Griekse visserij vreest toetreding tot de EEG Grote belangstelling voor chr. bibliotheek te Katwijk Burgemeester van Woubrugge benoemt enquêtecommissie Sociale werkplaats geen filantropische zaak Scheepsbouwer Boot ter ruste gelegd flIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 15 MAART 1962 Visserijgolfjes TN GRIEKSE visserijkringen bestaat grote vrees, dat toetreding van dit land tot de gemeenschappelijke Europese markt gevaren inhoudt. Men is van mening, dat Griekenland nog niet voorbereid is op deze gewichtige stap. Van verschillende zijden is er bij het departement van visserij op aangedrongen spoedig na te gaan welke maatregelen moeten worden getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan een toekomstige vrijstelling van de visserijprodukten der ledenstaten van de gemeenschappelijke markt. Tot nu toe is echter weinig aandacht aan dit probleem besteed. Ook bij de betrokkenen zelf is dit vraagstuk over het hoofd gezien. Men begrijpt nog steeds niet welke gevolgen een toetreding tot de gemeenschappelijke markt, die voor Griekenland steeds urgenter wordt, met zich zal brengen. In- plaats van de voor de hand liggende maatregelen te nemen, hebben re geringsfunctionarissen zich druk beziggehouden met het opmaken van rapporten over het verstevigen van de Griekse concurrentiepositie. Nie mand heeft echter uit de doeken kunnen doen, hoe dit doel kan worden gerealiseerd zonder in de knoop te raken met de gemeenschappelijke markt. In de meeste .aangesloten landen is men er door een reeks van maatregelen in geslaagd de produktiekosten drastisch omlaag te brengen. Daar zal men ook in Griekenland naartoe moeten. De visse rijdeskundigen, die een studie van de_ si tuatie hebben gemaakt, zijn van mening, dat deze zaak door de regering met op zet wordt verwaarloosd uit angst voor te grote aderlatingen van de staatskas Frankrijk en Italië, de zwakste leden van de gemeenschappelijke markt op visse- rijgebied. hebben de gevaren al onder ogen gezien. Daar zijn al beschermende maatrekelen getroffen. In Italië krijgen de reders voor nieuwbouw een subsidie van 30 percent. Ook worden leningen met lage rentevoet verstrekt Ditzelfde zou ook in Griekenland moe ten gebeuren. Dan zal weliswaar de Noordzeevisserij niet kunnen worden uit geoefend, maar wel kunnen produktie kosten worden bereikt die lager liggen dan die van de andere landen van de gemeenschappelijke markt als zij de Mid- dellandse-Zeevisserij zouden gaan bedrij ven. Voor de visserij in de Griekse wa teren moet een scheepstype ontworpen worden, dart een meer rendabele exploi tatie garandeert. De bemanningen* zouden drastisch moeten worden ingekrompen. Wat de visserij op de Atlantische Oce aan betreft heeft de Griekse visserij geen angst voor buitenlandse concurren tie. Wel bestaart het gevaar, dat andere landen onder de kusten van Mauretanië (een land in West-Afrika) zullen gaan vissen. Daar is de Griekse vloot bijzon der actief. Een inmenging in deze be drijvigheid kan men niet opvangen. Het is zelfs denkbaar, dat de door andere mogendheden aldaar gevangen vis naar Griekenland wordt uitgevoerd, terwijl Griekenland de buit uit Mauretanië niet kan exporteren. Warmgelopen De KW 80 Dirk Marie heeft op de thuisreis naar IJmuiden op ongeveer 100 mijl ten noorden van deze haven moei lijkheden gekregen door een warmgelo pen zuiger. De machinisten trachtten het euvel te verhelpen, maar de zuiger bleek zo zwaar beschadigd te zijn, dat aan re paratie op zee niet te denken viel. Het schip heeft de reis, zij het met minder vermogen, toch kunnen voortzetten. Bij de P-boeien gaf de Nelly SCH 42 een trek door van 70 kilo tong, een mand andere vis en twee zware keien. Op ad vies van schipper Maarten Taal van de Oceaan 5 besloot men de gevaarten aan boord te houden. Zij kunnen straks als beschermingsmateriaal bij de bouw van de nieuwe Scheveningse pieren worden gebruikt De Scheveningse visafslag is de laatste dagen druk bezocht waar door het aanbod de vraag verre overtrof. Grote hoeveelheden vis zijn per auto naar IJmuiden vervoerd, omdart daar een betere prijs werd betaald. Woensdag lag in IJmuiden ook de SCH 210 Alie met 1200 kisten aan de markt. Schraal De visserij bij de P-boeien is op enige uitzonderingen na zeer schraal. De SCH 27 Onderneming 2 en VL 197 Noordster, die daar visten, werden van de wal dringend opgeroepen donderdag in IJmuiden aan de markt te verschijnen. Om de Noord is een grote vloot Rus sische vleetschepen aangetroffen. Het is daar op het ogenblik wel een internatio nale bedoening, warut verder zijn daar alle Europese visserslanden in actie, op Frankrijk na. De visserij is erg wisselval lig. Er komen meldingen binnen van schepen, die na een trek van bijna vier uur een schrale tien hoops aan boord haalden, terwijl sommige gelukvogels in twee uur 801000 manden hoops wisten te verschalken. De derde machinist van de Allan Wa ter, die verleden week tijdens de visse rij een verwonding aan een hand op liep en in de ziekenboeg van het Duitse hospitaalschip Fritjhof werd opgenomen, is zondagavond overgebracht naar de- Emma IJM 15, die aan de thuisreis be gon. De onfortuinlijke machinist is dins dagavond in IJmuiden aan wal gezet. De Marian Ellen KW 159 meldde uit de Noord, dat de radar was uitgevallen, waardoor de navigatie werd bemoeilijkt. Wat er was In IJmuiden lagen 21 vaartuigen aan de markt, die een aanvoer van 4044 kis ten voor hun rekening namen, waarvan 340 schelvis, 70 radio, 385 wijting, 200 gul en kabeljauw, 1440 koolvis, 910 ha ring, 85 kl. k. haring, 130 sprot, 70 ma kreel, 210 schol, 7 tarbot, 80 diversen, 1710 st. kabeljauw en 7000 kilo tong. Vandaag aan de marki Vandaag lagen in IJmuiden onder meer aan de markt de VL 116 Voorloper met 1000 kisten, de SCH 153 met 1050 kis ten. de IJM 5 Maria Elisabeth met 800 kisten, de SCH 27 Onderneming 2 met 210 kisten en de VL197 Noodster met 220 kisten. In Scheveningen In Scheveningen bestond de aanvoer uit 3000 kisten spanharing. De spanvis- sers hebben zich in de eerste dagen van deze week met geringe vangsten tevre den moeten stellen, maar door hun gro te aantal liep de aanvoer toch nog be hoorlijk op. Steun De uitbreiding van de IJslandse terri toriale wateren heeft niet kunnen voor komen, dat de visserij van dat land zich in grote moeilijkheden bevindt. De situ atie is zelfs zo ernstig, dat onmiddellijk financiële steun van de regering noodza kelijk is. De IJslandse minister van vis serij heeft al een aantal maatregelen be kend gemaakt. Zo zal de regering 300 tot 400 miljoen kronen aan voorschotten verstrekken om de in nood verkerende rederijen in staat te stellen hun ergste schulden af te lossen. Hiervoor komen ook visverwerkende industrieën in aan merking. Noorwegen Ook de Noorse regering is niet scheu tig als het er op aankomt de visserij te steunen. De haringvissers kunnen voor 1962 rekenen op een regeringsbijdrage van 43 miljoen kroon. Een groot gedeelte hiervan is bestemd om de Noorse vissers bij tegenvallende besommingen toch nog aan een redelijk loon te helnen. Gestrand Liet het zich aanvankelijk aanzien, dat de schade aan het dinsdagmorgen op de IJmuider Noordpier gelopen Finse vrachtschip Kaipola nogal meeviel, een nader onderzoek in de bergingshaven wees uit. dat het vrij nieuwe vaartuig er niet zonder ernstige kleerscheuren is afgekomen. Duikers van Wijsmuller, het IJmuider bergingsbedrijf, zijn dinsdag de hele dag in touw geweest. Zij kwa men tot de ontdekking, dat de scheeps huid en de bodem grote scheuren verto nen. Ruim 1 stond vol met water, ruim 2 was er wel beter afgekomen, maar was toch niet droog gebleven. Met grote pompen is men, nadat de duikers de ga ten hadden gedicht, aan het leegzuigen van de ruimen begonnen. Men hoopt op die manier het ongeladen schip weer drijvend te krijgen. Als dit gelukt, zal de Kaipola in sterke trossen van enige Wijs- mullerslepers worden genomen om naar Amsterdam te worden gebracht. Daar zal de ADM voor het volledige herstel van het onfortuinlijke schip zorgen. Werkliavcn De werkhaven voor rijkswaterstaat, die deze instantie nodig heeft voor de uit breidingswerkzaamheden aan de IJmui der havenmond, is bijna gereed. De kademuur en de beschoeiing zijn al aangebracht, zodat als de put op diep te is, de doorsteek naar de Haringha ven kan plaatshebben. Dit zal vermoede lijk in de loop van dit voorjaar gebeu ren. De haven zal dan ongeveer vier jaar onder de hoede van rijkswaterstaat staan, maar daarna bij het territorium van het Staatsvisserhavenbedrijf worden gevoegd. Men wacht dit grote ogenblik met ongeduld af. Dan zal het einde geko men zijn aan de. onvoldoende outillage. De vloot breidt zich voortdurend uit en het is bijna niet doenlijk meer, ondanks grote krachtsinspanningen van het per soneel, de boel op drukke dagen zonder horten en stoten draaiende te houden. Verschenen is het jaarverslag 1961 van de openbare chr. bibliotheek en lees zaal te Katwijk. Daarin lazen wÖ, dat het ledental de stouiste verwachtingen van het bestuur heeft overtroffen. Na een jaar verwachtte men 400 leden te zullen hebben, maar na een maand waren het er al over de 1000, de jeugd leden inbegrepen. Dirt bracht problemen mee. Het is nog steeds moeilijk, het boekenbezit voldoen de op peil te houden. Er zijn niet al leen financiële moeilijkheden maar er is ook de zorg om tijdig voldoende boe ken aangeschaft en geplastificeerd te krijgen. De personeelsvoorziening is nog moei lijk. De supervisie is in handen van mejuffrouw N. E.. Rebel te Hilversum, AI gauw bleek dc jeugdnitlenlng'zo storm te lopen, dat het personeel liet werk niet alleen af kon. Enkele dames stelden zich toen belangeloos beschik baar. Het waren de dames De Boer. Brouwer, Buys, Den Dikken, Van Duyn, Goedhart, Klugklst, Offerings cn Pijl man. Vaste krachten voor dit werk zijn mi mejuffrouw Bouwman en mevrouw Van Zanten. Het bezoek aan de leeszaal neemt toe maar zou voor een plaats als Katwijk groter kunnen zijn. Het leden- én lëzerstal over 1961 was 431 volwassen leden, 37 volwassen le zers, S98 jeugdlezers, totaal 1366 leden en KATWIJK AAN ZEE Ouderavond van de jongensclubs In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gisteren een ouderavond gehouden van de C.J.V. met de jongensolubs Da vid en Benjamin. Leider H. Barnhoorn sprak er zijn blijdschap over uit, dat zovele ouders en belangstellenden dit jeugdwerk een warm hart toedragen. Het is voor de leiders een steun te we ten. dat dit werk in de Gemeente wordt gewaardeerd en dat er ook voor wordt gebeden. Naar aanleiding van Lukas 8 de verzen 22 tot 25 hield de heer Barn hoorn een inleiding. Onder leiding van de heer B. Vooijs werd het schetsje „De slimme dief" op gevoerd door Maarten den Duik, Wout van der Plas. Jan van Dijk, Gerard -van der Plas en Dick van Duyvenbode. Het viel zeer in de smaak. Ook de ouders werden in het uitvoerige programma betrokken met een straartnamenraadspel. .Heirbij bleek eerst recht, hoeveel nieu we straten Katwijk er in de loop van enkele jaren heeft bijgekregen. Ten slotte was er een hersengymnas- tiekwedstrijd. De heer D. Verloop had hierbij de leiding. Contactavond Irene In zaal Haasnoot aan de Dwarsstraat werd gisteren een contactavond gehou den van de landelijke rijvereniging Ire ne. Voorzitter Krijn Haasnoot gaf een beknopt overzicht van de gemaakte vor deringen en de geleverde prestaties. Hij heette vooral welkom de heer J. van der Haak uit Noord wijk, de instructeur van de rijvereniging. Na afhandeling van enkele huishoude lijke zaken sprak de heer Van der Haak over het paardrijden in het algemeen Hij deed een beroep op de ouders hun kinderen naar de trainingsavonden te sturen. Tot slot liet de heer L. Parle- vliet een filmpje zien, dat betrekking had op de ruitex-feesten. Hoog cn laag water Vrijdag: hoog water 0.03 en 12.39 uur; laag water 7.45 en 20.33 uur. lezers. Per 1 januari 1961 waren 3255 banden aanwezig, per 31 december vorig jaar 6185. Studieboeken volwassenen 2483, romans 1703. muziekliteratuur 35; studieboeken jeugd 604, verhalen 1360. De volwassenenafdeling leende uit: 12.088 romans. 543 exemplaren in vreemde ta len en 7497 studieboeken, totaal 20.128 banden. Jeugdafdeling: 26.483 verhalen en 12.446 studieboeken, totaal 38.929 ban den. De totale uitlening bedroeg 59.057 banden. De boekwinst van 1961 werd geheel aangewend voor afschrijving op de In ventaris- (Advertentie) Net- winkelmeisje gevraagd Boekhandel W. A. VAN BEELEN Bosplein 2 Telefoon 4410 b.g.g. 3699 KATWIJK AAN ZEE Net meisje gevraagd voor winkel en huishouding. Van 16 jaar af bij Bakkerij D. Haasnoot, W. dc Zwijgerlaan 57 Katwijk aan Zee. Geen bakkerij werk Boten en jachtwerk Argo te Pannin- gen is geopend en vervaardigt boten ge heel uit polyester-kunststoffen volgens de Zwitserse airex-sandwich methode. De laatste twee jaar hebben zich te Panningen 13 bedrijven gevestigd en daardoor zal het aantal arbeidskrachten tot 800 stijgen. BENTHUIZEN Dorpsbrug wordt vervangen De gemeenteraad van Benthuizen be sloot in het najaar van 1961 een krediet te verlenen om de karakteristieke dorps- brug te vervangen door een nieuw be tonnen brug. Dit met het oog op de te verwachten voorzieningen aan de oude brug en het streven te komen tot een betere verbinding met de Dijk. De breed te van het brugdek zal na uitvoering vijf meter bedragen; thans is deze slechts 3.80 meter, terwijl men nu bovendien last ondervindt van de bovenbouw. De land- hoofden zullen worden gehandhaafd. Het werk is echter op verzoek van de Dijkbewoners enige tijd uitgesteld in ver band met het drukke seizoen. De ge meente wil op 15 april met het werk be ginnen. Dit betekent, dat de brug van 16 april tot en met (vermoedelijk) 5 rael 1962 voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Gedurende deze periode kunnen voet gangers en fietsers van de noodbrug ge bruik maken. Schoolvereniging De vereniging „Een school met do Bijbel" hoopt woensdag 21 maart 's avonds om zeven uur in de Hervormde kerk een spreekbeurt te laten vervullen door ds. L. Vroegindeweij, Hervormd predikant te Delft Hervormde Gemeente De predikant van de Hervormde ge meente, ds. W. A. S. Laurense, is thans zover hersteld, dat hij in de morgen dienst van zondag zelf weer hoopt voor te gaan. Volgende week beginnen de catechisaties weer op de gewone tijden. Vermoedelijk zullen de belijdeniscate chisanten niet tijdens een paas-, doch tijdens een pinksterdienst belijdenis des geloofs afleggen. Na 18 maart hoopt de predikant ook de huisbezoeken weer le hervatten. Dc bidstond voor gewas en arbeid is thans definitief vastgesteld op woensdag 28 maart, 's avonds om zeven uur. Verkeersexamcn De schooljeugd van Benthuizen (zesde klas) heeft dinsdagmiddag gebogen ge zeten over de problemen, die een schrif telijk schoolverkeersexamen met zich brengt. Geconcludeerd mocht worden, dat, als de jeugd de praktijk even goed beheerst als de theorie, Benthuizen een veilige meente wordt. Van de achten dertig leerlingen van de bijzondere lagere school slaagden er zesendertig voor dit gedeelte. De openbare lagere school deed het procentueel nog beter. Alle vijf kan didaten slaagden. De heer Muilwijk, postcommandant der rijkspolitie, heeft de leerlingen van de christelijke school voor dit examen voor bereid. Het hoofd van de openbare school, de heer M. .M. van de Ruit, heeft zelf verkeerslessen gegeven. Dinsdag 27 maart zullen de geslaagde kandidaatjes moeten tonen, dat zij ook in de praktijk de verkeersregels foutloos kunnen toepassen. Raad wilde het nu eenmaal so /~\P de woensdagavond gehouden raadszitting besloot de voorzitter, burgemeester J. C. van Wageningen, door de meerderheid der leden daartoe genoopt, een enquêtecommissie te benoemen, die een aanklacht van het KVP-raadslid Kraan tegen het mede-raadslid Bank zal onder zoeken. Bij dc goedgekeurde raadsbesluiten was onder meer de verhoging van de jaarwedden dei' wethouders tot 1100 gulden met terugwerkende kracht tot 1 januari 1961. Op dc begroting van de B.B. voor 1962 is een bedrag van 37 cent per in woner uitgetrokken. Een verzoek om subsidie van de damesgymnastiekclub werd wegens onvolledigheid naar B. en W. terugverwezen. Bij het verzoek van een drietal inge zetenen uit Hoogmade om hun veetrans portwagens voortaan aldaar te mogen reinigen, merkte de heer Kraan op. dat indertijd zonder hoofdelijke stemming dit voorstel was aangenomen, doch dat het raadslid Bank (onafh.) in het open baar had beweerd op 10 februari dat één en ander was afgeketst door de afwij zende houding van de heer Kraan. Spre ker wenste dan ook, dat de heer Bank thans als raadslid zijn excuses zou aan bieden of dat anders een enquêtecom missie uit de raad zou worden benoemd, die de uitlating van dit dit raadslid bij getuigen zal verifiëren. De voorzitter achtte het niet noodzakelijk, dat de raad deze kwestie onderzoekt. Doch na stem ming over deze enquête bleek de uitslag 54 (tegen: Den Hertog, Sillevis. Schra- verus en Van Luiing). De voorzitter zal de leden laten benoemen. B. en W. zullen later op het verzoek van de 3 ingezetenen uit Hoogmade terugkomen. Begraafplaats De heer J. A. M. Poucin te Hoogmade werd benoemd met algemene stemmen tot lid' van de commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter bestreed de mening van de heer Van de Wereld, dat onderwijzers geen objectief oordeel konden vormen in dergelijke commis- Besloten werd 110 m2 grond aan te kopen van de heer Van de Wereld, het R.K.-kerkbestuur en de Evers van der Voorn, allen aan de Kerkstraat te Hoog made, (voor de prijs van één gulden) Wethouder Dekker in Alphen: "DIJ DE opening van de gemeentelijke sociale werkplaats te Alphen aan den Rijn door staatssecretaris Roolvink, waarvan wij gisteren reeds gedeeltelijk verslag uitbrachten, heeft burgemeester Bruins Slot woorden van dank gericht tot allen die op enigerlei wijze bij de totstandkoming van het gebouw waren betrokken. De burgemeester herinnerde eraan, dat eind 1954 met dit werk in Alphen is begonnen, min of meer als een experiment. In vrije korte tijd is de werkplaats echter in de gemeenschap ingeburgerd. De noodonderkomens konden niet aan redelijke eisen voldoen, maar de werk plaats is door het bestuur en de directie van de dienst voor sociale zaken tort op heden uitstekend geëxploiteerd. Daar om is ook besloten bij de nieuwe opzet deze exploitatievorm te handhaven, waarbij evenals voorheen de werkplaats openstaat voor elke gemeente in de Rijnstreek, doe daarvan gebruik wenst te maken op basis van gelijke kosten. Kostbaar geschenk Nadat de burgemeester het gebouw aan de gemeentelijke dienst voor So ciale Zaken had ovèngedragen, sprak wethouder A. J. Dekker: „Wij zijn blij met dit kostbare' geschenk. Hert is echter niet de bedoeling, dat hert een filantro pische instelling wondt, Er zal een ef ficiënte bedrijfsvoering moeten zijn. De GISTERMIDDAG werd onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer P. Boot op de begraafplaats aan dc Hoog- madeseweg te Leiderdorp ter aarde besteld. Vrijdag overleed deze oud- directeur van scheepsbouwwerf Boot-Leiden N.V. op 72-jarige leeftijd. De overledene was onder meer voorzitter van het Centraal Scheepsbouw- bureau te Rotterdam cn de Nederlandse scheepsbouw- en cxportcentralc, bestuurslid van de Centrale bond van scheepsbouwmeesters in Nederland, wethouder van Leiderdorp en commissaris van Nat. Veem te Leiden. Ook was hij ridder in dc Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis werd bijgewoond door o.a. loco-burgemeester C, Meerburg en gemeentesecretaris C. Hobo van Leider dorp, ds. Minnema, mr. H. de Wilde na mens de Drie-Octobervereeniging, direc. teur Buis van Durisol, talrijke zaken relaties en afgevaardigden uit de scheepsfoouwwereld. Namens deze laatste groep sprak de heer Stapel, die in dc dertig jaren vau samenwerking met de heer Boot had ge zien, dat de voorzitter van de scheeps- bouworganiisaties zijn werk met volle overgave verrichtte. „Hij hielp de orga nisaties door de moeilijke crisisjaren met kracht heen". Rouwdienst Ds. J. J. Banga, Geref. predikant le Leiderdorp, leidde de rouwdienst, die tot thema had een gedeelte uit Prediker 7: „Het is beter te gaan naar het sterf huis dan naar een bruiloft". Het gaat hier om een taxatie van het leven, al dus ds. Banga. De Prediker dTaait hier blijkbaar alles om, maar bedoek in wer kelijkheid te zeggen dat men aan hert tfegin van het leven nog zo weinig over zicht heeft. Pas aan het eind kan men de balans opmaken. „Dc heer Boot heeft moeilijke cn nioolc tijden gekend. Hi) nam een belangrijke plaats In dc maatschap pij In. Toch had hU ook zijn tekor ten. waarvan hil zich wel bewust was. Als men aan het eind van het leven, vast gelovend In dc toekomst, de hand kan leggen In die van dc Heer. dan kan men de Prediker beter begrijpen", aldus ds. Banga. Aan de groeve sprak de predikant nog de geloofsbelijdenis uit. Namens de familie sprak een zoon van de overledene, de heer P. Boot. een dankwoord mogelijkheid! wordt hier geboden de minder-validen te verlossen van het martelende gevoel ernaast te staan. De werkplaats telt thans tachtig tewerk- gestelden". Namens de Federatie van Werkplaat sen in Zuid Holland sprak de heer S. J. van Meurs, wethouder te Dordrecht De voorzitter van de personeels vereniging, de heer G. v. d. Ham. feliciteerde het gemeentebestuur. HU attendeerde op het grote verschil met de oude werkplaatsen, waar men tussen stof en vuil de boterham moest nuttigen. Men Is bijzonder blij met dit gebouw cn dc erkentelijk heid van het personeel werd uit gedrukt in de schenking van twee klokken, waarvoor men bij het begin van de bouw reeds was gaan sparen. Laatste spreker was de heer A. Hof land. d'irecteur van de dienst van Sociale Zaken. Hij schonk de heren Roolvink, Bruins Slot cn Dekker een schrijfbloc in losse omslag. Na de koffie draaide de heer Laros een filmpje opgenomen in de oude ge bouwen. Het gezelschap maakte ver volgens een rondgang door het nieuwe gebouw. De staatssecretaris vond, dat het aan de werkers te zien was, da', ze met plezier arbeiden. ALPHEN AAN DEN RIJN GEVRAAGD: aktieve en nette HULPBEZORGERS Indonesië stemt in met geheime besprekingen Dc Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag bekendgemaakt, dat president Sockarno het Amerikaanse voorstel be treffende het beginnen van officieuze cn geheime besprekihgen tussen Ne derland cn Indonesië over dc kwestie Nicuw-Guinea, heeft aanvaard. Minis ter Soebandrio heeft dit, aldus radio- Djakarta, gezegd bij zijn terugkeer van het eiland Bali, waar hij een onder- boud had met president Sukarno. Minister Soebandrio hoeft voorts ge zegd, dart de Indonesisohe president de hoop had uitgesproken dat de officiële besprekingen zo spoedig mogelijk zou den kunnen beginnen en dart de wijze van overdracht van hot bestuur over wostelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië spoedig zou kunnen worden geregeld. ter realisering van de aldaar geprojec teerde trottolraanleg. "Verscheidene raadsleden toonden hun instemming met het gewijzigde plan de uitbreiding van de begraafplaatts te Woubrugge, waardoor er 1340 plaatsen bijkomen. De totale kosten zjjn geraamd op 94.000 gulden, Inclusief uitbreiding van de aula. De heer Van Lullng achtte dit onderdeel van het plan onpraktisch: hij zag liever een nieuwe aula. reden waarom hfj tegen dit deel van het stel was. Dc overige raadsleden stemden Voorts besloot de raad de 2 aai Kruisweg gelegen garages tot 3 te bouwen voor 4000 gulden, tegen huuropbrengst van 900 gulden en tevens 2 nieuwe garages aan de H. de Boerstraat 3700 gulden per stuk te verkopen nader aan te wijzen kopers. Sportveld Langdurige descussie ontstond over een aanvullend krediet ten behoeve nadere investeringen voor het nieuwe sportveld aan dc Baterweg. De heer Van Luiing kwam met een plan. het uitpad van de landbouwer Van Santen te leiden via een stenen brug naar de Oudedijkse- weg, waarmede zowel de belangen van hem als de voetbalvereniging gebaat zouden zijn. Dit bespaart twee dammen en duikers langs de Baterweg. Volgens achitect Kuipers zal 150 meter langs en circa 5 meter brede klinkerweg als oprit naar het kleed lokaal van het sportveld komen, met nog wat parkeergelegenheid. De brug over de bocht aan de westzijde zal hoogstens 5000 gulden kosten, de afraste ring wordt korter, terwijl voor mesting, beplanting e.d. een bedrag 3700 gulden nodig is. Ten slotte noteerde de raad een aanvullend krediet van 6500 gulden. Ook over dc juiste interpretatie van dc onlangs in de politle-verordenlng opgenomen bepaling tegen de z.g. langparkeerders bleken de menigen verdeeld. In dc praktijk zullen zich op dit gebied steeds moeilijkheden voordoen. Dc voorzitter bepleitte een soepele handhaving van dit verbod, dat thans zal gelden voor alle voer tuigen op 4 en meer wielen. In stem ming gebracht, werd dit voorstel met 63 stemmen aangenomen. Een verzoek van een vijftal veehouders rond de Woudsedijk de bestaande politie verordening dusdanig aan te vullen, dat beter kan worden opgetreden tegen honden, die schapen aanvallen, zal door B. en W. nader worden onderzocht De voorzitter deelde nog mede, idat de begroting over 1962 gunstig zal worden beinvloed door o.m. de volgende uitgaven: 2000 gulden voor het bijhouden de registratuur, 1500 gulden voor de nationale festiviteiten op 30 april, 500 gulden voor de aansluiting van de torenklok te Woubrugge op de straat verlichting, 5000 gulden voor de aanschaf ïen grasmaaimachine en 1000 gulden het schoonmaken van een sloot aan de Van Poelgeestlaan te Hoogmade door twee ingezetenen. De heer Van Luiing Astronauten gaan hotel exploiteren De Amerikaanse astronauten steken een deel van hun geld in onroerende goederen in Florida, in Washington en op de Bahama-eilanden. Zij gebruiken hiervoor het grootste deel van het half miljoen dollars, dat zij van het tijdschrift Life hebben ont vangen voor de exclusieve rechten op het verhaal van ruimtevaarder John Glenn. Alle zeven ruimtevaarders de len hierin gelijkelijk mee. Het meest opmerkelijke project waar bij zij geïnteresseerd zijn, is een motel op enkele kilometers ten zuiden Cape Canaveral. Samen met nog enkele andere geldschieters bouwen zij luxueus motel ter waarde van een joen dollar. Een deel van de bouwkosten wordt door hypotheken gedekt. De zeven astronauten zullen zelf ln het motel wonen als ze op de basis zijn, maar zullen als gewone gasten be talen. Het motel heeft 130 kamens en krijgt verder een biblotheek, een cock tail lounge, biljartzaal, sportzaal en ver gaderzalen. Regering lichtte Kamercommissie in (Van onze parlementsredactie) De ministers De Quay, Luns en Visser en de staatssecretarissen Calmcijcr en De Jong hebben gisteren de Tweede- Kamercommissie van buitenlandse zaken defensie ingelicht over de stand van zaken in het Nieuw-Guinea-beleid. De bijeenkomst duurde ongeveer twee uur. De bewindslieden wensten na afloop niets te delen. Aan de commissieleden was ook ditmaal zwijgplicht opgelegd. Naar verluidt zouden zij echter volledig zijn geïnformeerd. Aan het begin van de Ka mervergadering vond geen nieuw orde debat plaats over de wenselijkheid van een openbaar Kamerdebat over het Nieuw-Guinea-beleid. Daaruit zou men de conclusie kunnen trekken dat de P. .d.A. zich heeft neergelegd bij de me ning van dc meerderheid der Kamer, dat n dergelijk openbaar debat thans niet 's lands belang is. Britse prinsessen naar Nederland Dc Britse Koninklijke familie zal bij de viering van het zilveren huwelijks feest van Koningin Juliana en Prins Bomhard behalve door Koningin Elisa- sabeth cn de Hertog van Edinburgh waarschijnlijk ook vertegenwoordigd worden door dc tante en nicht van Ko- nigln Elisabeth. Vernomen wordt dat prinses Marina, de hertogin van Kent cn haar dochter, prinses Alexandra het voornemen hebben op 1 mei naar Neder land te vliegen om de Koninklijke gala aan boord van het m.s. „Oranje" te kun nen meemaken. kantte zich fel tegen dit laatste. Overi gens ging de raad met de rest akkoord. De rondvraag leverde weinig op. Kandidatenlijst In de dinsdag gepubliceerde kandida tenlijst van de A.R.P. en S.P.G. voor de gemeenteraadsverkiezingen is een storen de fout geslopen. De juiste volgorde is: 1. P R R Venhuizen (AR); 2. J Grandda (SPG); 3. A C van Tienhoven (AR); 4. C van der Eyk (SPG) en verder voor de AR: 5. N Rademaker; 6. H Brunt; 7. J van Reenen Sr; 8. C Rijlaarsdam. Gecombineerd jaarfeest In de benedenzaal van de Gerefor meerde kerk werd een gecombineerd jaarfeest van de Gereformeerde man- nenvereniiging „Onderzoekt de schrif ten" en de vrouwenvereniging „Door onderzoek tot kennis", onder leiding van de heer C. Rijlaarsdam. Ds. G. van Bleek hield een inleiding over liturgie en eredienst in de Gereformeerde Kerk, waarop een bespreking volgde. Na de pauze voerden enkele leden van de vrouwenvereniging een declama- rtorium op over een viertal vrouwen uit de Bijbel. HAZERSWOUDE Huizen geveild Woensdagmorgen had de vrijwillige verkoop plaats van zes woonhuizen die een week geleden in bod waren gezet De percelen Torenstraat 3 en 5 zijn bij opbod en afslag gemijnd door de heer C. Buitenhuis tc Hazerswoude in combi natie. voor f 24.910 totaal. Het pand Torenstraat 25 mijnde de heer L. Matze Jzn bij opbod en afslag voor f 12.600. De woningen Kamplaan 2, 4 en 8 zijn bij opbod en afslag gemijnd door de heer Spruitenburg tc Benthuizen in combi natie, voor een totaal van f 21.000. Spreekuur burgemeester De burgemeester van Hazerswoude brengt ter kennis dat hij op maandag 19 maart verhinderd zal zijn spreekuur te houden. Tafeltennis Het herenteam van „Slagvaardig" be haalde in het kader van de competitie wedstrijden een grote 100 overwinning op „Tennico" uit Nieuwveen. OUDE WETERING Ouderavond De chr. nationale school voor l.o. en vg.l.o hield gisteravond in het Jeugd- gebouw een bijeenkomst voor de ouders onder leiding van de heer A. Snaterse, voorzitter van het schoolbestuur. Vóór de pauze voerden leerlingen der school afwisselend programma (zang, gym nastiek en declamatie) op. Daarna sprak de heer J. van Doorn, hoofd van een b.l.o.-school te Alphen, het buitengewoon lager onderwijs. Deze vorm van onderwijs is ongeveer veertig jaar oud en de school te Al phen is een van de oudste op dit gebied. De scholen kenmerken zich door kleine klassen, wat het werken vergemakke lijkt. De heer Broere, hoofd der school, sloot de avond. TER AAR Toneelspel voor 10 x 10 De anti-hongeractie 10 x 10 loopt in Ter Aar heel goed. Er is nu reeds een bedrag bijeen dat de f 2000 heeft over schreden. In het gymlokaal aan de Aar- dam werd een toneelavond gegeven. Na dat Jan Valk een speciaal woord van wel kom had gericht tot burgemeester Ho- genboom en wethouder Volgering met hun dames, kwam de toneelgroep voor het voetlicht die „Het leven gaat door" in M. van Spaandonk speelde. De hoofdrol van Ans (mej. A. van Straaten) werd goed vertolkt. De vrouw heeft haar man verloren door een aan rijding met een auto. bestuurd door een dronken chauffeur. Dit verlies kan ze niet verwerken, temeer daar het finan ciële moeilijkheden meebrengt. Haar zwager Jan (Karei van Eyk) weet hier feen raad in geven, Er komen nog moeilijkheden als de zoon van Ans, Andree (Sjaak Rodenburg) om huisvesting vraagt om te kunnen trou wen met Els (Greet Goedhart). Bij Ans wonen ook de schoonouders in (Lyke Hijdra en Dammes v. d. Vlugt). Er schijnt plotseling uitkomst te zijn, anneer de reiziger van de zaak die Ans drijft (Jan Hoogervorst), die een oogje heeft op een dochter van Ans (Annie Kroft), zijn kapitaal in de zaak wil ste ken, die bijna failliet is. De gehele fa milie aanvaardt dit aanbod, onkundig de werkelijke bedoelingen van deze Hij was namelijk de dronken chauf feur en de wroeging zit hem nu hoog. Ans kan dit evenmin verwerken, terwijl haar dochter pas nauwere betrekkingen wil aanknopen nadat hij zijn straf heeft uitgezeten. t was een spannend, dramatisch stuk, dat behoorlijk werd vertolkt, De regie was in handen van de heer P. Th. Pijper. De mandolinevereniging Sempre Avan- ti verleende, evenals de toneelgroep, ge heel belangeloos medewerking, zodat men een batig saldo van f 120 voor de kas van 10 x 10 overhield. Benoeming vakonderwijzeres Aan de school voor Chr. volksonderwijs alhier is benoemd tot vakonderwijzeres (in bezit van akte K) mevr. M. Kroon voor de handwerklessen aan meisjes. V erkccrscxainetu De leerlingen van de lagere acholen hebben schriftelijk verkeerscxamen ge daan en ze zijn er best doorgekomen. Er werd geen enkele kandidaat afgewezen. Van de R.K. meisjesschool waren er 36 deelnemers, de R.K. jongensschool had 40 kandidaten, de C.V.O, school 17 en de school voor Chr. Nat. onderwijs 22. De rijkspolitic, die het examen afnam, was tevreden over de resultaten van dc leer- Agendanleuwa Vrijdagavond om half acht wordt in Klcutcrhof" de jaarvergadering van de Chr. kleuterschool gehouden. Dc heer W. B. J. M. van Mecrcn. schoolarts, spreekt over „Overgang van het kind van dc kleuterschool naar de grote De Chr. Oranjevereniging houdt van avond een ledenvergadering in Jonathan. Aanvang 8 uur. De C.P.B. leden krijgen vanavond „In de greep van het oerwoud", met klcu- renprojectie van Lode van Gent, te zien. Aanvang 7.30 uur in dc gymzaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11