Jlieuiuc £rihsrl)c GTcurant Moties vragen Van Aartsen: meer woningwetwoningen Krachtige actie tegen moordende O.A.S. Fransen zien wandtapijt nu toch Minister heeft bezwaar tegen overheveling Bemiddeling Oe Thant is niet mislukt Plan ontdekt voor 150 aanslagen Groot aantal aanslagen als reactie op akkoord DONDERDAG 1 MAART 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichte (Bij contract b POSTREKENING: Tweeënveertigste jaargang no. 12417 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „StAatrtftlcft U tlifkUvro min bert in D^enspotT In studie bij N.S.: TREIN ZONDER MACHINIST Nog nooit zoveel goedkope huizen in aanbouw MINISTER VAN AARTSEN (Van onze parlementsredactie) BIJ de voortgezette begrotingsbehandeling van volkshuisvesting en bouwnijverheid zijn gisteren in de Tweede Kamer twee moties inge diend, die allebei vrag enom verhoging van het voor 1962 geplande aantal woningwetwoningen ten koste van de vrije-sectorbouw. Een KVP-motie van de heer W. J. Andriessen c.s. wil 40.000 woningwetwoningen, dat is dus 5000 meer dan in het bouwprogram-'62 is voorzien. Die 5000 zouden dan, volgens de KVP, moeten afgaan van de 25.000 huizen, die de regering dit jaar de vrije sector heeft toegedacht. Een PvdA-motie van de heer J. Bommer c.s. gaat verder: ze wil het woningwetcontingent voor 1962. „evenals dat in voorgaande perioden het geval was", stellen op niet min der dan de helft van het totale aantal te bouwen huizen (90.000) en dien overeenkomstig het aantal vrije-sectorwoningen verminderen. Over beide moties en over de begroting van minister Van Aartsen zou vanmiddag aan het begin van de Kamervergadering worden gestemd. Luns sprak Kennedy in Parijs (Van onze parlementsredactie) GERUCHTEN over de reis van minister Luns naar de Verenigde Staten hebben een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken genoodzaakt, te verklaren, dat de conclusie, als zouden de pogingen van Oe Thant zijn mislukt, „bepaald onjuist" zijn. Nieuws in één oogopslag In totaal zijn gisteren by aanslagen in Algerije zeker 65 personen om het leven gekomen. Rond Al giers zijn nu 6000 man Franse troepen gelegerd. Een deel is de stad bin nengetrokken, waar de militairen strategische punten hebben bezet Pre sident De Gaulle zou van plan zijn in twee fasen het oordeel van het Franse volk over zijn Algerijnse politiek te vragen. Volgens persberichten in West-Duitsland zou de Westduitse ambassadeur in Moskou, Hans Kroll, een plan hebben opgesteld, waarbij het regime van de Oostduitser Ulbricht dient te worden erkend, evenals de Oder-Neisse- grens. Beide delen van Duitsland zouden lid van de V.N. moeten worden. Kroll zelf verklaard, dat de geruchten zijn ver spreid door „leugenaars en intriganten". De Oos'tduitse partij leider Ulbricht heeft in Moskou een onderhoud gehad met de Russische premier Chroesjtsef. Rus land heeft een krediet aan de Oostduitse satelliet staat verleend om binnen landse onrust te voorko men. In het Britse Lager huis zijn gisteren felle de batten gehouden over een voorstel tot ingrijpende wijziging van de grondwet voor Noord-Rhodesië, dat de weg kan openen voor een Afrikaanse meerder heid in het parlement. De premier van de centraal- Afrikaanse federatie. Sir Roy Welensky, is onuitge nodigd in Londen aange komen. De raad van bestuur voor de zeevaart (werk gevers) heeft zijn grote teleurstelling tot uitdruk king gebracht over de een zijdige opzegging van de c.a.o. voor de koopvaardij door de C.K.V. Gezegd wordt, dat, indien de ge stelde eisen zouden wor den ingewilligd, de loon som binnen een jaar met dertig procent zou stijgen. Naar het oordeel van dr. Drees, oud-minister president, is het belang der Papoea's ermee ge diend geweest dat terwijl ln een groot deel van In donesië nog strijd en ver warring heersten. Neder land een reeks van jaren iets heeft kunnen doen voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Hoewel de reis van mr. Luns voor ingewijden niet als een verrassing is gekomen, heeft het velen bevreemd, dat de minister van buitenlandse za ken wel zijn Amerikaanse collega Rusk zou ontmoeten, maar niet de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Th'ant aan wiens bemiddelingspo gingen de Nederlandse regering im mers grote waarde toekent Zelfs werd al aangenomen, dat de heer Thant er niet in zou slagen Nederland en Indo nesië rond de conferentietafel te bren gen en dat met het oog op deze mis lukking minister Luns met Rusk zou onderzoeken, welke mogelijkheden voor ons land nu nog open staan om uit de impasse te geraken. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat het overleg met Rusk onder meer wordt gevoerd om na te gaan, in hoeverre de indrukken, die Robert Kennedy in Indo nesië heeft opgedaan, aangrijpingspunten zouden kunnen geven om de Nederlands- Indonesische onderhandelingen op gang te brengen. De Nederlandse regering blijft van mening, zo vervolgt de verklaring, dat dergelijke onderhandelingen het best ge houden kunnen worden in aanwezigheid van secretaris-generaal Oe Thant. De bezwaren van Indonesië tegen het ope nen van zulke onderhandelingen hebben betrekking op haar eis, dat eerst de be- kende voorwaarde dient te worden aan vaard, dat de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië van te voren vast moet staan. ..Het is overigens bekend", zo be sluit de verklaring, dat de Amerikaan se regering van haar kant er even eens naar streeft, de besprekingen in New York zo spoedig mogelijk te doen aanvangen. KENNEDY Het feit, dat minister Luns in Parijs nog een gesprek heeft gehad met de Amerikaanse minister van justitie Ro bert Kennedy, heeft in niet geringe mate bijgedragen tot de speculaties over zijn bedoelingen. Mr. Luns is maandagmid dag naar Parijs vertrokken. Zijn bezoek aan de Franse hoofdstad stond reeds ge ruime tijd op het programma. Het was onder meer de bedoeling, dat hij aan de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, de versierselen van Grootkruis in de Orde van Oranje-Nas- sau zou uitreiken. De Koningin had deze onderscheiding reeds enige tijd geleden verleend. De heer Luns heeft echter kans ge zien, tussen de bedrijven door een twee de ontmoeting te hebben met de broer van de Amerikaanse president. Het ge sprek, dat werd gevoerd, was een voort zetting van dat in Den Haag. zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken desgevraagd meege deeld. Het heeft, aldus nog steeds deze woordvoerder, geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. Vast staat in elk geval, dat de ont moeting heeft plaats gehad zonder voorkennis van dc overige leden van het Nederlandse kabinet. Waarschijnlijk zouden zijn collega's in de ministerraad, die vanmorgen werd gehouden, de be windsman van buitenlandse zaken om opheldering vragen. Wat dreef mr. Luns om Kennedy in Parijs op te zoeken? Naar verluidt, heeft hij willen reageren op de uitlating van de Amerikaanse minister, dat deze ook in Nederland personen had aange troffen, die het Nieuw-Guinea vraagstuk op emotionele wijze benaderen, en heeft hij Kennedy willen zeggen, dat dit met betrekking tot sommige vooraanstaande personen wel juist kon zUn, maar dat hij. Luns, bereid was, zijn emoties terzijde te schuiven en met alle kracht te streven naar een regeling met Indonesië. Voor vervolg zie pagina 9 De minister volstond gisteravond met te verklaren, dat niet alleen hij maar het héle kabinet tegen de moties bezwa ren heeft. Voor de aanvaarding van de motie-Bommer hoeft de regering ove rigens niet bang te zijn. Deze gaat de Kamermeerderheid te ver, anders staal het met de motie-Andriessen. Daar is wél duidelijke meerderheid voor te vin den. Maar of ze zal worden gehandhaafd resp. aanvaard, hangt af van de vraag of minister Van Aartsen en het kabinet aan een eventuele aam-aardiing po litieke consequenties zullen verbinden. Dé bewindsman sprak daar met geen woord over, maar misschien zal de Ka mer hem vandaag tot een uitspraak op dit punt noodzaken. Een „onaanvaard- baar"-verklaring werd gisteravond niet direkt verwacht. Komt ze vanmiddag toch, dan zal de heer Andriessen naar men aanneemt zijn motie moeten in trekken. Blijft het „onaanvaardbaar" achterwege, dan wordt de motie aange nomen. Maar of ze inderdaad zal worden uitgevoerd, is zeer de vraag, gezien de bezwaren van de minister tegen de ge vraagde overheveling van huizen uit de vrije bouw naar de woniLngwetsector Het woningbouwprogram-1962 bestaat aldus de bewindsman, voor 72 pet. uit gesubsidieerde en voor 28 pet. uit on gesubsidieerde woningen. Die 72 pet. zijn allemaal huizen met lage huren. Alle premiewoningen horen hiertoe. Nog nooit zijn in Nederland zoveel goed kope huizen in aanbouw genomen. Vroe ger hoefde een arbeider niet aan eer premiewoning te denken. Dat is nu heel anders. Blijft over: de 28 pet. ongesub- Bel nu uw handelaar op en zie morgenavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats op PHILIPS TELEVISIE sidieerde, vrije-sectorwoningen. Daarin praktisch geheel het resterende deel van de bevolking worden onder gebracht (zij dus, die niet in een pre mie- of woningwetwoning thuishoren Men realisere zich, dat het hier om groepen gaat. Het zou dan ook onjuist zijn die ongesubsidieerde sector te gaan erminderen, temeer omdat dit een be letsel zou vormen voor de ^doorstro- Voor vervolg zie pagina 9 Werkgevers- en werknemers in het schildersbedrijf hebben overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van twaalf cent per uur. Per week betekent dit een bruto loonstijging van 5,40. DE O.A.S. heeft gisteren op het totstandkomen van het Frans-Algerijnse akkoord gereageerd met een groot aantal aanslagen, waarvan ten minste 158 mensen het slachtoffer zijn geworden. In geheel Algerye zijn gisteren 65 personen (onder wie 55 mohammedanen) omgekomen en 93 (onder wie 82 mohammedanen) gewond. dSnen ofn het revenwerden 50 dere gewond, toen twee door de O.A.S. geplaatste bommen ontploften en enkele panden instortten. Franse troepen moes ten ijlings de mohammedaanse wijken van de stad afzetten om te voorkomen, dat de in paniek geraakte moslimbevol king zich op de Europese wijken zou storten, waardoor het gisteren bereikte akkoord in gevaar zou worden gebracht, voordat het kan worden uitgevoerd. Intussen zijn hondierden Franse mili tairen, die al langer dan een week rondom Algiers waren gelegerd, de stad binnengetrokken. De hoofd^aat, Rue Midhelet en omgeving zijn door parachutisten bezet Zij hebben een controlepost op het voornaamste plein ingericht Naar schatting rijn er nu 60.000 man troepen rondom de stad gelegerd, die aan Voor de skiliefhebbers, die de reis naar Noord-Zweden hebben ge maakt, is het ideaal. Maar de automobilisten zullen er beslist anders over denken: zij kunnen hun wagens nauwelijks terug vinden. het platteland en de bergachtige gebie den zjjn onttrokken. Niettemin is de O.A.S. er In geslaagd, tien mensen te doden. In de voorstad Maison Carrée heb ben drie Europeanen drie Franse mili tairen ontwapend. In Oran werden twee soldaten gedood, die weigerden hun wa pens aan Europeanen af te geven. In Parijs is medegedeeld, dat de Franse politie bij een van haar jongste arrestaties achter een plan is gekomen om 150 bom aanslagen te doen plegen op het tijdstip van afkondiging van een wapenstilstand in Algerije De politie voert de strijd tegen de O AS. nu met alle haar ten dienste staande middelen. En er zijn al belangrijke resultaten verkregen. Een groot aantal militairen werd gearresteerd. In de afgelopen weken bedroeg het aan tal arrestaties van O.A.S.-leden 158, Grote hoeveelheden wapens, munitie en docu menten werden bij duizenden huiszoekin gen in beslag genomen. Wellicht morgen of zaterdag zullen de Franse en Algerijnse delegaties elkaar weer ontmoeten om een aantal minder belangrijke punten te regelen, voordat een wapenstilstand wordt afgekondigd. Als plaats van samenkomst komen in aanmerking een dorp aan de Frans-Zwit serse grens en de directe omgeving van de Franse hoofdstad. Het essentiële punt thans, dat de Algerijnse regering in ballingschap thans alle volmachten bezit om de overeenkomst te ondertekenen, zonder dat nog overleg met het „parle ment" behoeft te worden gepleegd. Voorts lijkt het in de bedoeling van De Gaulle te liggen, dat al met de uit voering van het akkoord wordt begon- i, voordat de Nationale Vergadering het Franse volk zich er over hebben uitgesproken. De Gaulle zou van plan zijn, in twee fasen het oordeel van het volk te vra gen. Eerst in een referendum (begin april) en daarna door middel gemene verkiezingen voor een nieuwe Nationale Vergadering in de tweede helft van mei. De persoonlRke positie van De Gaulle zal niet in het geding zijn. De generaal is voor zeven jaar gekozen, welke periode op 31 december 1965 afloopt. Vragen over gedrag vlootaalmoezenier Het Tweede-Kamerlid M. Bakker (comm.) heeft aan de minister van de fensie schriftelijke vragen gesteld over het optreden van de hoofdvlootaalmoe- r bij het vertrek van Schiphol van soldaat Lindeman en 29 anderen naar Nieuw-Guinea. De heer Bakker wil weten of de mi nister niet van mening is, dat iemand die opvattingen huldigt als waarvan de hoofdvlootaalmoezenier heeft blijk gege ven, liever niet belast dient te zijn met de zielszorg voor militairen. Voorts vraagt de heer Bakker welke maatrege len tegen de hoofdvlootaalmoezenier zijn getroffen. Rijkswaterstaat gaat bij de uitbrei ding van de havenmond van IJmuiden een nieuwe werkmethode toepassen, die, wat de werktuigen betreft, waar schijnlijk een wereldprimeur betekent. De werf Gusto in Schiedam heeft op dracht gekregen tot de bouw van twee hefpontons, ieder voorzien van - een rijdende elektrische grijperkraan met een hijsvermogen van 25 ton op een vlucht van 56 meter. Het ligt in de be doeling, dat de twee kraaneilanden reeds het volgend voorjaar in gebruik worden genomen. Zoals bekend, wordt de havenmond van IJmuiden toegan kelijk gemaakt voor schepen tot 75.000 ton, onder meer door het verlengen van het zuider- en noorderhavenhoofd met resp. 1400 en 600 meter. Wanneer de ponton drijvend op de plaats van bestemming is, laat men de acht palen zakken tot zij op de bodem rusten. Hierna wordt de ponton hy draulisch langs de palen opgevijzeld. Hervatting van de V.S.-kernproeven De New York Times meldt, dat president Kennedy heeft besloten, de kernproeven in de dampkring te hervatten, De proeven be ginnen in april op het eiland Johnston, 1200 km ten zuidwesten van Honoloeloe in de Grote Oceaan. Stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN Jn de luchtdrukverdeling komen enkele wijzigingen voor, waardoor het weer type de komende dagen zal veranderen. Boven Zuid-Skandinavië daalt de luchtdruk aanzienlijk en ran het westen uit worden deze gevolgd door de druk- stijgingen behorend bij een omvangrijk hogedrukgebied, dat over Noord-Groen land naar het oosten trekt. Er stelt zich daardoor voor de Noorse kust een krachtige noordelijke stroming tn, die zich spoedig over de Noordzee zal voortzetten. In ons land zal de wind aan vankelijk naar westelijke richtingen en later wellicht naar noord draaien. Daarbij neemt morgen de windkracht toe en stroomt na een front passage kou de lucht uit de poolstreken binnen. Naast opklaringen komen hierin later ook sneeuw- en hapelbulen voor. Voor de komende nacht wordt geen vorst van HET WEER LN EUROPA betekenis verwacht. Morgen overdag lo- pen de temperaturen, doordat de lucht Rapporten hedenmorgen zeven uur van zee wordt aangevoerd, tot enkele 6 -wen uur graden boren nul op. De Bilt verwacht tot vrijdagavond station Bewolkt met morgen verspreide opkla ringen. plaatselijk enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind, draaiend van u "«uw west tot noord, en later iets toenemend. ^^bar® Vannacht temperaturen om het vriespunt. Eeiae Morgen overdag enkele graden boven nul. Oe Bilt (Opgemaakt om 11.15 uur). EimSl' Zon en maan £d,-uI2b Helsmfc) Vrijdag 2 maart: zon op 7.26. onder 18.20 Stuciüi uur: maan op 4.45, onder 13.25; 6 maart nieuwe maan. Ab«-raf«n E™f wand*apUt vaD 23 bii n>an Graham Sutherland, het dat het werkstuk onmlddel- nen zien, omdat er in de Aan het bezwaar, dat de 12 meter, dat bestemd is is vervaardigd door vijftien lijk naar Engeland gezonden werkplaatsen te weinig ruim- wevers zelf het tapijt niet in ZZUrtt ?!lU^VVat,ïed!??, WeVWn ve7erssbl wordt Daar het tapijt een be- te was om het geheel ont- zijn volle glorie kunnen zien, \an Coventry in Engeland is Felletin en Aubusson in mid- langryk stuk werk van Fran- rold op te hangen. „Ik heb het nu het zo spoedig naar Enge- aanleiding geworden tot mis- den Frankrijk, die er zeven sc handwerkslieden is, wilde stukje bij beetje gezien zoals land wordt gezonden, is tege- noegen in het Franse ministe- jaar aan gewerkt hebben. het ministerie van culturele het van de weefgetouwen af- moetgekomen De niet met ne van culturele zaken. Nu het tapijt eindelijk vol- zaken het in Parijs tentoon- kwam", zei hij. „Eenmaal is name genoemde schenker die Het tapijt, naar men aan- tooid is, wekken de auton- stellen. Zelfs Sutherland Is het op de vloer van een gym- de kathedraal het wandtapijt neemt het grootste dat de af- teiten in Coventry de wrevel misnoegd, over de haast van nastieklokaal uitgerold en heeft aangeboden heeft ver gelopen jaren vervaardigd is, op van het Franse ministerie Coventry. Hij heeft het tapijt toen kon ik vanaf een ladder klaard dat dc wevers op zijn is ontworpen door de Engels- door hun uitdrukkelijke wens nog nooit in zijn geheel kun- een eerste indruk krijgen." kosten naar Coventry mogen gh bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1