iJtó i Uw probleem is het onze Gewone man''' in bedrijf is onmondig gebleven Dibelius blijft bisschop van Berlijn-Brandenburg 55 „Vakbeweging schiet tekort" Bezwaren Geref. Bond tegen Richtlijnen uitverkiezing Een woord voor vandaag Docent Heslinga van VU promoveert te Utrecht Supralux drank voor dorstige drinkers Kerkelijke dankdienst voor zakenoverwinning MEI (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Otto Dibelius, de 81-jarige bisschop van de protestantse kerk in Berlijn-Brandenburg, omvattend een gebied dat zich ook uitstrekt over het territo rium van de zg. „Duitse Demo- kratische Republiek", zal in die functie aanblijven. Zijn voor zitterschap der Evangelische Kirche Deutschlands heeft hij al overgedragen aan prases Kurt Scharf, die in Oost-Berlijn woon de, maar door Ulbricht werd uit gewezen. Er kan nl. door de provinciale synode van Berlijn- Brandenburg geen opvolger wor den gekozen. De synode kan niet bijeenkomen. De twee delen vergaderen gescheiden, de 85 synodeleden uit West-Berlijn in de Johannesstift in Spandau en de 153 leden uit Oost-Berlijn en het kerkgebied in de Oostzone in de Adolf Stöcker Stift in (Oost)Berlijn Weissensee. Desondanks vergadert de Berlljn- Brandenburgse synode in het teken de eenheid van de kerk. De twee syno des hebben dezelfde agenda, horen het zelfde bericht der kerkleiding aan hebben beide afstand gedaan van verkiezing van een nieuwe bisschop als opvolger van Dibelius. Zijn opvolger zou ook in deze functie waarschijnlijk wel Prases Scharf zijn geweest. Eenheid In het bericht van de leiding der kerk in Berlijn-Brandenburg dat in Oost- berlijn werd voorgelezen door superin tendent Figur wondt de onverander de eenheid der kerk onderstreept, ook ondanks de Uïbrichtmuur die sinds 13 augustus van het vorige jaar midden in Berlijn staat en verhindert dat de syno deleden contact met elkaar kunnen heb ben. Erkend wordt, dat de muur de kerk in Berlijn-Brandenburg in twee delen heeft gesplitst, die ..steeds meer zelfstandig zullen moeten handelen". „Deze scheiding is", aldus het be richt „slechts relatief, want wij horen bij elkaar". Er is een groot verschil of deze gemeenschap met geweld wordt I verbroken of dat men haar vrijwillig op- geeft. „Het eerste moei men onder-' gaan, het tweede zon verraad zijn", al- j dos het bericht dat door bisschop Dibe- lius is opgesteld. Het Ls de eerste maal in de geschie denis van de kerk in Berlijn-Branden-1 burg dat haar synode gescheiden moet vergaderen. Dit illustreert wel duide- lijk de positie dezer kerk aan de raak lijn tussen Oost en West, midden in de ideologische strijd tussen vrijheid en on derdrukking. Hoewel het de communis tische machthebbers in Pankow nog al tijd niet is gelukt de „Evangelische Kirche Deutschlands" te splijten, is de kerk van Berlijn-Brandenburg thans aan hun maatregel ten offer gevallen. Er zijn velen in Westduitslands protestant se wereld, die menen dat dit het begin is van het verdere splijtingsproces, waardoor twee protestantse kerken aan deze en gene zijde van de Brandenburg-! poort zullen ontstaan. Iet is een geluk, dat aangezien zij deze ontwikkeling zag aankomen de kerk zich in 1959 bij noodverordening het recht liet geven om separate sy nodes bijeen te roepen. Deze noodtoe stand der kerk, waarvoor men toen vreesde, is thans ingetreden. De 12 km in Oost-Berlijn en in Brandenburg woon achtige synodeleden kunnen nog net be sluiten nemen, de 7 in Westberlijn kun nen het feitelijk al niet meer. De „beheerder" van het in de Oost zone gelegen deel van het kerkgebied, prases Scharf. mag na zijn uitwijzing op 31 augustus van het vorige jaar de D.D.R. niet meer betreden. Al zijn po gingen om naar Oost-Berlijn te mogen terugkeren, zijn vruchteloos geweest. Superintendent Figur treedt thans op als ..beherende beheerder". Een van de vragen, waarop de sy nodeleden in hun vergaderingen in West- en in Oost-Berlijn zullen moeten trachten een antwoord te vinden, is of bij de huidige situatie een werkelijke leiding der kerk nog mogelijk is. V moedelijk zullen de oostelijke leden perintendent Figur tot permanente be heerder kiezen. Ook de E.K.D. lijdt ernstig onder de scheiding. Haar raad kan alleen nog maar vergaderen zonder de leden alt Oost-Dultsland. die dat land niet meer mogen verlaten. Het is de vraag, of het nog ooit tot een voor geheel Duitsland sprekende synode der E.K.D. zal kun nen komen, al geven de Duitsers d< hoop niet op. (Advertentie) Rabbijn Soetendorp ziet toekomst voor liberale joden Theologische achtergronden hebben er zorg voor gedragen dat de contacten tussen christenen en joden in Nederland hecht verankerd zijn. De samenwerking in Nederland is groter dan in enig an der land. Dit verklaarde rabbijn dr. J. Soetendorp vanavond op Schiphol na zijn terugkeer uit de Verenigde Sta ten. waar hij op uitnodiging van het bestuur van de WorW Union for Pro gressive Judaism een serie lezingen heeft gehouden over_de problemen Kritiek op C.N.V.-conferentie: (Van 0 e soc.-econ. redactie) De enorme armoede van de werknemersvakbeweging is, dat haar gebouw wel vele verdiepin gen telt, maar slechts weinig vioeren heeft om op te staan. De vakbeweging heeft verzuimd vol doende aandacht aan haar leden te besteden. Tengevolge van de mechanisatie en automatisering zijn vele functies uitgehold, maar wat heeft de vakbeweging er te gen gedaan? Bitter weinig. Op deze wijze gaf gisteren dr. H. J. van Zuthem, bedrijfssocio- loog bij de A.K.U., op een studie conferentie van het C.N.V. uiting aan zijn bezwaren tegen de gang van zaken op sociaal terrein. Dr. Van Zuthem. die onlangs promo veerde op een proefschrift getiteld: integratie van de onderneming als so logisch vraagstuk, geloofde dat het velerlei opzicht reeds te laat is om oplossing te zoeken voor de moeilijkhe den in de verhouding vakbeweging-be drijfsleven. Veel zinvolle zaken, die had den kunnen worden gedaan zijn achter wege gebleven. Veel is er nu reeds door de ondernemers zelf overgenomen. Dr. Van Zuthem, die zelf lid is va bij het C.N.V. aangesloten Chr. Vereni ging van Hoger Personeel, was van ning dat er door de vakbeweging nog toe nooit architectonisch Iets goeds ls gedaan ter verbetering vah de ver houding lot de onderneming. Er is wel gestreefd naar medezeggen- schap aan de top, maar aan de voet heeft men het laten zitten. De strijd voor de mondigheid van de gewone werknemer ls uitgelopen op het onmon dig laten van deze man. Ook hier heeft de ondernemer reeds In vele opzichten het Initiatief aan zich getrokken. De Gereformeerde Bond in de sproken wordt over Christus als de grond der verkiezing. De grond der verkiezing is volgens de predikanten ds. S. Gers9en, ds. J. van Sliedregt en ds. L. Vroegindeweij de liefde Gods, die Zijn Zoon heeft overgegeven en heeft uitverkoren in Hem. Hervormde Kerk heeft in het jongste nummer van zijn week blad, „De Waarheidsvriend", het minderheidsrapport gepubliceerd dat indertijd werd uitgebracht over de uitverkiezing. Dit rapport werd opgesteld toen een synodale commissie richtlijnen had opge steld. De synode weigerde echter de kerk een meerderheids- en de situatie I en de samenwerking in Europa tussen Christenen en joden. Rabbijn Soetendorp is voorzitter van de Europese afdeling van dit wereld- verbond. Tevens is hij voorzitter het Europese jodendom mjnderheidsrapport aan te bieden rlrin» in EuroDa tussen rr en benoemde een nieuwe commis sie om tot een eensgezinde uit spraak te komen. De „Richtlijnen" de Union of Progressive Rabbi's and zjjn inmiddels verschenen en over Ministers. Als eerste Nederlander heeft olopmppn 7ppr onpd nntvan— hij van het grote seminarium voor pro- net algemeen zeer goea onivan gressieve rabbijnen, het Hebrew Union gen. College in New York en Cincinnati, een eredoctoraat in de godgeleerdheid Toch de Gereformeerde Bond nog ontvangen. By d« erepromotie, welke nif.t geheel tevreden en heeft nu het door r,d,0 «n tjIeviH. m,n<ierh<.,<lsrappor-_ g^blicecrf. er. prof. dr. Nelson Glueck. Rabbijn Soetendorp zei te verwachten dat het liberale jodendom een grote toekomst voor zich heeft. In de Verenig de Staten was hij getroffen door de gro te geestkracht van de liberale joden. Hij deelde mede, dat de liberaal Jood se gemeente in Amsterdam waarschijn lijk in 1964 aan de Europa-boulevard een nieuwe synagoge in gebruik zal nemen. De enige aren geleden aan de Laircssestraat gebouwde synagoge is te klein geworden. Met de bouw van de i synagoge moet nog worden be- De liberaal joodse gemeente. c in Den Haag een afdeling heeft, omvat omstreeks 400 gezinnen. Leraren chr. v.h.m.o. in Almelo bijeen Op 18 en 19 april a.s. hoopt de Ver eniging van leraren bij het christelijk vh.m.o. de 45e jaarvergadering te hou den in Almelo. De vergadering op 18 april is een besloten huishoudelijke vergadering. Op 19 april zal de open bare vergadering met genodigden plaats vinden in het Christelijk Lyceum. Noordikslaan 68. aanvang 9 45 uur. Ds. S J Popma zal spreken over het onder werp: „Het beeld van de mens in de moderne literatuur". Forum vindtOok Humanisme subsidie Onder enorme belangstelling vond woensdagavond te Heerlen een confron tatie plaats tussen „Kerk en Humanisme" in Zuid-Limburg. Aan het forum voor de ze bijeenkomst namen deel vertegen woordigers van vrijwel alle kerken in Limburg nl. dr. F. Heggen, docent aan het Groot-Seminarie te Roermond van de Rooms-Katholieke Kerk, ds. D.D.C. Stap, hervormd predikant te Heerlcr- heide. ds. J. Knot. doopsgezind predi kant te Heerlen, drs N. Scheps. leraar aan het Grootsius College te Heerlen, gereformeerd, en dr. D.H. Prins, oud- leraar te 's-Gravenbage, humanist. Het Protestantse Verenigingsgebouw kon de talrijke belangstellenden, waar onder zowel verschillende rooms-ka-; tholieke geestelijken als predikanten niet bevatten. Het forum kwam tot de eenstemmige Conclusie dat in een democratische sa menleving elke achtbare levensbeschou wing recht geniet op dezelfde steun. j Dat houdt in dat men ook aan huma-: nistische instellingen^ geestelijke _verzor- j tegen de verschenen ..Richtlijnen", tegen het oorspronkelijke meerderheids- In dit rapport wordt uitgesproken, dat in het meerderheidsrapport onvoldoende tot uiting komt. dat de verkiezing Gods een onderscheidend handelen is en blijft. De leden die dit minderheidsrapport uit brachten, zijn van mening dat de vragen op ongeoorloofde wijze worden aange pakt, wanneer gezegd wordt, dat de cemecnte zich door de Heilige Geest getrokken weet en in dit weten haar geloof in de uitverkiezende God belijdt. De geloofservaring van de gemeente neemt daardoor te zeer de plaats in van de openbaring Gods. zekerheid, dat de uitverkorenen allen en alleen zalig worden, niet voldoende tot uiting. De leden van deze minderheidsgroep in de studiecommissie spreken bovendien uit. dat de verkiezing van de gemeente er. van dc enkeling niet voldoende wor den onderscheiden. Daarom stemt men niet in met wat gezegd wordt over de verkiezing door Schrift en prediking. Daardoor geschiedt wel de roeping, maar niet de verkiezing. De leden van het minderheidsrapport willen onderscheid blijven maken tussen uitwendige en inwendige roeping. Na erop gewezen te hebben, dat het oorspronkelijke meerderheidsrapport zich ongunstig onderscheidt van de Dordtse leerregels, wordt bovendien nog uitge sproken. dat de opstellers van dit rapport er ook bezwaar tegen hebben als cr ge- De heer Borstlap, secretaris van het C.N.V,. die de studieconferentie leidde, meende dat er ook verklaarbare oorza ken zijn te noemen voor de armoede van de vakbeweging zoals dr. Van Zuthem deze had geschetst. De heer Borstlap wees er op. dat wanneer de vakbeweging in de afge lopen jaren zich sterk had gecon centreerd op de positie van de werk nemer in de onderneming, andere zaken waarvoor men zich nu ingezet heeft, verwaarloosd zouden zijn. De heer Borstlap wilde niet eens in de i wijzen op wat op loon politiek gebied werd bereikt. Hij vroeg vooral aandacht voor het snel le tempo waarin in Nederland een stelsel van sociale zekerheid is op gebouwd. Helaas zit ook hierin nog een gruwelijk gat, namelijk dat van een verantwoorde invaliditeitsverze kering. Er is een concrete, materiële vloer gelegd voor de werklozen, voor de ouden van dagen en voor de door ongeval ge troffenen. Er is inderdaad nog geen ideaal maatschappij-beeld, kant en klaar. Maar de vakbeweging zal tastend en zoekend, werkend en fouten makend voort moeien gaan. AAN DE RAND Genoemde studieconferentie van het C.N.V. was gewijd aan het vraagstuk van de industrialisatie en de taak van de vakbeweging hierbij. Over dit onder werp werd een forumdiscussie gevoerd, waaraan deelnamen behalve dr. Van Zuthem. prof. dr. G. Kuiper, drs. C. F. Wieringa en drs. P. de Jong. Prof. Kuiper vroeg er aandacht voor, dat op het ogenblik vele belangrijke ge gevens door de vakbeweging niet worden doorgegeven aan de leden. Er zijn be paalde, niet onbelangrijke groepen le den die zelfs niet meer worden bereikt. Dit zijn groepen, die gemakkelijk voor het lidmaatschap bedanken, die aan de rand van de vakbond leven en die ook niet meer de moeite nemen het bonds orgaan te lezen. Collectief zijn deze men sen niet meer te bereiken. Alleen indien individuele leden zich over deze mensen bekommeren, kan deze groep nog bereikt worden. Prof. Kuiper meende ook dat een beter con tact tussen de vakbonden wat de leden administratie betreft zeer op zijn plaats zou zijn. Bij het overgaan van de ene naar de andere bedrijfstak of van de ene naar de andere streek van het land „verdwijnen" nog te veel leden. Prof. Kuiper zag voor het ogenblik het grootste probleem van de vakbewe ging liggen bij het slecht functioneren van de plaatselijke afdeling. De vraag ls thans, hoe kan de vakbeweging ge stalte krijgen binnen ondernemingsver- band. Dit zal zowel een andere menta liteit bij de leden vragen („een zich om elkaar bekommeren") als een struc tuurwijziging van de vakbeweging. BUITEN DE POORT De heer Van Zuthem vroeg zich af. hoe de vakbeweging binnen de onderne ming gestalte kan krijgen. Is dit het ge val indien er een werknemerscommissa ris wordt benoemd? Het is op het ogen blik mode om te spreken over de afwe zigheid van de vakbeweging in de on derneming. De vakbeweging staat bui ten de poort. Maar dit §eldt dan toch Pendelen per vliegboot (Van onze soc.-econ. redactie) Drs. P. de Jong, directeur van het Sociologisch Instituut van de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren op een studieconferentie van het C.N.V. te Utrecht verklaard, dat een aantal ondernemingen in het Waterweg- en IJmond-gebied op het ogenblik de mogelijkheid onderzoekt om in de toekomst dagelijks werknemers per vlieg boot uit andere delen van het land. te halen en 's avonds weer thuis te brengen. Met een helicopter dienst tus sen Middelharnis en de Rotter damse havens is reeds een proef genomen. Op deze wijze voorzien in het tekort aan arbeidskrachten zou aantrekkelijker zijn dan het aan werven van buitenlandse ar beidskrachten. Bovendien kunnen de vele uren die nu tengevolge van het pendelen verloren gaan, bij gebruikmaking van een vlieg boot worden teruggebracht tot hoogstens een half uur. Thans wordt nog nagegaan of de kosten van een dergelijk project aan vaardbaar zijn. De heer P. Tjeerdsma, secre taris van het C.N.V., kon nog meedelen, dat in Frankrijk reeds dagelijks personeel over honder den kilometers naar en van Parijs wordt gevlogen. Er behoeft geen twijfel over te bestaan dat de overpriesters en de oudsten des volks de arrestatie van Jezus goed hebben j voorbereidZe zijn niet van plan geweest zelfs maar enig risico te nemen. Mattheus zegt, dat Judas werd vergezeld door een grote schare, gewapend met zwaarden en met stokken. Zo is nu de wereld, ten voeten uit getekend, in al haar J armzaligheid. Met zwaarden en met stokken. Misschien heeft een van de knechten 's avonds thuis verteld, dat ze met de arrestant niet veel moeite hadden. Hij verzette zich niet eens. i Hij zei alleen zo'n vreemde zin, maar dat zal wel grootspraak zijn geweest. „Of meent gij, dat Ik Mijn Vader niet kan aan roepen en Hij zal Mij terstond meer dan twaalf legioenen engelen terzijde stellen?" (Mattheus 26 :53). Waarom heeft Hij dat dan niet gedaan? Hij heeft de engelen niet tegenover de zwaarden en de stok ken willen stellen omdat Hij de drinkbeker van Zijn Vader had aanvaard. Omdat Hij had gezegd: maar gelijk Gij wilt". Wie bereid is de drinkbeker uit Gods handen aan te nemen zal hem ook tot de laatste druppel moeten leegdrinken. Dat is de consequentie van: Uw wil geschiede". Doch het is een consequentie, die niet leidt tot ondergang, zij voert naar de kroon van de overwinning. De slotconclusie van deze predikanten Is dan ook: „Onze Instemming met veel wat het meerderheidsrapport bevat kan onze fundamentele bezwaren niet weg nemen. Wy achten het boven aange- gevene van wezeniyke betekenis voor een schriftuuriyke verklezingsleer." De vakbeweging staat buiten de Dit minderheidsrapport werd gepubli-1 ganisatie van het werk in het bedrijf, ceerd, omdat het hoofdbestuur van dei buiten de wijze van leiding geven, zij Geref. Bond overwegende bezwaren heeft! bemoeit zich niet met dc verantwoorde- aanzien van de gepubliceerde „Richt-1 lijkheid van dc afzonderlijke werkne- lynen". Ds. J. .Meijer 10 jaar in het ambt Ds. J. Meijer, gereformeerde predi kant (vrijgemaakt) te Oldehove (Gr.), staat 26 maart a.s. veertig jaar in het ambt. De jubilerende predikant, die enkele de aandacht trekkende publica ties op zijn naam heeft staan, heeft van zich doen spreken door de bouw van een aantal kerken. Ds. Meijer is 28 december 1898 te Kampen geboren. Hij studeerde aan de Theologische Hoogeschool te Kampen. Na door de classis Zwolle beroepbaar te zijn verklaard, nam hij uit een 12- tal beroepen dat van Fijnaart aan. Zijn oom, ds. G. Meijer uit Marum, bevestig de hem 26 maart 1922 in het ambt. 6 september 1925 deed de jubilerende pre dikant zijn intrede in de Gereformeerde Kerk van Hoogeveen, welke kerk hij 27 jaar lang diende. In de oorlogsjaren heeft ds. Meijer meer dan eens moeten onderduiken, omdat zijn preken de be zetter niet aanstonden. In april 1945 kwam de vrijmaking in Hoogeveen tot stand. 22 februari 1953 verbond hij zich aan de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) van Oldehove. Ge durende zijn 40-jarige ambtsperiode kwamen onder het herderschap van ds. Meijer de Bentineklaankerk te Hooge veen. de gereformeerde kerk van Pes- se (ressorterend onder Hoogeveen) en de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) te Oldehove tot stand. Tevens bewerk stelligde hij de herbouw van de syna goge te Hoogeveen. die door de Gerefor meerde Kerk (vrijgemaakt) was gekocht. Van de hand van ds. Meijer verscheen onlangs „De engelen in de openbarings geschiedenis". Zijn rubriek „Schriftover denking". die reeds een 15 jaar in de Geref. Kerkbode voor Groningen. Fries land en Drenthe verschijnt, is vooral het noorden van het land bekend. mer In het bedrijf. Op de plaatselijke afdelingen zal de aard van het van het individuele lid besproken ten worden en eventueel zullen de afde lingen met voorstellen naar de directies van de bedrijven moeten gaan, Voorts wordt er op het gebied van scholing en vorming door vakbeweging en onderneming veel te veel langs el kaar heen gewerkt. Hier zou veel meer (Van een onzer redacteuren) Vanmiddag promoveerde de wetenschappelijke hoofdambte naar aan de Vrije Universiteit, de heer M. W. Heslinga, tevens docent in de sociale aardrijks kunde, aan de Rijksuniversiteit in Utrecht tot doctor in de faculteit der letteren. Promotor was prof. dr. A. C. de Vooys. De heer Heslinga schreef een proef schrift getiteld „The Irish Border as a Cultural Divide" (De Ierse grens als culturele scheidslijn). In dit werk houdt hij zich bezig met de vraag in hoeverre het eiland Ierland een afzonderlijke culturele eenheid vormt en in het ver leden heeft gevormd. Daarbij wordt in het bijzonder aandacht besteed aan enerzijds de tegenstellingen tussen de Ierse Republiek en het tot Groot Brit- tanië behorende Noord-Ierland ander zijds aan de betrekkingen tussen de bei de delen van Ierland met Schotland, Wales en Engeland. Het proefschrift toont aan, dat de Britse eilanden in weerwil van de staatkundige tweedeling in vele opzichten een eenheid vormen. De promovendus kon ruim een jaar in Ierland doorbrengen omdat hem daar toe een stipendiaat was geschonken door de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek verf en lak (W.Z.O.). De organisatie heeft ook de uitgave van het proefschrift mogelijk gemaakt. Dat de heer Heslinga, die in Haag woont, zich niet alleen met Ierland bezig heeft gehouden bewijst een aan tal stellingen, die aan de dissertatie E dankdienst in een hoog- en laaggeplaatsten Cóurtaulds lofpsal en bogen zij het Williams stond schijnlijkheid in de ko- hoofd uit dankbaarheid voorste bank en zong de mende weken wel de voor het feit, dat hun on- psalm„Praise my soul pennen van predikan ten en gemeenteleden in beweging brengen. In een oude kerk van Lon- derneming nog onafhan- the King of heaven, to kelijk x feet I tribute bring En daarna deze zong hij: ,JJow thank our God, with de instel- 9 Bij het onderzoek ling" van de Twents-Achterhoekse tex tielarbeidersbevolking ten opzichte van het werk in de textielindustrie (1953 1957) is onvoldoende rekening gehou den met'de verschillen in het woon- milieu en in de kerkelijke gezindte van de betrokken werknemers. 9 Het patroon van de verspreiding der modaliteiten binnen de Nederland se Hervormde Kerk in verschillende plattelandsstreken is vaak in belangrij ke mate beïnvloed door groepsgewij ze overgangen van hervormden naar andere kerkgemeenschappen (in het bijzonder de Gereformeerde Kerken), respectievelijk door het ontbreken van dergelijke overgangen. Hoe groot de behoefte aan parkeer- ruimte in onze binnensteden moge zijn, de bouw van torengarages op plaatsen als het Haagse Buitenhof moet als een grove aantasting van het karakteristiek stedeschoon worden afgekeurd. Beroepingswerk NF-D. HERV. KERK Beroepen te Wemeldinge: B. Zoodsrria te Nieuwdorp. Aangenomen naar Opende (Gr.): J. Haanstra te Heerenveen. Bedankt voor Oldebroek: P. J. Bos te Sprang. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijverdal (derde pred.pl.): G. Hengeveld te Schoonebeek; te Deven ter (vac. T. J. Hagen): S. de Lange te Den Burg (Texel). Aangenomen naar Hilversum (vac. J. Goumare): A. van der Kooij te Woerden, die bedankte voor Zeist (vac. J. Wil- schut) en Amsterdam (vac. G.R. Visser). Benoemd tot evang. pred. te Noord- wolde <Fr.): F. Slomp, a.s. em. pred. te Hoorn, die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN (Vrüg.) Aangenomen naar Holwerd: C. van Kalkeren, miss. pred. met verlof te Hattem. GEZOND GLANZEND HAAR Advertentie Wamnul In het begin den kwamen namelijk de week, na de langste fu- directieleden en het per- siestrijd uit het Britse heart and hands and soneel van Cóurtaulds bedrijfsleven, heeft de voices". Het Te Deum bijeen om een dankdienst I.C.I. haar plannen te houden voor de over- Cóurtaulds op te slo' winning die zij behaald moeten laten varen, hadden in de strijd te gen de fusie met de gro te Imperial Chemical In- dustries, en om het feit personeelsleden van het Perschef te gedenken dat z\j hun hoofdkantoor te Londen Tucker las gedeelten uit zakelijke onafhankelijk- zich naar de St. Vedast, de brief van Paulus aan heid hadden behouden. de kerk van Christopher de Corinthiërs voor. En In een van de vreemd- Wren, die in het hartje toen de dienst ten einde ste diensten, die de oude van Londen temidden was werden de klokken kerk van St. Vedast ooit van de grote moderne beleefd heeft, zongen de kantoorgebouwen staat. (Advertentie) wérd gezongen Cóurtaulds op te slokken volgens was er een preek, waarin de paro chiegeestelijke, Bernard v„. te danken voor Mortlock, sprak over deze zege begaven 150 „bevrijding van angst". Miles Pitts- smakelijk gezond licht verteerbaar Vraag: Hoe kan ik een theevlek verwijderen uit een lichtgrijze wollen vaste vloerbedekking? Antwoord: Een theevlek kan verwij derd worden met citroensap of citroen zuur. opgelost in heet water. Daarna moet u goed uitspoelen. grond en het steengaas komt. Hierop, dus op het steengaas, de bodem opzet ten met een stevige cementlaag en tegelijk de zijkanten meenemen. Niet eerst de gehele bodem opzetten, daar u dan narigheid krijgt met het oog op het afdichten. De nu ontstane vijver Vraag: Hoe kan ik het beste een moet u langzaam laten drogen. Wan- vijvertje maken in mijn tuin. hoe is de samenstelling van de specie en waarmede kan ik b.v. bewapenen? Is het nodig een zg. zak in de bodem aan te brengen? Ik heb mij laten ver tellen dat deze bij vorst niet dicht- het juist een felle drogende wind is. de vijver afdekken met jutezakken. Wanneer u op deze manier de vijver een dag of vier, vijf in de gaten houdt, kunt u op de vijfde of zesde dag de vijver inwassen met een papje de haren er uit en er komen kale plek ken in. De huidjes hebben twee maan den gelegen voordat ik de behande ling begon. Schuilt daar misschien de fout? Zijn ze te droog geworden? Antwoord: Inderdaad moet u daarin de oorzaak zoeken. Het haar is om zo te zeggen dood, althans de wortels, waardoor de levenssappen reeds ver dwenen waren, toen u met de behan deling begon. vriest. Is dat zo? De bovenrand wil ik leen portlandcement afwerken met rode baksteentjes. Antwoord: Drie manieren zijn moge lijk. In de eerste plaats ruberoid ge bruiken. maar dat is een nogal secure bezigheid. U graaft de grond weg op diepte en lengte, stampt de ondergrond dubbelstenen wand en wanden goed aan en brengt een laag ruberoid aan. De banen moeien over elkaar liggen en de naden met mastiek bestreken worden. Dan moet u de opstaande wanden ook dwarslig gend op dc onderlaag aanbrengen en het geheel nog eens met mastiek wa terdicht maken. De zijwanden moet u onder de grond werken en na een paar dagen nog eens met mastiek be werken. Op de warme mastiek moet krabben volgende dag dit herhalen met water glas, verkrijgbaar bij de drogist. Uw vijver is dan gereed. De laatste manier is geheel optrek- kpn van steen en cement. Dan is een te raden. Af smeren na het drogen van de eerste bewerking, hierna nogmaals inwassen en dan is de vijver klaar. Dit is al lerminst een baantje voor een leek, daar het aanmaken van cement en het fjet of 'olie Vraag: Ik heb enkele perebomen m mijn tuin staan, waarvan een een ni ne handpeer. die elk jaar vol mej vrucht zit, maar al spoedig valt bijna alles af, zodat er maar enkele vruch ten tot hun recht komen. Mij is wei geraden een spijker hart te slaan omdat de boom te veel sappen zou bezitten. Zou dat geen ging ei fcehoort NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL u de leislag strooien. Het is een kost bare en tijdrovende geschiedenis en voor de leek niet aan te raden. De tweede manier is: Uitgraven en de bodem aanstampen. Steengaas in de vorm aanbrengen: zijwanden goed aan de onderkant bevestigen met dun ijzerdraad. De zijwanden verstevigen door middel van board of planken. I maar zo, dat dit materiaal tussen de Hoe kan texverf zonder af- nan de gipslaag van een pla- wanden verwijderd worden, b.v. met een chemisch middel? Antwoord: Ons is geen speciaal mid del in de handel bekend om texverf van de gipslaag te verwijderen. Deze verf is n.l. speciaal gemaakt ter be scherming van vrijwel alles tegen in vloeden van buiten. De enige oplossing is ons inziens afkrabben. Maar daar van heeft de gipslaag enorm te lijden. Vraag: Wat is beter voor het sme- binnendeur-scharnieren, gra- „.ie? Is het in beide gevallen stenen vakmanschap nodig de pen uit de scharnier te ha- deze ene niet. dan ligt dit len? soort. Het 1 Antwoord: Grafiet is beter dan olie, daar dit niet alleen langer houdt, maar ook de slijtage beter tegengaat. Het is wel beter de pen eruit te halen, daar u dan beter overal grafiet kunt aan brengen. Maar beslist nodig is dit niet. Vraag: Op welke temperatuur moet het diep invriezen van groente geschie den? Welke groente komt hiervoor in aanmerking? Moet men de groente koken? Zo ja, hoe lang? Wat is Antwoord: Bewaar de spijkers voor nuttiger doeleinden, daar dit absoluut geen zin heeft! andere goed opzetten De tweede door ons genoemde ma nier is het gemakkelijkst en goed koopst. Voor alle constructies is ge duld nodig, vooral voor het vullen met water en daarna inbrengen van flora en fauna. De eerste weken moet men geen planten en vissen in de vijver doen. daar er in portland bestandde len zitten, die eerst moeten uitwerken, daar ze giftig zijn voor vis en plant Vraag: De door u beschreven wijze HH! Ja, 10 prepararen van konijnenvellen de beste verpakking daarvoor? Hetzelf- willen geen Wanneer de andere perebomen voldoende vrucht dragen en "t. dan ligt dit aan het aw..,. misschien een hele slech te drager als bijvoorbeeld de Doyen- né du Cornice, een zeer fijne peer, maar slecht van dragen. Het waar schijnlijkst is evenwel, dat deze peer geen goede bestuiver in de nabijheid heeft staan, daar deze wel kruisbestui ving nodig zal hebben. Daar u niet schrijft van welk ras de peer is, is het ondoenlijk een bestuiver op te geven, aangezien deze voor ieder ras vaak weer anders is. Wanneer u ons schrijft welk ras het is en op welke onder stam. kunnen wij u een beter advies geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2