H - UITVINDERS dit jaar meest KNUTSELAARS Altijd vers altijd geurig DE 4 EXTRA VOORDELEN VAN DE WEEK werkmeisje (van houten NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 13 MAART 1962 (Van een onzer verslaggevers) TN het leven van alledag staat hij A op de markt. Op de Brusselse markt. Hij heeft er een vaste hoek en voor vele Brusselaren is hij daar een goede bekende geworden: Mar cel, de bedrijvige standwerker, die met evenveel zwier kwinkslagen in leutig Vlaams als in rap Frans rond strooit Zijn zaken gingen best. Maar Marcel wilde verder, wilde een gro ter publiek. En daarom staat hij nu op de uitvinderssalon in Brussels in ternationale tentoonstellingscentrum het Centre Rogier: Marcel is niet langer alledaags standwerker, hij is uitvinder. Zijn vinding, hij zélf als „trés inte ressant" aanprijst, is deze: een masker voor slaapogen. „N'let langer vermoeide ogen overdag", zegt hij. ..Met dit masker is dat onmogelijk". Dan demonstreert hij zijn brllvormlg oogmasker van schnim- plastic. Probeert u het eens al is het maar tien minuten per dag op te zetten. U zult er door ontspannen. Marcel is maar een van de velen in Brussels Centre Rogier. Er staan er veel meer ruim negenhonderd deze en volgende week, die een gooi willen doen naar de titel „uitvinder van het jaar". Knutselaars, speurders, uit vrijwel1 alle landen van Europa. Ieder in eigen stand, ieder met zijn eigen vinding Maanden, jaren misschien, zijn eraan vooraf gegaan voordat ze hiér werden toegelaten. Maar dat ziet de toeschou wer niet. Wat hij wèl ziet dat zijn de Scheerautomaat primeur op Salon Brussel talloze apparaatjes, machientjes, ge bruiksvoorwerpen, groot en klein. Stuk voor stuk primeurs, die volgens de heren in de stand om patent vrógen KNUTSELAARS Het is de elfde maal dat de Uitvinders- salon thans wordt gehouden. Ieder jaar stijgt het aantal deelnemers en ook dit jaar zijn het er weer meer. De expositie is gevarieerd. Maar meer dan in het verleden is het dit jaar een expositie van knutselaars; firma's vormen niet de grootste groep In de (uitgebreide) catalogus. Belangrijke uitvindingen zijn er ditmaal vrijwel niet. al /al de bezoeker respect kunnen op brengen voor de fantasie van velen van die „kleine ingenieurs". Want wie komt er op het idee een radio-ontvangertje te bouwen dat slechts 28 gram weegt, in het oor kan worden bevestigd en „geen geluidshinder voor de omstander veroorzaakt?" Wie denkt er bij na, dat de traditionele verjaardags taart veel eerlijker en gemakkelijker kan worden versneden, dan veelal ge beurt? De „uitvinder" knutselde een houten tableau in elkaar met streepjes en cijfertjes, die een goede verdeling ga randeren. Voor de dames is er een nieuw hoog hakje: een stalen pen, die in de basis van de schoen kan worden geschroefd en onverslijtbaar is. Voor de brildrager kapjes op het monteur, die oogbescher ming bieden zonder gebruik te maken van gekleurd glas. Voor de huisvrouw een nieuwe brei naald-met-oog, waarvan slechts één exemplaar voldoende is. geen drie, vier of vijf pennen meerVoor de aquariumhouder het apparaat dat lei dingwater in zeewater omzet. SCHEERAUTOMAAT Uitvindingen voor huls-tuin-cn keu ken-gebruik zjjn het over het algemeen, die uitvinderssalon 11 presenteert. Al zijn er ook inzendingen op heel ander gebied. Veel belangstelling heeft bijvoorbeeld een nieuwe automaat: dg scheerautomaat, een Oostenrijkse vinding. In Zürich en Wenen zijn er al enkele tientallen van geplaatst. Na inworp van een geldstuk komt een elektrisch scheerapparaat te voorschijn, dat vóór ieder gebruik geheel wordt ge desinfecteerd. Vijf minuten heeft men de tijd om zich te scheren. Door het in drukken van een knop krijgt men dan ook nog een frisse „after-shaving". Op het gebied van kamperen is er de air-camping. Een ruime tent. die op het imperiaal van de auto wordt meegeno men en die daar ook wordt opgezet Door middel van een trapje kan men er in De automobilist kan op de salon even eens terecht. Er is éen nieuwe veilig heidsgordel, of liever: een meer luxueuze De luxe bestaat uit een soort hoes. die om de riemen wordt geschoven en in tinten passend bij het auto-interieur kan worden geleverd. Dan: de tijdens het rijden te verstellen stoelzitting. Het „mechaniekje" bevindt zich onder een springveren kussen dat door aan een knop te draaien omlaag en omhoog kan worden gebracht. Voor automobilisten, die moeite heb ben met „insteken" is er een apparaatje geëxposeerd, dat achter op de bumper moet worden gemonteerd, een soort uit stekende veer. die zodra deze ergens mee in aanraking komt, een alarmbel- doet overgaan. NEDERLAND Nederland Is ook vertegenwoordigd op de salon, zij het dan in bescheiden mate. Op de eerste dag van de tentoonstelling bleek slechts een vijftal Inzendingen bin nen te zvjn. Eén van die inzendingen is een nieuwe schaaf voor knutselaars, die speciaal voor het fijnere werk is bestemd en werd gebracht door de Amsterdammers M. Brilleslijper en N. .J. I. H. Sormani. Het vijltje in de schaaf is vervangen door een scheermesje, waarmee zelfs vuilvlek ken in hout of op zeil kunnen worden weggewerkt. Ook voor zeer fijn houtsnij werk is deze vinding geschikt. De heer A. van Dillen uit Enschede bracht nieuws op autogebied. Hij con strueerde een automatische snelheids regelaar. speciaal voor die automobi listen die lange afstanden rijden en last hebben van moeheid in het bee»» dat het gaspedaal bedient. Door het uittrekken van een knop kan de auto op constante snelheid blijven rijden zonder dat men het pedaal hoeft in te drukken. Wil men optrekken dan drukt men het pedaal verder in; bij plotseling afremmen is een trap op hel rempedaal voldoend" om het apparaat buiten werking te Zijn andere vinding: de „cirkel-stabi lisator", die moet voorkomen dat de auto bij het nemen van een bocht aan één kant te ver wegzakt. En dan is er nog een Haagse handels onderneming, die een nieuwe verwar mingsinstallatie heeft gebouwd, waarbij gebruik kan worden gemaakt van niet- brandbare „brandstof". Deze installatie zou volgens de folder standhouders bleken, evenals in vele andere stands, niet aanwezig een besparing van negentig procent opleveren. OSCAR Het leeuwendeel van de expositie heeft Frankrijk genomen. Dit land zond niet minder dan 190 uitvindingen in. Luxem burg bleek het minst inventief, althans op de tentoonstelling: slechts twee inzen dingen. De meest vindingrijke uilvinder krijgt na afloop van de expositie de „Oscar der Uitvinding". Wie deze eer te beurt valt. bepaalt de bezoeker, die zijn keuze op een kaart kan invullen. Belangrijker voor de uitvinders wel licht is echter het octrooi. Vorig jaar Bolbloemen blijven keuring beheersen Er komt in het Krelagehuis tc Haar lem geen eind aan de stroom bolbloe men. tulpen, narcissen cn de hyacinten. D fa's Piet Nüssen Zn en Ant Nes sen Zn, beiden Santpoort, kregen een gouden medaille i.v.m. het feit dat ze het afgelopen broeiseizoen zo veel bol bloemen in beste kwaliteit hebben weten voor te brengen. De fa Anrt. Nijssen zonri gisteren niets in, daarentegen etaleerde de fa Piet Nijs- sen een grote groep zaailingen. Een im posante collectie bracht ook Van der Hoeks BToeippoevenlbedrijf, Oude Nie- dorp, naar voren. Uit Sasseniheim kwa men Gebrs Doorwbosch met de White Superbe en de mooie witte sndjtiulp Pa ter Silvinus. De rode. geeigerande Jac ques Fath werd ctoor P. A. van Saaxse, Hiillegom, ten tonele gevoerd. Van de zelfde inzender zagen we de prima wit te Blizzard. Een forse karmijnrode tulp is Atlas getoond door D. van Buggemum, Hillegom, dli'e tevens de dubbele rose Amgeilique voor het voetlicht bracht. De fa. C. J. Zonneveld, Voorhout, had een grote collectie hyacinten-zaailingen, waarin het blauw overheerste. We za gen 16 blauwe. 7 rose en 5 witte nieu wigheden. De tijd zal wel uitmaken, welke er van overblijven. Narcissen waren er ook weer te kust werden meer dan 150 octrooien verleend En dan: de verkoop van Ideeën. Op de laatste salon werd voor één vinding zelfs anderhalve ton geboden. Of er dit jaar zulke bedragen zullen worden genoemd, valt te betwijfelen. In ieder geval, voor de man (of vrouw) met fantasie, is uitvinderssalon 11 amusant en (hier en daar) ook inte ressant. Waterpolo In de vierde ronde voor de K.N.Z.B.- beker is het de Leidse Zwemclub niet gelukt tegen De Meeuwen in Amsterdam een goed resultaat te bereiken. speler naar de kant werd verwezen. Met Dick Timmermans in de tweede j helft in de gelederen ging het heel wat beter en door twee goede doelpunten was de stand spoedig gelijk: 22. Het werd door Dick Timmermans zelfs 2—3, maar daarna voltrok de beneden de maat flui- tende scheidsrechter het vonnis over L.Z.C. Met 10—5 werd verloren. Voor de kring Gouwe—Rijnstreek werd nog gespeeld Sleutelstad 2L.Z.C. 2 met als uitslag 72. en te keur. Opnieuw trok de fraaie tri color Goblet steric de aandacht. Deze narcis was ingezonden door Ruigroks Bt-o eiproe vontoedrijfHiUegom. N. Zand bergen. Rijneburg. exposeerde de mooie Calamazoo en de stevige, kontsteliige ge- j Ie trompet Gold Medal zagen we van i D. van Buggenum, Hillegom, en J. de Goede, Breezand. De gele trompet Aga- thon werd in briljante kwaliteit naar voren gebracht door G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim. Van Ruigroks Broeiproevenlbedrijf nog de gele trompet Cadena, de grootknond- j ge Carbineer en de gele Explorer. Het laboratorium voor bloembollenon- derzoek had de kookproef ook genomen met de dubbele Narcis Cheerfulness en de trompet Co vent Garden. Er was ge kookt bij 43% en bij 45. Insiders menen dat met 43% graad kan worden volstaan. De fa. Van Eden, Noordwijk toonde de mooie crocus dhrysanitlbus met Blue Bird als uitblinker. De jury kende een gou den medaille toe aan de groep cyclamen van de fa. Gebrs Man, Aalsmeer. Straniip.jkie met lastex. Nylon tricot jongensoverhemd^^pjj^^ 5 t/m I3^s. 4.90-7.90^ 3 1 t/m 4 jaar 3 95-4 95 NATUURLIJK. BABY- KLEUTER- EN KINDERKLEDING KOOPT MEN BIJ C A 10 Personeel gevraagd 9 Meisje gevr. voor hulp in de huishouding in de och tenduren. Dr. de Bruijnestr. no. 7. Leiderdorp. 0 Gevraagd flinke werk ster voor 2 ochtenden per week. Wasstr. 28, Leiden. Te lefoon 33988. 0 Zelfstandige hulp gevr. voor 2 ochtenden per week. Liefst maandag cn vrijdag. Mevrouw Hazenberg, Hoge Rijndijk 3. Leiden. 0 Alleenstaand heer zoekt dame/huishoudster, m.l., P.G. Alg. ontw. Opgewekt hu meur. In bezit van rijbewijs. Dag. werkster aanwezig. Br. no. R 6685 bur. v. d. blad. 0 Mevr. Vlasblom. W. de Zwijgerlaan. Voorschoten, vr. z.s.m. werkster, dagmeisje of meisje voor dag en nacht. 0 Gevraagd flinke zelfstan dige werkster voor 2 och tenden per week. Mevrouw Smits. Wilhelminapark 32. Ocgst geest. 0 Flinke zelfstandige hulp gevraagd voor 2 ochtenden per weck. Hulp aanwezig. Aanmelden: Hofbroucker- laan 9. Oegstgeest of telefo nisch 30888. 0 Een aankomend meisje gevraagd, ca. 15 16 jaar, voor de gehele week. van 8.30—12.30 uur. 's Zaterdags vrij. J. van Delft. Noordwij- kerweg 1, Rijnsburg. 0 Werkster gevraagd in ge zin van 2 personen voor 2 ochtenden of middagen per week. Aanmelden 's avonds na 7 uur. Balistr. 23, Oegst geest. Te huur gevraagd 0 Stud, echtpaar, z. k. zoekt 2 gemeub. of gestoff. kamers met gebr. keuken en douche. Br. Drs. I. K. Goei, Terwee- ri ongestoffeerde ka mers of etage. Over enkele maanden pas te aanvaarden, geen bezwaar. Vrouw is ge- Wonïngruil 0 Ben.woning. 3 kamers, keuken, gang. gr. schuur en tuin. gelegen in Hansenstr. Keurig onderhouden. Gevr. heel huisje. Br. no. 3757 bur. van dit blad. Te koop gevraagd 0 Gevr. 2 in goede staat zijnde kinderstoelen. Van staal en uitneembaar. Br. 3759 bur. v. d. blad. Te koop aangeb. 0 Krediet tot ƒ4000.- voor aankoop meubelen, woning textiel. Vraagt gratis folder Discrete behandeling en z. lage aflossingen. Postb. 1083 Rotterdam. 0 Te koop een driehoek kinderbox. met trappeldek. In prima staat. Petronella van Saxenstraat 133, Rijns- burg. 0 Autobanden. Wij zijn weer ruim gesorteerd in luxe. truck, tractor en banden voor landbouwwagens. Zo wel nieuw als gebruikt Sterk concurrerende prij zen. H. Hövig, H. Rijndijk 1. Zocterwoudc. Telef. 01710— 25517. 0 Duitse krulssnarige plano wegens plaatsgebrek Billij ke prijs. Ververstraat 18. Lei- wit. Morsweg 2. Leiden. 0 Prima basguitaar (splin ternieuw! te koop aangebo den. Te bevr. Spaargaren- straat 14. Oegstgeest. tele foon 22042. 0 11.11. Tuinders - Gratis amandel vellen. Goede hu- mus-basis ter verbetering v. Uw grond. Ook geschikt als broeimateriaal voor kom kommers e.d.>. Te bevr.: Backer A Co. N.V„ Lelden. Telefoon 25574. PRIJZEN VOOR KOERIERS: I TOT 30 WOORDENf 1.50 ELK WOORD MEERf 0.1C Aangeboden elektrische zigzagnaaimachine in koffer, als nieuw (demonstratiema- chie) ver beneden de kost- 300.Elektrische naaimachine in koffer als demonstratiemachi ne) 195.Herenstraat 23, Leiden. Tel. 32027. Amerikaanse anjerstek, 650 Rose Sim. partij van Sta veren in grote perskluit. Te bevragen J. de Haan, Ka naalstraat 23, Rijnsburg. Diversen Woensdagmarkt. Vlotte mespyama's van ƒ7,98 nu ƒ4.98. Leuke meisjespyama tot KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST 16 i alle maten 3.98. Leuke jongens- pyama's vanaf 1,98. Boter markt over Zurloh. Japie. 0 Woensdagmarkt. Onze be kende lange onderbroeken en borstrokken van 2.98 nu de maten vijf. zes en zeven 2,25. Fantasie herensokken cent. Leuk kindergoed cent. Botermarkt over Zurloh. Japie. 0 Woensdagmarkt. Dames onderjurken 1.25. Dames- directoires. pracht kwaliteit ƒ1.98. twee stuks nu voor ƒ2.50. Goed drogende thee doeken 0.75. Leuke bad doeken 1,25. Damesslips tot 46 0,69. Botermarkt ovei oh. Japie. Woensdagmarkt. Grote frisse badlakens van 4.98 ƒ2.98. De laatste Noorse ;ken nu 1.25. Nylons met zonder naad nu ƒ1,25. Pracht heronflanellen ƒ3.75. Botermarkt over Zurloh. Japie. 0 Enige inruil t.v.'s, 43 cm., geheel getest cn met nieuwe beeldbuis, garantie en ser vice ƒ300.—. Sluisweg 23. Katwijk Gelmok het beste op het gebied van lederen kleding. Gebr. Huisman, Hogewoerd 66—68. Leiden. 0 Rijles in V.W. en Daffo- *11. Kwak's Verkeersinst .l.v. oud-examinator Zoe- terw. Singel 104. Woensdags r n.m. verkeersles voor ieder f 2.- p.p. Tel. 22803. 0 Een nlenwe woning Voor al uw lampen De Licht- haL Gratis plaatsen van lampen boven de ƒ20. Haar lemmerstraat 293. Na een nlenwe lamp uit -te Lichtbal. De grootste sor tering. De laagste prijzen De Lichthal. Haarlemmerstr 293 t.o. De overdekte. 0 Gebruikte bromfietsen. Steeds grote sortering prima gebruikte bromfietsen door inruil verkregen. Door vak mensen nagezien. Van Zijp. Haarlemmerstraat 295. Bern! - Solex - Rap l'uch - Batavus - Gazelle - Monarscoot bromfietsen, reet leverbaar. Inruil - Be ta lingsservice. Van Zijp. Haarlemmerstraat 295. Ko- r~vaarstraat 6. 0 Alle onderdelen voor B< rini - Solex - Puch - Rap HM.W. - JLO - Sachs - FBM uit voorraad leverbaai Van Zijp. Haarlemmerstraat no. 295. Prima sportfietscn. geheel compleet met lamp. slot jas- beschermer. Zwart of groen Prijs slechts ƒ133.Van Zijp. Haarlemmerstraat 295 Korevaarstraat 6 0 Ook deze week weer een uitzonderlijk groot aanbod van prima gebruikte brom fietsen en sportfietsen. Vrij blijvend proberen en testen, v. d. Mey. Middelweg 29. Nieuwe auto's zonder chauffeur. Nieuwste mo dellen o.a. Taunus 17 M. Opel Rekord. Volkswagens. Anglia, Consul, Volkswagen busjes met open dak. Garage Werkhoven. Maredijk 34a. Tel. 22300—32735. 0 Vakkundig uw bed over trekken! 2 pers. vanaf f26,50 1 pers. v.a. f 19.50. In één dag klaar! De Kleine winst. Haarl.straat 51. Tel. 24958. 0 „Rosine" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in ver lovingsringen. gouden, zilve ren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle repara- uurwerken. Steen straat 16. Tel. 26854. 0 Markiezen. Rolsehermen Al. Jaloeziën. Grootste sor tering zonwering. Prima af werking. Verkoopkantoor Melchers' Markiezenfabriek C. E. Jedeloo, Juffermans- straat 35. Oegstgeest. Telef. 01710—31165. Duolux Interieurmatras. Zomer- en winterkant, 15 j. garantie, 1 pers. v.a. ƒ49.50. 2 pers. v.a. 79.50. De 3 Eenen. Haarlemmerstr. 111. Tel. 23867. 0 Parapluie reparatie (ook voor opvouwbare), wandel stokken - invalidestokken - rubberdoppen - Parapluie- magazijn Van Oerle. Haar lemmerstraat no. 95. bij de Vrouwensteeg. 0 Wat kost het! Bedden reparatie. 1-persoons vanaf f 18.50. 2-pers. vanaf r 24.90 met damast. De 3 Eenen. Haarlemmerstraat 111. Tele foon no. 23867. 0 Ouderwets maar radicaal. Met hoogst geconcentreer de Piniol-verkoudheidszalf wrijft U kou weg. ƒ2.— per pot bij Uw Apoth. en Erk. Drogist. 0 Overgangsleeftijd? Mi graine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Natterman's bloed zuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak 1,85 bij elke dro gist. 0 Hardnekkige hoest? Prik kel- en kramphoest? Nacht en rokershoesf Bronchicum Flixir helpt snel en zeker Flacon f 2.- bij elke drogist 0 Overspannen? Overver moeid? Schieffer's Bloedwijn verkwikt - geeft rust. Bij Apoth. en Erk. Drogist. 0 Stofzuigers v.a. 115. Bij aankoop van een nieuwe geven wij 25 voor uw oude Fa. Dusoswa. Turfmarkt 1-3 Telefoon 24409. 6ók het fijne goed regelmatig bleken! DE KROON OP .F1JNF" WASDAG! VOX SPOEL WORM TfL%^ resultaat I 2^1 HOTEL NOORDZEE Noordwijk aan Zee EEN KEUKENKNECHT EEN JUFFROUW voor de koffiekeuken Te koop gevraagd EEN HERENHUIS MET GARAGE STUKJE GROND Omgeving Papelaan Br. No. 3762 bur. v. d. blad. HET APPÈL VAN DE BERGREDE .hst leven ka opnieuw beginnen HET LEVEN KAN OPNIEUW BEGINNEN Or. Helmut Thielicke Verrassend origineel werk over een van de mooiste gedeelten van de bijbcL geb. f8.90 UIT0EVERSUU WAGENINOE* VUUF AUVLKÏ tISTItb t TELEFOON 31441 SPEKKIE EN BLEKKIE EN HET MONSTER VAN GROLNES 38. ,,Hier in de buurt werden allerlei vreemde wakken in het ijs van de rivier aangetroffen, professor". zei Spekkie. ..Dat zette mij vanzelfsprekend aan het denken. En waaraan denk je het eerst, als je over geheimzinnige wakken in een ijslaag verneemt? Aan complete zoetwa termonsters. Nu. er bleek er ook een te zitten, al dan niet met vrouw en kinde ren. dat moeten we nog vaststellen. Maar vannacht hebben we zijn brave kop waar genomen. Mijnheer Derbey heeft er 2elfs een foto van gemaakt." ..Is dat waar. wat onze Spek hier ver telt?". vroeg professor Halewitski ver baasd. Ben Bokkel en Blekkie knikten allebei bevestigend. ter kun je rare dingen verwachten. Hoe welHij zweeg even. zette zijn hoed af, krabde zich nadenkend in zijn haar en vervolgde dan: ..Het spijt me. maar ik moet wei verder. Maar ik kom jul lie morgenmiddag even opzoeken in Pip- peldrecht. Dan kunnen we nog eens ge zellig bomen. Als ik overlast zal bezorgen?" „O. helemaal niet. professor", riep Spekkie hartelijk. ..Ze zullen juist diep ontroerd zijn u terug te zien." „Goed, tot morgen dan", knikte de professor afwezig. „Tot ziens, mijnheer Bokkel. Tot ziens, jongens. Ik vind het jammer dat ik nu zo'n haast heb. Maar jullie verlangen misschien wel naar jullie Professor Halewitski stapte in zijn auto en even later zagen onze vrienden de ro de achterlichten met grote snelheid door het duister zigzaggen. „Dat was een onverwachte ontmoeting", zei Ren B»kkel. „Ik vraag me af wat professor Halewitski in deze buurt aan het doen is. Ze zullen hier toch geen ra ketten aan het bouwen zijn?" „Misschien is hij ook wel gekomen om het complete zoetwatermonster te bestu deren", riep Spekkie uit, „maar wil hij dat dan aan niemand vertellen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 8