m X13 Commandant kent vissenstemmen Niet geslaagd debuut van Haitink als operadirigent Filmapparatuur even belangrijk als koffie platenspelers p,5er-9 Kritiek op eenzijdige politieke propaganda Mosarts Don Giovanni niet uit de verf kwam NE slaap op EPEDA NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1962 Landing op vliegkampschip een sensatie (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Aan boord van U.S.S. Wasp, dinsdagavond. /"\P het Amerikaanse vliegkampschip Wasp was het vanavond feest. Men vierde het feit van de 14.000ste catapultstart sinds het zich op het vliegdek bevindende, dubbele slingermechanismc in 1951 in gebruik ge nomen werd. In het voorschip zaten de niet bij de catapult betrokken officieren naar een film te kijken. Het was stampvol in het zaaltje, want Jules Vernes' „Reis om de wereld in 80 dagen" werd gedraaid. Een recente, driedubbele wereldreis van astronaut Glenn in minder dan vijf uur ver mocht de aantrekkingskracht van de rolprent blijkbaar niet te temperen. Waarom is Task Group Bravo, zoals I wel het vloobeskader heet, waartoe de I s-dhip WASP behoort, juist nu voor Neder-" land interessant? Omdat alle Amerika nen, die er deel van uit maken, donder dag in Rotterdam hopen te arriveren voor een zevendaags verlof. Met zijn bodems (het vliegkampschip - vlagge- schip WASP, een oliebevoorradings- tanker, acht torpedobootjagers en een duikboot) zullen ze in alle vroegte de Nieuwe Waterweg opstomen, en in versdhillende havens in de Maasstad ligplaats kiezen. Dit weekeinde houden de 5000 bleu jacks ..open huis", wa-t betekent dat ze. in ruil voor de vele excursies die voor hen in Rotterdam, Den Haag, Amster dam en Brussel zijn georganiseerd, be langstellenden op hun schepen zullen ontvangen. Dat dit alles in de traditionele sfeer van ongedwongenheid en openhar tigheid zal geschieden, is voor degene die Schuak-vraay 221 Het eindspel van vandaag is er een ■uit de praktijk. De diagramstelling ontstond tijdens een partij Lundin, met wit aan zet, en Stoltz, en werd in 1941 Göteborg gespeeld. De stelling is waarschijnlijk gewonnen voor wit maar hoe kom je erdoor? „Het snelst door een elegante combinatie", zo be wees Lundin. Ziet u die combinatie ook? Zwart: Kc6, Ld8, Pf5, pi c5, d4 Dum-vrauy 220 De stand in het probleem van gis teren was als volgt: Zwart: 8, 13, 14, 23, 25, 26, 28 29, 33. Wit: 17, 21, 30, 38, 40, 42, 44. Wit wint in. de volgende zetten: V—37, 25x45 of?; 17—12, 33x31; 12x3, 2%17; 3x39!, 23—29!; 39—6!, 29—34!; 44—40. Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als West de volgende kaarten: V 8 3, V 10 7 5, O B 3. A 9 4 2. Zuit is gever allen kwetsbaar en het bieden gaat: Zuid schoppen West pas Noord 2 ruiten Oost 2 harten Zuid 3 ruiten West 3 harten Noord 3 schoppen Oost pas Zuid 4 schoppen, waarop iedereen past. Waarmee zou u uitkomen? JACK DIAMOND fiit'iil-piiïxel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. bolwerk, 2. betaald, 3. kunnende weerstaan, 4. in 't oog val lend, 5. vermaning (Z.N.), 6. bureau, 7. heerser. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een gemeente in Zuid-Holland. op een Amerikaans oorlogis- geweest, helemaal buiten kijf. Het was een hele onderneming aan boord van de Wasp te komen, die tot vanmorgen in de Golf van Biakaye heeft geopereerd, op een oppervlakte van rond 10.000 vierkante mijl. Het vliegkamp- sdhip 2 Vz keer zo groot als de Karei Doorman lag voor de noordkust van Spande op de golven te rijden, en was uitsluitend per Vliegtuig te bereiken. Van de marine vliegbasis Valkenburg af ging het eerst in een klein radar toestel („Oude vertrouwde" genoemd) naar West-Mailing in het Engelse Kent. Vandaar langs de Engelse zuidkust en haaks over het Franse Normandië, naar de oorlogsbodem Ongewone tocht Hiermee zou alles zijn gezegd, als het een gewone vlucht was geweest. Voor een burger was het echter een ongewone tocht» die al begon met het aansnoeren van een hel oranje zwen en een vierpunts, kruiselings ove borst gaande heup-scboudergordel. Ste ward Billy Wright legde met zijn rustige stem alles uit. Hy liet het vakje van het zwemvest zien, waarin zich de toorts bevond dat was gevuld met helle kleurstof, ten einde liggend ln het water, de aandacht te trekken, het kom pas, de zaklantaarn enz. Billy vergat zelfs niet te vertellen hoe men moest handelen, als men door haaien werd belaagd. Maar daarvoor had hij altijd boven de Stille Zuidzee gevlogen. De grootste sensatie was de landing op het dek van de Wasp. Hoewel niet genaam men heeft het gevoel of de maag adhter de rugleuning van de tegen de vflieginrichting in geplaatste stoel blijft hangen zal het altijd een bijzon dere ervaring blijven, in de vangkabel, die rohd de haak adhter het staartwiel slaat, komt men namelijk binnen twee seconden tot stilstand bij een snelheid van lieflst 160 km per uur. Geen wonder dan ook dat men er als een geboeide bij zit, en dat een donszacht kussen de terugslag van het hoofd op moet vangen. „Wellcome, aboard, welloome aboard". Zeker vijftig keer héb dk deze woorden al uit verschillende monden 'géhoord. Vijf minuten na aankomst werd reeds aan een ambitieus programma begonnen, dat via steile trappen alle negen ver diepingen doorvoerde. John en Bill Ik weet niet meer hoe die voorgestel de of zlohzelf voorstellende officieren heten. John en Bill schijnen echter de meest voorkomende voornamen te zUn. Van sohout -bU - nacht Paul D. Buie, die Task Group Bravo leidt, was me reeds een uur na aankomst bekend dat hy drie kinderen heeft, te weten Douglas, Robert In de met fletse rode lampen verlichte gangen komt men 's avonds de vreemdst geklede figuren tegen. De vliegers lopen in heioranje overalls rond, dc catapult-1 bedieningsmanschappen ln jakken van het felste groen, de munitie- en brand- stof-paaiers in uniformjassen van het gemeenste rood. Door de strakke hoofd kappen en de koudewerende monddoe- ken zien sommigen er als geesten uit. Geesten overigens, die niet vaag of vluchtig zijn, want er wordt volgens een op seconden afgesteld programma ge- Bijna aandoenlijk is het te zien, hoe sommigen moeite doen om een paar woorden Nederlands in het hoofd te prenten. De Amerikaanse marine, zoals gewoonlijk op glles voorbereid, heeft in de gemeenschappelijke verblijven een- i voudige leerboekjes van de Nederlandse taal neergelegd, die, gezien de omgekrul de hoeken, nogal eens worden doorge bladerd. tien uur spreekt een gees telijke over de schccpsomroep het avond gebed uit. H(j wordt met trompetgeschal aangekondigd, wat betekent dat vele activiteiten gedurende vijf minuten moe- orden gestopt. Ook de film wordt tor onderbroken, soms wel eefis midden in een schietpartij. Na het „amen" en het reveil zoemt de projector onmid dellijk weer verder om de inslaande ko gels tot het bloedige einde toe te brengen. Bij gebrek aan alcoholische dranken aan boord van Amerikaanse marinevaartui- gen een slaapmutsje, waar men wel even Schout-bij-nacht Paul D. Buie, com mandant van Task Group Bravo, zit met glimmend gepoetste schoenen in zijn ruime salon. Met een zware basstem, die het accent van „het diepe Zuiden" ver raadt, laat hij koffie en sigaren aanruk ken. „Well gentlemen", zegt hij dan, „ik zal u wat films laten zien. Nee, de op name- en projectie-apparatuur, die hier staat, heeft niets te maken met een per soonlijke hobby. Het ene zowel als het andere is op een Amerikaanse oorlogs bodem net zo belangrijk als koffie". Zware taak Op de schouders van de 52-jarige Amerikaanse vlagofficier rust een taak, die hem pas sinds twee maanden is toegewezen. De lange man véél te lang voor de lage zolderingen van een vliegkampschip is niet alleen voor de Wasp verantwoordelijk, maar ook voor acht torpedobootjagers. een oliebevoorradingsschip en een duik boot. Daarenboven voert hij nog het bevel over vijftig vliegtuigen en twintig helikopters. Niet minder dan vijfduizend man staan onder zijn or ders, waarvan de Wasp alleen al de helft herbergt. Het bestrijden van vijandelijke onder zeeboten is een grote opgave. „Een onderzeeër opsporen is moeilijker dan een onderzeeër vernietigen", laat schout-bij-nacht Buie de commander zeggen. „Is een duikboot eenmaal geloka liseerd, dan doen dieptebommen, raket ten en torpedo's de rest. De laatste, die uit de radarvliegtuigen worden afge vuurd, hebben het voordeel dat ze zich met de kop naar de door de onderzeeër voortgebrachte geluiden richten, zodra ze onder water verdwenen zijn". Geluiden er zijn er vele in de ge heimzinnige diepten der oceaan. Van daar dat men probeert ze allemaal te identificeren. Hoe men dit doet? In de salon van de Amerikaanse vlagofficier bevindt zich een bandrecorder die alle vissenstemmen reproduceren kan. Het is een vreemde gewaarwording als men deze volslagen nieuwe klanken tot zich laat doordringen. Sommige vissen bren gen loeiende geluiden voort, andere ra telen, bij weer andere lijkt de stem op een metaalachtig kloppen. Het zijn, hoe men het ook bekijkt, stemmen uit een ondoorgrondelijke wereld. Stemmen daarom, die bij de eerste kennismaking bijna huiveringwekkend aandoen. Respect Men moet respect hebben v marine-mensen, omdat ze met nimum aan comfort de immer deinen de golven van de wijde oceaan trot seren. Men moet hen dankbaar zijn, omdat ze, ver van hun familie, dag en nacht waken voor het behoud van de Hun mannen, die, terwijl wij rustig slapen, of van onze welvaart genieten, onder de moeilijkste omstandigheden hun plicht doen, moeten eveneens in onze dank betrokken worden. Ook als de van links naar rechts rollende Wasp als in oorlogstijd verduisterd is, stijgen er regelmatig helikopters en vliegtui gen van op. Een macaber, maar noodzakelijk spel. Een grimmige oefening ln aanwezigheid van de Dood als immer loerende derde. Eén verkeerde manoeuvre en beman ning cn vliegtuig zyn niet meer. Vooral by het bijna duikend landen, dat niet voor niets „recovery" (herwinning) wordt genoemd, is het hevig slingerende toestel een zekere prooi van het fouten- duiveltje. De piloten weten het. Voor hen is er op bepaalde punten weinig ver schil tussen vredes- en oorlogstijd. Drie politiemannen behouden straf De Centrale raad van beroep in Utrecht heeft de uitspraak van het ambtenarengerecht in Arnhem inzake de drie leden van de groep rijkspolitie te Gameren (Gelderland) in hoofdzaak bevestigd, t.w. ontslag voor groepscom mandant J. B. V. uit Losser, terugstel ling in rang en salaris gedurende twee jaar voor postcommandant A. B. uit Aal ten en twee jaar uitsluiting van bevor dering voor wachtmeester eerste klas P. B. uit Groesbeek. Zy zijn indertijd wegens het plaatsen van een valse hand tekening onder drie processen-verbaaL het aannemen van geschenken van der den en het indienen van een onjuiste declaratie disciplinair gestraft. Rotterdam Navo- verlofcentrum Rotterdam lijkt hard op weg te zijn een NAVO-verlofcen- trum te worden. Was het drie maanden geleden een iets klei ner Amerikaans vlooteskader, dat in de Maasstad ligplaats koos, met de aankomst van Task Group Bravo (een vlieg kampschip, een oliebevoorra dingsschip, acht torpedoboot jagers en een duikboot) zal het grootste vlootbezoek, ooit aan Nederland gebracht, beginnen. Naar verluidt zullen spoedig nog meer vlooteskaders volgen, die bij de Atlantische verdedi ging betrokken zijn. Het pluspunt van Rotterdam boven andere havensteden schijnt te zijn dat er voldoende ruimte is de schepen en bloc onder te brengen. Bovendien biedt de Maasstad en dc naaste omgeving, (Den Haag. Amster dam, Brussel) verlofgangers veel aantrekkelijks. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen is maandag naar de Task Group Bravo ge vlogen, die op dat moment tus sen het Spaanse Bilbao en het Franse Bordeaux aan het oefe nen was. Aan boord van het vliegkampschip Wasp keert hij morgen naar Rotterdam terug. Zijn indrukken heeft hij weer gegeven in twee artikelen, waar van het eerste hedenmorgen via Scheveningen-radio werd door geseind. De invoer in februari bedroeg volgens het Centraal bureau voor de statistiek 1514 (vorige maand 1731, vorig jaar 1406) miljoen, en de uitvoer 1232 (v.m. 1314. v.j. 1213) min., het dekkingsper centage 81 (v.m. 76, v.j. 86). Het Invoer- saldo was ƒ282 (v.m. 417, v.j. 193) min. De Invoer was 8 pet en de uitvoer 2 pet hoger dan een jaar tevoren. In de eer ste twee maanden was het invoersaldo ƒ699 (v.j. 516) min. precisie^ N.V. NAHO Prinsengr. 655 Amsterdam-C de zeepkist op 'TERWIJL in de Tweede Kamer NVV- J voorzitter Roemers het loonbe- leid van de regering aanviel, kraakte in de Eerste Kamer KVP-senator Derk- sen harde noten over een uitzending van het tv-journaal, waarin de heer Roemers het kabinetsbeleid had mo gen bekritiseren. Volgens de heer Derksen had de Nederlandse Televi siestichting niet eenzijdig mogen zijn: ook een voorstander van het loonbeleid zou de kans moeten zijn gegeven, zich te laten horen. Zijn opmerking noopte staatssecretaris Scholten tot de uit spraak, dat de bewindsman bereid is, deze zaak nog eens tc bezien. In de laatste uren van het debat over de onderwijsbegroting werd betrekkelijk veel over de politieke propaganda in de etiher gesproken. Een dag eerder had dc heer Derksen erop gewezen, dat de VARA te pas en te onpas politieke pro paganda bedrijft en deze uit dc algeme ne middelen bekostigt, terwijl de ver wante PvdA hooghartig liet weten, geen EEN een aangeboren talent als operadirigent hebben wij in Bernard Haitink niet kunnen ont dekken. Wel een grote dosis ijver, hard werk en goede wil. Maar geen theaterinstinct. En daarmee maakt men nu eenmaal geen goede opera voorstelling. Voor zijn debuut, gis teravond in de Amsterdamse Stads schouwburg had Haitink nog wel een van de moeilijkste werken Uit de i°a OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. baken, 5. epode, 9. meestal, 11. uw, 13. leest, 14. L.K., 15. roet, 17. spie, 19. Sem, 20, ant, 22. rel, 23. raad, 24. open, 25. adi, 26. ate, 28. Ede, 30. kelp, 32. Aken, 33. An, 34. Ieren, 37. Ni, 38. Warmond, 40. toast, 41. santé. Verticaal: 1. beurs, 2. km, 3. eelt, 4. nee, 5. ets, 6. pats, 7. O.I., 8. enkel, 10. sein, 12. Woerden, 14. Lienden, 16. email, 18. preek, 20. Ada, 21. toe, 25. akant, 27. term, 29. enige, 31. pias, 32. kana, 35. ert, 36. Eos, 38. W.A., 39 Dn. „Dramma giocoso, een vroiijk drama" noemde Mozart deze opera, die hij op tekst van Da Ponte voor zijn Praagse bewonderaars schreef. Men heeft vele verklaringen voor deze wonderlijke tegenstrijdigheid, evenals men vele theorieën opgesteld heeft en nog opstelt over de figuur van Don Giovanni, Don Juan dus, de vrouwenjager, die ten ver- derve gaat. En het karakter van Mozarts muziek in deze opera neemt ook een unieke plaats in zijn gehele oeuvre in: dit vlammende, hartstochtelijke, dat bijna tot een roes kan groeien, ontmoet men nergens in Mozarts kunst. Zou Mozart ln de Don Juan. de sexueel ge drevene, demonische figuur, soms de typische verschijnselen van de „Sturm und Drang"-periode. waarin immers dergelijke uitbarstingen, dergelijke ex cessen voorkwamen, herkend hebben en de welbekende legende van deze Span jaard. die aan het libretto ten grond slag ligt, bewust deze tendens gegeven hebben? Dit zou ook de hartstochtelijke emoties die in de opera woeden, verkla ren. Er werd toen fel. hevig en meestal kort geleefd, men wilde alles in het leven, in de natuur proeven en onder gaan. mateloos en bandeloos zich aan het gevoel, aan de emotie overleveren. Het is slechts een van de verklaringen die wij van de Don Giovanni geven. Don Juan, door dc „stenen gast", de door hem vermoorde Commendatore. tot inkeer cn boete geroepen, weigert. Liever sterft hij aan zijn bandeloze driften een ♦hema, dat men vanaf Goethe's „Leiden des jungen Werthers" heel veel in de romantische literatuur van de 2e helft der 18e eeuw aantreft. Is Mozart dan een romanticus? Hij behoort toch tot het Weense classicisme, zal men opmerken Maar het wordt toch werkelijk tijd dit classicisme te zien als een onderdeel van 67 „Ik heb je gewaarschuwd, Talbot," fluisterde hij. .Ik heb je gewaarschuwd me niet langer op stang e jagen. Dit is de laatste keer geweest." Ik keek over zijn schouder en glimlachte tegen hem. „Kijk achter je, stommerd," zei ik zacht. Nog steeds over zijn schouder glurend knikte ik. Hij was veel te veel uit zijn evenwicht om er niet m te lopen. Ik had daar zó vast op gerekend dat mijn rechterhand al naar zijn revolver greep voor dat hij zich helemaal had omgedraaid. Mijn vingers klemden zich over die van hem en over het wapen dat nu zijwaarts naar omlaag wees en niemand kwaad kon doen als het zou afgaan, hoewel ik na tuurlijk niet wist wat er met die stalen vloer en wanden bij terugspringen zou gebeuren. Met een ruk keerde Larry zich weer om. Zijn gezicht was vertrokken van woede en haat. Met zijn vrije hand probeerde hij de revolver uit mijn greep los te krijgen, maar Larry had nog nooit zwaarder werk verzet dan het indrukken van de zuiger van een injectiespuit en daarom ver knoeide hij zijn tijd. Ik wrong de revolver uit zijn h'and, deed een stapje achteruit, duwde de weer naderbij komende Larry met de muis van mijn handpalm tegen zijn gezicht met kracht terug, opende de revolver, haalde er de patroonhouder uit. smeet hem in een hoek en gooide de revolver in een andere hoek. Ik had Larry tegen de muur terecht doen komen. Hij lag half op zijn knieën Het bloed drupte uit zijn neus. Over zijn wangen biggelden tranen van woede, haat en pijn. De aan blik die hij bood maakte me misselijk en koud, „Het is voor elkaar, Royale," zei ik zonder mijn hoofd om te draaien. „Doe je revolver maar weg. De voorstelling is afgelopen." Maar de voorstelling bleek nog niet afgelopen te "'„Pak die revolver. Talbot," zei een snijdende stem. „En ook die patroonhouder. Doe hem weer in de revolver en geef die aan Larry terug." Langzaam draaide ik me om. Vyland had een re volver in de hand en de witte knokkel van zijn om de trekker gehaakte vinger beviel me niets. Hij leek nog steeds even welgemanierd en beschaafd, maar zijn stijf om de kolf geklemde hand en iets A li stair MucLean - te snelle ademhaling verraadden hem. Het had geen zin. Mannen als Vyland veroorloofden zich niet om iets van hun gevoelens te laten blijken, om maar niet eens te spreken over een eventuele belangstel ling voor een prul als Larry. „Waarom ga je niet naar boven," vroeg ik, „en spring je over de muur?" „Ik zal tot vijf tellen." „En dan?" „Dan zal ik schieten." „Je zou het niet durven," zei ik minachtend. „Je bent geen man om een trekker over te halen, Vy land. Daarom heb je mijnheer Royale in dienst genomen. Wie zou dan trouwens de bathyscaaf in orde moeten maken?" „Ik begin te tellen, Talbot." Wat mij betrof was de man stapelgek geworden. „Een twee „Mooi," onderbrak ik hem. „Je kan dus tellen. Je bent een groot teller. Ik denk dat je vast wel tot tien kunt tellen, maar niet de miljoenen die je gaat verliezen omdat ik toevallig geen zin hel» om die revolver op te rapen." „Ik kan andere mensen krijgen om die bathy scaaf in orde te maken." „Niet aan deze kant van de Atlantische Oceaan. Je hebt er bovendien geen tijd voor. Wie zegt dat de staatsrech«rche naar aanleiding van Jahlonsky's merkwaardig telegram nu al niet op weg is naar Marble Springs? Wie zegt dat ze er nu al niet zijn? Misschien kloppen ze net op de deur van het hui» van de generaal. Waar is de generaal, vragen ze De generaal is op de boortoren, heren, antwoordt de butler. En dan zeggen de rechercheurs weer: we moeten hem onmiddellijk spreken, want we heb ben belangrijke dingen met hem te bepraten. Dan zullen ze op visite komen, Vyland, zodra de storm is gaan liggen." „Ik ben bang dat hij gelijk heeft, mijnheer Vy land." De onverwachte hulp kwam van Royale. „Zo erg veel tijd hebben we inderdaad niet." Lang bleef Vyland zwijgen. Dan liet hij zijn re volver zakken, draaide zich om en verliet het ver- trek. Zoals gewoonlijk had Royale niets van span ning of gevoelens laten merken. „Mijnheer Vyland," glimlachte hij, „gaat naar de andere kant om te eten. Voor ons staat de lunch ook klaar." Hij ging een pasje opzij om ons voorbij te laten 8 Het was een heel vreemd intermezzo geweest en ik kon er geen touw aan vastknopen. Terwijl Lar ry zijn revolver en de patroonhouder opraapte, probeerde ik er een verklaring voor te vinden, maar het lukte me niet. Er was geen enkele ver klaring die met de feiten klopte. Bovendien reali seerde ik me plotseling dat ik trek had. Ik liet de anderen voorgaan behalve Royale. Niet uit grof heid, maar om er zeker van te zijn dat Larry me niet in de rug zou kunnen schieten. Onopvallend trachtte ik daarna Mary en Kennedy in te halen. Om de andere kant van de boortoren te bereiken moesten we het dertig meter brede kuildek over steken waar ik heel vroeg die morgen met Joe Curran, de meesterknecht, had staan praten. Het werden de langste, natste en winderigste dertig meter die ik ooit had afgelegd. Er waren twee tou wen over het dek gespannen, maar we hadden er wel twintig kunnen gebruiken. De kracht van de wind was enorm. Sinds we vier uur geleden op de boortoren waren aangekomen scheen hij die kracht verdubbeld te hebben en ik wist dat we tot na de storm geen boot of helikopter konden verwachten. We waren volkomen van de buitenwereld afge sneden. (Wordt vervolgd) Braaf Hoe het ook zij, in Mozarts opera slaan de vlammen hoog. Mozarts genie weet weliswaar het evenwicht te bewa ren tussen de schone welluidende vorm en de brandende inhoud, maar de span ningen zijn hevig en barsten vertonen zich. En wat maakte Haitink nu van dit werk dat onder zijn leiding door do Nederlandse Opera werd uitgevoerd?? Een goedaardige, vriendelijke komedie, waarin braaf werd gezongen, maar waarin met enkele uitzonderingen geen levende wezens van vlees en bloed voorkwamen. Voor dit falen is zeker ook regisseur Wolf Dieter Ludwig verant woordelijk, maar ook Haitink, van wiens leiding veel te weinig uitging. Hij nam de tempi onzeker en meestal te lang zaam, hij behandelde de drkestpartij veel te symfonisch, waardoor het ove rigens weinig accuraat spelende en niet fraai klinkende orkest de zangers bijna steeds overstemde. Tussen bak en toneel klopte het ook wel eens niet. En de zan gers werden met dit al veel te veel aan hun lot overgelaten. Nergens flitste en vonkte het in deze voorstelling. Zelfs Scipio Colombo, die wij b.v. onder Josef Krips een onvergetelijke Don Giovanni zagen creëren, steeg zelden boven het schematische uit: men kon niet in hem geloven. Vocaal was hij wel tegen het orkest opgewassen, maar wij hebben hem wel eens mooier gehoord. Pieter van den Berg miste voor de Commendatore alle allure en dit was ook een van de redenen, waarom in het laatste tafereel, als de „Stenen Gast" Don Giovanni op diens eigen drieste uitnodiging komt bezoeken, het dreigende ontbrak Welnu, gistermiddag zei staatssecre taris Soholten. dat ook hij het stand punt van de Partij van de Arbeid in consequent vindt. Hij verwachtte niet, dat Je VARA nu ook zal weigeren, geld uit de luister- en kytapot te aan vaarden voor die onderdelen van haar programma, die politiek getint zijn. Mr. Cammelbeeok, prominent man in het VARA-forum „Welbeschouwd", wees er nog eens op, dat de VARA zelïf mag weten, wait ze uitzendt. Hij kon nauwe lijks geloven, dat zijn forum-programma ook een politieke uitzending is. Wel bleek hij van mening, dat het beginsel van hoor en wederhoor in de omroep een plaats moet krijgen. Hij miste dat overigens in de gehele Nederlandse po litiek. ..Ik vind he>t onprettig, steeds al leen de zeepkist op te moeten; ik zou veel liever discussiëren met de staats secretaris of de heer Derksen. Maar in het algfemeen toont men* weinig bereid- De Cefa krUgt voor haar film „De laatste passagier" een bijdrage uit het Produktlefonds voor Nederlandse speel films, deelde mr. Schollen mee. Hij zei, dat men de aanmoedigingssubsidie, die hy de Cefa had gegeven, moet zien ln het licht van een uitlating van het a.r. Tweede-Kamerlid Kleft, die had opge merkt, dat het protestantse volksdeel verlate culturele activiteiten toont cn een beetje over de drempel moet worden geholpen. Tijdens de replieken oefende de heer Algra (a.r.) felle kritiek dp de pers publicaties over de reconstructie van de Baarnse moordzaak. „De foto's en beschrijvingen zijn huiveringwekkend. Ze vormen een van de gruwelijkste voorbeelden van de verwording en de gevaren, die de jeugd bedreigen," al dus de heer Algra. De begroting van onderwijs, knuisten en wetenschappen werd zonder hoofd e- lutee stemming aanvaard (comm. tegen). I, 402 m. 20.00 Donderdag- "B.30 Nwa 'erdtenfk'inig 32.36 Boekbes Klucht Georg Littasy trok de rol van Don Giovanni's knecht Leporello te veel in het ordinair-kluchtige, maar vocaal deed hij wel goede dingen. Antoinette Tiemes- sens doordringend scherpe stem vonden wij niet geschikt voor de partij van in haar eer geschonden Donna Anna men kreeg de indruk, of zij van deze rol weinig begreep. Erna Spoorenberg gaf aan de Donna Elvira, de steeds liefheb bende vrouw, wel een zekere bleke j noblesse en Cesare Cursi verving Ettorc Babini in de rol van Don Ottavio, de v loofde van Donna Anna. Hij bleek typisch Italiaanse tenorstem te bezitten. wat neuzig, wat geknepen van geluid, maar uitstekend in ademtechniek. Maar uitstekend boven allen waren Jeannette van Dijk als Zerlina, en Peter van der Bilt als Masetto. Hier hoorde men het ware Mozart-timbre, het ware Mozart- begrip! De decors van Wolf Dieter Ludwig konden ons meer bekoren dan zijn kos tuumontwerpen. Zo werd deze Don Giovanni-ultvoerin^ een rommelige, onzekere uitvoering, waarin een vaste lijn, een vaste hand ontbrak. Dra. H. E Kokee-van den Berge Opkoop lege N.V.'s wordt aangepakt Het ministerie van financiën zal optre den tegen het opkopen van lego naam loze vennootschappen met fiscaal verre kenbare verliezen om vennootschaps- cn inkomstenbelasting te ontgaan, aange zien het fiscale optreden tegen misbrui ken niet altijd bevredigende gevolgen heeft. Men zal nu ook een beroep doen op de wet op de richtige heffing en op dc leer der wetsontduiking. De staats secretaris heeft de inspecteurs opgedragen hem spoedig een opgave te verstrekken van lege N.V.'s met enigszins belangrijke verrekenbare verliezen, die om fiscale redenen zijn overgenomen. ETHERGOLVEN ko<*r 17.40 Beursber 17.46 pioeneehappen kunstrijden op ursProEi R< 18.50 Ragertrogsuttz: VARA - Lichte g Nws 8.18 Muzikale ochtendiposl ■fit 10 Orkesbr 12.00 Lichte VU inbouw Ha'.tp recital '1 3.00 Nwi 3 15 10 00 V d kinder VPRO' 10.30 )1 v Josef Krtos. II Oacar Str«u»«: Fritz, Rudolf Schoeit Manfred idt, Brigitte Mlro. Mc iUd Muszcly. I •»oph Helhnt-sbcrger1 Ballscene. e i Ir. r,|vFr"r>z °A udrï'^JTotU m. Phil harmonisch Oricc-st van MUn. o fcv B-iimun I Nick. IV. Carl Zich re-: imonlsch Orkest van Wt-ncn olv. Knappensbuch V. Krane Lóhar: Frltz Löhrur Walter len. WoMcmar Kmcrrtt. rsklcr Erich Majkut. Kurt d Eybner. Poter Echber- ivrautók Koer cn^ Onkest

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7