X13 Werkgevers oorzaak van loonmoeilijkheden De Quay: Spoedig geheim vooroverleg Vakbeweging overtroefd m H H H 1 s «X i. j» 1 mt? 1 Utrechtse jaarbeurs grootste tot nu toe Géén verbaal, wél vragen voor automobilisten Gevaar Agenda Geen antwoord aan communist Holland-Amerika-Lijn had lager winst win DINSDAG 13 MAART 1962 Hoogconjunctuur in gevaar ONDERNEMERS en vakbonden zullen met elkaar moeten pogen tot een verstandige regeling van de lonen en arbeidsvoorwaarden te ko men. Indien het bedrijfsleven dit niet zelf doet, moeten regering en parlement maatregelen nemen de economie te normaliseren en te stabiliseren. Zou men hiertoe niet overgaan, dan dreigt binnenkort de tijd van hoogconjunctuur oir slaan in een hevige crisis. Deze dringende waarschuwing heeft dr. Herbert Bfaun, president-directeur van de Triumph International te München laten horen in een open brief aan duizenden ondernemers en direc teuren van Duitse N.V.'s. Hij verheft zijn stem tegen het zijns inziens catastrophale personeelsbeleid, waarbij de meest overdreven loon- en salaris eisen zonder meer worden ingewilligd. Tegen de achtergrond van de huidige loonproblematiek in Nederland is het in-; teressant kennis te nemen van deze op vattingen over het loonbeleid in het bui tenland. Het uur is gekomen, zo schrijft dr. Braun, dat de ondernemer zijn eigenbe lang terzijde moet stellen ten gunste van het algemeen belang. De gezamenlijke ondernemers moeten nu eindelijk een einde maken aan de kwalijke praktijk van het bij elkaar wegkopen van personeel. Zij moeten een duidelijk nee laten horen op alle overdreven looneisen. Schaak-vraag 220 Je moet ook in het schaakspel de tegenstander te vlug af zijn. Zo ooit deze stelling treffend is bewezen, dan is het wel in onderstaand fragment van een partij tussen de heren Bunyan (wit) en Crowl, die in 1933 te Sydney werd gespeeld. Zwart is aan zet en moet winnen. Past U op? HA UÜ/ Li S *'K mi m&m WÊ m Wit: Kfl, Da8, Tel. Lb5 en f6, pi a2, c3, d5, f2 en h2. Zwart: Kg8, Dc7, Tg2, Lf3, Pf8, pi b7, d6, f7, g7 en h6. Dam-vraag 219 De stand in het probleem van Leen de Rooy en J. J. M. Scheyen was als V°Zwart: 5, 8, 9, 12, 14, 18, 22, 24, 26, 29, 30, 34, 38, 45. Wit: 15, 16, 21, 25, 27, 31, 40, 41, 46, 47, 48, 50. Wit wint in de volgende zetten: 47—42, 38x36; 37—32, 26x28; 50— 44, 22x31; 21—17, 12x21; 16x27, 31x22; 4439, 34x43; 25x3, 45x34; 48x10, 5x14: 15—10, 14x5; 3x32, 5—10; 32x5, 72—27!; 5—37, 36—41; 37—31. Bridge In een vier tallen wedstrijd krijgt u als Zuid het volgende spel: Sch. B 7 3, Ha. V 8 5, Ru. 8 7 4 2, KI. V B 10. West is gever, allen kwetsbaar en het bieden gaat: West 1 ruiten Noord 1 harten (minstens een vijfkaart) Oost 2 ruiten Zuid?? Wat zou u thans bieden? Jack Diamond. Dubbel-kwartet-puszel Leo A. N. Dorp. K. E. Kremer. E. I. Keres. A. C. Ham. D. I. helman. L. B. Gruit. T. E. Terni. H. Maren. Bovenstaande namen zijn de leden van een dubbel mannenkwartet. In elke naam zit de plaats verborgen waar het genoemde lid woont. Als men bij juiste oplossing de eer ste letter van elke plaatsnaam van boven naar beneden leest, krijgt men de naam van de zangvereniging. Oplossing vorige puzzle: Hor. 1. Plutus-Ens. 2. oor-rinket. 3. Erie-tenue. 4. akker-ei-s.l. 5. slof-os- eed. 6. aas-tent-do. 7. ia-tik-Aser. 8. dreef-aalt, 9. os-Rt-Arkel. Vert. 1. poeasa-idó. 2. lork-laars. 3. Uri-koster. 4. treeft-iet. 5. uit-roek-fa. 6. snees-naar. 7. e.k.-niets-A.K. 8. neus-edele. 9. stel-dor-Tl. KINDJE OVERLEED NA VAL UIT BEDJE Het anderhalf jaar oude dochtertje van de familie Van Manen uit de Jan van Nassaulaan in Veenendaal, is gis termiddag uit haar bedje gevallen. Het kindje liep daardoor verwondingen op, waaraan zij op weg naar het ziekenhuis overleed. Hogere A.CMV. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend, dat een nadere wijziging van de Algemene Ouderdomswet cn de Wet op de Zieken fondsverzekering beoogt. Voorgesteld wordt de pensioenbedragen krachtens de A.O.W. per 1 juli incidenteel te verho gen met vijftien procent en de inko mensgrenzen van de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden overeenkomstig op te trékken. Vele ondernemers zijn er door de krappe arbeidsmarkt toe overgegaan om tegen elke prijs personeel weg te kopen uit andere bedrijven om voor het eigen bedrijf de stijging van de produktiviteit en van de omzet veilig te stellen. Chr. werkgevers In dezelfde geest schrijft mr. G. C. van Dam, secretaris van het Verbond van prot. chr. werkgevers in Nederland, in het laatst verschenen nummer van het orgaan van het verbond. Mr. Van Dam noemt als eigenlijke oorzaken van de huidige loon moeilijkheden in Nederland, dat men van werkgeverszijde niet alleen bereid is, maar er ook op aandringt meer loon te betalen dan van vakbewegingszijde voor een verantwoorde toekomstige econo mische ontwikkeling goed wordt geacht. Daardoor wordt de vakbeweging in een uiterst moeilijke positie gebracht. Wan neer deze praktijk zich nu voortzet tot in de Stichting van de Arbeid, wordt het ook de vakcentrales onmogelijk gemaakt haar leidende en toezichthoudende taak uit te oefenen en wordt de loonpolitieke arbeid van dit orgaan in gevaar gebracht Ook De Katholieke Werkgever, het or gaan van het Nederlands Katholiek werk gevers Verbond kan zich hierin wel vin den. In het nummer van 7 maart, schrijft het blad over de tussentijdse loonsverho gingen die in strijd geacht moeten worden met het akkoord van Oud-Wassenaar: „Het is duidelijk, dat slechts beoogd wordt in 1962 een hogere loonstijging te realiseren, ook al moet men daarvoor in 1963 boeten. Het is wellicht zelfs begrij pelijk, dat ondernemingen en bedrijfstak ken aldus redeneren, omdat hen het be drijfsbelang nader aan het hart ligt dan het algemeen belang. Het is dan de taak van de centrales er voor te waken, dat de in Wassenaar gemaakte afspraken niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest worden nageleefd". „Maar wat men hieromtrent ook moge denken, het is in ieder geval betreurens waardig, dat vanuit de werkgeversgele deren daartoe (tot de huidige loonpoli tieke moeilijkheden. Red.) aanleiding is gegeven", aldus de Katholieke Werkge- Bij de grootste Nederlandse werkge- versbond, het liberale Centraal Sociaal Werkgeversverbond, is van betreuren geen sprake, eerder van het tegendeel. In het nummer van De Onderneming 3 maart schrijft het verbond, dat een door hem voorgesteld compromis om binnen de Stichting van de Arbeid uit de loon moeilijkheden te komen, niet aanvaard baar is gebleken. Het N.V.V. bleef zich op het standpunt stellen, dat. de thans afgesloten C.A.O."s met opstapjes L loop van 1962, goedgekeurd dienden te worden. Daarna geeft het C.S.W.V. zijn mening als volgt weer: „Wij kunnen op zichzelf voor dit standpunt (van het N.V.V., Red.) natuurlijk alle begrip opbrengen en ho pen dat ook de regering hiervoor het nodige begrip zal tonen". Uitholling Dr. Braun, president van de Triumph International formuleert de taak en ver antwoordelijkheid van de ondernemer in deze tijd anders dan het C.S.W.V. Dr. Braun verklaart in zijn open brief dat iedere verstandige ondernemer, die zich zijn verantwoordelijkheid bewust is, zijn personeel gaarne een hoger inkomen gunt en hen graag laat delen in de stij gende welvaart. Maar niemand kan meer eisen dan waarop hij uit hoofde van de gestegen produktiviteit recht heeft. Ook de vakverenigingen en iedere in dividuele werknemer moet weten, dat de toenemende overspanning van het be drijfsleven door de opeenvolgende loons verhogingen en de daaruit voortvloeien de prijsstijgingen de concurrentiepositie in binnen- en buitenland verslechteren en tot een sluipende uitholling vai ondernemingen leiden. Waar zijn al die overdreven looneisen goed voor, wan aan het eind het spook van de werk loosheid opdoemt?, aldus dr. Braun een open brief aan de Duitse onderne- Ruim 3000firma 's uit 27 landen in Utreèht is gisteren enig officieel vertoon geopend. Deze beurs is de grootste die ooit in ons land werd gehouden. Op meer dan i.OOO vierkante meter exposeren 3330 firma's uit 27 landen. Meer dan de helft van de beschikbare ruimte wordt in beslag genomen door de bouw- en transportbeurs. Voor deze beurs wordt zeer grote belangstelling verwacht, vooral van buitenlandse zijde. Reeds om achit uur gistermorgen voerden treinen, bussen en auto's honderden bezoekers aan. Ondanks extra voorzieningen door de Utrechtse politie kwamen nog tal van verkeersopstoppingen voor. De eerste buitenlandse bezoeker, die gisteren op de jaarbeurs werd geregis treerd, was een vertegenwoordiger van een Zwitserse machinefabriek. Daarna stroomden de buitenlanders de gebou wen binnen volgens de buitenlandse dienst in groter getale dan vorig jaar. Zo neemt Engeland voor het eerst et een inzending deel. De leider van de Britse delegatie verklaarde, dat de Britse industrie plannen heeft om ln de Euromarkt-landen vestigingen te stichten. Daartoe wil men op deze jaar beurs de markt eens aftasten. Enge land word gerepresenteerd door 250 deelnemingen; onder meer een haard met een verzonken bodem van vuur be stendige klei. De bodem is geperforeerd waardoor voorverwarmde lucht de brandstof kan bereiken. Hierdoor is de haard bijzonder geschikt voor het bran-1 den van hout briketten en kolen. Een speciaal gevormde achterwand zorgt voor gelijkmatige straling. In de nog juist voor de opening ge reedgekomen Julianahal zijn de landen- paviljoens ondergebracht: Italië, Mexi co, Polen, Zweden, Hongarijen, Noorwe gen, West-Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk zijn er met representatieve voorlichtingstand. Maar ook het Rot terdamse Bouwcentrum, dat ln het bui tenland een grote populariteit geniet is op de beurs met een uitgebreid infor matiecentrum aanwezig. Blinker Een van de nieuwste snufjes ls de eerste Nederlandse atoomschuilkelder. Als men 12.000 gulden neertelt ls men de eigenaar van een dergelijke bunker, die als u er eerst een vredesbestem- mlng aan wilt geven, gemakkelijk om gebouwd kan worden tot een met kunst stof bekleed famlllezwembad met kin derbad en een diep gedeelte. De wanddikte van de bunker is der tig centimeter, voldoende bescherming biedend tegen nucleaire straling en scherfwerking van explosieven. De schullruimte heeft een nuttig vloerop pervlak van 20 vierkante meter en biedt plaats aan 20 personen, voor een langdurig verblijf. De bunker is voor zien van een dubbele gassluis met pant serdeuren en een luchtfilter voor lucht verversing. Deze atoomschuilkelder kan binnen een maand geleverd worden en in een dag gemonteerd worden. Zo Is er op deze voorjaarsbeurs weer zeer veel te zien. Men kan dit syste matisch doen en alle terreinen grondig afwerken: dan kan men er dagen zoek brengen. Men kan het ook doen op echt Amerikaanse wijze, zoals de Ameri kaanse handelsmissie uit Georgia het deed: ln een half uur „deed de missie bestaande uit bankiers, zakenlieden en ambtenaren, de voorjaarsbeurs, en na afloop sprak de leider van de missie zijn enthousiaste bewondering voor deze manifestatie uit. Het was nog grootser dan hU had verwacht. Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! ■Vow kunnm PERSOONLIJKE LENINGEN ioorecn PERSOONLIJKE LEN NG w<jr(Ieri vtr3trekt ■op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER- financieringsmaatschappij SOONUJKE LENING la de mo M AH U KO V derne vorm van een verantwoorde credletverlenlng, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Inlichtingen bij de Mahuko vestigingen In alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK Meer dan 245 kantoren in Nederland BIJ STEEKPROEF „VEILIG VERKEER" (Van een onzer verslaggevers) Automobilisten, die gisteravond tussen zeven en negen uur het be sneeuwde verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht passeerden, zullen vreemd hebben opgekeken van het groot aantal mensen, dat in de weg berm op de been was: politieman nen, wegenwachters en heren met papieren in de hand. Soms sprong een witgejaste agent, zwaaiend met een licht, de weg op om een pas serende auto naar de wegkant te verwijzen. De verbaasde en verraste automobilist kreeg dan een respec tabele lijst van vragen te beant woorden. De oorzaak van deze drukte was een steekproef van het Verbond voor Vei lig Verkeer in samenwerking met de A.N.W.B. en de gemeentepolitie van Utrecht. Doel: na te gaan hoeveel automobilisten met defecte verlichting rijden en op welke punten de verlich ting in het bijzonder faalt. Dit om in de herfst van dit jaar een gerichte actie te kunnen voeren, die de automobi listen op de specifieke, herfst- en win- tergevaren wil wijzen: de slechte ver lichting en ondeugdelijke banden. Daarom ook waren vijf enquêteurs van heit Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie (NIPO) ingeschakeld, die zich bij de aangehouden automobilisten Introduceerden met een „wilt u mis schien een paar vragen beantwoorden in het belang van de verkeersveiligheid?" En dan volgde een lange reeks, be ginnende met de vraag „waar komt u vandaan en waar gaat u naar toe?" Voorts ging het over het bouwjaar van de auto, de controlebeurten, of men al of niet naar de verlichting had gekeken toen men wegreed,over aanwezige re servelampen en sohroevedraalers, over het bezit van een waarechuwingsdrle- hoek of rode lampen, over het adres van de garagehouder, servicebeurten, kort ten twintigtal vragen met ruim hon- derd invulmogelljkheden Zeven A.N.W.B,-wegenwachters ston den gereed om de defecten direct ter plaatse te verhelpen. Géén bekeuring Twee groepen politicmannen waren b(j de actie betrokken. Een groep stond op wacht bU het verkeersplein, gewapend met een walky-talky. Honderdvijftig meter verderop stond de tweede groep, die op aanwijzing van de eerste de auto mobilisten met ondeugdelijke verlichting aanhield. In de twee uur, die de verrassings actie duurde, passeerden 314 perso nenauto's en 116 vrachtwagens. Twin tig automobilisten werden aangehou den omdat zij slecht licht voerden. Zeventien konden worden onder vraagd: vier van vrachtwagens en 13 van personenauto's. De wegenwacht kon 15 reparaties definitief verhelpen, en twee provi sorisch. Van de 17 ondervraagde automobilisten verklaarden er negen voordat zij wegreden de verlichting te hebben gecontroleerd. De meeste defecten vertoonden de auto's van de bouwjaren '56 en '57. Hoewel het nog wel enkele weken zal duren voordat het NIPO een definitieve uitslag van de verras6ingsactie zal kun- geven, heeft men globaal de indruk dat de meeste mankementen zich voor deden aan de nummerplaatverliohting. Waarschijnlijk in de herfst van dit jaar zal Veilig Verkeer een tweede steekproef een meer representatief beeld te krijgen van het aantal verlichtings defecten. Over het algemeen reageerden de au tomobilisten, die werden aangehouden, deze keer vriendelijk op de voorgelegde vragen. Ze kregen ten slotte geen pro verbaal Slechts één vrachtwagen chauffeur bleek ontstemd. HO zei: „de tijd die ik nu kwUt hen met dat gevraag, kost me meer dan een proces-verbaal (Vervolg van pagina 1) Daar het overleg over de „derde per soon" in het gesprek nog aan de gang is, kon prof. De Quay er niets over zeggen. Hij herinnerde er aan dat verschillende namen zijn genoemd, waaronder die van de president van de Wereldbank Eugene Black. Indonesië heeft een duidelijke voorkeur getoond voor een Amerikaan. „Wij", aldus prof. De Quay, „zijn bereid dit te aanvaarden. In ieder geval moet het een persoon zijn, die voor beide partijen aanvaardbaar is." De minister-president gaf voorts de verzekering, dat wanneer do eigenlijke onderhandelingen met Indonesië eenmaal op gang komen, Nederland de Papoea'i rechtstreeks wil betrekken bij het be. palen van zijn standpunt. „Wat ons be treft kunnen zij mede aan de tafel gaan zitten als de onderhandelingen eenmaal op gang zijn". Verder verwachtte prof. De Quay, dat bij die onderhandelingen de Verenigde Naties, mogelijk secretaris generaal Oe Thant, een functie zullen vervullen. Het is echter nog een vraag of ook Indonesië daarvoor geporteerd ts. Gevraagd naar een bericht in de New York Times zei de premier, dat Neder land zich stellig niet tot een bilateraal gesprek met Indonesië bereid heeft klaard. Op de vraag of er een recente aan leiding was voor het doen van diplo matieke stappen, antwoordde prof. De Quay bevestigend. De jongste Indone sische redevoeringen ed. wijzen cï volgens hem op, dat het gevaar van een aanval op Nieuw-Guinea groter is dan in het verleden het geval was. De ministerraad heeft gisteren nog over eventuele evacuatie-maatregelen voor Nederlandse burgers gesproken, maar terzake geen beslissing genomen. Ook is de vraag aan de orde geweest of voor de beveiliging van die burgers om garanties van de V.S. zou moeten worden verzocht. Prof. De Quay derstreepte, dat zich een situatie kan voordoen die het noodzakelijk maakt uit een oogpunt van bescherming mili taire versterkingen naar N.-Guinea te sturen. Dergelijke extra-maatregelen zouden ook kunnen worden genomen met hel oog op een interne ontwikke ling op Nieuw-Guinea. De minister-president kon nog niet zeggen of over het Nleuw-Guineabeleld deze week een regeringsverklaring in de Tweede Kamer zal worden afgelegd. Hij onderstreepte een en andermaal, dat het kabinet ten opzichte van de nu te volgen gedragslijn eensgezind is (ook dus wat betreft de kwestie van de troepen versterkingen). „Wij hebben", zo legde hij de pers uit, „vandaag eerst een voerlg verslag van minister Luns aange hoord over zijn reis naar Amerika en zijn besprekingen daar met minister Rusk en president Kennedy en verschillende an dore personen van het State Department. Wij hadden van minister Luns wel schrif telijke rapporten over zijn gesprekke» ontvangen, maar wij waren bijzonder ge ïnteresseerd in zijn persoonlijke evaluatie omtrent de vraagstukken. „Aan zijn Verslag en aan de bespreking daarvan i« een belangrijk deel van de dag gewijd". Niets wijst op stopzetting daarvan. Daarom Is de admiraals Pröpper en Brouwer gevraagd de militaire situatie „naar waarde te schatten". De regering hoopt en verwacht, dat vanaf het ogen blik waarop het voorgesprek begint, aan de Indonesische bedreigingen en maatregelen een einde zal komen. Gaat Indonesië er toch mee door, dan zal dit het verloop van 'de besprekingen niet vergemakkelijken. Do mini9ter-president benadrukte in antwoord op een desbetreffende vraag, dat het voorgesprek in hoofdzaak zal gaan over een formulering van de agenda-punten voor de eigenlijke onder handelingen. Daarbij moeten van beide kaïnten alle onderwerpen en wensen naar voren kunnen worden gebracht. Maar als Indonesië de bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea als eerste punt op dc agenda brengt, wil dat nog niet zeggen dat Nederland die overdracht dan heeft aanvaard. Of Indonesië in dit stadium de over- dracht inderdaad als preconditie voor het voorgesprek heeft laten vallen, staat ter beoordeling aan de Verenigde Staten. Prof. De Quay verklaarde, dat van Nederlandse zijde geen limiet is gesteld voor het tijdstip waarop het vooroverleg zal beginnenWel heeft de regering tegenover d V.S. de wens geuit, dat zo spoedig mogelijk zal wor den gestart. Wie voor Nederland het gesprek zal voeren, staat nog niet vast. De betrokkene kan echter, nadat alles geregeld is, bin nen 24 uur worden aangewezen. Wat de gesprek8plaats betreft: Nederland heeft wel een zekere voorkeur, maar het zal daarop de totstandkoming van het voor overleg niet laten afspringen. De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft meegedeeld in verband met 's lands belang geen aanleiding te kunnen vindon in het openbaar ln te gaan op de vragen ,die het lid van de Tweede Kamer M. Bakker (comm.) hem heeft gesteld over dc mogelijke aanleg van een NAVO-raketbasis op Duiits gebied vlak bij de Nederlandse grens. De heer Bakker had ook gevraagd of een of meer van do ln Noordoost-Over ijssel geprojecteerde depots gedacht zijn als opslagplaats voor atoomwapens. Prins naar Schouwen en Duiveland Prins Bernhard zal op dinsdag 10 april een bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland en daarbij met name aan Zierlkzee en Renesse. In Zierikzee zal de Prins zich laten rondleiden op de nieuwe fabriek van Smit-Bolnes N.V. en in Re- nesse zal hij aanwezig zijn bij de officiële opening van de Outward Pound-school in het 6lot Moermond. Van drie tot half vijf zullen de cursis ten die 1 april in opleiding zijn op het terrein van deze school enkele demon straties geven van opdrachten die zij moeten uitvoeren. Tegen vijf uur zal het bezoek van prins Bernhard aan Schou wen weer ten einde zijn en per helikop ter zal hij dan naar Soestdijk vertrekken. Liftster beroofd - daders in arrest Een 26-jarige vrouw, die met bepaalde bedoelingen gisteravond op de Sloterweg aan de rand van Amsterdam stond te liften, is door twee jongelui, die haar in hun auto meenamen, beroofd van haar tasje met f 40 en enkele persoonlijke be zittingen. De vrouw vroeg en kreeg een lift, menende dat er maar één man in de auto zat. Toen de auto een doodlo pend weggetje inreed, kwam ineens de tweede man, die zich tussen voor- en achterbank verborgen had gehouden, te voorschijn. Hij gaf de vrouw met een boksihandschoen een klap op haar hoofd waardoor zU versuft raakte, De mannen gooiden de vrouw na haar tasje te heb ben gepakt naar buiten. Zij had echter het numimer van de auto nog kunnen op nemen en zo kon de politie later de 19- jarige chauffeur G. S. en de 18-jarige H. S. aanhouden, die bekend hebben de beroving te hebben gepleegd. DE Holland-Amerika Lijn boekte in 1961 (1960) een netto-winst van f 4,88 (6,46) miljoen en stelt 7 (9) pet. dividend voor. De exploitatiere kening bedroeg f 25,57 (31,97) miljoen, pensioenvoorzieningen vergden f 3,47 (4,8) min., interestbaten e.d. beliepen f 5,92 (5,99) min, opbrengst deel nemingen f 1,37 (1,06) min., boekwinst op verkochte schepen f 3,14 (3,08) min en de totale bruto-winst was f serveringen bedroegen f 12,67 (12.0! f 15 (19,05) min. 65 Toen ik wakker werd, wees mijn horloge half drie aan. Voor mij was dit iets ongewoons. Onder normale omstandigheden zag ik namelijk kans om als het ware een geestelijke wekker af te stollen en bijna precies op het voorgenomen tijdstip wak ker te worden. Ditmaal was het me niet gelukt, maar verbazen deed het me niet. Ik voelde een bonzende pijn in mijn hoofd en de lucht in de kleine gondel was bedofven. Het was mijn eigen schuld. Ik was te zorgeloos geweest. Ik greep de knop van de zuurstofregenerator en draaide hem op vol. Na vijf minut enwas het koolzuur geab- sobeerd. begon ik weer bij mijn positieven te ko men. stelde de microfoon in en vroeg of iemand het luik van de pijler wilde openen. De man die Cibatti werd genoemd hielp me de bathyscaaf uit en drie minuten later bevond ik me opnieuw in dezelfde kleine stalen kamer. „Je bent laat, is het. niet?" vroeg Vyland snau wend. Hij was in gezelschap van Royale de heli kopter moest de tweede reis dus veilig volbracht hebben en behalve Cibatti die de schachtdeur achter me had gesloten, zag ik verder niemand. „Je wilt immers dat die motor gaat lopen?" zei ik geërgerd. „Ik doe niet voor de pret mee, Vyland." „Dat is zo." Als topfiguur in deze misdadige organisatie was hij niet van plan iemand onnodig tegen zich in het harnas te jagen. Hij keek me aan dachtig aan. „Wat is er met je aan de hand?" „Urenlang aan één stuk werken in een nauwe gondel, dat is er met me aan de hand," ant woordde ik zuur. „Bovendien stond de lucht- zuiveraar verkeerd ingesteld. Maar heit gaat nu wel weer". „Opgeschoten?" „Weinig." De wenkbrauw werd opgetrokken, het gezicht verstrakte en ik hief mijn hand op. „Aan mij lag het niet. Ik heb elk contactje en elke schakelaar in de bathyscaaf onderzocht en pas de laatste twintig minuten begon ik te begrijpen wa* fout was". „En wat was er fout?" „Je overleden vriend de ingenieur was fout, Bryson." Ik keek hem onderzoekend aan. „Was je van plan Bryson mee te nemen bij het bergen van die rommel? Of wilde je h'et alleen doen?" „Samen met Royale. We dachten door A listair MacLean „Ik weet wat jullie dachten. Het had weinig zin om de man mee te nemen. Een dode kan nu een maal niet veel presteren. Er zijn twee mogelijk heden. Je liet doorschemeren dat hij niet mee zou gaan en hij vermoedde waarom, zodat hij zich zeker stelde van een kleine postume wraakne ming of hij haatte jullie zo hevig dat hij besloot zich door jullie te laten vergézellen als hij clan toch moest verdwijnen. Naar een andere wereld bedoel ik. Je vriend veroorloofde zich een aardig bedach't handigheidje, maar kon het niet op tijd afkrijgen omdat die caissonziekte hem te pakken kreeg. Daarom doen die motoren het nog steeds niet. Hij had het zó voor elkaar dat de bathyscaaf volkomen in orde leek, achter- en vooruit kon varen, dalen en stijgen, alles wat je maar wilde tot je op een diepte van iets over de negentig meter was gekomen. Op dat moment zouden er bepaalde hydrostatische uitschakelaars zijn gaan werken. Die ingenieur van jou deed werkelijk prima werk." Veel gokken deed ik niet. Ik wist dat ze van dez» zaken zo goed als niets afwisten. „En dan?" vroeg Vyland gespannen. „Dan niets. De bathyscaaf zou nooit meer in staat zijn geweest om hoger dan die diepte van negentig meter te komen. Als dan na een uur de accu's uitgeput zouden zijn of de zuurstofregene rator het niet meer had gedaan, weleh dan waren jullie de verstikkingsdood gestorven." Ik keek hem vorsend aan. „Dat wil zeggen: nadat jullie krankzinnig geworden zouden zijn door hot schreeuwen en brullen." Bij een vorige gelegenheid had ik gemeend het wat rode gezicht van Vyland iets bleker te zien worden, maar nu wist ik het zeker. Hij werd spier wit en om zijn verwarring te verbergen, frommel de hij een pakje cigaretten uit zijn broekzak en stak er met hevig trillende vingers, wat hij niet kon verbergen, een op. Dé op tafel zittende Royale glimlachte vaag en bleef ongeïnteresseerd zijn voet heen en weer zwaaien. Dit maakte Royale niet moediger dan Vyland. Het bewees alleen dat hij over minder verbeeldingskracht beschikte. Het laatste dat een beroepsmoordenaar zich kon ver oorloven, was verbeeldingskracht. Hij moest alleen met zichzelf en de geesten van zijn slachtoffers leven. Opnieuw keek ik naar Royale. Ik zwoer dat ik op een dag het masker en de afspiegeling van de angst op zijn gezicht zou zien. zoals Royale op andere gezichten er in de laatste seconden van besef en bewustheid dat masker van de angst en dc afspiegeling van paniek had bespeurd voordat hij de trekker van zijn kleine, dodelijke revolver overhaalde. „Knap, is het niet?" vroeg Vyland schor. Iets van zijn zelfbeheersing kreeg hij weer terug. „Het was helemaal niet gek," gaf ik toe. In ieder geval sympathiseer ik met zijn zienswijze en het plan dat hij in gedachten had." „Grappig, zeer grappig!" Soms vergat Vyland dat een welgemanierde zakenmagnaat nooit snauwde. Hij keek me aan en er lag een onderzoe kende blik in zijn ogen. „Heb je ook van die plan nen. Talbot? Wil je ons ook een loer draaien, zo als Bryson dat probeerde?" „Een aanlokkelijk denkbeeld," grinnikte ik, maar je beledigt mijn intelligentie. Stel je voor dat ik werkelijk van die plannen had, dacht je dat ik dan een toespeling gemaakt zou hebben? Boven dien ben ik van plan de tocht met je mee te ma ken. Dat hoop ik tenminste." „Is het heus?" Vyland had zijn zelfvertrouwen weer terug. „Je bent op merkwaardige wijze plot seling tot medewerking bereid, Talbot. Het zou wantrouwen kunnen wekken, vind je ook niet?" (Wordt vervolgd). 2,56 (37,6) min. Afschrijvingen en re- min. en de reserve afschrijvingen De vloot telt 7 (7) passagiers- en 27 (28) vrachtschepen, tezamen 364.273 (373.834) brt. of 335.619 (350.069) dwt. In aanbouw zijn 3 (3) schepen, tezamen 30.000 (27.000) dwt Bezetting en resultaten van paiisaglers- schepen waren lager. De concurrentie werd scherper voor Atlantische reizen en rondvaarten. De gecharterde vracht tonnage is verminderd. Het uitgaand vrachtvervoer bleef achter, doch thuis komend was het ladingaanbod iets rui mer. Van verbetering der vrachten kon men nauwelijks spreken. De revaluatie drukte de exploitatie met f 4 a 5 miljoen. De nettowinst op het passagiersvervoer met de Rotterdam was f 1,01 (1,55) min. Bij de Oranjelijn is geen wending ton goede gekomen en men zoekt naar een reorganisatie. De resultaten van de V.N.S. bleven achter. De Katsedijk werd aan de vloot toe gevoegd. De bestelling van twee vracht schepen werd meit een derde uitgebreid en men hoopt de 3 schepen nog ln 1962 ln de vaart te brengen. De Arendsdijk en Abbedijk werden verkocht. Pier 40 tc New York zal in 1962 in gebruik komen. De rondvaarten zijn beter bezet. Het aandeel in het transatlantische vervoer zal de invloed van de overmatige capa citeit in de luchtvaart ondervindon. De directie hoopit, dat de regering er op be dacht zal zijn enige ontspanning in dezo concurrentie te bevorderen. Het ingrij pen van de Amerikaanse regering in het internationale verkeer wordt een ernstig gevaar genoemd. Gepleit wordt voor een beter fiscaal regiem, ernstige bezorgdheid geeft de stijging van de bedrijfskosten. Ook in 1962 wordt geen verbetering in de tarieven verwacht, die zal opwegen tegen de toenemende lasten. Hot 6-jarige jongetje P. Snip uit Alk maar is giisteimidldag toon hij bij hot spelen de Onvmering overstak, ever re- eten door oen bestelauto. Hot kdmd was op Slag dwd. vanavond Muzldk modern en fclacjjiok nvuzilkale le. ling 22j15 77? 22 25 Boekbespreking 2C.30 Nws 22.40 Vreemd Inter mat to n-aQe li teratuur en muziök ni oabaretfaimaat 28.10 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum TI, 298 m. 00.00 ffcMs 20.06 HleurrUOoo klanken 21,00 Hou je aan J« woord, Bpel met woorden cn litteraire 8P«SVoddlghioden 22.00 Plamorecltl: klaas vanavond NTS: 20.00 Journaal 20-20 Polititeflce tilt- uendlnig 20.30 Natuurfllnxpje 20.40 Docu. ftfrn ai.00-^32.06 SpeeLCitaa. Programma voor morgen Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7 00 Nw cn SOS-ber 740 Udhte gram 7.30 Ge wijde mm 7.50 Het - brocid des 1 ovens. *1 NwU 8.1 j FUdiokrer.t 8.36 d zie ken 9.35 Wateretan- 10.10 Gram 10-16 den 0.41 Morgenid EniciipragrPrisma 11.46 Gram 1 ikapel 12.30 Medwd ten behoeve Gramt, eventueel ïl 12.10 MedKsd t 1 tuinbouw 13.33 Uohte mruz lB.50 eventueel act lö.oo Nw* 13.16 Volflcsmuz uit OentraaU Europa 13.40 Klass gJWi 14-00 Ddem 14.50 Graim 18.00 Wie luistert mee?, Trvuziofccu-nsus 13.20 Ge wijde Mixteron lflJX) V d Jeugd 17,20 Lichte gr»m 17.40 Beurriber <17 45 Het Spefctrum. lezingen 16.10 Llchrto gr.vm 18.10 Geest e. Uj'ko liederen 18.30 Kaïmerork (gr). »l m. VAIRA: RH I RHplNtm 6.16 Mluatikale ochtendpost (gr) 9 Oo Odfricnd- jv d vrouw 9.10 Kookpruatje 9.13 Ohk (mr). VPRO: lO.Oo Schoolradio. VARA. V cl vrouw 1.1.00 't Chansonnertj'e ln huis (berh van J1 aa/terdeg) 12,10 Instru mentaal kwintet: Mohte muz 12,30 Müded land. en tuinbouw i2.33 10.20 I 18.56 'ere^jllkampioenschappet 1 13.45 Gesproken pcrtTc citafl: jeugdcoircsrt 14.4L Hoe wordten we geregeerd, hsstng 15 10 V d Jeugw 17.00 Llchio gram 1720 Aimus muz 17.50 Rcigertefjsuitz. pr.MUrtko be wustwording van de Papoea's cioor dra C S I J Lnaerberg 18.00 Nws en eomen 18 20 Act 18 30 Hammando-.Tgel en mohd- accordeor 18.55 VAjRA-Varla en lichts gram -19.00 V d kinderen 1040 Do ccuwl. ge Haimsn, aotuele gedachten n.a.v. Poe- rtiem. VPRO: 19.30 V d Jougd-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9