de dokter Na oproep caricatuur is beeld van verdwenen Russen en Tsjechen over verlangen naar vrede Planning bij scholenbouw welhaast onmogelijk Een woord voor vandaag aan woord Problemen rond de K.I. bij de mens ANDERZIJDS ENKEL VLUCHTHAVEN? In zijn rubriek „Van week tot week" in het Gereformeerd Week blad gaat prof. dr. H. N. Ridder bos in op de overgang van de ge schorste gereformeerde vrijge maaktepredikant ds. F. Boonstra naar de Gereformeerde Kerken: IJOEWEL DE FINESSES van de zaak my niet bekend zijn, heb ik uit de persberichten er dit van begrepen, dat tegen de wil van een deel van de gemeente en van ds. Boonstra in, de kandidaatstelling van ambtsdragers een zodanig een zijdig" karakter droeg, dat men daarin niet meer kon berusten. Ds. Boonstra heeft toen bepaalde eisen gesteld, die door de kerkeraad ..ul timatief' genoemd werden en voor deze kerkeraad de grond vormden de predikant te schorsen. De situa tie is duidelijk. Ds. Boonstra met de Geref. Kerken voorstaan. Zijn kerkeraad is van een ander gevoelen en zorgt bij.de kandidaat stelling van ambtsdragers, dat er geen anti-Assen-broeders op het kussen komen te zitten. De predi kant wordt op deze wijze in de ker keraad van medestanders geïso leerd. Zijn positie wordt onhoud baar en na geschorst te zijn we gens zijn verzet hiertegen komt hij tot ons over. Laat mij beginnen te zeggen, dat ik veel begrip heb voor de zéér moeilijke positie van de over de botte weigering van de synode van Assen bezwaarde vrijgemaakte pre dikanten. Vooral wanneer zij in ge meenten dienen, die achter deze sy nodale beslissing staan. Zij worden geduld, men wil geen martelaren maken, maar zij worden tevens ge ïsoleerd. Zij geraken tenslotte, vroeg of laat, in een gewetensconflict en keren tot ons terug. Daarom geloof ik ook, dat wij verplicht zijn deze broeders met bereidwilligheid te aanvaarden, gelijk ik dan ook van harte hoop, dat ds. Boonstra spoedig de gelegenheid zal ontvan gen het ambt onder ons te bekle den. Toch ligt er voor mijn besef ook een probleem in deze telkens her haalde gang van zaken. Zijn wij enkel uitwijkhaven, de laatste, doch altijd weer wijd geopende deur om te ontsnappen, als men helemaal vastgeraakt is in de netten van het sectarisme? Ik bedoel niet, dat de velen die zich, als ds. Boon stra. niet met de gang van zaken in de vrijgemaakte kerk kunnen verenigen, beter zouden doen maar terstond tot ons over te komen. Ik heb er. tot op zekere hoogte en al thans van hun standpunt bezien, respect voor als zij zeggen: wij wil len in onze eigen kerk het zuur deeg zijn voor een betere verstand houding. Maar wat ik moeilijk te verstaan vind is, dat in deze ker ken zelf het ondubbelzinnige en krachtige geluid bijna niet gehoord wordt, dat het zo niet langer mag en kan en dat het niet verantwoord is nog langer kerk tegenover kerk te stellen. O, zeker, er zijn wel kritische stemmen, er is naast het ..synodale" geluid ook „Contact" en „Opbouw" en hoe al deze pu- blikaties heten mogen. Maar wie daarin wel eens leest, bemerkt al spoedig, dat men, om deze kritiek te kunnen spuien en daarvoor ge hoor te kunnen vinden, tegelijker tijd ook de gereformeerde kerken de volle laag moet geven, als op zijn minst tooh nog even „slecht' als de eigen Synode. En toch blijkt dan telkens weer, als men voor de reële consequenties van zijn eigen kerkelijk standpunt geplaatst wordt (dat niet slechts standpunt tegen over standpunt, maar kerk tegen over kerk stelt), dat de gerefor meerde synodale bedeling on danks alle bezwaren die men er te gen heeft niet te verwerpelijk is om zich eindelijk weer vrij te gevoelen. Nogmaals, ik zal de moeilijkhe den van degenen, die in dit con flict leven niet onderschatten en het zal ons niet moeilijk vallen dege nen, die daardoor gekweld worden, van harte te aanvaarden. Maar kun nen de velen, die de onverzoenlijk heid van hun kerk wellicht even sterk afkeuren aLs wij, begrijpen, dat wij de hereniging met onze ker ken liever niet enkel als „laatste remedie" beschouwd zien, maar veeleer als een zaak, die het waard is er onbewimpeld het pleit voor te voeren? En dat het ons daarom be vreemdt, dat de bewijzen van het eerste telkens en telkens zich aan ons voordoen, maar dat wij van het laatste nog maar zo angstig wei nig vernemen? „De achttien lieten zich horen (Van een Chr. Vredesconferentie op Kerk en Wereld (Van een onzer medewerkers) „Kerk en Wereld" te Drieber gen telde in het afgelopen week eind enkele belangrijke buiten landse deelnemers onder hen, die de eerste Chr. Vredesconferentie in Nederland bijwoonden. Deze Oost-West-conferentie, door de Nederlandse afdeling van de Chr. Praagse Vredesconferentie in samenwerking met „Kerk en Wereld" belegd, was een eerste uitvloeisel van het besluit te Praag in het vorig jaar genomen om het werk te decentraliseren en in regionale conferenties voort te zetten. Nederland had daarvan de primeur, dergelijke conferen ties over het vredesvraagstuk staan op stapel in West-Duits- land, de D.D.R. en Engeland. Zaterdagmorgen arriveerden uit Mos kou voor deze conferentie aartsbis schop Johann Wendland, exarch den-Éuropa, zijn secretaris de jurist N. A. Klapowski en prof. dr. Alexander Shiskhin, hoogleraar aan de Theologi sche Hogeschool der Russ. Orth. Kerk in Leningrad. Voorts kwamen Tsjechoslowakije de predikanten Ondrejowitoh en J. N. Ondra, welke laatste de secretaris-generaal var Chr. Praagse Vredesconferentie is. kaar leven der volken. De Praagse Vredesconferentie wil geen oecumene van de oostelijke landen zijn tegenover de Wereldraad van Ker ken. Haar eerste oogmerk is de bewa ring en versterking van de vrede, dc oecumene is voor haar een extra ge schenk en vrucht op het vredesAverk. Binnenkort zullen tussen de Praagse Vredesconferentie en de Wereldraad van Kerken trouwens besprekingen be ginnen. die de mogell Ikheden van sa menwerking zullen onderzoeken. In de komende week zullen de Rus sische en Tsjechische gasten nog diver se ontmoetingen hebben ln ons land. Zo hield prof. Shiskhin een gastcollege bij prof. dr. J. de Graaf aan de Rijks universiteit te Utrecht, waarbij de Ne derlandse hoogleraar zijn Russische collega vertaalde. Aartsbisschop Wend land sprak tot de studenten van het Theol. Seminarium der Ned. Herv. Kerk Hydepark en tot de leerlingen van de academie ,,De Horst". Deze week volgen nog ontmoetingen met dr. E. Emmen, secr.-generaal van de Ned. Herv. kerk, die samen met prof. Wend land deel uitmaakt van het presidium der Europese kerkenconferentie van Ny- borg. Ook aan mgr A. Rinkel, aartsbis schop van de Oud-Ka th. Kerk te Utrecht zal aartsbisschop Wendland een bezoek brengen. Met deze kerk „De achttien" hebben zich op een persconferentie laten horen. Wie dit zijn, is voor niemand meer een vraag, die het laatste jaar een beetje heeft meege leefd met wat er in de Hervorm de- en de Gereformeerde Kerk Niet alleen gebeurd is ten opzichte van el kaar. Negen predikanten van elk dezer kerken hebben een oproep doen uitgaan tot het kerkvolk van weerskanten, waarin zij consta teerden dat de gedeeldheid tussen beide kerken onduldbaar is. Op de persconferentie te Utrecht wa ren vijftien van de achttien do minees aanwezig en het meren deel heeft er ook iets gezegd op vragen, die vanuit de kring der talrijke bezoekers op de achttien werden afgevuurd. Ds. F. J. Pop, voorzitter van Kerk en Wereld te Driebergen verhaalde hoe deze actie ontstaan is. Bijna twee jaar geleden kwam men voor een gecom bineerde bespreking der redacties van de evangeliesatiebladen De Open Deur (hervormd) en Onderweg (gerefor meerd) byeen. Men betreurde de ver deeldheid der kerkzoals deze o.a. blijkt uit de veelheid van evangeli satiebladen. Na herhaalde ontmoetin gen groeide de overtuiging dat het niet langer verantwoord zou zijn niets te doen aan de verdeeldheid van de ge reformeerde en de hervormde kerk. Voor de oproep bleek een klankbo dem te bestaan. Er kwamen vijfdui zend adhesiebetuigingen binnen (ver moedelijk uit beide kerken ongeveer evenveel, mogelijk van hervormde zij de iefs meer). Het boekje „Van ker ken tot kerk", dat als leidraad voor gespreksgroepen is uitgegeven, was binnen zes weken uitverkocht (10.000 exemplaren), zodat aanstonds een tweede druk moest verschijnen. Eerst zoeken is de juiste weg tert dat de Kamper hoogleraar zich wel wat te gemakkelijk had afgemaakt van allerlei vragen. b.v. aangaande de tucht. Voor deze en ook voor vele andere pro- blemen („de industrialisering van de verslaggevers) mens, de bewapening, de vrije tijd") heeft dentenkringen in diverse universiteits-RWl steden. Woensdag hopen de gasten deel zich niet in profertieën verliezen. ..Wij te nemen aan de oecumenische studen- hebben de overtuiging dat er misschien tendienst in de Janskerk te Utrecht. 'veel meer gebeuren gaat dan wij kunnen heeft de Rus s.-Orthodoxe Kerk korte- lings de intercommunie aangegaan. Als groot bewonderaar van Van Gogh J zal de aartsbisschop ook het Kröller- MüUer-museum op de Hooge Veluwe bezoeken. Ds Ondra sprak zondagavond ln de H Noorderkerk te Haarlem, waar hem "Namens *de Rims. Örth. Kerk sprak Drof. Rasker vertaalde. Voorts staat le aartsbisschop een begroetings- een ontmoeting op het program met het woord, waarin hij er zijn vreugde I ministerie van predikanten der herv. over uitsprak, dat zijn kerk deze dele- gemeente te Amsterdam en met stu- gatie naar Holland had afgevaardigd, een land. dat hij een hof van Eden roemde, en dat hij trouwens reeds voor de A'ierde maal bezocht. Ons doel met de Praagse Chr. Vredesconferentie, al dus de aartsbisschop, is alle christenen tan alle confessies uit alle landen ter wereld te verenigen voor het ambt. dat de verzoening predikt <2 Kor. 5:18). Haar stem richt zich tot de mensen en tot God. Tot God met gebed, tot de men sen met overtuiging. Wij, orthodoxe christenen uit de Sovjetunie, bidden vu rig met u. christen-broeders, dat Gods genade en een durende vrede met alle volkeren moge zijn. Nadat de aartsbisschop bij klenren- tUa'« fi>n boeiend inzicht had gegeven vertelde ln. i zijn academie, die oorlog totaal verwoest was op drie ren en een houten kruis na. De staat was behulpzaam bij de wederopbouw en nu \-olgen ca 200 studenten de op leiding, waarvan er ln doorsnee 85 pro- rent de kerk gaan dienen. De laatste Jaren zijn er meer dan 100 theologen aan de hogeschool gepromoveerd. De bibliotheek omvat reeds weer 300.000 werken. Ds. Ondra. die zondagmorgen voor- ging in een kerkdienst voor de deelne mers. zette de centrale gedachte van de Praagse Vredesconferentie uiteen. Deze grondgedachte rust in de mens wording van God. die niet buiten de wereld is omgegaan, maar als het wa re in de modder van de wereld is ge schied. God bemoeit zich ook met vuile zaken onder de mensen en daarom moeten wij de Heer daarin navolgen en ons inlaten met de mens van heden in zijn angst en moeite, nu de wereld aan de afgrond van een algehele vernieti ging wankelt. De Chr. Vredesconferen tie van Praag houdt het oog gericht op de bijbelse belofte van de sjaloom. de vrede als rechte toestand voor God. Als tussenfase werkt zij voor de men selijke vrede, omdat het nu gaat om zijn of niet-zijn van de mensheid, ZIJ pleit voor co-existentie, het naast el kander leven der volkeren, maar zij Dr. J. M. van Minnen, gereformeerd atudentenpredikamt te Utrecht, vertelde iets over de reacties. Niemand var achttien had verwacht, dat er zulk grote stroom van beschouwingen ir pers aan gewijd zou worden. Vrijwel alle reacties waren positief. Althans in deze zin dat de oproep van de achttien nergens gebagatelliseerd werd. Een andere reactie was de hernieuwde ijver van kerkeraden om samen te spre ken met andere kerken. Zo zijn er dui zenden mensen mee bezig. Dat is op zich zelf een verheugende zaak. De achttier werden dikwijls uitgenodigd voor spreek beurten, maar zij menen dat dit niet .de stijl is waarin het Averk verricht moet worden. Men wil niets forceren. Pasklare antwoorden op de vele vragen, die de actie heeft opgeroepen, zijn trouwens niet a'oorhanden. Ook op kerkelijke ver gaderingen wilde men geen dwang uit oefenen. al vond dr. Van Minnen het ver blijdend dat de synode van de gerefor meerde kerken (op een desbetreffende vraag uit Kootwijkerbroek) zich waar derend over deze deze actie uitliet. Het is in ieder geval zó, dat tal van hervormden en gereformeerden op een nieuwe manier tegen elkaar aankijken. Men heeft teveel op de caricatuur van elkaar gelet. Het stemt de achttien tot dankbaarheid dat zij door hun appèl Geen derde kerk elkaar hard nodig. Christus Is mot s(i» kerk bos* k-JJ Vf" """i I» van Mn MnHnrhnH niinnn w, kerk verklaarde de gereformeerde pre dikant E. Pylman te Wassenaar. Voorlo pig hebben we alleen een negatief ideaal: et verwerpen van bepaalde toestanden. Nederland, niet alleen de hervormde en gereformeerde kerk. Wat de achttien zeer beslist niet willen de overgang van een groep gerefor meerden naar de hervormde kerk, of om gekeerd, noch een uittreden \-an bepaal de groepen uit beide kerken die dan sa- derde kerk zouden vormen. Wanneer op grond van onze actie som migen van kerk zouden A'eranderen, zou den wy dit jammer Artnd'en! Aldus dr. Vlijm. Zoals men weet wordt er op 26 mei te Utrecht een congres gehouden over deze zaak. Aanvankelijk zou dit in de Dom kerk gebeuren („WU verkozen deze oude kerk omdat wU allerminst de kerkhisto rie willen A-erloochenen", zei dr. Vlijm): komen zÓA-eel bezoekers dat het congres nu in de Beatrix- en Irenehai van de jaarbeurs plaats vindt. Prof. dr. H. Berkhof te Leiden en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman te 's GraA-enhage voe tiet woord. Eenheid Iemand vroeg hoe men toch dacht eenheid te bewerkstelligea. waarin ook de vrijzinnigen een plaats zouden vinden, die de belijdenis niet kunnen on derschrijven. Hierop antwoordde ds. M. Groenen berg hervormd predikant te Utrecht, dait bij streven naar eenheid de belijdenis na tuurlijk óók in discussie komt. Dan blijkt dat men gezamenlijk tegenover dezelfde problemen staat. Men vindt geen enkele kerk meer, die klaar is met de belijde nis. i Houte, adjunct-directeur gestelde vraag typisch het kerkpolitiek verleden verraadt, waarbij men op grond van stemmenverhoudingen bepaalde groe pen de deur uitzet. Maar de Waarheid waarvoor we staan, is toch geen waar heid die gestold ligt in een historische formule. De Waarheid is een existentiële doorleving van de mens, die zich op zijn plaats gesteld weet door Koning Jezus. Ds. G. Toornvliet, gereformeerd ra diopredikant te Blocmendaal, wees er op hoe men er steeds van uitgaat dat kerken elkaar eerst moe«n vinden op het punt A-an de waarheid; dan komt pas de eenheid. Deze methode zei hy is ernaast. Wanneer wU de een heid niet betrachten staan wtf de Heili ge Geest in de weg. Want pas in de weg A an de eenheid wil de Geest ons voeren naar de Avaarheld. Éérst elkaar zoeken is dus de juiste weg. Ook anderen Het had ds. A J. Jorissen, jeugdpredi- kant voor de jongerenorganisaties van de gereformeerde bond in de hen'ormde kerk, teleurgesteld dat de christelijke ge reformeerden niet betrokken waren bij deze aotie. Zij zijn toch ook in 1834 afge scheiden van de hervormde kerk. Pop achtte hot inderdaad veel waard indien men de christelijke gerefor meerden erbij betrokken had. Zoals hij ook de remonstrants-gereformeenden wenste in te schakelen. Het valt echter mee om de hele gereformeerde ker- kenfamilie aa-eer om één tafel te krijgen. Maar zeker gaat het in Nederland niet om hervormd en gereformeerd doch om élle volgelingen van Jezus Christus. En aangezien de eerste ontmoeting hervormd- gereformeerd was, heeft men gemeend alvast het meest voor de hand liggende Negatief ideaal Op een vraag hoe men over de kritiek van prof. dr. H. N. Ridderbos te Kampen (in het Gereformeerde Weekblad) dacht, antwoordde de gereformeerde studenten predikant ds. H. M. Kuitert te Amster dam. dat men deze kritiek waarderen kon. ..De geest van deze lieden beziele ons", had prof. Ridderbos geschreven en dit leek de achttien een waardevolle .kreet". Aan de andere kant leek het ds. Kui- pro-existentie, het vóór el- Bcroo pi n asnerk NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen a. d. Lek: J. Kruyt te Lexmond. Aangenomen naar Hasselt: C. Treure te Hillegcrsberg. die bedankte voor Boven- HardinxA-eld. Beroepbaarstelling. De heer P. Feonstra kond. Tussen Dijken te Hollum (Ame land). ia beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Winschoten: H. van Om men »e Oud-Loosdrecht, GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Waardenburg: A. Hofman te 7,eistvan Alblasserdam: F. Mallan te VeenendaaL De voorjaarsbeurs van Utrecht ïeqft ook de onderwijswereld iets te bieden. Niet slechts wordt er meubilair tentoongesteld, ook worden elke dag lezingen gehou den. In een eerste inleiding maakte de gemeentelijke inspec teur van het onderwijs de heer B. Swanenburg gisteren een aan tal kritische opmerkingen over de scholenbouw. Hij noemde de scholenbouw een moeilijk probleem, omdat men gedwon gen is. in snel tempo zeer veel scholen te bouwen op een moment, dat het on derwijs nog in beweging is en duidelijk pedagogische eisen nog allerminst vast liggen. Bovendien is de bevolking in de grote steden zo weinig stabiel, en ver ouderen nieuwe wijken in een dermate snel tempo. dat scholenbouwkundige olanning een welhaast hachelijke zaak lijkt. Als men de school alleen maar ziet als een gebouw waarin de kinderen les krijgen, zijn de problemen niet zo groot. Het wordt echter heel wat moeilijker, als men de school beschouwt als een in stituut waar de kinderen worden ge vormd in de ruimste betekenis van het woord. In dit verband merkte de heer Swanenberg op. dat hij het gevoel heeft, dat men eigenlijk nog aan het experi menteren is en dat het stadium nog niet is bereikt, waarin de opleiding leer krachten aflevert die met een modern gebouw raad weten. Als voorbeeld noem de hij het spcel-werklokaal voor de jong ste leerlingen van de lagere scholen. Het is voor de heer Swanenburg name lijk de vraag, of het gebruik dat thans in de reeel van deze lokalen wordt ge maakt. bij de huidige didactiek ook wer kelijk verantwoord is als het gaat om de vorming van de kleuter. Bij het lager onderwijs begint men, als er een school moet worden ontwor pen. volgens de heer Swanenburg. veel te weinig met een programma van ei sen. Hij zei. dat het nijverheidsonder wijs in dit opzicht veel verder is. Daar begint men met een lokalenpli construeerd. De heer Swanenburg meent, da', men bij het lager onderwijs in om gekeerde richting werkt: Men zet een school op voor een bepaald aantal leerlingen en wat men in de lokalen gaat doen komt nauwelijks ter sprake. Over de bouwkundig-architectonische eisen van het bouwbesluit, waarin on der meer wordt bepaald dat het licht door twee wanden moet vallen, zei de heer Swanenburg. dat men door deze eisen zover is gegaan, dat sommise mo derne scholen de naam van kijkkasten hebben gekregen. Hij gelooft, dat hier teveel van het goede wordt geboden. De kinderen zitten vaak met hun ogen te knipperen en vragen of de gordijnen niet dicht mogen. Aan de openheid is bovendien het nadeel verbonden, dat het gevoel van veiligheid en geborgenheid verloren dreigt te gaan. een bezwaar, dat naar het oordeel van de heer Swa nenburg ZAvaarder gaat wegen naarma te het kind jonger is. Met betrekking tot de plaats van de school merkte de heer Swanenburg ten slotte nog op. dat het ernaar uitziet, dat in bepaalde betrekkelijk nieuwe wij ken van sommige grote en middelgrote steden, mede doordat de geboortepiek door de lagere school is heengeschoven, een teveel aan schoollokalen gaat ont staan. Hij meent dat een wijk binnen tien jaar reeds zodanig verouderd kan zijn. dat er aanzienlijk minder kinderen in de leerplichtige leeftijd vallen dan toen de wijk voor het eerst werd be volkt. Of hier een aanleiding kan liggen, iets krapper permanent te bouwen en de aanvankelijke toeloop met noodloka- len op te vangen, durfde de heer Swa nenburg echter niet zonder meer te zeg gen. HER EN DER Geen revolutie Veel wend er nog gezegd over de moei lijkheid voor de gereformeerden om gees telijk contact te hebben met vrijzinnigen. Vier predikanten uit de Zaanstreek, alle gereformeerd, stelden hier vragen over. Ds. IV. van Boefjen, gereformeerd evan- gelisatiepredikant te Amsterdam-Zuid, zei dat contact met vrijzinnigen hem ten zeerste had verrast en beschaamd. „Ik geneer mU ervoor hoe ik lange tijd de vrijzinnigen heb beschouwd en ik aarzel niet te zeggen dat er van gereformeerde zUde over de hervormde kerk Avel din gen gepubliceerd zijn, die tegen de leugen in liggen!" Aan het eind van de conferentie achtte ds. G. P. Klijn van De Open Deur het nodig om tegen de kerkbodepers waar van diverse stellig n iet-geestverwante vertegenwoordigers aanwezig waren te zeggen, dat men niet bang moet zijn voor een beetje revolutie in de kerk. Te New Delhi is ook gezegd dat men plaat selijk maar eens moet beginnen wat te doen voor de eenheid. Ds. Pop keerde zich tegen deze uitla ting. Het woord „revolutie" vond hy vol komen misplaatst. ,Wij zijn ervan over tuigd dat we ons bewegen in de kerke lijke weg en wij wensen ook beslist niets anders. Het is ons er ook niet om begon nen de mensen méé te krijgen, maar wel hierom: hoe krijgen we de mensen, die geheel verschillend reageren op het evan gelie eens bij elkaar dat ze elkander le ren verstaan!" De christen die slechts een greintje zelfkennis bezit, zal zich zelf bij het lezen van de lijdensgeschiedenis meermalen op de weg van de Olijfberg naar Golgotha ontmoeten en in allerlei1 gedaanten. De dagen die aan de kruisiging voorafgaan, be wijzen hoe zwak de sterkste mens kan worden op het ogenblik waarop hij sterk moet en wil zijn. Als Christus met zijn discwl pelen het laatste avondmaal heeft gevierd en zij „na de lof- j zang gezongen te hebben" naar de Olijfberg vertrekken, zegt Hij hun hun zwakheid aan. „Gij allen zult aan Mij aanstoot nemen in deze nacht" (Mattheus 26:31). De verontwaardiging is groot. Wij, aanstoot nemen aan U Hoe kan de Heer dat denken! Nooit en te nimmer. Wij. U verloochenen? Petrus is boud in zijn compientaar. ,JZelfs al moest ik met U stervenWe weten wat er is gebeurd. Eer de haan die nacht had gekraaid had Petrus, die sterke Petrus, die Rots, driemaal zijn Heer verloochend. Petrusverontwaardiging moeten we ons maar goed voor ogen houden! Wij, Heer, U verloochenen? Op de fabriek, op het kantoor, in de werkplaats beweren, dat we U niet kennen Eer de haan Laat het ons er toe brengen elke dag opnieuw I te bidden: Heer, sterk ons, opdat wij U niet zullen ver- j loochenen. Hervormden en gereformeerden in Espel samen onder een dak In de afgelopen week werd in Espel in de Noordoostpolder het nieuwe protestantse kerkcen trum in gebruik genomen dat door hervormden en gerefor meerden sainen is gesticht. Het is het eerste kerkgebouw dat bei de kerken tegelijkertijd zal die nen. De openingsdienst stond dan ook onder leiding van zowel de hervormde als de gereformeerde predikant. Tijdens een korte plechtigheid op het Janskerkhof in Utrecht heeft de praeses van de Utrecht se Studenten Weerbaarheid, de heer N. de Voogd, aan de com mandant van het 12e butaljon garde-regiment jagers, overste E. H. Neppelenbroek, een havik aangeboden vanwege het feit, dat er tussen de studenten en dit garde-regiment een histo rische band bestaat. Het is de bedoeling, dat men met deze havik ook de jacht zal gaan be oefenen. Daarvoor is de jager scherpschutter hoe kan het zo? Vogelaar opgeleid. U ziet hem hier met de havik. De hervormde predikant, ds. A. J. van der Linden, sprak naar aanleiding van de vlucht van Jacob uit zijn ouder lijk huis over het ogenblik waarop de- j ze jonge man de plaats, waar hij de en- j gelen heeft gezien, een „huis Gods" noemt. De gereformeerde predikant, ds. B. Oosterhoff, ging uit van de psalmwoor- 1 den: „Gaat rondom Sion en trekt er omheen, telt haar torens, richt uw aan dacht op haar voormuur, doorwandelt haar paleizen, opdat gij het aan het vol gende geslacht kunt vertellen: Waarlijk zo is God onze God, voor eeuwig en al- j toos, tot de dood toe zal hij ons leiden." Na de officiële kerkdienst werd nog 1 een bijeenkomst gehouden waar velen het woord voerden. De hervormde jeugd bood een klok aan en de gereformeerde jeugd bloemen. Zowel kerkelijk als bur gerlijke vertegenwoordigers spraken en ook de pastoor Joh. Pieper bracht zijn gelukAvensen over en sprak de hoop uit j dat op den duur ook samenwerking mo- gelijk zou zijn in breder dan slechts her vormd-gereformeerd verband. Commissioner Becquet overleden De dood heeft het internationale Le ger des Heils een van zijn bekendste zendingsspecialisten ontnomen. De Belg Henri Leon Becquet, die met zijn vrouw het Leger des Heilswerk in de Con go heeft opgebouwd overleed vorige week. Hij heeft in de Congo onder zijn leiding meer dan zevenhonderd za len scholen en tehuizen gesticht. Bec quet was opgeklommen tot commissio ner, een van de hoogste rangen bij het Leger des Heils. België had hem be noemd tot Chevalier de l'Ordre de la Couronne. Het Leger des Heils zelf be noemde hem tot lid van de Orde van de Stichter uit waardering voor zijn ve le werk. Vorig jaar bracht hij nog een bezoek aan ons land. Gereformeerde bonden A'ieren samen Pasen j De gereformeerde vrouwen- en man- nenbond en de beide jeugdbonden heb- ben besloten ook dit jaar weer gezamen- I lijk Pasen te vieren Om te voorkomen dat iedere vereniging een eigen paas- feest organiseert en de ene feestelijke bijeenkomst de andere volgt in de week voor Pasen, hebben de bonden samen een liturgie voor een gemeenschappelij ke bijeenkomst opgesteld. Met een klei- ne wijziging kan de bijeenkomst ook een dienst worden Voor de gehele plaatselij ke gemeente. In de liturgie een paar maal een korte dialoog opgenomen tus sen twee stemmen en voorts, declama tie, liederen voor samenzang, solozang en een stebimenspel. Geref. Gemeenten benoemen evangelist De Gereformeerde Gemeenten hebben de Rotterdammer W. van Kranenburg benoemd tot evangelist voor het werk in België. Hij wordt de opvolger van evangelist Polder die reeds enige jaren lang het werk in Merksem bij Antwer pen heeft geleid. Tevens is als assistent van de evangelist benoemd de heer Van Wingerden te Gouda. Het ligt in de I bedoeling dat zeer binnenkort een be gin gemaakt zal worden met de ver bouwing van een huis dat door de Gere formeerde Gemeenten in Merksem is aangekocht. Op de benedenverdieping zal een kerkzaal worden ingericht. „Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelops „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langa deze weg gewenst Is, geschiedt per brief." \TU de kunstmatige inseminatie^bevruchting) bij de mens in verschillende landen een plaats begint in te nemen en ook Nederlandse artsen zich voor deze zaak hebben ingezet, begint zij zo langzamerhand onder de Nederlandse bevolking bekendheid te krijgen. Het is dan ook van groot belang na te gaan, of deze methode tot opheffing van de kinderloosheid aanvaardbaar is, opdat niet gedachtenloos of met te weinig kennis van zaken tot toepassing van dit middel wordt overgegaan. Zo licht ziet men, nu de kunstmatige inseminatie in de veeteelt snel een algemeen aanvaarde me thod e geworden is. over het hoofd, dat toepassing van dezelfde techniek by de mens een geheel ander karakter heeft. Zoals wel bekend zal zijn. wordt onder kunstma tige inseminatie verstaan het met behulp van in strumenten inbrengen van sperma (zaad) .vóór of in de baarmoeder, in de verwachting, dat hierdoor een bevruchting tot stand zal komen. De bevruchting als kunstmatige bestuiving bij plan ten is overbekend en gebruikelijk. De wind of de bij verrichten hierbij „pendeldiensten". In de veeteelt is de kunstmatige inseminatie (afgekort: K.I.) te genwoordig algemeen gebruikelijk. Niet alleen de be wuste keuze van het dier, goede exemplaren voor de teelt of het uitschakelen door castratie, maar ook de vergemakkelijking van de bevruchtigingspro- cedure spelen hierbij een rol van doorslaggevende betekenis. Keren wij terug naar de mens, dan blijkt de toe passing toch niet van al te recente datum. Uit de achttiende en negentiende eeuw zijn geslaagde ge vallen van K.I. bekend, terwijl in de tweede uit de school als het ware wordt ge- dan ooit tevoren. Dc onderwijscommissie A-an de ..Natio nale commissie tegen liet alcoholis me". het overkoepelend orgaan van de drankbestrijding ln Nederland, deelt mede dat ditmaal aan haar Jaar- oorlog door het Amerikaanse opperbevel zaad van ÜJkse kleur- teken- en opstelwed-j soldaten, die reeds lange tijd in de Pacific dienden, strijd reeds meer dan 100.000 leerlln-, ner vliegtuig overgestuurd werd naar Amerika om gen van lagere scholen hebben deel- de echtgenoten, die sterk naar kinderen verlangden. aantal dat groter is ermede te bevruchten. De K.I. is naar voren geko- imen niet als vervanging van de normale bevruch ting, maar als een hulpmiddel indien een huwelijk kinderloos blijft. Indien het sperma afkomstig is van de echtgenoot, spreekt men van homologe insemi natie (afgekort: K.I.E.). Is het sperma afkomstig van een andere man, dan spreekt men van hetero- loge inseminatie of donorinseminatie (afgekort: K.I.D.). Wat de ingreep zelf betreft: deze is een medische behandeling, welke, indien toelaatbaar, door een arts dient te worden uitgevoerd. De handeling is. zuiver medisch gezien, niet ingrijpend, gemakkelijk, en heeft een redelijke kans van slagen. Tot dusverre geschiedt de K.I.D. in Nederland slechts op zeer beperkte schaal. De juiste cijfers van het aantal kinderen, dat is geboren tengevolge van kunstmatige inseminatie met zaad van een do nor. zijn niet te verkrijgen als gevolg van de ge heimhouding. welke met betrekking tot de K.I. in acht wordt genomen. Zeker is echter, dat Nederland laag geplaatst is op de ranglijst van landen waar deze methode ingang heeft gevonden. Er is in Ne derland maar een klein aantal artsen, die hun mede werking verlenen aan deze vorm van bevruchting. Of dit in de toekomst zo zal blijven is een vraag, ge zien de bekendheid die de kunstmatige inseminatie in brede lagen van de be%-olking krijgt. De vraag naar toepassing van de K.I.D. zal daardoor onge- twiifeld gaan toenemen. Het aantal kinderen, dat geboren is na een kunst matige inseminatie met het zaad van de echtgenoot, is evenmin bekend, maar met zekerheid kan worden aangenomen, dat de K.I.E. meer wordt toegepast dan de K.I.D.. omdat tegen de K.I.E. veel minder bezwaren bestaan. Het vraagstuk van de K.I. bij de mens is niet al leen een actueel vraagstuk, maar tevens een ernstig vraagstuk, waarvoor niet gemakkelijk een oplossing te geven is. Aan de ene kant staat het leed van een echtpaar, dat ongewild kinderloos blijft een leed dat door zeer velen moeilijk is te dragen aan de andere kant staan de problemen, die worden opgeroepen, indien door een technisch zo gemakke lijke ingreep als de kunstmatige inseminatie een kind wordt geboren. Deze problemen liggen A'ooral op levensbesc' ouwelijk en medisch-ethisch terrein. De homologe inseminatie, dus bevruchting met zaad van de echtgenoot, werpt in het algemeen geen bijzondere ethische problemen op. Dezelfde ethische grondgedachten, die het huwelijk beheersen, komen hier ter sprake. Het kind staat in dezelfde verhou dingen tot de man en de vromv. Zij zijn beiden de natuurlijke ouders en het kind is in alle opzichten hun eigen kind. Het is niet anders dan een tege moetkoming met technische hulpmiddelen aan be zwaren, die de normale huwelijksontplooiing in de weg staan en die darrmee, evenals sommige chi rurgische ingrepen, het huwelijksgeluk en de huwe lijksopdracht beA'orderen. Wel zal men van teA-oren zich goed moeten bezinnen op de gevolgen van de ingreep. De psychische geaardheid van de aanstaan de ouders en de stabiliteit van het huwelijk zullen in de overwegingen moeten worden betrokken. Even tuele spanningen in het huwelijk zullen moeten wor den onderzocht op hun oorzaak, terwijl verder even tuele erfelijke afwijkingen bij de echtgenoten of hun families niet aan de aandacht mogen ontsnappen. Wat de heterologe inseminatie betreft: hiertegen bestaan veel meer en veel ingewikkelder bezwaren, die volgende week in deze rubriek beschreven zul len worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2