Geen PvdA-motie tegen de loonaanwijzing KVP wil nader kabinetsberaad Maria en Otto Jelinek wonnen in Praag Geen intrekking van loonaanwijzing Economie en Financiën Marineschepen Oe Thant NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG IS MAART 1962 Bogaers: Hulde voor Roolvink (Van onze parlementaire redactie) De zich moeizaam voortslepende looninterpellatie-Roemers heeft gisteren in de Tweede Kamer geen socialistische motie opgeleverd, ondanks het feit dat minister Veldkamp het verzoek van de interpellant, om de jongste aanwijzing van de regering in te trekken, zonder meer van de hand wees. De heer Roemers zag van een motie af, omdat hij (op goede gronden) een verwerping daarvan door de Kamer vermoedde en omdat „een verworpen motie toch niets kan afdoen aan de werkelijkheid, namelijk dat er op het ogenblik een crisis is in de loonpolitiek". Vandaag wordt de interpellatie voortgezet. moest de regering wel, zij het met de grootst mogelijke tegenzin, het verlossen de woord spreken. De heer Roolvink herinnerde evenals de minister aan de unieke resulaten van het gevoerde beleid. De voorspel ling van de heer Suurhoff, dat het „loonkonijn" steeds kleiner en het „huurkonijn" steeds groter zou worden, is niet bewaai'heid. Het loonkonijn is uit z'n hok gegroeid en het huurkonijn kan wel in een luciferdoosje. Het gaat nu om het behoud van wat bereikt is. De spanningen in de economie nemen toe. Daarom is matiging in de loonontwikke ling vereist, wil men bestedingsbeper king en werkeloosheid voorkomen. De „opstapjes" zijn, als ze al na vier of vijf maanden in de c.a.o. worden inge bouwd, in strijd zoniet met de geest dan toch met de letter van Oud-Wasse naar. Als echter komt vast te staan, dat in 1963 minder gematigd hoeft te worden dan in 1962, bestaat er geen be zwaar tegen openbreking van c.a.o.'s in '62 met het oog op '63. Van de woordvoerders der regerings fracties kwam gisteren alleen de K.V.P. -er Bogaers aan het woord. Hij veroor deelde in scherpe bewoordingen het be leid van het N.V.V. en de loonpolitieke houding van de P.v.d.A. Daarentegen prees hij met grote nadruk het optre den van staatssecretaris Roolvink, Opmerkelijk was echter de medede ling: van de heer Bogaers, dat de K.V.P.-fractie nader beraad in rege ringskring over aanvullende conjunctuur- politieke maatregelen nodig aclit. Dat beraad moet dan gaan over de opportu niteit van de huurverhoging, de drei gende overspanning op de bouwmarkt, de investeringen, en het flnancleel-mo- netaire beleid. De K.V.P. vindt, dat de regering de conjuncturele spanningen wel wat heeft onderschat. Interpellant Roemers, die dinsdag het gedifferentieerde loonbeleid er bijzonder de jongste loonaanwijzing had trachten te kraken, kreeg gistermiddag zowel van minister Veldkamp als staatssecretaris Roolvink de wind voren. De minister zei, dat het betoog van de interpellant de toets redelijke kritiek niet kan doorstaan. Van het verhaal, dat de gedifferentieerde loonvorming het overheidsgezag en gezag van Stichting van de Arbeid vakbeweging zou aantasten, geloofde hij niets. De zwarte loonvorming, de heer Roemers zo bezorgd is, is ken merkend voor een krappe arbeidsmarkt en niet voor welk loonsysteem dan ook. Dat de positie van de arbeidersvakbe weging door de zwarte lonen ei moeilijkt wordt, wilde de minister wel toegeven. Maar, zo voegde hij er scherp aan toe, die moeilijkheden moet niet tegengaan door verbreking juist door intensivèring van het leg tussen arbelds- ondernemersvakbe weging en overheid. De gedachtengang van de heer Roemers is niet nieuw: bestond reeds vóór Oud-Wassenaar toch was en is Oud-Wassenaar v* hem nog aanvaardbaar. „Tussen dit feit en de betogen van de heer Roemers van dinsdag, bestaat voor mij stand die ik met mijn sociaal-politieke denken niet vermag te overbruggen", aldus de minister. Hij plaatste het matigingsakkoord de daarop gevolgde nieuwe aanwijzing tegen de achtergrond van het streven der regering om een herhaling v situatie der jaren 1956 en 1957 te komen. Een te hoog uitschieten van de lonen slaat ten slotte op de werkne mers zelf terug. Het slot is een drasti sche bestedingsbeperking en de rege ring zal er zich tot het uiterste toe zet ten dat zo'n ontwikkeling zich ditmaal niet voordoet. Wanneer de regering verkort vasthoudt aan de loonmatiging en de nu gegeven aanwijzing, doet dat om een waarachtig sociaal beleid te kunnen blijven voeren. De minister gaf nog een enkel gege ven over de zwarte loonvorming. Voor het gehele land bedraagt het percenta ge zwarte lonen 5,4 over 1961. Dit cij fer heeft echter slechts betrekking op een onderzoek naar het loon van 400.000 werknemers (er zijn er 3,5 miljoen) Van een landelijk gemiddelde mag mer dan ook zeker niet spreken. In de Randstad Holland is het meer, in het zuiden ligt 't gelijk met het gemiddelde, in het noorden blijft het er onder. In 1961 werden door de looncontroledienst 352 processen-verbaal wegens betaling van zwarte lonen opgemaakt tegen 500 in 1956. De geldboeten bedroegen 1961 gemiddeld f 1000 tegen f 500 in '56. Persoonlijk Staatssecretaris Roolvink liet z(jn ant woord aan de heer Roemers vooraf gaan door een „persoonlijke opmerking". Hy herinnerde eraan, dat de interpel lant als voorzitter van het N.V.V. langs tegenover de pers had verklaard, dat het overleg over loonakkoord Oud-Wassenaar destijds is geslaagd dat de staatssecretaris toen niet de regering de leiding van het ge sprek had, maar dat het overleg ovei de tussentijdse verhogingen wel misluk te, juist omdat de heer Roolvink toen de regeringsvertegenwoordiging aanvoer de. De staatssecretaris vond dit een per- soonlijke wUzc van discussiëren, waar aan de ethiek vreemd is. De discussie moet zakeiyk zyn en zich verre houden van insinuatie en verdachtmaking. „Ook al heeft de heer Roemers een voorna mere opleiding genoten dan ik, ik zal hem op die weg niet volgen", aldus de staatssecretaris. De interpellant vond deze redenering „te goedkoop" en in ieder geval „bar onzakelijk". „De juistheid van mijn standpunt", zo zei hij, „wordt niet be paald door mijn milieu en opleiding". Hij vond het een bedenkelijke gewoonte dat bewindslieden zich tegenwoordig persoonlijk getroffen voelen als men over hun beleid een oordeel velt. De recente situatie op loonpolitiek ge bied vond staatssecretaris Roolvink ern stig. Want ernstig Is het besluit van het N.V.V. zich te distantiëren van de jongste loonaanwijzing, een besluit dat beslist niet ten goede komt aan het overheidsgezag, waarvoor de heer Roe mers mede op de bres zegt te staan. Wat de aanwijzing op zichzelf betreft: de Stichting van de Arbeid heeft, vol gens de staatssecretaris, er zelf om ge smeekt, nadat het overleg volkomen was vastgelopen. Het is al te goedkoop wanneer de heer Roemers zegt, dat het kabinet de zaak aan de Stichting en aan het College van Rijksbemid- delaars had moeten overlaten. Het. col lege moest houvast hebben in de vorm van een aanwijziging; het is geen doen met verdeelde adviezen van dc Stichting rekening te houden. Omdat in het geval van de „opstapjes" geen een stemmigheid in de Stichting bestond, Teleurstellend „Het antwoord van de staatssecretaris was technisch bekwaam, maar dat van de minister politiek teleurstellend", zo zei interpellant Roemers in zijn re pliek. Tegenover de opmerking van dt heer Roolvink, dat de Stichting van d« Arbeid om aanwijzing heeft stelde de heer Roemers dait eerste zitter van $e Stichting gesmeekt heeft géén aanwijzing te geven. Spreker vond, dat minister Veldkamp om dc kernpunten van zijn betoog heengelopen. Hij had uit 's ministère rede begrepen, dat de regering tegen zwarte lonen niet zo erg veel kan doen, en daaruit trok hij de conclusie: minister beschikt over een brandweer die niet kan spuiten op het moment dat de brand uitbreekt". De reden waarom de interpellant geen motie wilde indienen was in de eerste plaats, dat, naar hij zei, het instituut van de motie in de Tweede Kamer be zig is te devalueren. Aangenomen ties worden niet uitgevoerd (zie amb tenarensalarissen en woningbouwbeleid) verworpen moties worden binnen vieren twintig uur uitgevoerd. De voornaamste reden is echter, dat „regering mer de werkelijkheid wel niet willen zien (en dat de motie dus zal worden verworpen), maar dat desondanks ons land een loonpolitieke crisis bestaat, en dat een verworpen motie geen wij ziging in kan brengen". Hulde voor Roolvink K.V.P.-woordvoerders drs. Bogaers bracht nadrukkeiyk hulde aan staatsse cretaris Roolvink. „Myn fractie", hy, „heeft grote waardering v wijze, waarop de staatssecretaris tydens dc afwezigheid van minister Veldkamp by de moeiiykheden is opgetreden. De kwalificatie van de heer Roemers het adres van de heer Roolvink wyzen wy met verontwaardiging af. De staats secretaris heeft aich by de uitoefening zyn schier onmenseiyke taak waardig vertegenwoordiger van de bes te tradities der Anti-Revolutionaire Par ty getoond en daarvoor brengen wy hem dank". De heer Bogaers zei dat zijn fractie ït zeer betreurt dat de Stichting de Arbeid niet voldoende verantwoorde lijkheidszin heeft weten op te brengen ;en nieuwe aanwijzing te voorko- Onder die omstandigheid kón de regering die aanwijzing eenvoudig niet achterwege laten. Ernstig bezorgd is de K.V.P.-fractie over de ondemocrati sche tendenzen, die het besluit van N.V.V. om zich niet aan de aanwijzing te storen kenmerken. De door dit ver bond via pers, radio en t.v. gevoerde acties zijn de slechtst denkbare midde len ter bestrijding van zwarte loonvor ming. De houding van de socialistische organisaties die wettige overheidsbeslui ten naast zich neerleggen, kan tot ge volg hebben, dat een evenwichtig loon- prijsbeleid niet meer is te voeren. De socialistische aanval op het wel- vaartsbeleid van het kabinet-De Quay kan ertoe leiden, dat dit beleid op ge voelige wijze wordt omgebogen, tot schade van de welvaart, de werkne mers en de werkgelegenheid. De heer Bogaers erkende, dat on danks de zeer goede resultaten het gedifferentieerde loonsysteem niet op alle punten aan de gestelde verwach tingen heeft voldaan, Maar de socialis ten hebben niet het recht het loonsy steem te karakteriseren als onhoudbaar en praktisch onuitvoerbaar, omdat juist zij er voor hebben gezorgd dat dit sy steem de vorm heeft die het heeft. Wat er de afgelopen weken is gebeurd, brengt het vormen van een nieuw loon systeem ernstig in gevaar. Zorg voor Bestuur P.S.P. Het hestuur van de Pacifistisch Socia listische Partij, afdeling Leiden, is als volgt samengesteldA. J. Bruggeman, R. E. Frans, seer,; W. P. Meyers, penningm. Zwemwedstrijden Uitslagen zwemwedstrijden in hei' Spaarderebad te Gouda. DKD is De Klei- Does uit Leiderdorp. AZC de Alphen- zwemclub. 5 m vlinderslag, meisjes: 1. D. Hey, Gouwe 18.8 2. W. Goedhart, AZC 19.8; L. Volwater, DKD 21.- >0 m vrije slag, jongens: 1. D. van Buren, DKD 31.-; 2. J. Sol. Gouwe, 32.5; F. Laman, DKD 33.-. K) m vlinderslag, dames: 1. M. Hage, Boskoop, 40.4; 2. H. Boonstoppel, Gou- t, 43.5; 3. M. Seppen. AZC, 44.-. i0 m vlinderslag, heren: 1. C. Colpa, DKD, 33.5; 2. N. Geers, Boskoop, 35.-; 3. H. Vergouw, AZC, 44.-. m vrye slag. meisjes: 1. D. Velis, AZC. 36.5; 2. D. Hey, Gouwe. 38.9; 3. E. de Haag, Gouwe, 39.-. m vlinderslag, jongens: J. D. van Buren, DKD, 16.5; 2. F Laman, DKD, 17.2; 3. J. Sol, Gouwe. 19.-. m vrije slag, dames: 1. M. Seppen, AZC, 35.9; 2. M. Hage, Boskoop, 36.2; 3. H. Boonstoppel, Gouwe, 36.6. 50 m vrije slag heren: 1. H. Vergouw, AZC, 30.8; 2. H. Bosch, Gouwe, 33.7; 3 H. de Vogel. AZC, 33.8. 100 m vrije slag, heren: 1. G. Leeden, Gouwe, 1.6.3; 2. M. Diehl, DKD, 1.7.-; 3. N, Geers, Boskoop, 1,10.4. 5x50 m vrije slag, meisjes: 1. AZC 3,12.3; 2. DKD 3.29.6; 3. Gouwe 3.32.9. 5x50 m vrije slag, jongens: 1. DKD 2.57.-; 2. Gouwe 3,0.4; 3. AZC 3.1.5. 3x50 m wisselslag estafette dames: 1, Gouwe 2.4.5; 2. Boskoop 2.9.8. 3x50 m wisselslag estafette heren: 1. DKD 1.50.5; 2/3. Gouwe en AZC 1.52.6. Sanovite Hoge voedingswaarde, regelt de spijsvertering, bestrijdt „overwicht". Smakelijk! Eet dagelijks enkele Sanovietjes voor Uw gezondheid! Canada won fors van Noorwegen met 14-1 Met wrok over de nederlaag van maan dag tegen Zweden heeft de Canadese ploeg op de wereldkampioenschappen Üshockey gisteren willen tonen wat waard is: met 141 werd Noorwegen van het ys geveegd. De Amerikanen wonnen gemakkelijk van Engeland (12—5) en de drie kop lopers Zweden, Canada en de VS hebben daarmee duidelijk het kwaliteitsverschil tot uiting gebracht met de overige vijf ploegen in de kampioenspoule. In groep B heeft Japan vrijwel zeker beslag gelegd op de eerste plaats door een forse 73 overwinning op Oosten rijk. Nederland bezet de vierde plaats achter Japan, Oostenrijk, Frankrijk. Groep A: CanadaNoorwegen 141, Ver. StatenEngeland 125. Finland- Zwitserland 74. Groep B: JapanOostenrijk 73. Groep A (kampioensgroep): Zweien 4 4 0 0 8 36 Canada 5 4 0 1 8 40— 9 Ver. Staten 5 4 0 1 8 41—16 Noorwegen 5 3 0 2 6 2839 West-DuitsL 4 1 0 3 2 17—22 Finland 5 1 0 4 2 18—37 Zwitserland 5 1 0 4 2 19—41 Gr.-Brittannië .5 1 0 4 2 17—44 Groep B: Japan 3 3 0 0 6 3013 Oostenrijk 3 2 0 1 4 328 Frankrijk 3 2 0 1 4 28—13 Holland 3 2 0 1 4 16—20 Denemarken 2 0 0 2 0 616 Australië 4 0 0 4 0 7—49 Zilvereii-moleiitoernooi L.F.C. Heit traditionele zilveren-molenitoer- nooi van de „kanaries" zal dit jaar in het teken staan van de tegenstelling zat e rda g-zondag vo e tbal. De deelnemende verenigingen zijn: Foreholte, L.F.C., Lugdunum, Noordwijk, Quick Boys, Rijnsburgse Boys, Wasse naar en het Rotterdamse Zwart Wit ,28. De wedstrijden worden ook nu wee op woensdagavond gespeeld en het ligt in de bedoeling de eerste wedstrijd op woensdag 28 maant te laten spelen. De wedstrijdloting zal a.s. maandag op nog nader te bepalen plaats worden ge houden. Strijd wereldtitels kunstrijden ontbrand Met de grootste triomf van hun leven hebben de negentienjarige Maria en de eenentwintig jaar oude Otto Jelinek uit Canada in hun geboorte stad Praag hun amateurcarrièrc afgesloten. In het met bijna 19.000 toe schouwers tot de laatste plaats gevulde nieuwe sportpaleis van de Tsjechische hoofdstad zijn zij onder donderende toejuichingen van hun vroegere landgenoten en van de gehele internationale schaatswereld die daar verzameld is, gekroond tot wereldkampioen in het paarrijden. Het was het hoogtepunt van een emotievolle avond, waarin ook hot drama tische element niet ontbrak. En dat drama was ongekend. Regering moest wel ingrijpen (Van onze parlementsredactie) "V/TWISTER Veldkamp (sociale -LAI- ken) is niet bereid de jongste loonaanwijzing van de regering in te trekken. Hij acht deze niet in strijd met het akkoord van Oud-Wasse naar. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op de vragen, die de socialist Roemers gisteren bij zijn interpellatie had ge steld (zie elders in dit blad). Dr. Veldkamp betreurde dat het tot een nieuwe aanwijzing moest ko men, maar de regering moest wel ingrijpen, omdat men de bescheiden matiging van Oud-Wassenaar zover heeft willen matigen, dat er in de praktijk weinig of niets van blijft. Onder de huidige economische omstandigheden is dat niet aan vaardbaar Minister Veldkamp herinnerde aan, dat het de regering met het oog op de economische situatie aangenaam zou zyn geweest als op Oud-Wassenaar tot een verdergaande matiging zou zijr besloten. De feitelijke ontwikkeling se dertdien heeft haar in het gelijk gesteld. De nieuwste gegevens wijzen erop, dat de stijging van de arbeldsproduktivitelt beneden de raming van 2 pet zal blij- dat de stijging van de loonsom bo de raming zal uitkomen en dat dien tengevolge ook 1962 een voortzetting te zien zal geven van de ontwikkeling der laatste jaren ten aanzien van de stijging der arbeidskosten. Het ging en gaat de regering niet om de formule van Oud-Wassenaar zelf, om hot dóél dat met de matigings formule werd nagestreefd. Haar oog merk was, dat de gehele loonpolitiek in de naaste toekomst in bedrijfstak en onderneming gevoerd zou moeten wor den in de geest van de afspraken m Oud-Wassenaar. De afspraak, dat overigens de spelre- ;ls voor de loonpolitiek gehandhaafd dienden te blijven, moet niet worden op gevat als een verruiming van de spel regels, maar als een beperking en pre cisering. Uitvoering van de loonpolitiek in de geest van Oud-Wassenaar bete kent, dat alle spelregels gevoegd moe ten worden naar de matiging die in Oud- Wassenaar werd voorzien, en dat be tekent niet dat men naast die matiging in het verleden toegepaste spelregels zodanig moet gebruiken, dat er in feite van de matiging niet veel terecht komt. Of dat nu gebeurt door het „te rugploegen" met ruimte van 1963 naar 1962 dan wel op een andere wijze, doet volstrekt niet térzake. De gehele „op- stapjes"-kwestie beschouwde de minis ter dan ook veel meer als een symptoom dan als het wezen van de zaak. De minister was het met de heer Roe iers eens, dat dc zwarte loonvorming en de daaruit resulterende discrepantie tussen officiële loonvoorschriftcn en praktische loonontwikkeling, een betreu renswaardig verschynsel is. Het Is ech ter beslist niet inherent aan de gediffe rentieerde loonvorming, doeh eenvoudig een symptoom van een gespannen ar beidsmarkt. De minister gaf uiting aan zyn misnoegen, dat In deze gespannen situatie, terwyi overeenstemming bestaat over matiging van de loonvorming, indi viduele ondernemers menen dat hun on- dernemingsbelang boven het algemeen belang gaat. Dat dit kwaiyke gevolgen heeft voor het gezag van de betrokken ondernemersorganisaties en dat de werk nemersorganisaties er door In moeiiyk heden worden gebracht, wilde de minis ter de heer Roemers gaarne toegeven- „Wanneer dan bovendien centrale or ganisaties hetzij van werkgevers hetzü van werknemers die weg op gaan. dan laat ik", aldus de minister, „het aan het oordeel van de Kamer over, wat er van hun gezag overblUft Maar dat de over heid, die niet aflaat met kracht te Uve- ren voor handhaving van de bestaande loonvoorschriftcn en aan de officiële ad viescollege advies heeft gevraagd ovei een wensehjke wijziging van de bestaan de voorschriften, haar gezag op het spel zet, vermag ik niet in te zien". Evenmin zag hij in, dat zoals de heer Roemers had gesteld de discre pantie tussen loonvoorschrlften en prak tische loonontwikkeling een belemme ring zou opleveren voor overgang naai een ander loonsysteem. Hij had er ove rigens geen bezwaar tegen by de S.EJS. aan te dringen op een spoedige beant woording van de adviesaanvrage over de nieuwe loonpolitieke spelregels. Terugkomend op de jongste aanwijzing („een nadere precisering van de spel regels, met name van die van het ak koord van Oud-Wassenaar") zei de mi nister, dat in punt 2 daarvan niet is bepaald, dat de matiging van de loon vorming ook in 1963 zal voortgaan. De regering zal hierover in de loop van dit jaar overleg met het bedrijfsleven ple gen. De minister waarschuwde evenwel, dat ..het van een onverantwoord opti misme zou getuigen indien ©r reeds thans op zou worden gespeculeerd dat met het einde van dit jaar ook dw overeen gekomen matiging een einde neemt". Andere vragen van de heer Roemers beantwoordend zei de minister, dat het thans geldende produkitiviteitscriterium bepaald niet feilloos ls. maar dat het In het totaal van de spelregels evenmin onhoudbaar is te noemen, mits men maar de boog niet te/strak wil spannen. Aan de vruohten (de vele reële loons verhogingen enz.) kent men trouwens de boom (het produktivlteltscriterium en die vruchten mogen er best zijn! De index van de regelingslonen is sedert medio 1959 gestegen met 25 punten, wat een stijging met 19 pet. betekent. De in dex van de loonsom per werknemer steeg van 1959 op 1961 met bijna 15 pet., terwijl daartegenover de index van de kosten van levensonderhoud aanmerke- lijk geringer omhoog is gegaan. Het werknemersaandeel in het nationale in komen bedroeg in 1959 67,5 pet., in 1961 69,9 pot., terwijl voor 1962 een verdere stijging wordt voorzien tot 70,5 pet. Deze ontwikkeling geeft aanleiding tot vreugde, maar maant ook tot voor zichtigheid. „Het gaat", aldus de minis ter, „er nu allereerst om te behouden hetgeen bereikt is, en indien iets onhoud baar zou worden, dan zou het wel een situatie zijn, waarin de regering aan de loonontwikkeling de vrije loop zou la ten". Met klem zei de minister voorts, dat pas nadat i.v.m. de conjunctuur allerlei andere matigende maatregelen waren genomen, ook besloten is in de loonontwikkeling in te grijpen. Het Duitse paar Marika Kilius-Hans Jürgen Baumler. dat twee weken geleden in Genève voor de vierde achtereenvol gende maal Europees kampioen werd is slechts anderhalve minuut op het ijs ge weest. Zij begonnen met enkele specta culaire sprongen, maar bij inspring tot een pirouette raakten zij elkaar met de schaatsen en kwamen te vallen. Weliswaar stonden zij direct op om hun kuer voort te zetten maar na enkele ogenblikken gaven zij volkomen illusioneerd op. Een van de favoriete paren voor de titel was hiermee uitge schakeld. Het tweede Duitse paar Mar garet Goebl-Franz Ningel was niet sterk genoeg om het Russische echtpaar Lud- milla Belusova-Oleg Protopopof van dc tweede plaats te verdringen. Zy moesten genoegen nemen met de derde plaats. Ere-saluut Ruim 18.000 Tsjechen klapten, juich ten en stonden daarbij op de banken het tot de nok gevulde sportpaleis Praag, toen de Jelineks op het ereplat- form stonden. Sommigen lieten de tranen de vrije loop. Het werd een ongekende ovatie voor twee jonge mer Tsjechen van geboorte, die beneden op het ijs op het rode ereplatform als wereldkampioenen in het paarrijden de hoogste plaats hadden ingenomen. Het was ook het demonstratieve saluut van een dankbaar publiek de 19-jarige Maria en de 21-jarige Otto, wier wieg in Praag heeft gestaan, die zestien jaar geleden als jonge kinde ren met hun ouders naar Canada uit weken, De Tsjechen waren blij de Jelineks weer terug te zien en zij waren dol van vreugde dat de sympathieke Maria en Otto hun sportcarrière in Praag afsloten met een wereldtitel. Heren Tevoren waren gisteren overdag in tien uren van uiterlUk weinig spectaculaire strijd de eerste verplichte figuren der heren verreden. Er was echter een fel gevecht ontbrand tussen de matadoren van het ys, de Europese kampioen Alain Calniat uit FrankrOk, de Canadese en Noordamerikaanse kampioen Donald Jackson en de Tsjech Karol Divin. Enkele duizenden toeschouwers heb ben hun landgenoot Karol Divin, de 25- jarige Praagse student, dlo in 1958 en 1959 de Europese titel behaalde, vanaf het eerste figuur, de voorwaarts gereden tegenkering, de leiding op zijn naaste rivalen zien nenjen. Na twee figuren had hij een voorsprong van 9,6 punt op de 21-jarige Jackson en van 20 punten op Alain Calmat. Óp enige afstand volgden toen al de Canadees McPherson Westduitser Manfred Sehnelldorfer, mer drie van de Europese kampioen schappen in Genève. Toen kwam Jackson met een in voor- treffeiyke balans uitgevoerde keuring voor de dag, waarmee hij Divin met 6, punt de loef afstak en 11 punten meer toegekend kreeg dan Calmat. Daarmee het verschil tot 3,1 pt gereduceerd. Het voor Jackson voorspelde wereldkam pioenschap was weer wat dichter binnen het bereik gekomen van de kleine don kere Canadees, die de faam heeft één der beste kuer-rijders uit de kunstrijhis- torie te zijn. Al heel hard kwam de klap aan in het vierde figuur van de zes, de vooral als symmetrische figuur zo lastige slan- genboog tegen drie. De ijskoude, volle dig beheerste Divin reed het figuur met een onnavolgbare precisie, hetgeen hem driemaal het cijfer 5 en tweemaal eer 5,2 opleverde, hoge cijfer» voor ver plichte figuren. O, dwaze sport Het totaal voor dit figuur was vooi Divin 220. Donald Jackson leek geïm poneerd door de zekerheid waarmee Divin zijn gave sporen in de ijsvloer had getrokken. Hij moest zich met i gemiddelde van 4.1 tevreden stellen dat leverde slechts een totaal van 187,5 op. De Canadees plaatste zich in de uitslag van deze figuur als zesde, Ook McPherson, de Amerikaan Monty Hoyt, Sehnelldorfer en Calmat reden de slan- genboog met grotere accuratesse. In de onderlinge verhoudingen kwa men weliswaar in de kop geen deringen in de rtyigorde, maar d ■prong van Divin op Jackson werd tot 36,6 pt vergroot en op Calmat tot 55 hele punten. Monty Hoyt, die in zyn tweede figuur door één der juryleden opvallend laag was gewaardeerd, dat de hoofdscheidsrechter de arbiter rekening en verantwoording vroeg (waarby o dwaze sport bleek dat deze een verkeerd figuur had bekeken), had zich wat omboog gewerkt tot dc Dividendvoorstellen Philips stilt pijnen Tricotbest zal 7 (vorig jaar 9) pet dl- aidend voorstellen. Mendes Gans stelt 8 (8) pet dividend nor. Provisie, interest, arbitrage en deelnemingen brachten 1.01 (0,95) mil joen op en de winst na ƒ953.264 (797.921) salarissen, onkosten, reserveringen en voorzieningen bedroeg 159.000 '158.000). De zaken breidden zich geleidelijk uit en het revaluatieverlies was beperkt. Het werd ten laste van de winst- en verlies rekening gebracht. P. F. van Vllsslngen en Co's Katoen- fabrieken stelt 18 (20) pet dividend voor op gewone en 9 (9) pet op preferente aandelen, waarvan 6 pet en 9 pet inte- im is uitgekeerd. Emissie P.G.E.M. niet geslaagd By de inschrijving op 7 miljoen 4 pet obligaties N.V. Provinciale Geldersche Electrjclteits-Mij. 99 pet is niet het ge hele bedrag geplaatst. De totale lening Ls 10 min., waarvan 3 min. reeds op inschxij vingsvoorwaarden was geplaatst bij tandarts Holland-Canada, maandblad van de Ne- derlands-Canadese kamer van koophan del meldt dat Philips Electronics Ine, thans een van de grootste ondernemingen m Canada geworden is, die zich uitslui tend bezig houden met vervaardiging van elektronische produkten. Een van de nieuwste voortbrengselen ls de slnalgenic. een toestel, dat dient om de pijn bij be handeling door de tandarts te verzachten door geluld. De handel tussen de Euromarktlan- den is in vier jaren met 73 pet of bijna ƒ18 miljard toegenomen tot ƒ43,2 mil jard. Het tekort van Groot-Britanniës handel met de Euromarkt is van 720 miljoen in 1960 gedaald tot ƒ216 min. in 1961. De Britse uitvoer naar de Euro- markt steeg in 1961 14 pet, de invoer 3 pet. Berghuizer Papierfabriek: Voor de voorgestelde stautenwyziging was het quorum niet aanwezig, zodat een tweede vergadering op 2 april nodig is. zesde plaats, maar evenals Schclldorfer en McPherson speelt hy in dit kam pioenschap slechts een byrol. Militair voetbal Nederland versloeg Luxemburg: 1-0 Het Ncd. militaire elftal heeft woens dagavond op het PSV-terrein in Eind hoven een 10 overwinning behaald op Luxemburg. Het enige doelpunt werd in de eerste helft gescoord door midden voor Visschers (NAC). Ondanks het harde, gladde veld kwa men de Ned. voorwaartoen vaak tot bij zonder vlotte combinaties. De afwerking van de kansen kostte echter vrijwel steeds te veel tijd. Slechts één enkele maal werd een bal direct ingeschoten. Daarvoor zorgde middenvoor Visschers in de zevende minuut. Onbarmhartig joeg hij een kniehoge pass van Weber achter doelman Rudd Hoffmann (10). Voor rust zijn de Luxemburgers nau welijks gevaarlijk geweest. Slechts in de eerste minuten kwamen zy enkele malen dicht bij doelman Van der Merwe. Ook na rust konden de Luxemburgers zich nauwelijks kansen scheppen. Voor het doel van Hoffmann ontstonden daar entegen gevaarlijke situaties, doch doel punten bleven uit. Een wanhopig Luxem burgs slotoffensief volgde nog, doch verder dan een bal tegen de paal kwa- en ook de gasten niet De stand luidt: Nederland 3 2 1 0 5 5—2 Egypte 2 1 0 1 2 6—5 Luxemburg 3 0 1 2 1 37 Blauw Wit won van Zwitsers elftal De Amsterdamse eredivisieclub Blauw Wit heeft woensdagavond in Bern met •0 gewonnen van het voorlopig Zwit- se A-elftal. De rust ging in met een 10 voorsprong voor Blauw Wit dank een doelpunt dat rechtsbuiten Mul tien minuten scoorde. Vyf minuten de hervatting benutte Koeman een misverstand In de Zwitserse verdediging (02) cn even later bracht linksbuiten Clement de stand op 03. Ook de Zwitserse B-selectie die woens dagavond, eveneens in het stadion van Bern aantrad, kon niet tot doelpunten komen. Tegen de Franse club Racing Straatsburg speelden de Zwitsers met 0—0 gelijk. Engels voetbal Woensdagavond zyn de replays ge speeld voor de kwartfinales van de stryd om de FA-cup. Fulham dat met 1—0 zegevierde over Blackburn Rovers ontmoet in de halve finale Burnley. Tottenham Hotspur krijgt in de halve eindstrijd Manchester United, dat"Preston North End met 21 de baas bleef, als tegenstander. De halve finales worden 31 maart op nog nader aan te wijzen neutrale terrei nen gespeeld. Voor de Engelse league werden woens dagavond gespeeld: Eerste divisie: Aston VillaWest Bromwich Albion 10; Car diff CityBurnley 11; Sheffield United Everton 11; Tottenham Hotspur Ipswich Town 13. Tweede divisie: SunderlandCharlton Athletic 41. Voetbal Het Italiaanse voetbalelftal, dat in mei uitkomt in de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap. heeft woensdag in het San Siro- stadion te Milaan een oefenwedstrijd tegen de Europese bekerhouder Benfica, met 41 gewonnen. Bij rust leidden de Italianen met 1—0. (Vervolg van pagina 1) reiding van militaire maatregelen door Indonesië, op Nieuw-Guinea een situatie zou kunnen voordoen, die de regering zou nopen tot het treffen van extra militaire voorzieningen ter beveiliging van de bevolking. Dergelijke voorzienin gen zouden ook nodig zijn in geval van onrustbarende binnenlandse ontwikkelin gen in N. Guinea. De gezamenlijke be manning van de vier schepen die met name bij een eventuele evacuatie van Nederlandse burgers hoogst belang rijke diensten zouden kunnen bewijzen telt ongeveer 700 koppen. Van de vlagvertoonrcis en het naamste doel daarvan heeft de regering gistermorgen mondeling de Tweede-Ka mercommissies van buitenlandse zaken en defensie „in het diepste geheim" in kennis gesteld. Voor geheimhouding be stond echter op dat moment niet veel reden meer, want het nieuws was te- al door een der meest gelezen bladen, nl. de New York Times, reldkundig gemaakt De Kamercommissies hadden gisteren ?n gesprek van ongeveer twee uur met de ministers De Quay, Luns en Visser en de staatssecretarissen Calmeyer De Jong. De bewindslieden zouden de commissie-leden praktisch volledig heb ben geïnformeerd omtrent dc door de regering te volgen gedragslijn inzake N. Guinea. In P.v.d.A.-kring heerst wel ontstemming over de aangekondigde vlagvcrtoonreis, maar de socialistische Kamerleden schynen toch niet van plan de kwestie in het openbaar aan de orde te stellen. Ook overigens zou sedert gisteren bij de socialisten het besef zijn gegroeid, dat een openbaar parle mentair debat over het N. Guinca-be- leid op dit ogenblik niet opportuun is u het geheim voor overleg met Indo- esië voor de deur staat. Naar verluidt zou dit overleg reeds volgende week aanvangen. De plaats is nog niet bekend, evenmin de namen van de gesprekspartners. Wel worden bij herhaling dc namen van dr. Van Royen en de heer Malik, Indonesisch ambassadeur in Moskou, genoemd. (Vervolg van pagina 1) Sukarno Volgens de Indonesische minister van buitenlandse aaken Subandrio 'heeft Su karno bij de aanvaarding van voorbe sprekingen met Nederland nog gezegd: .Als de Nederlanders het bestuur" (over westelijk Nieuw-Guinea) „aan Indonesië overdragen, kunnen wij de veiligheid van de Nederlandse burgers waarborgen en de verzekering geven dat de vrede in het gehele gebied bewaard zal blij ven. Wij (hebben voldoende ervaring om de vrede en veiligheid in dat gebied te verzekeren. Onze strijdleraohten zijn vol komen in staat aan alle gebeurlijkheden het hoofd te bieden, die zidh door de schuld van de iniwonens kunnen voor- Bespreking De commandant van de „bevrUdings- operaties voor West-Irian", generaal- majoor Suharto, is woensdag te Djakarta aangekomen om verslag uit te brengen over de voorbereidingen, die in Oost- Indoneslë worden genomen met betrek king tot een mogelyke aanval op weste- lyk Nieuw-Guinea. In militaire kringen verneemt men dat de aankomst van Su harto te Djakarta verband houdt met het bezoek, dat de minister van verde diging, generaal Nasution, binnenkort aan Oost-Indoneslë zal brengen. Volgens de Indonesische radio heeft de minister van imaintieme verbindingen, Atoduü Mutalib, woensdagmorgen ver klaard dat binnenkort veertien door In donesië bestelde schepen zullen aanko men, waarvan tien uit Zuid-Slavië en vier uit Polen. Hatta overlegde met Nederlanders De voormalige vice-president van Indonesië dr. Mohammad Hatta, heeft te Bonn een gesprek gehad met Ne derlandse correspondenten en redac teuren van Nederlandse bladen in te genwoordigheid van de Indonesische ambassadeur, dr Lukman Hakim Ilij vertelde, dat hij in Europa met Ne derlanders van gedachten had gewis seld over Nieuw-Guinea, o.a. te We- met de heer Alfred Mozcr, ka binetchef van dr. S. L. Mansholt. de vice-voorzittcr van de Euromarkt- commissie. Hij ontkende echter dat hij in opdracht van Sukarno handelde en zcldc dat zijn gesprekken een niet- officieel karakter droegen. Hatta antwoordde niet rechtstreeks Hij verzocht de Nederlandse regering „een wezenlijke stap" te doen in de richting van een oplosing en vertelde dat Nederland tot dusverre steeds Hechts kleine stap na de andere zou hebben gedaan. Volgens hem behoeft Nederland slechts „Irrationele herinne ringen aan een oude oude koloniale glorie" te overwinnen om tot een over eenkomst met Indonesië te kómen. Hij herhaalde, dat Nederland de soevereini teit even goed aan Indonesië als aan de V.N. zou kunnen overdragen en dat dit zelfs logischer zou zijn„Wy zouden graag tot besprekingen komen en ook de Nederlanders, die ik gesproken heb, streven naar een oplosing van het pro bleem door spoedige onderhandelingen", zeidc hij. Volgens Hatta zou Indonesië herhaal delijk getracht hebben contact met de Nederlandse regering aan te knopen, doch deze pogingen zouden zijn af ge- In antwoord op een vraag of de Pa poea's ineen Indonesiche onderhande lingsorganisatie vertegenwoordigd kun nen zijn, zeide hy het beter te achten als eerst de twee regeingen elkaar spre ken. Er bestonden z.l. echter geen prin cipiële bezwaren. In elk geval zou men rekening moeten houden met de verlan gens van de Papoea's. Na een oplossing inzake Nieuw- Guinea zou Indonesië een neutrallsti- sche buitenlandse koers volgen, die ze kere overeenkomsten met die van India zou vertonen. op de vraag hoe lang Indonesië nog op een vreedzame oplossing zou wach ten. Hoe lang Indonesië zou kunnen wachten zou van Nederland afhangen. Hoe langer de Nederlanders wachten, des te groter zou de spanning in Indo nesië worden, zeide hij, doch sprak tegen dat ndonesië een tijdsgrens ge steld. ,.Wij zullen wachten", zeide hij. Hij zei dat het „jaren" zou kunnen duren voordat dergelijke besprekin gen worden gehouden. Hij zeide dat Nieuw-Guinea voor Ne derland een „prestlge-kwestle" geworden was. Hy verwachtte dat Nieuw-Guinea een overdracht een provincie van Indonesië zou worden. Volgens hem be stonden er tussen Indonesië en Nieuw- Guinea nauwe geestelijke banden en hij noemde het niet te scheiden gebied. In antwoord op vragen van Neder landse correspondenten gaf hij toe dat de huidige economische toestand van Indonesië „niet te best is". Alles hangt nu volgens hem af van een oplossing inzake Nieuw-Guinea en eerder kan de toestand niet normaal worden. Dr. Hatta zou heden naar Zwitser land vertrekken en vandaar naar Italië reizen, waarna hy nog India zal be- Kampioen lierenkappeii De 15-jarige Bart Plu to Lelden heeft bij de in Den Haag gehouden junioren competitie om het kampioenschap van Nederland herenkappen dc eerste prijs gewonnen. Voetbal Het Franse militaire elftal heeft woensdagavond in het Pare des Princes te Parijs, in een wedstrijd voor het intergcallieerd voetbalkampioen schap een 5—1 zege behaald op België. Bij rust leidden de Fransen reeds met 2—1. Voetbal Het team van Rode Ster heeft woensdagavond te Belgrado een 5—0 zege benaald op FC Barcelona. Het was de tweede wedstrijd tussen beide teams voor de kwartfinales van het toer nooi van de Jaafbeursstedcn. Bij rust leidde Rode Ster met 1—0. Aangezien de eerste wedstrijd een 2—1 zege voor dr. Spanjaarden heeft opgeleverd gaat Rode Ster. dank zy betere doclcijfers, over naar de halve finales. Paardesport De Nederlandse ruiter Anton Ebben is woensdagavond met zyn paard Easter Parade negende geworden in een Internationaal springconcours te Dortmund De Duitser Alwin Schocke- moehlc zegevierde met Amatac.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9