Zeggen uw gasten MMMMMf" Blad POISSON FRIT pen ZES VAN DE TIEN HUISVROUWEN DOEN HET NIET GOED uw koffie I Voor de huisvrouw DAT ZIT ZATERDAG 10 MAART 1962 V tegen Daar gaan we vere koffie". Dat mag dan in een restaurant zo zijn, thuis gaat die stel regel niet altijd Als u tot de vier van de tien huisvrouwen behoort, die wél een complimentje te incasseren krijgt opf Na van bij u koffie drinkende gasten, kende, „gebruikt u hoeft u met verder te lezensuiker''" mikken Twijfelt u: weet dan dat het pro- heei Wat gastvrouwen met ge- erbij en proeven keurend hoe 't duktiviteitscentrum voor het Ho- dachteloze hand teveel zoet in het oor, boekje hééft sa- kopje, terwijl het toch zo een- oudig is een suikerpotje of We krijgen het op een blaadje als 't sjiek met een- kleedje eronder en een zilveren suiker potje smaakt. Want wat zijn we in een restaurant vaak kritisch als we een kopje koffie drinken! Soms ech ter niet ten onrechte. Afgezien van het feit, dat „we er voor betalen en dus (typisch Hollands), er iets Nederlandse hui goeds voor willen krijgen", is het wel eens een te leurstelling na het winkelen of een lange ,reis een minder smakelijk vocht voorgezet te krijgen, in- plaats van een geurig en opwekkend kopje koffie. ;-bedrijf i mengesteld, dat als titel „Zuivere r koffie" meekreeg. En al is die schaaltje klontjes op de tafel te zetten, zodat de gast zichzelf be lt kan er ook nog wel wat uit opsteken. Daar En die melk Aangezien koffie zeker niet onbeperkt houdbaar is zelfs Voor de melk geldt hetzelfde, goed verpakte koffiebonen kunnen „Houdt maat met melk" (met ex- hoogstens drie weken bewaard cuses aan het Nederlandse Zuivel- worden kunt u beter niet te bureauis hier het parool. veel koffie tegelijk kopen. Zeker Teveel melk maakt zelfs de pit- Nederlandse nje^ ajs ze gemaien js want dan tieste koffie slaD. Over melk valt Nu zullen misschien de leiders horecabedrijven, die er wèl prijs op stellen uitste- houdt ze uiterlijk één week, uit- kend met hun koffie voor de dag te komen, woedend d*8 6811 vacuüm', opspringen en betogen, dat menig Nederlandse huis vrouw tbel de laatste mag zijn om kritiek uit te oefenenWant in verschillende Nederlandse ge zinnen is de koffie evenmin te genieten. En dan heb- ^end) ben die Horeca-mannen ook weer gelijk, want ('t is op eei heus waar!) niet minder dan zes van de tien huis- vrouwen in ons land drinken thuis blijkbaar liever Qpend drie kopjes slappe, dan èèn kop goede koffie. Pas op De koffie gaat de trommel Er tvordt in ons land steeds meer aandacht besteed aan flatteuze kleding voor de aanstaande moeder. Dit pakje is er zeker een voorbeeld van. Het witte ensemble kreeg namelijk een „Chanel"-garnering als modieuse noot mee. De stof is goed wasbaar, zodat het besmette lijke wit straks in warmer maanden als het weer draag baar is, geen bezwaar hoeft te zijn- want dan tigste koffie slap. Over melk valt trouwens nog meer te zeggen. Ge- Steriliseerde koffiemelk (in geslo ten verpakking bijna onbeperkt houdbaar, ook zonder koelkast) I vraagt bij het serveren om kamer temperatuur teneinde niet te schif- ten, en, hoe witter van kleur deze (een goed sluitende vanzelfspre- melk is, hoe zuiverder de smaak. n die trommel zetten we Gepasteuriseerde koffiemelk moet up een koele, dróge plaats. Dus eveneens op kamertemperatuur niet in een keukenkast, die tijdens worden gebracht. De „ouderwet- het koken nogal veel wordt ge- se" manier: koffie schenken met opend en waarin stoom dus vrij gekookte melk, heeft drie duide- toegang heeft, 't Beste is de kof- lijke nadelen: inkoken, overkoken fie zelf te malen en wees én die velletjes. Gepasteuriseerde vooral voorzichtig met toevoeging koffieroom is heerlijk in koffie, van andere stoffen bij het zetten, maar alleen in volkomen verse Een overdosering hiervan kan de toestand, anders krijgen we vet- "i- kraaltjes of klontjes. KLOPT UZELF MAAlP |OP DE SCHOUDERS! i geen 40 uur I per week Heeft de huisvrouw er eigen- lijk wel een idee van hoe voor- I treffelijk ze wel is? En wat ze allemaal op één dag pleegt te presteren? Als we het lijstje I eens bekijken, dat onlangs via onze correspondent In Bonn tot „Blad-Zij" doordrong, I krijg je bijna de neiging je als huisvrouw eens ferm op de schouders te kloppen... Al I gaat het hier dan om de door snee Duitse huisvrouw, zó'n groot verschil zal er wel niet zitten tussen haar taak en die van ons in Nederland. Dus sommen we in deze tijd van I I de vijfdaagse werkweek eens op hoeveel uren wij dagelijks 1 wel maken. In de meeste ge- afivachten. zinnen ziet het er volgens die Duitse gegevens zo uit: 6.00 uur opstaan, en de wederhelft wakker maken; 6.45 uur de kinderen uit hun bed halen; 7.00 uur koffie zetten ('t zal bij ons wel thee zijn...); 7.05 uur ontbijt klaar maken; 7.15 uur dat ontbijt met man en kinderen opeten; 7.45 uur man en kinderen goeiendag zwaaien, ontbijttafel I afruimen, bedden opmaken, stoffen en een klein wasje doen; 10.00 uur boodschappen halen; 11.00 uur beginnen met koken (voor haar die tussen de mid- kinderen uit school, tafeldekken, eten; tafel afruimen, afwassen en eventueel helpen bij I nog wel wat te irdt! Een kunst in de frituur gebakken vis We gaan eens wat anders doen met vis. Iets waardoor zelfs verstokte niet-viseters gaan stemmen voor meer visda gen. Van uw oude pannen neemt u de meest hoogwandi- ge: die met een inhoud van drie tot vier liter. Als we voor ons nieuwe doel écht geen af dankertje kunnen vinden, ko pen we een nieuwe. Van ijzer en gezellig goedkoop, want hij wordt toch gauw lelijk. In uw oude of nieuwe vaatwerk gieten we dan 'n hele liter sla-olie: het bad voor onze te frituren vis. Wanneer dit bad één of twee maal per week wordt gebruikt, niet te hard verhit wordt en na gedane zaken koel wordt weggezet, zal het schier einde loos meegaan. Wel zal het zo nu en dan met verse sla-olie bijgevuld dienen te worden (tengevolge waarvan de frituur Kleine ook niet „moe" zal worden, d.i niet zal gaan schuimen bij 't minste of geringste, dat men erin werpt). U verhit de olie tot zij walmt. Amper! ('n Ingeworpen drup water zal op dit tijdstip een fel gesputter teweeg brengen). Is het zover, dan laat u er de licht gezouten en vervolgens bebloemde of gepaneerde vis in glijden. Deze duikt aanvanke lijk naar beneden om alras bo ven te komen, om daar bruin van buiten en gaar van binnen te bakken. Met uw schuim spaan (liefst draadspaan) tilt u hem dan hoog boven de opper vlakte van de olie, alwaar u hem even laat uitdruppen, waarna u hem ter verdere ont vetting op olie-zuigend papier legt, b.v. bruin pakpapier. U ziet het: het bakken van vis hoeft geen hopeloze janboel met zich mee te brengen. Pan op 't vuur, olie gloeiend heet, vis er in, vis er uit, pan weg naar vei lig oord tot volgende week: is het eigenlijk niet de zuiverste, de snelste en voordeligste be reidingswijze van vis? En ge wis een der smakelijkste! Nu de frituur-techniek. hun geheel en fi- zijn snel gaar, de laatste vanwege hun geringe dikte. Logische maatregel: 'n zeer hete frituur, zodat ze niet alleen vlug gaar. maar in de zelfde tijd ook mooi bruin wor den. Overdrijf 't niet! Een tè duidelijk gewalm zal het ver branden van de vis en het on geschikt worden van de olie voor volgende keren tot gevolg hebben. Grótere stukken vis vragen meer tijd om in-en-in gaar te worden en dus 'n mati ger hitte, willen ze aan de bui tenkant niet vroegtijdig te don ker kleuren. Als u en ik 't voor het zeggen hebben dan paneren we onze vis. Dat is: hem zouten, hem door de bloem halen een kapot geslagen heel hem vervolgens aan beide zij den in de paneermeel drukken en hem tenslotte met de vlak- kë hand enige rustige meppen Dan het water: een zeer be langrijk iets. Het moet vers ge kookt zijn en bij voorkeur niet uit Dat bij dit alles de nodige zorg een nachtboiler komen, of lang en toewijding onmisbaar zijn hebben staan „zingen" op het hoeft nauwelijks te worden onder streept. Want goed koffiezetten is weer een kunst apart. De ene huisvrouw vindt dié manier het beste, haar buurvrouw doet het weer anders. En dat kan nogal verschillen, want er zijn heel wat mogelijkheden op dit gebied. We praten maar niet over haar, die een paar scheppen koffie in een pot doet en er kokend water op gietketeltjeskoffie! Of: de weg van de minste weerstand. Want heus: 't kan beter en lekkerder. Hoe? Dat zal de praktijk moeten leren. De een houdt het op een perculator, hetzij een wat „ver ouderd" type, hetzij een moderne. U kent ook wel de „tante Betjes", van die linnen zakjes met een me talen draad er door, er zijn pa pieren zakjes, espresso- en nog andere apparaten en natuurlijk is daar het filtreren! En bij dat fil treren kun je ook weer op ver schillende manieren te werk gaan (volgens insiders kun je een mes puntje cacao, een snuifje zout én een klontje roomboter bij de ge malen koffie in de filter doen om het compliment, „fantastisch lek ker" te mogen incasseren-, je kunt té fijn of té grof malen, te veel water gebruiken en, enfin, waar zijn we eigenlijk aan begon nenhet eind is zoek als je over koffie praat! Tóch Is liet een goed initiatief geweest een dergelijke brochure te doen uitgeven. Een goede kop koffie, eigenlijk onze nationale drankdoet je wat, of je het nu in een restaurant, of thuis drinkt. En daarnaast: u vindt het toch ook prettig als uw gasten „mmmmm!tegen uw koffie zeg gen? 13.30 14.00 schoolhuiswerk 16.00 uur eventueel inkopen, anders is strijken of te verstellen; 17.00 uur de keuken in voor het eten; 18.00 uur de maaltijd gebruiken; 15.00 ULir tafel afruimen, afwassen; 19.30 uur kinderen naar bed brengen; 20.30 uur einde van de dagtaak. NORMALE DAG Alstublieft... dat is dan een normale dag. Natuurlijk: niet iedereen staat om zes uur op of hoeft om elf uur naar de keuken voor het eten. Er zit uiteraard de nodige muziek in. Feit is echter, dat, nu er steeds meer gestreefd wordt naar een veertigurige werkweek (beslist geen al te verre toekomst muziek) de doorsnee huisvrouw langs het lijntje staat... In West-Duitsland komt dat neer op 20 pet. van de bevolking, dat helemaal niet kan profiteren van de in dit opzicht ver anderde tijden. De 10 miljoen Westduitse huisvrouwen wer ken gemiddeld iets meer dan 15 uur per dag, wat neerkomt op zo'n honderd uur per week... Dat is nog eens wat anders dan de 45, de 42 of straks de 40 uur van het iets sterkere ge slacht... RUIMTEGEBREK Het is de „Landwirtschaftskammer" in Westfalen-Lippe, die het wel eens nuttig vond dit lijstje op te stellen. Na het on- de werktijd derde deel toebereiding derzoek bleek, dat ongeveer der huisvrouw te maken had 0 van de maaltijden. Inkopen doen, schoonmaken, koken, afwas sen... telt u zelf die uren maar eens op. Op dit punt ligt volgens de „Landwirtschaftskammer" de mogelijkheid van ar beidsbesparing en het pleit dan ook voor rationalisering van de keuken met moderne apparaten. Alleen.... die keukens van tegenwoordig zijn zo klein, waar laat je al die dingen en waar vindt je de ruimte om er mee te werken, voegt men er al ras aan toe. In 44 van de 100 Westduitse keukens was er beslist geen plaats voor het opstellen van arbeid- en tijdbesparende ap paraten, die het de huisvrouw gemakkelijkér kunnen maken. Met volle automatisering van d keukens zou het volgens de „Land- wirtschafskammer' mogelijk zijn de dagelijkse werktijd van de huisvrouw met anderhalf uur te verminderen. Daarin zou dan rond 2500 mark moo.cn worden geïnvesteerd. Is dat teveel? Nee. zegt men, want t dienstbode (die overigens in West-Duitsland verkopen om het opgenomen- paneermeel ook werkelijk op hem te doen vastzitten, wal vervuiling van de frituur voor- Laten we eerst maar filets van schol nemen en 'n volgende keer graatloze hompen van ka beljauw of schelvis. En later voor in een feestelijk menu filets van tong. Na enige erva ring maken we daar 'n top prestatie van. Met de Sauce Remoulade erbij, een enkelvou dige of gemengde sla en een gebakken aardappel. (Remou- ladesaus: mayonnaise met ge hakte augurk, peterselie en een weinig ui erdoor). We passen dus steeds goed op on- *e frituur! Bij onstuimige wal ming, die zoals gezegd nooit aan te bevelen is! kan de vlam zelfs in de pan schieten. Mocht zulks ons ooit overko men, dan zetten we volkomen kalm een te groot deksel op de pan. waardoor het vuur bij ge brek aan zuurstof terstond zal doven. In de verste verte den ken we niet aan blussing "met water! Zelfs voor het schoon-zeven* van frituur draaien we tenslotte onze hand niet om: even war me olie gaat rustig door een fijne handzeef in een andere geploeter, cn dat issie vandaag, pan, op een klein restje na, dat Waarheen ik ook kijk, overal springen de problemen als hazen met het grootste deel der ligheden in de asbak verdwijnt. De frituurpan wordt schoon ge- konijnen in de maneschijn me heen. U zult u wel direi vragen: doen hazen met oude kranten, waarna de gezeefde olie er er weer in mag. Ve-volgens 't zeefje in de asbak leegtikken. Geleende pan en zeel zoveel weet lk ook met, maar Ik hel) ze- mogelijk met kranten ontvet- ker het idee van wel, want ik zeg spontaan. Ik zal bet door Bli het afwassen zal nu beslist mlssohlen niemand hoeven r hetgeen er i te doen valt. niet opbrengen onwennigheid de maneschijn? Ja, dat uiteraard om met me mee te dolen in het bos van mijn gedach ten, komt er onduidelijkheid en gaan zij brieven schrijven met een lange uitleg van: hoe zij dat woord verstaan. En dan blijkt i gelezt i hebben in we niet meer, dan hebben we in de ware zin des woords een le venswandel omdat de Heilige troost, reinigt, sterkt, weet niet wat u ziet als u bij mij woorden leest als: het juk christe- Geest c Vlot en modern Dit heel vlotte jurkje met aange knipte mouwtjes zal dit seizoen uiterst modern zijn. Dank zij de soepele een voud is een maximum aan elegance bereikt. Het lijfje is overblousend en de rok vierbaans en niet wijd. De kieppen kunnen met de zijnaden mee- gestikt worden, maar kunnen als zak worden gemaakt. De kraag, de revers en de mouwen worden op 2 cm. door gestikt. Een ceintuur en leuke knopen voltooien dit schattige modelletje. Het patroon kan geleverd worden in de maten 42, 44 en 46. Onder vermel ding van nummer 356 is het verkrijg baar aan onze bureaus tegen betaling van 0,50 per stuk. De patronen kun nen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan f 0,60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, en wel aan de adreszijde naast het gewone frankeerzegel. Bestellin gen moeten uiterlijk 17 maart in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten i den aanvaard. kan het komen door een bos waar in wij woonden en waarin zo'n mooie zandkuil was door een om gevallen den, dat wij die kuil de konijnekerk noemden en waarom wij dat weer deden, weet ik ook niet. Als wij er in sprongen op een wandeling, riepen we altijd dwaze en plechtige zinnen, een paar dichtregels, gekke woorden, en dan galmde het! Elektrische plumeau Toen de eerste van deze maand de beroemde Parijse voorjaars- beurs „Salon des arts menagers" zijn deuren opende, bleken zich achter de deuren van die huis- dat een uitlating als hierboven de houdbeurs heel wat handigheidjes uitkomst is van een kleine reeks te bevinden. Een kleine bloemie- belevenissen (en zo hebt u ze zelf zing uit de grote huishoudelijke ook), dan wordt het u ongetwijfeld verzameling die er te zien is: ook gemakkelijker te begrijpen het wemelt er van de miniatuur- dat ik in het ernstige vaak woor- stofzuigertjes, de zogenaamde den hanteer die voor mij nu een- elektrische plumeau's" zoals ze maal een speciale „lading" heb- in Frankrijk zijn genoemd. Ze ben gekregen, terwijl ze vele van zijn bestemd voor het kleine mijn lezeressen vreemd in de oren schoonmaakwerk en voor het stof- klinken. Een dan weet u ook dat vrii maken van gordijnen en ande- ik het in de allereerste plaats aan mijzelf wijt dat de problemen als even zoveel hazen en konijnen om mij heen springen. re hooggelegen zaken. De prijs van: bijna veertig n' Een andere stofzuigi maal formaat heeft een venster tje, waardoor men de inhoud van de stofzak kan kan vaststellen geleegd moet worden. Op het gebied Mevr. De J„ ik geweldig wa Want als ik zeg: levenswandel, komen, onderschrijf, zegt deugen, gemeenschap, dan is zo'n ,,ik geloof dat dus precies woord voor mij in een bepaald zelfde kerk beh er die zak verband duidelijk. Ik weet niet ik het idee dat meer hoe het de waarde kreeg kant van een ri\ huishoudkoel- die ik er aan geef, ik weet alleen waar kasten is er ook wel het een en dat ik veel gelezen moet hebben te roepen' ander te bekijken. Heel wat van en veel mensen moet hebben ont- „Dit allemaal" zijn die kasten zijn ware reuzen met moet voordat het woord werd wat hun 400 en 247 liter inhoud. Het het nu voor mij is. En vo meest populair is een apparaat het, en nu met een doel 220 liter. De ogen, ging hanteren de levenswandel, zijn nog steeds groot liegen en bedriegen. Dat kan ik me heel goed voor stellen. En het is met één zin dui delijk te maken wat u en mij de zelfde zaken zo totaal tegengesteld doet formuleren: u leeft kerkelijk, maatschappelijk en ook emotio neel, als ik het zo zeggen mag, in een minde!1 verscheurde wereld de vergeving der zonden, is voor mij het Kruis leeg. Die be lijdenis maakt mij pas volkomen mens. Want de mens die ik eerst was, de aanklaagster, de vraag ster: God, moet dit zo en zo in de wereld, in mijn leven, werd nieuwe mens: verzoend met God in Jezus Christus. Mens. Geen en gel. Geen bravere dan anderen. En als ik met dat rijke bezit: mens te mogen zijn, de hoek van de straat omsla, dan bid ik alleen maar dat het Kruis dat mij ver nieuwde, door mij heen te zien zal zijn. Want om die hoek sta ik tus sen de mensen, één van hen. Nu tier lange brief kunt u honderd keer zeggen: in de deer en, volko- wereld maar niet van de wereld. weten hoc vol- maar ik krijg de indruk dat die al velen heeft aangespoord het Hkantjes wat zij ziet als christen-zijn, ik als wat eerst komt onder elkaar gezellig te maken. Een verheven gezelligheid uiter aard: waren er maar meer spon tane „contacf'-avonden, zoals u ze noemt, met wat mij betreft veel getuigenissen van ontvangen zege ningen en vooral veel bijbel-onder- zoek, ja. Maar niet als pas op de geploeter toch al lang! wat daar- plaa's. Als startplaats. anders gens kermen? Ik kan mij voor stellen dat u niet geboeid bent als iemand al schilderend een nieuwe dimensie creëert, al is het in prin cipe een even vérstrekkende daad als de snauw tegen een kind dat zijn gruwelijk-menselijk einde vindt door de atoombom op Hiro shima. Ook kan ik mij voorstellen dat het in uw naaste omgeving niet voorkomt dat de kinderen vragen: „Moeder, is Hindoeïsme niet prachtig?" Maar vlak naast u is al genoeg wereld, zijn er al huwelijken kapot, is er schijn schoon, is er gejacht en gedraaf, ja. zijn er zelfs verworvenheden die u met Mink van Rijsdijk in haar stukje van de vorige week zouden kunnen doen zeggen: Heer, ontferm U onzer. V'AN een hedendaags schrijver 'ees ik dat „de mens is als blinde in een wereld waarin hij maar kort verblijft", en als dit mij aangrijpt is het omdat ik moet bekennen dat de pijn van de we reld mijn pijn is. Ik zie de pijn pas goed nu ik waarlijk mens mag zijn en juist dón, met die wereld als mijn deel, vlucht ik terug naar mijn wijkplaats: bijbelonder zoek, intensief contact met de ge meente, praten en zoeken met de jeugd, hand in hand op weg naar nieuwe vormen en nieuwe wegen. Natuurlijk moeten die er zijn, an ders kunnen we niet verder. Maar ze zijn slechts uitgangspunt. Krachtbron voor nieuw leven. Ik hoop dat u me nu begrijpt als ik zeg dat levenswandel een juk en een straf kan zijn. Namelijk als we het isoleren. Dan wordt het een bezigheid op zichzelf die ons het uitzicht belemmert op wat om ons heen de handen naar ons uit strekt Als onze levenswandel op zich zelf al christen-zijn zou betekenen, als uitkomst, als besluit, dan zou alles voor niets zijn geweest. Ik wil de gedachte hier zó laten staan. En eerst stoppen. Laat de hazen en konijnen nog maar even springen. De maan schijnt na dit inhoud wasmachines tenslotte benaderen ware vooruitschuiven meer en meer het robot-idee. Er toog, zoals rr zijn er zelfs die via een nieuw vooruitschuift mechanisme bepalen hoe lang verder. En omdat velen een stuk wasgoed van een be- lezeressenkring niet lezen wat ik richt. U zegt: dat Kruis is leeg. paald materiaal in de machine lees, en niet de mensen onlmoe- Het is volbracht. Nu jnogen moet rondwentelen om schoon te ten die ik ontmoette, en zij boven- - worden..- dien de beweeglijkheid van geest uit volgt. En dan moet ik direct niet. Want éénmaal teveel gezel als het zeggen: wc leven alleen n mijn bc- accent-verschil. Heel goed is dat schaakstuk te zien in uw bezwaar tegen mijn uitlating: dat het Kruis van Chris- leven moet staan opge- i dag tot dag met Christus le- ligheid en de wereld om u heen verwildert. En juist toen u zo vol komen mens werd, is in Christus die wereld u gegeven. Dat spreekt niet erg tot u. geloof ik. Voor Pi casso heb ik nooit tijd, zegt u, want ik heb zoveel over mijn ver lossing ei. dankbaarheid te zeggen. dan liegen en bedriegen Maar blijft de wereld dan niet e We gaan eerst weer even In haken en wel op een tip om de posten van een pas geverf? ae buitendeur in ie smeren met een kaars, dit tegen het plakken. De heer II. J. van Putte uit Den Haag raadt aan op elke hoek van de post een cent te plakken. Is de verf droog, dan rolt de cent er van zelf af. Volgens hem wordt op die manier de verf niet dof en plakken komt ook niet meer Onze eerste tip is deze weck WI.MER H RI1J ES Ofschoon het officieel al lente is, zal menig bruidje het in haar witte jurk nog behoor lijk koud hebben. Een moeder uit Middelharnis, wier dochter onlangs is getrouwd, doet in dit verband bruidjes een idee aan de hand om met name koude schouders en een dito rug te voorkomen, dit als men geen cape of een stola wil dragen, noch een onderblouse aantrekken. Na een slapeloze nacht, zo schrijft deze lezeres, had ze dé oplossing gevonden, namelijk....watten. In de apo theek werd 40 cm watten van 30 cm breedte gekocht. De watten werd opengevouwen (anders zou het te dik geweest zijn) en er kwamen een hals en armsgaten in. Met plakband werd de watten aan elkaar vast gemaakt en klaar was men daar op Flakkee. Nie mand heeft iets van deze „be scherming" gezien onder de japon met de hooggesloten hals en het bruidje had geen kip penvel op rug en schouders. TEGEN 'T AANKOEKEN Wie de was uitkookt en wil voorkomen, dat het goed aan de bodem gaat koeken moet eens een lepel keukenzout in de ketel strooien voordat sop en wasgoed er in gaan. Me vrouw De Jong uit Leiden houdt op die manier een vol komen gladde ketel. GLIMMENDE LAARZEN Als gummilaarzen dof zijn geworden maakt u ze weer glanzend door ze met een door gesneden ui in te wrijven, is de ervaring van mevrouw T. Bosman-de Lange uit Leider- ZOUT ER OVER Als u ergens inkt op krijgt en net geen melk bij de hand hebt, kunt u ook zout op de vlek strooien, aldus mevrouw De Lange-ten Kortenaar uit Woubrugge. VERF ER OP Mocht er een barst in wastafel zijn gekomen, dan heeft Ida Weerheim uit Delf- gauw een middeltje voo Smeer een laagje plastic verf over de scheur (zonodig keer herhalen) en ook aar narigheid is weer een eind ge komen. HET NET IN Mevrouw H. J. den Broe- der-Louwersheimer uit Den Haag stopt dikke truien en vesten altijd in een plastic net als ze die zware kledingstuk ken wil wassen. Ze geeft ze een wasbeurt met net en al er iaat ze vervolgens ook in hel net uitlekken. Uitrekken is ei niet meer bij en men heeft na die wasbeurt ook geen half do zijn natte handdoeken me waar anders die dikke wol (of tussen, of op) gedroogd NYLON GAREN Spant u garen voor uw ra men i.v.m. het condenswater? Neem eens nylongaren, 't Valt niet zo op en 't breekt niet zo gauw, aldus mevrouw Heems kerk uit Rijnsburg. MET WAT BLAUW O Geel geworden no-iron overhemden kunne*" de wol blank in. Mevrouw J. Noor- dam-Doelman uit Rotterdam stopte echtrr zo'n hemd toen zij geen wolblank ia huis had gewoon in een emmer met blauwselwater. 't Resultaat was prima; zo kan ook vrouw Woensdrecht uit dezelf de stad verzekeren. In i het bestek soms hinderlijk door elkaar. Maar niet als u een op maat geknipt stukje schuimplastic in de la legt, geeft mevrouw B. Verboef- Schrcuder uit Amsterdam even PLAKKAATVERF Laat een druppeltje water lopen in de opening van uw tubetje plakkaatverf. Gaat u na een tijdje weer gebruiken, dan is de verf nog zo soepel als wat, aldus mejuffrouw^ W. Cools uit Den Haag. "T IS JAMMER, MAAR... edellng afkomstig rr. J. L.-I. Brussel; mevr. A. L. Z.-van der Z. Jlt mevr. A. K. uit Haaften; mevr. Den A uit ZwIJndrecht; mevr. L. S.-W. uit Heerjansdam: - J- - Zwijn- Rijs oord: W. de J A. C.-V. i S J. K.-T. -an M.-t der S. uit Hedel; V.-N. uit Katwijk aan P. J. M. v.d. S.-F.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15