Verdien 24 X13 Eenzijdige visie op de mens De hel de waarheid - de hemel een illusie Schoenen zijn bij Mina en vingertop perfect Nederlandse reputatie5 door fraude geschaad CBC acht nog akkoord mogelijk in Koopvaardij WOENSDAG 14 MAART 1962 Dum-vraag 220 De auteur van dit. probleem mag over zijn vraagstuk tevreden zijn: voordat het gewenste eindspelletje te voorschijn komt, heeft een onmisbare schijf in het centrum reeds teveel plaats ingenomen om de vrije hand te hebben ten opzichte van de bordruim te. Een belemmering die niet kon wor- ien overwonnen. (Eerste publicatie) Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 220 Dit was de stand in de strijd tussen de heren Bunyan en Crowl: Wit: Kfl, Da8, Tel, Lb5 en Lf6, pi a2, c3, d5, f2 en h2. Zwart: Kg8, Dc7, Tg2, Lf3, Pf8, pi b7, d6, f7, g7 en h6. Zwart is aan zet en kan mat dreigen door 1. Tg2xh2. Maar: dan is wit fiem net te vlug af. Er volgt immers: 2. Da8xf8t, Kg8xf8; 3. Tel—e8 mat. Zwart moet het anders doen: eerst een dame offeren! Dus: 1Dc7 c4fü; 2. Lb5xc4, Tg2xh2. Nu is het mat op hl niet meer te ontlopen; eerst moest de witte loper worden wegge lokt! Bridye Het juiste bod in het u voorgelegde biedprobleem, is: 2 harten. Dit lijkt te hoog geboden, maar er zijn be paalde redenen om tóch een dergelijk bod te doen. Immers, West opende met ruiten, Oost steunde die kleur en u heeft 4 kleine ruiten. Noord moet dus kort in die kleur zijn! Bovendien heeft u troefvrouw-3e en waardevolle plaatjes in klaveren. In de praktijk deed West hierna het uitstekende bod van 3 schoppen, waar op Noord echter resoluut 4 harten bood, wat het eindcontract werd. Het spel werd gemakelijk gemaakt, want ziehier de volledige kaartver- deling: 4 8 C? H B 10 9 7 4 O A 4 A 9 6 5 3 B 7 3 9V85 O 8 7 4 2 VB 10 Na een uitkómst in schoppen gingen 3 slagen verloren, namelijk: één in schoppen, één in klaveren en troefaas. Zoals u ziet, is ook 4 schoppen voor Oost-West een onverliesbaar contract, maar het is niet eenvoudig voor Oost om dit nog te bieden! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. merkteken het vaar water aangevend; 5. lyrisch gedicht; 9. in de regel; 11. bezitt. voornaam woord; 13. schoenvorm; 14. maanstand; 15. schoorsteenzwart; 17. houten of metalen wig; 19. zoon van Noach; 20. voorvoegsel; 22. opstootje; 23. voor lichting; 24. niet gesloten; 25. vaarwel; 26. onheilaanbrengende godin; 28. ge meente in Gelderland; 30. ruwe soda; 32. stad in Duitsland; 33. meisjesnaam; 34. Europeanen; 37. scheikundig ele ment (afk.); 38. gemeente in Zuid- Holland; 40. feestdronk; 41. gezond heid (Fr.). Verticaal: 1. geldbuidel; 2. lengte maat (afk.); 3. verdikking der opper huid; 4. ontkenning (spreektaal); 5. gravure; 6. klap; 7. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 8. afzonderlijk; 10. teken; 12. gemeente in Zuid-Holand; 14. gemeente in Gelderland; 16. brand- verf; 18. leerrede; 20. meisjesnaam; 21. gesloten; 25. doornachtige plant; 27. artikel van een wet; 29. enkele; 31. grappenmaker; 32. meisjesnaam; 35. bolrond vruchtje (spreektaal); 36. go din van de dageraad; 38. West-Afrika (afk.); 39. afkorting van dyne. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Apeldoorn, Meerkerk, Ierseke, Chaam, Ilpendam, Tilburg, Itteren, Arnhem, „AMICITIA". Gistermiddag is in VoorUhutzen de tienjarige WiLlem van Ronselaar Voorthuizen om het leven gekomen, hij de weg overstak en daarbij gegrepen werd door een personenauto, „De Gevangenen van Altona van SARTRE A/TAG een filosoof eigenlijk wel toneelstuk schrijven? Het is vraag, die blijft na Sartre's toneelstuk „De gevangenen van Altona". gister avond door de Nederlandse Comedie in de Kon. Schouwburg gebracht. Deze en gene zal het best kunneh. maar dan ondanks zijn filosoof-zijn. Dat is dan een individueel uitzonderingsge val. Algemene regel moet zijn: Een filosoof mag geen toneelstuk schrij ven!" Men moet er niet aan denken dat bijv. Hegel toneelstukken geschre ven zou hebben. Zij zouden steevast drie bedrijven hebben geteld: these en anti-these vóór de pauze en de synthe se daarna. Het zou een eindeloze reeks geworden zijn, waarin de „endiiche Geist" nooit tot enig resultaat gekomen zou zijn of het moest het tijdverdrijf zijn geweest. Met Sartre vergaat het me niet be ter. hoewel zijn resultaat al van te vo ren vaststaat, n.l. dat het allemaal niets is, of zoals hij het hier uitdrukt „dat het menselijk leven een gruwel is". In vele opzichten kan een ieder, die zijn Bijbel kent hem daarin gelijk geven, alleen Sartre vergeet zijn filoso fische constructies op het toneel aan en met mensen waar te maken. Men hoort de hele avond vele uitspra ken die men met meer of mindere in stemming kan bijvallen, maar „men sen" komt men op zijn planken niet tegen. Hoe interessant zijn visie ook moge zijn, dramatisch is zijn werk vrijwel waardeloos. Zijn stuk heeft hij als vol#l samen- ,.Een familie van Duitse groot-indus triëlen, de von Gerlachs, bewoont in Altona, bij Hamburg, een oud, luxueus en lelijk huis. Als het stuk begint laat de vader, die weet, dat hij binnenkort zal ster ven zijn dochter Leni, zijn jongste zoon Werner en diens vrouw Johanna bij ^zich komen om hen in te lichten over zijn laatste wilsbeschikkingen. Jo hanna begrijpt dat haar man, na dood van de vader, zoals altijd opge offerd zal worden terwille van de oud ste zoon Franz. Deze Franz, van wie men denkt dat hij dood is, heeft zich na de oor log opgesloten in een jachthuis, dat zich midden in een park bij het huis bevindt, waar hij niemand wil ontvan gen dan zijn zuster. Omdat Johanna niet wil, dat de vrijheid van Werner opgeofferd wordt aan de belangen van Franz, tracht zij te achterhalen, waar deze zich heeft opgesloten. Al zoe kend naar de reden van deze vrijwilli ge opsluiting, dient zij, zonder het zelf te weten, de plannen van de vader; de oude Gerlach maakt van haar gebruik om de gevangene weer te zien, iets dat Franz hem gedurende dertien jaar geweigerd heeft Het stuk eindigt met een dubbele zelfmoord, wanneer de vader von Ger lach er eindelijk in zal zijn geslaagd zijn zoon Franz weer te zien". Sartre heeft zijn stuk in het na-oorlog- se Duitsland gestitueerd en grotendeels is het gewijd aan de schuldvraag naar de verantwoordelijkheid voor de oor logsmisdaden. Sommigen zeggen dat hij eigenlijk het optreden van de Fran sen in Algerije bedoelt. Hoe dit ook zij: in feite gaat het om de menselij ke situatie „an und für Sich" en daarmee zijn we weer in de filosofie terechtgekomen. De mensen van Altona staan slechts model a beter: voor Sartre's a die het Christendom boord heeft gegooid, r redeneert vanuit de vraagstellingen, die datzelfde verguisde, „overwonnen" Christendom aan de orde heeft gesteld. En dat wel op een eenzijdige wijze. Een eenzijdigheid die hij nu eenmaal niet ontlopen kon. Sartre erkent geen Schepper en geen Verlosser. Is het een wonder, dat hij alleen maar de zondeval overhoudt? m van iemand, radicaal over- nog steeds Schuld, boete, ondergang, oordeel hel heeft hij over als een schamel tant van het Christendom, d. i. men goed toeziet alleen datgene wat de gevallen mens inbrengt. De andere zijde van het Evangelie is hij kwijtge raakt: offer, vergeving, verzoening, blijdschap en hemel, d.i. als men goed toeziet, alles wat van God komt. Voor Sartre is de hel de waarheid: de hemel is voor hem illusie. Van zijn standpunt uit is dit een volstrekt lijke conclusie. Het kan ook niet ders "als men God verwerpt en slechts de mens, de naakte mens wil overhou den. Het is echter, helaas, zo eenzijdig, want ook in het gevallen mensenleven zijn nog zoveel tekenen van Gods ge nade overgebleven. Slechts een filosoof kan hiervoor (ziende) blind blijven, dat het niet uit zijn filosofie is af te Men moet me maar vergeven dat ik niet toegekomen ben aan de toneel prestaties van de Nederlandse Comedie. die op zich voortreffelijk waren. Dat komt omdat de filosoof Sartre nu een maal meer weet te boeien, dan de to neelschrijver. O ja, merkwaardig is, wat Sartre tot tweemaal toe in dit stuk over Luther zegt „de profeet, die iedereen gek gemaakt heeft van hoogmoed, alsof het (Van onze moderedactrice) DE grote strijd tussen al wat vrouw is en de schoenenindus trie kan voorlopig wel als beslecht beschouwd worden. Een ieder kan krijgen wat zij hebben wil en wat belangrijk is, toch elegant blijven. Ze zijn er pog wel, de tere hoge hakjes van 7 tot 9 centimeter en voor wie wil zelfs van 11 centimeter, maar ook wie lager zoekt (van 3% tot 6li cm) krijgt een sierlijk hakje. Het is dikwijls in het midden wat ingeknepen. men kan het vergelijken met een diabolo, een bokaal of een zandloper, en heeft weer een vrij stevig loopvlak. Wie nog jong en kleinvoetig is kan na tuurlijk een ballerina kiezen met hakhoogte van 2 tot 3 cm. Ook de neus van de schoen is elk wat wils geworden. Het overdreven spitse is verdwenen. Men spreekt van „vinger top"-model, dus lang en slank met een even afgeplatte neus. Hoe lager en steviger de hak hoe breder en vooral ronder de teen en dan is het een Mi- naleest geworden, een Italiaanse be naming. Neus en hak bepalen de leest, maar de garnering „de blikvanger" is dit sei zoen echt voor de wreef. Véle schoe nen hebben een opgesneden spiegel, een pageklep, dikwijls met grote per foraties. Is de klep er lang dan wel een ragdun vetertje of strikje dat voor een bevestiging zorgt. De sportieve modellen, dus met ronde neus en platte hak zijn vrij symetrisch. Links en rechts scheelt maar een haar tje. Maar de hooggehakte vingertoppen zijn speels in a-symetrie. De zijpartij is menigmaal tot de zool zelfs wegge sneden of het hielgedeelte blijft open. Weer zorgen ragdunne bandjes, met strikje, knoopje of elastiekje vastge zet, voor de stevigheid. Er zijn zes kleuren tot „Euromodetinten" ver klaard. Polair, een grijs-beige; granada, een bordeauxrood; caravan, een lever kleur; lido, een geel-beige; gazelle, een reebruin en marine. Rood domineert van de teerste roze tot diep donker rood met zwarte gloed. Rood ook in lak desgewenst, maar het lijkt ons niet erg wenselijk want het is meer op vallend. Lak ook in wit, blauw, cognac. Hele lakschoenen of hiel en neus van lak. Er is variatie genoeg. Nu dé aandacht zo op het voorstuk valt is het begrij pelijk dat de fijne gevlochten schoen weer aan trek komt, zowel in flats als in molières cn In pumps. Want de pumps heeft onverstoorbaar zijn leven voortgezet in het modebeeld. Meestal glad soms met een fijn plisseetje, na tuurlijk weer op die alles eisende De hóge hakken zijn wel minder breek baar, daar de goede schoen (laten we zeggen van boven de dertig gulden) een aluminium of plastic hak heeft die dan bekleed is met zoolleer. Om het modebenenbeeld volledig te maken mo gen we erbij vertellen dat alle manne quins naadloze, dikwijls vrij lichte, kousen droegen. Ook herenvoeten kregen we te bewonde ren op de show van het modecentrum voor de schoen- en lederbranche, waar we al deze wijsheid opdeden. Ook daarbij veel rood, maar dan heel don ker. Liefst met zwarte schaduwen, wat men „old-finish" noemt. Voor de kin deren blijft de schoen traditioneel, ste vig en als het goed is met een hoorlijke ruimte, zodat de grote teen vooral niet in de knel komt. En met leren zolen, want dat zo vertelde ons, is de basis om gezonde voeten te kweken. voor de mens mogelijk was de verant woordelijkheid voor het leven te dra gen". Zou de man blijkens deze uitspraak ooit wel eens één zin Luther gelezen hebben? In welk dwaas boek heeft hij dan deze onzin over „de theoloog van de deemoed en de gena de" gelezen? Het blijft een raadsel, maar geeft geen hoge dunk van Sartre's theologi sche kennis. Ev. Grollc. Minister Spaak naar Den Haag De Belgische minister van buitenland se zaken Paul-Henri Spaak zal zaterdag een bezoek brengen aan mr. J. M. A. H. Luns in Den Haag ter bespreking van Benelux, Europese en wereldproblemen, aldus een officiële bekendmaking. In februari minder faillissementen Het aantal uitgesproken faillissemen ten was in februari 124 (vorig 146), aldus meldt Van der Graaf Co. N. V., waarvan 27 (34) in Zuid-Holland en 7 (12) in Den Haag. In de eerste twee maanden was het aantal 243 (278). Er werd in februari 16 (8) maadi voorlopig en 5 (3) maal definitief surséance van betaling verleend' en in de eerste twee maanden 19 (11) en 10 (7) maal. Het aantal verzoeken om verlenging was in februari nihil (3) en heit aantal ver lengingen 1 01). in de eerste twee maan den 2 (4) en 2 01). Engeland nog niet bij KSG De ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft besloten geen volledige onderhandelingen te beginnen over Engelands lidmaatschap voordat er bij de Britse onderhandelingen met de Euromarkt flinke vooruitgang is geboekt. Faillissementen Opgegeven door Van der Graaf Co) Uitgesproken: H van Straten tirrumer. manuaanvoeimer. Leyweg 402 Den H'aag. ouir. mr. E Ohr K-uihn; J P J Btakikor iBak- toers Dffieotie nikatrvt. KodertBintj. Laan van Mieerdurwoont 3HU), EoronsipleLn 39. Den Haag, out. mr, S K Martens, na imibrek- groothandel. e' Mr wÏÏ! Den Haag: H 'Peniwollde crrtbed'rijf rncuw Voorburg. H. H-e.vcrrmanehof 78, Voortui G A Wiadikatc, Den Haag: J Wwterinjgan, Nobel, lomipcrVhairKlefl. J. jtkerk, H J A Beeikimai Import ModeHen, Geverstraat ?-retraat 67. Oei get ge est, c „P elk d*rooUak Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Ook waardevol voor U persoonlijk! Benut de spaarkaart die U thuis kreeg. Ideaal-Persil verzorgt groot pak MB JO dOcT w was ideaal! Zaak tegen kanselier bij NAVO P"EN JAAR en acht maanden eiste gisteren de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. dr. J. C. Maris, tegen de 48-jarige W. E. H., kanselier eerste klasse bij de gecom bineerde Nederlandse vertegenwoor diging bij de NAVO en OESO in Pa rijs. Deze ambtenaar van de buiten landse dienst wordt ervan beschul digd in de jaren tussen 1954 en 196J in totaal 200.000 gulden te hebben verduisterd. Ook is hem ten laste, ge legd bladen uit kas- en bankboeken te hebben gescheurd, waardoor con trole bemoeilijkt werd. II. heeft zich zelf aangegeven en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Als kanselier kon H. beschikken over het tegoed bij de bank van de Nederlandse vertegenwoordiging. Hij slaagde er jaren in gelden ten eigen bate op te nemen door opnamen van het banksaldo in de kas te storten. Hij kon dit zonder kans op ontdek king doen, omdat de controle van het ministerie van buitenlandse zaken zich beperkte tot het nazien van het kasboek. Een regu van het banksaldo werd nooit gevraagd. Op een gegeven moment zag H. geen uitweg meer. Hij leefde onder grote spanning in verband met zijn huwelijk en hij voelde zich overwerkt. Deze span- Partijen vrijdag naar regering (Van onze soc.-econ. redactie) DE Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale (CBC) is van oordeel dat overeenstemming tussen reders en zeevarenden over een verbetering van de arbeidsvoorwaarden alsnog mogelijk moet zijn. „Alle mogelijk heden voor een akkoord over de cao voor de koopvaardij zijn nog nniet uitgeput," aldus zei ons desgevraagd de voorzitter van de centrale, de heer C. van Baren Jr. Hij merkte op het in hoge mate te zullen betreuren, indien de verhoudingen in de koop vaardij door een arbeidsconflict worden verscherpt. „Maak het niet zo moeilijk," zuchtte ik. „Als ik had gezegd dat ik niet mee wilde, zou je veel wan- trouwender geweest zijn. Wees wijzer Vyland. De zaken staan er anders voor dan een paar uur ge leden. Denk aan de redevoering van de generaal mijn aanhoudende gezondheid. Hij meende het. Hij meende er elk woord van. Doe me de das en hij doet het jou. Je bent te veel zakenman hel erop aan te laten komen. Royale zal niet het genoegen beleven me te vermoorden." „Iemand vermoorden geeft me geen genoegen." merkte Royale zachtjes op. Het was een simpele verklaring. Even van mijn stuk gebracht door de ongerijmdheid van die ver klaring staarde ik hem aan. Hoorde ik heus wat ik dacht te horen?", vroeg ik langzaam. „Heb ja wel eens van een doodgraver gehoord, Talbot die louter voor zijn genoegen grafkuilen graaft en weer dichtgooit?" „Ik geloof dat ik je begrijp." Lang keek ik hem aan. Hij was nog onmenselijker dan ik had gedacht. ,In ieder geval, Vyland," ging ik dan verder, „heeft het feit dat ik in leven zal blijven me een andere kijk op de dingen gegeven. Hoe gauwer het karwei achter de rug is, hoe gauwer ik jou en je leuke vrienden vaarwel kan wuiven. Daarna zal ik dc generaal eens voor een paar duizend dollar op proef stellen. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat hij het bekend zal willen hebben dat hij steun ver leent aan misdadige plannen op grote schaal." „Bedoel je eh dat je chantage op iemand wilt plegen die je leven heeft gered?" Sommige dingen waren blijkbaar in staat om zelfs Vyland te ver bazen. „Je bent net zo erg als wij. Erger nog." „Ik heb nooit gezegd dat het niet zo was," zei ik onverschillig. „Het zijn moeilijke tijden, Vyland, en een mens moet leven. Bovendien heb ik haast. Daarom stelde ik voor om mee te gaan. Ik geef direct toe dat na het bestuderen van de aanwijzin gen een kind de bathyscaaf zou kunnen bestude ren en doen dalen en stijgen, maar bergen is geen werk voor amateurs. Dat kan je gerust van me aannemen, Vyland. Jullie zijn amateurs. Ik ben een expert. Bergen is het enige waar ik werkelijk goed in ben. Zal ik dus maar A listair MacLean Lang staarde Vyland me aan en dan zei hij zacht: „Ik zou er zelfs niet aan denken om zonder jou te gaan, Talbot." Hij draaide zich om, opende de deur en beduidde me dat ik voor moest gaan. Met Royale en Vyland achter me liep ik de gang door. We hoorden dat Cibatti de deur sloot, een zware grendel terug- schoof en de sleutel in het slot omdraaide. Veilig heidsmaatregelen als op de Bank van Engeland, behalve dan dat op de Bank van Engeland een ge klop in code niet automatisch de deur tot de klui zen kon openen. Hier werden er wel deuren door geopend. Ik herinnerde me die code nog heel goed en had ik hem vergeten dan zou ik hem nu toch weer geweten hebben, want op een deur vijftien meter verder maaJcte Vyland opnieuw van die code gebruik. De deur werd geopend door Cibatti's col lega. Het vertrek was niet zo sober gemeubileerd als de stalen kamer, maar veel scheelde het niet. Geen behang, geen vloerkleed. Er was zelfs geen tafel, maar tegen een van de wanden stond een gecapitonneerde bank geschoven en op die bank zaten de generaal en Mary. In een hoek en rechtop in zijn stoel zag ik Kennedy zitten. Met zijn revol ver in de hand en koortsachtig heen en weer flit sende ogen liep Larry de kamer op en neer en speelde de rol van waakhond. Met gefronste w:-rk brauwen keek ik hen een voor een aan. Zoals altijd maakte de generaal een onverstoor bare, wat stijve indruk en liet hij niets van zijn gedachten en gevoelens blijken, maar onder zijn ogen lagen blauwe kringen en die waren er een paar dagen geleden niet geweest. Ook onder do ogen van zijn dochter zag ik schaduwen. Haar ge-, zieht was bleek en ofschoon het niets verraadde, beschikte het meisje kennelijk toch niet over de ijzeren zelfdiscipline van haat vader. Haar iets naar voren gebogen schouders moesten voor ieder een zichtbaar zijn. Persoonlijk hield ik niet van vrouwen met een ijzeren zelfdiscipline. Ik had het liefst mijn arm maar om diezelfde schouders ge slagen, maar het waren er de tijd en plaats niet voor en de reactie was niet te voorspellen geweest Kennedy was Kennedy. Z'n knap en gebruind ge zicht leek onbewogen. Wat hem betrof, was er geen wolkje aan de lucht Ik zag dat zijn kastanjebruin uniform hem beter paste dan ooit. Niet een kleer maker was daar debet aan. Iemand had hem zijn revolver afgenomen en de snit van het pak werd nu niet meer bedorven door 'n uitstulpende bult. De deur viel achter ons dicht. Mary Ruthven stond op. Haar ogen fonkelden boos en misschien was ze toch meer van ijzer dan ik had gedacht. Zonder hem aan te kijken, wees ze op Larry. „Is dit werkelijk nodig, mijnheer Vyland?" vroeg ze koud. „Hebben tve nu het stadium bereikt dat we behandeld worden als misdadigers? Als door een gewapende cipier bewaakte misdadigers?" „Trek u niets van dat knulletje aan," zei ik sus send met mijn hoofd op Larry duidend. „De blaf fer in zijn hand heeft geen snars te betekenen. Hij doet maar wat. Die sneeuwvinken zijn allemaal even beverig en zenuwachtig. Hij voelt zich groot met die revolver. Hij kijkt er graag naar. Zijn in jectie is te laat, maar als h'ij hem gehad heeft, ver andert hij in een boom van een kerel van drie meter lang." Larry deed twee snelle stappen naar voren en ramde zjjn revolver in mijn maag. Hij ging niet bepaald zachtjes te werk. Zijn ogen waren glazig. Op zijn doodsbleek gezicht verschenen op de juk beenderen twee rode plekken. Zij adem kwam sis send over zijn lippen. (Wordt vervolgd). Naar gemeld hebben dc confessionele vakorganisaties van zeevarenden de hulp ingeroepen van de Stichting van de Arbeid om te bemiddelen in het ge schil met de reders, verenigd in de Raad van bestuur voor de zeevaart. De looncommissie van de stichting zou zich reeds vanmiddag met het geschil be zig houden. Vrijdag wordt de regering van de moeilijkheden op de hoogte ge bracht. Staatssecretaris Roolvink, daar toe benaderd door de reders, heeft zo wel werkgevers als werknemers uitge nodigd voor een bespreking op zijn de partement. De zaak waarom het gaat, is dat de CKV, de bij het NVV aangesloten Cen trale van Zeevarenden ter Koopvaardij (12.000 leden) geen gehoor bij de re ders heeft kunnen vinden voor zijn so ciaal program, bevattend een sanering van de arbeidsvoorwaarden conform die van de werknemers op de wal. De re ders blijven evenwel liever „trouwtrek- ken" om incidentele verbeteringen. De CKV heeft daarom de (permanent lo pende) c.a.o. opgezegd tegen 1 mei. hetgeen staken betekent indien de Raad van bestuur voordien niet over de brug GEEN PARTNER De confessionele centrales, de Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale (CBC) en dc R.K. Bond van werknemers in het transportbedrijf St. Bonifacius (KAB), zijn officieel geen contractpart ner, al nemen z.y wel deel aan de on derhandelingen met de reders. In zo verre zijn zij dus niet verantwoordelijk voor de activiteiten, die de CKV onder neemt. De belde samenwerkende cen trales hadden dan ook eigen voorstel len ingediend bij de Raad van bestuur welke echter eveneens werden verwor pen, daar zjj vrijwel identiek bleken aan die van de CKV. Dat de beide confessionele contrales nog steeds formeel buiten de c.a.o. wor den gehoudén, achten zij in strijd met de hier te lande geldende democrati sche beginselen. „Een absurde toe stand". noemde de heer Van Baren het. in aanmerking nemende dat de centrales zeker 2500 zeevarenden ter koopvaardij onder hun leden tellen. De CBC vertrouwt er op dat aan deze uit sluiting spoedig een einde komt. zodat ook de confessionele centrales de c.a.o. kunnen ondertekenen. „Willen de reders bevorderen dat jonge mensen het zeemansberoep kie zen. dan zullen zij moeten begrijpen van welke betekenis het voor christe lijke ouders is te weten dat hun zoon zich kan aansluiten bij een organsiatie. die volledig in het overleg meespeelt", aldus de heer Van Baren. Dc CKV vroeg hij een open oog te hebben voor het feit dat dc zeescheepvaart bijzonde re eisen stelt aan de vakbeweging cn dat het daarom ten zeerste gewenst is de krachten te bundelen in het belang van het personeel ter koopvaardij. ndngen dreven hem de nachtclubs in. waar hij het verduisterde geld opmaakte. De hoofdadministrateur mr. P. V. Nier mans, die als getuige werd gehoord, ver klaarde dat niemand ooit verdenking had gekoesterd, temeer daar H. er bij zijn superieuren en bij het overige per soneel in hoog aanzien stond. De getuige kon de opmerking van de president, dat de controle van het ministerie niet zo best was geweest, volmondig beamen. De officier zei in zijn requisitoir, dat de reputatie van Nederland, zeer zeker in het buitenland wordt aangetast, wan neer een zo hoog ambtenaar golden ver duistert. Een dergelij kpersoon zou juist zo eerlijk moeten zijn dat controle over bodig is. „Noblesse oblige" gaat ook in dit geval op, zei mr. Maris die vond dat H. zijn dienst te schande had gemaakt Hij zag geen reden om verzachtende om standigheden aan te voeren. De verdediger, mr. J. H. Verstegen, wees op het zware werk. dat zijn cliënt als kanselier moest verrichten. Een kan selier wordt vooral door de jongere di plomaten altijd uit de hoogte beschouwd, zo meende hij. Hjj memoreerde de privé- moeilijkheden van H. en het feit dat li|i zichzelf heeft aangegeven, terwijl bij zich gemakkelijk elders had kunnen ves tigen. Hij vroeg de rechtbank niet om clementie doch om „recht in barmhar tigheid". Felle brand verwoestte hotel in Wijk aan Zee Een te heet gestookt kacheltje op een der kamers van de gasten was er gis teren oorzaak van dat In Wijk aan Zee hotel „Berg cn Dal", voor een groot deel in de as Is gelegd. De 68-jarige motorrijder C. Wijne uit Lage Zwaluwe is gisteren bij het overstekon van rijksweg 16 door een Belgische personenauto geschept. Hij overleed iter plaatse. meiwde-orkest 21 -45 Kanttekenlniger. die voorpagina 22.00 Zarngrecltal 22.30 Nws 22.40 Avond overdenking 32.53 Flatennws 23.56—24-00 Nws Hilversum II, 298 m. WVRA: 20.00 Nws 20.05 Lichte gram 20.15 Zestig Jaar levens ervaring, lezing (23) 20.30 De Tienstul. vereballtKle, hoorspel met. mme 22.30 Nws 22.40 Wereflidikarrupiocnsohaippen k/u rest rij. •den op de schaats te Praag 32.46 Hart op ■dc tong, act problemen 33.00 Lichte mui «3-25 Lichte graim 33.50—21.00 Nwa TELHVflSlË fêlèi/fèi#. vanavond NCRV: Voordrac Programma voor morgen Wok 18.04 Lichte NCRV: 14.09 Motropolc-ork 14 48 Ke^k. orgel (gr) 15.06 Wlass gram 15.30 Lichte 00 Bljbeloverdcriking Pi .20 Gewlj- '.7 30 Dans mus 10.50 Gram 17.00 V d Jeugd 10.50 PollMdke le- AVRO: 7.00 Nwa 8 4 5 Lichte gram 9,00 Gym 9.10 De groenteman 9.15 Oude 9 40 Morgenwijd8rag 10 00 Arb reen (gr) jO.SO V d kleuters h oude lijke zaken praatje 16 Kam work en sofltet 1800 Dansorkest en zareg»oluton 12.30 Meded ten behoeve van land. cn tuinbouw 12.38 Uit het bedrijfsleven 18.43 Hammoredongelspel 13.00 Nwb 13.15 wn 13.85 Beursbcr 13.30 za regsoll>. t 1400 Cello 5 06 Dieren L. rondom het huls. pragr nVer huisdieren 15 45 Wecne nvuz (gr) 16.00 Van vrór tot vijf. radlpprogr in een nobodop 10.00 Gram v d Jeugd 17 30 V d jeugd 18.OO Nwe 18 13 Evontfuwl ad IR 20 Lichte gram 16.30 Sporipraatje 18.35 Gesproken brief 18 40 Lichte muz 19.00 V rl kleuters 19 06 Licht# gram cn praatje# 19 30 V d Jeuad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5