X13 Middenstand verlangt wat ruimte in de prijzen Vader van gestikte baby in de verdachtenbank Belgische voor N.S. belangstelling tegengevallen SUNIL HALEN! Hypocrisie Caltex performance test start maandag DONDERDAG 22 MAART 1962 Dam-vraag 223 De heer A. Polman is niet te oud in te leren. Onderstaand probleem i kwalitatief beter dan wat hij dertig tar geleden maakte in miniatuur- orm en wat thans nog een herdruk eleeft in het nieuwe boek van de lussen Koeperman en Kersker. Het raagstuk telt nu 8 x 8 schijven. Te ens is het meer uitgediept en eco- omisch verantwoord. Wit is aan zet Schaahvraag 223 In de Philidor-verdediging kan na ?en openingsfout van zwart (6 jSl) de volgende stelling ontstaan: vit: Kei, Ddl, Tal en hl. Lel en c4, 'bl en g5, pia4, b2. c2, d4, e4, f2, g2 in h2; zwart: Ke8, Dd8, Ta8 en h8, jc8 en e7, Pd7 en h6, pi a7. b7, c6, 16, e5, f7, g7 en h7. Wit wint nu met r, Lc4xf7t!, Ph6xf7; 8. Pg5—e6! en iet noodlot slaat toe waar men het liet verwacht: op de damevleugel. 1. Dd8a5f (of: B) 9. Lel—d2, 3a5b6; 10. a4—a5!, Db6xb2; 11. Ld2 c3 en wit wint de dame. B: 8Dd8—b6; 9. a4—a5, Db6— j4f; 10. c2c3, Db4—c4; 11. Pe6—c7f, 5e8d8; 12. b2b3, eveneens met lamewinst. „Bridge" De pointe in het vorige 6 ruitenspel s, dat Zuid moet beginnen schoppen- neer af te troeven met ruiten 8. Zuid moet hierna natuurlijk proberen aan tafel te komen, om op de 3 hoge kla veren zijn verliezers in harten te kun- aen opruimen. Zitten de troeven 1-1, dan zijn er jeen problemen (u maakt dan zelfs alle slagen), maar daar mag u niet jp rekenen! Zuid moet dus in slag 2 een kleine ruiten naspelen, waarmee hij zich verzekert van een rentree in troef aij een eventuele 2-0 verdeling van ie ruiten. Ziehier de volledige kaartverdeling aa de le slag: Speelt Zuid in slag 2 een kleine ruiten na, dan mag West ruiten 7 maken, maar de rest is voor Zuid! Een spel, waarbij men niet al te optimistisch mag zijn, ondanks de stevige troefkaart! JACK DIAMOND. hivul-puzxel Hor. Vert. 1 11 moerasvogel. 2 2 vroeger. 3 3 leerrede. 4 4 zijtak Fulda. 5 5 water in Nederland. 6 6 slede. 7 7 hazardspel. 8 12 scheikundig element (afk.) 9 11 achting. 10 10 ongevulde. 11 9 bijwoord. 12 8 bestuurder. Oplossing vorige puzzel. Horizon taal: 1. boers, 5. model, 10. adie, 12. Nede, 13. k.o., 14. loods, 17. en, 18. elk, 20. por, 21. ent, 22. A.M., 24, Mn, 25. spel, 26. Rika, 23. en, 30. Se, 32. eel, 34-, een, 36. las, 38. ed, 39. Indus, 41. L.S., 42. sein, 44. enge, 46. drank, 47. Steen. Verticaal: 1. Bakel, 2. odol, 3. ei, 4. rel, 6. ons, 7. de, 8. eden, 9. lente, 11. roos, 15. op, 16 dr, 19. kapel, 21. enkel, 23. men, 24. nis, 27. Beesd, 29. rede, 31. Assen, 33. Eder, 34. en, 35. nu, 37. alge, 39. Inn, 40. set, 43. ia, 45. Ne. In het Zuidafrikaanse parlement is een wetsontwerp ingediend waarin der de huidige wet op de bevolkingsre gistratie een nieuwe definitie wordt voorgesteld voor de bepaling of iemand blank is. Het voorstel zegt. dat iemand blank is. wanneer hij een blank uiterlijk heeft en algemeen niet als kleurling wordt beschouwd, of wanneer hij. hoe wel zonder blanke huid. toch algemeen als blanke wordt geaccepteerd. Dr. A. Veerman lid van Tweede Kamer Dr A. Veerman, rector van het Chris telijk Lyceum te Delft, heeft zijn benoe ming tot üd van de Tweede Kamer in de vacature van de heer C. van Nierop, die ontslag nam in verband met zijn (Van onze soc.-economische redactie) Waar moet de middenstand heen onder een nog vrijer loonbeleid, zo als dinsdag door de professoren De Gaay Fortman en Witteveen in de Eerste Kamer is bepleit? De voor zitter van de Christelijke Midden standsbond, de heer H. de Mooij, acht een dergelijk beleid slechts ac ceptabel indien het midden- en kleinbedrijf enige ruimte in de prij zen wordt gelaten door middel van coördinatie in het prijsbeleid. De heer De Mooü sprak gisteren op het jaarlijks congres van de Bond van chris telijke kleinhandelaren in aardappelen groenten en fruit, dat in Alphen aan den Rijn werd gehouden. Hij vroeg zich af wat er onder een nog vrijer loonbeleid (waarbij de overheid nog slechts glo baal kan ingrijpen) terecht moet komen loonsverhogingen in het midden- en kleinbedrijf. In de middenstand kaD nauwelijks sprake zijn van produktivi- teitsverhoging, terwijl prijsverhoging niet is toegestaan. Volgens de CMB-voorzitter is er van coördinatie in het prijsbeleid (waarbij ne sector de prijzen verlaagt zodat de andere ze iets kan verhogen) tot nu toe niets terecht gekomen. Hij voorzag op deze manier voor de middenstand achterblijven bij de industrie, die ers altijd door verdere mechanisatie ruimte zal kunnen vinden voor nieuwe loonsstijgingen. Deze ontwikkeling zal slechts te voorkomen zijn, als speciale maatstaven in het beleid worden aange legd voor de middenstand. De heer De Mooij sprak zijn bezorgd heid uit over de huidige loonontwikke ling, die de ontwikkeling van de produk- tiviteit ver overtreft en daarom inflatoir kan gaan werken. Het aanbrengen van ..opstapjes" in cao's noemde hij gevaar lijk omdat daardoor het matigingsak koord van Oud-Wassenaar, dat toch aJ mager was, wordt ondergraven. De mid denstand heeft zich in de Stichting van Arbeid sterk tegen het aanbrengen deze tussentijdse loonsverhogingen Sprekend over het opdringende groot bedrijf zei de voorzitter van de Chr. Mid denstandsbond dat slechts specialisatie vakmanschap de middenstander als wapen ten dienste staan. Hij geloofde dat er ook in de toekomst plaats zal blijven voor het midden- en kleinbedrijf, mits deze realiteit onder ogen wordt ge zien en de ondernemers hun krachteD bundelen. De groentedetaillisten hebben oj5 hun Waarheen bij nog vrijer loonbeleid congres, dat werd gehouden in het ses- taurant van Avifauna, vooral stilgestaan bij het overlijden van hun bondsvoorzit ter, de heer J. H. van Erven uit Utrecht Naar bekend kwam hg de vorige maand samen met de bondspropagandist S. de Graaf om het leven bij een verkeers ongeluk. waarvan ook hun beide echt genotes het slachtoffer werden. Tweede-voorzitter M. van Tol. die het congres presideerde, herdacht beide be stuurders als principiële en vastberaden pleitbezorgers voor de belangen van do christelijke groentehandelaren. Hij zei dat de heer Van Erven juist op dit con- cretariaat gres zou zijn afgetreden na 15 jaar voor zitter te zijn geweest. Als opvolger van de heer Van Erven werd gekozen bonds- secretaris J. Tamboer uit Apeldoorn, ter wijl het bestuur werd versterkt met dc heren B. J. van Wijngaarden uit Rot terdam en E. G. Visser uit Utrecht. Medegedeeld werd dat werkgevers en werknemers in de detailhandel van aard appelen, groenten en fruit thans voorbe reidingen treffen voor het afsluiten van een cao ter regeling van Ionen en an dere arbeidsvoorwaarden. Tot nu toe be stond er geen regeling tussen belde par tyen daar het aantal werknemers in de bedrijfstak gering was. Nu dc zaken gro ter worden en de parallellisatie voort schrijdt, wordt een contract nodig. Ook besloot men tot stichting van een over- lydcnsfonds, dat de bestaande ziekenkas gaat vervangen. Staan wij machteloos tegenover griep? OFFICIER EIST TWEE JAAR Twee jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren geëist tegen de 21-jarige los werkman F. G. H. O. uit de hoofdstad wegens uitlokking van de mishandeling van zijn vrouw van hun zes maanden oude baby, die vorig jaar zomer door ver stikking om het leven kwam. De rechtbank heeft vorige maand de 20-jarige echtgenote terzake van mis handeling de dood tengevolge hebbende tot de thans tegen haar man geiste straf veroordeeld. Toen de baby, een jongetje, op een nacht in juni begon te huilen riep de man zijn vrouw toe het kind hiermede te laten ophouden. De vrouw had de baby op zijn buik in het wiegje gelegd, daarover eerst een vierdubbel gevouwen deken en daarop een kusseu gelegd. In 1960 was een ander kind van het jonge echtpaar op dezelfde wijze om het leven gekomen. Verdachte gaf toe tegen de vrouw te hebben gezegd: „gooi er maar een kussen boven op" Daarna was hij gaan slapen en de vol gende morgen had zijn vrouw hem ge roepen dat hun zoontje dood was. De officier van Justitie releveerde in TAE Nederlandsche Spoorwegen zijn begin april van het vorig jaar ge start met een personeelwervingsactie in België. Sinds dit tijdstip zijn 202 Belgen in dienst van de N.S. getreden. Op het ogenblik zijn er nog 134 in Ne derland werkzaam. Dit aantal is be langrijk lager dan men had verwacht. een onderhoud deelde drs. S. Buys, chef van de dienst personeelszaken N.S. dat men gehoopt had in een jaar omstreeks drie- tot vijfhonderd man aan te trekken. De situatie op de Belgische arbeids markt heeft zich echter binnen een jaar ingrijpend gewijzigd. Er is een opleving constateren in het bedrijfsleven. De I ering is er toe overgegaan de in dustrialisatie in Vlaanderen sterk te be vorderen. Dit is de voornaamste oorzaak an het feit, dat het aanbod van poten tieel N.S.-personeel minder groot was >n men had verwacht. Sedert de eerste dagen van de wer vingsactie heeft het N.S. ruim 1600 Bel gische sollicitanten opgeroepen. Van hen verschen er slechts 724. Op de medische psychotechnische keuring vielen er af. Van degenen, die geschikt werden bevonden (344) traden er 202 in dienst. Van hen namen er bijna 70 ontslag. De voornaamste reden die aan de ontslagaan vragen ten grondslag ligt, zo deelde de heer Buys mee, vormen de aanpassings moeilijkheden. De personeelssterkte van de Neder landsche Spoorwegen loopt voortdurend terug. Zij bedraagt op het ogenblik 29.641 man. In vergelijking met het vorig betekent dit een vermindering van 610 personen. Gedurende de tweede helft van 1961 bleef het verloop beperkt, on der meer door de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. In het laatste kwartaal van dat jaar hielden in- en uitstroming van personeel elkaar in 'evenwicht. Mede daardoor is men bij de N.S. niet al te pessimistisch ge stemd. Drs. Buys zei, dat de belangstel ling in Nederland voor betrekkingen bij de Spoorwegen bepaald niet gering is. Cijfers illustreren dit: in 1959 solliciteer den 7680 personen, het vierde deel van dit aantal werd in dienst genomen. In 1960 noteerde men 8200 sollicitanten. Van dit aantal deden er 1763 hun intrede in het zijn requisitoir verdachtes verklaring dat hij zich moreel volkomen verantwoorde lijk acht. De man heeft volgens de of ficier zijn vrouw tot dit misdrijf aan ge- gezet. Hij wist dat ze dit al eerder had gedaan en hij achtte zich nog wel meei strafbaar dan zijn vrouw, door de invloed die hij op haar had, zo merkte de officier no-g op. De raadsman kwam op juridische gronden tot de conclusie dat het geen strafbare uitlokking was geweest. Rcidio-oorlog om Nieuw-Guinea Te Hollandia is officieel bekendge maakt, dat sinds enige tijd in de 41- meterband een Indonesisch propaganda- radiostation onder de naam „Voice of Free West-Irian" (stem van vrij Nieuw- Guinea) uitzendt, waarbij men het doet voorkomen alsof de zender in Nieuw- Guinea staat. In werkelijkheid bevindt deze zich in Indonesië. De programma's zijn fel anti-Neder lands en volgens de beginselen van ae psychologische oorlogvoering gericht op soms kleine gebeurtenissen in Nea. Nieuw-Guinea. Het doel is twijfel en on zekerheid te zaaien en te goeder naam en faam bekend staande personen in dis krediet te brengen. Het station zendt volgens de PTT hoofdzakelijk uit in het Biaks en Seroeis, (toch ook in het Neder lands, Engels en Maleis. Jaar en drie maanden voor fantasierijke stuurman Wegens oplichting van zijn schoonva der voor een bedrag van f 12.000 Is de 29-jarige stuurman op do binnenvaart H. J. G. vanmorgen door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar en drie maandei. met eftrek van het voorarrest. Het vonnis was conform de eis van de officier van Justitie. „De wondere wereld van H." noemde de officier tijdens de zitting het warnet van zeer fantastische verhalen, waarmee- de stuurman het geld van zijn schoon vader los had gekregen. Iliêt VÉUfiklt NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL het C. N. V., aangenomen. Dr. Veerman zal zoorlopig naast zijn kamerlidmaat, schap ook het rei toraat van het Chr Lyceum te Delft blijven v men. Dr. Veerman werd 11 okrtobei 1916 te Bodegra ven geboren. Oezocht het chris telijk gymnasium te Utrecht deerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en de Vrije Un'versiiteit. Zün studie werd Dr. A. VEERMAN een jaar onder broken door de mobilisatie. In juli 1940 legde de heer Veerman zijn doctoraal examen af. HO was eerst werkzaam als leraar aan het chr. gymn. te Utrecht en trad vervolgens op. eerst als secretaris van de hoofdre dactie en later als parlementair redac teur van het dagblad Trouw. In 1952 werd hij conrector te Delft en 2 novem ber 1959 rector. 26 maart 1942 promo veerde dc heer Veerman tot doctor in aa letteren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld: „De stijl van Calvijn in de InstituiAio Christianae Religionis" Dr Veerman is o.m. voorzitter ge weest van de Arjos (anti-rev. jongeren actie) en van de Prot. Chr. Journalis tenkring. Hij was ook lid van het presi dium van de Federatie van Ned. Jour nalisten. voorzitter van het vluchtelin gencomité (hulp aan Hongarije) en voor zitter van het plaatselijk comité van hei Prinses Beatrix poliofonds. Hij dient de Geref Kerk van Rijswijk (Z.H.), waax hg woonachig is, als ouderling. Goede afzet van koel lui i «boter (Van onze sociaal-economische redactie) Volgens het ministerie van landbouw ligt op het ogenblik een kleine vierdui zend ton boter opgeslagen in de koel huizen. Dat ls aanzienlijk minder dan men andei'e jaren zo aan koelbuisboter in voorraad pleegt te hebben. Er is op het ogenblik veel vraag naar de (alweer wat duurder geworden) koelhudsboter Van de 4000ton voorraad is echter ongeveer 1250 ton niet meer voor de oonsumjptiie geschikt en moet daarom worden verwerkt bij de productie van smeltkaas door de zuivelindustrie. Dat de koelhuizen volledig gevuld zouden zijn en dat de boter tot veevoeder dreigt t9 worden verwerkt, zoals deze week Het Vrije Volk suggereerde, is be zijden de waarheid, hebben zuivelkringen medegedeeld. Wel zullen de botervoorra- den binnenkort weer gaan groeien als de melkproductie toeneemt, maar di.1 normaal seizoenaversohijnsel. dat niets j afdoet aan het feit dat over het algemeen de botereiituatie in ons land gunstiger is dan in andere Europese landen. Consumentenbond gaat radioactiviteit onderzoeken De Consumentenunie der Verenigde Staten helpt de Nederlandse Consumen tenbond bij een researchprogramma ter bestudering van de radio-actieve neer slag in levensmiddelen. Dit heeft Irving Mlchelson, directeur van de afdeling pro. jecten van openbaar belang van de unie verklaard, volgens A.P. in Brussel. Neen! Het belangrijkste is verstandig en gezond te leven, overmatige vermoeidheid te vermijden en te zorgen voor vitaminenrijke voeding. Hier mede verhoogt u uw weer stand en stimuleert u de natuurlijke afweerkrachten, die uw lichaam tegen infecties bezit. Verder verdient het aanbeve ling bij griepverschijnselen uw dokter te raadplegen. Er is geen bezwaar tegen, dat u in tussen ook zelf een verstan dige maatregel neemt door ASPIRIN toe te passen. AS PIRIN, het befaamde BAYER produkt, heeft een drievoudi ge werking tegen griep: 1. stilt de pijn - 2. doet de koorts dalen cn - 3. activeert het organisme. ASPIRIN nu ook in handige gezinsverpak king van 25 strips met 4 ta bletten. „Moeders wil is Vrijdag: „Hou je wet"' jubileert aan je woord Het programma „Moeders wil is wet". Zaterdag jl moest in het Avro-tv- dat Mia Smelt sedert oktober 1949, op programma ,Hou je aan Je woord alle KRO-morgens voor de radio brengt, hot literaire spelletje onder leiding van is aan zijn 12^-Jarig jubileum toe. Deze Karei Jonckhcere, vervallen, omdat de rubriek voor d"e vrouw beleefde al meer schaatsreportage uit Praag nogal uit- dan 2200 uitzendingen. Zaterdag 31 Hep. Do Avro heeft nu besloten „Hou maart volgt een jubileumprogramma je aan je woord" vrijdag as. op het met een wedstrijd voor de luisterende scherm te brengen en wel van kwart Een kostuumrepetitie voor liet televisiespiï „Herfst in New York" van Sidney Carroll, dat tn de vertaling van Nel Bakker vanavond onder regie van Frlts Butzelaar door de K.R.O.-televi sie zal worden uitgezonden. V.l.n.r. Bert van der Linden als Benjamin Weber, Ton Len- stnk als George Hanley en Loudl Nijhoff als Julia Harrington. Corrie Brokken- sliow naar Montreux Commentaar» J\E VARA is zelfs door kamerleden verweten, dat zij vooral in deze pe riode voor dc verkiezingen op alle ma nteren probeert, buiten dc „gn. offi ciële extra-zendtijden voor de politieke partijen om, propaganda te maken voor de partij van de arbeid. Wat Arie Kley- wegt gisteravond in zijn rubriek „Ach ter het nieuws" presteerde, was op zijn zachtst gezegd 'n weinig hypocritisch. Hij vertelde eerst de kijkers, dat het hem niet te doen was om propaganda te maken voor de een of andere poli tieke partij, liet daar direct op volgen, dat de kijkers foch toel zouden weten ooor welke partij hij zou z\jn. Indien hV die propaganda wel zpu maken i Druppels gaan weer tellen Van 23 april tot 5 mei wordt Montreux het tweede internationale te levisie-festival gehouden. De NTS zal J naar de grote prijs meedingen met de 'ilondigdetoendr W Drees Corrie Brokken-show, een programma g^n p.v.d.A.-mcning gaf over de spUa- van de Avro, dat onlangs werd opge- terpartijen. Dat het P.vd A^propagan- nomen en dat op 8 april a.s. aan de da-apparaat ook op het beeldscherm op volle toeren draait, bleek overigens ook nog uit het forum Welbeschouwd daar vielen de woorden „Partij can dc Arbeid" en socialismeals rü- pe appels van de boom. Rien Bal presenteerde in zijn sport programma een aardige documentaire over de coefbalclub '-an de Rotterdam se Unkermaasoever Feyenoord (of zo als dc meeste voor hel scherm gebrach te kijkers zeiden: Faainourd). (Van onze speciale verslaggever) Performance Test, die maandag de in de Eifel gelegen Niirnburgring start. Wanneer in een nachttraject van iets meer dan achthonderd kilometer Frankrijk, Luxemburg en België zal zijn aangedaan zal de karavaan ii vroege morgenuren van dinsdag het Circuit van Zandvoort naar Am sterdam rijden. Hier volgt een welver- 73 „U?" Ze staarde me aan. „Maar. maar dat manke been van u wat „Ik heb nooit een mank been gehad. Het diende alleen voor de couleur locale. Zelfs de meest wan trouwende mensen liepen erin. Heeft Kennedy je gezegd waarom ik je nodig heb?" „Om om op de uitkijk te staan." „Precies. Ik wil in die radiohut geen kogel of mes in mijn rug hebben. Het spijt me dat jij het moest zijn, maar ik had niemand anders. Waar is die radiohut?" ,We moeten deze deur door." zei ze, „en dan is het vlakbij." „Vooruit" Ik pakte de knop, draaide hem veel te voorzich tig om en als ik me niet stevig had vastgehouden was ik de trap afgesmakt. Met de kracht van een mokerslag smeet de krijsende wind mij en de deur tegen de wand en het gebeurde met zo'n geweld dat de adem uit mijn longen werd geperst. Ik zou onherroepelijk van de kaart gegaan zijn als mijn hoofd niet door de zuidwester beschermd was toen het met een harde klap tegen het staal te recht kwam. Even bleef ik aan die deurknop han gen. Voor mijn ogen zag ik een caleidoscopische warreling van links en rechts uitschietende ster ren. Ik boog me dubbel tegen de tomeloze aanval van de orkaanachtige wind, trachtte kreunend de oplawaai te boven te komen en de zuigende kracht van de storm te weerstaan, wist weer wat lucht in mijn longen te krijgen, richtte me op en worstelde me, Mary met me meesleurend, door de deurope ning. Tweemaal probeerde ik de deur dicht te krijgen, maar ik slaagde er niet eens voor de helft in. De wind was sterker dan ik en ten slotte gaf ik het op. Ze moesten maar een peloton sturen om die deur te sluiten wat ze ongetwijfeld heel gauw zouden doen. want zelf had ik belangrijker din gen in het vooruitzicht De avond leek op een nachtmerrie. Een donkere huilende nachtmerrie. Ik sloot mijn ogen tot nau we spleetjes om ze tegen de venijnig in mijn ge zicht slaande regen te beschermen en staarde om hoog naar de zwarte hemel. Zestig meter boven me kon ik nog net de wisselende waarschuwingslich- ten van de boortoren onderscheiden. Op een avond als deze waren ze eigenlijk volkomen overbodig, tenzij er ergens een krankzinnig geworden piloot rondvloog. Ook wat de verlichting van het dek betrof, bleken ze van geen enkel nut te zijn. Het door A listair MacLean „Ik meende beweging te horen," fluisterde i tijdnood. Blijf vrijwel totaal ontbreken van licht betekende een gemengde zegen, maar over het geheel was het toch wel een voordeel. Ik zou tegen allerlei obsta kels kunnen aanlopen en me lelijk bezeren omdat er geen hand voor ogen was te onderscheiden, maar aan de andere kant kon ik evenmin door iemand gezien en ontdekt worden. Als twee dron ken lieden waggelden en slingerden Mary en ik arm in arm het dek over in de richting van een vaag schijnsel dat uit een of ander raam viel. We bereikten aan de zuidkant een in de beschutting van een hoek liggende deur en ik was net van plan om te bukken en door het sleutelgat te kijken toen Mary de knop greep, de deur openduwde en een smalle, onverlichte gang inliep. Met het gevoel een wat dwaas figuur geslagen te hebben, richtte ik me op en volgde haar. Zachtjes deed ze de deur dicht „De radiohut," fluisterde ze, „is helemaal rechts achteraan." Ze sloeg beide armen om mijn hals om haar mond vlakbij mijn oor te kunnen houden. Ik hoorde haar stem geen dertig centimeter van me vandaan. „Ik geloof dat er iemand is." Ik bewoog me niet en luisterde. Haar armen hield ze nog steeds om mijn hals. Was het een gunstiger ogenblik geweest dan zou ik de hele nacht wel zo hebben willen blijven staan, maar het ogenblik was niet gunstig. „Misschien lieten ze het licht aan." zei ik, „om de marconist de weg naar de hut te laten vinden in geval van een oproepsignaal.** „We moeten het wagen. Ik zit in de gang en wees niet bang." Ik trok haar armen van mijn hals, drukte even geruststellend haar handen, bedacht wat bitter dat het met het geluk van Talbot nu eenmaal niet ders gesteld was. sloop op mijn lenen de gang door. opende de deur en ging de radiohut binnen. Een ogenblik stond ik tegen het felle licht te knipperen, maar dat verhinderde me met forse man achter de radiotafcl te zien zitten. Toen hij de deur hoorde opengaan, draaide hij zich met een ruk om. Zelfs al had ik hem door dat oogge- knipper niet meteen kunnen zien, dan zou ik hem een seconde later toch gehoord hebben, want hij smeet zijn stoel achteruit en sprong vlug overeind merkwaardig vlug voor zon grote man. Hij was zelfs heel groot. Hij was langer dan ik, veel breder, zwaarder en jonger. Hij had de blauwig geschoren kin, zwarte ogen. zwarte haren en het harde gezicht die soms jcenmerkend kunnen zijn voor de eerste of tweede generatie Italiaanse Ame rikanen en als hij een echte marconist was. moest ik de koningin van Sheba zijn. „Waarom maak je zo'n drukte"" vroeg ik kortaf. Ik trachtte zo goed mogelijk met een Amerikaans accent te spreken, maar het klonk erbarmelijk, „De baas heeft een bericht voor je." „Welke baas?" vroeg hij zacht. De bouw en het uiterlijk van een kampioen zwaargewicht bokser gaan niet altijd samen met fiet verstand van een zwakzinnige en deze knaap was zeker geen zwak zinnige. „Laat me je tronie eens zien, maat." „Wat heb je eigenlijk?" snauwde ik, terwijl ik de kraag van mijn oliejas terugsloeg. „Is het zo goed?" „Weg die zuidwester!" zei hij rustig. Ik trok de zuidwester van mijn hoofd en precies op he-t moment dat hij er het woord „Talbot!" uit spuwde, wierp ik de zuidwester in zijn gezicht. Nog onder het gooien nam ik een duik en trof hem met de punt van mijn linkerschouder keihard en mid den in de maag. Het was of ik een boom raakte, maar hij bleek minder stevig geworteld dan een boom en viel achterover. Hij kwam met hoofd en schouders met zo'n daverende slag tegen de wand terecht dat dc radiohut schudde op zijn metalen grondvesten. Het had genoeg moeten zijn, maar het was het piet (Wordt vervolgd) diende rust, waarna woensdag in alle vroegte voor Flensburg zul worden gestart (661,8 kilometer). Donderdag ten slotte gaat het traditiegetrouw naar Kopenhagen, nog eens een afstand van bijna 365 kilometer. Anders dan in voorafgaande jaren duurt de Caltex Performance Test thans drie in plaats van vier dagen. Bepaald een nieuwigheid is de invoe ging van oen nachttraject, dat alleen al door zijn lengte veel van de zuinig heidsrijders zal vragen. Behalve het benzine-verbrulk tellen ook enkele klassementsproeven bij de eindbeoor deling mee. Er is waar is nog ge heim een acceleratie-test ingelast, een maximum-snelheidstest en een algemene roadtest. Aan de zuinigheidsrit van Caltex. die in de loop der jaren meer en meer het karakter van een prestatietocht heeft ge kregen, doen dit keer vijfenvijftig équipes mee. In totaal zullen zich echter driehonderdvijftig man langs de uitge stippelde zeslanden-route verplaatsen. Waarnemers, officials, jury-leden, pers mensen alles rijdt mee. De belangstelling van Nederlandse zijde is groot te noemen. Behalve dc met lau weren behangen Maus Gatsonides (weer eens van Panhard PL 17 L 4 naar Citroen ID 19 overgestapt), zullen nog acht andere Nederlandse teams een gooi naar de be kers doeiv Onder deze bevinden zich o.m. de équipes Hugenholtz-ihr. v. d. Goes 'Lancia Appia). Moggré-Moggré 'Alfa Romeo Guiletta) en Beugeling-Ten Holte 'Onel Kapitan) De strijd zal zwaar zijn. omdat vooral Frankrijk zijn beste zuinigheidsteams heeft gezonden. Namen als Favières 'Pan. hard PL 17 L 4». Chaterre 'Citroën 2 CV» Heu-Houel 'Simca Monthléryt boere nd de grootste cracks nog wel enig De Deense prinses Birgittc de Bourbon dc Parme is opnieuw van dc partij 'DKW Junior de Luxe», evenals de Duit ser Poensgcn (winnaar 1960) en de Frans man Parayre 'winnaar 1961). Van dc laatste twee rijdt de eerste in een BMW >0 en de tweede in een Panhard L4. Naar gelang de inhoud van de motor jn er zes klassen. Dc formule, op basis aarvan de algemene winnaar en de klasse-winnaars worden gekozen, is min. der ingewikkeld dan het vorige Jaar, omdat de zo ingewikkelde delingen en worteltrekkingen achterwege konden blijven In punten uitgedrukt vormt de van de verbruikstest en de drie speciale proeven de prestatie. ETHERGOLVEN avond mozaïek. i. 20.00 (Donderdag- 'ondoverdenkinp Vi 55 BoeOcbespr 33.00 i piano 23 3' Del'jreaktle* plu» Programma voor morgen i Nws 8.IS Radio, krant 8.35 Gram fi.OO V d zlk. n 9.36 Wa- terst 9 40 V d vrouw 10 0 Gram 10 16 Morgendienst 10 46 Plano, ecltal 11 15 V d oudere luisteraar, 12.00 VcrpozJngaimiziek aatje" wil 7 Oo Voor. InteBeetti lemen oud-dlrêc tlonal Founds tic brt(til<rojramiT, bouw en tuinbouw '2 12 50 Piano-ocl 13 en gram 13 25 Beui d zieken '7 00 V d

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7