Coopvaetf Ontwikkeling wiskundige aanleg moet beginnen op kleuterschool Ds. Ottevanger keerde eens in zijn eigen vacature terug Gesprek bij naderend afscheid 5Dit mag nooit meer gebeuren' MEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 14 MAART 1962 Contactdag in Avifauna te Alphen MEER dan 700 hoofdleidsters en leidsters van kleuterscholen in Leiden, Alphen aan den Rijn en omliggende gemeenten waren gisteren bij een in het paviljoen van Avifauna te Alphen, waar een contactdag voor het kleuteronderwijs werd gehouden. Ook verscheidene burgemeesters, onderwijsinspecteurs en afgevaardigden van verschillende organisaties woonden deze dag bij. Een hoogtepunt was een inleiding van mej. M. C. Schouwenaars, inspectrice van het lager- en kleuteronderwijs in België, over „Vóór-wiskundige activiteit in de kleuterschool". De bijeenkomst stond onder leiding van mej. G. M. C. Gelauff, inspectrice van het kleuter onderwijs in de 12de inspectie. Mej. Schouwenaars kon over het ge noemde onderwerp een uiterst deskundi ge inleiding houden doordat zij in de af gelopen tijd in opdracht van het Bel gische ministerie van onderwijs een die heeft gemaakt van de voor-wiskundi ge ontwikkeling. Zij noemde deze hoogst belangrijk in de kleuiterperiode. De wis kunde is immers de leer der verzameling, der ordening en juist de kleuterleeftijd is in de ontwikkeling der wiskundige aanleg bijzonder belangrijk. In de eerste klassen der middelbare scholen in België komen ieder jaar weer talloze verstan dige kinderen, die niet kunnen rekenen, aldus spr. en dit bewijst, dat er leemte is op dit gebied. Resultaat van het genoemde onderzoek is onder meer de conclusie, dat op de kleuterscholen geen nieuwe activiteiten behoeven te worden ingevoerd. Wel moe- Haagse rechtbank Weldoener overvallen Een 26-jarige monteur uit Leiden be kende, dat hij voornemens was geweest zijn vroegere weldoener neer te slaan en te beroven. In de naoht van 3 nov. pleegde hij inbraak in een woning aan de Kager- straat, waar hij als pleegkind had ge woond. Hij wilde geld hebben en samen met een vriend, een 19-jarige havenarbeider, beraamde hij het plan. Het tweetal drong de woning binnen en ging met een elektrische looplamp naar de slaapkamer van (de bewoner. Deze ontwaakte en er volgde een ge vecht. Toen de overvallene de naam van de jongen riep, werd het tweetal bang en napi de vluoht. De officier wees erop, dat verdachte vaak kroegen bezocht en in geldnood verkeerde. Gezien zijn jeugd luidde de eis 9 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Uitspraak ,over 14 dagen. Drank de schuld Het was de drank die er de schuld van kreeg, dat een 42-jarige kelner uit Leiden op verkeerd spoor terecht was gekomen. Hij stal uit een opslagplaats aan het Galgewater een doos met 5 kg marga rine; uit een woning haalde hij een jas en boodschappentas; in de sociëteit Mi nerva, waar hij vroeger als kelner had gewerkt, sliep hij op een nacht zijn roes uit en nam hij de andere ochtend de re genjas van een student mee; bij een woning haalde hij overhemden van de waslijn. Dat alles Verkocht hij en het geld werd dn drank omgezet. De officier zei dat het getob met ver dachte al in 1946 is begonnen. Van alles is met hem geprobeerd, totdat hij dan nu een kuur tegen de drank zal onder- De eis luidde voor de thans ten laste gelegde feiten 6 maanden gevangenis straf. De verdediger bepleitte verdachte te herscholen, want zijn vak is nu niet bepaald geschikt voor hem. Uitspraak over 14 dagen. Valse verklaringen Een 39-jarige losarbeider uit Leiden had in het tijdvak van 22 juni 1960 21 aug. 1961 de dienst voor Soc. zaken te Leiden benadeeld voor een bedrag van rond 2.000, door het indienen van valse verklaringen. Voor zijn gezin kreeg hij 105 steun per week. Op zeker ogenblik kwam uit dat hij werkte; aanvankelijk werd vermoed, dat hij de gemeente voor 8.000 had opgelicht. Bij een verder on derzoek bleek, dat de man als gevolg van een vervalste werkgeversverklaring on rechtmatig kinderbijslag had genoten. De officier vond het gedrag ergerlijk. De eis luidde vier maanden gevangenis straf. ,,Ik ga in hoger beroep", kondigde de man aan. ..Wacht dan veertien dagen, dan Weet u het vonnis van de rechtbank", merkte de president op. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Janette dr v G Wij- nands en H A M v d Putten; Vero- nique Theadora Jacomina dr v N den Hoed en P C van Wijland; Frangoise Ivonne dr v G Kranenburg en A J van Egmond; Edwin zn v J Verhoe ven en L Kerkman; Arend zn v A Voiding en J R Koops. OVERLEDEN: J Fleur, 66 jr, wed van C van Rhijn; E van Teeseling, 58 jr, edhtgen van J W v d Zon; W H Wink, 89 jr, man; R Prins, 79 jr. wed van J Rijsbergen. ten bepaalde systemen worden aangepast aan de belangrijke vóór-wiskundige aan leg van het kind. Achtereenvolgens be sprak mej. Schouwenaars de volgende punten: Functie van het getal Het sorteren, groeperen en klasseren der dingen; het gaat hierbij dus om de ordening. Dit kan met gewone dingen gebeuren maar ook bijvoorbeeld met een glasservies of met bouwblokken, die vol gens een bepaald systeem moeten wor den opgeborgen. Dan zijn er de identificatie-oefenin gen, waarbij het gaat om de vergelijking. Kleuters zijn namelijk in staat alle meet kundige figuren te onderscheiden en hiervan kan gebruik worden gemaakt door die figuren niet alleen in de vorm van een tekening te laten zien maar door ze uit allerlei verschillende mate rialen te vervaardigen. Slechts de knap ste kinderen bleken bij de proeven in België dan nog de vorm te kunnen her kennen. Vervolgens besprak mej. Schouwenaars het belang van schatten, meten en we gen; het lichaam van de kleuter zelf moet hierbij de maatstaf zijn en bij het wegen moet gebruik worden gemaakt van een zgn. balans-weegschaal. Belangrijk is ook jiet bijbrengen van begrip voor de drieledige functie van het getal: hoeveelheid, rangorde en ver houding. Het tellen als zodanig heeft niets te betekenen; het gaat om de we zenlijke inhoud der cijfers; verder dan 5 of 6 behoefde men meestal niet te gaan. Spreekster verklaarde waarom het getal zeven voor vele kinderen zoveel moei lijkheden oplevert. Ze kunnen het ner gens mee identificeren, wat bij andere getallen wel het geval is. Het getal vijf herinnert bijvoorbeeldaan de vijf vin- Mathematische toekomst Ten slotte ging mej. Schouwenaars nog in op het begrip voor tijd en ruimte en op het belang van een goede ver zorging der taal ter wille van de juiste begripsvorming. Tijdsbepaling kan bij voorbeeld worden bijgebracht door een tijdband op school, waarin de verschil lende gebeurtenissen der week zijn weer gegeven en wat ruimtebepaling betreft, kan de leidster met de kinderen een rondwandeling door het schoolgebouw j maken om daarna aan de hand van de „instruöties" der kinderen een platte grondtekening te maken. Aangezien we een mathematische toe komst tegemoet gaan, waarin steeds meer werkende mensen met de wiskunde wor den geconfronteerd (kernenergie en elek tronica) achtte mej. Schouwenaars het van groot belang, dat op de kleuter school voldoende aandacht wordt ge schonken aan de vóór-wiskundige ont wikkeling. Na een gemeenschappelijke lunch en een bespreking van het onderwerp zong de heer Frans Luit onder het motto „De wijde wereld in" een aantal liedjes. Er waren verscheidene stands te be wonderen; zo hadden ook de meisjes van de examenklas der Leidse kweekschool een instructieve stand ingericht. DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak in handige plastic tabakszak Een gedeelte van de expositie oorlogsdocumenten. Jeugd en middelbare scholen was de belangstelling voor de jeugdavond, gis teren door de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd in de Stadsgehoorzaal gehou den, zeer groot. Voorzitter L. Questroo sprak daarover zijn verheugenis uit, doch hij had liever gezien dat een avond als deze nooit nodig zou zijn geweest. De eigenlijke aanleiding was immers de bezettingstijd, en die had er beter nooit kunnen zijn. Echter, de plicht (en de belofte, elkaar in kam pen en gevangenissen gegeven) nnoodzaakte tot het op velerlei manier doorgeven van een boodschap aan de jeugd die de toekomst ingaat: „Dit nooit meer!" De heer Questroo achtte de goede, op komst van de jongeren ook een hoopvol teken voor 'de toekomst kennelijk zijn zij niet zo nihilistisch als sommigen wil len doen geloven. In aanwezigheid van onder anderen burgemeester H. Duiker van Katwijk en echtgenote, alsmede van enige Leidse raadsleden, volgden de middelbare scho lieren het programma dat het verzet in de bezettingstijd tot thema had. Kapelaan H. Kampschöer uit Alkmaar besprak de hoofdmomenten van het ver zet. „Ondanks de negatieve klank van het woord had het verzet zelf tijdens de oorlog een positieve inhoud. Het had vaderlandsliefde, geloof en eerbied als bronnen, die na een periode van uitslui tend geestelijk verzet in 1943 uiterlijke tekenen daarvan opwekten. De Kerken vonden elkaar in een gezamenlijk stimu leren van het protest; de ondergrondse pérs. Nederlandse artsen, de studenten wereld, artiesten en vele anderen leer den het volk begrijpen dat vrijheid van beginsel een geestelijke kracht is, die het leven leefbaar maakt Gedichten Onder een enthousiaste ovatie beklom modeshow voor dames-, heren-, sportgirls- en jongenskleding In de grote zool van Avifauna te Alphen aan de Rijn op vrljdcg 23 maart a gepresenteerd door mode-eldorado 01710-31747 met medewerking van Dames-Modehuis De Groot. Leiden, Breestraat 1t3, tel. 01710-20706. Schoenen N.V. Hollants; bijoux, coiffures en make-up J. P. van der Blom. Entree met uitgebreide Koffie- of Thé Complet f 3.7S. Als bijzonderheid: muzikale begeleiding Tonny Schiffersteintijdens de pauze wereldkampioen goochelen Fred Kaps. Voor gratis bussen Leiden/Alphen v.v. wordt zorg gedragen. De kaarten gelieve U vóór dinsdag 20 maart af te halen aan bovenstaande adressen. Peek&Cloppenburg (Van onze stadsredacteur) ALS dominee Ottevanger zegt, dat hij in Leiden een „uitnemende tijd" heeft gehad, is dat geen vriendelijkheid je dat nu eenmaal van een pastor voor zijn afscheid wordt verwacht. Het is eenvoudig zo. Hij kan dat zelfs cijfermatig bewijzen: alleen in zijn Leidse tijd (van 1938 af) ont ving hij negentien beroepen. De geachte heren hoorders lieten zich niet afschrikken door de naam van het huis Fruinlaan 8, „Op honk", en be riepen, maar ds. Ottevanger hechtte zowel aan deze pastorie als aan het grote honk dat Leiden heet, blijkbaar zoveel waarde, dat hij er „hokvast" is geworden en zich volgende maand zeker niet zonder moeite zal moeten losmaken van veel wat hem lief is. In het bruisende Rotterdam opge groeid is hem het stadspastoraat niet tegengevallen. „Ik heb me hier nooit een vreemdeling gevoeld en tegenzin heb ik in mijn werk niet gekend". Twee-en-?een^half-uur hebben wij op zijn studeerkamer met dominee en mevr Ottevanger over de afgelegde weg ge praat Een kleurig „reisverslag" langs vele Gemeenten met als zonneschijn boven de klassieke Jesaj a-tekst c Sions verlossing: „Troost, troost mijn volk, zegt uw God. Spreekt tot het hart van Jeruzalem en roept het toe dat zijn lijdenstijd volbracht is, dat zijn onge rechtigheid verzoend is, dat het uit de hand des Heren dubbel ontvangen heeft voor al zijn zonden". Aan het eind van ons gesprek trouwde ds. Ottevanger ons toe, dat het oplichten van dit woord in zijn leven als het uitgangspunt van zijn predikant- zijn mag worden gezien. „Het is ook de samenvatting van mijn levensloop". Hoe zullen ook in het leven van predikant praktijk en theorie onderling verschillen. Hoe groot is vaak de i selijke nood die op hem aanstormt en gering de rest van aanvankelijk voortstuwend idealisjne als laatste plekje vuile sneeuw. En toch.„Hierin leef ik en hier in is het leven van mijn geest", zegt ds. Ottevanger met de oud-testamen- tische koning Hiskia. En daarom vindt hij het een vreugde, dat hij bij dit emeritaat niet zonder werk komt. Hij is hulpprediker geworden Hervormde Gemeente van Bilthoven. „Ik preek graag, ik catechiseer graag, ik bezoek graag zieken en bejaarden". En daarin heeft uu Bilthoven ds. Ottevangers adres wordt: Henrica Erpweg 30, De Bilt op gelukkige wijze voorzien. Geen exclusivisme Ds. Ottevanger behoort tot de modali- ■it van de Geref. Bond in de Hervorm de Kerk. Hij heeft dat nooit verheeld. Hij heeft er ook nooit spijt van gehad. „Ik heb niet exclusivistisch willen zijn. De predikant wie hij ook moet de gehele Gemeente op het oog hebben. Ik heb de ruimte in de Kerk 'Hen zien, maar dan toch binnen de grenzen van Schrift en belijdenis. Mijn keuze werd bepaald door het feit, dat ik in deze richting het w de Kerk het duidelijkst zag uit gedrukt. Enerzijds het positief hand haven van de belijdenis, anderzijds •n van die dingen die deze be lijdenis weerspreken. Overigens behoeven tegenstellingen op dogmatisch, liturgisch en ander terrein geen afbreuk te doen aan een goede, persoonlijke verstandhouding. Mijn grote vrienden vind ik werkelijk niet alleen in de kring van de Geref. Bond". Een gevoel van geïsoleerd-s{aan heeft ds. Ottevanger ook in Leiden niet gekend, „Ik heb me altijd gehouden aan de beginselen die mij 't daaraan-trouw- blijven waard zijn. Daarvan meende ik ook. te mogen getuigen. Een beetje i dit en een beetje van dat ligt niet mijn aard, zodat anderen meestal van tevoren wel wisten hoe ik over iets dacht. Het gaat bij dit alles om waardering en begrip voor elkaar. En dan is het niet nodig het eigen stand punt. althans dat waarin wezenlijke trekken zitten, te verlaten". Vorm en inhoud De gemeensohap in de stad is op de ie plaats wel duidelijker voelbaar dan op de andere. „In de Pieterskerk heb ik dikwijls het gevoel gehad, dat ik min of meer de orator ivas. In de kleine wijkkerk gaat dat alles veel gemoedelijker. De predikant kent de -mensen en de gezinnen en sluit als het kan bij hun vreugden en noden aan". Ds. Ottevanger, die vroeger meer in het centrum van de stad werkzaam was, verklaarde, in de nieuwe wijk in Noord (met als centrale punten de aula van de b.l.o.-sohool aan de Marnixstraat, het jeugdhonk aan de Willem de Zwijger laan en een zaaltje in de Gasstraat en gelukkig nog dit Jaar, als nieuw centrum, de Koningskerk met bijgebouw) geen duidelijke aansluitingsmoeilijkheden te hebben gehad. Jk voelde me stadsmens en dat is al belangrijk. Ik zal riiet beweren, het verzet Enny Mols-de Leeuwe het po dium, waarna zij voor een muisstille zaal een stuk proza van A. H. Nijhoff; ,,De dagen spreken" voordroeg. Na de pauze, waarin de met medewerking van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie ingerichte expositie van documen ten, foto's, tekeningen en ander mate riaal werd bezichtigd, vertolkte zijn een zevental verzetsgedichten van verschil lend gehalte: „Executie", „Ongenoemde doden", „Joods kind", „De ballade van de ter dood veroordeelden", „Voorjaar in het Westland", ,,Ik snak naar de dag" en „Nabetrachting". Mevrouw Mols-de Leeu we is een uitstekende voordrachtkunste nares en het was dan ook niet verwon derlijk, dat zij sfeer uit de gedichten in haar (bescheiden) manier van optreden Mevrouw J. E. Glastra-van Loon gaf een korte toelichting op de illegaal tij dens de hongerwinter opgenomen film „Honger", die dé ellende van de mens die geen verzet tijdens de oorlog pleegde doch uitsluitend „burger", was, schrij nend duidelijk maakt. Mr. dr. K. de Vries, directeur van de Leidse Christelijke kweekschool, legde in zijn slotrede de nadruk op de hoofdmotieven van het verzet; historisch besef, nationaal gevoel en het geloof. Het historisch besef ver oorzaakt eerbied voor het leven, kri tisch besef en openheid voor de vol heid van het leven. Nationaal ge voel kwam voort uit een historische lotsverbondenheid en geloof gaf de kracht, waardoor men het verzet geestelijk aankon. De heer De Vries wekte de jeugd op zich bewust te blijven van de waarden, die in het verleden het vermogen tot verdedi ging van de vrijheid ondersteunden. Tien leden van het Leids Politie Mu ziekgezelschap onder leiding van diri gent R.F.S. Voerman zorgden op verant woorde wijze voor de muzikale omlijs ting van het programma. dat aanpassing van de kant va predikant niet nodig zou zijn, ik ben wel van mening, dat die passing zich dan tot het formele moet beperken en niet tot het materiële moet uitstrekkem Wel de vorm, maar niet de inhoud". En zo zijn er dingen waarvan ds. Otte vanger meende niet te mógen afwijken. Hij zegt ervan: „Juist met het oog op het behoud van de Gemeente". Zijn waardering bijvoorbeeld van oude richtlijnen voor de kerkdienst onverminderd positief. Hij vreest, dat in grijpende wijzigingen ook een verande ring in het „inhoudelijke" zullen mee brengen. Volle Evangelie Persoon en prediking van de Rot terdamse predikant dr. J. D. de Lind van Wijngaarden hebben niet nagela ten op ds. Ottevanger een stempel te drukken, al zou er later een moment komen waarop de „leerling" zijn „geestelijke vader" niet meer kon vol gen. „Vooral de ruimte in zijn prediking trok mij aan. Hij was niet enghartig, liet het Evangelie zien in al zijn vol- Dr. De Lind bracht de jonge Ottevan ger de eerste beginselen der oude talen bij. Na het christelijk gymnasium in Haag te hebben doorlopen, studeerde hij aan de universiteit van Utrecht, wa: met name de invloed van prof. dr. Hugo Visscher onderging. In'het hartje van de winter van verbond dr. De Lind van Wijngaarden kandidaat Ottevanger aan zijn eerste Ge meente, het schilderachtige, plassenrijke Sluipwijk, een typisohe Zuidhoilandse Gemeente met een nogal ruige bevol king van vissens en tuinders. „Ik was er de eerste predikant van de Geref. Bond. De deining die mijn komst er veroorzaakte, heb ik wel even gevoeld, maar toch heb ik de Gemeente voor de prediking weten te In 1927 ging het naar Papendreoht, doop wel van gelijke signatuur, maar geheel andere structuur: motorenfabrie- ken, scheeps- en vliegtuigbouw. Een ge industrialiseerde gemeente dus, maai met een grote daadwerkelijke belang stelling voor de Kerk. 's Morgens en 's avonds een over volle kerk. In mijn tijd werd de kerk met vierhonderd zitplaatsen uitge breid". een gedenksteen staat, dat Ans DS. OTTEVANGER vreedzame vasthoudendheid Johan Ottevanger de eerste steen voor deze vergroting hebben gelegd. „Het was een mooie tijd van grote opleving. En er was een eenheid die door niets kon worden verstoord". Naar de stad Toen kwam de eerste stad: Kampen. Een echte provinciestad, centrumge meente in een vrij groot gebied. Een stad ook met een rechtstreekse gerichtheid Kerk. „Het Nederlandse Jeruza lem", zoals de volksmond haar kwalifi ceerde. Ds. Ottevanger kwam daar voor het eerst in een gemengde Gemeente, zij het dan met een vrij sterke Geref. Bondsstroming. ,Je moet dan in verschillend op zicht gaan proberen, de gulden mid denweg te bewandelen. Het is een ge makkelijke aanpassing geworden". Het kerkbezoek was er buitengewoon. Al na drie jaren beriep Ridderkerk hem. Dat dorp onder de rook van zijn 'aderstad, met zijn ouders in de nabij heid en de stoere Laurenstoren zichtbaar verte, trok onweerstaanbaar. Maar het korte verblijf daar van februari Op zondag 29 april om 7 uur 's avonds hoopt ds. M. Ottevan ger in de Pieterskerk afscheid te nemen van de Leidse Hervorm de Gemeente. Hij gaat zich na zijn afscheid vestigen in De Bilt. Reeds heeft hij een hulppredi kerschap van de Hervormde Gemeente van Bilthoven a vaard. Hem is daar speciaal de geestelijke verzorging in kring van de modaliteit van Geref. Bond opgedragen. Verliest Hervormd Leiden op de laatste zondag van april i predikant, op de eerste zondag van mei hoopt ds. J. Poort van Oosterbeek (vac. ds. J. N. de Ruiter), hier zijn intrede te doen. Dan bestaat nog slechts de va cature ds. Ottevanger. Het be- roepingswerk is inmiddels be gonnen. 1933 tot oktober 1934 doet vermoeden, dat het gezin Ottevanger het „heimwee" naar het Overijsselse Jeruzalem iniet kon kwijtraken; toen Kampen er niet In slaagde, In de In 1933 ontstane vacature te voorzien, besloot het stoutmoedig, ds. Ottevanger terug te beroepen. En het tuk be nog ook. De tegen woordige kerk orde sluit dergelijke curieuze verwisse lingen uit. Nóg staan de Kamper perioden ds en mevrouw Ottevanger helder in de her innering. Mevrouw: „Het leek wel of je alle maal familie van elkaar was. Kampen had de genoegens van het dorp, maar de gemakken van de stad. En de men sen leefden zo met alles mee en wis ten veel. In de gezinnen leefde de zaak van de Kerk ook". Toch werd In 1938 de hoorcommissie Uit Leiden, bestaande uit godsdienst onderwijzer J. de Groot en de heer D. Kwaak, met alle welwillendheid ontvangen. „Tot dusver heb ik ongeveer 4500 keren gepreekt. U moet weten: ik jreek heel graag. Doe ik het niet in Leiden, dan is het wel ergens anders. Meestal in de eigen provincie. Maar in Leiden heb ik altijd het liefst ge preekt. Hier ken ik de mensen en de. gezinnen. En pastoraal verzorg ik hen >k 's zondags in de eredienst". Met dankbaarheid denkt de predikant ook terug aan zijn geestelijke verzorging militair verband. Van 1929 tot 1952 3 hij reserve-veldprediker. Zijn gaml- nen waren Kampen, Ede en Harder wijk. Van 1939 tot augustus 1940 was hij in actieve dienst. En van 5 mei 1945 tot eind 1946 werkte hij in de Leidse Doelen kazerne als kamippredikant Ook het jeugdwerk had zijn aan dacht. In de Maasstad was hij voorzit ter van de ring van J.V.'s op Geref. grondslag, van 1923 tot 1928 secretaris van de Bond van Hervormde knapen- verenigingen op G.G. en van 1930 tot 1938 voorzitter van de ring Kampen en tweede voorzitter van de provin ciale afdeling OverijsselGelderland de Hervormde jongelingsbond op G.G. Winst in de diepte Aan het eind van zijn ambtelijke loop baan staande zegt ds. Ottevanger, veel zegen te hebben ontvangen op het ver kondigen van de troostboodschap. „En ik ben er ook zelf door geze gend. Als tk de preken van de eerste tijd nog eens doorlees, weet ik, dat ik het niet opnieuw zo zou doen. Dat is niet een zaak van waarheid of on- aarheidmaar van manier van ver tolken. Het is allemaal toch dieper geworden". Zijn wijkgemeente laat hij niet zonder perspectief achter. Er is een kern van trouwe medewerkers. Nog dit jaar zal in Noord de Koningskerk worden geopend, oor alle takken van wijkwerk plaats zal zijn. „Ik verwacht dan ook eel van de toekomst". Bij het afscheid heeft ds. Ottevanger ook nog een wens. Hij vindt zijn wijk in geografisch opzicht niet helemaal goed. De Haarlemmerweg met omgeving bij de Marewijk moeten worden ge voegd en de omgeving Havenplein zou ar de Molenwijk moeten. ,,Als deze correctie niet tot stand komt, blijft de nieuwe kerk aan de rand staan. Deze wijziging zou in het belang van de Gemeente zijn". Wie zei ook alweer, dat eerder een dubbeltje in een kwartje verandert dan grenscorrectie met algemene instemming wordt voltrokken? Is dat de Kerk zo? Daar ligt in ieder geval al een zorg voor de opvolger, voor dat de man nog maar weet dat een deel van de aandacht der hoorders hem ge wijd zal zijn!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3