Dp ondoorzichtige mens Enkele kanttekeningen Nederlands Jodendom in Israël is in studie niemand de deur uit zondereen ontbijt Meer samenwerking nodig bij vertalen en uitgave boeken BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Vastenbrief episcopaat oud-katholieke kerk Negen miljoen van R.K. kerk geëist wegens ontvoering «S MEÏ KLr .,fBK IV ESS 2 FEITEN WIJZEN HET UIT JN het kamp van de socialistische vakbeweging wordt op het ogenblik ernstig geprobeerd de werknemers in Nederland onkundig te laten van de werke lijke oorzaken van de huidige loonpolitieke moeilijkheden. Er wordt gewerkt met kreten als: De nieuwe algemene aanwijxing van de regering Is in strijd met het loonakkoord van Oud-Wassenaar. Het N.V.V. acht rich niet meer gebonden aan de loonmatiging. De regering wil ook in i 1963 de loonmatiging laten doorlopen. De vrijere loonpolitiek loopt op| zijn eind. Wij stellen er prijs op, de werkelijke gang van zaken hier nog eens in het kort te releveren. De moeilijkbeden zijn begonnen in de looncommissle van de Stichting van de Arbeid, toen in dit college de vraag zich voordeed, of het mogelijk is, be halve per 1 januari 1962 ook nog in de loop van het jaar een loonsverhoging toe te kennen. Onzeker was het namelijk, of dit in overeenstemming geacht kon worden met het loonakkoord van Oud-Wassenaar tot matiging van de loonsverhogingen in 1962. Tussentijdse loonsverhogingen zouden dan gegeven moeten worden vooruitlopend op de produktiviteitsstijging, die in 1963 is te verwaohten. Het overlegorgaan van de drie werknemersvakcentralen, dus inclusief het N.V.V., heeft zich toen op het standpunt gesteld, dat de zogenaamde opstapjes voor 1962 afgewezen moesten worden, maar dat per 1 januari 1963 wel de ongematigde produktiviteitstrend kon worden gehanteerd. Het hele stich tingsbestuur heeft zich toen hiermee verenigd en de looncommissle kreeg opdracht deze gedachtengang nader uit te werken. Bij de verdere discussies in de looncommissie werden echter van de zijde van het liberale werkgeversverbond, C.S.W.V., alsnog bezrwaren geopperd. De discussie sleepte zich een aantal weken voort en inmiddels bleken er in een groot aantal ondernemingen nieuwe contracten te zijn afgesloten, waarin de beruchte opstapjes inderdaad waren opgenomen. Bij een verdere discussie begon nu ook het N.V.V. terug te krabbelen, want dit socialistische vakverbond achtte het onmogelijk het inmiddels tot stand gekomen grote aanbal (meer dan vijftig) contracten weer terug te draaien en de tussentijdse loonsverhogingen er uit te schrappen. Het N.V.V. maakte zich dus los van een met de andere vakcentralen gemaakte afspraak. Een compromis binnen het stichtingsbestuur bleek onmogelijk ge worden en de regering was gedwongen aan het onmachtige bedrijfsleven een nienwe algemene aanwijzing op te leggen. Deze algemene aanwijzing bevatte overigens niet bijzonders. Er werden zelfs nog opstapjes toegestaan in het laatste kwartaal van 1962 voor meerjarige contracten, indien althans in het laatste deel van 1962 de helft van de looptijd van deze contracten reeds zou zijn verstreken. De regering gaf hiermee in deze aanwijzing nog meer dan de drie vakcen tralen, inclusief het N.V.V., aanvankelijk eigener beweging overeengekomen waren. Het N.V.V was immers aanvankelijk bereid alle opstapjes voor 1 ja nuari 1963 af te keuren. Plotseling was echter de zeer matige algemene aanwijzing van de regering, die het bedrijfsleven zelf noodzakelijk had gemaakt, voor het N.V.V. zo onge veer het verschrikkelijkste wat er op loonpolitiek gebied kon gebeuren. Het N.V.V. achtte zich nu aan het hele akkoord van Oud-Wassenaar tot matiging van de loonsverhogingen in 1962 niet meer gebonden en de regering werd er van beschuldigd de matiging van de loonsverhogingen ook in 1963 te willen voortzetten. Wat betreft laatstgenoemde aantijging hebben wij gisteren reeds de onjuist heid hiervan uiteengezet. Zowel C.N.V. als K.A.B. hebben zeer begrijpelijk niet zoveel onheilspellends gezien in de algemene aanwijzing. Zij betreuren het, dat het zover heeft moeten komen, maar zij zijn bereid de nieuwe aan wijzing loyaal toe te passen, omdat deze in overeenstemming is met het akkoord van Oud-Wassenaar. Dat het N.V.V. plotseling zo fanatiek reageert en zonder blijkbaar voor rede lijkheid vatbaar te zijn ook gelijk maar het hele akkoord van Oud-Wassenaar over boord gooit, wijst naar onze mening op grote moeilijkheden binnen het N.V.V. zelf. Het lijkt ons waarschijnlijk, dat het N.V.V.-bestuur met zoveel kritiek van de eigen aangesloten bonden te kampen heeft, dat het naar de mening van dit verbond niet langer mogelijk is, de toegezegde medewerking aan het huidige loonbeleid te honoreren. Het zou echter eerlijker geweest zijn indien het N.V.V. dit naar buiten toe duidelijk had gemaakt, in plaats van het lanceren van een aantal onjuiste beschuldigingen. De onjuistheid van deze be schuldigingen is immers ook bij het N.V.V. bekend. N.V.V. HEEFT ONGELIJK "p^E houding van het N.V.V, komt in een nog wonderlijker daglicht te staan, wanneer men weet, dat het grootste werkgeversverbond, het C.S.W.V., het met het N.V.V. eens is. Dat er daarom bij het N.V.V. niet een waarschu wingslampje ls gaan branden, is ons een raadsel. Het is immers duidelijk, dat de C.S.W.V.-houding niet helemaal vreemd is aan de wens bij sommige ondernemers om tot prijsverhogingen te komen en het prijsbeleid van de minister van economische zaken te ondergraven. Een inflatie, die daarvan het gevolg is, zal echter ook de koopkracht van de werknemers doen verminderen, de ordervoorziening bij het bedrijfsleven be perken, de spanning op de arbeidsmarkt matigen en het werkloosheidscijfer omhoog brengen. Wil het N.V.V. zich voor al deze zaken samen met het C-S.W.V. verantwoordelijk stellen? Het lijkt ons van niet. In de hoofdbesturen- vergadering, die het N.V.V. zaterdag in Utrecht belegt, zal het bestuur zijn gehoor deze dingen dan ook wel niet vertellen. Men zal wel dapper van leer trekken tegen de zogenaamde vrijere loon politiek van de regering en men zal wellicht wel in een resolutie verklaren, dat de N.V.V.-bonden de laatste aanwijzing van de regering niet aanvaarden. Een aanwijzing die het N.V.V. overigens zelf noodzakelijk heeft gemaakt. De vrijere loonpolitiek loopt op zijn eind, zo schrijft Het Vrije Volk. Men bedoelt echter te zeggen, dat de overgangsfase van de geleide naar een vrijere loonpolitiek goeddeels verstreken is. Niemand, ook de regering niet, is bereid de loonpolitiek in deze overgangsfase, die wel aangeduid wordt als gediffe rentieerde loonpolitiek, ideaal te noemen. Maar deze overgang, vooral in een tijd van volledige werkgelegenheid, was noodzakelijk om van een geleide tot een vrijere loonpolitiek te geraken. Ook het N.V.V. wil nu naar die vrijere loonpolitiek, hoe vreemd het velen wellicht in de oren zal klinken. Het N.V.V. lijkt in dit opzicht de beste pro pagandist voor de loonpolitiek van de regering. Want de bedoeling van de regering is nooit anders geweest dan tot deze vrijere loonvorming te geraken. Het N.V.V- heeft zich hiertegen nog heel lang verzet en nog heel lang de lof gezongen van de geleide loonpolitiek, maar thans is het dan tot beter inzicht gekomen. Dr. W. Albeda, secretart* van het C.N.V., schreef onlangs in het kaderorgaan van dit verbond, Evangelie en Maatschappij, het altijd onbegrij pelijk gevonden te hebben, dat een vakcentrale die zichzelf respecteert een geleide loonpolitiek zou willen accepteren, anders dan tijdelijk uit nood. Wanneer de Nederlandse werknemers de ogen open gaan voor de feiten, dan zal men weten in welke mate men de drukte serieus moet nemen, die het N.V.V. in loonpolitiek opzicht ook thans weer meemt te moeten maken. Het is allemaal heel veel geschreeuw, maar bitter weinig wol, of anders gezegd: Er worden veel dure kreten geslaakt, maar er is maar weinig wezenlijke belangenbehartiging voor de werknemers bij. Aan de hand van dossiers brieven I Beroepingswerk Van een medewerker Een kleurrijke periode uit het Nederlandse Jodendom staat op nieuw in het middelpunt van de belangstelling. In Israël zullen brieven bestudeerd worden die van 1800 tot 1850 uit Nederland naar Palestina zijn verzonden. Prof. J. Y. Rivlin, een 72-jarige hoogleraar aan de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem heeft op een persconferentie mede gedeeld dat hij met behulp van de uit Nederland afkomstige in Israël woonachtige T. Levy, in het bezit is gekomen van de vijf tien dossiers met kopieën van brieven die aan Joden in Israël waren gericht. De brieven zijn verzonden door de broeders Lehren die in 1806 ln Amster dam de vereniging Pekidim en Amar- kallm hebben opgericht. Deze - vereni ging bestaat nog steeds. De gegevens die prof. Rivlin verstrek te, komen niet helemaal overeen met de werkelijkheid. Hij gaf te verstaan, dat deze brieven, die uit wetenschappe lijk en historisch oogpunt zeer belang rijk zijn. waarschijnlijk tijdens de Duit se bezetting verloren zijn gegaan. Hij had ze opgespoord omdat zijn grootmoe der hem had verteld dat ze zijn erfdeel waren. Juist is. dat op verzoek uit Israël in 1950 de kopieboeken, nadat Pekim en Amarkalim duizenden pagina's op mi crofilms hadden vastgelegd, naar Israël zijn verstuurd om ze daar te laten be studeren. Deze brieven zijn abusievelijk in handen van prof. Rivlin gekomen en door bemiddeling van de heer Levy heeft Pekidim en Amarkalim toestem ming gegeven een studiecommissie te benoemen. De gebroeders Lehren. afkomstig uit Lehren-Steinfeld in Duitsland, aan wel ke plaats zij hun naam ontleenden, wa ren van beroep bankiers. Zij namen in de Joodse gemeenschap van die dagen een vooraanstaande plaats in vanwege hun geleerdheid, weldadigheid en reli gieuze gezindheid. Hun huis te Amster dam was het middelpunt van het Jood se leven. Rabbijnen, Joden uit het bui tenland die Amsterdam bezochten en af gezanten uit Palestina vonden er altijd een gastvrij onthaal. Het waren de ge broeders Lehren die de administratie en financiën regelden voor de uit Duitsland en Nederland afkomstige Joden in Pa lestina. Kleurrijke figuren waren het. Op sabbath gekleed in witte gewaden en uitsluitend hebreeuws sprekend Advertentie Evangelische Lehtuur Kruistocht biedt hulp Hoge Paasberg" in Ede hebben personen die nauw betrokken zijn bij het schrijven en uitgeven, ver talen, drukken en verspreiden van christelijke literatuur be sloten, dat de „Evangelische Lektuur Kruistocht" hen zal ad viseren en dienen op het gebied van vertalingen van buitenlandse boeken. Zij willen op deze manier vooral doublures voorkomen. Het gaat hierbij vooral om evangeli serende en opbouwende uitgaven. De internationale organisatie „De Evangelische Lektuur Kruistocht" (Christian Litera ture Crusade") vestigde zich be gin 1962 ook in Nederland en heeft ruime internationale erva ring. Het intiatief voor het week end te Ede werd genomen door de heer D. Lugthart. De Evangelische Lektuur Kruistocht is belast met de volgende taak: Voor lichtingen aangaande tekorten aan goede uitgaven in betreffende lektuursectoren te geven, voorlichtingen aangaande be kwam* vertalers, die voor een bepaald strekken en tenslotte het registreren n bewerking zijnde vertalingen, ter voor koming van dubbel werk. de praktijk is gebleken dat er drin gend behoefte bestaat aan een instantie die een adviserende en dienende taak vervullen vertalen van christelijke lektuur. Deze evangelist, zendeling, werker in pastoraat lektuur wordt uitgegeven dowtalloze apostolaat? Vroeger lag op die vraag '.iet ant chruUJUke orjamsatia dia uch in da Bij k B van maart 1W2 ia In de J- d d h d Roepin." antwoordde afgelopen jaren voor het eerat op dit ter- vakature van mr Offerhaua. benoemd Her rein zijn gaan bewegen. Het komt voor;tot president-curator van de Rijksuni- dat twee of drie mensen met de verta- i - llng schillende sectoren •christelijke literatuur zijn reeds ruim voorzien. Toch beginnen velen met ver- talingen die op deze terreinen liggen ter wijl er een groot gebrek bestaat op an dere gebieden. De ..Evangelische Lektuur Kruistocht- wil zijn diensten beschikbaar stellen cm hierin verandering te brengen. Allen die bij het vertaalwerk betrokken zijn kun nen nu aan het contactadres van de ..Evangelische Lektuur Kruistocht" op gave doen van bestaande plannen, in be werking zijnde vertalingen en ook van reeds voltooid vertaalwerk al of niet uit gegeven. Inlichtingen over waardevolle uitgaven in binnen- en buitenland zijn ook zeer welkom. die dag. Nauwgezet namen zij de ge boden in acht. Zo nauwgezet dat toen Hirschel-Lehren op audiëntie werd ontvangen bij koning Willem I, hij bij de vorst verscheen met on verzorgd gelaat. Hij werd ontvangen in de dagen die liggen tussen het Joodse paas- en pinksterfeest. Het is dan de „Omertijd"een rouwtijd. Hij had zich niet laten scheren. Zijn houding verklaarde hij aan de ko ning door te zeggen dat het niet aan ging voor een „melach basnr wa- dam", een koning van vlees en bloed, een gebod te overtreden van de Grote Koning. Huissvnagoge De Lehrens hadden een huissynagoge met een Palestijns-Sefardische liturgie wat in Nederland niet gebruikelijk was. Het zinde het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap niet dat sectarisme mogelijk was. De kerkelijke autoriteiten besloten zich van de Lehrens te laten ontdoen door hun samenkomsten via een grond wetsinterpretatie door de overheid offi cieel te laten verbieden. De grondwet van 1815 schonk slechts godsdienstvrij heid aan bestaande kerkgenootschappen. In 1815 bestond de huiskapel van de Lehrens nog niet. Het was een Joods voorspel van de afscheiding van 1834. De drie gebroeders Lehren waren ver maarde bibliofielen. Zij hadden een enorme bibliotheek van bijna 4300 wer ken. In de Bibliotheca Rosenthalia be vinden zich de microfilms en de kopie boeken van Pekidin en Amarkalim. die thans in Israël worden bestudeerd. Ze bevatten de geschiedenis van een perio de waarin Nederland en speciaal Am sterdam, Mokum Alf (eerste stad) me de door de uitzonderlijke Joodse figuren tot ontplooiing kwam. Verkeersopvoeding op lagere school Eerbied voor het leven heet de serie van zes deeltjes voor methodisch ver- keersonderwijs voor alle leerjaren van de lagere school die door Anne de Vries en de Amsterdamse hoofdinspecteur bij de verkeerspolitie A. M. Koppejan is uitgegeven bij Dijkstra's uitgeverij N.V. te Zeist. De serie, waarvan het eerste deel uit louter aanschouwelijk onder wijs bestaat, geeft een gedegen opvoe ding tot juist verkeersinzicht. Stelselma tig worden de voornaamste principes voor veilig verkeer bijgebracht en in een aantal werkboekjes heeft de leer kracht mogelijkheden te over om te toetsen wat er is blijven hangen van het onderwijs. De uitvoering van de deeltjes is zeer verzorgd en het pedago gische voordeel van de werkboekjes die de kinderen actief laten deelnemen is dat het systeem van herhaling van het onderwezene vele variaties kent. Terecht merken de schrijvers in hun inleiding tot het eerste deel op. dat hoewel ver- keersonderricht eigenlijk ouderplicht is. op de onderwijzer de taak rust de al gemene waarschuwing „kijk uit" inhoud te geven Sesam nieuwe geïllustreerde wereld geschiedenis, zeventiende deel: De tijd der grote wereldoorlogen. Uitgave Bosch Si Keurling N.V., Baarn. Sesam nieuwe geïllustreerde wereld- Jeschiedenis, achttiende (tevens laatste) eel: Registers. Uitgave Bosch Keu- ning N.V., Baarn. Bevroren vuurwerk, een keuze uit de verhalen van Belcampo. Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Uit de suiker in de tabak, door P. A. Daum. Salamander. Vierde druk. Uit gave Em. Querido N.V., Amsterdam. Juffrouw Stolk en andere verhalen, door Top Naeff. Salamander. Derde druk. Uitgave Em. Querido N.V., Am sterdam. Longos Dafnis en Chloë. een herders verhaal uithetGr eks overgebracht door Jan Prins. Tweede druk. Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amster dam. Speelplaatsen en vrijetijdscentra voor jong en oud, Zwitserse gedachten en er varingen. Publikatie Stichting Ruimte voor de Jeugd. Bouwcentrum, Weena, Rotterdam. Taak en vorming van de intellectueel NED. HERV. KERK Beroepeu te Giessen-Rijswijk (toez.t: J. Voordouw, vic. te Katwijk a. d. Rijn; te Kerkwerve en Serooskerke (Schou wen): J. Zonneveld, kand. en voorgan ger evangelisatie te Oostvoorne: te War- menhuizen en Dirkshorn: W. P. E. van Kooten, vic. te Amstelveen. Aangenomen de benoeming tot vic. te Velp: A. W. J. A Knorth, vic. te Zwolle. King's College koopt klassieke werken van prof. P. J. Enk De klassieke bibliotheek van prof. dr. P. J. Enk. oud-hoogleraar in de latijn- se taal- en letterkunde aan de Rijks universiteit te Groningen, is. naar thans bekend is geworden, aangekocht door King's College te Londen. Deze aankoop is mogelijk gemaakt door een gift van de Nuffield Foundation. Gedurende het teven van prof. Enk (thans 77 jaar oud» zal de waardevolle bibliotheek in diens woning aan de Kraneweg in Groningen blijven. De eerste verdieping van het huis is met ijzeren balken Versterkt om de 14.000 klassieke werken, de grootste particuliere collectie op dit gebied, te herbergen. Prof. Enk bezit tevens nog ongeveer 10.000 andere, maar moderne werken op het gebied van Deimelse litteratuur, Franse historie enzovoort. Na de dood van prof. Enk gaat de collectie klassieke werken naar King's College waarvan de klassieke biblio theek de naam Enk Libraries zal krij gen. Prof. Enk is gedurende zijn leven een verwoed boekenverzamelaar geweest en nog steeds is hij bezig de klassieke ver zameling uit te breiden. Hij heeft veel contact met Engeland. Hij heeft er ge studeerd en er vele lezingen en colle ges gegeven. Hij is vicepresident van de classical association. In 1953 verkreeg hij het eredoctoraat in de letteren van de universiteit in Leeds. Het bestuur van de stichting Contact centrum Bedrijfsleven-Onderwijs heeft de heer H. C. M. Kapteyn met ingang van 1 april benoemd tot directeur van zijn organisatie. De heer Kapteyn volgt drs. J. D. Visser op. die secretaris wordt van de Twents-Gelderse Textiel fabrikanten Verenigingen. De heer Kapteyn was tot dusverre adiunct-secretaris van het Centraal So ciaal Werkgevers-verbond. Hij vervulde reeds enige jaren de functie van secre taris van de plaatselijke commissie Den Haag van het C.B.O. (Advertentie) Psalm. 91 verandert herhaaldelijk van spreker. In vers 1 en 2 is de man aan het woord die de hulp van de Heer nodig heeft. Van vers 313 spreekt zijn omgeving hem vertroostend toe. Maar dan komt God zelf aan het woord in vers 14 en Hij komt met Zijn belofte van bevrijding en bescherming „omdat hij (de gelovige) Mijn naam kent". Dat merken we herhaaldelijk in de Psalmen. Drie en soms wel meer sprekers of zangers komen aan het woord in deze vorm van eredienst en God zelf schroomt niet Zich te mengen in de discussieZo dicht wil God tot de mensen komen dat Hij zelf het woord neemt. Maar dat doet Hij nog. God is in het Nieuwe Testament geen God van verre geworden. Hij is juist in Christus Jezus nabij gekomen. Hij wil Zich nog steeds mengen in onze gesprekken. Hij wil nog steeds het woord nemen. Maar dat kan alleen als wij het Woord nemen en lezen. De spanningen die er liggen ming van de onderlinge liefde, dan wor- - - - -• den de hoogste levenswaarde en levens voorwaarden in de waagschaal gesteld. Tot besluit roepen de bisschoppen de gelovigen op zich in de komende vastentijd door God te laten vernieuwen. Zich in het bijzonder in te zetten voor belangloze dienst aan de wereld, bereid te zijn offers te brengen en in gelijk vormigheid aan Christus de weg der zelf verloochening te gaan. tussen „het kind van zijn tijd zijn" en tussen „het kind van God zijn" is het onderwerp de vastenbrief die het episcopaat van de Oud-Katholieke Kerk alle oud-katholieke kerken heeft doen voorlezen. Daarin roepen de bisschoppen op tot een verande ring van de geest, daar in ver schillende opzichten en verschijn selen gelijkvormigheid van deze wereld geconstateerd kan wor den die het beeld van Christus verduistert en het geloof aan de afwezigheid van God versterkt. Velen hebben aldus de bisschoppen, met die diepgewortelde normen, heilige vormen en eeuwige waarheden afgere kend als met verschijnselen die met de tijd zijn versleten en voor de wereld heb ben afgedaan. Het dienstbetoon kander houdt geen gelijke tred met de verruiming van de vrije tijd. De offer vaardigheid loopt niet parallel met de groei van de welvaart; kerk en gods dienst worden als niet meer te verande ren en niet meer te vernieuwen zaken afgeschreven op rekening van de vera dering en de vernieuwing van de tijd. In het bijzonder spreekt de brief o\ de normen bij de opvoeding. Deze moet „vrij" zijn, maar wanneer de vrijheid leidt tot het ontnemen van alle zeker heid. tot vervreemding van elk gezag en tot functieverlies van het gezin, dan la ten wij de opvoeding uitlopen op een crisis voor de kinderen, waarbij ook de kennis van Gods wil geen bevrijdende rol mee zal kunnen spelen en geen kracht tot verandering en vernifeuwing meer in- de vrijheid gevonden worden. Door verandering en vernieuwing vi de geest moet ook elke sociale voorui gang bepaald zijn. Maar wanneer de arbeidsvoorwaarden zo worden opge- schroefd dat de aantrekkelijkheid van het werft daarmee staat of valt en de arbeidsvreugde slechts als hoge uitzon dering te boek staat, komt deze vernieu wing niet meer aan de orde. Dat wy zoeken naar blijdschap in het leven en in de geestelijke arbeid is evan- gelisch. Maar wanneer dit een zich ont trekken aan elke verantwoordelijkheid Inhoudt en wanneer het leidt tot afbraak van onze saamhorighid, verzwakking van de huwelijkstrouw en verontachtza- De 41-jarige Ameri- wel had gezegd en in de sende financiële onder- kaanse mevrouw Alice handel was gegaan. In steuning ontvangen. Ryan eist van de Rooms april 1955 was haar echt- De eis is ingediend te- Katholieke Kerk een genoot „met geweld en gen de Rooms Katholie- schadeloosstelling van door middel en met be- ke Kerk, de aartsbis- 2.375.000 dollar negen hulp van bedwelmende schop van New York, miljoen gulden voor dranken" uit hun huis kardinaal Spellman, en haar vier kin- ontvoerd. Hij werd van de bisdommen Brooklyn, de kerk klooster naar klooster Rockvilte Centre. Spring- hebben gezonden. Hij was in mei field, haar deren omdat haar man ziv- ontvoerd en in een 1956 teruggekeerd maar Francisco klooster gevangen zou binnen twaalf uur had ^s. Deze men hem andermaal ont- U"1 voerd of doen ontvoeren. houden. Worcester, Los Ange- bisdommen hebben, aldus de de een of andere wijze een rol gespeeld in de zaak. Mevrouw Ryan Ryan niet wil 375.000 dollar voor zich indiende, is zij in 1950 zeggen waar haar man zelf en 500.000 dollar haar kin- Verder wordt tn de e bij het hooggerechtshof gezegd dat men van de staat New York in het nieuwe Europa, rede ter gelegen- ,acJ v Jn T IIImUu j. u held van het 25-]»"ig bestaan tan hetgehuwd met de verblijft en da! men hoor Rijnlands Lyceum, door prof. dr. Ph. J. I rooms-kathoheke geeste- met in staat wil stellen deren Idenburg. Uitgave J. M. Meulenhoff, \Hjke Walter Ryan nadat hem te I deze zijn parochie vaar- zou bovendien geen pas- vijf jaar. Aartsbisschop van Canterbury op reis Canterbury, dr. Michael Ramsey, in mei een bezoek zal brengen aan 'Istan bul en Athene, hetgeen mogelijk, later in het jaar, zal worden gevolgd door een bezoek aan Moskou. De aartsbisschop is voor het bezoek aan Istanbul uitgenodigd door de oecumenische patriarch van Constanti- nopel, Athenagoras de Eerste. De uitnodiging voor het bezoek aan de Orthodoxe Kerk in Rusland werd ge daan door de Sowjetrussische afvaardi ging naar de bijeenkomst van de We reldraad van Kerken, die in november 1961 te New-Delhi is gehouden. Lentefestival voor uloleerlingen Om de Ulo-jeugd op een aantrekke lijke wijze te doen kennismaken met de kunstenaar en zijn kunst, heeft het Wi- kor (werk- en informatiecentrum voor kunst ten dienste van het onderwijs aan de rijpere jeugd) een plan voor een „lente festival" in de paasvakantie op gesteld. Aan dit festival zullen de cul turele raden der drie noordelijke pro vincies meewerken. Op het programma staan groepsge sprekken met beeldende kunstenaars en met leden van het toneel en het ballet. Voorts zullen onder meer uitvoeringen worden gegeven door de toneelgroep „Arena" en het Nederlands Dans Thea ter. Het festival wordt besloten met voordrachtskunst, een forum en optre- den van het Dutch Jazz Quintet. Prof. De Vries voor internationaal voedselbeleid De rector van het Instituut voor So ciale Studies in Den Haag, prof. dr. E. de Vries, heeft te Londen aangedrongen op de invoering van een internationaal voedselbeleid en een ontwikkelingSDro- gram voor de gehele wereld om de hon ger te bestrijden. Prof. De Vries zei in een lezing dat om voldoende voedsel te krijgen voor speurwerk speciaal in tropische gebie den, dringend noodzakelijk is, de hulp verlening uit het buitenland voor de landbouw verdubbeld en de opleiding Van deskundigen op zijn minst verdrie voudigd moet worden. In Azië, Afrika en Latijns-Amerika is een zeer groot tekort aan mensen die in staat en bereid zijn de landbouw- produktie en de levensstandaard op het platteland te verhogen. Prof. De Vries zei van mening te zijn dat er wel kapitaal beschikbaar is om de achterstand weg te werken, maar hij toonde zich pessimistischer over de beschikbaarheid van geschoold personeeL Gesprek tussen geref. en vrij-evangelischen in Zeeuws-Vlaanderen Reeds anderhalf jaar wordt in weste lijk Zeeuws-Vlaanderen een theologisch gesprek gevoerd tu.sen predikanten van de verschillende kerken en r.k. pries ters. Onderwerp van gesprek is ge weest: de vleeswording des Woords, de I incarnatie. Thans zal een contact op kleiner schaal gezocht worden. Op initiatief van de gereformeerde kerkeraad in Oostburg zal men de Vrije Evangeli- I sche Gemeenten in dit deel van Zeeuws- I Vlaand -ren uitnodigen voor een ge- I s->rek tussen beide ke, ken, die al op evangelisatieterrein contact hebben. Benoeming siteit te Groningen mr. N. J. Polak. ;A, WAAROM wordt iemand wijkpredikant? Al gemener nog: waarom wordt men predikant, wereldconcern 76 fabrieken 125.000 werknemers brengl XLLJ IflUl.lMU.IJHTEI in Uw huishouding Ook met volautomatische wasmachines dan was meteen alles in orde. hoogstens een beetje onvriendelijk tegenover al le andere mensen, die hand- of hoofdarbeider werden; het suggereerde dat je geen bijzondere roeping nodig had om schoenen of wagens te maken, lessen te geven of zieken te helpen en te genezen. Een des te onvriendelijker en on rechtvaardiger oordeel omdat er altijd meer en betere bakkers, ketellappers, winkeliers, en weet ik wat zijn geweest dan predikanten. Wie dc ge schiedenis van kerk en wereld een weinig kent, beseft dat maar al te goed. Maar „vroeger" ls lang geleden. Welhaast hon derd jaar. Want toen dc vorige eeuw de mensen aan de tand ging voelen, ontdekte men dat het met die roepingen soms wonderlijk gesteld was. Bekend is het verhaal van die predikant, die liever officier had willen worden. Hij mocht niet. En hij was in zijn hart ook stiekum wat bang voor alle risico's van het leger, dat in tijden van vrede wel imposant is. maar in de oorlog bijzonder veel met bloed, zweet en tranen te maken heeft. En dus werd de jonge man Dredikant. Op die manier kon hij com manderen, de lakens uitdelen, vooraan staan in het leven en toch buiten schot blijven. Dat verhaal bom. Opeens zag iedereen de „Geroepene" voor wie men altijd diepe eerbied had gekoesterd „er gaat een dominee voorbij!" letterlijk in zijn hemd staan. Opeens zag iedereen ook in de predikanten de huichelaars, de onwaarachtigen, de mensen van de mooie schijn. Dat is het in wezen duivelse van zo'n verhaaltje. Het doet alsof het geweldige openbaringen ten bes te geeft, terwijl het dc zaken alleen maar veel te eenzijdig voorstelt. Net of iemand iets wordt uit één motief alleen. Net of andere mensen schrij vers. kunstenaars, psychologen dan divars door de plechtige gevel kunnen heenkijken en 'eilloos dat éne motiefje kunnen opsporen. Net of er geen tien tallen invloeden, indrukken waaruit geen mens ooit wijs zal raken, meewerken om een mens te maken tot wat hij wordt. aan. Men deed i ging zich niet afvragen waarom deze schrijver deze predikant zo over de hekel had gehaald. Daar kon toch net zo goed een reden toe bestaan, nietwaar? Misschien leefde zo'n auteur in een bepaalde zonde en was hij daarop eens door een preek aangesproken. Mis schien ontsproot dus zijn hele predikantenbeeld aan niets dan haat. agressie, wraak. Of laten we het nog anders benaderen: Is Stalin misschien Stalin geworden juist omdat hij geen kans zag het vol te houden in het klooster, waarin hij zijn jeugd door bracht? Hoe dan ook: sindsdien heeft men de pradikantpn dóór. De een gaat uit luiheid naar de pastorie; de ander om zich te doen gelden; de derde uit pure nieuwsgierigheid naar het leven achter een geheim zinnig walletje; de vierde uit niets dan angst; en de vijfde omdat het zo'n royaal betaalde baan is. En laten we dan tenminste dankbaar zijn dat die vijfde reden Tegenwoordig zijn bestaansrecht ver loren heeft, want als het om de penningen gaat kan men met een universitaire opleiding alles beter worden dan dominee. Zo komt dan aarzelend toch weer dat begrip „roeping" naar voren. Maar nu op een veel beschei dener en ingetogener wijze. Zonder pathos. Meer evangelisch. En tegelijk houd je in de gaten dat er in een mensenleven allerlei dingen gebeuren, die deze mens voorbestemmen tot een bepaalde taak. tot een eigen accent, tot zijn speciale klemtonen. Het zijn de ervaringen waardoor God een mens doet groeien naar zijn levenstaak. Neen. de zendeling wordt geen zendeling omdat hij zo graag vreemde werelden ontdekt. Trouwens, waar zijn die nog te vinden op aarde? Maar de jongen, die als kind overal en nergens op speur tocht ging. krijgt wel een speciale voorbereiding op zijn toekomstige missionaire taak. Hij leert uit zijn ogen kijken, cn zal dus niet op de eerste slang de beste trappen. Hij leert improviseren: erg han dig als men in de rimboe terecht komt. En verder laat hij 't allemaal maar aan God over. Hij kan uit zichzelf iet wijs worden, en hij behoeft dat ge lukkig ook n'et te doen. Oók de onbewuste schuld is verzoend door Hem voor Wiens rekening wij ai- len liggen! WIJKPREDIKANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2