Kerkkoor op Willem Ruys zong: He is your Lord Enkele kanttekeningen Prof. N. Beets aanvaardt ambt te Leiden Een woord voor vandaag Ook Ver. Volksonderwijs bang voor discriminatie «1/ 2 VERDELING VAN DE WELVAART gU de debatten in de Eerste Kamer over de begroting van economische xaken heeft prof. De Guy Fortman enkele opmerkingen gemaakt over de verdeling van de welvaart, die de bijzondere aandacht verdienen. De regering, aldus het Kamerlid, beïnvloedt de economische ontwikkeling in belangrijke mate. Zo door het industrialisatiebeleid, de bevordering van de export, het toezicht op de loon- en prijsbeweging, de belastingpolitiek en de monetaire politiek. De spreker had er de landbouwpolitiek nog bij kunnen voegen. Eveneens hetgeen geschiedt op het terrein der volkshuisvesting. Maar hij bedoelde geen volledig overzicht van de overheidsbemoeiingen te geven. Het was hem om iets anders te doen. Het overheidsbeleid wordt vooral gevoerd door uitgebreid overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. Dat verdient op zichzelf toejuiching. Het ligt geheel in de Nederlandse lijn. Nu stelde de afgevaardigde de vraag, of de regering zich in dat overleg, waarbij het gaat om de verdeling tussen consumptie en investeringen, alleen gedraagt naar nonnen die op de materiële welvaart in algemene zin betrek king hebben, en voor het overige de verdeling van de beschikbare middelen binnen die categorieën geheel aan het bedrijfsleven zelf overlaat, dan wel of zij in dat. overleg ook doet blijken van een waardeoordeel harerzijds om trent de verdeling van de welvaart. Een waardeoordeel, dat dan uiteraard in belangrijke mate beïnvloed zal zijn door zedelijke normen. Wij hebben in de Jaren dertig ervaren, dat de werkloosheid niet alleen is een economisch probleem, maar ook een zedelijk vraagstuk. Thans blijkt, dat ten diepste ook de welvaart een zedelijk vraagstuk aan ons voorlegt. „Naar mijn overtuiging wordt", aldus de heer Fortman, „het uitwendige beeld van het leven in Nederland al te zeer gestempeld door luxe, vermaak en zingenot. Ik meen, dat dat verontrustend is, want als het goed was, zou het beeld van ons nationale leven gestempeld moeten zijn door een streven naar dienen, Intern van meer bevoordeelden ten opzichte van minder bevoor deelden en extern door dienstwilligheid met betrekking tot de bevordering van een rechtvaardige internationale samenleving." Prof. Fortman erkende uiteraard, dat er een gerechtvaardigde behoefte is aan een zekere ruimte van leven, waarin ook ontspanning een onmisbare plaats inneemt. Maar men kan toch de vraag stellen, of niet te veel wordt geïnvesteerd in activiteiten, die wel arbeid verschaffen, maar weinig zinvolle arbeid. Als voorbeelden van de weinig zinvolle arbeid noemde hij het werk, dat week aan week verricht moet worden om de voetbal- en de paarden- totallsator te laten draaien. Men moet er toch niet aan denken, dat men aan het einde van zijn leven zou moeten terugzien op een arbeid, die uit sluitend heeft bestaan nit het verwerken van de formulieren, die daarvoor worden ingeleverd. Naar welke maatstaven, vroeg de spreker, bepaalt de regering, of op een gegeven ogenblik zal worden overgegaan tot arbeidstijdverkorting, wat zal besteed worden aan de bevordering van de industrialisatie, wat aan de opheffing van het woningtekort, wat voor de minder ontwikkelde gebieden en wat voor groepen van de bevolking, bijvoorbeeld de langdurig zieken en de gezinnen met geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen, die het moeilijk hebben? De brede overheidsbeïnvloeding van het economisch leven verdient geprezen te worden. Zij is nodig in een tijd als de onze. Maar hieruit volgt, dat de regering ook ten aanzien van de verdeling der welvaart zich een taak, een verantwoordelijkheid, ziet opgelegd. Natuurlijk is de overheid niet dè verantwoordelijke. Er zijn ook anderen, die hier verantwoordelijkheid dragen. Maar men kan ook niet zeggen: de verdeling der welvaart komt uitsluitend voor verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. De hoogleraar heeft hier stellig geen gemakkelijk onderwerp aangesneden. Het gaat ons allen persoonlijk aan. En eveneens de christelijk-politieke en christelijk-sociale organisaties. Wij willen er nog enkele opmerkingen over maken. VERANTWOORDE BESTEDING "LIET is niet gemakkelijk om over het onderwerp dat prof. De Gaay Fortman in zijn begrotingsrede aansneed een juist en evenwichtig oordeel uit te spreken, waarbij eenzijdigheden worden vermeden. Wij beleven inderdaad een periode van welvaart, waarin de grote massa der bevolking deelt. Velen kunnen zich niet weinig veroorloven. De vermaajt- indostrie met name heeft niet te klagen. Toch mogen wij niet vergeten, dat er nog vele noden zijn die om leniging roepen. Hier valt al aanstonds te denken aan vele invaliden en ouden van dagen. Ook zij zagen in de laatste jaren hun positie enigszins verbeterd. Een vergelijking tussen het verleden en het heden valt ook hier ten gunste Van het tegenwoordige uit. Toch zijn hun omstandigheden dikwijls nog weinig gunstig. Zij zijn vaak van anderer hulp afhankelijk. Zij vormen niet de enige groep die het moeilijk beeft. In zorgelijke om standigheden verkeren ook vele kleine middenstanders en ambachtslieden, die bon zaken niet meer overeind konden houden, mede als gevolg van de ontwikkeling Van het grootwinkelbedrijf. Mede, zeggeh wij. Er werken hier ook andere factoren. Wij denken daarbij aan de emigratie, aan de trek van vele arbeiders naar de steden. Nog pas hoorden wij een en ander over een schoenmaker op een onzer dorpen, die geen droog brood meer kon ver dienen. Is zo iemand boven de vijftig Jaar, dan vindt hij niet zo gemakkelijk een passende werkkring. Niet alle kleine middenstanders zijn in staat om zich aan te passen aan de gewijzigde toestanden. Het daarvoor nodige kapitaal ontbreekt. Groot risico durft men niet aan. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat er nog in duizenden gezinnen op een peil geleefd wordt, dat in een schrille tegenstelling staat tot de vrij algemene welvaart. Vele gezinnen hebben moeilijkheden met kinderen die geestelijk of lichame lijk onvolwaardig zijn en die waarschijnlijk nooit in staat zullen zijn in het normale arbeidsproces te worden opgenomen. Te waarderen valt dat er allengs vele Inrichtingen zijn gekomen waar men zich inspant om aan deze kinderen een zo goed mogelijke opleiding te geven. Maar telkens zijn er moeilijkheden, niet alleen met de financiën, maar ook moet geworsteld worden met een tekort aan verzorgend personeel. Zoals dit ook het geval is in onze ziekenhuizen. Er is in de salariëring van mannelijke en vrouwelijke verplegers in de laatste Jaren wel verbetering gekomen. Het was ook wel heel erg nodig. Desondanks blijft er een tekort. Zou het Inderdaad waar zijn, dat velen het woord „dienen" niet meer kennen? Hier raken wij een belangrijk punt. Welke overwegingen gelden bij de beroepskeuze in onze „welvaartsstaat"? Wordt er alleen gelet op salaris- regelingen. op vrije tijd en dergelijke factoren? Komt de vraag ook aan de orde, of de arbeid die men kiest een verheffende invloed kan hebben, of hij economisch nuttig is? Er Is toch in onze welvaartsperiode wel bijzondere reden, om deze vraag te stellen. De hoogleraar De Gaay Fortman had terecht de Indruk, dat het uitwendige beeld van het leven in ons land al te zeer wordt gestempeld door luxe, vermaak en zingenot. Inderdaad moet men deze indruk wel krijgen. Er wordt aangespoord tot uitgaven, nuttige, maar ook onnutte. Het vreemdelingenverkeer doet al het mogelijke om ons op te wekken te reizen en te trekken. Nu moet men bij de beoordeling niet vergeten, dat velen reeds als gevolg van hun minder verheffende bezigheden behoefte hebben aan ontspanning. Die behoefte moet bevredigd worden. Maar dat kan ook op rustige, minder kostbare manier geschieden. Ook moet bedacht worden, dat de vermaak industrie arbeldsgelegenheden biedt, al blijft het de vraag, of, wanneer het geld op andere wijze werd besteed, het economisch nut niet veel groter zou zijn. Feit is, dat er veel arbeid verricht wordt die weinig zinvol is. De heer Fortman wees op het werk. dat week aan week verricht moet worden om de i voetbal- en paardentotalisator te laten draaien. Maar er zijn vele werkzaam heden die onproductief zijn en de welvaart niet verhogen. Werkzaamheden die ook 's mensen geest niet verrijken. Maar wat kan er ën door de overheid en door de burgers, in hun kerkelijke en sociale verbanden vooral, gedaan worden om de welvaart zó te verdelen,1 dat de uitgaven meer strekken tot leniging van noden in eigen land en daar buiten, waarbij met name gedacht wordt aan de achtergebleven gebieden? Gebedsweek op de oceaan Ds v. d. Poel over AT op mij van de gehele reis van twee maanden de mees- ZijII l*cls 1*011 d te indruk heeft gemaakt is de internationale gebedsweek voor de eenheid van de christenheid geweest, die we van 18 tot 25 jan. aan boord van de Willem Ruys hebben gehouden. Uit de passa giers en de bemanningsleden had den we een prachtig koor van een vijftig man gevormd, dat de dien sten opluisterde. Een oud-kolonel van het Engelse leger Fox Hol mes, nu verbonden aan Radio Ma nilla (Christian Radio City) had een gezang vervaardigd, dat we met ons allen hebben gezongen He is your Lord, en in een van de diensten verzorgde de gezagvoer der van het schip, kapitein Her man v. d. Heuvel, de schriftlezing. Op een schip liggen, vooral bij lange reis, kansen voor de kerk. Ds. A. C. J. van der Poel uit Den Haag vertelde dit in een gesprek over zijn ervaringen als boordgeestelijke (voor één reis» van het vlaggeschip van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat gis termorgen in de Rotterdamse haven terugkeerde. Hij had deze reis gemaakt, daartoe aangezocht door de interkerke lijke commissie voor de geestelijke ver zorging op passagiersschepen, en naar ei was het een zeer goede reis ge- Kansen Een boordgeestelijke, vertelde hij, krijgt misschien meer kansen voor de Kerk, dan een predikant, die aan één gemeente is verbonden. Omdat hij voor de passagiers en voor de bemanning een figuur is, die ze slechts gedurende een bepaalde periode zien en daarna niet zijn ze eerder geneigd hun hart hem uit te storten, dan voor een predikant, die ze altijd in het dagelijks leven ontmoeten. Een boordgeestelijke komt daardoor gemakkelijker tot een gesprek. De man. die met moeilijkheden tot hem komt, hoeft zich niet geremd te voelen door de gedachte, dat hij zijn leven lang ergens op zou kunnen worden ...aangekeken". Zodra een schip in de thuishaven ligt gaan geestelijke en passa gen, een verscheidenheid, die een een heid werd." de wereld (Van een onzer redacteuren) giers uit elkaar, en vermoedelijk zien elkander nooit meer. Onze kerkdiensten, zei hij, hadden belangstelling, ook van hen. die niet gewend zijn naar de kerk te gaan. Weke lijks vierden we het Avondmaal, terwille van de nationaliteiten zowel in het En gels als in het Nederlands. En afzonder- r nog een Avondmaal geweest Engelse dame. die ernstig ziek en zware operatie moest onder gaan. Cursussen De gehele reis heeft ds. Van der Poel allerlei cursussen gegeven. Daartoe be hoorden de knipcursus christelijke sym boliek van ds. Smeding die vooral de aandacht had van verpleegsters en onderwijsmensen aan boord en een cursus elementair Hebreeuws. „Met die groep hebben we de eerste bladzijden an Genesis gelezen." Voorts organiseerde hij lezingen. „On er meer heb ik een causerie gehouden .-er Sartre. Karl Barth en Tolstoi. En an was er nog de zang. die tot een echt koor is uitgegroeid. Onze pianist Helge Björndal, een geschoold zangleraar, die een grote liefde heeft voor kerk muziek, wist dat koor te vormen. Het heeft, voordat de Willem Ruys de laatste etappe naar Rotterdam begon, nog een afscheidsconcert gegeven." Tenslotte waren er de uitstapjes in de haven. „In Port Said en Suez hebben we moskeeën bezocht, een oude liefde van Maar het meest imponerende was >r mij de internationale gebedsweek. Een vijfhonderd belangstellenden waren bij de diensten aanwezig, we stonden mannetje naast mannetje. Het was in drukwekkend. vooral door de grote ver scheidenheid in de godsdienstige richtin- Ds. Van der Poel verliet gistermorgen In verstaanbare taal Baptist dr. Kiwiet hoogleraar in V.S. Dr. J. J. Kiwiet, predikant-directeur van het Nederlands Baptisten Centrum „De Vinkenhof" en con-rector van het baptisten seminarium te Bosch en Duin aanvaardde per 1 september a.s. een benoeming als hoogleraar aan het Bethel-College te St. Paul in de Ver enigde Staten. Dr. Kiwiet zal daar on derwijs geven aan het college (met 6000 studenten; in de wijsbegeerte en aan het daaraan verbonden seminarium (met 120 studenten) te zijner tyd systema tische theologie. Het college is eigendom van de „Baptist General Conference", een organisatie van uit Zweden afkom stige Baptisten. Dr. Kiwiet was sinds september 1957 predikant-directeur van het toen geopende Nederlandse Baptis ten Centrum „De Vinkenhof' en werd in september 1958 con-rector van het nieuwe seminarium der Unie van Bap tisten Gemeenten in Nederland, dat aan dit centrum verbonden is. Als zakelijk leider van de Nederland se Baptisten Centra, waartoe naast „De Vinkenhof' te Bosch en Duin ook behoren het buitencentrum „Render- loo" te Epe en het kampcentrum „De Moraine" te Beilen. Is met ingang van 1 april a.s. benoemd de heer G. Hein te Zuidlaren. Kardinaal Wyszynski terug naar Warschau Kardinaal Stefan Wyszinsky, die een bezoek aan Rome heeft gebracht, hoopt vrijdag a.s. weer naar Warschau terug tekeren. De kardinaal kwam drie we ken geleden in Rome aan en woonde de vierde zitting van de centrale voorberei dingscommissie voor het aanstaande concilie bij- Advertentie de Willem Ruys met een album vol her inneringen, goede en trieste. Wijzend op een foto zei hij: „Kijk, hier leid ik een rouwdienst, tijdens de reis is een van de passagiers plotseling overleden. En een andere foto tonend: .Merkwaardig, hoe je op de meest onverwachte plaatsen met mensen tot een gesprek kan komen die kans kun je op een schip zelfs krijgen in een bar Hij zei: Kansen op een schip?, en hij keek naar de vele passagiers die zich in de hal van de Willem Ruys hadden opgesteld, wachtend op het ogenblik waarop zij van boord konden gaan, en die zich haastten toen met de debarkatie werd begonnen. Een grote stroom van passagiers was het. En uit die stroom maakte zich ineens een man los, hij zette zijn koffer neer en stapte op ds. Van der Poel af. Zonder wat te zeggen schudde hij enkele ma len diens hand. Toen begaf hij zich weer tussen zijn medepassagiers. ,.Ik zal Uw naam aan mijn broeders verkondigen, in het mid den van de gemeente zal ik U lof zingen", schrijft de psalmist in Psalm 22 23. En onmiddellijk kwam de vraag bij ons op: Wat komt hier eigenlijk van terecht? Het gaat hier niet om het apostolaatde verkondiging van het evangelie aan hen die buiten staan. Hier gaat het om het gesprek met medegelovigen met leden van dezelfde kerk. Hier gaat het om het tvoord voor Christusgesproken tijdens een verjaardagsfeestje, tijdens een kopje koffie, tijdens een gezellig avondbezoek. We praten over het weer. We praten over de politiek. We praten over de krant. We praten over alles en nog wat. Maar praten we ook over Christus? Zo maar, omdat ons hart vol is van wat Hij voor ons heeft gedaan? Laten we eerlijk zijn. Wat komt daar weinig van terecht. Is dat alleen een kwestie van valse schaamte? We geloven het niet. Eerder is het een gevolg van het feit dat we zo angstwekkend iveinig met Christus beleven. Het gevaar is zo groot dat Hij de banier boven ons leven geworden is, maar dan een banier die men vergeten heeft binnen te halen. Psalm 22 kan in ons leven alleen werkelijkheid worden, als ook de verlossing waarover vers 22 van diezelfde psalm spreekt werkelijkheid is geworden. Niet als verlossing op een bepaald tijdstip in het verleden, maar als een verlossing die vandaag nog plaats vindt. Weer een adres over mammoetwet (Van een onzer redacteuren) De Leidse universiteit heeft op nieuw haar collegedeuren geopend voor een Nicolaas Beets. Dit maal niet om vanaf de collegeban ken het studentenleven te ob serveren om stof te verzame len voor een nieuwe „Came ra Obscura", maar om van achter de katheder als buiten gewoon hoogleraar toegepaste psy chologie te doceren. Gistermiddag heeft de kleinzoon van de beroem de auteur-predikant Beets zijn eerste college gegeven en daar mede officieel het ambt van hoog leraar aanvaard. Prof. dr. Beets is geen onbekende in Leiden want hij heeft aan deze universiteit in 1939 zijn doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. De intreerede was getiteld „In ver staanbare taal." Prof. Beets bepaalde zich bij het onderzoek van de psycho loog waardoor voor hem een beeld ont staat van de mens die wordt onder zocht. Dan moet „in verstaanbare taal" meegedeeld worden hoe deze mens werd aangetroffen in de wereld, in een eigen bewegingswereld, in een eigen omgeving. Maar de titel sloeg eigenlijk ook op de inhoud van wat prof. Beets wilde zeg gen. Hij sprak over deze moeilijke ma terie eveneens ,,in verstaanbare taal". Het ging prof. Beets om de diagnosti sche taak van de psycholoog, die niet als een arts gebruik kan maken van bepaalde instrumenten, maar gebruik maakt van tests. Het gaat daarbij om het observeren het vormen van een beeld en het vertalen van dat beeld. Prof. Beets waarschuwde evenwel de psychologen om de test niet als onfeil baar instrument te zien. Men kan na melijk ook de aandacht richten op het testen als een belangrijke gebeurtenis Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot onderwljxer aan de Chr Uloschool te 's Gravenhage-Loosduinen: J. Sietsma te Eibergen; Chr Uloschool- te Boskoop: J. Mulder te Kapelle-Bie- zelinge: Cnr. Uloschool te Steenwiik: J. Volbeda te Ferwerd: Geref. Ulo school te Nijverdal: A de Vries te Nii- verdal; Keuchenius Uloschool te Rot terdam-I: A. Bakker te Alphen a. d. Rijn. Benoemd tot nderwljierea aan de school met de Bijbel te Nieuweroord: mevr. H B G. de Goede-Nieuwland te Nieuw-Ballinge (tijd School met de Bijbel te Muiden: J. J. Hellema te s-Gra- venhage; nieuw te openen school van de schoolvereniging op Reformatoriscbe grondslag te Vlissingen: J. A. Jobse te Waarde: Wilhekninaschool te Rijssen: A. E Keulemans te Rijsoord: Prins Hendrikschool te Lochem: J. Dinkele- man te Nootdorp; Eben Hafzerschool te 's-Gravenhage: W. Bulten te Doetin- chem: Eben Haëzerschool te Ridder kerk: P. B. Visser te Zeist; Zonnebloem- school te Alphen a d. Rijn: A. W. Ek kerm an te Enkhuizen. Walter Ryan niet in een klooster Een voormalige priester, die het mid York. woont volgens de advocaat van de kerk „ergens in Noord-Californië". Advocaat Thomas P. O' Brien kon niet vertellen waar de 57-jarige Walter Ryan, ch precies bevindt. .Maar hij zit beslist et in een klooster", verklaarde hij. Ryans blonde vrouw en de moeder van jn vier kinderen heeft maandag een aanklacht ingediend tegen de kerk in Mineola omdat rooms-katholieken haar man in 1955 hebben overgehaald zijn ge zin te verlaten. Zij zouden hem gevangen hebben genomen en houden hem in ver schillende kloosters. De 41-jarige Alice Ryan die een schadevergoeding van 9 miljoen gulden eist, verklaarde dat zij in 1950 in het geheim getrouwd is ~MÈ Walter, die toen hulppastoor was. O'Brien verklaarde dat Ryan in 1955 vrijwillig naar California is gegaan. „Hij i het leven relatieve betekenis aan de uitkom sten -van_bepaalde tests. De psycholoog die een individueel iens onderzoekt gebruikt zijn instru- lentarium op een andere wijze dan de researchpsycholoog in een wetenschap pelijke instelling. Men vertrekt vanuit zeer uiteenlopende uitgangspunten heeft andere doelstellingen en gaat thodlsch verschillend te werk. De r natuurwetenschappelijke methoden onderzoek zijn op hun plaats, de research-psycholoog aan het went is. Wanneer een psycholoog de indivi duele vragen van zijn cliënt moet be antwoorden, is het hanteren van o.a. de fenomnologische methode noodzakelijk. Beide methoden moeten beheerst wor- Het denkklimaat waarin de algemene psychodiagnostiek thui.c hoort, i een natuurwetenschappelijk, ook geen fenomolo^isch. maar het wijsgerig thropologisch denkklimaat. In de wor van de wijsgerige antropoloog treffen psychologen, artsen, pedagogen, predi kanten, priesters, sociologen en vele an deren elkaar, in een zich bezinnen op de essentiële vragen omtrent het mens zijn, het bewonen van de wereld door de moderne mens. Deze rede van prof. dr. N. Beets is inmiddels reeds uitge geven door Erven J. Bijlefeld te Utrecht. Observeren Zoals grootvader Beets, onder het pseudoniem Hildebrand, in zijn Came ra Obscura het Leidse universiteitsle ven hee't geobserveerd, zich beeld van heeft gevormd en dit duizende verstaanbare taal heeft ver taald tot een bestseller, gaat diens kleinzoon aan diezelfde universiteit de studenten leren om datzelfde te doen, niét om bestsellers uit te geven, maar mensen te helpen leven. De nieuwe hoogleraar heeft jaren doorgebracht in de Tropen. Hij volgde het Bataviaas Lyceum, en deed _zijn kandidaatsexamen geneeskunde karta. Na het doctoraal in Leiden deed hij in 1939 zijn artsexamen weer in In donesië. Als reserve-officier van gezond heid nam hij deel aan de strijd tegen i hecht dan de Japanners, krijgsgevangen- De Vereniging Volksonderwijs heeft zich, aansluitend aan een ge zamenlijk met de Nederlandse On derwijzers Vereniging (NOV) op 9 oktober 1959 aan de Tweede Ka mer gezonden adres, opnieuw in een adres inzake de mammoetwet tot deze Kamer gewend, omdat de behandeling van het wetsont werp 20 maart begint. Zij meent dat ondanks de verbeteringen die zijn aangebracht toch nog onvol doende rekening wordt gehouden met de taak van de openbare school in bepaalde situaties als „vluchtheuvel"-school te moeten kunnen fungeren ten behoeve van minderheden, voor wie geen school van de eigen richting aanwezig is. De vereniging steunt dan ook de ge dachte dat de oprichtingsnormen van de eerste openbare school in een streek van een bepaalde grootte behoren te worden verlaagd, teneinde te voorkomen, dat tot minderheden in de bevolking behorende ouders verplicht zijn, hun kinderen naar een school van een andere richting te zenden. De vereniging acht het onaanvaard baar. dat een rechtsongelijkheid is ge schapen tussen het openbaar en het bij zonder onderwijs, nu een bijzondere school buiten het plan om opgericht kan worden en vervolgens kans maakt voor bekostiging in aanmerking te worden ge bracht, terwijl het verboden wordt een openbare school buiten het plan om op te richten. Hierdoor wordt b.v. ook het oprichten van een gemeentelijke school met een experimenteel karakter onmo gelijk gemaakt, wanneer het gemeente bestuur dit experiment op eigen kosten wil beginnen. Het bijzonder onderwijs een dergelijke maatregel wel te r._ aldus de Vereniging Volksonder wijs in haar adres. De vereniging kan geheel instemmen met de gedachte, dat in artikel 41 nieuwe bepaling opgenomen zou mo worden, waardoor de leerlingen van mingsonderwijs, uitgaande van bepaal de toegelaten genootschappen op gees telijke grondslag, (Humanistisch Ver bond) kunnen ontvangen, naast het gods- Organen Uitgaande van de veronderstelling, dat de in artikel 3 van de in het wets ontwerp bedoelde, door de kamer er kende organen van ouders, leraren en gemeente- of schoolbesturen dezelfde zullen zijn als de organen, bedoeld in artikel 60 vierde lid, te weten rechtsper soonlijkheid bezittende lichamen, die zich de bevordering van het" voortgezet onderwijs ten doel stellen, die de zgn. deelplannen hebben op te stellen, zijn klemmende redenen aan te voeren r een nadere uitwerking bij wet of bij algemene maatregel van bestuur omtrent de wijze, waarop het bedoelde orgaan bij het openbaar onderwijs wordt samengesteld. Weliswaar heeft de minister zich be reid verklaard behulpzaam te zijn bij de totstandkoming van een dergelijk or gaan, doch in de wet behoort tenminste de bepaling opgenomen te worden, dat andere regelen omtrent de totstandko ming van het orgaan bij het openbaar onderwijs bij algemene maatregel van bestuur zullen worden vastgesteld. Bij een regeling van het openbaar nderwijs bij de wet, welke logisch voortvloeit uit de structuur van de wet, mag een der gelijke bepaling niet ontbreken. In elk geval wil de vereniging stellen, dat ook al mocht de eerder uitge sproken veronderstelling niet juist blij ken te zijn door het bepaalde in ar tikel 3 een belangrijke mate van mede zeggenschap van ouders en leraren in de te erkennen organen tot stand zal ko- welke een verbetering en tevens verrijking betekent, wanneer de si tuatie van straks met die van thans wordt vergeleken. Het is bekend, dat de vereniging reeds lang voor deze verbe tering ijvert. Benoemingen Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoog leraar aan de Technische Hogeschool in Delft in de afdeling der algemene wetenschappen dr. W. J. van de Woes- tijne. De heer van de Woestijne zal on derwijs geven in de economie. Nieuwe directie prot. geestelijke verzorging leger De protestantse geestelijke verzor ging van ons leger heeft drie centra nl. Beukbergen te Huis ter Heide, De Kroeskamp te Heerde en Scher- Ifenzeel te Goor. Er treedt, nu ds. luitenant-kolonel H. Steenhuis met pensioen is gegaan, een nieuwe direc tie op. Ds. J. M. Langeveld, voorheen hervormd legerpredikant te Apel doorn, neemt de directie van dc drie centra op zich. Naast hem is benoemd tot adjunct-directeur ds. J. Plug, ge reformeerd predikant te Roosendaal, die 15 april in functie treedt. Hoewel ds. PIjg aan de kerk van Roosendaal verbonden blijft wat zijn status be treft, komt deze gemeente toch vacant en gaat ds. Plug zich metterwoon op het terrein van „Beukbergen' vesti- Singapore. Hij keerde in 1946 naar Nederland te rug. was eerst leider van het observatie- afdeling van het chr. opvoedingsge sticht in Hoenderloo. daarna als mede werker verbonden aan het Paedagogisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1950 doctoraal in de psychologie en 1954 i laude promoveerde. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Amstelveen, als pred voor bijzondere werkzaamheden (schoolpasto raat!: K. Lursen, eervol ontslagen pred. met bevoegdheid var. emeritus te Am stelveen en (vac. K. LurserJ. H. Mees ters, kand. te Scheveninge.i; te 's-Herto- genbosch (vac. dr. Kr. Strijd): J. Bone- schansker te Jorwerd. Aangenomen naar Elim (Dr. toez.): Chr. van der Lieden tc Hazerswoude; naar Hedel: S. F. van Asrenbergh, die bedankte voor Arnemuiden en Den Bom mel (toez.); r.aar Tiel (toer vac. B. Nij- holt): H. Steiringa voorganger Evange lische Unie te 's-Gravezandc. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Hollum (Ameland»: G. Kerssies, kand. te Zuidlaren, die be dankte voor Oudega-W. en Voor Vrou wenpolder. Indiase Mar Thoma christenen ook naar Nederland De drie predikanten van de onlangs door scheuring onstane Evangelische Mar Thoma-kerk uit Zuid-India. die een tournee maken om de wereld, komen ook naar Nederland. Het tournee wordt gemaakt onder auspiciën van de I.C.C.C. Dc nieuwe kerk heeft zich bij deze we reldorganisatie aangesloten. De predi kanten zullen onder andere spreken in de christelijke-gereformeerde kerk aan de Noordsingel te Rotterdam op vrijdag 30 maart. Zij scheidden zich in 1960 met 25 000 anderen af van de Mar Thoma- kerk in verband met de katholiserende tendens binnen deze kerk. is beslist niet in een klooster, daar zouden ze hem niet willen hebben", verklaarde hij. „voor de kerk heeft hij afgedaan, omdat hij ondanks zijn priesterschap ge trouwd is". Mijn ouders hebben mij een degelijke opvoe ding gegeven. Ik at al op jeugdige leeftijd met mijn mond dicht en sprak steeds netjes met twee woorden. Stelen, jokken en vloeken was er Iniet bij. Nu is er voor stelen b.v. ook weinig aan- I leiding geweest; het leven was nogal gul voor Overigens zijn er mensen genoeg, die baden in welde en die het nochtans niet kunnen laten om dc melkboer voor een dubbeltje op te lich ten als ze de kans krijgen, 't Is geen verdienste als ik me daar niet aan bezondig, 't is geen bra ve lievigheid, het komt alleen maar niet bij me op. Mijn zwakheden liggen op andere terreinen en zijn wellicht ernstiger dan het verwaarlozen van de grens tussen mijn en dijn. Daarom is het zo curieus, dat ik een bekeuring, een heuse ech te bekeuring heb gekregen, omdat ik heb gesto- Vlak bij ons huis staat een oud verlaten buiten in een schilderachtige tuin. Alles groeit en bloeit er naar eigen willekeur. Geen mens. die er wiedt of snoeit. Geen mens, die er 's zomers de rozen plukt, want het huis, dat helemaal schuil gaat achter de heesters en twpe indrukwekkende pla tanen, dient als kantoorruimte voor een of ande re maatschappij. Een hoog smeedijzeren hek rondom geeft het geheel een sprookjesachtige sfeer. Een paar dagen geleden liep ik er langs. Grillige takken, hun weg zoekend - aar nóg meer vrijheid hingen boven mijn hoofd al uit te botten. Ik keek eens goed en zag dat het kornoelje was, Ifaetang.e0ó er. kleine geit bolletjes langs bijna zwart hout. Voor ik verder nadacht klom ik op het hek en plukte een grote tak. Nog staande tussen de ijzeren krul len hoorde ik een metalen stem: „Wat doet u daar?" Daar stond de nog maar pas geleden be noemde agent van politie. Een baardeloze jon geman, die het vak nog leren moet, maar die zich al bewust is van zijn waarde. Een burgeres, op een hek, die gapt, sjonge dat is spekje voor zijn bekje. Ik kreeg geen handboeien aan, maar wel moest ik naam, geboortedatum en adres op geven. Met wellust schreef hij alles in een boek je. Toen mocht ik naar huis. nadat hij me. met zijn borst vooruit, verzekerd had, dat ik er nog Ilc.emaal in strijd met de moraal van zeker n n n spreekwoord gedijt mijn gestolen goed uitstekend. In de warme kamer zijn de bolletjes open ge gaan en staan nu pluizig de lente aan te kondi gen. Ik heb een bekeur.tg gehad omdat ik gesto len heb, maar ik voel geen spijt. Aan berouw kom ik helemaal niet toe. Ineens moet ik denken aan Jantje, die pruimen ging plukken „schoon zijn vader het hein verbood". Met Van Alpheri's Jantje is ook mijn commentaar: „aan een boom zo volgeladen m:st men wat kornoelje niet". Oh la-la, zo kun je dat dubbeltje van de melkboer ook rechtbreien en voor je het oeet gooi je met dezelfde motieven een baksteen door de ruiten bij een juwelier. Tenslotte zijn de verschillen maar gradueel. Wie eens steelt is altijd een dief. Er is een zwarte plek gekomen op mijn lelie blanke strafregister. Luther en dat is toch ook niet de eerste de beste heeft eens gezegd: zondij maar dap per. Eerlijk gezeid heb ik de achtergrond van dit advies nooit helemaal begrepen, hoewel ik het een fijne kreet vind: je kunt hem ook nogal eens gebruiken. Zou het soms betekenen, dat ik volgend jaar met een gerust geweten weer kan gaan gappen? Het zou natuurlijk ook 's avonds kunnen, in don ker snappen ze ;e niet zo gauw. Maar ja, dat is dan weer niet dapper. Misschien kan ik ook mijn leven wel gaan beteren. Misschien. Kornoelje in maart is mooi. Heel mooi. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2