zal plaats hebben op dinsdag 3 april. Tevens zal de diploma-uitrei king geschieden. volksgezondheid c Het kabinet De Quay was in het be gin aarzelend. Ze begrepen elkaar niet geheel, doch het kabinet heeft zijn best gedaan. Minister De Pous heeft zeki zijn sporen verdiend, o.a. met de prijs- stop en loonsverhoging. Een belangrijk facet in het voordeel van het kabinet is deze loon- en prijspolitiek, voorts de verlaging van de vrijgezellenbelasting. Spreker ging ook in op de Europese situatie, de Benelux enz. Deze heeft ons land geen nadeel gebracht; de uitvoer im toe. Inzake de woningbouw waarschuwde hU de minister voor teveel bouwen in de vrUe sector. Veel vrUe woningen zijn niet te betalen voor de gewone man. Het bouwbeleid moet meer aan de gemeente besturen, en de provinciale besturen wor den overgelaten; die kunnen alles beter beoordelen dan Den Haag. De Nieuw-Gulnea-politiek liet de Unie- voorzitter de revue passeren. Dit vraag stuk ligt moeilijk, maar belofte maakt schuld Ten slotte merkte hy op. dat de C.H.U. wil handelen naar Gods wil. De Bijbel willen wij niet misbruiken als een poli tiek handboek. De richtlijnen van de C.H.U. zijn zeker in het belang van heel het volk. Ir. Van der Veken toonde na de pauze ■n mooie serie dia's over zyn reis naar Rusland. Kindervreugd" weer een „gezonde" vereniging De speeltuinvereniging „Kindervreugd" heeft veel moeiiykhedcn achter de rug. Visserijgolfjes "P\E weersomstandigheden zijn in januari ongunstig geweest voor de uit- oefening van de visserij. Veel visdagen gingen verloren. Het aanbod van platvis was ruim, dat van rondvis viel tegen. De aanvoer van het IJsselmeer bleef gering. Vergeleken met december waren de vangsten in de garnalensector beduidend minder. De ontwikkeling in de oester- en mosselsector was bevredigend. De haringdrijfnet visserij werd niet uit geoefend. Aan de haringtrawlvisserij nam een beperkt aantal schepen deel. De haringspanvisserij werd einde januari praktisch beëindigd. Aan de haringtrawlvisserij werd in de eerste helft van januari nog door een vijftigtal vaartuigen deelgenomen. De schepen, die omstreeks de jaar wisseling in de Ierse Zee visten, maakten flinke vangsten. De vangst resultaten in het noordelijk deel van de Noordzee waren matig, zodat later in de maand overgeschakeld werd op de trawlvisserij op verse zeevis. De aanvoer en gemiddelde prijzen van gezouten haring zagen er per plaats als volgt uit (alles steurharing): Volle IJ le kantjes Katwijk 1178 Scheveningen Vlaardingen IJmuiden 345 De uitvoer van gezouten haring be droeg in januari 1962 3656 ton waarde van f 2,7 miljoen tegen 4677 ton voor een waarde van f 3,3 miljoen in de overeenkomstige maand van 1961. Afne mers waren België (1102 ton), West- Duitsland (1644 ton). Frankrijk (368 ton). Denemarken (35 ton), Noorwegen 129 ton), Canada 46 ton) en de USA (17 ton' Door een geringere afname van Grie kenland lag de uitvoer van bokking lr januari op een aanzienlyk lager niveau laatste maanden van 1961 Uit gevoerd werd 442 ton voor een waarde f 509.000 tegen 564 ton voor eer waarde van f 70 000 in januari 1961. Ver zonden werd onder meer naar België ton), Wcst-Duitsland (97 ton). Grie kenland (243 ton), Zwitserland (8 ton) i Egypte (11 ton) De uitvoer van verse haring bereikte het totaal van 2207 ton voor een waarde f 1 miljoen tegen 3225 ton voor f 1.4 miljoen ln januari 1961. prijs kantjes prijs 30.70 33.03 140 34.73 30.31 77 29.87 31.33 Op zee Om de noord worden trekken van 1-70 manden vis gedaan, meest haring, et een enkele mand makreel en wat schelvis. De IJM 26 's-Gravenhage heeft op de 61ste breedtegraad weinig vis ge vangen. Omdat men ook enkele keren vast kwam te zitten, is men nu noorde lijker getrokken. Per trek werd om de noord 500-600 stuks kabeljauw gevangen. Toch is de visserij wisselvallig, want dc KW 135 Emma Wilhclmina deed een trek in slechts vier kabeljauwen, waar men er uur over had gedaan! Bij de P. boeien ving men per trek 1-70 kilo tong. Dc visserij wordt hierbü de P-3 uitgeoefend. Op de kust deed men trekken van 2'(- ur met 10 tot 15 kilo tong en een mand Wat er waa 400 schelvis. 280 wijting. 1200 gul en kabeljauw, 245 koolvis, 110 road- baars, 650 haring, 120 makreel, 370 schol en 25 tarbot. 182 varia. 7850 stuks kabel jauw en 18.000 kilo tong. De KW 15 Rijnmond, van IJsland af komstig, loste 600 kisten, waarvan 160 jumbo's. 310 gul en kabeljauw, 110 rood- baars, 20 diversen, 3000 kabeljauwen. De KW 39 Wilhelmina Johanna 28 februari! heeft een pracht reis gemaakt Het schip loste 1260 kisten, waarvan 15 schelvis. 650 haring. 120 makreel. 165 wy. tlng en 10 gul en kabeljauw, 260 koolvis en 10 diversen. De kabeljauwprijzen waren ook woens dag weer zeer laag. Voor een kist van 125 kilo werd f 71f 50 betaald. Regels brachten f 43f 22 op. In Scheveningen was de aanvoer 100 schelvis. 150 wijting, 700 koolvis, 200 schol. 6000 kilo tong cn 2000 spanharing. Vandaag aan de markt Vandaag lost de SCH 171 Cornells Vrolijk Fzn zijn vangst, die vermoedelijk 800 kisten bedraagt. Portugees De Portugese motortrawler Antonio Pascoal A 970 N is in Amsterdam her steld en ligt du in de IJmuidense haring haven. Het schip, dat is hersteld bü de scheepswerf Verschure. is in 1948 opge- lever door de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappy Het Portugese schip meet 1200 register ton bruto. De lengte over alles ia 71.31 meter, de breedte 11.02 meter, de holte de diepgang 5.31 meter. De hoofd motor. een 8 cylinder Werkspoor, levert 1100 paardekrachten. De Portugese traw ler werd op 12 juni 1948 te water gelaten maakte op 24 november 1948 de proef vaart uit IJmuiden. De KW 53 Vyf Gezusters is omgedoopt. Dit schip, de opvolgster van de enkele jaren geleden gezonken vorige KW 53 „De vyf gezusters" heet nu KW 53 Wil-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9