34." Onderzoek in Leiden naar de langdurige ziekten Bijeenkomst in Boshuis C.H.U. wil zich bewust niet „een partij" noemen Ambtenaren niet van bij minister te plan bedelen POPULAIR CONCERT DOOR RESIDENTIE-ORKEST NIEUWE LEIDSCHE COURANT S VRIJDAG 9 MAART 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Mij. voor Toonkunst, Danzikwartet. Den Burcht, 8 uur; 10 x 10 bal, m.m.v. Het Leidsch Studenten Jazz Gezelschap en kwartet Kees Nix. Huis over 't Hoff, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus bloemschikken. Antoniusclubhuis, 8 uur: Contact •vond Ned. Vereniging ouders van emi granten. Lakenhal. 8 uur: Opening tentoonstel ling „Samen op de kiek", door ir. J. J. Terwen. Marekerk 8 uur: Vrouwenwereldge bedsdag. Bevrijdingskerk, 8 uur: Vrouwenwe reldgebedsdag. Maranathakerk Lage Morsweg, 8 uur: wijkavond Hervormde wijkgemeente Morskwartier, opvoering van „Ruwe stormen", door „De Boshuisspelers". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Rotterdams Toneel met „Boeing Boeing". Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 2.45 uur: A.R. Ka mercentrale Leden, mr. J. van Aartsen over „Bouwbeleid en in het bijzonder de woningbouw". Centrum, Hooigracht 84, 35 uur uur: Receptie t.g.v. 50-jarig bestaan arbeiders toneelvereniging „D.O.S.". Morsweg, 3 uur: Heropening gebouw studentenroeivereniging Njord, daarna receptie. Den Haag, Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jochum; solist: Claudio Arrau. piano. Zorgvlietkerk, 8 uur: Wim Talsma, Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Salome (18 jaar); donderdags: Babette op het oorlogspad (14 jaar)dinsdagmiddag geen openbare voorstelling. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Eddie slaat zich er doorheen (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De verlei ding (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur)Zes zwarte ruiters 14 jaar); donderdag: In de scha duw der Nazi's. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een vrouw ls een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Don Ca- millo op de barricaden (alle leeftijden) Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7. tel. 23553. Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Neder landse opgravingen in Egypte (tot 18 Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de groter* jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur '8 avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 530 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 3 uur; zaterdag van 10— 5 3u u Rijksmuseum van Oudheden. „Neder landse opgravingen ln Egypte" (tot 25 februari - 2400 inwoners krijgen formulier VERBETERDE sociaal-economische cn hygiënische omstandigheden, de vooruitgang van het geneeskundig kennen en kunnen cn andere fac toren hebben ertoe geleid, dat in sommige landen bepaalde ziekten veel minder voorkomen dan vroeger, andere daarentegen naar verhouding een steeds belangrijker rol gaan spelen. Dit verschijnsel van verschuivingen in het z.g. ziektenpatroon doet zich vooral voor in westerse landen, waar de levensomstandigheden gunstiger zijn dan in de in ontwikkeling zijnde gebieden. In landen zoals Nederland eisen bijv. besmettelijke ziekten en aandoeningen bü jonge kinderen ten gevolge van ongunstige voeding thans veel minder slachtoffers dan aan het begin van deze eeuw. Aangezien daar door de kansen zijn toegenomen om een hogere leeftijd te bereiken, ziet men ziekten, die vooral op middelbare leeftijd en in de ouderdom voorkomen, steeds meer op de voorgrond treden. langdurige en chronische ziekten. Een der uitingen daarvan is het onderzoek het voorkomen van langer durende ziekten, dat thans in Leiden een aanvang neemt. na langere tijd, so genezing niet mee in deze gevallen chronische ziekten. Langdurige en chronische ziekten eisen i verscheidene landen Ln toenemende mate de aandacht zowel van hen, die zich bezighouden met medisch speurwerk •an hen, die werkzaam zijn op het gebied van de gezondheidsorganisaties, is duidelijk, dat dit noodzakelijk is de verdere ontwikkeling van de ge neeskundige zorg. Betrouwbare indruk 58 stembureaus in Leiden Voor de beide verkiezingen die dit jaar worden gehouden, heeft de ge meente Leiden 58 stembureaus in gesteld. Wij laten ze hier volgen. Stadhuis ingang Stadhuispleit!, gymna stieklokaal van de Dom. Savioschool Ra penburg ingang Pieterskerkhof tussen de nrs. 4a en 4c, neutrale school Noordeinde 1, kweekschool Vliet 8, openbare school Haverstraat 64, r.k. kleuterschool Leven daal 52, gemeentelijke werkplaats ingang Kaarsenmakersstraat, openbare kleuter school Zuidsingel 8. Herv. kleuterschool Middelstegracht 5 Geref. school Hoogl. Kerkgracht 20a, r.k. school Van der Werf- straat 96, kantine gemeentelijke reini gingsdienst Noorderstraat 13. gymna stieklokaal r.k. school Vrouwenkerkhof 1. gebouw geneeskundige dienst ingang te genover Marksteeg, openbare school Plesmanlaan ingang Paul Krugerstraat, Herv. kleuterschool Morsweg 114, open bare school Damlaan 1, r.k. school Dam- laan 22, rJc. technische school Boerhaa- velaan 44, chr. lyceum Kagerstraat 1. gymnastieklokaal chr. kweekschool P Buysstraat 1, openbare school Rijnsbur- gersingel 22, Herv. school Pasteurstraat 2, Herv. kleuterschool Pasteurstraat 2, open bare school Maresingel 54, openbare kleu terschool ingang Marnixstraat, openbare school Marnixstraat 104, openbare school Willem de Zwijgerlaan 28, Geref. school Lusthoflaan 4, openbare school Sumatra- straat 203, openbare school Driftstraat 77, openbare kleuterschool Atjehstraat 32, Geref. school Driftstraat 49, r.k. school Os- en Paardenlaan 2, Herv. school Oos terstraat 16, Herv. school Munnikstraat 1, openbare school Kernstraat 2, lyceum Burggravenlaan 2. openbare school Op- penheimstraat 4, r.k. school Oppenheim- straat 8, gymnasium Fruinlaan 15, open bare school Du Rieustraat 4, r.k. school Lorentzkade 15a, openbare school Lo- rentzkade 61, r.k. school Franchimont- laan 20, verenigingsgebouw bouwvereni ging Tuinstad wijk Hyacintenstraat 18, Geref. school Stadhouderslaan lb ingang Herenstraat, chr. kleuterschool Heren straat 64, gymnastieklokaal openbare school Drie-Octoberstraat 27, openbare school, Duivenbodestraat 11, kleuter school Rapenburg 131, rJc. school Potgie terlaan 7, chr. nijverheidsschool Tous- saintkade 51, openbare school Da Costa- straat 104, Herv. school Boshuizerkade 119, r.k. school Boshuizerlaan 18a, Geref. school Obrechtstraat 4, openbare school Jacob van Campenlaan 43. De afdeling Sociale Hygiëne van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde is in 1961, in samenwer king met andere afdelingen van het Instituut en met het Instituut voor So ciale Geneeskunde der Rijksuniversi teit te Leiden, begonnen met de voor bereidingen van een omvangrijk onder zoek betreffende langdurige en chroni sche ziekten. De bedoeling van dit onderzoek is een betrouwbare indruk te krijgen van de aard dezer aandoening en de mate, waar zij onder de bevolking voorkomen. Ook zal worden getracht gegevens te verza melen, die inzicht kunnen geven in het vraagstuk der voorzieningen ten behoeve lijders deze ziekten, zowel in eigen milieu als op het gebied van zorg in in richtingen als verpleegtehuizen, zieken huizen voor langdurig zieken, reactive ringscentra e.d. Vragenlijst Tot dusverre bestaan in ons land nog slechts weinig gegevens over het voor komen van een reeks langdurige ziekten onder de bevolking. Daarom is het no dig aan een groot aantal personen zelf te vragen, of zij aan een dergelijke ziekte lijden en in welke mate zij daarvan last ondervinden. Pas als alle mensen, zieke zo wel als gezonde, aan wie om in lichtingen wordt verzocht, antwoord geven op de daartoe te stellen vragen, kan mede op grond van deze gegevens de omvang van het vraagstuk worden aangegeven en kunnen maatregelen worden beraamd om in de toekomst de zieken zo goed mogelijk te helpen. Deze vragen staan vermeld op een vra genlijst, die aan een groot aantal personen van 40 jaar en ouder zal worden gezon den of gebracht. Nadat men, zo nodig met hulp van familieleden e.d,, het formulier heeft ingevuld, dient de lijst in een bij gevoegde enveloppe, waarop geen post zegel behoeft te worden geplakt te wor den teruggezonden of wordt het formulier opgehaald Deze wijze van gegevens verzamelen over de gezondheidstoestand van een groot aantal personen is in Nederland nog heel weinig toegepast. Het is in Leiden, dat de methode voor het eerst op grote schaal wordt beproefd. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de medewerking van een ieder, die hierom wordt gevraagd, noodzakelijk is, om een dergelijk onderzoek' te doen slagen. Gegronde hoop Op grond van de resultaten van een klein onderzoek, dat reeds in het najaar te Leiden en omgeving plaatshad, mag de hoop worden gekoesterd, dat de ruijn 2400 inwoners van Leiden, die dezer da gen een vragenformulier ontvangen, be seffen van hoe groot belang het is. dat zij allen, ongeacht hun gezondheidstoe stand. het formulier invullen. Deze 2400 personen vormen een steekproef, verkregen dank zij de me dewerking van de afdeling bevolking van de gemeente Leiden. Later zal waarschijnlijk aan nog meer mensen om medewerking worden gevraagd. De bedoeling is, dat de vragenlijst wordt ingevuld met gegevens ove: gezondheid van diegene, die de brief met verzoek om medewerking ontvangt. Is de brief dus bijv. aan de vrouw des huizes gericht, dan dienen op de vragenlijst al leen haar gegevens te worden vermeld, ook al is zij geheel gezond. Het spreekt vanzelf, dat de verzamelde gegevens vertrouwelijk worden behan deld en alleen voor dit wetenschappe lijke onderzoek worden gebruikt. Uiteraard zijn alle huisartsen op de hoogte gebracht van dit onderzoek; zij allen hebben ook een exemplaar van de brief, zoals deze aan personen van 40 jaar en ouder wordt gezonden, en van het formulier ontvangen. Het onderzoek staat onder leiding van dr. R. J. van Zonneveld, die er een ge degen studie omtrent de opzet aan heeft laten voorafgaan. Coebepgh bijeenkomst, die door de heer D. van der Kwaak werd ingeleid met een uiteenzetting over het doel van de avond. De afdeling ziet het als een taak meer bekendheid te geven aan haar activiteiten om de bewoners van de nieuwe stadswijk in het werk te kunnen betrekken. Mr. dr. K. de Vries besprak de betekenis van de C.H.U. de christelijke staat in protestantse zin moet worden bestuurd. De opdracht van Christus: „Gaat heen. maakt alle volken tot mijn discipelen" geldt ook op het terrein van de politiek. Hoendemakei heeft als stelregel aangenomen dat het recht van God komt, en niet van de meerderheid. Het recht ligt in de recht vaardigheid en de C.H.U. loopt dan ook niet met de meerderheid mee, maar zoekt de rechtvaardigheid. De enige groep in de Kamer die zich Unie noemt, is de C.H.U.. die in 1908 ontstond uit de Utrechtse en Friese Chr. Hist. Unie en de Vrije Anti-Revo lutionairen. Het woord „unie" betekent één, en de C.H.U. wil zich daarom be wust niet „partij" noemen, dat immers „deel van iets" wil zeggen. De C.H.U. doet niet alleen op christelijk Nederland een beroep, maar op het gehele volk. Ook het woord „historisch" komt niet in de aanduiding van andere partijen voor. Historisch is een typische menta liteit, de geesteshouding van de Unie. die de alledaagse politieke problemen in een historisch licht wil zien. Men wordt door deze houding kritisch ter. opzichte van zichzelf. In de volheid van het leven moet men weten te luisteren naar andere meningen, respect hebben voor de andersdenkende. De C.H.U. wenst geen discipline, maar zoekt de vrijheid en biedt ruimte voor discussie. Volgens De Savornin Lohman, één van de Unie-oprichters, verstaan we in de politiek onder christelijk: de belij denis van de Heer ook op politiek ge bied. Dat is in het beginselprogram van de C.H.U. vastgesteld. Het gaat in het leven niet om wat de mensen willen, maar om wat God van ons vraagt. Rechtvaardigheid In het beginselprogram staat ook, dat Bondsvoorzitter in LEIDEN Regering brak haar woord op maar liefst drie punten OP DE jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel heeft bondsvoorzitter J. ten Heuvelhof gisteravond in het gebouw voor christelijk-sociale belangen gesproken over de salarisverbetering voor het overheidspersoneel. De heer Ten Heuvelhof meende dat ten aanzien van de salarissen geen reëel overleg met de regering heeft plaats gehad. Van de ambtenarenorganisaties werd slechts verwacht, dat zij op de voorstellen ja en amen zouden zeggen. Op drie punten brak de regering haar woord: 1. inplaats dat de trend van het bedrijfsleven werd gevolgd, stelde zij een willekeurig percentage vast; 2. met het in te lopen trendpercentage 1961 werd geen rekening gehouden; 3. een deel van de gepensioneerden laat zij in de kou staan. een oorkonde. De heer G. Blansjaar vierde zijn zilveren jubileum als lid. Hij ontving een oorkonde en een gouden speldje. Penningmeester S. Barkema meldde :n batig saldo van f 42.08. Onder lei ding van voorzitter W. J. Loeve werd ten slotte over de causerie van de heer Ten Heuvelhof gediscussieerd. De regering heeft het overleg geëin digd, hoewel de minister dat in de Ka mer ontkende. Er werd geen enkele con cessie gedaan en ook is meegedeeld, dat van enige tegemoetkoming geen sprake kan zijn. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de vakbeweging de zogenaamde uit gestoken hand van de minister niet zal aanvaarden, omdat dat geen werkelijk uitgestoken hand is. De vakbeweging voelt zich te goed als bedelaar te fun geren. Wel is er op het ogenblik contact met Eerste-Kamerfracties. Het resultaat hiervan moet worden afgewacht Succes voor Marie-Thé J JET LAATSTE concert voor groene-kaarthouders O. werd Residentie-Orkest, ditmaal onder leiding van Elie Poslawsky. We hebben deze Nederlands-Russische dirigent, o.a. uit de school van Van Otterloo, reeds menigmaal hier beluisterd, doch thans meenden we in zijn directie een grotere onafhankelijkheid te kunnen opmerken dan tot dusver het geval was. Hij slaagt er niet altijd in zijn bedoe lingen verwezenlijkt te krijgen (met na me de houtblazers tonen wel eens een zekere traagheid), doch over het alge meen waren de uitvoeringen niet slechts goed verzorgd maar tevens persoonlijk van kleur en stijl. Als violist heeft Poslawsky waarschijn lijk affiniteit voor Vivaldi. In elk ge val vormde diens concert voor twee or kesten in A een boeiend begin van de avond. De beide orkestgroepen, het ene onder Adrienne de Smet. het andere onder Louis Sons, bleken uitstekend te gen elkaar te zijn afgewogen. De beide continuo-instrumenten, het (helaas elektronische) orgel en het kla vecimbel (Vivaldi zal in zijn meisjes weeshuis in Venetië wel twee orgels ter beschikking hebben gehad) hadden bei de een concerterende functie. Het hele concert geeft trouwens blijk van merkwaardige grillige oorspronkelijk heid in bouw en thematiek, die Vival di's oeuvre ondanks de vele conventio nele trekken zo karakteristiek maakt. D« toon bleef licht en de motoriek maak- vitaliteit. Op Beethovens tweede pianoconcert op. 19 in Bes bleek Poslawsky een iet wat beschouwelijker visie te hebben dan de meer gepassioneerde Franse pia niste Marie-Thérèse Foumeau. Het evenwicht tussen orkest en soliste was althans niet steeds vlekkeloos. Ondanks dit te kort, en ondanks ver scheidene technische foutjes en misgreep- jes in de pianopartij (de soliste had haar «partij tevoren wellicht wat vluchtig doorgenomen) viel op dat haar aanslag, haar ritmiek, haar gehele voordrachts stijl. getuigden van verfijnde smaak en vitale muzikaliteit. Vooral het zeer mooie middendeel klonk poëtisch er. ontroerend. De nieuwe concertvleugel kreeg gele genheid zijn vele kwaliteiten te demon streren. Het is niet onaardig dit weinig gespeelde concert in deze tintelende versie weer eens te beluisteren. De so liste oogstte een zeer hartelijk applaus Na de pauze werden we op drie zeer populaire romantische orkeststukken onthaald, die hun populariteit overigens niet voor niets hebben weten te hand haven. Schuberts Rosamunde-ouverture. eigenlijk voor een ander toneelwerk be stemd. klonk ons wat schools in de oren. Doch Tsjaikofsky's Romeo en Julia kreeg onder Poslawsky s leiding een bijzon dere dramatiek, dank zij goed uitgeba lanceerde contrastwerkingen. Tsjaikofsky schreef dit romantische stuk in 1869 op aanraden van Balkireff. die voor het programma zorgde. Later, in 1879. herzag Tsjaikofsky de partituur grondig, hetgeen een verbetering in de orkestratie en in de opbouw betekende. Het is zeker niet het minst waardevol le opus van deze wat onevenwichtige Rus. Duka's Toverleerling is nog steeds een geliefd succesnummer voor velen en bepaald niet ton onrechte. Ook al was deze muziek in 1897 nu niet zo baan brekend vergeleken met wat Debussy toen schreef (bijv. diens drie Noctur nes», de meelopende uitbeelding van het aan Goethe ontleende verhaaltje en de suggesieve orkestratie missen hun uitwerking nooit, mits de dirigent vol doende geïnspireerd is. Dit was ongetijfeld het geval, niet al les kwam misschien nog over het voet licht doch veel wel. En zo vormde deze onvoorzichtige leerling met zijn al te gehoorzame bezems een briljant slot van de plezierige avond Dr. J. van der Veen gevecht hebben verloren na te hebben gedaan wat ze konden. Men zal nu zijn aandacht wijden aan de mogelijkheid werkwijze en structuur van het overleg efficiënter te maken. Gedacht wordt in dit verband aan meer rechtstreeks ge voerd overleg met een groep uit de mi nisterraad voordat het regeringsbeleid ls bepaald en aan een soort arbitragecom missie, die bij geschillen een adviseren de stem zou hebben. Maar al Is de organisatie van het overleg nog zo goed, de sfeer waar in het plaats heeft ls bepalend. Men zal proberen tot een aangenamer klimaat te komen intussen de eigen positie zoveel mogelijk versterkend. Belangrijk is, dat de bond van over heidspersoneel zijn numerieke kracht opvoert en dat de verbindingslijn tussen hoofdbestuur en leden Intact blijft. Vechten en bidden om het recht zijn loop te doen hebben, is het Voordat de heer Ten Heuvelhof aan het woord kwam, was het huishoudelijke gedeelte snel afgewerkt. De aftredende bestuursleden S. Barkema. A. Bernard G, A. Jasperse en A. Nederlof werden herkozen. Secretaris J. G. Lamers in zijn jaarverslag, dat er een dalende tendens in het ledental is te bespeuren. Het bestuur overweegt een actie op touw te zetten voor ledenwerving. Be treurd werd het feit. dat bij het Leidse diaconessenhuis van enigerlei georgani seerd overleg geen sprake is. De vak vereniging is hier nog steeds geen er kend instituut, dat bevoegd is tot over leg over arbeids- en dienstvoorwaarden. Bij de gemeentelijke reinigingsdienst gelden nog veel te lange werktijden de vrije zaterdag te realiseren. BU En degeest bestaat de vijfdaagse werkweek nog slechts op papier. Door het tekort aan personeel moet er voortdurend den overgewerkt. Over de wijze var taling van dit overwerk is een brief naar het college van B. en W. van don geschreven. Er werden twee jubilarissen gehul digd. De heer F. N. Grims, die veertig jaar lid is, kreeg een schrijfmap en Puzzelprominenten 1. B. van Winkel, Mauritssingel 50, Leiderdorp. 2. Mej. G. de Vries, Von Bönninghausenlaan 10, Lisse. 3. A. Prud'homme van Reine, Willem de Zwijgerlaan 48, Voorschoten. OVERGORDIJNSTOFFEN Keuze uit méér dan 100 EXCLUSIEVE dessins. Gordijnvelours moderne kleuren. TERLENKA VITRAGES Textielhandel en woninginrichting W. J. Zirkzee Dr. Beets hoogleraar te Leiden Dr. N. Beets heeft vanmiddag bU de aanvaarding van het ambt van buiten gewoon hoogleraar ln de algemene psy chodiagnostiek aan de Leidse universi teit een rede uitgesproken over het on derwerp „In verstaanbare taal". Over deze rede hopen wij morgen een verslag te geven. Nicolaas Beets werd geboren te Arn hem op 17 mei 1915. Hü deed eindexa men H.B.S.-B aan het Batavia's Lyceum in 1933, kandidaatsexamen geneeskunde te Batavia in 1937. doctoraal examen ge neeskunde te Leiden in 1939 en artsexa men te Batavia in 1941. Hij nam als reserve-officier van ge zondheid deel aan de strijd tegen de Japanners en was in krijgsgevangen schap op Java, Malakka en in Siam en nadat hij bevrijd was te Singapore werk zaam als arts. Daarna belast met organi satie van een kamp. Hij had de leiaing daarover voor uit kampen op Java ge- evacueerde jongens. Begin 1946 was hij werkzaam als scheepsarts aan boord van een troepentransportschip ingericht voor de evacuatie van vrouwen en kinderen naar Nederland. Van de zomer van 1946 tot het najaar van 1947 was hij leider van de obser vatie-afdeling van het Chr. Opvoedings gesticht voor jongens te Hoenderloo. Van februari 1948 tot november 1961 is hij als medewerker verbonden geweest aan het Paedagogisch Instituut der Rijksuniversi teit te Utrecht, onder leiding van prof. dr. M. J. Langeveld. In mei 1950 deed hij doctoraal examen psychologie. Hij promoveerde op 22 januari 1954, cum laude, op het proefschrift „De jon gen in de puerale periode" in de facul teit der Letteren en Wijsbegeerte en Wis- en Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Promotor was prof. dr. M. J. Langeveld. Andere publikaties van hem zijn: Ver standhouding en Onderscheid, een On derzoek naar de verhouding van Medisch en Paedagogisch denken (1952) Over Li chaamsbeleving en Sexualiteit in de pu berteit (1958): Volwassen Worden (1960) en verspreide tijdschriftartikelen. Couture Riël in Kurhaus Lijnen en kleuren als in zomers boeket TTET was wel een hele overgang na de luchtige zomerimpressie, die L J- Couture Riël uit Den Haag-Leiden gisteravond in de goed verwarmde feestzaal van het Scheveningse Kurhaus bood, weer terug te komen in de schrale wind, waarmee maart heeft ingezet. Maar goed, een voor proefje is ook wat waard. Deze zeer goed verzorgde show heeft een pret tige indruk achtergelaten, niet het minst door het feit dat het geïnteres seerde publiek heeft kunnen kennis nemen van de nieuwe Franse en Italiaanse modelijnen. In dit aan modeshows zo rijke seizoen mag wel als bekend worden veronder steld. dat de hoofdkenmerken zijn het veranderde silhouet van de rok. de korte, hoog getailleerde jasjes cn het vrij die pe rugdécolletté, dit laatste dan bij de japonnen. De show zette in met een serie tail leurs, waaronder enkele in het weer in het modebeeld verschenen pepitaruitjc. Bijzonder vielen op snoezige blauwlin- ncn pakjes, gecombineerd met groen Verrassend mooi vonden wij de model len naar Jacques Heim, onder andere een zwart-wit pepita geruite jurk met oranje mantel en een kostuum bestaan de uit driekwart mantel in een mooie kleur blauw, waaronder een blauw-wit gestreepte rok werd gedragen. Fraai van coupe waren ook de tricot deux- cn trois-pièces van Saint Joseph, geraffi neerd in hun eenvoud. De naajn Borelll keerde telkens weer terug bij de prachtige zijden namiddag japonnen, die zo echt vrouwelijk van lijn zijn met een uitwaaierende rok, ge drapeerd rugdécolleté en apart van kleurstelling. Bij de mbntels viel op dat ze wijder vallen en de mouwen tonen soms over eenkomst met de vormen van een cape. Er werd ook wat sportkleding getoond, bestaande uit pantalons met zijden blou ses. maar de collectie bleek op dit punt nog verre van compleet te zijn, waar voor men zich verontschuldigde. Ook regenkleding ontbrak, maar dit gemis werd ruimschoots vergoed door de cock tail- cn avondjaponnen, die na de pauze werden getoond. Een applaus klaterde op voor een aparte japon met een geplisseerde rug. een kórte bolero, ook weer in zuiuere zijde, waarvan de kleuren ook weer bij zonder mooi waren. Wat Parijs aangeeft in het zo moderne gifgroen was ook verwerkt ln een prach tige cocklailjapon De droom van een Jong meisje was wei een witte japon met een geplisseerde rok, geborduurd met het wapen van het huis Emilio Schubert. De collectie was gecompleteerd met hoeden en bontstola's uit het eigen huis De bretons, pill-boxes cn cloches kon den in tal van variaties worden be wonderd. De heer L. Questroo, gemeenteraads lid. vroeg aandacht voor economische aangelegenheden en voor sport- en jeugdproblemen. Deze dingen vormen ook een Goddelijke opdracht in het leven, ook op deze terreinen moet gerechtigheid worden betracht. Het zou onchristelijk zijn indien we ten koste van de ene groep de economi sche mogelilkheden van de andere zouden uitsluiten, aldus de heer Questroo. In de gemeenteraad kwamen verschil lende klachten ten aanzien van de ver betering van parkeermogelijkheden en toegangswegen uit de omliggende plaat sen. In het belang van de boeren wordt door de raad geijverd voor een over dekte veemarkt, waardoor de kans op ziekten onder het vee kleiner wordt Ook op het gebied van de sport wor den vele voorstellen in beraad gehou den. Juist nu, met de vijfdaagse werk week. moeten de gelegenheden voor sport en spel worden uitgebreid. De heer B. de Kier. eveneens raadslid, sprak over de loonkwestie, een nieuwe centrale en de woningnood. Onderwijs Ten slotte voerde de heer P. S. Harm- sen het woord over onderwijszaken. Het raadslid zei, dat meer aandacht zal moe ten worden gegeven aim het christelijk nijverheidsonderwijs, vooral nu door de industrialisatie deze tak van onderwijs een steeds belangrijker plaats gaat in nemen. Het godsdienstonderwijs op openbare scholen zal door de gemeente worden gesubsidieerd naar christelijk historische opvatting ligt hier ook een taak voor de overheid. Met een geanimeerde discussie werd le bijeenkomst gesloten. Er werd deze avond een aantal aan wezigen als lid ingeschreven. Practische, modern-gedistingeerde regénjas voor storm, regen en het frisse voorjaarszonnetje. Coster wéét, dat voor zo'n jas nd gewel dige belangstel ling bestaat. Daarom voor alle trouwe Coster-klanten lieke aanbieding. M i t Prachtige changeant-poplin HERENREGENJASSEN met ingezette mouw,meten zonder ceintuur te dragen, moderne kleur. Normale prijs59.75, maar één dog, >r,aar LagedIJk hk. Dorpsweg De Paasveetentoonslelling in Leiden De V.E.B.O. te Leiden houdt op vrij dag 6 april a.s. de traditionele Paasvee- tentoonstelling. De wethouder van bedrijven de heer J. G Hager-, zal bij de opening een kort woord spreken over de belangrijkheid van de Leidre veemarkt. Het bestuur hcetf de heer Toh. de Veer. voorzitter van het Produktschnp voor Vee en Vlees, bereH gevonden een rede uit te spreken over het onderwerp „Vee cn Vlees".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3