VIA KUNSTMAAN UIT VER. STATEN Ledenwerfactie voldoet alleen op platteland Man bracht na getreiter buurvrouw om het leven Jaar geëist tegen jurist wegens flessentrekkerij „One World or None voor en tegen atoom DONDERDAG 8 MAART 1962 ^VIA KUNSTMAAN (Van een onzer verslaggevers) DIT JAAR, waarschijnlijk in mei, zullen voor het eerst proeven worden genomen met televisieuitzendingen van Amerika naar Europa via kunstmanen. Twee satellieten zullen daarvoor op een afstand van enkele duizenden kilometers in een baan om de aarde worden gebracht. Volgens technici zal het mogelijk zijn door middel van deze beide kunstmanen, die de opgevangen signalen versterkt uit de ruimte terugkaatsen, gedurende korte tijd per dag uitzendingen in Europa te ontvangen. BEELDEN UITGEZONDEN UIT DE V.S. TJET BETREFT hier de lancering van twee z.g. actieve lage-baan- satellieten, die ongeveer om de beide polen rond de aarde gaan cirkelen. Het is een proef. Daarom ook zullen aan deze zijden van de Atlantische Oceaan slechts voor korte tijd per dag beelden kunnen worden opgevangen. Zou men een constante ontvangst wensen, dan zou een ring van satel lieten rond de aardbol nodig zijn. Nu zullen de in Amerika uitgezonden sig nalen slechts dan worden opgevangen en doorgezonden als er toevallig een van de twee kunstmanen in de baan van de stralen komt. En dat gebeurt maar enkele keren per dag omdat kunstmanen, die „slechts" een paar duizend kilometer van het aardopper vlak zijn verwijderd, niet synchroon met maar sneller dan de aarde draaien. Synchroon meedraaien is wel moge- lijk, maat dan geleerden hebben het precies uitgerekend zullen de satel lieten op een afstand van 36.000 km van het aardoppervlak moeten worden gebracht. In dat geval zou ook geen ring van kunstmanen nodig zgn. Drie satellieten in een driehoek om de aarde zouden voldoende zijn om op Ieder moment van de dag te kunnen zenden en ontvangen. Wanneer het experiment met de lage- baan-satellietcn in mei slaagt willen do V.S. zo'n zg. hoge-baan-satelliet, pro beren. Maar dat zal waarschijnlijk pas aan het einde van dit jaar gebeuren. Mogelijkheden Al geruime tijd wordt in Amerika geëxperimenteerd met het tot stand brengen van verbindingen via de ruim te. Op het ogenblik draait een Ame rikaanse echoballon rond de aarde, waarmee proeven worden genomen. Deze ballon, die slechts weerkaatst cn niet is uitgerust met ontvanger en versterker, heeft tot nu toe dit resul taat opgeleverd, dat via de ruimte een gesprek tot stand kan worden gebracht tussen de west- cn de oostkust van Amerika, De tot nu toe genomen proeven heb ben duidelijk aangetoond dat gebruik van kunstmanen bij het internationaal en intercontinentaal berichtenverkeer grote mogelijkheden biedt. Daarbij wil men ziich bedienen van microgolven (golflengte 30 tot 3 cm), golven met frequenties tussen de 1000 en 10.000 miljoen hertz. Op welk een enorm braak lig gend terrein deze microgolven lig gen, kan men zich voorstellen als men in gedachten de golflengte- schaal of beter: frequentie- schaal van een normaal radio toestel 300 maal zo breed maakt: de frequenties voor de gewone ra dioprogramma's vormen slechts ongeveer het driehonderdste deel van het totale frequentiebereik voor telecommunicatiedoeleinden, waarvan men in de naaste toe komst gebruik wil gaan maken. Ontlasting Verbindingen via de ruimte. Ze be tekenen nieuwe kanalen voor televi- sieoverdracht. En: ontlasting van de thans in gebruik zijnde telefoon- en ra- ddocommunicatiekanalen.Want ook tele foon- en radioverbindingen zullen in de toekomst via satellieten tot stand kunnen worden gebracht. Met grote dragen als lichtstralen kunnen zij als gevolg van de bolling in het aard oppervlak slechts een afstand van veertig kilometer overbruggen. Daar na verdwijnen zij achter de kim zichtverbinding) Microgolven nu, kunnen over grote re afstand worden overgebracht. Mits er lichamen in de ruimte aanwezig zijn, die de stralen terugkaatsen. En dat is niet de enige voorwaarde. De sa tellieten zullen moeten zijn uitgerust met een ontvanger cn een versterkings installatie. Want duidelijk Is dat de golven op af te leggen afstanden van vele duizenden kilometers zullen wor- mm OPGEVANGEN IN EUROPA die, in een heliumbad geplaatst, een 250 maal grotere gevoeligheid bezit dan de tot voor kort gebruikte apparatuur. Projecten wakt. Bijstaand artikel is geschreven naar aanleiding van een gesprek van een onzer verslaggevers met prof. dr. ir. J. L. Bordewijk uit Delft. Prof. Bordewijk geeft als hoog leraar aan de Delftse T.H. onder wijs in de kabel- en straal (radio)- transmissietechniek. Als chef van het Straalverbindingslabpra- torium bij de P.T.T. is hij o.m. betrokken bij verkennende stu dies inzake berichtenverkeer via satellieten. Een andere noodzakelijke maatregel voor het duidelijk overbrengen van deze golven is het vergroten van de zend. en onüvangantenne op aarde men denkt aan reflectoren met een mid dellijn van -20 5 30 meter die voort durend nauwkeurig op een bepaalde satelliet gericht moeten blijven. Ook: vergroting van de gevoeligheid van de ontvangers. Dit laatste schijnt nu te zijn ge lukt vooral ook dank zij het werk van een Nederlander, die al jaren in Amerika werkt: dr. Nico Bloember gen. Hij ontwierp een praktisch bruikbare „Maser", een ontvanger, Hard wordt er in Amerika aan we wereldomspannende communicatie technieken gewerkt Het vorig jaar ge lanceerde koperen naaldjes-project is er een voorbeeld van (al zijn de resul taten tot nu toe teleurstellend). Nieuwe projecten staan op stapel. Dit jaar zullen twee lage baan- en één hoge baansaltelliet de ruimte in worden ge schoten. Ze staan bekend onder de na men TSX. Relay en Advent Micro golven zullen daarbij een belangrijke rol spelen omdat de korte golven uit de „band" dreigen te springen. Nieuwe communicatiemogelijkheden voor telefoon- en radioverkeer. En ook voor het jongste medinm: de televisie. Geen telcrecordings meer. Perry Como zal „life" en vla de ruimte de Neder landse huiskamer kunnen binnentreden. Waarbij echter dit kan worden opgemerkt 't is maar een vraag: zou hij dan 's nachts kunnen optreden? Dan is hij hier (gevolg van het tijdsverschil!) tenminste overdag Kamer behandelt de visserijproblemen (Van onze parlementsredactie) Bij de behandeling „visserij" van de landbouwbegroting is gistermiddag in de Tweede Kamer nog even de verbetering van de Scheveningse buitenhaven aan de orde geweest De K.V.P.-er Van Don gen vroeg of minister Marijnen kon toe zeggen. dat met de eigenlijke verbete ring zal worden begonnen zodra bij de aanleg van het IJmuidense havenproject voldoende ervaring is opgedaan. Des noods zou nog op de voltooiing van dit project kunnen worden gewacht, maar daarna moet onmiddellijk Scheveningen aan de beurt komen. Verschillende an dere sprekers sloten zich hierbij aan. Men vroeg ook nog om een hernieuwde bestudering van de plannen voor de aan leg van een haven te Katwijk. Voor het overige braoht dit debat wei nig nieuws. De heer De Ruiter (c.h.) vroeg aandacht voor het gevaar, dat de voor een groot deel verouderde vis serij vloot in E.E.G.-verband achterop zou raken. Elders is men bezig, al of niet met overheidshulp, de vloten uit te breiden. De heer Van Dijk (lib.) m de, dat de visprijzen nog maar €ens i ten worden bezien. Bevordering van de visconsumptie achtte hij gewenst. Landbouwprijsindex gedaald Het landbouwprijsindexcijfer var Centraal bureau voor de statistiek be droeg in januari 103 (vorige maand 106 vorig jaar 108, tegen een gemiddelde van 100 in 1949-501952 53. Akkerbouwpro- dukten stegen tot 116 (v.m. 114, v.j. 110) veehoudersprodukten daalden tot 100 (van. 103, v.j. 107) door daling van e met 10 punten en melk met 6. Kosten factoren waren 150 (v.m. 150, v.j. 145). De balsem met "direct-werking" VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid cn meer melkwit wordt cn volledig in do poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in to werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel cn spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand to hebben. [iets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer NCRV zit met „probleem grote stad (Van een onzer verslaggevers) TIJDENS de in Schiedam gehou den provinciale vergadering der Nederlandse Chr. Radio Vereniging stelde ds. A. Oliemans, hervormd predikant uit Dordrecht, dat het met de ledenwerfactie niet goed gaat. Bij de beantwoording van de vele vra gen gaven voorzitter mr. A. B. Roos- Vier jaar gevangenisstraf geëist T7"OOR de misdaad is geen excuus, maar ik heb wel begrepen dat in dat huis toestanden heersten, waar u en uw vrouw niet meer tegenop konden", zei de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. van moeite houdt het radio-wereldverkeer zich nu binnen de perken van een bandje van 30 miljoen hertz. Dikwijls gaat het met storingen gepaard. Bij het telefoonverkeer kampt men met dezelfde moeilijkheden. Op de zeebodem liggen twee transatlantische telefoonkabels, elk van 150 miljoen gulden, met honderden versterkers. Een kleine honderd gesprekken kun nen er tegelijk door worden gevoerd. Benodigde bandbreedte: 400.000 hertz. Aangezien het intercontinentale tele foonverkeer in zes jaar verdubbeld zal men door dit systeem te blijven vol gen voor zeer hoge kosten komen te Ook de telefoonkabels op kortere af stand dreigen overbelast te worden. De P.T.T. heeft thans plannen voor het gebruik van een nieuw type kabel (de zgn. coaxiale kabel), die een meer dan viermaal zo grote capaciteit heeft als de thans gebruikte. Een andere oplossing zoekt men in straalverbindingen aan de uitvoe ring waarvan al Is begonnen. Zoals men weet worden deze verbindingen voorlopers van de satellietverbin dingen bovengronds tot stand ge bracht met gebruikmaking van bestaan de televisietorens (officiële benaming, radiotorens) Verzwakking De antennes op deze torens (meta len reflectoren met een diameter van drie meter), die tot nu toe alleen voor televisie-transport zorgdroegen, zullen de gesprekken overdragen naar een volgende toren, welke ze opvangt en verder doorzendt (capaciteit: 11.000 gelijktijdige gesprekken). Omdat deze stralen zich echter ge- Om van te watertanden Comfort voert boventoon op HISWA-Goed Kamp (Van onze speciale verslaggever) HISWA-COED KAMP, de internationale watersport-, kampeer- en caravantentoonstelling zal vooral op het gebied van de botenbouw en de caravanfabricage een groot aantal nieuwigheden te zien geven. Voor de expositie, die van 16 tlm 25 maart gehouden wordt, hebben bijna 250 jabn- kant enen importeurs ingeschreven. In het geweldige RAI.complex is geen vierkante meter ruimte meer beschikbaar. Er moest zelfs worden gerant soeneerd om iedereen op redelijke toijre aan zijn trekken te laten komen. De thans tot één expositie samen- getrokken tiende HISWA en tiende GOED KAMP zullen voortaan altijd als een twee-eenheid in de hoofdstad gehouden worden. Om redenen van or ganisatorische en ruimtelijke aard is de ANWB, die achter GOED KAMP staat, van Den Haag naar Amsterdam ver huisd. De HISWA „woonde" èr al, zg 't in de veel kleinere Apollohal. In de kampeersector zal de klemtoon liggen op de perfectionering van het kampcomfort. Schuimplastic matrassen en tal van nieuwe modellen veldbedden, rugzakken, waarvan het draagstel als kampstoel kan dienen, een opvouwbaar hondebed het zijn slechts enkele voor beelden van de veelheid van artikelen, dia het leven op het kampeerterrein kun nen veraangenamen. De huidige ontwikkeling op het gebied van de caravans manifesteert zich duide lijk in de ongekende verscheidenheid van typen kampeerwagens. Niet minder dan 160 verschillende modellen caravans, waaronder dertig vouwwagens, zullen op de tentoonstelung een vrijwel volledig overzicht bieden van datgene wat de markt thans biedt. Wat primeurs betreft vijftig caravans zullen voor t eerst aar het publiek worden getoond. Op het terrein van de watersport it eveneens veel interessants te verwach ten. Niet alleen in de klasse luxe zeil en motorjachten, maar juist ook in dt boottypen, die zonder bezwaar in, boven op, of achter de auto getransporteerd kunnen worden. Opblaasbare kano's vouwboten, zelfs demontabele boten va bijna vijf meter lengte zullen worden ge ëxposeerd. Aluminium vis- en speedboten van twaalf en veertien voet, die zich uit stekend lenen voor vervoer op het dak van de auto's en zeil- en motorscheepjes, die op een trailer achter de auto kunnen worden meegenomen, worden in de ten toonstellingsruimte afgewisseld met tien tallen „superkruisers", die de trots vor men van de Nederlandse jachtbouwers. Niet op de laatste plaats zullen enkele boottypen van nieuwe klassen van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersport Vereenigingen worden ge- Zo zal deze eerste, door de HISWA en de ANWB gecombineerde expositie niet alleen voor de wedstrijdzeiler en de hob- De begroting van minister Ma- rijnen: landbouiv en visserij, wordt in de Tweede Kamer be handeld. Voor de visserij had den tientallen vissers in kle derdracht op de publieke tri bune plaatsgenomen. voor de grote categorie wceR*- c« cu- kantiegangers, die de „natte'' of „droge" openluchtcreatie bedrijven wil, zonder het gemis van het huiselijk comfort. (Op de openingsdag van HISW A-GOED KAMP zullen onze verslaggevers uit voerig ingaan op de tendenzen en het nieuws, die de thans in opbouw zijnde tentoonstellino biedt). Geen debat over N.-Guinea-begroting (Van onze parlementsredactie) Met uitzondering van de communist M. Bakker heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag niet gewaagd aan een dis cussie over de interne situatie op Ne derlands Nieuw-Guinea. Dit onderwerp was gisteren in de Kamer aan de orde bij de behandeling van de afdeling N. Guinea van de begroting voor binnen landse zaken voor 1962. Enige maanden geleden zag de Kamer, gezien de exter ne politieke ontwikkelingen op N. Gui nea, reeds af van een debat over de begroting-1961 voor N. Guinea. Ook gis teren deed ze dit. Begrijpelijkerwijs wenste de C.P.N.-er Bakker zich niet aan deze afspraak te storen. Hij fulmi neerde o.m. heftig tegen het ..302 jaar oude koloniale bewind od N. Guinea, dat tot dusver slechts 3 academici heeft op geleverd Minister Toxopeus (binnenl. zaken) wenste niet in details op de communis tische demagogie in tc gaan. Maar wel achtte hij zich verplicht in te gaan tegen de beschuldiging, dat de N. Guinea-Raad een gezelschap marionetten in handen van de Nederlandse regering zou zijn. Met klem ontkende hij, dat op N. Guinea geen vrije politieke meningsuiting zou bestaan. Er wordt daar geen politieke partij verboden, maar alleen opgetreden tegen subversieve elementen. Ieder mag zeggen wat hij wil. Dat dat zo is. is dui delijk gebleken, ook in de N. Guinea- Twee miljoen extra voor kernonderzoek (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag (na een korte discussie) zonder hoofde lijke stemming een aanvullend krediet van f 2 miljoen goedgekeurd voor uit gaven ter stimulering van ontwikkelings activiteiten van de industrie op kern energetisch gebied. „Stroom van tegenslagen der Wacrden, tegen de dertigjarige elektricien A. F., die op 8 september van het vorige jaar zijn beneden buurvrouw A. K. de W. (36 jaar) in het wildeweg met een stilettomes zes dodelijke steken toebracht. De officier van justitie eiste wegens doodslag een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek, waarbij hg rekening hield met de omstandigheden, warin het jonge gezin F. verkeerde. Twee jaar woonde het gezin in de Commelinstraat in Amsterdam-Oost en het begin af had de conflictstof met de buren zich reeds opgestapeld. In het de verdachte uitermate gunstige reclasseringsrapport werd de wanhoops daad van de jonge elektricien toege schreven aan het feit, dat zijn gezin eigenlijk in een verkeerde buurt terecht gekomen. „Men sloot zich teveel de buitenwereld af en dat werd in die buurt niet geaccepteerd" heette het het rapport. Een doorlopend treiteren i buurvrouwen (onder wie het slacht offer) was daarvan het gevolg. De echt genote van F. was veelal het doelwit Enkele malen werd zij mishandeld. Ze deed haar beklag bij de politie en er werden pogingen gedaan een ander huis te vinden, hetgeen niet gelukte. De raadsman van F., mr. E. W. Catz, achtte hoogstens bewezen, dat zijn cliënt de vrouw opzettelijk heeft mishandeld, maar daarvoor achtte hij de geëiste gevangenisstraf veel tc hoog. Hij vroeg begrip voor de si tuatie waarin het gezin van F. leefde. Ook wees hij op de persoon van zijn cliënt, die in de rapporten werd be schreven als een rustige, hardwerken de man en een prettig collega, wiens gezinsgeluk door invloeden van bui tenaf werd verstoord. Motie-Biewenga (a.r.) z.h.s. aangenomen De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft giste ren tegen de 53-jarige jurist E. T. uit de hoofdstad wegens flessentrek kerij een gevangenisstraf geëist van twaalf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. De officier hield daarbij rekening met de omstandigheden waaronder verdachte tot het misdrijf van fles sentrekkerij, in de vorm van het ver kopen van nog niet afbetaalde ca mera's was gekomen. Voor de oorlog was mr. T. door vererving in het bezit gekomen meer dan 100.000 gulden. Tijdens de oorlog slonk dit bedrag tot 35.000 gulden, van welk bedrag in 1957 nog slechts 2000 gulden over was. Onge^ lukkige speculaties in rubber waren daar vooral de oorzaak van. Het ef fect was als van een sneeuwbal: de jurist raakte vanwege zijn speculaties zijn hoge positie bij een bank kwijt en werd korte tijd daarop ook ont slagen bij een andere bank omdat zijn schulden inmiddels tot grote hoogte waren gestegen. Die schulden waren ontstaan uit kopen van dure camera's en lenzen. Fo tografie was een hobby van de verdach te en toen hij na de vele mislukkingen van alles probeerde om zijn oude tus weer te herwinnen kocht hij in tijdsbestek van nog geen drie jaar 14 dure camera's en 27 lenzen op afbeta ling. Het was zijn bedoeling fotorepor tages te gaan maken, waardoor hij zich reeds had verzekerd van de medewer king van drie jonge fotograf ca die de camera's van hem te huur kregen. Toon deze opzet niet lukte verkocht hij de camera's aan een scharrelaar, terwijl de toestellen nog lang niet wa ren afbetaald. Tot overmaat van ramn liet zijn echtgenote zich van hem schei den, waardoor hij een extra-last kreeg in de vorm van alimentatie, en verniel de een brand een groot gedeelte van zijn woning. Terwijl de man wist dat de verzeek ring hem slechts ƒ4000 scha de zou vergoeden kocht hij nieuw meu bilair ter waarde van 7000 gulden, waardoor de schuldenlast ondraagbaar Deemoedig „Ik heb nooit de bedoeling gehad iemand te benadelen." zo verklaarde hy deemoedig. „Achteraf zie Ik wel dat ik onjuist gehandeld heb, maar lk voel me niet schuldig aan flessentrekkerg Sinds 1957 heeft de jurist tal van schul den afgelost, maar bij zgn faillissement bleek dat zijn crediteuren in totaal toch nog 15.000 gulden van hem te vor deren hadden. „En dat is alles bij el kaar toch wel heel bedenkelijk," zo vond de president. De officier van justitie, mr. W. baron van Dedem, vond in de frequentie waar mee de aankopen zijn gepleegd aanlei ding om van flessentrekkerij te spreken. Bij het stellen van zijn cis volgde hij het advies van de psychiater, die toe zicht van de reclassering nodig achtte. De verdediger van mr. T„ mr. N. Moens, vertolkte de wensen van zijn cliënt en vroeg om vrijspraak. De stroom van tegenslagen, die in 1960 ein digde met het ontslag van mr. T. als eenvoudig kantoorbediende in dienst van de gemeente Amsterdam, was volgens de raadsman de oorzaak van de „el lende". Mocht de rechtbank niet tot vrijspraak kunnen concluderen, dan is een niet al te zware straf toch zeker op zijn plaats, zo vond mr. Moens. Academische examens AMSTERDAM. V.U. Geslaafd voor hel doet. ex theologie: P K Pllon, Hilvereum: voor het doet. ex wijsbegeerte: J Klapwijk Amsterdam (cum jaude); voor het prop ex theologie: M P v d Macel. Koudekerk a. d Rijn: H R Plomp, Utrecht LEIDEN. 1 maart, Rijksuniversiteit lagd het doet. ex. Ned recht *de Geslaagd voor het kand. cx. Franse taal- cn letterkunde: mej. PCS Blok te Oegst- geest; voor het doet cx geneeskunde II: (Van onze parelementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen de motie-Biewenga (a.r.) aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd nader te overwegen of de nu uitgetrokken bedragen voc uitvoering van cultuurtechnische ken (f 120 miljoen) niet aanmerkelijk moeten worden verhoogd voor het be grotingsjaar 1963 en volgende jaren. Het resultaat van haar overweging zot regering volgens de motie bij de indiening van de landbouwbegroting '63 aan de Kamer moeten meedelen. Minister Marijnen zei gistermiddag in de Kamer geen bezwaar tegen, maai geen behoefte aan de motie-Biewenga c.s. te hebben. Hij wilde de beslissing de Kamer overlaten. jen en directeur mr. A. H. v. d. Veen de predikant gelijk. In 1961 won do NCRV over het gehele land 30.000 leden, maar 22.000 leden bedankten, zodat een netto-toeneming van slechts 8.000 valt te constateren. De groei van de NCRV is op het platteland wel goed. maar in de Rand stad Holland niet Van de 450.000 le den heeft de NCRV er in Zuid-Holland 131.500, maar in deze provincie werd slechts een netto-winst van 630 ge boekt, tegen bijv. 1626 in Gelderland. Ook Noord-Holland blijft achter met 438 nieuwe leden. Men sprak van het 'probleem van de grote stad". De pro paganda moet anders worden gericht, mogelijk kan de 'omroepgids' in win kels en kiosken worden verkocht. In deze vergadering kwamen bij de be spreking van het omroepbeleid tal van problemen aan de orde, waarbij bleek dat de wensen der leden lang niet ge- lij kgeridht zijn. Zo werd mot waardering gesproken over de radiokrant 'vandaag' n achtte de tv-rubriek "Memo' niet actueel genoeg cn de "omroepgidGf >u fleuriger moeten zijn. Het hoofdbestuur werd uitgenodigd 's morgens (om 7.50 uur) niet alleen uit de bijbel te laten lezen, maar ook Bij beluitleg te doen geven. Bezwaren werd gemaakt tegen de vorm van bepaalde geestelijke liederen. Anderen vroegen juist naar het optreden van John Buur man, de Zingende Zusjes en naar wer ken van Johannes de Heer. Directeur Van der Veen meende dat dc kritiek niet altijd juist Is. Men moet niet steeds de radio laten aanstaan, maar slechts luisteren naar wat men uitkiest. Het zou onjuist zgn als steeds door het gehele programma een bepaalde draad liep. Er moet variatie zUn De NCRV experimenteert ook. De leiding ls niet altgd tevreden, maar men dient nu een maal rekening te houden met vele en verschillende eisen. Hot is ook wel eens nodig een goed programma-onderdeel te vervangen en dan duurt het enige tijd, voordat he>t pu bliek aan het nieuwe is gewend. Tegen wijzigingen van het donderdagavond- program bestaan bezwaren, vooral om dat juist die avond het tv-tonoelspel veel aandacht trekt. Het "Woord van de dag' kan niet te lang zijn, omdat alle Nederlanders 's morgens haast hebben. De NCRV-directeur zei dat in het najaar, misschien wordt het winter, zal worden begonnen met schooltelevisie. De heer Van der Veen vroeg zich af of de forums, voldoen aan de verwach tingen. Het is de vraag of deze uitzen dingen gehandhaafd blijven. Meer kerk diensten op zondag kan de NCRV niet uiteenden, want zij heeft die dag vrij wel geen zendtijd. Het is niet mogelijk via de televisie speciale kerkdiensten j voor zieken en bejaarden te geven. Dit ligt op het terrein van hot EKOR. In deze vergadering herkoos men dc afgevaardigden ln de verenigingsraad. De toezegging werd gedaan dat volgend Jaar een plaats zal worden Ingeruimd voor een lid uit chr. geref. kring. Zuld- Ilolland zal de heer C. Kieft, lid der tweede Kamer, voordragen als kandi daat voor het secretariaat. Voor de func tie van penningmeester wordt de heer D. v d Kwaak, lid van Ged. Stalen, voor gedragen. Ds. Ollemans werd voorgedra gen in de vacature ds J J Poort. De 82-jarige Amsterdammer A. H. van der Lip stak gistermiddag od het Marnixplein in de hoofdstad plotseling de weg over, terwijl een tram al tot tien meter was genaderd. Ondanks het krachtig remmen van dc trambestuurder kwam de man onder de wagen terecht Op weg naar het ziekenhuis is hij over- Stadion spel in september Haag een aantal betogingen tegen de dreiging van de atoombom georganiseerd zijn sinds september van het vorige jaar, heeft de heer Carel Bricls, bekend door zijn sta- dionspelen van kort na de oorlog, een nieuwe manifestatie geprojec teerd, onder de titel „One world or De heer Briels denkt voor deze mani festatie het stadion in Amsterdam of Rotterdam te gebruiken en hoopt door televisie (telerecording) aan het geheel een karakter te geven dat boven het na tionale uitstijgt. Dit is temeer van be lang, daar het ..onontkoombare atoom- vraagstuk" van wereldomvattende bete kenis is. In vijf voorstellingen, voorlopig van 4 tot en met 8 september zullen in totaal een miljoen toeschouwers getuige kunnen zijn van een programma dat gi gantisch van opzet is en dat, als alles doorgaat zoals het nu op papier staat, in Europa gehouden is. Om half negeq. als het duister invalt, zal na de verbeelding van de bruisende levensdrang door een negerdans, een macabere optocht met de oud-Nederland se schilder Jeroen Bosch als inspiratie bron door het stadion (rekken. Hierna zal een „uranium-ballet" een ketting reactie tot uitbeelding brengen cn zal de atoomenergie als welvaartbron worden uitgebeeld. De manifestatie zal eindigen met een smeekbede om de mensheid te behouden voor een atoomoorlog. Het is niet zeker of men hiervoor Elisa:,.eth Schwartzkopf of Ella Fitzgerald zal uit nodigen. Voor het vervoer naar het stadion (Am sterdam of Rotterdam; wordt een rege ling getroffen per bus of trein. Het ver voer Is bU de entreeprys inbegrepen, zo danig dat Iedere bezoeker dezelfde prgs betaalt. Er zullen slechts twee rangen bestaan, overdekt en onoverdekt, waar voor gedacht wordt aan toegangspryzen (vervoer dus Inbegrepen) van respectle- vclijk f 8 cn f 6. De manifestatie beoogt geen winst te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9