wmmwLiimaim Jaarcijfers van Philips: netto winst f 326 min Raad van Lisse sprak lang over laag- en hoogbouw CKefarine,A Economie en Financiën Moeders bij de Koningin 1962 MEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 13 MAART 1962 In de week van 1 t.m. 7 maart Gevestigde en vertrokken personen Te Leiden vestigden zich T W Brink en fam, militair, Zaanstraat 70; G A H Geurts en fam, kantoorbe diende. Prinsessekade 5a; J Simons fam, ass accountant, Zaanstraat 68; Nijhoff en fam. Nieuwe Rijn 3; M Nasci- vera en fam, galvaniseur, Beefchovenlaan 35; A van Klinken-Van Slingerland fam, Groenepoort 11; W A E Vrede fam, techn employé, Zaanstraat 53; G H J Blankenborg, Sumatrastr 44a; JAC Rijgersberg, 11 verpleegsters. Mezenstr 2; H E Jonker Roelants, Rapenburg 12; T Veenstra, militair, Haarlemmerweg 51; G G M van Rooij, militair, Haarlemmer weg 51; K de Vries, tuinder, Suriname- straat 80; J J van der Meulen, Kersen straat 23; E Lauténbaah-Ridder. De Gij- selaarstraat 6; N A IJsselstein, P J Blok- straat 6; L M Dirksen-Korrelboom, Wa- tereteeg 4; H L M Vrijhoeven, arbeider dakpa nnenfabr, St Buysingstr 29; L P van Es, Maredijk 173; C G Heinke, 11 verpleegsters, Rijnsburgerweg 10; A W M Ejlbers, Rijnsburgersingel 22a; J Kisjes, kantoorbediende, Morsweg 30a; J L van Klinken, kelner. Aalmarkt 6; P C Baan. hulp in de huish, Oude Singel 72; M T G Schoen. 11 Verpleegsters. Rijnsburgerweg 10; J G van der Land, Klikspaanweg 12; S G E de Visser. Oude Vest 49. Uit Leiden vertrokken E Norde en fam, Ed van Beinumstr 51, Dokkum, Lyceumweg 27; A J den Dopper-van der Werf en fam, v Rie- beecklhof 20, 's-Gravenhage, Kepplerstr 146; A J Vedbrugfh en fam, Scholtenstr 44, Rotterdam, Adr v d Doesln 22; S San- tema en fam, Tib Siegenbeekstr 25, Maara, Hertenlaan 4; A C van der Woerd en fam, Nieuwe Rijn 3. Hazerswoude, Rhynenburoherlaan 56; A L Koster en fam, Boedhaavelaan 290, Katwijk, Ber ken-laan 14; C J Tuurenhout en fam, Burggravenln 55, Dokkum, Hoedema- kerswetg 21; J D van Rikxoort en fam, Beijerincikln 13, 's-Gravenhage, Tuinzij- de 37; C de Vries en fam, Dozystr 36, Rijswijk ZH, Esdoornstr 36; G B de Nooijer en fam, Nieuwe Rijn 57, Rijswijk ZH, Pr Irenelaan 128; W L E van Hal en fam, Oude Rijn 37. 's-Gravenhage, Pretoriusstr 60; A F J Sanders en fam, Herénsteeg 25. 's-Gravenhage, Parallel weg 76E; A J Rietveld en fam, Hoge Morsweg 60, Voorsohoten, W de Zwijger- laan 40; P Bakker Schut en fam, Boer- haavelaan 52, Heemstede, Prof Asserln 10; E Habraken en fam, Bilitonstr 9a, ALphen ajd. Rijn. Ahornstr 10; J Schlech- tar en fam, Moddermanstr 12, Verenigde St van N Amerika; K van der Waal- Koele en fam. Vijf Meiplein 40, Hoek, Altenastr F14: P Post en fam, Da Costa- straat 58, Ren-kum, Sara Mansveltweg 6; J B Spreij en fam, Oppenheimstraat 63. Leiderdorp. Marijkestraat 5; M D M Deurvoret, Fruilaan 12, 's-Gravenhage. v Hoytemastraat 38; A G M Klinkenberg- Dij hoff, Wittesingel 66, België; G G M Cranssen. Houtlaan 9. Geldrop, Hoog Geldrop 30; W J Jasperse. Boerhaavelaan 23, Alphen a/d Rijn. ten Harmsenstraat 7; H M Vlaanderen-Verschoor, Leemanstr. 20, Zeist, Oude Postweg 70b; J H A Vlaanderen, St Buysingstr 23, Zeist, Oude Postweg 70b: G H Schaap, P Paaltjespad 3. Bloemend aal, Prof van Vlotenweg 9a; H D van den Berg, AJb Verweijstraant 13. 's-Gravenhage, Gr Hertoginnelaan 115; H L Capel, Roomburgerln 21. 's-Graven hage, Archimedesstraat. 139; P W J Coe nen, Wasstraat 36. Zuid-Afrika; G M Boer. Apothekersdijk 14. Rotterdam, Sohiebroekseln 17b; S A Walen-Schouls. De Goeiestraat 14. Valkenburg ZH, at achter Hoofdstrt 99; W H M Blok. Hoge- woerd 84a, Arhem. Amsterdamseweg 158; J Capel-Kralt, Garenmarki 25, 's-Graven hage Archimedesstraat 139; A Brasker. Calandstraat 29. Leiderdorp Hubreoht- straat 30; H Buys Witte Rozenstraat 21 Zoetermeer. van Gozhstraat 9: J Devilee. Parkstraat 67 Naaldwilk. Colmanstr 34: S B M den Hoeten. Warmonderwe? 5 's-Grave"hage. Dr Van Weivin 2; F, M S Gleijm, Riinsburcrerv 10. 's-Gravenhage. Spuistraat 8; M L Ruhaak. Hontlaan 48 's-Graven-hage. Dr v Welylaan 2; E H M van Diik-van Adrichem. Rooden-burger- straat 53. Hazerswoude. Rlhvnenburoher- laan 33: C M Kuipers. Rijnidiikstraat 112 Breda. Memo van Coehoomttraat 1; M H Penning, Zoeterw singel 52, 's-Graven hage. Soortlaan 872: H M van Noortwi.ik Nieuwe Riin 40. Utrecht, Kanaalstraat 53 bis; G W de Vries. Nw Beestenmarkt 2 Haarlem. Mn Cornel isstraat 28; .T P Stam. Meleh Treublaan 32. Arnhem. Utrechtse- weg 265: O A C de Bruiin, De Gooiestr 38. Zeist. Duinweg 35; A Postma. De L de Kanterstraat 39 Amsterdam, Valeriusstr 239; J H de Bolster-van Amsterdam. Druivenstraat 16, Leiderdorp. Konin-sstr 41; J de Bolster, Lammenschansweg 139. Leiderdorp, Koningstraat 41; J J van Dijk, Lange Mare 98a. Hazerswoude. Rhynenbureherlaan 33; N F Beckering. Rapenburg 122, Haarlem Oasthuisvest 47; A Swart. Witte Singel 27. Utrecht. Catha- rijnesingei 101; D la Riviére-Heijnen. Da Costastraat 76, Voorburg. Rozenboom- laan 134: H F van Weeren. Riinsburger- weg 40, Ede Gld, Edeseweg 99: L R Dam. Fagelstraat 55, Rotterdam, Proveniers singel 42; H van Brisum. v Riebeeckhof 49, Lisse. Julianastraat 23; J J A van der Meer, Rijnsburgerweg 10. 's-Gravenhage. Hanedoesstraat 16; C Vonk, Rijnsburger weg 10, Wassenaar, Oostdorperkeg 183: J A Adema, RijnSburgerw 10, Bolsward. Hendrik Nannesstr 1; S de Jong. Fagel straat 6, Alphen a/d Rijn, Kwartelstr 3; SE J Krüger. Temminckstr 45, Utrecht. Lamèrislaan 15; A M L Duijverman. De L de Kanterstaat 24, Amsterdam, van Baerlestraat 95II; P H Drabbe, Breestr 135a, Veren St v N-Amerika; J Bosman- Aartsen, Langebrug 55, Deventer, Box- bergendwarsstr 1; P S M F van Dooren- Krugers, Apothekersdijk 21, Hillegom, Garbialaan 3; A M Gelderman, Oude Vest 31, Oldenzaal, Emmastr 69: L Bosselaar, Roodenburgerslr 65, Oegstgeest, Duiven- voordestr 18; J C P Broekihoff, Roodborst- str 41, Voorburg, Kon Wilhelminaln 479; W C M Pluimes, Rijnsburgerweg 179. Rotterdam, Gijsi-ngln 430; R A Dornford, Joh de Wittstraat 46, Suriname; M P L Klumperbeek, Klikspaaniweg 11, Haarlem, Nieuwe Kruisstr 9rd; P W van Maaren, Vreeswijkstr 11, Amersfoort, Bosweg 10; R Dessauvagie, Noordeinde 2a, Den Hélder, Buitenhaven 5; J Hamburg, Breestr 151a, Amsterdam, Hectorstr 37 I; C Wouters, Herengrcht 80, Dirksland, Bosdreef 14: H C sandberg. Oranjegracht 44. 's-Gravenhage, Bronovolaan 5; A M Spibhoven-Keijzer, Uitorstegracht 159, Spijkenisse, Irisstraat 29; J Bekooij, Pr WilhelmLnastraat 16, 's-Gravenhage, Es- camplaan 142; C P de Graaf, Tulpenstr 7, Zeist, Roemer Visserlaan 39; A C van Schie, Breestr 53, Wassenaar, Rijksstraat- Yaiidalen gegrepen De Leidse politie heelt gisteren „de hand gelegd" op twee jeugdige vandalen die zich aan ergerlijke vernieling heb ben schuldig gemaakt. Een 22-jarige los- arbeider en een 14-jarige „arbc-idzoeken- de" (N.B. de hoofddader) hebben in de laatste maanden herhaaldelijk stenen door de ruiten van de sociëteit Minerva en huizen aan de Papengracht geworpen. Aan het Rapenburg smeten zij een zes tal fietsen en bromfietsen in het water. Bovendien maakten zij zich schuldig aan „praalrijden" op bromfietsen en scoo ters. Er is ook een vijftal „aanhangers" (o.w. een dertigjarige opgeschreven, doch hun kan niets ten laste worden gelegd. Ze vermaakten zich slechts met de heldendaden van hun kornuiten Succes voor Vivace- De Leidse jeugdaccordeonvereniging „Vivace" o.l.v. Joop Lancel heeft zater dag weer een prachtig resultaat geboekt Op een concours te Gouda veroverde zij een le prijs met een totaal van 359 pun ten. Een uit deze vereniging voortgeko men musettesextet, „De Accordiana's". o.l.v. Peter Slingerland legde bij zijn eerste openbare optreden eveneens be slag op een eerste prijs, en wel met een totaal van 353 punten. Een fraai» prestatie! NZHVM stelt enquête in naar wensen van haar reizigers De Noord-Zuid-Hollandse vervoer maatschappij gaat de vervoersbehoeften haar publiek peilen door het houden een enquête. Op donderdag 22 maart begint dit onderzoek op de trajecten Lisse-Leiden en Lisse-Noordwijkerhout, De directie wil een inzicht verwerven in ensen van haar reizigers. Een dergelijk onderzoek is van tijd tot tijd nodig, aldus de directie, om te zien of het uit gewoonte gegroeide lijnennet nog voldoende is afgestemd op de be hoeften van het reizende publiek. De streek groeit immers en de plaatsen worden steeds groter. De directie aoht het nodig dat bet vervoersnet zioh daarbij aanpast. Op de enquêtedagen gaan met elke autobus tussen zes-en vier uur een teller en een enquêteur mee De enquête wordt gehouden op don derdag 22 maart, dinsdag 27 maart, don derdag 29 maart, dinsdag 3 april, en don derdag 5 april. De dinsdagen en donder dagen zijn gekozen omdat op die dagen het vervoer het minst wordt beïnvloed door buitengewone factoren. De enquête wordt gehouden door werkstudenten uit Leiden en Den Haag. Men vermoedt, dat er in totaal 60.000' enquête-formulieren zullen worden ingevuld. Leven werd geen cent duurder Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders. Zoals het Cen traal bureau voor de statistiek dat maan delijks samenstelt op basis 1951=100, gaf van medio december 1961 tot medio ja nuari 1962 geen wijziging te zien. Het indexcijfer inclusief A.O.W./A.W.W. bleef staan op 130 en het indexcijfer clusief A.O.W./A.W.W. op 125. OEGSTGEEST Russische geestelijke spreekt in de Paiduskerk Aartsbisschop Johan Wendland van Russlseh-Orthodoxe Kerk hoopt donder dagavond om acht uur in de Pauluskerk aan dc Warmonderweg te Oegstgeest te spreken over het leven ln de Russische Kerk in de tegenwoordige tijd. De aartsbisschop maakt, samen met zijn secretaris, de heer Klapwoski, en prof. Sjiskin van de theologische academie te Leningrad, deel uit van een delegatie, aie door de patriarch van Moskou werd afgevaardigd naar de conferentie in Drie bergen, waarvan wij op pagina 2 eer verslag publiceren. De bisschop woont in Berlijn en is be last met de geestelijke verzorging van dt Russen die buiten hy\ vaderland (spe ciaal in Midden-Europa) leven. Behalve Oegstgeest zal hij ook aan enkele andere plaatsen in Nederland bezoeken brengen. De toespraak in Oegstgeest zal aarts bisschop Johan Wendland in het Duits houden: prof. dr. A. Rasker zal ee ander vertalen. Medaltest hij „Style" In het patronaatsgebouw legden zater dagavond 110 leerlingen van het dans instituut „Style" de medaltest voor mo derne en Latijnsamerikaanse dansen af. Als jurylid trad de secretaris van de Nederlandse bond van dansleren, de heer r. J. N. van Dalen uit Den Haag op. Aan het einde van de test sprak de hei Van Dalen een bijzonder woord van waa dering tot directeur en mevrouw Schip per voor de prestaties van hun leerlingen. De heer G. Schipper bracht de waarde ring over aan zijn leerlingen, waarna het echtpaar geschenken kreeg aangeboden. Voor de test slaagden: Brons moderne dans: oames P J Groen- heijde, L Verdoes, M Hoogesteger, J Ver hoef, C v Velsen en G v Duijvenvoorde; heren: H Hoogesteger, F J Dankmeij J R v d Kooij, J Timmermans. Zilver moderne dans: dames N v Espen E Doets, J v d Heijde, L v Steenis, w' Nijgh v Beelen, C S Matthijse, M Bur- gerjon, heren: D Jansen, F Basters, C Matser, B Matser. W Nijgh, G J Visser, A v Duijvenvoorde. Zilver met ster: mej. A van Rijn en de heer A van Duijvenvoorde. Brons „Latin American Dances": dames: S Manschot, M de Mooij, D Blóte, J Paats, A Schipper, M Vooijs, T Kanminga, T v Dongen, T Walraven, N v Veen M Venetië, G Handgraaf, J Budding, Jvd Meij, C C vHeusden, Avd Bent, N Du- rieux, L v Duivenbode, D de Leeuw A Tauran, E Burgerjon, J Jansen, A Goed hart, W Rosenburg, A Pulmans, M L Muller, M M Perdok, IJ de Grol, W v Rijn, W de Mooij, F Remmelzwaal R Pronk, N de Vos, J Verhaar, R Volker, A Koppenol M Roetert Steenbrugge, H Chaudron, L Vertinde, M Munting, E Greeve, M Zimmerman, P J Groenheijde, L Verdoes, M Hoogesteger, G v Duijven voorde, C van Velzen, J Verhoef, A Lan- genberg, E Veerman, heren: G J Hou- werd, T Veldhuizen, F Bol, P Goedhart, C Matzer, JAC Bol, L J de Rover A Kromhout, KI. de Kwaak, N van Schaik T Kralt, P de Rover, W J Heijmans, M v' d Luijt, R Goedhart, J Parlevliet.' H J Timmers, J van Maanen, C v d Boon, G J Visser, R de Zeeuw, K Volker M Swa- nenvel, B Matser, Avd Wal Ie,'p Klerk, B Kukler, W Veen, M Hoogesteger J Timmermans J R v d Kooij, D Verdoes F J Dankmeij er. Collecte Oranjevereniging De oranjevereniging „Oegstgeest" houdt op maandag 19 maart om 8 uur in Het Witte Huis haar jaarlijkse algemene le denvergadering. Aftredend bestuurslid is de heer G. d. Horst, die herkiesbaar is. In de vacature, ontstaan door het aftreden van secretaris Jac. J. Vos, stelt het bestuur voor, jhr. W. P. Teding van Berkhout te benoemen. de N.V. en de United States Philips Trust f 4936 min (v.j. f 4762 min) bedroeg. Het bedrijfsresultaat bedroeg f 731 min (f 862 min). Na aftrek van de overige baten en lasten van per saldo f 78 min, de belasting ten bedrage van f 313 min, en f 14 min minderheidsbelang derden, bedraagt de netto winst f 326 min (f 397 min.). Van deze wordt f 180 min (f 257 min) in het bedrijf gehouden, terwijl de al gemene vergadering van aandeelhouders op 3 april zal worden voorgesteld een dividend uit te keren van f8 16 pro cent (v.j. 16 procent) op de gewone aandelen en f 4 8 procent (8 pro cent) op de cumulatief preferente winst- delende aandelen, waarvan op 5 januari reeds een interim dividend van f 3 6 procent op gewone en preferente aan delen betaalbaar werd gesteld. Daarenboven wordt voorgesteld een uitkering in gewone aandelen ten laste van de agioreserve van 5 procent op ge wone aandelen en van 1 procent op cu mulatief preferente winstdelende aan delen, vrij van Nederlandse inkomsten belasting, winstdelend over 1962. De N.V. Gemeenschappelijk bezit van indelen Philips' Gloeilampenfabrieken stelt eveneens een dividend van f8 16 procent (16 procent) op de gewone aandelen en f 4 8 procent (8 pro cent) op de preferente aandelen voor. plus 5 pet agiobonus. In het vierde kwartaal beliep de om- __-t aan derden f 1637 miljoen of 8 pet meer dan een jaar tevoren, doch het be drijfsresultaat was f 235 min of 14,4 pet Delfts student bij vliegongeluk omgekomen Omstreeks vier uur gistermiddag ten Tiger Moth van het vliegveld Zes tienhoven in de omgeving van Melissant neergestort. Het vliegtuigje werd be stuurd door een 22-jarige student uit Delft, die deelnam aan een rally, geor ganiseerd door de Dclftse vlicgtuigbouw- kundige studenten. HU werd uit het vliegtuig geslingerd en was een half na het ongeluk, toen de eerste mei bU het wrak kwamen, reeds overleden. Het toestel was een lesvliegtuig vliegveld Zestienhoven. Vier studenten uit Delft, onder wie de omgekomene, de heer B. ten Wolde uit Delft, en vijf an deren hadden een rally georganiseerd. Boven Melissant heeft het vliegtuig in een dichte sneeuwbui moeilijkheden ge kregen. Twee landbouwers hoorden alles, maar konden door de sneeuw niets zien. Plotseling weerklonk een - harde klap. Toen de bui voorbij was zagen zij het toestel op het slik liggen bü de Diede- rickse Gors. De landbouwers, de heren Nieuwen- huyzen en Lodder, beiden uit Dirksland, legden het lichaam van de piloot op eer vleugel en gingen de politie waarschu wen. Ten tijde van het ongeluk wai het laag water. Het vliegtuig werd vol ledig vernield. Voorlopig verslag huurverhoging Zeer binnenkort is de verschijning het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp huurver hoging te verwachten. Het ontwerp werd op 17 oktober van het afgelopen jaar in gediend. Nederlands motorschip bij Duisburg gezonken Het Nederlandse motorschip Ottc Groningen is gisteravond op de Rijn bij Duisburg gezonken. Het schip had een lading van 236 ton ijzer aan boord. Zo als de rivierpolitie in Duisburg meedeel de, was de machinekamer van het schip vol water gelopen. Hoe het water kon binnendringen, is nog niet opgehelderd. De bemanning wist zich tijdig in veilig heid te brengen. De gemeenteraadsvergadering Lisse heeft gisteravond, ondanks veel hamerpuntcn, lang geduurd. De raad ging namelijk bUna een uur in geheime zit ting voor een bespreking omtrent de aankoop van gronden in de Poclpoldcr ten behoeve van een nieuwe woonwUk. Men besloot ten slotte van de heer W. der Salm een perceel van 12 ha aan te kopen. r.k. b.l.o.-school voor de bollen streek, eigendom van de gemeente Lis- ontving volgens een reeds beslaande regeling bijdragen in de exploitatiekos ten uit andere gemeenten in de bollen streek. Een groot aantal leerlingen kwam namelijk uit die andere gemeenten. Nu echter het bijzonder lager onderwijs van het rijk uitkeringen ontvangt, heeft het geen zip de intergemeentelijke regeling te handhaven. De raad besloot de school te dragen aan het schoolbestuur, in personen uit verschillende ge meenten zitting kunnen hebben. De Don Boscoschool zal ook belangrijk worden uitgebreid. Vier onderwijsvergoedingen wei-den goedgekeurd en het verzoek van de stichting voor r.k. avondonderwijs te Haarlem werd afgewezen. De raad ging akkoord met dc verlenging van de ga rantietermijn ten behoeve van Keuken hof tot 1986. De vordering van de fa. Th. Lange- veld, die meende een teveel van 145 legesgelden te hebben betaald, werd afgewezen. Er zijn twee bouwvergun ningen verstrekt, doch er is slechts één gebruikt. De subsidie aan de muziekverenigin gen werd van 200 op 400 gebracht. erordening op de heffing van ha vengelden werd met algemene stemmen afgeschaft, omdat met de demping van de haven het incasseren van havengel- roor het overige deel meer kosten dan baten met zich brengt. De raad ging hierna in geheime ver gadering. De 12 ba grond werden voor 225.228 gekocht. Men besloot (weer in openbare zitting) tot aankoop van gron den in het villapark „Laan van Rijcke- vorsel" en tot voorbereiding van de her ig van het uitbreidingsplan Lisse- Woningbouw bouwcontingent 1962. B. en W. deelden in hun preadvies mee, dat de bouw grond in „Meer en Duin" zeer schaars is geworden. Voor de bouw van de vijf tig toegewezen huizen kan geen andere grond worden gevonden dan het deel, dat reeds voor hoogbouw is bestemd. B. en W. stelden voor het perceel voor de hoogbouw thans te bestemmen voor de bouw van eengezinswoningen. Later kap in het Poelpolderplan verdere hoog bouw worden gestimuleerd. Om nu ver der te gaan met hoogbouw achten B. en W. niet juist, aangezien men er in het algemeen al niet erg voor was en men bovendien nog geen ervaringen heeft De heren P. van Leeuwen (p.v.d.a.) en M. Montagne (prot.-chr.) verzetten zich tegen bebouwing met eengezinswo ningen. „Laten we het terrein voor hoog bouw bestemd houden en de eengezins- huizen aan de Trompstraat bouwen." B en W. hadden daartegen bezwaren, om dat de uitvalsweg uit de Haarlemmer meer daar is geprojecteerd en het ka rakter van dat dorpsgedeclte, waarin brede groenstroken, sportterreinen er een nieuwe r.k. h.b.s. zullen komen, ge vaar loopt te worden teniet gedaan. De beide raadsleden waren van me ning, dat de nu in aanbouw zijnde hoog bouw moet worden afgerond met de twee blokken, die in het uitbreidings plan zijn geprojecteerd. De heer J. P. de Koning (kvp) herinnerde aan het feit, dat hij steeds tegen hoogbouw was geweest, de burgemeester verklaarde dat hoogbouwafronding moet wiiken voor eengezlnsbouw. De heren Van Leeuwen. Montagne Beelen en Aangeenbrug spraken zich uit tegen de bouw bij de Trompstraat, doch het merendeel van de raad verklaarde zich akkoord met het voorstel van B W. inzake bouw van eengezinswonin gen op het terrein voor hoogbouw. Meer licht De gedempte haven en omgeving krij- ;n een nieuwe verlichting. Langs de Grachtweg een verlichting aansluitend op die aan de Heereweg en aan de zuid zijde (Hobaho-kant) een verlichting als op de Schoolstraat. Bij de laatste soort verlichting is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Lisse nog eens een markt krijgt, waarover men al jaren lang spreekt De kosten van de verlichtingverbete ring zullen ƒ30.000 bedragen. Bij de rondvraag vroeg o.a. de heer Aangeenbrug (sgp) nogmaals aandacht voor de afzetting van de vijver Nassaupark, opdat kleine kinderen niet in het water terechtkomen. Wethouder Mesman vreesde, dat hierdoor het ka rakter van het geheel verloren zou gaan. Men zal deze zaak echter nader bezien. De heer G. van der Berg (kvp) infor meerde of het verzoek tot het gratis af staan van grond langs de Heereweg var. de Engel tot de Beekbrug niet teveel gevraagd is van de eigenaars. De burge meester achtte de aanleg van een voet pad aldaar echter wel wat offers waard. Met een dankwoord van mevrouw Van den Meerendonk inzake de medewerking aan de verkeersschool sloot de vergade ring. Weijers wint vierde competitiewedstrijd De Hillegommer Cees Weijers is een sprint van tien man na een wedstrijd van 68 km winnaar geworden. Deze vier de competitiewedstrijd van „de Ren- Tourvereniging De Bollenstreek" werd gereden in een lichte regen cn misschien was het daardoor dat geen der renners tot eon serieuze uitlooppoging kwam. Uitslag van deze race voor A- en B- klassers: 1 C. Weijers, 68 km in 1.46.03- 2 C. Boot: 3 C. Stroombergen; 4 P. v. d. Reep; 5 W. Aarts; 6 Hans van Licrop: 7 S. van Lierop; 8 M. Tjoelker, allen Hillegom; 9 J. Oele, Lisse; 10 H. Wil- lemse. Kranenburg. Bij de C-klassers was het uit de jeugd- klasse gekomen Tonny Zeldenthuis die de sprint van vier man won. Een prach tige prestatie voor deze jonge renner. Uitslag: 1 T. Zeldenthuis, Sassenhelm 31 km in 1.00.14; 2 P. v. d. Aar, Hille gom; 3 J. van Rooijen, Lisse: 4 J. Dege- 5 Harry van Lierop. 6 J. Schrama. allen Hillegom. In de rit voor de jeugdklassers was lob van Lierop zijn broer Herman te lug af en won de 12.5 km in 21.25 Biddag gewas en arbeid Morgen (biddag voor gewas en arbeid) hoopt om 10 uur ds. D. Biesma jr van neer en om 7 uur ds. J. C. Maris Bloemendaal voor te gaan in de Chr. Geref. kerk. van de omzet en dit betekent een daling van 13 pet vergeleken met een jaar te voren. De netto-winst was f 106 min of 6.5 pet van de omzet, hetgeen een daling van 16 pot betekent, terwijl de jaarom zet aan derden van f 4936 min een stij ging van 4 pet betekent. Het bedrijfs resultaat was f 731 min of 14.8 pet van de omzet, hetgeen een daling van 15 pet betekent. De nettowinst ad f 326 min was 6.6 pet van de omzet en 12,5 pet van het eigen vermogen. Dit betekent een daling van 18 pet. Het gemiddeld percentage belasting was 47,9 pet. Eind 1961 waren «r 226.000 werknemers. K.L.M. bestelt no« een D.C.-8 De K.L.M. heeft bij de Douglas Air craft Corp. een DC-8 besteld ter vervan ging van materieel met zuigermotoren. Dit met turbofan - motoren uitgeruste toestel zal in juni worden afgeleverd, waarna de K.L.M.-vloot uit o.m. 13 DC-8's bestaat Het toetel. de PH-DCO. zal de naam van sir Alexander Fleming, de Britse uitvinder van penicilline en NobelprUswinnar in 1945, dragen. BIJ MARINE WEG Met ingang van 15 maart is aan com mandeur J. A. Bientjes op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend ter zake van langdu rige dienst. Stijging bij Du Pont De verkopen van Du Ponit de Bemouns zijn in 1961 2% gestegen tot $2191 mil joen im alle afldcMogen. De prodtuitotie- omwanlg nam met 4% toe, de verkoop prijzen daatdten 1»/» tort 11 beneden 1953 en tot heft peil vam 1947—'49.. De winst uift eigen bronnen was in 1961 (1960) S 516 (496) miljoen, otf S 11.12 (10.81) per gewoon aandeel, na belasting 263 (255) min. De totale winet na belasting was $8,88 (8.1) per aandeel, waarvan $3,16 (2,53) uit General Motors en 8 5 72 (5,57) uit Du Pont. Het concern besfteed'die 8 205 min aan nieuwe installaties, modernise ring ram bedrijven, gebouwen en Labo ratoria. Er werken thans 1300 geleerden De uitvoer van Du Pont uit de Verenig de Staten daalde 12"tot $192 min. Eind 1961 waren er 226.919 aandeelhouders, van wie 49.000 werknemers. Hoger dividend v. Nelle De Ei-ven de Wed. J. van Nelle N.V. zal aan aandeelhouders 9{v j 8)% divi dend- v-ooretellen. Trekking premielening Rotterdam-1952 II Bij d>e uitlotirug van 500 Obligaties der 2 lj2 "o premi-elenimg Rotterdam-1952 Viel ƒ50.000 op ror 184.739. ƒ10.000 op 117656 en 124.282, 1000 op n>r 109.2IM 115.116. 127.480. 130.610. 146 578. 155-502. 174.146. 178.039, 178.138, en 188531, ƒ500 op n-r 111.135, 119-471, 122607, 140894 en 188.780. en 150 op elk der overige 482 betaalbaar op 1 juni. 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! Vier betrouwbare middelen ln 1 labfet doen wonderen legen pijn en griep I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nóg krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen bultja 20 tabtellift f 0.60 Handige elrlpverpaldting 40 tabletten f 1.60 Voordelige (lacon 100 tabletten f 3-50 Van Gelder handhaaft dividend De prodtuiktde van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Geldler en Zonen NV was in 1961 (1960) 298.900 (286-900) ton. die omzet 233 (224) miljoen, dé afschrij ving 17,21 (16,4) min, belasting 12 (14,1) mlm, de neftto-winst 15.22 (17.07) min. Op 27 aprdil zal aan asn-deethoudiers 14 (14)G dwktemdl op gewone preferenite aandelen voorgesteld wondien. Wallstreet verdeeld De New Yorkse effectenbeurs sloot gis teren verdeeld binnen nauwe grenzen met vrij levendige handel. De verdeelde stemming bestond reeds bij de opening en bleef zich handhaven tot het slot. De meeste koersveranderin gen in beide richtingen liepen uiteen fracties tot twee dollar. Staal werd ge steund door een kleine produktievermeer dering in de vorige week. Enige staal- aandelen, rubberwaarden, gesteund door verhogingen van bandenprijzen. elek trische uitrusting en op zich zelf staande fondsen gingen vooruit, doch de meeste luchtvaartmaatschappijen, vliegtuigen spoorwegen daalden, terwijl tabak, farma ceutische fondsen, non ferro-metalen olies verdeeld sloten. Van de 1312 verhandelde aandelen slo ten 544 hoger, 525 lager er derd. Er waren 37 hoogte- en 12 laagte- punten. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen daalde 0,02 tot 70,00, voor 425 industriëlen 0,01 tot S 74.37, 25 spoorwegen $0,03 tot $33,56, 50 nutsbe drijven $0,07 tot $64,33, van Ass. F voor 60 aandelen $0,10 tot $259,50, Dow Jones voor 30 industriëlen steeg 0,24 tot 714,68 punten. Arabië tegen Israël in Euromarkt De Jordaanse minister van buiten landse zaken, dr. Hasem Hoesseibeh, heeft officieel bekend gemaakt, dat de raad van de Arabische Liga zich eind maart te Riad zal beraden over Israëls pogingen om een band aam te gaan met de Euromarkt. De secretaris generaal voor de Ara bische boycot van Israël, Abdul Karim Aidi. verklaarde te Damascus, dat de Arabische mogendheden over all^ mid delen beschikken om Israëls toetreding tot de Euromarkt te verijdelen e: de leden van de Euromarkt zullen kiezen tussen hun belangen Arabische wereld en de schade, die Is raëls toetreding hun kan berokkenen. De Amerikaanse republikeinse sena tor Keating heeft in de senaat mede gedeeld, dat Nasser slechts Amerikaanse hulp wil aanvaarden indien Amerika zich tegenstander toont van elke band tussen Israël cn de Euromarkt. Hij de dat men het Nasser niet mogelijk mag maken Amerika beperkingen op te leggen. Men zou integendeel alle hulp aan de Verenigde Arabische Republiek moeten staken. Franse economie in goede banen Op een gisteren gehouden persconfe rentie heeft de Franse minister v ën, Valery Giscard d'Estaing, nadruk op gelegd dat de Fr; binnen- en buitenlands opzicht, zich goed ontwikkelt. In de handel met het buitenland zijn de aankopen in februari toegenomen tot 2,34 miljard nf ■kopen -tot 2,38 miljard ,nf, zodat de Invoer voor 102 procent ioor de uitvoer gedekt. Voor het geheel van de Franse buitenlandse handel, d.w buitenland en de frankzone, bedraagt het dekkingspercentage voor februari 108. Deze resultaten geven een verklaring de verbetering van de Franse beta lingsbalans en voor de toeneming van de deviezenreserves tot 3056,5 miljoen nf. I.C.I trekt bod op Courtaulds in Robert Fleming and Co. Ltd. en Morgan Grenfell and Co. Ltd. hebben met be trekking op het bod op Courtaulds Ltd. uit naam van de Imperial Chemical In ducties Ltd. de volgende mededeling „Aangezien de aanvaardingen geringer zijn dan het aandeel, dat de I.C.I. nodig acht, hebben do commissarissen besloten de biedingen op de aandelen Courtaulds te laten vervallen". De aanbiedingen en aandelen van preferente aandeelhouders zullen zo spoedig mogelijk worden terug gegeven. Volgens de mededeling had 37.4 procent der houders van gewone aandelen Cour taulds het bod aanvaard, <3,3 procent der houders van 5 procent cumulatief preferente aandelen en 60.4 procent der houders van 6 procent cumulatief pre ferente aandelen. Ten slotte is bekend gemaakt dat het bod op de gewone aan delen Courtaulds gisteren afliep en dat de periode voor aanvaarding ervan niet zal worden verlengd. Middenstandsbank zal emitteren De Nederlandsche Middenstandsbank zal na aanvaarding van de voorgestelde statutenwijziging in april of mei boven pari aandelen emitteren. De aandelen van 800 en 80 zullen venvisseld kun nen worden in aandelen van 50, waarbij serips van 10 beschikbaar zullen worden gesteld. Te zijner tijd zullen deze delen in eensgevend geld noteren. Een aandeelhouder stelde voor de delen eerst door onttrekking aai agioreserve tot 1000 bij te stempelen, doch het bestuur weigerde dit daar de bank deze reserve volstrekt nodig heeft. De kostenstijging baart zorg, en cr jaar een belangrijke stijging van salaris sen en algemene lasten te verwachten. De voorgestelde statutenwijziging beoogt het maatschappelijk kapitaal tot 75 miljoen te verhogen. Commissarissen zullen af treden bij overschrijding van de leeftijd van 75 jaar. Koerssteun aan de aandelen is niet meer nodig. Het revaluatieverlies bedroeg 145.000. De bank heeft boete gekregen voor overschrijding van dt kredietverleningsgrens. De directie is nie: voor controle door een publieke accoun tant, die toch moet afgaan op gegevens van de interne controle. Deze bevindt zich in onafhankelijke handen. Op het ogen blik is de gang van zaken goed. Het di vidend werd bepaald op 8%. De statu tenwijziging zal later nogmaals behandeld worden. De heren mr. drs. H. C. Wytzes. Th. S. J. Hooy, P G. van der Weele en H. de Mooy werden tot commissaris be noemd Hollandsche Sociëteit groeide ondanks revaluatie De produiktie van de Hollandsche So ciëteit van Levensverzekeringen be droeg in 1961 (1960) f 376,5 (353,4) mil joen ,de vooruitgang f 193,1 (166) min ondanks f 15 min. productieverlies id Canada door de revaluatie, dat echter slechts 15Vo beliep van de in 1961 in Ca nada gesloten nieuwe verzekeringen. Hel verzekerd bedrag steeg tot f 2294,3 min waarvan f 14,6 min. herverzekerd. De premies eigen rekening bedroegen f 45 (41,4) min., koopsommen f 17.5 (17,8) min., intrest f 24,4 (22,1) min., op brengst vaste eigendommen f 1.7 (1.7) min., tegenover f 46,5 (44,5) min, ver meerdering premiereserve, f 18,5 (17.ö> min. uitkering f 2,3 (2.4) min. afkoop f 12 (10,8) min. onkosten door stijging van salarissen en automatisering van ad ministratie. De winst steeg tot f 868 (7.78) min. Aan de winst werd f 5.8 onttrokken, waarvan f 5,1 min. ter sterkuig van de premicreserve. Deze op 31 december f 584,3 min. e.r. op van 3,2V«, tegenover 4.2 (4.16)»'0 ge kweekte rente. De vrije reserves namcD toe tot f 38,7 (37,3) min. Het revaluatie- verlies op het Canadese bedrUfsvermo- gen van f 429.000 werd ten laste van de vrije reserves gebracht Voorgesteld wordt 14 (13)»/. dividend In samenwerking met Amstleven wera bij Electrologia een X 1 installatie be steld, die in het najaar geleverd wordt. De premiereserve is reeds geheel elek tronisch berekend. De beleggingen zijn in miljoenen guldens: Vaste eigendom men 26,3 (26,1), hypotheken 60.55 54.2) effecten 67,1 (625) schuldbekentenissen 349.6 (312,7), pollsbeleningen 1.7 (1.9) andere 133,3 (124,2) meerendeels staats schuld en grootboekinschrijvingen bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten Het bezit aan woningen is 2354, aan win kels 78. In Den Haag is een kantoorpand aangekocht. Emissie De Wits Textiel J11331"1 stoat de inschrijving open P de 2,4 miljoen 4%% in gewone aan telen converteerbare obligaties De Wit» lextielnijverheid van 500 100% mei nschrijvingsrecht op 1 obligatie voor 1 «andcel. Beursnotering wordt gevraagd Vervroegde aflossing wordt mogelijk on '5 ctec. 1964, vóór 15 oktober 1968 tegen f' daajnQ tegen ioo Verwise- ling in aandelen tegen 165% is mogelijk van 16 oktober 1964 tot 15 oktober 1968 Voor het 16 oktober 1961 ingegane bock- Jaar rekent de directie op bevredigende bedrijfsresultaten. Het is noodzakelijk dc grondslag to verbreden met het oom op de Euromarkt, door verschillende ac tiviteiten, zodat men tijdig over de mid delen moet beschikken. Verzoekschrift N,-Guinea De koningin heeft gisteren een de legatie van vUf dames in audiëntie ont vangen. die haar namens honderd moe ders van dienstplichtige soldaten een ver zoekschrift hebben overhandigd ln ver band met het verblUf van militairen op Nleuw-Guinea. Zij vragen de vorstin in dit verzoekschrift het leven van hun zonen, die thans op Nicuw-Guinea hun militaire dienstplicht vervullen, te spa ren en hun veilige terugkeer naar huis mogclük te maken cn voorts geen nieu we dienstplichtigen meer naar Nleuw- Guinea te zenden. „WU verzoeken u dringend alles te willen doen wat bin nen uw bereik ligt. om het gevaar af to wenden, dat onze zonen en onze families bedreigt", aldus de letterlijke tekst. De vijf moeders, die de brief aan do Koningin hebben overhandigd, zün me vrouw M. Veltman uit Amsterdam, me vrouw T Bartels uit Hattem, mevrouw C. Boon uit Rotterdam, mevrouw J. de Ruiter uit Den Haag cn mevrouw J. van Hilst uit Rotterdam. Op een persconfe rentie, die zU vanmiddag In Amsterdam hebben gehouden, hebben zy hun actie nader toegelicht. In dc komende weken zal men trach ten van zoveel mogelUk moeders van Ne derlands dienstplichtigen adhesiebetuigin gen met het aan de Koningin overhan digde verzoekschrift, te krygen. Deze handtekeningen zullen dan worden aam de vorstin worden aangeboden. Zelfbediening groeit snel li De winkeliers woetcn beseffen dat de omzet zich tot een beperkter aantal verkooppunten zal bepalen cn dat on derlinge samenwerking van winkeliers kruideniers met andere winke liers van groot belang wordt, aldus de directeur van de stichting Het Merk artikel. drs. S. C. Bakkenist gisteren op de vergadering van Centra-winkeliers in levensmiddelen te Arnhem over het on derwerp „De middenstand in de bran- Hoewel een studieploeg na een onder zoek in de Verenigde Slaton het nog niet zeker achtte of de zelfbediening de distributiekosten vermindert, heeft de zelfbediening toch meer consumenten getrokken. Van de kruidenirszaken zijn 2867 of 12 procent zelfbediening en :ij nemen 25 pet van de omzet voor hun •ekening. In 1970 zullen er. naar ver wachting. 4200 zelfbedieningszaken zijn ■148 pet van de omzet. Thans zijn 90 pet van de zaken nog kleiner dan 150 vierkante meter en het is noodza kelijk dat de kleine kruidenier zijn win keloppervlak vergroot; daar anders een assortiment onmogelijk is. Ver der moeten de winkeliers die artikelen hun voorraad toevoegen, die een zelfde verkoopritme hebben als de krui denierswaren zelf. Het merkartikel ver vult een belangrijke rol in het bedrijfs- De huisvrouwen zijn gewend aan vertrouwde namen, aldus drs. Bakkenist. Veel particuliere bouw in januari Blijkens cijfers van het C.B.S. werden i januam 4882 woningen voltooid, t.w. 1000 woningwetwoningen cn 3185 parti culiere woningen. Op dat tijdstip waren 110.558 huizen in aanbouw. Begonnen met de bouw van 6641 woningen, waaronder 3274 in de sector particulier® oouw. In Januari 1960 en 1961 kwamen resp. gereed 4565 en 5537 huizen. Eind J3nu- ig jaar waren 91.901 woningen ln uitvoering. Verder werd in januari 1960 begonnen met de bouw van 5012 cn in januari 1901 van 7626 huizen. Nieuwe scliulsluis in Grevelingendani (Van onze correspondent) De nieuwe schutsluis in de Grevelin- gendam in het verlengde van de nieuwe Bruinisser haven is maandag gereed ge komen. De pontpen van de bronibema- ling op de bodem van het 11 meter lange en 16 meter brede betonnen ge vaarte lozen niet meer naar buiten, binnen de hoge wanden. Deze nieu- schutstois zal volgend jaar alle scheepvaartverkeer van de Krammer de G re velingen krijgen te verwcr- De nieuwe sluis heeft een capacl- om Libertyschepcn met een breed te van 16 meter te schutten. Volgende week maandag arriveert een baggermo len die een begin zal maken met het doorgraven van de dam aan dc oost kant van de bouwput. Enige tijd later dt de dam aan dc andere zijde weg gehaald. Half mei kan dc nieuwe schut sluis reeds in gebruik worden genomen. De bouw van dit werk heeft in totaal een bedrag van 3,48 miljoen gulden ge kost. Er is 1600 ton staal cn 15 200 bu- bieke meter beton in verwerkt HOGER DIVIDEND CEM. EIGENDOM i&rSSaSH

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7