Geweld barstte los bij Meer van Galilea ISRAËL NAM GEEN HALVE MAATREGELEN Strafexpeditie met tweeledig doel een BON Politieke Unie is nog lang geen „haalbare" zaak ht gen. doftfe Innen vankwade' posten (I) Spin: de grote wever 962 5 (Van een onzer redacteuren) £)e Israëlische strafexpeditie tegen doelen op Syrisch grondgebied heeft ons er weer eens heel duidelijk aan herinnerd, dat er nog een Middenoosten bestaat, waarin Israël nog altijd een hachelijk bestaan leidt. Deze enkele jaren na de oorlog gestichte staat heeft zijn bestaan voornamelijk nog te danken aan de grote verdeeldheid, die onder de Arabische buurvolken heerst. Telkens zijn er weer Arabische leiders, zoals Nasser in Egypte en Kossem in Irak, die pogen een gemeenschappelijk front tegen Israël te organiseren. Maar steeds weer mislukt deze opzet, omdat de een de ander niet ver trouwt en niet als leider wil aanvaarden. En er is tegen deze achter grond bezien dan ook reden om zich in alle ernst af te vragen, of men in deze Arabische spraakverwarring niet de leiding moet zien van Hem, Die om met een negrospiritual te spreken de gehele wereld in Zijn hand heeft. Men komt er tenslotte van onder de indruk, dat de talrijke vijanden van Israël het na al die jaren niet hebben aangedurfd, dit kleine volk van de aardbodem te vagen". Ook nu valt het weer op, dat de Arabische landen niet als één blok hebben gereageerd op de Israëlische strafexpeditie tegen Syrië, dat er zelfs geenernstige dreigementen aan het adres van Israël werden uitgesproken en dat er na zaterdag, toen het nieuws de buitenwereld bereikte, bijzon der weinig over te doen is ge weest. Ondanks de tegenspraak van Syrische zijde staat het wel vast, dat de Israëlische militairen aan de andere kant van het Meer van Galilea (ook wel het Meer van Genezareth of het Meer van Tiberias genoemd) geen half werk hebben gedaan. De foto's, die er later^over vrijgegeven zijn spreken een eigen taal en het feit, dat de Israëliërs enig mate rieel op het strijdtoneel hebben moeten achterlaten is er om te be vestigen, dat er aan de Syrische oever van het Meer van Galilea militaire maatregelen genomen waren, waar de militaire leiding van Israël zich terecht zorgen over maakte. BEGRIJPELIJK sche strijdkrachten tegen deze Syri sche versterkingen ondernomen heb ben. Veel begrijpen is veel vergeven. We kunnen ons indenken, dat de Israë liërs het op een bepaald ogenblik beu waren, dat hun dorpen in de buurt vai de grens met Syrië aan beschietingei dergelijke bloot stonden. Ook hebben e bewondering voor de beslistheid, aarmee de regering van Israël laat ijken, dat er met haar niet te spotten alt. Maar dit neemt niet weg, dat het ge bruik van geweld en het doordringen op het grondgebied van een andere staat ook in het Middenoosten niet kan leiden tot de oplossing van conflicten, integendeel tot verscherping n aanleiding zal geven. Boven- aren er andere wegen, die Israël lad moeten bewandelen, voordat het tot actie overging. SYRIË Dat de Arabische wereld nogal lauw op de Israëlische actie heeft gereageerd betekent bepaald niet, dat Ihet gevaar voor Israël is geweken en. dat de wraakgevoelens van de omringende volken als sneeuw voor de zon zijn verdwenen. Syrië bijvoorbeeld heeft de handen vol aan de eigen problemen, die voornamelijk nog een erfenis zijn uit Nasser's Verenigde Arabische Repu bliek, waarvan Egypte en Syrië een aantal jaren deel hebben uitgemaakt. Op 28 september werd het land weer onafhankelijk, nadat het zich van Nas ser's Egypte had losgescheurd. De erg ste vergissingen van de VAR-periode tracht men nu ongedaan te maken, maar de nieuwe politieke leiders zijn al tot de ontdekking gekomen, dat de ontwikkeling niet meer helemaal terug kan worden gedraaid. Het leger heeft na september be loofd, niet meer aan het politieke be drijf te zullen deelnemen. Maar achter de schermen is de militaire invloed nog groot. Zij was in de afgelopen da- de grens met Wat past jouw naam goed bij je. Want je bent altijd even opgewekt. Doe niet zo raar. Hoe weet je nu wat mijn naam betekent. Toch wist hij het. Hij had het gelezen in „Dat zit zo", MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U in envelop (of op kaart geplakt) verzenden U kunt noteren als nieuwe abonnee BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen n „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop. IRAK Premier Kassem van Irak heeft in de afgelopen weken nog meer toenade ring tot Syrië gezocht dan in het verle den al het geval was geweest. Zoals n weet, heeft ook de Iraakse pre- M- de ondergang van de staat Israël zijn vaandel geschreven. Maar bij Kassem moet men er rekening mee houden, dat hij zijn .werkelijke gedach ten en plannen verbergt achter een woordenspel, waarin aan bepaalde doel stellingen lippendienst wordt bewezen, zonder dat er in de praktijk erg veel waarde aan dient te worden toegekend, het nogal waarschijnlijk, dat Kas- inderdaad van mening is, dat Is raël uit het „Arabische midden" dient te verdwijnen, maar dat hij er voorlo pig helemaal geen behoefte aan heeft, de dag naderbij te brengen, waarop dat zal gebeuren. Niet alleen omdat er dan onder de Arabieren een felle strijd om de verde- VEILIGHEID BIJ HARMELEN de buit zal ontstaan, bijvoorbeeld een land als Jordanië on middellijk het mede-slachtoffer zou worden, maar ook, omdat Kassem vreest dat Nasser, wiens gebied on middellijk aan Israël en Jordanië grenst, het leeuwedeel van de buit in de wacht zou kunnen slepen en Egyp te dus gevaarlijk dicht bij Irak zou ko men te liggen EGYPTE Niettemin is er de laatste tijd spra ke van enige toenadering tussen Irak en Egypte, of andersom. Nasser is zo verstandig geweest Syrië te laten schie ten, toen hij moest inzien, dat hij voor een verloren zaak zou vechten, die zeer beslist het einde van zijn carrière als pan-arabisch leider zou hebben ingeluid. De Egyptische president heeft zich ver volgens ook „ontdaan" van het imam- dommetje Jemen, dat als het worm vormig aanhangsel van de eens zo hooggeroemde VAR dienst deed. Van dat ogenblik af bevond hij zich weer in onverdacht gezelschap en kon hij premier Kassem van Irak een getuig schrift van goed gedrag overleggen, al was het dan met een bloedend hart. En op een afstandje schijnen Nasser en Kassem het op het ogenblik wei aardig met elkaar te kunnen vindei Maar zij weten, dat zij elkaar nli verder kunnen vertrouwen, dan zij el kaar zien en wellicht is het ook daar om, dat zij er voorlopig de voorkeur aan geven, elkaar te vriend te houden. Van een gezamenlijk avontuur zal ech ter geen sprake kunnen zijn JORDANIË Landen als Libanon, Jordanië, Saoedi- Arabië, Jemen en Koeweit laten we ir verband met de kwestie Israël maai buiten beschouwing, omdat zij geen we- zenlijke invloed op het voortdurende conflict met Israël kunnen uitoefenen. Jordanië weet dat het onder de voet zal worden gelopen, als het een gewa pende actie, tegen Israël zou willen on dernemen. En zelfs wanneer een Israë lische bezetting van Jordanië tot een Arabisch-Israëlische oorlog zou leiden, dan zou koning Hoessein van Jordanië op zijn vingers kunnen uittellen, dat ook in geval van een Arabische over winning het laatste uur van een onaf hankelijke Jordaanse staat zou hebben geslagen. Ook Saoedl-Arablë Is een van de lan den, die liever de kat nog eens uit de Israëlische boom kijken. Het wil tot elke prijs voorkomen, dat Nasser zich van dat deel van Palestina meester maakt. Evenmin voelt het er wat voor, het Irak van Kassem in die richting ge biedsuitbreiding toe te staan, die tot het verdwijnen van het onafhankelijke maar voor Saoedi-Arabië volslagen ongevaar lijke Jordanië zou leiden. En zo leeft Israël te midden van zijn erfvijanden en bouwt het verder aan zijn toekomst. Er hebben zich de laat ste tijd verschijnselen voorgedaan die er op wijzen, dat het enthousiasme on der de pioniers in de nog jonge staat begint te bekoelen; dat men er niet zo veel meer voor voelt, de ontberingen te doorstaan, die de honderdduizenden immigranten uit de veertiger en vijfti ger jaren hebben getrotseerd. Men wil het leven wat gemakkelijker opnemen, wat meer gerief hebben. En dit kan er ten slotte toe leiden, dat de wil om voor het voortbestaan van de Joodse staat te vechten verslapt en dat de po- worden. Houdt de strafexpeditie tegen Syrië met dit laatste verband? Heeft de gering van de oude vermoeide premier David Ben Goerion met name de jonge mensen van Israël wakker willen schud den? Ais dat waar is, dan moet het niet uitgesloten worden geacht, dat binnen afzienbare tijd nog enkele felle Israëlische reacties kunnen verwachten op Arabische plagerijtjes langs de gren zen met Israël. De heerlijke rust aan het historische Meer van Galilea werd wreed verstoord. Mr. W. Aantjes (a.r.) lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of het waar is dat de voorrangsregeling, die na de spoorwegramp bij Harmeien aldaar is inge steld. is opgeheven „waardoor de situatie weer precies is als voor de ramp." Indien dit het geval is, zo vraagt dit Kamerlid, kan de minister dan meedelen waarom men deze extra veiligheidsmaatregel niet meer nodig acht „hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de ramp nog niet is afgesloten." LEEFTIJDSGRENS KIEZERS Mr. K. T. M. van Rijckevorsel (kath.v.) Tweede-Kamerlid, heeft de minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of een wetsvoorstel tot wijziging van de grondwet op het punt van de verlaging van de kies gerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar zo tijdig kan worden verwacht dat de beide Kamers van de Staten-Generaal deze wijziging in eerste lezing kunnen aanvaarden voor het tijdstip van de Tweede-Kamerverkiezingen. VERPLAATSING ONDERZEEËRS De heer H. J. Lankhorst (pac.) lid van de Tweede Kamer heeft de minister-president gevraagd of het juist is dat een of meer Nederlandse onderzeeboten van de Amerikaanse Westkust, waar zij zich bevonden, zijn gedirigeerd naar de Amerikaanse marinebasis op Honoloeloe. Indien het geval is, zo vraagt dit Kamerlid, is de ministers-president dan niet van oordeel dat de verontrusting, die de heer Burger heeft uitgesproken in zijn vragen over Nederlandse vlootbewegingen, wordt geaccentueerd door „dit zich in de richting van Nieuw-Guinea begeven van Nederlandse onderzeeboten." DUITS-NEDERLANDS AKKOORD De Nederlandse ambassadeur in Bonn, jhr. mr. H. F. L- K. van Vreden- burch, en de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. R- Lahr hebben vandaag in Bonn ratificatie-oorkonden uitgewisseld van het eerste naoorlogse Nederlands-Westduitse culturele akkoord. Over een maand treedt het in werking. Volgens het akkoord zijn de landen verplicht de culturele samenwerking te bevorderen en te beschermen. Het voorziet in oprichting van scholen van het ene land in het andere, de bevordering uitwisseling van geleerden en kunstenaars en samenwerking in weten schappelijke organisaties. Ook zullen de landen nagaan of het mogelijk is tot wederzijdse erkenning der academische graden te komen. Verder streeft men naar jongerenuitwisseling en vakantiecursussen. Ook wil men de kennis van eikaars culturele leven bevorderen. Een artikel is gewijd aan de verplichting al het mogelijke te doen om ervoor te zorgen dat bij het onderwijs geschiedenis en levenswijze van het andere land „met zeer grote objectiviteit" wordt behandeld. Er komt ook een commissie, die minstens eenmaal per jaar bijeen moet komen. De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Euro pese economische gemeenschap zijn er gisteren in Luxemburg niet in geslaagd de tegenstellingen ten aanzien van de Franse plannen voor een Europese politieke unie te overbruggen. Weliswaar werd over een aantal punten overeen stemming bereikt, wat betreft het statuut voor een politieke unie, maar over belangrijke problemen bleken de standpunten nog steeds tegenover elkaar te staan. Na ruim zes uur vergaderen besloten de ministers de vaste ambtelijke delega ties opdracht te geven de vraagstukken verder te bestuderen, waarna zij zelf op 17 april in Parijs bijeen zullen ko- Bij aanvaarding van de Franse voor stellen zou de unie bevoegdheden krij gen op het gebied van de buitenlandse politiek, de economie, de defensie en culturele zaken. De vijf overige landen zijn gekant tegen economische en mili- Half procent stemde legen in Rusland Volgens de definitieve uitslagen van de verkiezingen, die zondag in de Sowjetunie zijn gehouden voor de twee Kamers van de Opperste Sowjet (par lement), hebben de kandidaten voor de Unieraad en de Nationaliteitenraad, respectievelijk 99,47 en 99,60 procent van de uitgebrachte stemmen gekre gen. Ruim 746.000 stemmen werden tegen de kandidaten der eenheidslijst van de Unieraad uitgebracht en ruim 800 stembiljetten waren ongeldig. Voor de Nationaliteitenraad waren deze aan tallen ruim 564.000 en ruim 700. Fosforontploffing op Poerimfeest in Tel Aviv100 gewonden Gisteravond zijn in Tel Aviv ongeveer honderd personen gewond toen zich bij de viering van het Poerimfeest een on verwachte ontploffing voordeed en in een ander gedeelte van de stad een provisorische houten toren in elkaar zakte. De politie deelde mee, dat de ontploffing door een fosforbom is ver oorzaakt en dat het projectiel door een jongeman, blijkbaar bij wijze van feest- vertoon, in de lucht was geslingerd, daar ontplofte en toen brandend tussen de menigte viel. Ongeveer veertien men sen verkeren in levensgevaar. De inwoners van Mo naco zijn een run op de boekwinkels begonnen om een exemplaar te be machtigen van Marnie, het avonturenverhaal dat door Alfred Hitchkock zal worden verfilmd en waarin hun prinses Gra- cia de hoofdrol zal ver tolken. De stormloop op de boekwinkels had echter weinig zin, want geen enkele boekwinkel in Monaco bezit een exemplaar van het boek, dat door de Brit Winston Graham is geschreven. I Op het station van het plaatsje Llanfairpwllgw- yngyllgogerychwyrndro- bwlllantysilio Gogogoch in Wales, dat voor zover bekend de langste naam ter wereld heeft, werden gisteren voor het eerst perronkaartjes verkocht waarop de plaatsnaam voluit stond afgedrukt Tot nu toe droegen de kaartjes de algemeen gebruikte afkorting Llan- fair P.G. Ze kostten twee pennies, maar die prijs is nu verhoogd tot drie pennies, omdat de kaart jes groter van afmeting zijn geworden. Deze nieuwe kaartjes zijn ge drukt op verzoek van toeristen en souvenirja gers. De volledige naam van het plaatsje bete kent: De kerk van St. Mary in de schaduw van de witte hazelaar bij een snelle draaikolk en bij de kerk van St. Tysillio in de buurt van de rode l Donna Maria del Car men Guindo Liberal was er niet bij, toen haar man, Julio, uit handen van generaal Franco de eerste prijs ontving, om dat hij het grootste gezin van Madrid had: 17 zo- kwam: zij bracht thuis haar achttiende kind ter wereld. Het was een zoon. Het was overigens maar de eerste prijs van de provincie, die dit echtpaar ontving. De na tionale hoofdprijzen gin gen naar nog talrijker gezinnen. De eerste Westduitse onderzeeër, na de tweede wereldoorlog ontworpen en gebouwd, is gisteren in dienst gesteld. Het is een 350 ton grote U-boot, welke tien miljoen mark gekost heeft. Het is de eerste in een reeks van ♦waalf schepen. Prins Bernhard is giste ren in Porto San Stefano gearriveerd om de nieuwste verbouwingen aan het zomerverblijf van het koninklijk gezin te inspecteren. Philharmoniker hebben gisteren tijdens de repe titie gehoord, dat de be roemde dirigent Bruno Walter hen 60.000 dollar heeft nagelaten. Walter heeft gedurende zijn le ven steeds nauwe betrek kingen met het Weense orkest onderhouden. Een 22-jarige student uit Bamberg in West-Duits- land heeft een eiland in de Rcgnitz, een zijrivier van de Main, tot zijn be zit verklaard. Dit eiland is pas enkele dagen ge leden, bij werkzaamhe den aan het kanaal Bam- berg-Neurenberg, door het zakken van de water spiegel te voorschijn ge komen. De student be roept zich op een water- wet van het begin van deze eeuw. taire bevoegdheden van de unie, omdat dit afbreuk zou doen aan de Atlantische samenwerking in de N.A.V.O. Binnen het kader van de N.A.V.O. willen zij bevoegdheden op het gebied van de de fensie echter wel in overweging nemen. Frankrijk deed nog een tegemoetko ming door het laten vallen van de oor spronkelijke bepaling, dat alleen met eenstemmigheid nieuwe leden tot de unie zouden kunnen toetreden. Op dit, vooral met het oog op een eventueel Brits lidmaatschap van de Europese gemeenschappen, belangrijk^ punt, dCHet goeddeels gelijkluidende Belgisch- Nederlandse standpunt werd gisteren vertolkt door minister Spaak. Hij richt te een scherpe aanval op het Franse plan een eventuele unie te beperken door haar geen supranationale bevoegd heden te geven. Drastische beperking van boterimport in Groot-Britannië Een zegsman van het ministerie van landbouw en visserij heeft gisteravond verklaard het te waarderen, dat Enge land een traditionele boterleverancier als Nederland zijn gang laat gaan en de Nederlandse boteruitvoer naar Enge land niet al te drastisch beperkt. Hij zei dit toen hem commentaar werd ge vraagd op de Britse maatregel tot be perking van de boterinvoer voor de ko mende twaalf maanden tot 390.000 ton. Nederland zal namelijk 14.000 ton Engeland mogen verschepen. Een zegsman van het Produktschap Zuivel noemde de toewijzing van 14.000 ton „teleurstellend", aangezien de afge lopen zes maanden 8000 ton mocht wor den geleverd en Engeland in de zomei meer boter invoert dan in de winter. „We hadden mogen veronderstellen, dat ons een groter kwantum werd toegewe zen", vond hij. Hij wees er verder op, dat Nederland altijd zijn best heeft ge daan eraan mee te helpen dal de situa tie op de Engelse botermarkt niet werd verstoord. Vandaag beraadde het pro duktschap zich op de Engelse maatre gel. Het is in de samenleving van een ernstige moeilijkheden bij het met niet te onderschatten waarde, dat dwang incasseren van vorderingen executoriale - tionni».er. no- d£t "het tariele akten, arbitrale uitspraken en zich hierover met een uitvoerig adres dwangbevelen ten uitvoer kunnen heeft geWend tot de staatssecretaris worden gelegd. Een situatie, dit praktisch een onmogelijkheid ge. wordt, vooral wanneer het niet een enkel uitzonderlijk geval betreft, moet krachtig worden tegengegaan. Indien het respect voor het recht op algemene zaken te 's-Gravenha- Het Landbouwschap kent ongeveer 225.000 personen in de agrarische sec tor van onze bevolking, die in de al gemene heffingen worden aangeslagen. Een klein aantal boeren wil zich niet rugkeer van de voor gewone schuld vorderingen afgeschafte gijzeling. De gerechtskosten zijn zeer hoog en overtreffen, vooral financiële verplichtingen jegens het Landbouwschap na te komen. De ngerachtigen worden aangeduid met Het Landbouwschap vermeldt daar omtrent in bedoeld adres onder meer: „Van begin af aan heeft het Land- crediteur. Het instellen rechtsvervolging voor een kleine dering is dan ook trokkenen minst kostbare middel, t.w. executie van een deel van hun roeren- kwalijke zaak. de goederen. Dit middel bleek evenwel mislukte pogingen om die vorde- zich tegen de heffingen van het Land- ringen te incasseren verloren gaat. bouwschap verzettende landbouwers. Het zou mij niet erg verbazen, wan- Deze plachten niet alleen van de ge neer de slotuitkomst zou leren, dat legenheid gebruik te maken om tegen crediteuren soms verstandiger hande- het Landbouwschap te demonstreren, len kleine posten als oninbaar af te doch bovendien te verhinderen dat op schrijven, van zich aan de boos- en voosheid van afnemers te ergeren en kosten te wagen. Ter beperking bonden aan cre- dietverlening, zou veel kunnen wor den bereikt, wan- DE SCHRIJVER Th. J. van der Heijden (1906) te Leiden oefent aldaar de rechtspraktijk uit, is o.m. advi- huis- en grondeigenaren in zyn omgeving, bekleedt dezelfde functie bij verscheidene com merciële organisaties en is ver bonden als plaatselijk deur waarder aan 15 gemeenten. slagen hiervoor één landelijk insti tuut te stichten. Dit instituut zou niet alleen een regis trerende, doch ook een uitvoerende taak moeten krij gen, Ik maak mij sterk, dat het niet alleen veel strop pen zou voorko men en dat door centralisatie van rechtsvervolging heel wat arbeids tijd en vergeefse gerechtskosten zouden worden ver meden. Een centraal In stituut zou ook, niet in het minst de credietverle- nende midden stand, kunnen die als informatiebron. Het zou niet Hierdoor heeft genoodzaaü vallen over te De schrjjver is redacteur vap bet orgaan der Ned. Ver. van Rechtskundige Adviseurs, alge meen secretaris van baar, onder presidium van Kantonrechters staande, Colleges van Toezicht en voorzitter van de examen commissie dezer vereniging. De heer Van der Heijden was mede oprichter, tevens rechtskundig adviseur van het door ds. J. Rie- mens gecreëerde Protestants Bureau voor Sociale Adviezen toe te passen. Het enkel plaatsen vain iemands naam en adres op een „waar- schuwingslijst" en het verzenden de te koop aange boden goederen een redelijk bod werd gedaan. Het behoeft nau welijks betoog dat het Landbouw schap sindsdien zoveel mogelijk langs de weg van beslaglegging on der derden, bij voorbeeld zuivel fabrieken, heeft getracht de heffin gen van de weiger achtige onderne mers in te vorde ren. Een bezwaar van deze werk wijze is evenwel, dat bij volharding na de beslagleg ging van de be trokken debiteur in zijn weigering te betalen of te doen betalen, een lang durige en kostbare procedure voor de arrondissements - rechtbank noodza kelijk is. Boven dien blijkt een aantal debiteuren kans te zien zich aan de hier be doelde beslagleg ging te onttrekken. besfag 'gerechtelijk doen Alge- W het lolt, dat dit| laatste middel uiteraard niet steeds mogelijk ia. 1 ens leveranciers is. Landbouwschap van oordeel dat een de H.R. dergelijke ingrijpende maatrogel rned, gesien de hoge kosten van de desbetrel. lende procedure, met in een redelijk, onrechtmatige daad verhouding staat tot het bedrag der - g dat wordt gevorderd en der- zoveel mogelijk dient te worden [eden. Dit blijkt echter bij de hui dige terzake geldende wettelijke be palingen niet steeds mogelijk te zijn. Het bovenstaande leidt derhalve tot vorderingen op een bepaalde debiteur in één hand. Het resultaat hiervan is voor de concur- dwanebevelen van de publiekrechtelij- ZSfiStn'ke bldrijlslichamen dringend wljzi- aan a ging behoeven. crediteuren niets op. Een groot aantal wordt wegens gebrek aan baten opge- TOO,.c heven. In de overblijvende faillisse- verdienen^het - bepalingen terza' menten ontvangen de gewone credited ren in de regel niets of slechts een klein percentage van hun vorderingen. De vaak trage gang bij rechtsver volgingen en de hoge kosten leiden, er toe. dat crediteuren hun toevlucht ne- tot de faillissementsaanvraag. dat In de eerste plaats zou aanbeveling b~T— van enkele BWde executie roerende goederen. In het sys teem van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering leidt het in be slag nemen van deze goederen tot een openbare verkoop op het erf van de debiteur. De wet biedt namelijk geen crediteuren het rekest praktisch hanteerbare mogelijkheid TV*.* w eWi Vmn ^an vervoer van deze goederen naar elders. Aanbeveling verdient deze i geenszins indienen met het doel hun debiteur te laten failleren, doch er op speculeren dat te elfder zal vol) Het spinneweb geniet weliswaar de fen. De kleefstof transpireert lang- reputatie uit kleverige draden te be- zaam door deze eiwitten naar buiten, staan, maar deze roep is slechts ten waardoor de draad veel langer blijft dele gerechtvaardigd, want de spin kleven dan onder normale omstan- kan twee soorten draden vervaardl- digheden het geval zou zijn. Ten gen, t.w. de klevende en de niet- overvloede worden deze draden door klevende draden; belde soorten wor- de spin ook nog bestreken met een den in het web verwerkt. De spin kleverig vocht dat door een specl- begint bet grondmodcl van het web ale -pinklier wordt geproduceerd, zo- te vervaardigen, bestaande uit niet- dat de kleefdraden als het ware zijn klevende draden. In dit den de kleefdraden gespannen, die voor de spin net zo hin derlijk zijn als voor leder ander; zou zij hiermee in aanra king komen, dan is de kans groot, dat zij aan haar eigen draden blijft plak ken. Tegen deze ►verdekt 1 TOCH IS HET ZO! mogelijkheid heeft de spin zich wel- „ntoI l()mar„ppe|tje, verdeelt. De lswaar zo goed ^mogelijk gewapend. k|[V!r|„ dauw dle lha„, u„ d, vangdraden parelt kan op deze wUze beter vloeibaar blijven en zijn kleef- kracht langer behouden dan de egaal langs de draden uitgesmeerde lym- laag, die spoedig zou verdrogen. door zich vóór dc arbeid in te vet ten met een anti-kleefmiddcl, maar desondanks zou, bijv. door een wind vlaag, de kleefdraad toch met haar lichaam in aanraking kunnen komen, waardoor beschadiging aan het web zou kunnen ontstaan. De spin dient dus ook zelf de nodige voorzichtig heid te betrachten en zorgt ook voor bij het spinnen d< draad zo ver mogelijk van chaam te houden. brengselen, vai maaktheid die we te waarderen naarmate betaling gelijkheid te scheppen door te bepa- len, dat de bedoelde goederen op een Landbouwschap ondervindt zefcer tijdstip na de inbeslagneming. eventueel met verlof van de kanton rechter, kunnen worden vervoerd naar een meer geschikte plaats van ver koop, zoals bijvoorbeeld bij meubilair een venduhuis of in geval van in be slag genomen vee, een markt of slachthuis. Op deze wijze zal georga niseerde frustratie van deze verkopin gen kunnen worden vermeden of al thans worden bemoeilijkt. In de tweede plaats acht het Land bouwschap inyoering van een vereen voudigd derden-beslag gewenst. De ervaring heeft geleerd, dat de betrok ken debiteuren na een dergelijke be slaglegging niet zelden blijven volhar den in hun weigering dat de derde- beslagene tot betaling uit het tegoed van de geëxecuteerde aan de execu tant overgaat. Als gevolg hiervan is deze laatste gedwongen legen de der de. ook als deze op zichzelf geen be zwaar heeft tegen uitbetaling, de zgn. verklaringsprocedure te beginnen, wel ke tenslotte leidt tot veroordeling van de derde door de rechtbank tot afgifte aan de executant van diens oor spronkelijke vordering op de geëxu- teerde, vermeerderd met enkele hon derden guldens aan deurwaarders- en proceskosten. Deze laatste belopen niet zelden het tienvoudige van het bedrag der heffing." Aldus o.m. het adres van het Landbouwschap. De door het Landbouwschap ge schetste executicmoeilijkheden kunnen gewone crediteuren ook ontmoeten, al staan deze niet in het teken van de pu blieke belangstelling. Indien onze exe cutiemiddelen verbeterd worden, dan dienen die verbeteringen en verande ringen niet alleen voor één crediteur, doch voor alle schuldeisers te gelden. Ik kan niet inzien, waarom een be paalde crediteur een andere dan de wettelijke voorrang, die soms toch al erg onredelijk werkt (men denke maar eens aan de preferente belas tingschulden) boven een medecredi teur zou moeten genieten. In een volgend artikel zullen we op dit executieaspect nader ingaan. egale laas lijm. Dit is echter nog steeds niet de meest ideale toe stand, want na het spannen van de kleefdraad brengt de spin de draad in trilling, waar door het iijmviies kapot scheurt en :ich in een groot In het kleverige vangnet zou ook 5 spin, zonder speciale voorzorgen r dan zich niet plezierig kunnen bewegen, kleef- Het moordzuchtige dier dat we met grote snelheid over en langs het web zien snellen, zorgt daarbij steeds de de gebreken O ja, e e niet zelf het slacht- haar kieeftechnlek. i lezer nog ge spinnedraden bestaan uit riedeling dat diamanten geheel uit i vloeibare kleefstof, omhuld koolstof bestaan, i vlies van eiwitachtige stof- Daarover een volgende keer. De conservatieve Britse lagerhuis afgevaardigde sir Martin Lindsay heeft een motie ingediend, waarin „het ge drag wordt betreurd van lord Beaver- brook, die de afgelopen jaren in zijn bladen ruim 70 artikelen tegen de Britse koninklijke familie heeft laten publice-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5