Triomf voor het Danzi-kwintet Interessante expositie in De Lakenhal ïKARREWIEL van het draaiboek NIEUWE LEID5CHE COURANT ZATERDAG 10 MAART 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag Den Haag, Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Joohum; solist: Claudio Arrau. piano. Zorgvlielkerk, 8 uur: Wim Talsma, offig^L Zondag "Waalse üceiik, 3.30 uur: Bevestiging ds. J. M. Gharensol. Maandag Schouwburg, 8 uur: Abonnements- voorstelling. Rotterdams Toneel met „Boeing-Boeing", van Mare Camoletti. De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto- grafien, projectiewedstrijd. Antoniusciubfeuis, 8 uur: Voorlicht Ings- avond tedhn. bureau Swart over auto- veiligiheidgordel®. Prytaneum, 10.30 uur: Verbond weten- schappelijke onderzoekers, dr. Kwee Swan Liat over: „Ontwikkeling in Chi- Restaurant Van der Heyden, 8 Gespreksavonid besturen van Leidse Sportiveren igingen. Foyer Gehoorzaal, 7.30 uur: Interscho- laii-e culturele avond. Den Haag, Diligent ia', 8 uur: Herman Sdhey, bariton Dinsdag Schouwburg, 8 uurAbonnemenits- vooirsteDling, Rotterdams Toneel met „Boeing-Boeing", van Mare Camoletti Stadsgehoorzaal,' 7.30 uur: Jeugdavond Expogé. De Doelen, 8 uur: Vereniging Neder land-Enig eland, prof. dr. A. A. Prins over Francis Bacon. Rijksmuseum van Oudbeden, 3 uur: Prof. dr. A. E. van Giffen over: „De 'hunetoeddeneuitiuur Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond „De Phila telist". Luxoröheater, 2.30 uur: K. en O. en LJLA, „Als de kraanvogels overvliegen" voor leerlingen ulo-arts. Den Haag, Kon. Schouwburg, 7.30 uur: Ned. Comedie met «De gevangenen van Diligentia 8 uur: Quairfetto Viottl. Woensdag' Stadsgehoorzaal 8 uur: „Gezamenlijk concert accordeonorkest „Neerlandia" en mannenkoor Kunst na Arbeid". Foyer gehoorzaal, 8 uur: N.C. Reis. V., Zwitserland filmavond Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur prof. dr. J. Keuning over „Mens en sa menleving in West-Nigeria". Kerkzaal academisch ziekenhuis, I1.25 uiur: Middagpauzebijeenlkomst. In de Moriaan, Hooglandse Kehfcgradiit 44, 8 uur: LJA-avond, drs. J. Mennema Rotterdam, over: „Met de jeugd de na- 'Loigegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Casino- en Lidotheater. 2.30 uur: Ken O en LJA, Als de kraanvogels overvlie- gen" voor leerlingen vjhjm.o Den Haag, Kon. Sdhouwburg, 7.30 uur: Ned. Comedie met „De gevangenen van Altona". Gebouw K. en W., 8.15 uurResidentie Orkest o.l.v. Willem van Otterlooso liste: Lois Marshall, sopraan. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met jDe getatoueerde Roos", van Tennessee Williams, voor K. en O.. Stadhuis, Koffiekamer, 5 uur: Installa tiecomité zilveren, huwelijksfeest Ko ningin en Prins. Bevrijdingskerk. 8 uur: Geref. evange- lisatielbij eenkomst. ds. G. Toornvliet over ...Veilig leven in een bedreigde wereld", m.m.v. „Zingende zusjes" De Hoeksteen. 2.30 uur: Ned. Veren, van huisvrouwen, demonstrati'amddidag elektrische apparaten Het guldèn Vlies. 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming, prof. dr. G. C. van Niftink over: „Modern, existen tialistisch Levensbesef". Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, dr. W. Ver voort over reis naar Noorwegen. Fieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. MararuathakePk, 8 uur: Uitvoering Maranathakoor i.van. 10-jarig bestaan. Oegs'geest, Het witte Huis, 8 uurCHU- vergadering, D. van der Kwaak over „28 maart, provincie, onze houding". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Het Prieel". Gebouw K. en W.. 8 uur: Ned, Opera o.l.v. Arrigo Guarnieri, „Un ballo in Maschera", Vrijdag Sohóu/wburg, 8 uur: Ned. Comedie met „De getatoueerde Roos" door Tennessee Williams, voor K. en O. 'Zuiderkerk. 8 uur: Leidscfhe Kunst kring „Voor Allen", Lois Marschall, zang. George van Renesse, piano. Kantine gemeentelijk werkplaats, 2.43 uur: Receptie t.g.v. opening Blinden- inrichting in 1937. De Turk, 8 uur: Jaarvergadering ver eniging „Koninginnedag". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur Haagsohe Comedie met „De Vader" DilLgenbia, 8 uur: Hans Dercksen, Zaterdag Schouwburg. 7.30 uur: Gymnasiasten- bond USA met „De geborduurde bal" door S. I. Hsiong. Volkshuis, 8 uur: Culturele filmavond. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur. Haagsche Comedie met „Hendrik IV". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo, solist: Rudolf Serkin, piano. Dagelijks Den Haag, Houtrust, 8 uur: Weense IJs- revue „Iilusionen". Tentoonstellingen Lakenhal, „Samen op de kiek", ver zameling Prentenkabinet Leidse u ai ver- Concert voor Toonkunst Concert Collegium Mueicum Koor en orkest van Collegium Mu- sicum zullen donderdag 29 maart onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum een concert geven in de Remonstrantse kerk. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden zijn geveild: Winkelhuis met garage, tuin, schuur en woonruimte Hoge Rijndijk 112 en twee afzonderlijke bovenwoningen aldaar 112a en 112b totaal in bod: f34.000,—; koper: J. C. G. Alke made te Voorschoten, q.q. voor: f35.800. HE REEKS van drie abonnementsconcerten, georganiseerd door de Leidse Mij. voor Toonkunst, weid gisteravond besloten met een optreden van het Danzi-kwintet. Dit ensemble, dat al diverse jaren optreedt, bestaat uit de heren Frans Vester, fluit, Koen van Slogteren, hobo, Pem Godxi, klarinet, Brian Pol lard, fagot, en Adriaan van Woudenberg, hoorn. Een dergelijk houtblazers ensemble, in de lagere ligging versterkt met een hoorn, werd in de late acht tiende eeuw niet zelden toegepast in divertimentoachtige stukken, vooral door componisten die onder invloed stonden van de zgn. Mannheimer school. Zowel Rosettd, eigenlijk Rössler, Bo hemer van afkomst als Danzi, zelf uit Mannheim, vertegenwoordigen deze rich ting. Danzi vooral schreef zeer veel ka mermuziek voor blazers en daaronder menig werk van betekenis, zoals dat kwintet op. 56 in g„ waarin men reeds een preromantische sfeer kan 'ontdek ken. Danai had dan ook les gekregen van de merkwaardige Abbé Vogler, die ook Weber sterk beïnvloedde. Rosebti en Danzi brachten ons al da- Samen op de kiek l/OOR IEDEREEN, die zijn of haar hart aan de fotografie heeft verpand en voor mensen met een historische belangstelling, is in het stedelijk museum De Lakenhal te Leiden tot 9 april heel veel interessants te zien. Zij hebben dit te danken aan de studenten in de kunstgeschiedenis, die ter gelegenheid van het Ikon-congres een expositie hebben georganiseerd onder het motto „Samen op de kiek". (Ikon betekent: „Inter-universitaire kunsthistorische studentenorganisaties in Nederland".) Het tentoongestelde ma teriaal bestaat voorna melijk uit foto's uit de verzameling van het Prentenkabinet der rijks universiteit te Leiden. Bjj elkaar geeft de ex positie een vrü volledig beeld van de gehele ge schiedenis der fotografie tot heden en er zijn in deze collectie tal van op merkelijke en amusante foto's te bewonderen zo als die van Daguerre uit 1837, een pril Jeugdpor- tre't van prinses Wilhel- mina en een foto van Koning Willem Hl, beide afgedrukt op een zak doek, een paar foto's van de Leidse studentenfoto graaf J. D. Kiek anno 1880 (die het begrip „kiekje" in de wereld bracht) en een pornogra fische foto-roman uit het eind van de vorige Voorts zijn er ook nog :n aantal oude camera's te bewonderen, zoals een in 1875 vervaardigde detective - came ra" ter grootte en in de vorm van een zakhor loge en erg aantrekkelijk is een atelier 1890, compleet ingericht De vrouw, wie. een portret moest worden ge maakt een kwestie van 20 tot 40 minuten rust zo bevallig mogelijk met haar hals in een zgn. kopsteun ter wijl de fotograaf onder het zwarte doek van zijn enorme camera vlijtig tuurt. We hebben ons laten vertellen, dat in die tijd de mensen door het lange stil staan soms zo werden gebiologeerd door e lens. dat ze er ten slotte met hun eus tegen aanstonden. Wil men een overzicht over de ont wikkeling van de fotografie samenstel len, dan moet men de orignelen zien te verwerven, en dat is precies wat er in Leiden in het Prentenkabinet gebeurt de hand van de foto's zelf en met snel groeiende bibliotheek. De lieér Grégoire legde de basis voor deze verzameling. Prof. dr. H. van de Waal van het Prentenkabinet gebruikte de collectie van Grégodre als de kern van de toen opgerichte afdeling fotografie. Grondleggers De expositie in De Lakenhal, die ir. J. Terwen gisteravond officieel heeft geopend, geeft niet alleen een boeiend beeld van de ontwikkeling der fotogra fie maar ook van de verschillende che mische procedé's, die in de loop der ja ren werden toegepast. In het programma wordt op alle deze dingen uitvoerig in gegaan. Bij de nummering heeft men er naar gestreefd de bezoeker eerst te confron teren met produkten van de modernste fotografie en deze categorie draagt even als die der veel oudere foto's een inter nationaal karakter. Zo hangen er foto's van H. Berssenbrugge, R, Polak, J. Huij- sen, E. Muns, Emimy Andriesse en J. Merkelbach. Er wordt ook een verge lijking getroffen tussen materiaal van twee grondleggers der fotografie, dne volkomen onafhankelijk van elkaar bijna gelijktijdig een foto produceerden: Da guerre en Hill. Eén ding moet ons van het hart: het motto „Samen op de kiek" dekt de expo sitie niet, hoe leuk he.t ook is. Het sug gereert echter ten onrechte, dat men er alleen foto's van groepen en paren krijgt te zien en dat is beslist niet het geval. Avondgebed Bevrijdingskerk Vanavond wordt weer een avondge bed gehouden in de Bevrijdingskerk, van half 8 tot omstreeks tien voor 3 Zoals bekend, werken Hervormden en Gereformeerden in het zuid-westen van Leiden hierin samen. De kerkeraden rekenen weer op een goede opkomst. (Advertentie) GERO-CASSETTE van 40,— of 400, v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Salome (18 jaar); donderdags: Babette op het oorlogspad (14 jaar); dinsdagmiddag geen openbare voorstelling. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Eddie slaat zich er doorheen (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De verlei ding (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Zes zwarte ruiters 14 jaar); donderdag: In de scha duw der Nazi's. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Een vrouw is een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Don Ca- millo op de barricaden (alle leeftijden). Ook dit in 1874 door een ano nieme fotograaf gemaakte por tret van een al even onbekende vrouw is te zien op de expo sitie „Samen op de kiek" in De Lakenhal. die-lijk in het klankigebied, dat door dit ensemble op zo meesterlijke wijze wordt beheerst. Welk een verfijning van toon en dynamiek, welk een lichtheid im rit miek, welk een schakeringen in de voor- draoht. Deze gehele avond vormde één verrukking voor het oor, niet zozeer door de diepzinnigheid van het ten ge hore gebrachte als wel door de klank schoonheid en de evenwichtige musiceer- vreugde. H.ier Wel nauwelijks nog iets aan te merken of te wensen. De bewerkingen van Mozarts andante K.V. 616 en fantasie K.V. 608 voor een mechanisch orgel voldoden eveneens uit stekend al vted- met, name in de fantasie In f het op een orgel mogelijke dynami sche contrast wegens de kleine bezetting wat weg. Het andante componeerde Mozart toen hij op reis was naar Frankfort voor de keizerskroning; hij was teen neerslach- tóg en het werk beviel hem niet. Het mechanische ongel uit de collectie van Deym bood te weinig mogelijkheden. De later geschreven fantasie K.V. 608 is veel grootser en diepzinniger met haar fraaie fuga; Mozart schreef het stuk in maart. 1791, waarschijnlijk voor een ander, veel grootser, mechanisch in strument, Misschien viel de uitvoering van de fantasie iets te luchtig uit. Het kwintet van H. Andriessen ver raste ons door de originele stijl en de geraffineerde voordracht. Jean Frangaix heeft zich in zijn houtblazerskwaTtet geen ernstige problemen willen stellen en het Danzi -kwintet, zondier hoorn hier, stelde ons in döt stuk ook geen proble- Veel boeiender klonk het kwintet op. 24 2 (uit 1922) van Hindiemith, waarin deze vooral in het middendeel voor zijn doen een opvallende lyrische begaafd heid tentoonspreidt. Het valt trouwens op, dat een combinatie van blazers in deze samenstellingzich uitstekend leent, voor het hedendaagse klank-idioom. Stra- winöky heeft daarvan trouwens menig maal partij weten te trekken, ook bij uitgebreider bezetting. Het succes dat het Danzi-kwintet mocht «iogsteu, was zo groot dat een toegift niet uitbleef: de finale van Danzl's kwintet werd gebisseerd. Het was een waardevolle, uiterst muzikale avond voor allen die de kamermuziek een warm hart toedragen. Dr. J. van der Veen H.V.L. verloor met 3-2 van A.M.V.J. Helaas heeft H.V.L. ook de wedstrijd tegen de gelijkwaardige Amsterdamse A.M.V.J. verloren. Echter niet dan na uitstekende tegenstand te hebben gebo den. In de eerste, set hadden onze stad genoten een goede winstkans, maar A.M.V.J. had toen juist de gevaarlijkste man aan het net: Faul van Lith, ex- initernationaal. De tweede en derde set wonnen de Leidenaars, doch na een inzinking in de vierde set wonnen de Amsterdammers in de vijfde strijd "met 32. HOTEL - CAFE - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor uw receptie-, zaken- en huwelijksdiner. Weerspaimige keeper s vijf wedstrijden niet voetballen Naar wij vernemen is de v.v. „Alphia" aansprakelijk gesteld voor het voortijdig beëindigen van de wedstrijd Sleutels 1 Alphia 1, op 27 januari. Toen weigerde de keeper van dit elftal zich door de scheidsrechter naar de kleedkamer te laten sturen wegens natrappen. De ver eniging wordt nu twee punten in minde ring gebracht. De keeper is door de KNVB geschorst voor vijf wedstrijden, te beginnen met afgelopen week (2 maart). De gestaakte wedstrijd zal eventueel worden uitgespeeld op het terrein van Sleutels in Leiden. Tussen de bladzijden Eddie LIDO. Eddie slaat zich er doorheen, is een verrukkelijke parodie op het gangbare genre gooi- en smijt films. Eddie werkt weer eens voor de geheime dienst en hij ontmoet bij de uitvoering van zijn zending buitensporig veel hin dernissen op zijn weg. Gelukkig maar, want nu kan onze dappere vriend flink met zijn vuisten zwaaien. Er kunnen niet zoveel gemeneriken hem belagen, of ze bijten met een rammelend gebit in het zand. Geen ingrediënt is vergeten. Wilde achtervolgingen en halsbrekende tc zijn pittig in beeld gebracht en niet het minst kan men zich vermaken bij Eddie's veroveringen in de wereld van het vrou welijk schoon. Het is allemaal zo kos telijk overdreven en zo sfeerrijk verteld, dat men zich geen ogenblik verveelt. Natuurlijk moet men een dergelijke rolprent niet iedere week zien. Dan is de aardigheid er gauw af. Maar voor eens in de zoveel jaar is het werkelijk arnu- (Grappige persiflage). Salotnê CASINO. William Dieterle heeft, nu reeds jaren geleden, een kleurenfilm vervaardigd met als onderwerp episode uit het leven van Salomé, prin- Afdeling Leiden O.V.E. opgericht Ouders van emigranten legden contacten IN HET Antonlusclubliuis werd gisteren een contactavond voor ouders van emi granten gehouden, die was voorbereid door de heer G. van der Kallen, mevrouw H. Kop en mevrouw R. Th. van Bockel-Verdam. Van het hoofdbestuur van de O.V.E. waren de heren r. Doornbos, J. R. Kapteln, dr. M. Duyster (secretaris) en mevrouw A. C. Koestal (propagandiste) aanwezig. De heer Doornbos vertelde van het ontstaan de O.V.E. In 1956. Degenen die naar emigratiegebieden trokken, hebben het in de eerste jaren vaak zeer moeilijk. Zij moeten een in- werkperiode doormaken en pas over eni ge jaren kunnen wij zien, wat zij daar hebben gepresteerd. Bij de achtergeble ven ouders blijft een groot verlangen de kinderen terug te zien. De O.V.E. tracht hieraan tegemoet te komen. Men geeft een contactorgaan uit, waarin de ouders worden bekendgemaakt met emi- gratielanden en waarin reisgelegenhe- den staan vermeldt. De O.V.E. heeft contact met officiële instanties, zoals het commissariaat voor emigratie en de Wereldomroep. Door het aanstellen van consuls in emigratie- landen, zoals Canada en Nieuw-Zeeland. is het mogelijk verbroken contacten tus sen ouders en kinderen te hei-stellen en „spoorlozen" op te zoeken. Chartervluchten Op 11 oktober is een chartervlucht naar New York uitgevoerd, de tweede volgt In april, een derde zal weer in oktober plaatshebben. Beide vluchten zijn reeds volgeboekt, er zijn nu al aan meldingen voor 1963. De lage retourprijs (f 600) is zeer iri trek, doch er mogen die half jaar lid van de O.V.E. zijn (dit volgens de „charterovereenkomst"). De aandacht werd gevestigd op de cursussen in spreekvaardigheid (Engels) en de mogelijkheden voor het overbren gen van groeten aan de geëmigreerde kinderen- De O.V.E. is een landelijke organisatie, die zich van vraagstukken op godsdien- sig en politiek terrein distantieert. De organisatie is bedoeld voor alle ouders van geëmigreerde kinderen en heeft noodfonds, dat in bijzondere ernstige ge vallen financiële hulp verstrekt. Na de pauze werd de prachtige „Trans- Ocean"-kleurenfilm „Onder goed ge sternte". die pas een paar maanden oud is en werd vervaardigd in opdracht van de Holland Amerika Lijn (die met Water man, Zuiderkruis en Grote Beer emigra- tietochten verzorgt), vertoond. Op deze avond werd de afdeling Lel den en omstreken van de O.V.E. opge richt. Het bestuur bestaat uit de heer Van der Kallen, voorz. (tevens contact adres: Fasteurstraat 22a, Lelden), me vrouw Kop, secr., en mevrouw Bockel- Verdam, peuningm. Jacob Hendrik Smit, die'deze deert theologie en werkt, dankzij voornamelijk eveneens weten- tuinknecht) kennelijk toch wel week zijn veertigjarig jubileum een stevige wiskundeknobbel, als schappelijke instellingen te eben goed. Talloze prijzen heeft rekenaar en tekenaar op de Ster- rewacht. Zonder ook maar een ander detail oi heeft de heer Smit hij sinds z'\ bij de Hortus kwam. Het wart vierde bij de Hortus Botanicus, de wetenschappelijke tuin der Leidse universiteit. Slechts in siders en dat zijn er velen in Leiden, in ons land en zelfs bui ten onze grenzen! weten welk een enorme parate kennis over de plantenwereld er in het hoofd van deze kleine en bescheiden man bloemen- en plantenkwekers: Ve: schuil gaat. Daags na de huldiging zat ik naast hem in het huis van de woningbouwvereniging Tuinstad- wijk, waar hij veertig jaar gele den met zijn ouders introk: Aca ciastraat 19. Het was een gloed nieuw huis, nog zonder straat er voor, en er kwam een familieraad aan te pas om over de toenmalige huur van f 5,per week heen te stappen. Maar het had en heeft een heerlijk grote tuin (al kan je dat aan de buitenkant niet zo zien) en omdat de toen 22-jarige zoon Smit al tien jaar bezig was zich vertrouwd te maken met het wel en wee van de flora, werd het huis gehuurd. Tien jaar later vond hij in de Hortus de vrouw van zijn hart ook zij werkte daar. Ze trouwden en de oudets van de heer Smit- zochten een ander on derdak. Jubilaris Smit was beslist niet onder de indruk van de vele ge lukwensen uit alle delen van ons land, die hij de dag voor ons ge sprek persoonlijk en schriftelijk in ontvangst had moeten nemen. En van katterigheid kon ik ook biest, de gebroeder niets bespeuren. Kwiek, en zijn firma J. Buurman verzenden. Hij maakt ook uit, hij gewonnen met één naam of te slaan, ten worden gezonden. Ik heb hem ten. Er hangen medailles bij, waar verteld, meer dan eens de „zaadprofessor" vakmensen jaloers op kunnen zijn. Ifde jaar horen door vakmensen en Ik zag er ook buitenlands heeft gewerkt voordat hij in 1922 dat zal wel niet zonder reden zijn. metaal bij, onder meer uit Ame- Nu het gesprek belangrijke onderdeel van f'St De heer J, H. Smit tc Leiden, die deze week zijn veertigjarig jubileum vierde bij de Hortus; hij ontving de zilveren medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau. woorden met korte armgebaren slotte stapte hij op verzoek van de werk heeft gevoerd, zit de be- Ten wegelijke grijze man naast me ik het besef, op een stok- naar dit rika. Het was bestemd voor een vakman, maar amateur Smit ging met deze eer strijken en ik geloof wel, dat hem dat goed heeft ge daan. De heer Smit verwisselde even van stokpaard en we zaten gelijk midden in het tuinbouwonderwïjs, waarmee hij op landelijk niveau heel wat bemoeienissen heeft en waarover hij heel veel verstan dige dingen weet te zeggen. Hij is trouwens ook een organisatorische kei op vakgebied en ik denk hier bij onder meer aan de Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Jarenlang zat hij in het hoofdbestuur en momenteel is hij nog voorzitter van de afdeling Leiden. Ons gesprek eindigde, waarmee het televisieprogramma begint: het Journaal. Want ook de Hortus heeft een journaal, dat de heer Smit sinds jaar en dag bijhoudt en dat vóór hem door anderen werd gedaan. Zelfs temperatuur en windrichting worden hierin niet vergeten. Dat in interne kring soms omstreden journaal heeft al heel wat keertjes zijn nut. bewe zen, maar dat is weer een heel ander verhaal. De heer Smit gaat nu nog een jaartjes „voor de prins wer- onderstrepend, heeft hij me meer de toenmalige hortulanus E. Th. paardje (dat hij overigens uiterst ken" z'n pensioenjaren zijn dan twee uur lang iets verteld uit Witte een heel ander wereldje deskundig berijdt): de nomencla- een vijftigjarig leven van werken binnen, dat van de Hortus. Het tuur, de Naamgeving der planten. verd. zijn WERELD. Hij gaf me aan de hand van en- Alle rangen doorliep de thans kele in de kamer c vormde Vrouwenhulpdienst zat tuinbouwkundige ambtenaar A en men er rustig bij te lezen. Vanaf de langzamerhand ontpopte hij zich lege, takjes een uitvoerig col immers vol. Ondertussen leidt hij een opvolger op. Dat vergt jaren, heb ik wel begrepen. Het komt je niet aanwaaien en dat zal het de heer Smit ook wel niet hebben ik raakte de draad aedaan. Het duizelde me. toen ik keek een geprepareerd kro- kodilletje van drie dagen oud op Is een specialist óp het gebied kwijt door het doordringende ge- deze v)eek de zaden geen kleinigheid luid van de merkwaardig harde Hortus, Wat i ons neer en van alle kanten lach- als men weet, dat er in de Hortus elektrische deurbel. „Anders ho- vioet deze i ten en geurden de bloemen ons meer dan 10.000 soorten en varië- ren we de telefoon niet", ver toe in de woonkamer (waarvan de teiten groeien en bloeien. Van de klaarde mevrouw Smit me. bovenraampjes het binnenvallen- daarvoor in aanmerking komende M'n afgeleide blik dwaalde de daglicht een tikkeltje groenig planten en andere gewassen wint naar een kastje vol medailles en kleurden). Boven ons hoorden we de heer Smit ieder jaar weer de dat deed deze prettige man (met ndwandelde op zn grote Vakkennis bezitten! ses van Galilea. Zoals men uit de Bijbel weet was Salomé de dochter van de vrouw van de broer van koning Hero des. Deze vorst had op onwettige wijze deze vrouw gehuwd, waardoor Salomé zijn stiefdochter was geworden. Volgens de overlevering was Salomé opgevoed in Rome en dus een vreemde in haar eigen land. Het filmverhaal wil, dat zij daar liefde had opgevat voor een Romein, en deswege door de keizer naar Palestina werd verbannen omdat het „barbaren" niet geoorloofd was hun oog op een Romeins burger te doen Vallen met het oogmerk hem te huwem En dan begint het Hollywoodspektakel aan het hof van Herodes. De comman dant van het negende legioen, Pontius Pilatus, gaat als de nieuwbenoemde machthebber in Palestina uil Rome der waarts scheep, in zijn gevolg meevoe rend een jonge officier, Claudius, die reeds jaren in Palestina heeft gediend. In het geheim is Claudius een volgeling van Johannes de Doper geworden, en hij tracht deze prediker te beschermen tegen de aanjflagen van Herodias. Omdat de Bijbel slechts zo ver in de kraam van de Amerikaanse filmmakers te pas komt als hij spectaculaire tafere len kan opleveren is de ware gang van zaken natuurlijk omgebogen tot een scenario, dat het bij het grote publiek uitstekend zal doen. Salomé is dan ook geworden tot een deugdzaam meisje, dat haar nieuwe geliefde, Claudius, wil vol gen waar hij ook gaait, al wordt deze uit de dienst ontslagen als aanhanger van het nieuwe geloof. De dans voor Herodes is dan ook niet bedoeld om zijn hoofd te verkrijgen, maar juist om hem te redden. Als het tegendeel gesohiedt vlucht Salomé met haar Claudius naar de sohare, die Jezus van Nazareth volgt. Fn hoe het Hof in Galilea er' in Ame rikaanse ogen wel moet hebben uitge zien doet de emmer helemaal overlopen. Herodes, gespeeld door Charles Laugh- ton, is de van. angst bezetene, ronddwa lend in een omgeving die geschapen schijnt te zijn door een dolzinnige nacht clubeigenaar. Rita Hayworth is de plot seling zo edel geworden Salomé, die haar uit een sprookje van duizend-en- één-nacht weggesleepte sluierdans zo akelig tevergeefs uitvoert voot Char- les-met-de-uitpuilendeogen. Over dit merkwaardige geheel is gesmolten fon dant uitgegoten in alle kleuren van de regenboog, waarlijk een schouwspel om nachtmerries van te krijgen. Wij kunnen van deze valse romantiek en van deze Bijbelvervalsing geen goed woord zeg- (Gekleurde Bijbclvervalsmg). Verleiding LUXOR. „Das Madcheïi mit den schmalen Hüften" heeft in Nederland.de titel „Verleiding" meegekregen, wat na tuurlijk altijd goed is, zeker als er meis jes in de film optreden, die tot taak heb ben verleidelijk te doen. Dat daarmee ook de film goed is ge worden, is een conclusie die in het al gemeen, maar in dit geval zéker ver- keerd is. Hier en daar krijgt men zelfs de indruk met amateurswerk te doen te hebben. Ook het verhaal betekent géén ver sterking van het geheel. De film speelt zich op twee plaatsen af: 1. op een schip met verveelde lieden; 2. op een eiland met een bekrompen bevolking. Een. jon gen van het schip (Claus Wilcke) vaart naar het eiland waar- eén meisje (Han- nelore Eisner) voor heks wordt aange zien en waar hij van moord wordt be schuldigd. Ze gaan samen naar het schip en van daar weer naar het eiland en ten slotte trekken ze (compleet met hun bagage in1 een doek gekoopt aan een stok) de we reld in, met welk nieuw begin de film eindigt. Het zou niet gek zijn als regisseur Johannes Kai het voorbeeld van, zijn hoofdpersonen volgde. (Amateuristisch). Zes zwarte ruiters REX Een jongeman met een grijs verleden en een dame met een nog iets donkerder getinte historie achter de rug vallen elkaar in de film „Zes zwarte rui ters" in de armen. Maar voor het zover is trekken wolken kruitdamp aan de toe schouwer voorbij. Trappelende paarden, krijgshaftige Indianen, duister kijkende cowboys, alle gebruikelijke ingrediënten zijn weer voorhanden om dit filmverhaal te kruiden. Met buskruit. Kruidig kruit). Don Camillo op de barricade TRIANON. Bisschop Don Camillo voelt zich in het Vaticaan niet Zo op zijn plaats en hij grijpt dan ook de gelegen heid aan naar zijn geliefde dorp terug te gaan als hem verontrustende berich ten over de actie van de communistische gemeenteraad bereiken. Peppone, die intussen Kamerlid is ge worden, krijgt opdracht daar „spijkers met koppen te gaan slaan". En zo vinden we beide „vrienden" in een slaapcoupé op weg naar het strijdtoneel, waar Don Camillo zeer diplomatiek de orde weet te herstellen. Hij beleeft zoals gebruikelijk enige „narrow escapes", die hij manmoedig en glimlachend neemt. Fernandel geeft Don Camillo in dez« geprolongeerde film weer al zijn bon- hommie mee, zodat hij zelfs Gino Cervi van zijn goede bedoelingen weet te over tuigen. Het stramien bleef natuurlijk hetzelfde. (Kostelijke ontspanning). Een vrouw U een vrouw STUDIO. De geprolongeerde film „Een vrouw is een vrouw" van Jean- Luc Godard is een experimenteel geval letje. waarvan de uitwerking zo buite nissig en dwars tegen alle gangbare opvattingen ingaat, dat men zijn ogen uitwrijft van verbazing. Voor degenen die intersse hebben voor de ontwik keling van de filmkunst is de rolprent wellicht van belang, maar voor de „ge wone" toeschouwer is zij verward, flauw en langdradig. Alleen het spel van Anna Karina is de moeite waard. (Vreemd). Utrechtse varkensbeurs Het overzicht van de Utrechtse var kensbeurs: aanbod gering, van Gelderse kant wat minder. Prijzen variërend van 2,82,12 in de gewichtsklasse, zwaardere varkens met de gebruikelijke kortingen. De héér M. de Water slaagde te Delft x»r het kandidaatsexamen civiel in genieur (met aantekening). Utrecht slaagde voor het diploma coupeuse mejuffrouw P. C. Koppers; zij werd opgeleid door mejuffrouw M. Stou ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3