de dokter aan 'i woord Kameroen kreeg eigen TheoL Hogeschool Uw Kunstgebit Een woord voor vandaag 4. Kerkdiensten worden in ex-winkel gehouden Mammoetwet is in strijd met pacificatiegedachte PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Studiecentrum gevormd voor universiteit en evangelie 2 ANDERZIJDS HONGER NAAR GOD In het Katholieke Schoolblad is bij de pauselijke maandintentie ran het Apostolaat van het Gebed het volgende ter overdenking ge publiceerd: Enige Jaren geleden schreef de Karmelietenpater Rosier een boek, dat ondanks zijn omvang van twee lijvige delen haast een bestseller genoemd kan worden. Onder de ti tel: ..Ik zocht Gods afwezigheid" beschreef hij zijn ervaringen als vo lontair arbeider in zes ontkerstende industriegebieden van Europa. In zijn contacten met de massa's der ongeschoolden waarin hij in let terlijke zin onderdook, toont hij r bewonderenswaardige gave het t bezit- de meest uiteenlopende typen te verwerven Eén thema beheerst het boek: God is niet afwezig in de harten der mensen, ook met in de schijnbaar meest ongelovige mi lieus. Deze gedocumenteerde speur tocht heeft velen, vooral zielzorgers der grote steden, bemoedigd. Zoals onder de onkerkelijken waar achtig Godsgeloof te vinden is. voor wie door een omhulsel van weer stand en anti-kerkelijke gezindheid weet heen te boren, zo leeft er he den onder de gelovigen die onze kerken bezoeken, een veel grotere Godshonger dan tal van priesters durven geloven. Misschien zelfs is hun uiterlijke onverschilligheid niets anders dan de teleurstelling, omdat aan hun begeerte naar authentiek geestelijk voedsel niet wordt voldaan De preek is in dis credit. niet uit gebrek aan interes se voor het geestelijke, maar omdat eindeloze bedelpreken of levens vreemde uiteenzettingen of opwek kingen tot een louter doe-christen- dom stenen voor brood waren. Geen welsprekendheid vragen zij, maar geest en leven, een zo direct mogelijke weergave van de predi king van de Heer zelf, in de evan- Ïeliën ons bewaard. ..Je moet er eter van worden, dat is alles," zei iemand. belangstelling op de Voettoch naar Den Bosch, of de studenten bedevaart naar Chartres. Parochi ële gespreksgroepen en bijbelclubs nemen hand over hand toe. De Bij bel staat in het brandpunt van de belangstelling, zelfs al is er te wei nig handreiking voor ieder om zelf. of in het gezin, de schrift te kunnen lezen. Onze boekehmarkt wordt overstroomd met geestelijke lek- tuur. die toch ergens afzetgebied moet vinden. De kranten worden opgebeld en aangeschreven van Kerken of Concilievoorbereidin- Nu kan men beweren: dat is al tijd maar een elite: de massa is onverschillig. Dan in elk geval een brede elite en misschien is die elite een symptoom van wat er onuitge sproken in veel ruimer kring leeft. Enigen hebben de weg ontdekt, waarnaar anderen verlangen zon der het te weten. Nu heeft het wei nig zin te discussiëren over de vraag of er in- andere tijden niet evenzeer een verlangen naar gees telijke verdieping en heiligheid was: altijd is het mensenhart ..on rustig geweest, totdat het rust vond in God Zoals Augustinus het bij zich zelf had opgemerkt. Het gaat er om oog te krijgen voor de Gods- honger van deze tijd. Naast de genoemde verschijnse len die tot optimisme stemmen, kan iemand ook andere tegengestelde verschijnselen opnoemen, die zich bovendien in veel wijder omvang voordoen: Het verval namelijk van allerlei traditionele godsdienstige vormen. Het Lof is zo goed als af geschaft: het rozenhoedje wordt niet meer begrepen; de Mariaver ering in het algemeen, de biecht en de doordeweekse Mis. het gezinsge bed. het vasten, de zedigheid en het zondebesef, dat alles lijdt geweld. De mensen hebben geen tijd en geen rust meer om te bidden. Dat is het onheil van onze tijd. Het zou vermetel zijn aan dat al les achteloos voorbij te gaan. Het toont de andere pool van dit tech nische tijdperk, de zuigkracht van het aardse. Maar beter dan te kla- een over afstervende oude vormen godsdienstigheid is het aan te i het i r berichten e r de Wereldraad senhart. daar waar de mens roept om God. Dan zal hij de psalmen weer verstaan en door het evange lie geboeid worden. Misschien moet een grotere soberheid komen en uiterlijke gebedspraktijken er is zo veel dat ons wordt opgedrongen. Maar wel zal de mens moeten le ren. nog beter: zelf gaan ervaren dat echt bidden niet door gebe den te zeggen, maar door God te zoeken vanuit een eenzaam bekom merd mensenhart dat zo bidden een vreugde is. Dit bidden moet ons geleerd worden, de mens van nu hunkert ernaar. Voor dit authen tieke bidden moet er tijd vrijge maakt worden in de drukte van el ke dag. Dat zal ook gebeuren zodra de mens het als een levensbehoefte en als een weldaad heeft leren ken nen. Daarmee zijn we waarlijk niet veraf van de maandintentie van het Apostolaat van het Gebed, door de paus vastgesteld voor de maand fe bruari: „dat de gelovigen bij alle drukte van het leven meer tijd zou den vrijmaken voor het gebed." Een intentie om er een gesprek over op te zetten! Op zaterdag 17 februari vond in Yaoundé een gebeurtenis plaats die van groot belang was voor het protestantisme in heel Franssprekend Afrika schrijft ons ds. Ype Schaaf. In aanwe zigheid van kerkelijke leiders uit Kameroen, Gabon, Centraalafri- kaanse republiek, Togo en Daho mey; van Kameroens president Ahidjo (een Moslim), vice-presi dent Foncha (de leider van voor malig Brits Cameroun), eerste minister Assale (protestant) met hun gebruikelijke entourage van ministers, kamerleden en am bassadeurs werden de gebouwen van de theologische hogeschool in gebruik genomen. Een hogeschool om zelfs in Nederland jaloers op te zijn. Een hoofdgebouw met vier collegezalen, een bibliotheek en een aula. Daarachter twee gebouwen met elk tien kamers voor ongehuwde studen ten. Een eetzaal met keuken. Terzijde vier bungalows voor de professoren en vier woningen voor gehuwde studenten. (Advertentie) de gehele dag onwrikbaar op zijn plaatsl Als U wilt, dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit. neem don Denlofix - een nieuw, beproefd, anti septisch poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer don tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt lochen, spreken en eten zoals U wilt! Dentofix is daarbij ver frissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw ge hemelte. Wij goronderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plostic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken Het geheel gelegen op een van de heu- de rand van Yaoundé, angelie is in Afrika verkondigd door zendelingen, maar de Afrikanen zijn bekeerd door zwarte catechisten. Met andere woorden: vanaf het prille begin heeft de zending predikers ge vormd. Eerst heel eenvoudig: de oplei ding bestond uit leren lezen en bijbelken nis. De besten van deze catechisten zijn de eerste predikanten geworden. Daarna zijn theologische .middelbare scholen" opgericht. Een groot deel van de huidige Afrikaanse predikanten en dat zijn er alleen al in Kameroen 200 hebben deze opleiding gehad. Een twintigtal var hen is daarnaast een jaar naar eer Franse. Zwitserse of Amerikaanse theo logische school geweest. Yaoundé's fa culteit toelating eindexamen gymna- professoren die doctor in de theo logie zijn. te verlenen diploma's gecon troleerd door de theologische faculteit Genève is het logisch gevolg van deze ontwikkeling. Met de snelle op komst van de Westafrikaanse landen werd een theologische opleiding op veau een dringende eis. Zeven denominaties van het hervorm de. lutherse, baptisten en methodisten type werken samen in deze school. De rector is de in Zwitserland geboren Amerikaan dr. Gelzer. Verder zullen er een Fransman, een Engelsman, een Ka- meroenees doceren. Deze laatste. Jack Ngaly. hoopt dit jaar in Münster te pro moveren. Het theological education fund van de zendingscommissie van de Wereldraad heeft de helft van de gebouwen betaald. De rest is gekomen van de verschillende in Franssprekend Afrika werkende ker ken en zendingen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogenveen Itoez.): dr. C. Graafland te Woerden. Aangenomen naar Winkel: M. Leef- lang te Rotterdam: naar Hierden: R. J van de Hoef. kand. te Lunteren, die be dankte voor Arnemuiden, Tholen, St. Annaland, Schoonrewoerd. 't Harde, Gar deren en Krimpen a. d. IJssel (neven pastoraat), naar Engwierum (toez.): A. N. Doornheim, vic. te Vlissingen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Arnemuiden: J Niemants- verdriet te Nieuwerkerk a. d. IJssel en J. B. van der Meulen te 'Emmer- compascuum. Beroepen te Buenos-Aires (Argentinië, vac. C. van Rijn»: W. H. van Halsema te Witmarsum; te Middestum: A. Segger te Zoutkamp. Bedankt voor Owen Sound <Ont Can. Christian Reformed Church): D. C. Los te Georgetown (Ont. Can. laatstelijk predikant te Ferwerd. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Breda: K. C. Smou- ter te Valthermond; naar Maastricht: M. Bakker, kand. te Haren (Gr.) CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Huizen <N.H.) vac. F. Bak ker): C. Verhage te Hilversum-C en M. Vlietstra te IJmuiden. Beroepen te Almelo: A. W. Drechsler te Vlissingen. Bedankt voor Woerden: W. Ruiter te Baarn; voor Werkendam: J. Brons te Bunschoten: voor Harlingen: J. M. Vis ser te Dokkum. DOOPSG. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Heerenveen: T. Hoogslag te St. Anna Parochie. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Stavoren: J. H. Blenkers te Hoogeveen. Bedankt voor Hengelo (2e pred plaats): J. Bouritius te Tweede Exloërmond. Er zijn van die kleine zinnetjes in de bijbel die boordevol zitten van inhoud. Neem bijvoorbeeld Psalm 91:1 „Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, vernacht in de schaduw van de Almachtige-" Op zichzelf is het al een prachtige zin: „de schaduw van de Almachtige". Schaduwen zijn voorboden. Gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit- Maar het heerlijke is dat ook God Zijn schaduw vooruit werpt. Hij komt, maar wij mogen reeds leven in zijn beschuttende schaduw. En in het warme oosten is iedere schaduw een heerlijk plekje dat beschermt tegen de brandende zon. Maar er staat dat wij in die schaduw zullen vernachten. Een schaduw is afhankelijk van de zon, maar hier wordt gespro ken over een schaduw in de nacht als de zon is ondergegaan. Hoe kan er dan nog van schaduw gesproken worden? Omdat Gods schaduw niet van de zon afhankelijk is. God beschermt niet alleen als de zon brandt, maar wil Zijn aanwezigheid doen voelen ook als de nacht is gevallen. God is geen God voor mooi weer, maar voor alle tijden. De nacht van de angst verdrijft niet Zijn schaduw van de middag. Hij blijft God, ook in het donker. DOEL Gezonde babies gebrul* fcige, enthou siaste rnoe- der*.-!-10 kinderen Duitse predikant weet zich te behelpen .Beter wat dan niets". Deze woorden waren te lezen in de oproep aan de 2500 protestanten van het kamp .Berger Feld" in Gelsenkirchen, om de eerste kerkdienst bij te wonen. De ge meente zou bijeenkomen in een winkel. Deze winkel staat in het midden van de woonwijk die op de plaats van het vroegere militaire vliegveld is gebouwd. .Beter wat dan niets", had de 28-jarige predikant, ds. Blomeier, gedacht toen hij bij zijn eerste bezoek aan de woonwijk de lege winkel ontdekte. Hij besloot daar zijn kerkdiensten te houden. Deze ex-winkel is nu het middelpunt van een levende gemeente. I Hl mets ongewoons aan", vindt ds. Blomeier ..Andere kleine gemecn- i komen bijeen in een schoollokaal of :cns anders". Maar toen hij belast werd met de zielszorg van deze kleine gemeente kon hij geen schoollo kaal of iets dergelijks vinden. .Zonder kerkdienst is er geen-gemeente", vindt deze jonge predikant. Hij onderhandel de met de rooms-katholieke eigenaar de leegstaande winkel, en stak eer slager en een begrafenisondernemer die ook zin in het pand hadden, de loef af. Tevens kon hij nog wat van de niet bepaald geringe huur afkrijgen Het I was een hele opluchting voor de jonge I predikant toen de kerkelijke autoritei- zijn plan goedkeurden en zelfs een voorschot verleenden. Toen hij zijn eer ste dienst in de winkel hield bleef niet Het huis in het Poeh-boekje. door A-léén van de 84 stoelen leeg. Ook predikant vast. ..Als ik op mijn improviseerde preekstoel sta zit de gemeente op nog geen armlengte van mij vandaan. Daardoor wordt de pre diking tot een gesprek van mens tot mens. Het gebeurt vaak dat de mede delingen van en voor de gemeente meer ':,J n beslag nemen dan de preek. heeft een moeder hulp nodig voor haar kinderen, dat jonge echtpaar zoekt peetouders voor zijn eerste kind en zo ga je maar door. Nee. we hebben geen orgel in onze winkel. Dat nam te veel plaats in. We doen het nu zo. De belijdende leden zetten de liederen in en de gemeente valt bij. Het gaat Daar een etalage zonder uitstal ling geen zin heeft, werd ds. Blo meier ook nog etaleur. God woont onder ons" kon men met Kerstmis in de beide etalages zien staan; spoedig daarna was het een boter ham. het symbool van de actie ..Brood voor de wereld". Binnen kort zal de nieuwe kerk voor de ge meente van het kamp Berger Feld" klaar zijn. Het zal een hele verandering zijn. „Maar" zegt ds. Blomeier. „toch hoop ik ook in de nieuwe kerk zoveel mogelijk de stijl van mijn dienster» in de tain- kei te handhaven". Dr. Gelzer beschreef het doel school als volgt: 1 Het vormen van predikanten. Niet van kerkelijke leiders, maar van pastores. (U kunt zich voorstellen, dat tot nu toe de enkele goedgevormde Afrikanen meteen een leidende func tie m hun kerk kregen, met als ge volg. dat ze voor de gemeente „ver loren" waren.) 9 Het stimuleren van Afrikaans door- denken van de heilsboodschap var het evangelie. Zoals ds. Jean Kotto bij de opening zei: ..Wij hebben het chris tendom in een westerse verpakking ontvangen. We weten helaas soms niet eens goed verpakking en inhoud te onderscheiden. Laat deze school ons dit duidelijk maken om daarna die we zenlijke inhoud met het Afrikaanse denken te confronteren". De verant woording voor deze stoel voor Afri kaanse cultuur is in handen gegeven van dr. Reybum. een Amerikaanse linguist-anthropoloog, die o.a. verbon den is aan het agentschap va Bijbelgenootschap in Kameroen, o Het fungeren als vormingscen Gezien de ethische nood. waarin vele Afrikaanse christenen zich bevinden kan de theologische school een grote steun betekenen door het organiseren van korte cursussen voor leken. N.O.V. schrijft Tiveede Kamer Steun aan het Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te meken I U geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. Glazen buisje 20 UbleMen f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 BOEKENHOEK Verklaring van la ïidbou'wschool Deventer Dc commissie van toezicht op de Rijks Hogere School voor tropische landbouw tc Deventer deelt het volgen de mede: ..In sommige berichten over het plotselinge overlijden van ir. N. J. van Harpen is een onjuiste voorstelling van zaken gegeven met betrekking tot de norzaak van het conflict, dat aiens naam in het nieuws bracht. Om te be- Zomers wór- ginnen is dc heer van Harpen niet met den de winkeldeuren wijd open gezet ziekteverlof gezonden, doch renberg. door Abby! zodat de voorbijgangers stil blijven gegaan iri verband met zijn Vertaling Trudy de Jonge. Uit- staan en de kinderen op dc stoep gaan de gezondheidstoestand Ev< vertaling i „rrH.kmo t* vnioep. teruggeroepen van Mallorca. Reeds de aanvang af stond vast, dat de heer van Harpen niet langer dan veertien da gen afwezig zou blijven wegens de hoge kosten aan het uitstapje verbonden. Dat Gelukkig hebben we nu een ventila- er moeilijkheden zijn geweest, wordt r gekregen" zegt de jonge predikant j niet ontkend. Deze moeilijkheden chend. Hij valt zeer in de smaak bij I vloeiden echter niet voort uit de ontdek- jongc gemeente. Vooral de jeugd king van een afluistersysteem. Een diep- i--ngetrokken. Dit caand onderzoek heeft uitgewezen dat Milne Bewerking Toos Blom. Illus- volgende zondag moest hij twee kerk- tratics E H Shepard. Vijfde druk. Uit- diensten achter elkaar houden, save Vari Goor Zonen. Den Haag. I Intussen hebben dc meeste protcs- 3_1 voor Corso, door C E. Potharst- tantse inwoners van het kamp de weg Gimberg Omslag en platen Elly van naar de kerk reeds gevonden Het zijn Berk Tweede druk. U.tgave Van Goor voor het merendeel vluchtelingen, men- 7nnen Den Haag *«n die van huis en haard verdreven Haal op die netten door L. N Lavol-izijn cn immigranten Het gebeurt vaak le Vertaling Jean Schalekamp. Illustri-1 dat er niet genoeg ruimte in het ge ties Carl Hollander Uitgave Ploegsma. j improviseerde kerkj» Oordeel te Neigen oerg.^ j staan en dc kinderen op de stoep gaan de°gezondheidstoestand. Év de Boer Jr. Hilversum zitten om de prediking te volger. teruggeroepen "Kroniek van het ambacht, maandblad voor Nederlandse ambacht. Nummer IcilCU januari-februar. Uitgave Badhuisweg 108. •s-Gravcnhage. Vloerbedekking Brochure van Goeü Wonen, stichting ter bevordering van de wooncultuur in Nederland. Rokin 56. Amsterdam. GEBOUWEN Om dit grote maar dringend nodige programma te kunnen uitvoeren is nog n tweede serie gebouwen nodig. Het mogelijk, dat Nederland hieraan gaat meewerken. Logisch: nu naast het Bij belgenootschap ook de Ned. Herv. Zen ding zich intensief met het kerkewerk hier gaat bezighouden. Tijdens de inau guratie van Yaoundé's theologische fa culteit zei Kameroens eerste minister: „Wij zijn dankbaar dat de kerk de gees telijke vorming in onze landen zo se rieus neemt." Ds. Kotto voegde er aar toe: ..Dankbaar aan Hem. die alles geeft aanvaarden wij dit instrument tot Zijn Eer." En dat alles was belangrijker dan de feestelijke uniformen van de erewacht van president Ahidjo. Eén man werd ir het bijzonder bedankt. Ds. Jean Keller, secretaris van de federatie van kerken en zendingen in Kameroen en equato riaal Afrika, die tegen iedereen en alles deze school had doorgezet. Voor hem s deze dag de bekroning van meer dan dertig jaar arbeid in de zending. Hij begon destijds op een zendingsstation in de Gabon met de enkele catechisten. Nu gaat hij binnenkort met pensioen, dankbaar, dat hjj een instrument heeft mogen zijn voor het tot stand brengen van deze school, één van de tekenen van de volwassenheid van het evangelisch christendom in West-Afrika. Hum. Verbond (Van een onzer redacteuren) Het aantal adressen aan de Tweede Kamer, die binnen niet al te lange tijd de zogenaamde mam moetwet in behandeling zal ne men, groeit met de dag. Nu heeft de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging weer een brief geschre ven, waarin gezegd wordt dat in de mammoetwet een bepaling is opgenomen die discrimineert te gen het openbaar onderwijs. Stel ling wordt genomen tegen het ver bod tot het oprichten van open bare scholen buiten het plan om, zoals geformuleerd in artikel 58 van het wetsontwerp. Hoorden wij eerst vooral testants-christelijke zijde dat het ontwerp i wet in strijd is met de grondwet, wordt deze opmerking gemaakt door "de N.O.V. die een krachtige verdediging wil van het openbare onderwijs. Volgens de brief schept artikel 58 een rechts ongelijkheid die in strijd is met de paci ficatiegedachte van de grondwet. Na instemming te hebben uitgesproken met een aantal wijzigingen die reeds zijn aangebracht brengt de brief de volgende punten i dat desondanks, naai dit wetsontwerp de i de grondwet, lid 3 e zijn mening, artikel 208 lid 4, omschre- de stichting „Studiecentrum voor universiteit en evangelie" op gericht. De stichting wil de vraag stukken bestuderen die samen hangen met plaats en werkzaam heid van de universiteit en hoge school in onze gemeenschap en een onderzoek instellen naar de plaats van het evangelie in de wetenschapsbeoefening en be roepsvervulling. In de huidige samenleving met zijn stormachtige ontwikkeling van de weten schappen is volgens de oprichters var het studiecentrum een nieuwe houding vereist van de academicus, zowel ter wille van de integratie van zijn eigen werk. als ook ter wille van de maat schappij die hem in direkte zin nodig heeft. de prof. dr. H. Kraemer (voorzitter), prof. dr. C. A. van Peursen (vice-voorzitter), prof. dr. F. van der Blij (secretaris), prof. ir. Th. R. Seldenrath (penningmees ter). prof. mr. S. Gerbrandy (lid dage lijks bestuur), prof. dr. A. de Froe, prof. dr. R. van Hasselt, prof. dr. J. C. Hoe kendijk, drs. P. W. van der Heide, prof. dr. J. Lever. ds. S. J. Popma, prof. dr. J. Sperna Wetland, mej. prof. dr. G. E. Visser, prof. dr D. A de Vries en prof. dr. A. J. Zuithoff. Als studiesecretaris werd benoemd: drs. E. van der Velde. Het studiecentrum voorlopig gevestigd op „Woudschoten" te Zeist. De stichting zal haar doel trachten te verwerkelijken door o.a. dienstbaar te zijn als documentatiecentrum en medewerking te verlenen .aan studie groepen van docenten, wetenschappelijke staven en studenten. Het ligt in het voornemen om binnen kort een brochure uit te geven v doelstelling en werkzaamheden v I stichting nader zullen worden toegelicht. voldoende tot uitdrukking komt cn dat niet voldoende aandacht wordt besteed aan de plaats van dit onder wijs in het geheel der onderwijsvoor zieningen: dat in het bijzonder de taak van de openbare scholen als „vluchtheuvel- scholen". zoals die in de lager-onder- wijswet geformuleerd is in artikel 19, tweede lid, uit wetsontwerp 5350 niet blijkt; i dat het feit, dat een deel van het onderwijs, dat nu geregeld is in de lager-onderwijswet onder de werking van de bepalingen van de wet op het voortgezet onderwijs zal komen te vallen, en het feit. dat de maatschap pelijke ontwikkeling een beperking van de werkingssfeer van het vierde lid van artikel 208 van de grondwet tot het lager onderwijs verouderd doet zijn, het, naar de mening van het hoofdbestuur, noodzakelijk maken in wetsontwerp 5350 bepalingen op te nemen, die de alom aanwezigheid van openbaar voortgezet onderwijs in alle vormen garanderen; dat het met erkentelijkheid kennis ge nomen heeft van de invoering van ar tikel 37a en instemt met de mening van de minister, dat de formulering van dit artikel weinig modern is; dat de uitbreiding van de werkings sfeer van artikel 41 tot ander dan godsdienstig vormingsonderwijs in overeenstemming is met de op dit terrein bestaande behoeften. In dit laatste punt geeft de N.O.V. het Humanistisch Verbond dus de hulp die het geweigerd is door de synode van de Hervormde Kerk. De N.O.V. wil dit ver bond dus tot de scholen toelaten door zin in een artikel toe te voegen waarin dan zou moeten staan: „Eveneens orden aan de openbare scholen van door ons tot dit doel toegelaten genoot schappen op geestelijke grondslag de leerlingen In de gelegenheid gesteld in de schoollokalen vormingsonderwijs te volgen van leraren, daartoe door deze genootschappen aan te wijzen." In artikel 37a zou de N.O.V. de for mulering van de doelstelling van het openbaar onderwijs graag als volgt om schreven zien: „Het onderwijs bevordert de algemene ontwikkeling van de leer lingen door het doen verwerven van in zicht. kennis en vaardigheden en draagt bij tot hun zedelijke vorming op grond slag van waarden door christendom en humanisme erkend. Roomse aartsbisschop roept op tot eenheid De rooms-katholieke aartsbisschop van Liverpool, dr. Heenan, heeft zon dag in een herderlijk schrijven de ge lovigen in zijn bisdom opgeroepen te streven naar eenheid met de protes tanten en felle debatten over de gods dienst te vermijden. „De christelijke naastenliefde vraagt niet van ons deel te nemen aan de eredienst van andere godsdiensten. Wij moeten echter niet rooms-katho- lieker zijn dan de paus", aldus de aartsbisschop. Volgens hem moeten rooms-katholieken nooit beweren, dat zij alleen ware christenen kunnen zijn. „Dat is niet alleen onjuist, maar ook absurd." „Vragen op medisch gebied renden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelop» „Medische rubriek"'. Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief." voelt zich uu..-. -• TTi, iooazerkje herbergt dan Hit g Tekeningen B. J. Aalbers. Uit- derd kinderer t T m v.. Amsterdam I Qeze bijzondere situatie verleden in ver^?. in iedCr geval om mijn dici schrijvers. sameng«teifi 0ePaalde stijl te houden De tijdruitcr. door*JeIte Vuipers*' Uit A P -jeugdserie Illustraties P m van Boxsel. Uitgave i NV De Arbeiderspers. Amsterdam. I n komster>belas'-ingtabel 1961 met pre- mietabel AOW en AWW. Uitgave L. J Veen N V Amsterdam Loonbelastingtabellen 1962 Uitgave L. J. Veen NV. Amsterdam Belastingtarieven uitgave 1962. Uitga ve L J. Veen N V Amsterdam. Aftrekposten bij de inkomsten- en ver- mogensbelastmg. editie 1962 door B Schippers en J. L. van Hedel. Uitgave Nederlandsche Uitgeversmaatschappij NV. Leiden. Le statui des concessionnaires exc u- sifs. par Camille C de Biseau de Haute- villa Uitgave Bruylant. Rue de la Re- gence. 67. Brussel Verleden jaar in Marienbad. door Alain Robbe-Gnllet. Vertaling Jan Blok- dan hon- pct vlak der persoonlijke verhoudingen. Aangezien de heer van Harpen door zijn plotseling verscheiden zich niet meer kan rechtvaardigen tegen de jegens hem geuite beschuldigingen, achtte de com- m ssie van toezicht het op haar weg te liggen bovenstaande verklaring af te leg- stelt gen ker. Uitgave De Bezige Bij. Amsterdu Oosthoek» Encyclopedie. deel 9. UtrSStl D. Goud Jeuldfl Ha Aart Ondenvijsbenoemingen Benoemd »ot hoofd aan de Chr. Ulo school te Goes: C Oosterom te Mid delburg: Chr. Uloschool te Aalsmeer: W. de Groot te Zwijndrecht. Benoemd tot hoofd aan de Ned. herv. Lagere school te Meern (U): H. M Beentjes te Hoevelaken: Prinses Julianasehool te Beekbergen: A. van der Horst te Lunteren. uk Uitga Benoemd tol onderwijzer aan de Chr Nat. school te Oosterbierum: M. i Sibma te Vriezenveen: C.V.O. school, te Wijhe (tijd R. Hiemstra te Zwol le; Chr. LOM. school te Leeuwarden: Reaei door Jan Men? j d Schel te Leeuwarden; Willem nu door Cath Van Brede en Twintigste druk. Salamander. Uitgave siuiterschool te Eibergen: J. Nentjes te Breda. Tweede, vermeerderde Em Querido N.V Amsterdam ,01debroek Mevrouw Van T.-K. tc R. houdt niet van medische rubrieken in de krant. „Ik lees die krant alleen voor het nieuws. Als in mijn krant ooit een medische rubriek komt, ben Ik In staat die krant op te zeggen!" U benf dus geen abonnc van de krant, die u nu in handen heeft. U houdt niet van medische rubrieken, maar leest u tóch even verder tot de volgende vraag U wilt alletn maar nieuws in uw krant lezen. Wat vindt nieuws? De één vindt nieuws wat de E.E.G. in Brussel bespreekt, de ander of er gemengd gezwommen mag worden in het plaat selijke zwembad, een derde noemt nieuws wan neer hij iets leest, wat misschien al bekend was, maar wat hij nog niet weet. Inderdaad, alles wat in en om ons lichaam plaats vindt is geen wereldnieuws, maar het kan voor velen tóch nieuws zijn. Wanneer een medische ru briek hier niet aan voldoet, ligt het ongetwijfeld aan de schrijver. Helaas glijden vele medische rubrieken af naar een vraag en antwoordspelle tje in de geest van een soort spreekuur op schrift, waar de vragensteller (soms) mee gebaat is en verder niemand. Het streven moet er op gericht zijn, dat een medische rubriek algemeen blijft en tenslotte: Leze, trie het lezen wil! En. me vrouw van T.. ik zou daarom uw krant maar niet opzeggen als ook daar een medische rubriek in verschijnt! De heer H. S. te R. schrijft: ..Ik ben geen lezer van dit blad. maar ik kreeg een artikel mijn oog: ..Dokter i Van Breda Hulshorst. De herberg met het hoefijzer door A - .«terer- door C, H den D-.olaard Vijftiende druk -sla- Benoemd tot onderwijzeres «tchïiP J». Uitgave" Elsevier. Amster-mander Uitgave Tm. Querido NV. Groen van Pnnsterersehool voor Ulo te dam. Amsterdam. Schroder te Amsterdam. 't woord", In de dokter zo positief stelling neemt tegen het roken, en dat Is me uit 't hart gegrepen, want vele doktoren durven dit niet aan. om- dat ze zelf roken, en het niet kunnen laten. De dokter zegt hierin o.m. dat een roker alechta eigen risico neemt. Maar mijns in ziens Is dat niet juist, want hij beïnvloedt de gezondheid van anderen door de rook die hij verspreidt. Ruikt u uw goed maar eens na het verblijf in ccn rokerige omgeving. Het komt er in zulke gevallen op neer, dat een roker een ander verplicht te doen, wat hij niet wil, of om welke reden dan ook niet mag. Ik ben het volkomen met deze opmerking eens. Het is bekend, dat mensen die in een rokerige omgeving werken en zelf niet roken, toch een grotere kans lopen longkanker te krijgen, dan de niet-rokers die niet in een rokerige omgeving wérken. Ik moet bekennen, dat ik zelf niet rook, maar laat dat de kracht van mijn bewering niet aan tasten! Overigens ook deze niet-lezer van dit blad, dank voor zijn opmerking! De heer A. de B. te S. schrijft: „Mijn zoon hoopt dit Jaar examen te doen en wil verder studeren voor scheepswerktuigkundige. Bij de aanvraag om subsidie voor deze opleiding werd de eis gesteld een „pokkenbriefje" te overleggen. Mijn zoon mocht indertijd niet worden ingeënt omdat hij hersenvliesontste king heeft gehad. In dit geval zal hij gedwon gen zijn een ander beroep te kiezen, want Ik meen dat hij zonder inenting niet geaccep teerd zal worden. Wat is hierover uw ziens wijze?" Het is onverantwoord, niet alleen voor uw zoon, maar voor de gehele volksgezondheid, indien uw zoon. na beëindiging van zijn studie voor scheepswerktuigkunde in contact zou komen met haarden van de pokkenziekte, die. zoals bekend, over 't algemeen gelegen zijn in tropische en sub-tropische gebieden. Wat een narigheid dat mee kan brengen hebben we de afgelopen maan den bij onze buurlanden kunnen zien. Het is daar om noodzakelijk, dat zij die contacten hebben met deze gebieden, regelmatig gevaccineerd wor den. Dat wordt terecht -geëist. Dat uw zoon nu juist een baan ambieert, waar deze eis gesteld wordt, is ongelukkig. Er bestaat voor hem geen oplossing. Iedereen moet nu een maal een kleiner of groter kruisje in zijn leven meedragen. Hij zal deze teleurstelling als zijn kruisje moeten zien. Gelukkig zijn er nog wel andere mogelijkheden. Mevrouw K. L. te M. wil weten waarom er zo'n bezwaar tegen bestaat, kinderen pinda's Bij jonge kinderen bestaat het gevaar, dat, wanneer de kinderen zich verslikken, een pinda in de luchtwegen terecht kan komen. Uit de pin da vrijkomende oliën kunnen in de longen een zeer gemene ontsteking doen ontstaan, die bui tengewoon moeilijk te genezen is. Het gevaar ligt dus niet aan de pinda zelf, maar aan de wer king die de pinda op het longweefsel uitoefent na het verslikken. De heer K. C. te S. wil weten op welke wijze men van maden af kan komen. Maden zijn kleine witte wormpjes die in de dikke darm leven. De volwassen maden komen 's avonds uit de darmen tevoorschijn en veroor zaken om de anus een hinderlijke jeuk. Door krabben en het vervolgens naar de mond bren gen van de vingers, waaraan zich eieren kun nen bevinden, die zich zeer snel tot larven kun nen ontwikkelen, ontstaat zelf-besmetting. Sommige mensen blijken in het bijzonder vat baar voor maden te zijn. anderen krijgen ze nooit. Belangrijk is het rein houden van de handen, kort houden van de nagels. Ook moet men, wan neer men een medicijnenkuur aan de dokter vraagt, eerst alle leden van het gezin controle ren op maden, omdat behandelen van één lid uit een gezin waar meerderen maden hebben zinloos Wat dc voeding betreft verdient het aanbeve ling dagelijks wat prei, ui of knoflook te ge bruiken. Het gebruik van kaas. roggebrood, kren ten en rozijnen, appels en peren is minder wen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2