„Wij zullen voorlopig ambitieus woningbouwprogramma moeten blijven uitvoeren Waalse Gemeente Leiden kreeg nieuwe predikant Triumph Herald 1200 MslübSitilSS^' i| I Britse rederijen vormen economische eenheid Zuster Van den Beukei kreeg een auto NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 12 MAART 1962 iffing: Dot; hem] Agenda voor Leiden en Den Flaag Maandag Schouwburg, 8 uur: Abonnements voorstelling, Rotterdams Toneel met „Boeing-Boeing", van Mare Camoletti. De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto grafen, projectiewedstrijd. Antoniusclubhuis, 8 uur: Voorlichtings avond techn. bureau Swart over auto- veiligiheidgordels. Restaurant Van der Heyden, 8 uur: Gespreksavond besturen van Leidse Sportverenigingen. Foyer Gehoorzaal. 7.30 uur: Interscho- laire culturele avond Den Haag, Diligentia, 8 uur: Herman Prey, bariton. Dinsdag Het Gulden Vlies, 4 tot 5,30 uur: recep tie hr. en mevr. Bogaards (Herenstraat! t.g.v. 35-jarig zakenlustrum. Schouwburg, 8 uurAbonnements voorstelling, Rotterdams Toneel met „Boeing-Boelng", van Mare Camoletti Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Jeugdavond Expogé. De Doelen, 8 uur: Vereniging Neder land-Enigeland, prof. dr. A. A. Prins over Francis Bacon. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: Prof. dr. A. E. van Giffen over: „De hunebeddencultuur". Kantine Clos en Leembruggen. Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond „De Phila telist". Luxorflheater, 2.30 uur: K. t LJA, „Als de kraanvogels overvliegen" voor leerlingen ulo-uts. Den Haag, Kon. Schouwburg, 7.30 uur: Ned. Comedie met „De gevangenen var Altonia" Diligentia 8 uur: Quartetto Viottl. Woensdag Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- paiuzeconcert door Frank Lange, cello, en Theo de Graaf, piano. Stadsgehoorzaal 8 uur: „Gezamenlijk concert accordeonorkest „Neerlandia" mannenkoor .Kunst na Arbeid". Foyer gehoorzaal, 8 uur: N.C. Reis. V., Zwitserland filmavond Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur prof. dr. J. Keunlng over „Mens en sa menleving in West-Nigeria". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 11.25 uur: Middagpauzebij eenkomst. In de Moriaan, Hooglandse Kerkgraoht 44, 8 uur: LJA-avond, drs. J. Mennema Rotterdam, over: „Met de jeugd de na- Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Casino- en Lidotheater, 2.30 uur: K en O en LJA, Als de kraanvogels overvlie gen" voor leerlingen v.hjn.o Den Haag, Kon Sohouwburg, 7.30 Ned. Comedie met „De gevangenen Altona" Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; so liste: Lois Marshall, sopraan. Donderdag Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK-zol- dertoneel. „De man met de bloem ir z'n mond", van Pirandello. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie mei „De getatoueerde Roos", van Tennessee Williams, voor K. en O.. Stadihuis, Koffiekamer, 5 uur: Installa tiecomité zilveren huwelijksfeest Ko ningin en Prins. Het gulden Vlies, 7.30 uur: jaarverga dering Veren, tot bevordering agrarische belangen in Rijn- en Duinstreek. Bevrijdingskerk, 8 uur: Geref. evange lisatiebijeenkomst, ds. G. Toornvliet „Veilig leven in een bedreigde wereld", m.m.v. „Zingende zusjes" De Hoeksteen. 2.30 uur: Ned. Veren, van huisvrouwen, demonstratiemiddag elektrische apparaten Het gulden Vlies. 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming, prof. dr. G. C. van Niftrik over: „Modem, existen tialistisch Levensbesef". Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, dr. W. Ver voort over reis naar Noorwegen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Maranathakerk, 8 uur: Uitvoering Maranathakoor i.v.m. 10-jarig bestaan Oegstgcest, Het witte Huis, 8 uur: CHU- vergadering, D. van der Kwaak over „28 maart, provincie, onze houding". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Het Prieel". Gebouw K. en W.. 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Arrigo Guarnieri, „Un ballo in Maschera", Vrüdag Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Prytaneumzolder. 8 uur: LAK, film over grafische kunst, van Harry van Kruisingen. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „De getatoueerde Roos" door Tennessee Williams, voor K. en O. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Prof. dr. J. Keuning oer it libben fan'e Yoruba yn West-Nigeria. Zuiderkerk. 8 uur: Leidsdhe Kunst kring „Voor Allen", Lois MarschalL zang George van Renesse, piano. Kantine gemeentelijk werkplaats. 2.49 uur: Receptie t.g.v. opening Blinden- inrichtirüj in 1937. De Turk, 8 uur: Jaarvergadering ver eniging .Koninginnedag" Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „De Vader" Diligentia, 8 uur: Hans Dercksen, Zaterdag Sohouwburg. 7.30 uur: Gymnasiasten- bond USA met „De geborduurde bal", door S. I. Hsiong. Volkshuis, 8 uur: Culburele filmavond. Den Haag', Kon Schouwburg, 8.15 uur. Haagsche Comedie met „Hendrik IV" Gebouw K en W„ 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist: Rudolf Serkin, piano. Dagelijks Den Haag, Houtrust, 8 uur: Weense IJs- revue „Illusionen" Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Salome (18 jaar); donderdags: Babette op het oorlogspad (14 jaar); dinsdagmiddag geen openbare voorstelling Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Eddie slaat zich er doorheen (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De verlei ding <18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Zes zwarte ruiters 14 jaar); donderdag: In de scha duw der Nazi's. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Een vrouw is een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Don Ca- millo op de barricaden (alle leeftijden) Biddag Chr. Gcref. Kerk De Chr. Geref. Kerk te Leiden houdt Woensdag haar biddag voor gewas arbeid. Voorganger is de plaatselijke pre dikant. dr. Velema. De diensten zijn 3 en 8 uur en de onderwerpen zijn: „Nie1 bezorgd zijn" en „Elia's biduur op de Karmel". Minister Van Aartsen in Leiden i volkshuisvesting en bouwnijver- eid, heeft zaterdagmiddag in een vergadering te Leiden van de anti-revolutionaire Kamercentrale Leiden, gehouden in de foyer van dc Gehoorzaal, dc kritiek dat het bouwbeleid van de tegenwoordige rege ring onsociaal zou zijn, van de hand gewezen. Concreet zoals cijfers en feiten alleen maar kunnen zijn ging hij in de positieve punten van dit beleid, zonder te verhelen dat er ook wel fouten worden gemaakt. Het doelbewuste streven is echter: een rechtvaardige verdeling. De bouwnijverheid verkeert nog steeds in een uitzonderingspositie, want haar produkten zijn nog „op de bon". E op zichzelf niet toe te juichen. Er i: enorme behoefte. De enige goede grond van deze distributie is dan ook de nog altijd voortdurende woningnood. Naast de woningbouwsector hebben die van de industrie, de handel, het onder wijs, de gezondheidszorg, de Kerken en de overheid dringende behoeften. Cate gorieën die evenmin verwaarloosd gen worden. Met grote voorzichtigheid wordt telkenjare een verdeling tot stand gebracht. De minister deelde mee, dat de vragen voor rUksgoedkeuring op het ogenblik t 1601) miljoen belopen. Zouden deze goedkeuringen allemaal worden af gegeven, dan kan er geen sprake var zijn, dat er „voldoende" woningen op de bouwmarkt zouden komen, zeker niet in de goedkopere sectoren. Daarom heeft de regering een bouw programma opgesteld. Dat is niet programma van rijksgoedkeuringën r van de geraamde bouwproduktie per jaar. Voor 1962 is deze gesteld op 3 mil jard gulden. Daarin participeert de wo ningbouw met een bedrag van f 1600 miljoen. In 1962 mogen 90.000 woningen worden gebouwd. De laatste jaren is dit aantal steeds opgevoerd. Enige jaren geleden waren het er nog 80.000. De verdeling is: 35.000 woningwetbouw, 30.000 premie- bouw en 25.000 in de vrije (ongesubsi dieerde) sector. De kritiek richt zich met name op de laatste categorie. De heer Van Aartsen zei daarover, dat het beleid van de regering erop gericht is, een eind te maken aan onnodige subsi diëring. Geen subsidies dus aan men sen die daaraan geen behoefte heb- Nieuw botenhuis bij Njord Sl»ds de oprichting In 1874 heeft de studenten-roeivereniging „Njord" een zwaan in haar blazoen gevoerd. Het bo tenhuis annex clubhuis kwam eigeniyk niet met de stand overeen en dus ls er een nieuw huls opgetrokken aan de Morsweg in Lelden dat zaterdagmiddag officieel werd geopend. De praeses van Njord. de heer A. F de Ruiter, verwelkomde in het gebouw de vertegenwoordigers van-de Universi teit en van de Nederlandse Roeibond en vele anderen. De heer H. T. Kalff, praeses van de bouwcommissie, memoreerde het werk dat voor de totstandkoming is verzet en vermeldde o.m. dat Leidse studenten in de St. Nicolaastijd geld verdienden bij D. en anderen. Hij lankte 'n lan ge rij mensen die voor het bijeenbrengen van de nodige gelden zorgden, waarbij hij ook Maarten de Lange, de bootknecht Demde. Namens de vereniging „Oud-Njord" bood dr. H. F. Heymans de gelukwen- in en drie stopwatches aan. Het collegium, het bestuur van het Leidse Studenten-Corps, schonk een hou ten speelgoedeendje als symbool van het verleden. De heer W. S. Schmoutzigeur' overhandigde het bestuur een grote Ne derlandse driekeur en sprak de hoop uit dat deze bij veel gelegenheden de eer ui Holland hoog zal houden. De officiële opening had plaats in de botenhal waar het bestuur de zeven maanden oude boot Phaselus ook een bijdrage van Oud-Njord, die reeds vijf overwinningen op zijn aam beeft staan en In Praag de Njord-kleuren heeft ver dedigd het nieuwe gedeelte binnen droeg. Onder het zingen van het Njord- Ucd werd de plechtigheid bezegeld. Nieuwe koster Zuiderkerk geïnstalleerd Tn de gistermorgen in de Zuiderkerk gehouden dienst heeft de voorganger, ds E. Haverkamp, de heer P. van Diggelen als koster aan de Gemeente voorgesteld De predikant kon hem eigenlijk niet met onverdeelde vreugde installeren, want zijn wijk verloor in de heer Van Diggelen een gewaardeerd ouderling. Hij wees In zijn woord tot de nieuwe koster op het dorpelwachter- en gastheer-zijn van de koster. De koster zal zoveel mo gelijk voor ieder klaar moeten staan. De predikant wenste hem Gods zegen toe bij zijn werk en in zijn gezin. ben. Het gevolg van een algemeen werkende subsidiëring is namelijk, dat het overheidsgeld ook terecht komt bij mensen die dat niet nodig hebben. Maar Ms men dan de subsidiëring richt naar de goedkopere bouw, moet er toch redelijke ruimte worden ge geven aan hen die in de vrije sector wensen te bouwen. Beleid te suel gelukt De minister sprak als zijn mening uit, dat dit beleid is gelukt, haast te snel. De vrije sector steeg aanmerkelijk. Grote aantallen mensen bleken in staat en be reid hun eigen woningpositie te verbe teren zonder een beroep op de overheid te doen. De heer Van Aartsen noemde het een fabel dat de bouw in de vrije sector zich min of meer zou beperken tot dure bun- gelows. Ongeveer 2/3 van het totaal heeft een bouwsom van minder dan f 20.000. Vele woningen overschreden de kosten van f 17.000 niet. Er moest evenwel van overheidswege worden ingegrepen omdat de gesubsi dieerde woningbouw in het gedrang dreigde te komen. En zo is de ongesub sidieerde sector ook aan de rijksgoed keuring gebonden. Minister Van Aartsen erkende, dat het aantal woningwetwoningen per jaar wel eens hoger is geweest, maar men vergete vooral niet, dat ln die tijd de premiewo- nlngcn duurder waren cn dat deze zonden zij nu worden gebouwd alle - niet subsidie in aanmerking zouden komen. In dc premiesector worden goed kopere woningen gebouwd dan voorheen en daarom achtte de minister de stelling volkomen reëel dat er nog nooit zoveel woningen met een relatief lage huur zijn gebouwd als tegenwoordig het geval is. Hij meende overigens, dat ook de bouw in de vrije sector het woord „vrij" wilde de minister, gezien de verplichte goedkeuring, graag vervangen door „on gesubsidieerd" door middel opschuiving de woningnood vermindert Miljoenste woning Het is te voorzien, dat in het eerstvol gende najaar de miljoenste nieuwe wo ning van na de oorlog in Nederland klaar komt. Dat betekent dat het woningbe stand in ons land in vergelijking met vóór de oorlog met vijftig procent is toegenomen. De berekening leert, dat wij over acht jaar over een dubbele woning voorraad ook in vergelijking met vóór de oorlog zullen beschikken. „Wij zullen voorlopig een ambitieus woningbouwprogramma moeten blijven uitvoeren", zo zei de minister, die ook verklaarde, dat de regering het belang van goedkope bouw voldoende onderkent. Ten slotte wees hij erop, dat er tegen woordig voor de industrie zelfs een wachtregeling is. Voorheen was het afge ven van een rijksgoedkeuring in deze sector niet meer dan een formaliteit. En toch worden industriële bouwaanvragen werkelijk niet te vroeg ingediend. Dc minister heeft het nog niet meegemaakt, dat een rijksgoedkeuring niet werd ge honoreerd. De vergadering stond onder voorzitter schap van mr. dr. N G. Geelkerken. Secretaris en penningmeester brachten hun jaarverslag uit. De voorzitter her dacht verscheidene leden die zijn over- ll/TET grote vreugde begroette de Eglise Wallonne de Leyde gistermid- -*-'-1 dag haar nieuwe predikant ds. J. M. Charensel uit het Belgische Dour, die de plaats inneemt van de in oktober 1960 naar Arles vertrokken ds. Ch. Cabanis. Het kerkgebouw aan de Breestraat was goed bezet. Be halve afgevaardigden van andere kerken, onder wie de Leidse predikan ten Van Achterberg, Hubeek, Kloek, Vossers en Westerink, waren meer dan dertig Belgen uit de vorige Gemeente van ds. Charensol aanwezig. Ds. G. Roth, voorzitter van de Waalse Commissie, verrichtte de bevestiging. Hij las ter inleiding Schriftgedeelten uit Ezechiël 3 en Romeinen 12, gevolgd door de bevestigingsliturgie. In zijn welkomst toespraak wenste hij zowel de Gemeente als de nieuwe predikant geluk. Ds. Charensol is jong en geestdriftig. Hij kaï hard werken en zal zich niet spoedig u het veld laten slaan. Bovendien heeft hij de steun van een kerkeraad, die gaarne bereid is in de beste harmonie met hem samen te werken. Dankbaarheid door stroomt de Gemeente omdat zij nu weei een herder en leraar heeft. Een nieuw leven begint. Bescherming Ds. Roth wilde zich echter niet be perken tot een verkondiging van de goe de wH en de blijdschap van de Leidse Gemeente. Menselijke stemmingen, voor nemens en hoedanigheden zijn slechts van betrekkelijke waarde. Veel belang rijker is de bescherming van God. Daar om gaf hij ds. Charensol op zijn weg ii Leiden het woord uit Psalm 121 mee: D Heer is uw Bewaarder, de Heer is u\ schaduw aan uw rechterhand. Namens de kerkeraad sprak jhr. mi F. H. van Kinschot de wens uit, dat he gezin Charensol zich spoedig in Leide zal thuisvoelen „Kerkeraad en Gemeen te zijn blij met uw komst." Ds. Charensol hield zijn intree- preek tegen de achtergrond van de bijbelgedeelten 1 Corinthiërs 3 de verzen 923 en 2 Timotheüs 2 de verzen 1421, waarbij hij vooral de nadruk legde op het woord: De Heer kent de Zijnen. Het ging Jaarvergadering Vebo De Vebo („Vereniging tot het bevor- delen van de agrarische belangen in dt Rijn- en Duinstreek") houdt donderdag avond om half acht haar jaarvergade ring in Het Gulden Vlies te Leiden. De agenda vermeldt onder meer een be stuursverkiezing en een bespreking van de dit jaar te houden tentoonstellingen. Voorts wordt de kleurenfilm vertoond de op 25 augustus 1961 gehouden fokveetentoonstelling; er komen ook op namen in voor van de tentoonstelling „Landbouw in de Randstad". De Nederlandsche Uitgeversmaatschap pij N.V. te Leiden heeft de dertiende edi tie doen verschijnen van het handige zakboekje „Aftrekposten inkomsten- vermogensbelasting", samengesteld door B Schippers en J. L. van Hedel. Deze editie heeft uitgebreider tabellen dan de vorige en aan de inhoud zijn enkele arresten, die nieuwe aftrekmogelijkheden hebben geopend, toegevoegd. Actueel is ook de aandacht, besteed aan de belas tingaftrek vooh de gehuwde vrouw. Wij exposeren thans de nieuwe serie Triumph Herald 1200 Saloon f 6250.- Triompb Herald 1200 Coupé f 6950.- Triaraph Herald 1200 Convertible f7750.- Triumpb Herald 1200 Estatecar f 7675.- Prijzen inch heater en ruitesproeier "VERKOOP EN" SERVICE: AUTOMOBIELBEDRIJF H.B.Z. Molenstraat 4a Sassenheim tel. 02532-7330 Officiële dealer voor de Bloembollenstreek Imp. Leyland-Holland N.V. Aalsmeer Visserijgolfjes over het voortbouwen op het fun dament, Jezus Christus, over de grote verplichtingen opgelegd door het dragen van de christen-naam en het mede-arbeider zijn van God. Men kan op allerlei manieren christen en mede-arbeider zijn, maar men moet daarbij rekening houden met het feit, dat ieders werk aan het licht zal komen, dan zal blijken of al dan niet rechte voren zijn getrokken bij het bren gen en verwerken van het woord der waarheid. Dit lijken dreigende woorden, woorden om bang van te worden. De oprecht christen behoeft echter niet bevreesd te zijn. In de zichtbare Kerk kan het voor komen, dat mensen het spoor der waar heid bijster zijn, maar God ziet over de grenzen der Kerk heen. Hij weet wie tot dc onzichtbare Kerk behoren. Hij kent de Zijnen, Hij vergist zich niet. Eerlijkheid en nederigheid moeten ons deel zijn. Een ieder die de naam des Heren noemt, breke met de ongerechtig heid, hij beroeme zich niet op mensen, verwachte alles van Christus. Na afloop van dc dienst werd in een der zalen "van de Waalse bibliotheek een receptie gehouden. De samensmelting van de Britse rederijen „Associated Fisheries' .Heller Bros" en de „Kingston Trawling Company" betekent vorming van een machtige economi sche eenheid. De nieuwe maatschap pij zal een overheersende rol op de thuismarkt gaann spelen, maar ook bij een toetreding van Engeland tot de gemeenschappelijke markt een hartig woordje op het Europese vas teland kunnen meespreken. De ge fuseerde maatschappij beschikt met 115 diepzeetrawlers over de groot ste privé-vloot ter wereld. De totale bezittingen hebben een waarde van 20 miljoen pond. De produktie van de nieuwe maatschappij zal naar schatting driemaal zo groot zijn als van de grootste concurrent. Zij zal 45 procent van de Engelse diepzee- produktie voor haar rekening ne men en 25 van de totale aanvoer. De Britse visaanvoer gaf de laatste ja ren een voortdurende daling te zien. In 1960 werd 802.000 ton gevangen, een re sultaat. dat ondanks de modernisering 25 percent beneden dat van 1938 lag. In de periode 19501960 onderging de pro duktie van de verre visserij een daling Deze duidelijke terugslag dient in de eerste plaats te worden geweten as verschijning van uitgebreide Russische eenheden op de traditionele visgronden Ook de uitbreiding van de Noorse IJslandse territoriale wateren heeft funeste invloed op de resultaten gehad De Britten zagen zich gedwongen der gelegen visgronden te exploiteren. Dit bracht uiteraard grotere kosten met zich. Wat ei De reders weigeren nog steeds het hoofd te buigen voor de actie van visknechten om op zaterdag niet m< te werken. Acht schepen zorgden v( een aanvoer van 1150 kisten waarvan schol, 1 schar, 23 schelvis, 26 wijting, gul en kabeljauw. 3 poon. 4 diversen 770 haring. Deze haring was afkomstig van c paar spanvissers. Een groot gedeelte werd verkocht, de rest werd opgehouden Dit is niet te wijten aan een tekort personeel maar aan de grote aan van de voorgaande dagen. De span vissers hebben duizenden kisten haring van prima kwaliteit in de markt gezet, maar aan de opnamecapaciteit va handel werden hoge eisen gesteld. Te hoog, vrijdag was het al duidelijk, dat de viskopers aan het eind van hun La tijn waren gekomen. De prijzen van de rond- en platvis soorten waren ongeveer gelijk aar van vrijdag. De Belgische rederscentrale heeft de mogelijkheid in overweging genomen aan leerlingen van de landelijke visse- rijscholen, die hun studie met goed ge volg hebben beëindigd, een premie toe te kennen. Deze premies zullen ii vorm van waardebonnen worden pif *5 i Ridders De vissershaven Oostende telt sinds zaterdag een groot aantal ridders in de orde van de garnaal. Deze hoge onder scheiding werd verleend aan verdienste lijke figuren op visserijgebied tijdens een garnalenbal in Het Witte Paard. Kapotte netten Van de Katwijkse hektrawler Rijn mond 1 die aan de westkust van IJsland vist, kwamen weinig bemoedigende be richten binnen. Er werd niet veel gevan gen. Bovendien had men voortdurend met kapotte netten te kampen. De schipr »r vreesde, dat het vistuig te licht was. Ook de IJmuider vriestrawler Egmont heeft zich ondanks het teleurstellende resultaat van de laatste reis weer naar deze om geving begeven. Op weg naar de IJs landse visbanken werden ten noorden van de Far öer een paar trekjes ge daan, die 60 kisten opleverden. De spanvissers onder onze kust. die de laatste dagen zulke uitstekende vang sten boekten, hebben vrijdag voorniets op zee doorgebracht. De haring liet zich niet zien. Op de kust werden nog maar weinig schepen aangetroffen. Zij waren bijna allemaal naar huis gegaan. De IJmuider havendienst had zaterdagmid dag al meer dan 100 schepen voor de maandagmarkt in de boeken staan. KATWIJK AAN ZEE Agenda Vanavond acht uur houden de Geref. mannenvereniging „Wijsheid door het Woord" en de Geref. vrouwenvereniging een gecombineerde vergadering. De heer D. J. Brouwer spreekt over het onder werp „Sterven en dan?" Morgenavond kwart voor 8 houdt de Nederlandse christelijke bond van Over heidspersoneel, afd. Katwijk, haar jaar vergadering in de Unizaal. Morgenavond 8 uur „Philatelica", afd. Katwijk, in Ca sa Cara. Spreekbeurten Morgen om drie uur en half acht hoopt voor de Gereformeerde Gemeente Receptie D.O.S. bij 50-jarig bestaan van de toneelvereniging DOS heeft het bestuur zaterdagmiddag in 't Centrum aan de Hoc.'t racht een receptie gehou den, die erg druk bezocht was. Een hoog tepunt bleek de serenade gebracht door de muziekvereniging Nieuw Leven. Voorzitter A. C. van der Woerd, die van de oprichting af lid is en de ver eniging al 45 jaar als regisseur dient, vermoeide de receptiegangers geluk kig niet met een lang en dor historisch overzicht. Hij gaf een korte schets van het belang van de vereniging, stipte en kele hoogtepunten aan en sprak er zijn vreugde over uit, dat er zoveel jonge leden zijn. Wethouder J. C. van Schaik, die was vergezeld van wethouder A. J. Jonge- leen, vertolkte de erkentelijkheid van het gemeentebestuur voor de manier waarop POS talrijke mensen aan een creatieve vrijetijdsbesteding helpt, Juist nu radio en televisie vaak tot passivi teit verleiden. Namens de Leidse afdeling van de NATU sprak de heer J. Chr. Bartelsman, die twee cnveloppen-met-inhoud over- handi0de, één voor de voorzitter en één voor de vereniging. De heer A. Hassel- bach, die Litteris Sacrum vertegenwoor digde, schonk een telefoontoestel. De heer J. M. Bonker verleende DOS de zilveren NATU-medaille namens K. en O. sprak de heer H. de Wilde Inbraak in rijwielzaak aan de Herenstraat In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een rijwielzaak aan do Herenstraat te Leiden. De dader of da ders is of zijn waarschijnlijk via een af voerpijp op het dak geklommen om ver volgens door het verbrijzelen van een dakraam aan de achterzijde van het pand in de werkplaats te komen. Uit de kassa werd de geldla meegenomen die later op het dak is teruggevonden. De inhoud, circa f 20, was er toen uit verdwenen. KW 135 voer Deense kotter aan De KW 135 „Emma Wilhelmina" van de rederij N. Parlevliet jr. heeft zater dagochtend op de Noordzee een Deense kotter aangevaren. De aanvaring ge schiedde op 56° NB. in dichte mist De radar van het Katwijkse schip was de fect Het Deense schip zonk cn de drie opvarenden werden door de Katwijker uit zee opgepikt. Zondagmorgen zijn de Denen in IJmulden door hun consul af gehaald. VOORSCHOTEN Gistermiddag omstreeks 5 uur ont stond nabij het Haagse Schouw een bot sing tussen twee personenauto's, als ge volg van het niet verlenen van voor rang. Er was slechts materiële schade. Rijnsburg D.W.S.- Katwijk S.K.R. Het Rijnsburgse DWS en het Katwijk se SKR hielden zaterdag een wedstrijd tot verhoging van het peil en verstevi ging vam de band. Hieraan werd deel- genoraea doorjongens van 12-16 Jaar en meisjes van 13-14 jaar en 15-16 jaar. De uitslag was: Jongens: le prijs:- Dick Heemskerk DWS; 2e prijs: Maarten Ouwehand SKR; 3e prijs: Gert Heems kerk DWS Meisjes 13-14 jaar: le prijs: Leentje Schaap SKR; 2e prijs: Marco Ravens- bergen DWS; 3e prijs: Corrie v. d. Plas SKR. Meisjes 15-16 jaar: le prijs: Marrie v. d. Gugten DWS; 2e prijs: Hanneke Tijsterman DWS: 3e prijs: Jannte Ra- vensbergen DWS. DWS won de verenigingsprijs. In het najaar zullen er revanohewed- strijden in Katwijk zijn. Remisestraat ds. Van Gilst van Lisse spreekbeurten te vervullen (biddag voor gewas en arbeid). BIJBELLEZING ONDERWERP: DAVID IN ZIKLAG Jubileum in Sassenheim Zaterdagmiddag om half vijf was een kleine kring genodigden bjjeon ln het jeugd, huls om zuster A. van den Beukei, verpleegster van de protestantse wijkverpleging, te huldigen in verband met het feit, dat zij twintig jaar in Sassenheim werkzaam ls. De heer P. Vis, voorzitter van de ver- afgelopen twintig Jaren lijken zo kort. enigin.g, gaf na een kort welkom het woord aan de heer A. Vogelaar, die de oorlogsomstandigheden bij de k< van zuster Van den Beukei memoreerde. „In deze jaren bent u Sassemer gewor den en daardoor één van ons." Als karaktereigenschappen van zuster Van den Beukei noemde de heer Voge laar: nuchterheid, maar daarnaast een bewogenheid van hart bij ernstige ziek ten. ,,Met bescheidenheid en doorzettings vermogen hebt u uw werk gedaan. Bo venal met groot geloof, hetgeen stellig dc grootste kracht De heer Vogelaar sprak over de tijd, waarin zuster Van den Beukei per fiets haar bezoeken aflegde. Daarna k' bromfiets, doch velen vonden, dat deze oplossing van het vervoersprobleem geen bevredigende w Er moest Iets aan worden gedaan, vond men, cn een groep goede gevers zorgde, dat het geld bijeenkwam voor een per- nauto Mevrouw Bakker overhandig de zuster Van den Beukei dc sleutelt D.A.F., waarna Iedereen naai bulten toog om te zien hoe de zuster het wagentje probeerde ln een rondje om het jeugdhuis Voorzitter P. Vis sprak, nadat men eer in het zaaltje was teruggekeerd, zijn verheugenis uit over het initiatief de gevers. „Op de jaarvergadering je eigenlijk niemand, maar het be stuur heeft altijd wel het gevoel gehad, dat de leden meeleefden. Dat is dan nu ook wel bewezen Zuster Van den Beukei sprak haarl dankbaarheid uit over het geschenk. Del zaak"niet hoog had verzekerd. veel plezier heb ik altijd gewerkt e.. ik hoop dat te blijven doen. waarbij ik het wagentje veel in het belang van de wijkverpleging zal gebruiken, aldus zus ter Van den BeukeL die van de aanbie ding van het geschenk nog zei: „Dit is typisch Sasseniiieims zo ztjn de Sasse- VOORHOJJT Patates friteskraam brandde geheel af Zondagmiddag omstreeks half één moest de Voorhoutse brandweer uitruk ken, omdat de patates friteskraam van de heer N. Bakker aan de Nagelbrug in lichterlaaie stond. Ondanks de werk zaamheden van de brandweer kon niets worden gered. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de vuurzee van hout en olie stond een aantal gaspotten. De vrees dat die uit elkaar zouden springen, was niet on gegrond en onder leiding van brand weercommandant H. G. Philipsen werd het verkeer op het kruispunt bij de Na gelbrug dan ook geheel stilgelegd. In lange files stonden de auto's te wachten, totdat na drie kwartier het gevaar was geweken. Een vijftienjarig dochtertje had ter bediening in de zaak gestaan en zij had nieuwe gaspot willen aansluiten. Plotseling ontstond een steekvlam, die gretig voedsel vond in de kokende olie. Het meisje en enkele kinderen vluchtten naar buiten. dat de heer Bakker zün

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3