Tumult nieuw over eventueel gemeentehuis Jeugdkoren zongen in Katwijk aan den Rijn Ouders mulo-leerlingen moeten toezicht houden op huiswerk Vissers steeds meer van loggers naar kotters OEGSTGEEST MEUWE LE1DSCHE COURANT WOENSDAG 21 MAART 1%2 Gemeenteraad van NOORDWIJK vergaderde m2 beschikbaar en voor groenstroken 1500 m2, in totaal dus 8000 m2. Als we ingaan op wat de heer Van Riemsdijk wil. zouden we het hele stuk Heilige Geestweg en Voorstraat tot aar de Wilhelmi'nastraat moeten slopen er dan zouden we nauwelijks de beschik king hebben over 5000 m2. Het behoeft geen nader betoog dat dit volstrekt toereikend is, nog afgezien van de grote kosten die met aankoop zouden zijr gemoeid. De 15.000 m2 die aan de Prins Hen drikweg beschikbaar zijn. hebben w< absoluut nodig. Overigens is een nieuw* oplossing urgent. Pijn ^OALS de laatste tijd meer en meer gebruikelijk is, kwam ook gister- avond weer in de gemeenteraadsvergadering van Noordwijk het be langrijkste aan het slot. Bij de rondvraag hield de heer Van Riemsdijk een uitvoerige beschouwing over het principiële besluit een nieuw raadhuis te bouwen aan de Prins Hendrikweg. De heer Van Riemsdijk betoonde zich over dit besluit ten zeerste verwonderd en hij betreurde het, dat hij niet in de gelegenheid was geweest de vorige vergadering bij te wonen. Naar zijn mening had de raad geen voldoende tijd gehad dit voorstel vol ledig te bestuderen. Bovendien vond hij het onjuist, dat dit besluit in een geheime zitting was genomen. De heer Van Riemsdijk had geen bewon dering voor deze gang van zaken en verklaarde zich tegen dit besluit. We hebben grote bedragen uitgegeven voor decentralisatie van de gemeente lijke diensten en bedrijven. De gemeen teontvanger. de dienst van gemeente werken. het politiebureau en de bedrij ven zijn thans afzonderlijk gehuisvest. Naar zijn mening moet het worden gezocht in een uitbreiding van het be staande raadhuis in de richting Heilige-Geestweg. Dit biedt vele delen. Men is nogal geporteerd afbraak en doorbraken cn dit vervulde de heer Van Riemsdijk met een zekere Voor drie seizoenmaanden hoeft toch niet zo rigoreus te werk te gaan. aldus de heer Van Riemsdijk; we heb ben bijvoorbeeld al prachtige toegangs wegen naar Noordwijk. Wc moeten ons niet in een keurslijf laten dringen maai vooral ook niet een te grote broek aan- Ook verklaarde de heer Van Riems dijk zich tegen afbraaak van de villa Sans Soucis, die toch in goede staat ver keert. We weten evenmin wat de bevol king wil, het ligt toch voor de hand, dat het raadhuis in Noordwijk Binnen blijft, omdat daar toch ook de toekom stige uitbreiding ligt. De heer Van Riemsdijk stelde vooi een deskundig architectenbureau de mo gelijkheden hiervan te laten onderzoe ken en daarvoor een krediet van 10.000 uit te trekken. Dit bureau zou dan niet door de commissie van openbare wer ken. maar bijvoorbeeld door de fractie voorzitters moeten worden voorgelicht. Regels van het spel De burgemeester bestreed de gedachte van de heer Van Riemsdijk als zou het college hierbij een bepaalde politiek vol gen. We hebben ons strikt aan de agen da gehouden en de regels van het po litieke spel gespeeld De gedachte dit er door te drukken terwijl u er niet was. is dus ten enenmale vreemd geweest, aldus de burgemeester. Het college is ervan overtuigd dat op de plek van het oude raadhuis geen nieuw kan verrijzen, zelfs niet als de bedrijven en de politie hierin niet zou den worden ondergebracht. We hebben deskundige voorlichting gehad en we zijn van mening dat een gemeente met de structuur Noordwijk en een inwonertal van onge veer 20.000 bepaalde ei9en gesteld moe ten worden. Dc raad heet. fit terrein aangekocht met als achtergrond de bouw van een nieuw raadhuis, iets wat ten slotte zelfs doorslaggevend is geworden. Nu zijn wc In de tweede fase aangeland en moeten we bezien welke omvang het# nieuwe raadhuis moet hebben. Ten aanzien van de decentralisatie van de gemeentelijke diensten en bedreven U altijd een vaste lijn gevolgd. Volledige decentralisatie is als tijdelijk geilen noeit als permanent. We moeten bij deze discussie centraal stellen dat een herstemming nodig is over het voorstel tot afbraak van de villa Sans Soucis, waarover de stemmen de vorige maal staakten. Geen rederijkerskamer De heer Sedelaar constateerde dat de heer Van Riemsdijk volledig de gele genheid heeft gekregen zijn visie te ge ven. Krijgen wij die kans ook? De heer Vogelaar daarentegen meende dat dc raad een principiële uitspraak had gedaan op de vorige vergadering. Deze zaak is nu afgedaan en als we op nieuw beginnen, degradeert de raad zichzelf tot een vcrkiezingscollege. Het is grote onzin het debat van vorige maand te gaan herhalen. We zijn geen rederijkerskamer, maar een college van bestuurl De heer Den Otter was het volkomen met de heer Vogelaar eens. als men niet in de gelegenheid is een bepaalde raadsvergadering bij te wonen, is het geen gemeentebelang een volgende ver gadering in extenso op dc genomen be sluiten terug te komen! Dc heren Sedelaar en Alkemadc meen den de kans te moeten hebben hun ge voelen te uiten in het openbaar. N» een enigszins verward debat werd ten slotte besloten tot stemming over de afbraak van Sans Soucis. Eerst moti veerden verscheidene leden min of meer uitvoerig hun stem. Wethouder De Geus merkte nog op dat bU niet eventueel verhuur van de villa, nei duin erachter kans loopt ernstig te wor den beschadigd. Met 98 stemmen werd ten slotte tot afbraak van de villa besloten. Vóór wa- ien de heren Vogelaar. De Witt,K. Pas- schier jr., Benschop. De Geus. Sedelaar. Van Leeuwen. De Haas en Scbenkeveld Toelichting Wethouder De Ceu, «el vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van het principebesluit van de raad tot^bouw van het raadhuis aan dc Prins Henc^weg- We stonden voor een zeer moeilijke keuze omdat de bollengrond moesten sparen. Wat de heer Van Riemsdijk wil isvtjI strekt onmogelijk. Het college heef d'verse xaadhuiz.cn bekeken, onder meer in Aalsmeer. In deze gemeente van 15.000 zielen, dus kleiner Noordwijk. is ccn nieuw raadhuis gebouwd, dat een vloeroppervlakte heeft v«n^M00ml. Voor parkeerruimte Üngstarief voor een fiets f 0.15 zal bedra gen. voor een motor, scooter en brom fiets f 0 25. voor een personenauto f 0.50 en voor een reisbus f 1. alles per dag. Sartorius De heren De Ruiter en Benschop be pleitten het maken van voorzieningen In gebouw Sartorius. daar de huidige toe stand beneden, onverantwoord is. Wet houder De Geus zegde toe dit te zullen bekijken, temeer omdat binnenkort wel licht de benedenverdieping benut zal moeten worden. Toen de voorzitter het punt overgang van de gemeentewoningen van week- op maandhuren aan de orde stelde, vroeg gelijktijdig een half dozijn raadsleden het woord. Nadat wethouder Van Leeuwen echter een nadere toelichting op het voorstel had gegeven, bekoelde de animo sterk. De wethouder zei namelijk, dat het college tot het inzicht was gekomen, dat men dit niet zo rigoreus kon door voeren. We zullen er rekening mee moeten houden dat diverse huurders dit niet zullen kunnen opbrengen. Het college heeft daarom besloten het te laten zoals het is, maar alle bewoners te vragen wat zij prefereren, betaling per maand of per week. Dit geldt ook voor degenen die binnenkort e nieuwe gemeentewoning betrekken. De heer Benschop betreurde het dat hem zodoende de kans werd ontnomen >n robbertje te vechten met het college De heer Van Riemsdijk informeerde hoe het stond met de verkoop van ge meentehuizen aan de bewoners die dit wensten. Alle gegevens hieromtrent ble ken nog niet binnen te zijn. Zodra dit het geval is. zal de raad worden ingelicht. HEROPENING NA VERBOUWING Tot ons genoegen kunnen wij, na vier weken vah sluiting, onze geheel gemoderniseerde winkel in aardappelen, groenten, fruit en aanverwante artikelen, heropenen. Langs deze weg nodigen wij onze cliëntele en andere belang stellenden gaarne uit op de receptie ter gelegenheid van de her opening op: DONDERDAGAVOND 22 MAART a.s. van 7 tot 9 uur. Van harte hopen wij U in onze nieuwe zaak. die o.a. is voor zien van een. moderne zelfbedieningswand. nog beter te kunnen bedienen. Tot donderdag 29 maart a.s. willen wij U laten profiteren van onze speciale heropeningsaanbiedingen en ruim gesorteerd in diepvriesart. M. H. DURIEUX SLUISWEG 97 - KATWIJK AAN ZEE - TELEF. 228' JN DE (houten) nieuwe Duinwegkapel te Katwijk aan den Rijn zongen en speelden de Hervormde Jeugdkoren onder leiding van Hans Boelee. De voorzitter van het „grote" koor, de heer P. Bakker, herinnerde in zijn inleidende toespraak aan het aanstaande vertrek van de dirigent (naar Driebergen). Deze avond betekende dus een soort van afscheid. De vele toehoordersnatuurlijk voor het overgrote deel, en misschien zelfs wél allen, naaste verwanten van de concertgevertjes, hebben aandachtig, wel willend en, naar we uit de reacties meenden te mogen opmaken, niét zonder kritiek geluisterd. Vervoer Het is geenszins de bedoeling van hel gemeentebestuur maar voor het vader land weg te gaan afbreken, aldus de heer De Geus. De gemakkelijke manier op dit vaak gesuggereerd wordt, heeft mij wel eens pijnlijk getroffen. In onze groeiende gemeente is dit vaak onaf wendbaar. bijvoorbeeld voor wegverbre- ding, en voor uitbreiding van dc parkeer gelegenheid. Wat wij terzake doen is in het belang van een gezonde ontwikkeling, aldus de wethouder. De heer Van Riemsdijk was echter door dit betoog niet overtuigd cn hand haafde zijn voorstel. De heer Sedelaar zei, dat hij in de besloten zitting de vorige maand het zelfde had betoogd. Zijns inziens zou het van wijs beleid getuigen als beide moge lijkheden werden bekeken. Het voorstel-Van Riemsdijk werd voldoende gesteund en dus in stemming gebracht. Het werd verworpen met 611 stemmen. Vóór stemden de heren Van Riemsdijk. De Ruiter. Sedelaar, Faase. Alkemade en De Haas. De behandeling van de agenda had niet zoveel om het lijf. Het overgrote deel de punten ging zonder meer onder de hamer door. Bij het punt ruiling van grond met de provincie, herinnerde de heer Van Riemsdijk eraan, dat hij indertijd de aan leg had bepleit van een fietspad ten esten van de Gooweg, van de kom van Noordwijkerhout tot de kom van Noord wijk. Hij informeerde of het college ter zake nog activiteiten had ontplooid. De burgemeester en wethouder De Geus gaven een uiteenzetting van de moge lijkheden. In verband met het verkrijgen van grond is het wellicht het beste dit fietspad oostelijk van de Gooweg te ma ken. Er komt in elk geval een fietspad, in Noordwijkerhout. lang Offem tot n de Herenweg. Bij het punt verhuur van de parkeer gelegenheid aan de Langevelderslag. meende de heer Vogelaar dat de ver wachting dat per jaar aan bewaarloon f 25.000 zou worden ontvangen, wel wat hoog was. De gemeente loopt dan het risico, dat de huurprijs sterk vermindert. Hij gevoelde meer voor het vaststellen j bod voor de Van Speyckstraat. De bör- minimumbedrag aan huur van den die dit aangaven zijn verdwenen. Wat V°°r eerste v^' jaren J iets wat hij ten opzichte van de raad j zeer onhoffelijk vond. De burgemees- de heer Van Riems- ter zou dit met de politie nader opne- De heer Schenkeveld betreurde het dat het college zulk een summier antwoord had gegeven op de opmerkingen van de commissie voor het onderzoek van de rekeningen I960 Ten aanzien van de vervoermiddelen van de bedrijven wordt alleen gezegd, dat de Plymouth binnen kort zal worden vervangen. Waarom kan. zoals ook het verificatiebureau heeft ge- ggereerd geen kilometerstand worden genoteerd. De burgemeester zei. dat dit alles de •olie aandacht van het college had We dienen echter ook enig vertrouwen te hebben en we zoeken naar een vorm waarbij aan het vertrouwen in de desbe treffende functionarissen recht kan wor den gedaan. De heer Vogelaar onderstreepte dit. Hij meende, dat in het verleden wel ge bleken was. dat de gemeente van de activiteiten van de directeur der bedrij- »n veel profijt heeft gehad. Ook werd nog gesproken over de af sluiting van de Duindamseslag. Somrhige raadsleden meenden, dat ook de Lange velderslag is afgesloten voor de toegang per auto naar het strand. Dit is wel zo. de schelpenvissers krijgen hier voor ontheffing. Bij de rondvraag werd aandacht gevraagd voor de straatverlichting en de overlast van stuifzand. De heer Vogelaar had tot zijn grote verbazing opgemerkt, dat niet de hand wordt gehouden aan het parkeerver- 3122. In 1960 was dat 3281, in 1959 3495. Er is dus sprake van een achteruitgang. Op kotters werden 1083 vissers gemonsterd, zodat in totaal op Nederlandse vissersschepen 4205 zeelieden werden gemonsterd. In 1960 waren er 4180 vissers. Hieruit wordt duidelijk, dat er een verschuiving naar de kant van de kotters is te constateren. Bij alle cijfers moet men in aanmerking nemen, dat het schepen boven 50 ton betreft. Bij schepen onder die tonnage hoeft men niet te monsteren. Een belangrijke factor bij de opbouw van de bemanning op loggers en trawlers is het langzaam ver dwijnen van de drijfnetvisserij. Daardoor is ook te verklaren, dat het aan tal zeer jeugdige vissers gaandeweg minder wordt. De jeugdklasse „tot 21 jaar" is namelijk weer met 100 verminderd. Deze teruggang is ook in de percentages terug te vinden, namelijk een vermindering van 31,3 (1959) tot 29,5 (1961). In de klasse van 21 tot 24 jaar is van een stijging sprake, namelijk van 10.9 tot 12,4 Hetzelfde geldt voor de klasse i 15 tot 39 jaar, namelijk een toeneming van 25 tot 27,2 °/o. geldt. Op een vraag dijk zei wethouder Dc Geus dat het stal- In causerie voor de ouders behandelde de heer J. Rlkkert, onderwijzer aan de Chr. Muloschool te Noordwijk, enige aspecten van het huiswerk. Volgens sta tistieken loopt slechts 25% der Mulo-leerlingen In Nederland zonder strubbelingen de school af. De rest blijft één of meer keren zitten of zakt voor het eindexamen. Gedeeltelijk Is dit te wjjtcn aan de enorme toeneming van het aantal leerlingen na de oorlog. Ook is er soms onvoldoende controle der ouders op het huiswerk of zijn ongunstige omstandigheden, waaronder het kind studeren moet. Kinderen, die uil zichzelf plichtsgetrouw werken, z|jn er maar zeer weinig. Uitvoerig ging de heer Rikkert ln op de verschillende mogelijkheden tot Visserij golfjes tröle op het huiswerk, ook al heeft men zelf geen muloschool bezocht en kent men zelf geen talen. In het huiswerkboekje kan b.v worden nagegaan welk werk gemaakt moet wor-1 den. Bij twijfel kan men zich met de leraren verstaan. Ook is controle op het leerwerk mogelijk aan dc hand van de leerboeken. Verder besprak de heer Rik kert diverse mogelijkheden om toezicht oefenen op het leren van Engels. Frans cn Duits. Dergelijke controle-methoden kunnen eerst enige tijd achtereen en daarna in steekproeven worden uitge- Het hebben van studerende kinderen raagt nu eenmaal ook tijd en moeite an de ouders Studie-belemmerende factoren zijn vaak de radio en de televisie. Ook blijkt dat vele jongens en meisjes te weinig nacht rust genieten. Bovendien biedt speciaal Noordwijk nog tal van andere schadelijke nvloeden op het huiswerk, zoals de aan wezigheid van manéges, net strand, de duinen en de boulevard. Bijlessen zijn vrijwel altijd overbodig. Iet een redelijke intelligentie en een grote dosis ijver cn doorzettingsvermogen kan de leerling praktisch zonder struike len de eindstreep halen Muziekonderivijs De heer J. H. Kort gaf na de pauze een zeer aantrekkelijke instructie het modern muziekonderwijs, zoals dat op de Chr. Muloschool wordt gegeven. In de eerste plaats Is het doel met be grip, bewust cn selecterend te luisteren naar muziek. Men doet dit op de school met zestig grammofoonplaten met de meest uiteenlopende soorten muziek. Na dit beknopte overzicht gaf de heer Kort een openbare les aan de hand van het muziekstuk „The young persons guide to the orchestra" van de Engelse compo nist Benjamin Britten, gebaseerd op een thema van Henry Purcell. Britten's be doeling met dit stuk was de jeugd dich ter bij de muziek te brengen. Achtereenvolgens hoorde men het ge hele orkest de houtblazers, de koperbla zers, de strijkers, het slagwerk en de gezamenlijke instrumenten Ook liet de heer Kort alle instrumenten afzonderlijk De heer Van Neutegem deelde mede, dat er plannen zijn voor een huiswerk- cursus aan de school. In een kort overzicht behandelde het hoofd van de school, de heer M. Posthu mus. het wel en wee van de school en hij vestigde de aandacht op het spreek uur, elke vrijdag van 1.302.30 uur en eventueel volgens afspraak. Een team van de Noordwijkse Chr. Muloschool heeft deelgenomen aan de Jeugdland-competitie van de N.C.R.V. Het bracht het er goed af en op 28 maart a.s. komen de jongelui weer voor de microfoon. In dc klassen van 4049 en van 50 64 jaar is echter sprake van een terug gang. Doordat het aantal drijfnetsche pen terugloopt is ook in de komende jaren een daling van het percentage jonge vissers te verwachten. Overigens verdwijnen, ook in de oudere leeftijds klassen vele vissers uit de rederijbe- drijven. Ze gaan deels over naar de in dustrie. deels naar de kottervisserij. Woonplaatsen Van de bemanning van de logger- trawlervloot woonden 1689 man in Sche- veningen (54,1%). in Katwijk 983 (31,5%), in IJmuiden 3.7% en in Vlaar- dingen 1,5%. In Scheveningen en Katwijk 2672 vissers, dat is 85,6% de logger- en trawlervloot. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek mat ook de vakbekwaamheid e hand van de verkregen diploma's gemiddelde percentage gediplomeerden bedroeg dit jaar 55.8%. in 1960 54.7% i 1959 52.5%. De stijging in het percentage gediplo meerden kan worden toegeschreven aan groter bezoek aan de visserijscholen. Het vervolg van visserij-onderwijs door de jonge vissers 'tot 21 jaar) blijkt nog nig gebruikelijk te zijn. Het percentage gedip1 omeerden stijgt in deze klasse weL maar is nog laag. namelijk 17,8%. Steeds meer vissers monsteren op gro tere vaartuigen (trawlers). Dit j; 56.2% der vissers gemonsterd op kleine schepen (kleiner dan 350 PK) en 43.8% werkzaam op schepen boven 350 PK. Voor 1960 was nog 62% gemonsterd op kleine schepen. In 1959: 66,4%% Kotters Het aantal grote kotters neemt de laatste jaren sterk toe. Vooral wat be treft schepen die een naar verhouding groot voortstuwingsvermogen hebben; immers het motorvermogen is. tot op ze kere hoogte, bepalend voor de visaan- Voorzover deze schepen een inhoud hebben van 50 ton of meer is men ver plicht de schepelingen aan te monsteren ze in te schrijven op monsterrollen De leeftijdsklasse-verdeling is bij de kotters sterk verschillend van die bij loggers en trawlers. De klasse „tot 21 heeft bij de kotters een laag per centage, namelijk 13.5, terwijl het bij de loggers cn trawlers rond 30 bedraagt. Het is begrijpelijk, dat een dergelijk ver schil voorkomt. Immers op de loggers kent men nog steeds de drijfnetvisserij, waarbij jonge vissers worden gemon sterd, terwijl op de kotters, die het ge hele jaar door de trawlvisserij uitoefe nen. het werk veel zwaarder Is. Het blijkt, dat de middengroepen op de koters sterk vertegenwoordigd zijn, ter wijl op de loggers de jongere en oudere NOORDWIJK Dodelijk ongeluk Gistermiddag is de 78-jarige heer D. Parlevliet uit Katwijk op de Herenweg bij de Zwarteweg. dodelijk verongelukt. Hij kwam op zijn bromfiets uit de rich ting Rijnsburg toen van de Zwarteweg een bus van de N.Z.H. naderde. De bus stopte eerst nog. maar toen ook de brom fietser stopte. reed de bus door. Toen de heer Parlevliet daarop eveneens door reed. raakte hij de zijkant van de bus en sloeg tegen het wegdek. Hij werd met een sohedeLbasisfractuur naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden vervoerd, waar hij een kwartier na aankomst over leed. Schietvereniging De resultaten van de laatstgehouden, schietwedstrijd van B.V.L. luidenmet de buks: W. Caspers, 46 pnt. Ie klasse; L. J. Plug 50 pnt. 2e klasse; L. J. v.d. Meer 43 pnt. 3e klasse Met K.S.O J. P. Gou- draan 59 pnt. Ie klasse; C. Smit 58 pnt. 2e klasse. vissers in een veel sterker percentage zijn aangemonsterd. Het aantal kottervissers dat in Kat wijk woont, is zeer groot, namelijk 556. 51,5% van de totale kotterbemannlng. Daarnaast valt nog de Urker kotterbe- manning op. Hier werden geteld 244 man, dat is 22,6% van de totale kotterbeman- De gemiddelde motorsterkte van d« kotters stijgt nog steeds. Wel telt de groep kotters met motorsterkte 120239 PK de meeste bemanningsleden (574), de groep 240349 PK toont, in vergelijking met 1960. een sterke toeneming. De leef tijdsopbouw van de bemanningsleden wijkt voor de verschillende vaartuiggroe- pen slechts weinig af. Vakbekwaamheid Ook hier is de vakbekwaamheid ge meten. Het percentage gediplomeerden is hoog. namelijk 85.1%. terwijl het bij de logger- en trdwlervloot bijna 56 be droeg. Wel kan ook dit jaar geconsta teerd worden, dat evenals bij de vissers op de loggers het aantal gediplomeer den in de leeftijdsklassen tot 21 jaar en 21—24 jaar nog niet hoog genoemd kan worden. Eerst na de leeftijd ve jaar werpen de vissers zich op de studie. Aanvoer De februari-aanvoer in IJmuiden was heel wat kleiner dan die van vorig jaar. De aanvoer bedroeg nu 5.637.000 kilo te gen vorig jaar 7.481.508 kilo. De op brengst daalde lang niet zo sterk, n lijk van f 5.635.710 naar f 5.033.277. Bij de verse haring was de daling het sterkst. De compenserende factor voornamelijk de tong. die in grotere hoe veelheden werd aangevoerd en de gelde lijke opbrengst sterk beïnvloedde. Verse haring daalde van 1.820.790 naar 880.240 kilo. De opbrengst liep terug f 655.087 tot f 397.273. Nieuwe schepen Bij de firma Seymonsbergen te Am sterdam is een kotter, de TX 33. Maarten gebouwd voor K. Drijve Oosterend (Texel». Het schip heeft inhoud van 100 BRT, is 26.20 meter lang. 6,20 meter breed en 2.90 meter hol. De hoofdmotor is een Industrie diesel van 275 PK. De vorige TX 33. de Nil Despe- randum Deo Dupe, is verkocht aan K Post te Den Helder, die dit 85 ton me tende schip als HD 8 Drie Gebroeders in dienst zal stellen. De Coöperatieve Verenigde Scheeps werf Vooruit te Zaandam heeft de kot ter KW 191 Deo Volente gebouwd voor de rederij T. Haas en P. Hoek. Het schip heeft een bruto inhoud van 100 ton. De lengte is 26.60 meter, de breedte 6.20 me ter, de holte 2.80 meter. De voortstu wing geschiedt door een Bolnes Diesel motor van 360 PK. Deze Zaanse werf heeft nog enkele kotters voor Katwijkse rekening in aanbouw. Op zee Op dc 57ste graad hebben de schepen Het toneeltje in deze kapel laat nig armslag. De vrij kleine koren kon den er zingen, doch niet veel meer. Toch konden er nog enkele weinig bewerke lijke zangspelletjes op over schieten zelfs, na de pauze, de'bekende vijfdelige operette Repelsteeltje. Nadat de drie koren te zamen twee verzen van gezang 228 hadden gezongen, kwamen de kleintjes aan de beurt. Ze deden eerst wat onzeker, maar a gend steeg de vrijmoedigheid en kwam ook de toon op peil. De meeste liedjes waren, vooral wat de tekst betreft, dig, méér niet. Deze literatuur bevat maar al te veel maakwerk. We noteerden als ook muzikaal trekkelijk, of zelfs waardevol de brigade" van B. Boter en twee van Lichtendahl: „Met de autoped' „Sneeuwpret". De beide laatstgenoemde liederen, door de groteren kranig ge zongen, werden tevens gespeeld. Bij de sneeuwpret kwam er tot nog toe inge toomde daden-lust vrij. De sneeuwballen vlogen over het toneel, tot in de zaal toe. Het meisjeskoor zong met duidelijk plezier en ook goed voorgedragen uit het ..Sweet sixteen"-repertoire over vijftig jaar geleden, over meisjes van zestien zeventien jaar. Het boeiende ritme „Wij zijn zeventien" gaf aa KATWIJK AAN ZEE „Bakker" Parlevliet verongelukt Zoals onder het plaatselijk nieuws var Noordwijk vermeld, is de heer D. Parle vliet gistermiddag dodelijk verongelukt. De heer Parlevliet, die de leeftijd 78 aar bereikte, was een bekende en ziene persoonlijkheid in Katwijk, heeft vroeger jarenlang een brood banketbakkerij in de Dwarsstraat gehad en vele oudere Katwijkers zeiden als ze het over hem hadden daardoor nog altijd: bakker Parlevliet. De overledene was firmant in rederijbedrijf Gebroeders Parlevliet. Ook had hij twintig jaar lang zitting in het bestuur van de Coöpèratieve Raiffeisen- bank en bijna veertig jaar in het bestuur van de christelijke school voor ulo christelijke opleidingsschool Katwijk Zee. Voorts was de heer Parlevliet lid van de commissie tot wering van school verzuim. Het stoffelijk overschot zal ter ruste worden gelegd vrijdagmiddag om half drie op de algemene begraafplaats. Bedrijfeongeluk Gistermorgen gebeurde een bedrijfs- ongeluk in een tc Katwijk gevestigd conditipneringsbedrijf. De eigenaar het bedrijf was bezig met een uitdeuk- machine een schoongemaakt olievat on der een druk van 5 atmosfeer uit te deuken. Tijdens deze werkzaamheden sprong het vat plotseling uit elkaar en raakte het linkerbeen van de man. Hij liep een gecompliceerde onderbeenbreuk op. Per ambulancewagen werd het slachtoffer overgebracht -naar het acad, ziekenhuis te Leiden. De arbeidsinspec tie zal een onderzoek instellen. trekken van drie tot vier pakjes gei De KW 54 Dirkje en de KW 3 Koraal bank waren thuisstomend. Ze hadden spokje kabeljauw opgehaald. De totale vangst van deze schepen was 2500 stuks kabeljauw. Om de Noord werd slecht gevangen. De KW 15 Rijnmond 1 liep IJmuiden binnen met 800 kisten en 3000 stuks kabeljauw. Bij de P-boeien ging de tongvisserij gewoon door. Er werden steeds weer trekken gedaan van. 80 kilo eer. Op de kust ving men maar 10 tot 50 kilo tong met 1 tot 2 manden vis. Wat er was In IJmuiden voerden 53 schepen 4570 kisten vis aan, waarvan 245 schelvis, 485 wijting, 305 gul en kabeljauw, 970 kool- vis, 755 haring, 135 makreel, 1200 schol, 100 tarbot, 375 varia, 700 kleine haring, 4620 stuks kabeljauw en 65.000 kilo tong. In Scheveningen was dc aanvoer wijting. 80 gul en kabeljauw. 40 varia, 450 koolvis, 700 schol, 170 spanharing, 20.000 kilo tong. Vandaag aan de markt De Rijnmond 1 lost vandaag en thuisstomend waren verder de Dirkje, Koraalbank en VL 7 Ada. De SCH 162 lost vandaag 90 schelvis. 15 haring, 60 makreel. 45 wijting, 10 kabeljauw. 550 koolvis, 5 diversen, 15 stuks kabeljauw. Wegens een sterfgeval in de familie van opvarende is dit schip in IJmuiden binnengelopen. Over de zin van het geschiedenisonderwijs De afdeling Oegstgeest van de Neder landse Christen vrouwenbond hield gis teravond een ledenvergadering De pre sidente. mevrouw J. C. K. v. Veen-den Ouden hield een meditatie naar aanlei ding van Math. 25 en 26. Hierna begroette zij gasten, leden en nieuwe leden en in het bijzonder de spreker van deze avond, dr K. de Vries, directeur der chris telijke kweekschool te Leiden. Deze had als onderwerp „Jeugd en historie" De heer De Vries behandelde de vra gen: „Wat hebben onze kinderen van plm 9 tot 18 jaar aan geschiedenisles en wat is voor verantwoord onderwijs in dit opzicht nodig?" Nodig is een kritische instelling, waar door de zaken niet eenzijdig worden be licht en waardoor wordt voorkomen, dat een verwrongen beeld krijgt Hei gaat niet om het kweken van chauvi- e. maar om een gezonde kijk op het hele wereldgebeuren. Nodig is verder openheid voor de volle gevarieerdheid van het leven. De heer De Vries wees op de invloed van de ge schiedenis van het volk Israël, van de kerkhervorming en van de Franse revo lutie op onze nationale historie Het gaat om eerbied voor het leven 'dat zich ontwikkelt volgens Gods plan» Htt gevaar van chauvinisme, vierde vooral in de vorige eeuw hoogtij. Een voorbeeld is het door Tollens „op bestel ling" gedichte Nederlandse volkslied „Wien Neerlands bloed". Wordt het geschiedenisonderwijs goed gegeven, dan is het als een stuwmeer, waarin krachten zijn verzameld voor de toekomst. Het geeft dan idealen De heer De Vries beval ten slotte lezing aan van het boek „De zin der ge schiedenis", door professor Berkhof. Na de pauze volgde een geanimeerde bespreking. Geen nieuwe voorzitter Door een misverstand stond gisteren in de kop boven het verslag van de Oranjevereniging „Oegstgeest". dat deze vereniging een nieuwe voorzitter kreeg Zoals uit het verslag wel bleek, was dit onjuist. Naa- het zcndingsvcld De heer F. H. Weiss, die zich aan de Zendingshogeschool voorbereidde als zendingsarts en die reeds enige maanden wachtte op een visum voor Kameroen, zal hedenavond met zijn vrouw van Schiphol vertrekken. Een dezer dagen kwam het visum af. Dokter Weiss zal werkzaam zijn in het ziekenhuis te Bangwa, waar ook dok ter J. Legrand werkt. Dit zendingszieken huis. dat enige jaren geleden bij binnen landse troebelen volledig werd geplun derd. wordt thans in snel tempo weer opgebouwd om straks vijfhonderd pa tiënten te kunnen herbergen. zang een attractieve frisheid, die een hartelijk applaus uitlokte. Curiositeitshalve moet nog vermeld, dat de tekst van Catherina van Renes' se""s speelliedje „De dansende haasjes" is gemaakt door prinses Juliana, toen zij nog leerlinge van die vermaarde zang. pedagoge was. Zoals bekend, is de muziek van Repel steeltje niet origineel, maar uit het,werk van allerlei componisten door Joh.' Veth verzameld. In weerwil van het stijlen-ratjetoe blijft dit zangspel het, dank zij de mooie melodieën en de levendige handeling, het nog altijd doen. Ook de kinderen van de tweede groep, met enkele grotere meisjes versterkt, hadden er schik in. Ze zongen meestal zuiver en vlot en sommige actricetjes gaven zelfs blijk van zich ook in het spel te kunnen in leven. De eenvoudige aankleding was goed verzorgd. Barend Boter, van wie ook een drietal liederen tot uitvoering kwamen, ver- zorgde tijdens het eerste programma- deel de pianobegeleidingen; Hank Boe lee deed het bij de operette. Joh. Wolfswinkel KATWIJK Inenting Morgenmiddag om hailf vier wordt het 'raadhuis wederom gelegenheid ge geven tot kosteloze inenting en herin- enting tegen pokken. KATW IJK AAN DEN RIJN Militair b|j verkeersongeval gewond Op de Provineialeweg. nabij het kruis, punt met de Molentuinweg, werd gister morgen omstreeks acht uur een militair, die per scooter op weg was naar het Marine Vliegkamp Valkenburg, aange reden door een met zand geladen vracht- auto. Het slachtoffer werd ongeveer vijftien meter meegesleurd en liep o.m, een ernstige kwetsuur aan het hoofd op. Per militaire ambulance werd hij naar de ziekenboeg vam het vliegkamp i gebracht. Het ongeval zou zijn veroorzaakt door dat de militair, die van de Molentuinweg linksaf de Provineialeweg opreed, geen voorrang verleende aan de van rechts komende vrachtauto. (Advertentie) VERLOREN, omgeving Sluisweg, WIJK-INCASSOBOEKJES met kwitanties van diverse verzekerings instellingen. Verliezer zeer gedupeerd. Tegen goede beloning terug te bezorgen bij de Heer J. van Duyvenbode, Korte- naerstraat 7. Katwijk aan Zee. Vinder wordt beleefd verzocht dit spoedig te „De Tulp" was in Haarlem bijeen Jet produktiebeleid voor de tulpen teelt is in de vergadering van De Tulp, die gisteren in het Krelagehuis te Haar lem is gehouden, een punt van bespre king geweest. De voorzitter, de heer Chr. Eggink, vergeleek teelt en handel met estafettegroep. De kweker geeft bij het wisselen 't stokje over aan de han delaar of exporteur en als die bij de klant „de loop beëindigd" heeft, moet de broeier het stokje overnemen en ver volgens de bloemenhandelaar. Het doel wordt alleen bereikt wanneer de bol een goede bloem produceert. De heer Eggink achtte een' grote taak jor de vereniging De Tulp weggelegd. Men kan meer dan kleurenplaten laten drukken, praten over areaalbeleid en bestuursleden kiezen. Men zal meer aan propaganda, aan voorlichting moeten gaan doen. Iri verhouding tot andere be drijfstakken geeft het bollenvak hele maal niet zoveel geld uit aan reclame. Natuurlijk kwam het areaalbeleid ook r sprake. Een uitbreiding van 7V. acht- men wel verantwoord. Terugkomend op de te voeren reclamecampagnes stel de vraag of het niet wenselijk de vakheffing van 3 op 5"/« te brengen. De heer Eggink zou daar voor zijn. Nu gaat het de bollenkwekers nog de wind; de tijd schijnt voor een verhoging wel rijp. Alles moet gedaan worden om ae af nemers in staat te stellen een goed pro- dukt aan de markt te brengen. De directeur van dc bloembollenkeu ringsdiensten, de heer F. Limburg, deel de nog een en ander mede over de op- plantingen op de proeftuin. Ir. P. v. d. in de Plantenziektenkundige Dienst kon melden dat er enige vooruit gang is in de bestrijding van het tulpen- stengelaaltje. Er zijn minder aangetaste partijen aangetroffen. De strijd zal met kracht moeten worden voortgezet. Vol gens drs. A. Slootweg van het Labora torium voor Bloetnbollenonderzoek te Lisse is de enige remedie vernietiging •an de aangetaste partijen. VOORSCHOTEN Geen voorrang verleend Gistermiddag verleende een 69-jarige wielrijder uit Leiden op het kruispunt Julianalaan/Wijngaardenlaan geen voor rang aan een bus van de N.Z.H.V.M. Door zeer snel reageren van de autobus- bestuurder werd voorkomen, dat de man door de bus werd geschept. Wel kwam hij op het wegdek terecht, maar daarvan hield hij slechts onbetekenend letsel Lift als speelgoed De lift 'n de Joh. Willem Frisoflat Is nogal eens een bron van vermaak voor mds op straat ronddolende jeugd. Ook gisteren was dat het geval. Onver wachts blokkeerde een der bewoners van de flat de lift, zodat een drietal jongelui gevangen zat De politie had de jongens slechts in ontvangst t« nemen. Feestavonden Benvenuto geeft vrijdag en zaterdag in het Cultureel Centrum feestavonden, aanvangende half acht. Vrijdag concer- de harmonie en drumband, waarna zaterdag een Rotterdams muziek- en cabaretgezelschap, de Topridders, de avond hoopt te verzorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4