worwn X13 010$ „Alleen praten op basis van overdracht" Ministeriële telexboodschap bij opening perscentrum EL Baby van fel brandende zolderetage gered Djakarta blijft gesprek nog steeds afwijzen DINSDAG 6 MAART 1962 Scliaak-i-raag 217 In een partij BergerStreiszler, die 1912 te Graz werd gespeeld, ont stond de stelling van het diagram. Zo te zien is er iets mis met de witte po sitie. De witspeler staat een vol stuk achter en gaat bovendien zo aanstonds een kwaliteit verliezen. Des te verras sender is onze opgave: wit speelt en komt in beslissend voordeel. Wit: Kgl. Ddl, Tal en f3, Lb3, Pe4, pi a2, b2, c2, d4, g2, en h2. Zwart: Ke8, Dd8, Ta8 en h8, Lf8 en i1. Pc6, pi a6, b5, c7, f6, g7 en h7. Dam-vraag 21G De stand in het probleem van giste ren was als volgt: ^Zwart: 8, 15, 18. 19, 22, 24, 26, 28, i Wit": 20, 27, 30, 35, 37, 41, 42, 43, 45. 47. Wit wint in de volgende zetten: 87—31, 26x39; 45—40, 22x31; 41x37, 31x42; 47x38, 33x42; 40—34. 29x40; 35x2, 24x35; 2x47, 15x24; 47x20 of 15. Uit de laatste slag van wit blijkt j duidelijk dat bijplaatsing van een swarte schijf op 9 beter zou zijn ge- Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Zuid het volgende spel: A 5, 9A7 3, OAVB10 4, 10 8 4. Zuid is gever, Noord-Zuid kwetsbaar en het bieden gaat: Zuid 1 ruiten West 1 schoppen Noord 1 Sans-Atout (geeft minstens 10 punten aan) Oost pas Zuid?? Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. voorzetsel, 3. op stootje, 4. metaalsoort, 5. vrachtschip, 3. uit naam van. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een gemeente in Zuid-Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Boekelo fr., 2. arend arre, 3. la rue brik, 4. los sleets, 5. als E.K. list, 6. Sleen Anna, 7. tak dan dra, n Ina teer, 9. n.d. ka pel et. Verticaal: 1. ballast in, 2. ora Olland, 3. eerst E.K. ik, 4. knus eed na, 5. edelknaap, 6. label onte, 7. o.r. rein del, 8. Frits Ee. 9. rek. staart. Zaak-Van der Putten op 23 maart voor Ambtenarengerecht Het door de Bussumse ex-defensie- ambtenaar F. H. van der Putten aange tekende beroep tegen het aan hem op 27 november 1961 door do minister van defensie wegens ongeschiktheid verleen de ontslag, zal op vrijdag 23 maart door het Ambtenarengerecht in Arnhem wor den behandeld. In zijn beroepschrift heeft de heer Van der Putten het Ambtenarengerecht gevraagd het ontslagbesluit te vernie tigen althans nietig te verklaren aan gezien het feitelijk strijdig is met de voorschriften. Bovendien is hij van me ning dat de minister zich door dit ont slagbesluit heeft schuldig gemaakt aan detournement de pouvoir. In verband met de voor de behande ling van deze beroepszaak te verwach ten belangstelling zal het Ambtenaren gerecht zitting houden in een van de za len van het gerechtshof in Arnhem. De Amsterdamse advocaat mr. N J. Ge- leijnse zal de heer Van der Putten als raadsman bijstaan. Als vertegenwoor digster vn defensie treedt op me), mr M. Wiggers. Prinses bezoekt Voorjaarsbeurs Prinses Beatrix zal een werkbezoek brengen aan de Utrechtse voorjaars beurs op woensdag 14 maart. De Prin ses zal worden ontvangen in de ver- bouwde en uitgebreide Jullanahal, die daarmee tevens zal zijn ingewijd. Na een rondwandeling over het Croeselaan terrein zal de Prinses een bezoek bren gen aan dc beursgebouwen en het nieu we jaarbeurskantoor aan het Vreden- burg. Mr. Cals in internationale Nieuwspoort TLE Nederlandse en buitenlandse dagbladpers wens ik van harte geluk met de opening van het perscentrum „Nieuwspoort". Het is mij een genoegen deze opening te verrichten en namens de regering mijn geluk wensen aan te bieden." Om even voor half zes gistermiddag verscheen dit voor de journalistieke wereld feestelijke bericht, ondertekend door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, op het Nederlandse telexnet. De minister stond op dat ogenblik in de telex kamer van het internationale perscentrum Nieuwspoort aan de Hofcingel, vlak naast het Tweede-Kamergebouw, en dicteerde zijn openingsbood- schap aan de telexiste. Maar voordal de minister ging „dic teren" werd in de Ridderzaal een openingsplechtigheid gehouden, die werd bijgewoond door ongeveer 700 genodigden, onder wie de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, vele Kamerleden, ambassadeurs en andere diplomaten, de loco-burgemeester van Den Haag en de commissaris van de Koningin mr. J. Klaasesz. Zij allen volgden de officiële opening door de minister in de Rolzaal en de Kelder- zaal van het Binnenhofcomplex op de televisie, want voor dit doel was in deze zalen een aantal toestellen ge ïnstalleerd. De voorzitter van de Stichting Pers centrum Nieuwspoort, dr. N. Cramer, bracht dank voor de grote medewerking, die de overheidsinstanties en het be drijfsleven hebben gegeven aan de tot standkoming van het pershuis, dat het eerste is in ons land. „Nooit ln de ge schiedenis hebben zovelen zich inge spannen om zo'n bescheiden huis op te en. tenminste zo lijkt het", aldus de heer Cramer, „want de betekenis van Nieuwspoort ligt in de pretentie, dat hier internationaal ontmoetingspunt ls geschapen voor publiciteitsvertegemvoor- dlgers met hun maatschappelijke rela ties". Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en president-curator van het perscentrum zei. dat hij ook „als huisheer en buur" graag alle mogelijke steun aan Nieuwspoort had willen geven. ,De vreugde en glorie van deze dag wor den door mij ondervonden als een waar devolle bijdrage voor de uitmuntende verstandhouding tussen de journalistiek de breedste zin en de volksvertegen woordiging". aldus de heer Kortenhorst. Hij besloot zijn waarderende woorden iet te zeggen, dat in Nederland het belang van vrije samenwerking tussen vertegenwoordigers van het publlciteits-" het openbare leven in al zijn schakeringen geen verdediging of argument meer nodig heeft. Het belang van de in vrijheid be oefende publiciteit is maatstaf, crite- begin en voltooiing van wat ons Nederlanders boven alles ter harte gaat: God dienen in gerechtigheid, onszelf zijn en blijven als banierdra gers van een zelfstandig volksbestaan. wensen van de oudste persclub (80 jaar) ovei en de vice-voorziter van het pers centrum, de heer H. M. Bleich sprak een slotwoord. Hij onderstreepte nogmaals, dat de opening van Nieuwspoort voor de pers een „jour de gloire" is. Uit 62 lan den werden felicitatietelegrammen ont vangen, zo vertelde hij. Papier van de rol Na al deze goede woorden en beste wensen was daar dan de eigenlijke ope ning. Minister en mevrouw Cals en dr. Kortenhorst en zijn echtgenote gingen met het bestuur naar de telcxkamer. Minister Cals dicteerde zijn gelukwen sen en iederen in de grafelijke zalen kon op het t.v.-scherm zien. dat de ministe riële woorden na een heel klein beetje tegenslag (het papier moest natuurlijk net van de rol lopen) op de lelex ver schenen. „Het gaat niet helemaal zoals het moet. excellentie, maar het komt spoedig in orde", was het excuus. „Dan wordt hel misschien een vreemde bood schap", zei de minister lachend en h(j hief het glas met dc gastvrouwe van Nieuwspoort, mevrouw Joan Mc. Gonlgal. In de grafelijke zalen recipieerde het bestuur van Nieuwspoort en vele hon derden kwamen er hun gelukwensen aanbieden. Tijdens de ontvangst en later speelde een Antilliaans orkest, voor welke verrassing de buitenge woon gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillende heer W. Lampe. had gezorgd. Van minister Luns, die op weg is naar Tokio, werd 's avonds nog een felicitatietelegram ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) Twee instrumentmakers, de 32- jarige J. Valkenburg en de 23-jarige B. van Soolen, hebben gistermiddag hun leven gewaagd om een negen maanden oude baby van een fel brandende zolderverdieping aan de Haringpakkerstraat in het westelijk stadsdeel van Rotterdam te redden. Zij moesten zich een weg banen door vlammen en verstikkende rookwolken om bij het bedje van het huilende jonge tje te komen. Voordat brokstukken van het brandende dak naar beneden stortten. jje schade door de brand aangebracht droegen beide redders het bedje de trap wordt 0p f 35.000 geraamd, af naar de tweede verdieping, waar de moeder, mevrouw D. J. Euser-Fuijk— Noorland, haar baby dolgelukkilj in de armen klemde. Mevrouw Euser, die twee jaar geleden op de tot woning verbouwde zolderetage kwam wonen, was even weggegaan om een boodschap in de buurt te doen, toen de brand kort voor vier uur werd ont dekt. Mannen van de reinigingsdienst, die in de Haringpakkerstraat liepen, zagen vlammen uit het zolderraam ko- holden de instrumentenfabriek van de firma C. P. van Soolen-Schmidt binnen om de brandweer te alarmeren. ,,Ga niet naar boven toe, er is geen houden aan", waarschuwden de mannen, toen de heer Valkenburg en zoon van de fabrieksdirecteur I. H. C- van Soolen de deur van het huis naast de ingang van het bedrijf binnengingen en naar boven snelden. In een paar minuten was de zol der over de gehele lengte veranderd in een geweldige vuurzee. Desondanks slaagden zij er in de baby, die midden in de vlammen lag, ongedeerd naar be neden te brengen. Dr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer en tevens president-curator van het perscentrum, aan het woord in de Ridderzaal. Kind overleefde val uit raam van vijf meter De twee-Jarige Bea Snlppe uit de Weerjesstraat in Arnhem heeft een val van vijf meter hoogte overleefd. Met haar tweelingzusje cn haar vier jarig broertje speelde zij in een box onder een raam, dat op een kier stond. De kleuter zag kans het raam verder open te krijgen en klom toen op het kozijn. De val van het meisje werd ge broken door een kabel. Met slechts een bezeerde arm werd zij naar het kinder ziekenhuis overgebracht SPAARBANKBOEKJE li78 - 801 paarrekening is bekend onder bovensiaand ven. Vermeld dit op dc daarvoor aangegeven is op de formulieren voor inleg en uitbeiulingen in brieven, welke U aan de Centrale Administrate van dc Rijkspostspaarbank zendt. De STAAT waarborgt de volledige nakoming door de Rijkspostspaarbank van de verplich tingen haar door of krachtens de net opgelegd. Art. 9 randt Postspaarbank wel 1954) DE AANWEZIGHEID van mininster Luns in Den Haag wordt wense lijker geacht nu Indonesië niet ondubbelzinnig heeft laten blijken, voorlopig af te zien van het nemen van militaire maatregelen. Zo meldde het Indonesische persbureau Antara, dat president Sockarno heeft beslo ten, de minister van defensie, Nasoction, naar Oost-Indonesië tc zenden om zich op de hoogte te stellen van de „voorbereidingen om West-Irian te herwinnen". Voorts heeft de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken Soebandrio opnieuw erop gewezen, dat Indonesië alleen met Nederland zal onderhande len op basis van overdracht van bestuur over Weet-Nieuw-Guinea. Voor die leden van het kabinet, dóe w« vertrouwen hebben in een soepeler houding van Indonesië betekenen deze uiUlaiimtgen ongetwijfeld een bewijs voor de juistheid van hun standpunt. Naar verluidt zijn het vooral de mi nisters Toxopeus en Visser (de laatste zou sterk onder invloed staan van zijn militaire adviseurs), due op korte ter mijn versterkingen naar Nieuw-Guinea zouden willen zenden. Daartegenover staat, dat minister Soe bandrio geen commentaar heeft willen geven op berichten uit Den Haag volgens 59 Ik hoorde mijn eigen stem vermoeid en verslagen klinken en er mankeerde niets aan. „Dat is zo," lachte Vyland. „Te oordelen naar wat we van je afweten, kan het de politie van zes landen geweest zijn. In ieder geval, generaal, is er nu een probleem opgelost. We weten nu waar wc Talbots gezicht eerder hebben gezien." Generaal Ruth ven zei niets. Niemand hoefde me er iheer te overtuigen dat hij een werktuig en pion van Vyland was. Hij scheen zich ellendig te voelen en uit alles bleek dat hij hevig verlangde er nooit in betrokken te zijn. „Zijn jullie dan de mensen," riep ik uit alsof me plotseling een licht was opgegaan, „die verantwoor delijk zijn voor het verdwijnen van deze bathy- scaaf? Natuurlijk zijn jullie dat! Hoe is het „Je dacht toch niet dat je hier was om een schematische voorstelling met ons te bepraten?" Vyland veroorloofde zich een vergenoegd glim- Allicht waren wij het. Het was gemakkelijk. De stommerds meerden de bathyscaaf aan een tros in zeventien meter diep water. W<rmaakten hem los en vervingen de tros door een gerafelde, zodat ze zouden denken dat hij gebroken was en het tij de bathvscaaf naar dieper water had gesleurd. Daar na sleepten we hem weg. Het grootste deel van de ze sleepreis werd in het donker volbracht. Als we een schip zagen, minderden we vaart, trokken de bathyscaaf aan de van de mee-of tegenligger afge legen kant langszij en sleepten hem op die manier verder." Hij lachte opnieuw. Hij verwende zich die morgen. ..Nee, moeilijk was het niet. De mensen verwachten namelijk niet dat een privé-jacht een bathyscaaf sleept." „Een privé-jacht? U bedoelt de "Ik voelde de haartjes in mijn nek prikken, want ik had bijna de blunder begaan die het einde betekend zou hebben. Het had op mijn tong gelegen om de naam Temp tress te noemen, maar niemand wist dat ik van die naam op de hoogte kon zijn en hem ooit gehoord had. Niemand, behalve Mary Ruthven. die het mij ertelde. .,U bedoelt de boot van de generaal? door A listair MacLean gevoelig ten. We land. Dat „Larry en ik" klonk vreemd, maar het zei me niets. „Natuurlijk was het Ruthvens jacht." Ik knikte. „Ear even natuurlijk", zei ik, „moet die bathyscaaf hier ergens in de buurt zijn. Mag ik misschien weten waar u dat ding voor nodig heeft?" „Allicht. Ik had het je toch moeten vertellen. We zijn eh op zoek naar een schat, Talbot." „U gaat me toch niet zoggen", merkte ik sarcas tisch op, „dat u in kapitein Kidd gelooft?" „Aha. je schijnt je moed weer terug tc hebben Talbot. Nee. die schat ligt wat meer in het heden en hier heel dichtbij." „Hoe wist u hem te vinden?" „Hoe we hem wisten te vinden?" Vyland scheen zijn dringende haast vergeten te zijn. Als alle mis dadigers was hij ijdel cn zou hij geen enkele ge legenheid voorbij laten gaan om zich in zijn eigen glorie te koesteren. „We hadden een vaag idee waar het was. We probeerden het met een sleepnet dat was iin de tijd voordat ik de generaal had ont moet maar het resultaat was nihil. Toen kwa men we in aanraking met de generaal. Misschier weet je het niet, maar de generaal stelt zijn jacht ter beschikking van zijn geologen als ze met kleins bommen op de bodem van de oceaan en daarop afgestemde seismografische instrumenten olielagen trachten op te sporen. Terwijl ze hiermee bezig waren, zochten wij de zeebodem af met een zeer j apparaat voor het registreren van diep- Ne vonden wat we vinden wilden." „Hier in de buurt?" „Dicht in de buurt." „Waarom die schat dan niet geborgen?" Ik gaf helemaal de indruk van een duikerexpert die dermate in een probleem verdiept was dat hij zijn eigen moeilijkheden totaal had vergeten. „Hoe zou jij hem bergen, Talbot?" „Ernaar duiken natuurlijk. Dat is hier gemak kelijk genoeg. We zitten hier op een geweldige uit loper van de kust en je moet meer dan honderd kilometer ver in zoo gaan. zeg maar tweehonderd, om een diepte van honderdvijftig meter te halen. En hoe diep zal het hier zijn? Dertig, vijfenveer tig9" „Hoeveel water is er onder de X-13, generaal?" „Bij eb ongeveer veertig meter." antwoordde Ruthven automatisch. „Dan is de zaak gepiept." Ik haalde de schouders op. „Dc zaak is niet gepiept." Vyland schudde het hoofd. „Wat is de maximum diepte voor een duH kcr om nog behoorlijk werk te kunnen doen. Talbot?" „Negentig meter misschien." Ik dacht even na. „In ieder geval haalden duikers van de marine bij Honolulu een diepte van bijna vierentachtig meter. Onderzeeër F 4." „Je bent echt wel een expert, is het niet. Tal bot?" „Elke behoorlijke duiker en berger weet dat." „Vierentachtig meter dus. Wat wij zoeken ligt jammer genoeg op de bodem van een diep gat. een afgrond in de zeebodem. Toen we dat gat ontdek ten. toonden de geologen van de generaal zich zeer geïnteresseerd. Zc zeiden, dat het zoiets als als eh hoe was het ook weer, generaal?" „Als de Hurdtrog." „Precies. De Hurdtrog. In het Kanaal. Een vallei ln de zeebodem waar de Engelsen al hun oude springstoffen insmeten. Dat gat van ons is hon derdzesenveertig meter diep." „Dat is een verschil," zei ik langzaam. „Zo is het. En wat zou jij nu doen?" (Wordt vervolgd). welke na de besprekingen van minister Luns in Washington de mogelijkheid be staat van tweezijdige onderhandelingen. Voorts heeft de Indonesische ambassa deur in Australië Soeadi gezegd, niet te geloven, dat zijn land oorlog zon gaan voeren om Westelijk Nleuw-Gulnea. Volgens Soeadi worden momenteel in verscheidene hoofdsteden via ddplo- matieke kanalen onofficiële bespre kingen tussen Indonesische en Neder landse vertegonwoordiigers gevoerd. Hij was hoopvol gestemd, dat dl*, over leg resultaten zouden opleveren, dte zouden kunnen leiden tot officiële be- sprekingen over een vreedzame op lossing, <1 te, aldus Soeadi waarschijn lijk tot stand zal komen onder auspi ciën van de V.N. Overigens beklem toonde ook deze Indonesiër, dat Indo nesië pas bereid is. officiële tweezijdige besprekingen met Nederland te begin nen. wanneer one land instemt met overdracht van Westelijk Nw-Guinea. In oen interview \xxvr de Japanse radio hoef', de Indonesische ambassadeur in Japan Bombam# Soegeng eveneens de Indonesische bereidheid tot een vreed zame oplossing beklemtoond. Minister Luns zou de verzekering hebben gege ven, dfeit Nederland het geschil hoopt te regelen door middel vam besprekingen met dc Indonesische regering. Dc Indonesische president Sockarno heeft gisteren nog meegedeeld, dat hij donderdag, wanneer de Mohammedaan se vastenmaand Ramadan eindigt, een „zeer belangrijke' 'rede over dc kwestie Nieuw-Guinea zal houden. Over een eventuele ver vroede terug keer van minister Lain* uit Tokio kon het mmiterie van buitenlandse zaken vanmorgen nog geen mededelingen doen. Het is de bedoeling, dat minister Luns na zijn aanwezigheid bij dc con ferentie va-n dc Economische Commissie voor het Verre Oosten (Ecafe). drie da gen vakantie neemt. Misschien zal hij zijn vakantie opofferen en dus voor de veertiende maart naar ons land terug keren. maar de indruk bestaat, dat mr. Luns een spoediige terugkeer naar ons land minder urgent ach*, dan andere leden van het kabinet Gewezen wordt in dit verband op de aanwezigheid van vooraanstaande per sonen uit tal van Oostaziatische landen, met wie dc bewindsman ln contact zou kunnen treden. Voorts zou mr. Luns de bedoeling hebben, te «preken mot de Nederlandse am bas adeu rs in het Verre Oosten. Wat de Ecafe-confereotie zelf betreft, het moet niet uitgesloten worden geacht, dat Indonesië een debat over het Neder landse lidmaatschap aan de orde zal stellen. Toen de Ecafe als orgaan van de Verenigde Naties werd opgericht, bezat Nederland nog de soevereiniteit over Indonesië. Na de Soevereiniteitsover dracht heeft Indonesië het Nederlandse lidmaatschap herhaaldelijk betwist. Op een bijeenkomst van een soortge lijke commissie voor Afrika werd on langs besloten, dat voormalige koloniale mogendheden voor de door hen be stuurde gebieden alleen nog geassocieerd lid. kunnen zijn. In Tokio zou dit Afri kaanse voorbeeld kunnen worden ge volgd, met als gevolg, dat het lidmaat schap van e«n aantal westelijke mogend heden, onder wie Nederland, zou wor den omgezet in een minder belangrijke Volk hongert Overigens neemt de onrust ln Indonesië als gevolg van de stijgende prijzen van levensmiddelen en de schaarste ervan nog steeds toe. Verleden week hebben in Soerabaja 2000 mensen voor de ambts woning van de gouverneur Suwondo en de burgemeester Satryo gedemonstreerd. In Djakarta verzamelden zich vijftig leid sters van vrouwenorganisaties bij de wo ning van mevrouw Hrustiato Subandrio, de echtgenote van de minister van bui tenlandse zaken. Zij deden een beroep op dc regering de prijzen aan banden te Volgens persberichten uit Djakarta be vinden zich onder de Indonesische vrij willigers ook 5000 Dajaks, die bedreven zijn in het doden met vergiftigde pijlen uit blaaspijpen. ZU worden tevens ge oefend met automatisch wapenen. Ten oosten van Borneo zou een „armada" van kleine zellvaartulgen worden verzameld. Papoea's willen contact Te Hollandia heeft een bijeenkomst van enkele partijen besloten de Neder landse regering toestemming te vragen voor contact tussen dc politieke leiders van dc Papoea's van Nederlands en Aus tralisch Nieuw-Guinea over het geschil met Indonesië. Ondertekenaars van het verzoek waren de heren Holman, Itar cn Kereutha van de partij Kena U Emabi, de heer Dansidan. secretaris van de Parna, de heren Moses Rumainum, Nc- nepat, Warikar, Mallo, Ronsumbre, Ja- rangga, Kojab, Joku cn Sanggoa van de Partai Papua Merdeka, cn de heer Saul Hindom. student. De heer Moscs Rumainum zeidc, dat als de Nederlandse regering niet op dit voorstel wil ingaan, het duidelijk zal zijn. dat zij Nieuw-Guinea geleidelijk aan Indonesië wil overdragen. HU meende dat Nederland extra aandacht had be steed aan West-Papoea omdat het ln de tijd van Nederlands Indlë de ontwikke ling van West Papoea had verwaarloosd. Hij vreesde dat Nederland op grond van het feil, dat reeds Papoea's het univer sitaire peil hadden bereikt cn de achter stand hadden ingehaald, er voor zouden gaan voelen West-Papoea aan Indonesië over te dragen. Coalitie tegen Parna Volgens betrouwbare inlichtingen van Papocazijde tc Hollandia wordt vermoe delijk nog deze maand een nieuwe partij opgericht, de Partai National Papua. die een coalitie zou zijn van de Partai Pa poea Merdeka. de Kena U Embai en o democratische volkspartij te Hollandia. alsmede de Partai Orang Nieuw-Cuinea.' de eenheldspartU Nleuw-Gulnea en de Partal Serikat Pemuda Pemudi Papua te Manokwari. Vermoedelijk zullen zich ook paruien to Soron, hlerbU Lnellï ten. Hierachter zouden vele leden van mi.A r nationaal co mité staan en dit zou terwllle van de ÏnT,!^ worden ontbonden. De P.N.P. zou voornamelijk bedoeld ziin als tegenhanger van d« Parna. 2gn

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7