Jlicuuie geiltsrije GTourant NVV distantieert zich van loonaan wijzing de nieuwe Commentaar Wie wil bruid van miljonair zijn? Loonanarchie wordt in de hand gewerkt Om negen uur al vers brood? Den Haag wil opheldering Morgen besprekingen F ransen-Alger ij n en w Chroesjtsjef akkoord met ministersgesprek Felle kritiek op Russische landbouw DINSDAG 6 MAART 1962 KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12421 CHR1STEL1JK.1VATI01SAAL DAGBLAD „Staotvft&ticli it fheklrtea ■up bert ia I#)|e&&p«tT HET verbondsbestuur van het NVV heeft zijn vertegenwoordigers in de looncommissie en het bestuur van de Stichting van de Arbeid op gedragen bij hun beleid de nieuwe regeringsaanwijzing omtrent de uit voering van het zogenaamde loonakkoord van Oud-Wassenaar buiten beschouwing te laten. Ook verwacht het verbondsbestuur, dat de bij het NVV aangesloten organisaties geen medewerking zullen verlenen tot her ziening van reeds overeengekomen contracten, die uit deze aanwijzing zou voortvloeien en bij komende besprekingen over contracten de bedoelde regeringsaanwijzing inzake de zogenaamde opstapjes niet in aanmerking zullen nemen. Het bovenstaande is het resultaat van een extra-vergadering, die het verbondsbestuur van het NVV gis teren aan de loonpolitiek heeft ge wijd. Zoals men weet ontving het College van Rijksbemiddelaars eind vorige week een algemene aanwij zing met betrekking tot de beoor- Versoek bakkerijpersoneel: (Van onze soc.-econ. redactie) T\E georganiseerde werknemers in het bakkersbedrijf zijn van mening dat de verkoop van vers brood 's morgens na negen uur zou moeten worden toegestaan. Op het ogenblik is deze tijd in de arbeidswet vastge steld op 10 uur. Ook zijn zij er voorstanders van, dat het vervoersverbod voor vers brood wordt teruggebracht tot half negen. Bij wijze van over gangsmaatregel zouden zij voorlopig genoegen willen nemen met een verkoopuur van half tien. De drie werknemersbonden in de bedrijven van voedings- en genot middelen geven van dit standpunt blijk in een adres aan de leden van de Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer ligt op het ogenblik namelijk een wetsvoorstel tot wijziging van de zogenaamde bakkerijparagraaf, maar hierin wordt vastgehouden aan het verkoopuur van 10 uur. In het adres wordt nog opgemerkt dat de mechanisatie in de bakkerijen en de motorisering van het vervoer een vervroeging van het verkoopuur technisch mogelijk maken. Het huidige verkoopuur van tien uur zou thans reeds veelvuldig worden overtreden. Voorts zijn de bonden van mening dat vergunningen voor ploegen- arbeid niet via de directeur-generaal van de arbeid behoeven te lopen. De districtshoofden van de arbeidsinspecties zouden in deze volledige be voegdheid dienen te bezitten, daar de districtshoofden ook het best op de hoogte zijn van de plaatselijke situaties. Nieuws in deling van tussentijdse loonsverho gingen. De nieuwe spelregel staat toe, dat in contracten met een loop tijd van anderhalf jaar of langer op de helft van die looptijd „opstapjes" worden ingebouwd. Bij contracten met een kortere looptijd zijn deze eerst na een jaar toegestaan. Een grief van het NW is. dat de loon matiging in 1963 moet worden voort gezet, hoewel daaromtrent nauwe lijks overleg is geweest tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. In zijn toelichting op het besluit zegt het verbondsbestuur dat het N.V.V. het huidige loonsysteem in beginsel steeds heeft afgewezen, omdat het overtuigd was, dat dit systeem in dc praktijk on hanteerbaar zou blijken. „De vele aanwij zingen en verduidelijkingen, welke de eigen verantwoordelijkheid van de orga nisaties van het bedrijfsleven tot een Men heeft de hoop dat men nog overlevenden van de vliegramp in Kameroen zal vinden, opge geven. De meeste slachtoffers zijn geborgen en in rubberboot jes door het moeras afgevoerd. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities al meldden, zijn ook een aantal Nederlanders bij de ramp om het leven gekomen, t.w. de familie Kraak uit Oud-Beijer- land. de familie Vrugt nit Am sterdam, de heer Van der Weij- den, mej. Steijn en de heer Van der Merwe. Op de foto links de stewardess Edith Tiplady en rechts het paar Neville en Eve Brassel dat zaterdag in het huwelijk was getreden aanfluiting hebben gemaakt, hebben deze overtuiging slechts kunnen bevestigen. Toch heeft het N.V.V. aan de uitvoering ervan meegewerkt, teneinde ln samen werking met andere vakcentralen de werknemers een aandeel in de stijgen de produktie te verschaffen. Gezien de afnemende stijging is het N.V.V. bereid geweest medewerking te verlenen aan het akkoord van Oud-Wassenaar", zo wordt gezegd. Er wordt vervolgens aan herinnerd, dat op Oud-Wassenaar de gezamenlijke vakbeweging de aandacht van de rege ring gevestigd heeft op de omstandigheid dat er als gevolg van de spanningen op de arbeidsmarkt een steeds toene mend verschil was tussen de officiële loonvoorschriften en de in de praktijk ontstane loonvorming en dat er naast matiging van looneisen nog andere maat regelen getroffen dienden te worden ter beheersing van de conjuctuur. Verder gaande matigingsvoorschriften als thans door de regering zijn afgekondigd wijst het verbondsbestuur af als zijnde in strijd met het akkoord van Oud-Wasse naar. Het beschouwt deze aanwijzingen, waaraan in de praktijk niet de hand zal worden gehouden, bovendien als een slag in de lucht en het weigert verantwoorde lijkheid te aanvaarden voor maatrege len, die een loonanarchie in de hand wer ken, aldus het N.V.V. (Voor vervolg zie pagina 8) (Van onze parlementsredaotie) Het ministerie van buitenlandse zaken heeft via de Nederlandse ambassade in Washington opheldering gevraagd over een uitlating, die de Amerikaanse minis ter van justitie. Robert Kennedy, zon dagavond tijdens een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie heeft gedaan. Kennedy heeft onder meer gezegd, dat de Indonesiërs van mening zijn. dat zij krachtige argumenten kunnen aanvoeren, dat Nieuw-Guinea rechtens tot hun land behoort. Onzekerheid bestaat erover, of Kennedy hieraan heeft toegevoegd, dat hij zelf eveneens vindt, dat Nieuw-Gul- nea rechtens tot Indonesië behoort. Dit wordt thans uitgezocht. één oogopslag Het N.V.V. heeft zich gedistancieerd van de vo rige week aan rijksbe middelaars gegeven alge mene aanwijzing inzake de matiging van de loonsver hogingen: de vertegen woordigers van de socia listische vakcentrale in looncommissie en bestuur van de Stichting van de Arbeid zullen bij hun werk aldaar de nieuwe aanwijzing buiten beschou wing laten. Voorts wordt van de N.V.V.-bonden ver wacht, dat zij bij de her ziening van reeds overeen gekomen contracten een zelfde beleidslijn zullen volgen. In Evian zullen mor gen de slotbesprekingen over een wapenstilstand beginnen tüssen een Fran se en Algerijnse delegatie. Er zijn speciale veilig heidsmaatregelen getroi- fen. De terreuracties van de O.A.S. in Algerije gaan voort. In Algiers zijn gis teren ongeveer 20Ü Kneed- bommen ontploft. In Oran is de poort van de burger- gevangenis opgeblazen. De Russische premier Chroesjtsjef heeft laten weten akkoord te gaan met een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier op 14 maart in Genève. Frankrijk heeft bekendge maakt geen afgevaardig den naar Genève te zullen zenden. Generaal Nasoetion is in opdracht van president Sukarno naar Oost-lndo- nesië vertrokken, teneinde zich op de hoogte te stellen van „de voorbereidingen om West-Irian te herwin nen". Sukarno heeft aan gekondigd donderdag een zeer belangrijke rede over de kwestie-Nieuw-Guinea te zullen houden. Tussen de Katangaan- se president Tsjombe en de V.N. is weer een con flict ontstaan. Tsjombe heeft de V.N. ervan be schuldigd een aanval te hebben ondernomen op Kaminastad teneinde zijn besprekingen met premier Adoela van de centrale Kongolese regering te sa boteren. De VN. hebben medegedeeld, dat Ka tan- gaanse gendarmerie een patrouille van de V.N. had aangevallen. 'AARSCHIJNLIJK zullen mor gen in Evian vredesbesprekin gen beginnen tussen de Fransen en Algerijnen. Hoewel berichten in deze richting nog niet officieel werden bevestigd, hebben zegslieden die in „zeer nauw" contact staan met de Algerijnse opstandelingenregering verklaard, dat de ministers van bui tenlandse zaken en van defensie van de opstandelingen gisteren naar Rome vertrokken zijn en dat zij plan waren om naar Genève door te reizen voor de besprekingen. Dat het tijdstip waarop de onderhandelingen zullen beginnen nog enigszins du bieus is, bewijst wel een uitlating van de minister van buitenlandse zaken, Saad Dahlab. die in Rome zei: „Binnen 24 uur zullen we weten wanneer de Algerijnse delegatie de Fransen zal ontmoeten." Terwijl dus Algerijnen en Fransen stap voor stap naar een overeenkomst toewerken, gaat de OAS, brutaler dan ooit door met het uitvoeren van terreur daden. Gistermorgen ontploften in de stad Algiers alleen al tweehonderd bom- 26 personen werden hierdoor gedood en meer dan zeventig werden er gewond Een commando van vijftig man heeft gisteren een aanval gepleegd op de bur gergevangenis in Oran. De poort werd de mannen van de OAS drongen binnen. In de gevangenis wer den voornamelijk moslims gevangen ge houden. Verscheidenen werden gedood, maar onofficiële berichten uit Algiers zeggen, dat deze aanval aan niet minder dan honderd mensen het leven heeft ge kost. De gevangenis werd in brand ge stoken, maar men heeft kans gezien om de ruim 1800 gevangenen naar een ander gebouw over te brengen. Inmiddels heeft de Italiaanse regering de toegang tot het land ontzegd aan le den van de OAS. Dit is een gevolg van dt „uitwijzing" van elf Italiaanse journa listen uit Algerije door de OAS. Een van de journalisten, Giovannlni, heeft zijn belevenissen gepubliceerd ln het blad La Stampa. Powers komt in openbaarheid De U-2 piloot Francis Garry Powers, die i.n Rusland gevangen heeft gezeten, zou vandaag voor het eerst in het open baar het een en ander vertellen, wan neer hij voor de Amerikaanse senaats commissie voor de strijdkrachten ver- De voorzitter van de commissie, sena tor Richard Russell, heeft dit meege deeld nadat hij door het hoofd van de centrale inlichtingendienst. Macconc. was ingelicht over de zaak-Powers. Rus sell weigerde verslaggevers iets te zeg gen van wait Maccone hem had meege deeld Het hoofd van de inlichtingendienst heeft de senaatscommissie uitvoerig verslag uitgebracht over het verhoor van Powers door een speciale regeringscom missie van onderzoek. Frankrijk doet niet mee maar... ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier, die met 14 andere landen op 14 maart zullen deelnemen aan de ontwapeningsconferentie te Genève. Hij legt zich blijkbaar neer bij de toezeggingen van de Ver. Sta ten en Engeland, dat later in het jaar wellicht een topconferentie kan worden gehouden, als de besprekin- in Genève daartoe aanleiding geven. Dc mededeling v-am die Russische premier kwaim ails een verrassing op de bijeenkomst wan het centrale co mité van die communistische pant ij van die Sowjetuni'e, ddie gisteren -be Moskou is begonnen. Vrijwel op hetzelfde Krij gs gevangenen vrijdag terug (Van onze parlementsredactie) In d enacht van vrijdag 9 op zaterdag 10 maart zullen de Indonesische militai ren. die bij het gewapend treffen tussen Nederlandse en Indonesische marine- penheden ten zuiden van Nieuw-Guinea door de Nederlandse marine gevangen zijn genomen per vliegtuig van Blak naar Singapore vertrekken. Vanuit Singapore zullen zjj worden overgevlogen naar Djakarta. Nederland heeft op verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant goedgevonden, dat de 51 Indonesiërs, die behoorden tot de overlevenden van de in de grond ge boorde motortorpedoboot Madjan Tutul, naar hun moederland terugkeren. De Indonesische marine heeft inmid dels een oproep gericht tot de Indonesi sche bevolking om in groten getale naar het vliegveld van Djakarta te komen en de terugkerende militairen als helden te verwelkomen. De aflossing van de Nederlandse mlll- tiaren in Nieuw-Guinea zal op normale wijze voortgang vinden, zo wordt in Den Haag aangenomen na het gesprek dat minister Luns in Tokio met zijn Japanse collega van buitenlandse zaken Kosaka heeft gevoerd. ogenblik wend eohiter in Parijs beves tigd, dat Frankrijk helemaail geen af gevaardigden naar Genève zal zenden. Zoals men weet voellt De Gaulle slechts voor een conferentie van de Grote Vier over het venndieitiigen van kenn-wapens. Nu zal het dus een gesprek tussen drie ministers worden, de Sowjetunie zal worden vertegenwoordigd door Gromy- ko. die vandaag besprekingen heeft ge voerd met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Llewelyn Thompson. Het ging over de Duitse kwestie. Wat de Duitse kwestie betreft: De Oostduitse filiaalhouder. Waller Uhl- bricht, heeft het plan geopperd, dat Oost en West-Duitsland op de 18-mogenhe- denconferentie over ontwapening te Ge nève niet elkaar zullen praten. Chroesjtsjefs bereidwilligheid met be trekking tot de conferentie van Genève houdt regelrecht verband met de slechte situatie in de Russische landbouw. Op de (geheime) zitting van gisteren heeft Chroesjtsjef in een zeer lange redevoe ring scherpe kritiek uitgeoefend op al len, die in de landbouw werkzaam zUn. Een van de maatregelen, die Chroesjt sjef wil nemen tot verbetering van de situatie in de landbouw is, dat jongeren uit de steden (ook meisjes) worden op geroepen voor werk op het land. Voorts zal de produktie van landbouwmachines en kunstmest sterk moeten worden uit gebreid. Later werden cijfers bekendge maakt over het tekortschieten van de landbouw in 1961: er is 16 miljoen ton graan te weinig geproduceerd, drie mil joen^ ton vlees en zeven miljoen ton „Wij kunnen en zullen bewijzen, dat het communistische stelsel het kapita listische zal overtreffen en we zullen de bevolking de hoogste levensstan daard verschaffen. Als we niet slagen zullen we het land voor grote moei lijkheden plaatsen en zal de zaak van de communistische opbouw ernstig worden geschaad," aldus Chroesjtsjef. In Rotterdam is de 11-jarige Bram van Hoorn op de kruising Staverusse- straat en Slinge verongelukt. Het kind wilde deze kruising met zijn fiets over steken terwijl er een zware, met puin geladen, vrachtauto met aanhangwagen aankwam. Het Jongetje raakte onder de rechter wielen en was op slag dood. DICTEE van minister Cats Zie pagina 7 ontwikkeling er een is naar informele, inleidende besprekingen tussen beide par tijen. Dit gesprek zou dan het karakter moeten dragen van een voorgesprek, zo het kan het karakter moeten dragen van een 'opstapje' naar de eigenlijke bespre kingen. Hier zou dan sprake zijn van een opstapje waarin onze regering wel wenst te bewilligen. Duidelijk is. dat Amerika op dit voor gesprek staat. Het wordt Amerika duide lijk. dat het in het conflict tussen Indo nesië en Nederland een grotere activiteit zal hebben te betonen dan waartoe het aanvankelijk bereid leek. In zijn algemene streven om de Verenigde Naties te pous seren had het ook gaarne de kwestie- Nieuw-Guinea tot een aangelegenheid van de V.N. gemaakt. Daarin had het Neder land aan zijn zijde, Indonesië echter niet. Tengevolge van de Indonesische weigering wordt een grotere Amerikaanse activiteit in het geschil .onvermijdelijk. Dat het ln een moeilijke situatie terecht komt. be seft het terdege. Het heeft in Indonesië meer te verliezen dan in Nederland. In donesië behoort tot de neutrale landen. Thans reeds neemt het communisme er een machtige positie in. Soekarno heeft geen kans onbenut gelaten om te doen uitkomen, dat hij, ingeval hij bij Kennedy geen gehoor krijgt, ook bij Chroesjtsjef terecht kan. Daartegenover maakt het communisme in Nederland geen kans. Nederland is al bondgenoot en de verwachting is, dat het dit blijven zal. Op zijn ergst zal de vriend schap van Nederland een gevoelige deuk krijgen, maar hoe ver reikt in de inter nationale politiek deze overweging? In de Amerikaanse vertogen hoort men dan ook al minder van het recht op zelfbeschik king. Het Is, alsof er reeds wegen worden gezocht om aan de eisen van Indonesië tegemoet te komen. Van dit streven heeft in het bijzonder de jonge Kennedy al getuigenis afgelegd. Zeker, hij heeft Indonesië aangetroffen In een deplorabele toestand. Maar voor Soe karno heeft hij bewondering, want deze streed voor de onafhankelijkheid van zijn land. In zulk een betoog wordt de onaf hankelijkheid van Nieuw-Guinea blijk baar tot een te verwaarlozen kleinigheid. Van Nieuw-Guinea zelf weet de jonge Kennedy alleen te vertellen, dat er nog nauwelijks inheemse gegradueerden zijn. Niels over de volksgezondheid, niets over zending en missie, niets over het onder wijs, niets over de prille maar belang wekkende ontwikkeling naar een eigen democratie. Bij alle begrip voor de moeilijke situatie waarin nu ook Amerika schijnt te belan den blijft het nuttig, op te merken dat in het conflict om Nieuw-Guinea toch ook in het geding zijn de beginselen waardoor de Verenigde Staten zelf steeds gedragen zijn geweest. CRTTAT) „Ik ben blij, dat je er bent. Rita, mijn broertje heeft vreselijke honger, maar ik kan de melk niet door dat kleine gaatje krijgen." WITTE KRUIS y oe echte ,~V' PIJNSTILLER tcgc'nhoofdpijnkiespijn, .griep, reumatische pijnen etc IN geheel West-Europa heeft het ln de afgelopen nacht flink gevroren. Zo wel in Engeland als in Frankrijk en Duitsland kwam plaatselijk ongeveer 8 graden vorst voor. Bij ons vroor het in het binnenland 5-8 graden. De vorst was een gevolg van lang durige opklaringen, die samenhingen met een gebied van hogedruk. dat volgde op de depressie die maandag vooral in Duitsland veel sneeuw bracht. In ons land meldde het vliegveld Zuid-Limburg vanmorgen een sneeuw hoogte van 6 cm. Het gebied van hoge- TeaOeife stijgend druk trekt iet, t„ betekent, toenemend l!J? naar Duitsland. Op de oceaan bi) de Azoren ligt een groot en gecompliceerd depressiegebied dat zich in de richting van West-Europa verplaatst. Samen- TpEN Duitse moeder zoekt haar zoon die miljonair is, een bruid. Zij heeft daartoe dit karakter, weekend een grote advertentie sport- er geplaatst In Die Welt, een var de grootste dagbladen van d« bondsrepubliek. De advertentie over drie ko lom is 125 mm hoog. De tekst: „Voor enig erfgenaam en zoor van miljonair, 25 jaar oud, stu dent in de landbouwwetcn verknecht. chauffeur Bovendien is het volgende an belang: bijzondere begaafd heden, gemaakte reizen, hob- orden onderhoudendheid en luzlkalilcit. BU voorkeur moet viool bespelen (een Als zijn moeder zoek ik (met zijn voorkennis) een passende, geschikte levenspartner. .Mijn ding te toekomstige schoon- noet In staat zUn lei- Vereisten: gezond, smetteloos verleden, fa&rinercnd. kunnen de boekhouden en verantwoor delijkheid jegens de familie, soliditeit en aanpassingsvermo- •Ifder tijd de eigen- bies, ving zonder ttjdshiaten, politiek en geiondheidsattest. foto's en algemene aanbevelingen. Indien aan vorenstaande voorwaarden voldaan wordt, zal de enige be- de"uiterste discretie slissende factor toegenegenheid partijen te garanderen." Kapitaal la absoluut onbe korte levensbeschrU- Amatl Is beschikbaar). AUM-n-,-. Alle referenties worden te ruggezonden zonodig per aangetekende brief In een ver- tegeldc dubbele enveloppe om belde te garanderen." langrijk, gewaardeerd zullen mark. hiervan zal er morgen een zuidoostelijke wind opsteken, de koude lucht uit Duitz- land zal aanvoeren. Na een tamelijk heldere nacht met vorst zal de bewolking morgen in de loop van de dag toenemen. Het b\j de depressie behorende neerslaggebied zal ons land waarschijnlijk tegen morgen avond bereiken. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met weinig wind en lich te tot matige vorst. Morgen overdag ge leidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Maximum temperaturen enkele graden boven nul. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 7 maart: zon op 7.14. onder 18.29 uur; maan op 8.02, onder 20 02 uur. Op 13 maart eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1