Tegenslag voor Ngo Dinh Diem ht cea éLoftfce Glenn schetst betekenis ruimtevaart in Congres Open strijd met Katanga nog een ernstig gevaar Rusland wil samen met VS heelal onderzoeken Weerstandsvermogen van de bacterie lI'roTs l^gen 8S'er PERSONELE BELASTING belastingen. Toch wil hij op het ogenblik geen wijzigingen aanbrengen omdat een verruiming van het gemeentelijk belastinggebied in het verschiet ligt. Het afschaffen van de personele belasting zou voor gemeenten en provincies een verlief aan middelen van ƒ78 miljoen betekenen. Indien het rijk daarvoor een vergoeding zou moeten geven, dan zou van de voor de verruiming van 1 het gemeentelijk belastinggebied beschikbare 100 miljoen weinig overblijven, aldus schrijft prof. Zijlstra in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer j over de begroting van financiën. Toegejuicht in Washington Een menigte van naar schat ting driehonderdduizend mensen heeft gisteren in Washington as tronaut John Glenn ondanks de regen een bijzonder hartelijk wel kom bereid. Zelfs de schoolkin deren leverden op hun vrije daj een bijdrage. Later heeft Glenn in een toespraak tot het Congres verklaard, dat de ruimtevaart zeer veel voor de mensheid zal gaan betekenen. Hij kondigde aan dat de verkregen gegevens na verificatie zullen worden vrij gegeven. Glenn illustreerde de mogelijke ont wikkeling van de ruimtevaart met de volgende anecdote: Disraeli, in de vorige eeuw minister president van Engeland, bracht eens een bezoek aan de natuurkundige Faraday, die toen experimenteerde met electri- sche verschijnselen. Na diverse demon straties vroeg Disraeli: ..Maar wat voor nut zou dit in vredesnaam kunnen heb ben?" Faraday stelde de wedervraag: ..Meneer Disraeli, wat Is het nut van een baby?" ..Kennis schept kennis. Hoe meer lk zie hoe meer ik onder de indruk kom niet van alles wat wij weten maar van de enorme uitgebreidheid van de gebie den die nog niet zijn onderzocht." Ierse leger beëindigt verboden activiteiten De leiders van het „Ierse republi keinse leger" (I.R.A.) een verboden organisatie hebben gisteravond in een communiqué meegedeeld dat zij hebben besloten een einde te maken aan hun geweldcampagne aan de grens met Noord-Ierland, dit wegens „de houding van het publiek". Alle leden van de organisatie heb ben opdracht gekregen hun activiteit te staken en zich van de grens terug te trekken. De I.R.A. begon in december 1956 haar acties uit protest tegen de ver deling van Ierland. Noord-Icrland is een deel van Groot-Britannië. In de verklaring van de I.R.A. wordt gezegd dat in vijf jaar meer dan 600 operaties zijn uitgevoerd en dat zes Britse soldaten en politiemannen van Noord-Ierland in die tijd zijn gedood en 28 gewond. (Aan de zijde der natio nalistische organisatie zyn tien man gedood.) Charles Haughey, minister van justi tie van Eire (de Ierse republiek), heeft zyn voldoening over het besluit uitgesproken. De regering van Dublin zal zich echter blijven verzetten tegen het bestaan der organisatie en erop toezien dat alle wapens worden inge leverd na het uitgeven van een amnes- tiedecrcct. Turkije zoekt naar goede oplossing Premier Inonu heeft gisteren in een radiouitzending verklaard dat de rege- rings- en oppositiepartijen zich oprecht zullen verenigen om oplossingen te vinden voor Turkije's problemen. De leiders van alle partijen ln het parle ment waren bijeengekomen en hadden besloten al het mogelijke te doen om de regering vruchtbaar en in vrede te laten werken. Vier voormalige officieren, die na de mislukte opstand van donderdag in ..beschermende bewaring" waren ge nomen. ziln maandag naar huis terug gekeerd. Eerder waren zij met ver vroegd pensioen uit de dienst ontsla gen. evenals zestien andere officieren Onder de vier bevindt zich kolonel Aydemir, voormalig commandant van de militaire academie, die het ministe rie van defensie als de leider van de opstand had genoemd. Paus kan lijfwacht niet aanvullen moeilijk te zijn de dit voor het aanstaan de oecumenisch concilie weer op de gewenste aterkte van honderd man te brengen. Het Romeinse blad n Tempo bericht dat er weinig aanmeldingen ontvangen zijn op de reeks advertenties die in Zwitserse bladen verschenen zijn. De huidige moeilijkheden werden een jaar geleden nog eens onderstreept toen 11 gardisten besloten niet opnieuw dienst tc nemen, waardoor de sterkte daalde tot 78 man. Dc gardisten ontvangen 75.000 lire soldij, waarvan bijna een derde wordt afgetrokken voor logies en voeding. Dit is veel minder dan de jonge Zwit- in hun land kunnen verdienen. ..Onderzoek, kennis en prestatie zijn slechts nuttig voor zover we ze van toe passing brengen voor onze toekomstige daden. De vooruitgang staat ndoit stil. Wij staan aan het begin van een nieuw tijdperk." besloot Glenn zijn rede. Nog voor het begin van xijn rede was Glenn tweemaal een staande ovatie ge bracht door de afgevaardigden en sena toren. HU was niet tn uniform, maar droeg een donkergrijs pak. Voor hU be gon te spreken wuifde hij naar zUn vrouw op de bezoekersgalerij. Traangasgranaat in cafézaal (Van onze correspondent) In de nacht van zondag op maandag heeft een sergeant van de Kon. Land macht, een zekere M. uit Steyl een plaatoje ten zuiden van Venlo een traangasgranaat tot ontploffing gebracht ln een danszaal te Belfeld. Er werd in de zaal ..Het Bergske" te Belfeld een carnavalsbal gehouden, dat georganiseerd was door de plaatselijke carnavalsvereniging „De Belhamels". Van de ongeveer 250 personen die in de zaal waren, hadden aanvankelijk slechts weinigen in de gaten dat er iets aan de hand was; men dacht echter aan een zevenklapper of iets dergelijks, doch toen er zich een traanverwekkende damp verspreidde en de joligen alle maal tranen in hun ogen kregen, deden in een ommezien de wildste geruchten in de zaal de ronde. De gemaskerden werd van alles en door iedereen toege schreeuwd. hetgeen binnen de kortst mogelijke tijd tot een niet-ongevaarlijke paniek leidde. Iedereen probeerde zo snel mogelijk de danszaal te verlaten. Bij het gedrang om naar buiten te ko men. sneuvelde van alles, doch voorna melijk siervoorwerpen en kledingstuk ken. De „lolmaker" zelf, die een ab rupt einde had gemaakt aan het gezel lige balfeest, was allang verdwenen, doch kon later van zijn bed worden ge licht. Hij werd door de politie overge geven aan de Kon. Marechaussee. Er zal onderzocht worden hoe de sergeant ln het bezit is gekomen van de granaat. Nu de terreurgolf iedere dag hoger over Algerije slaat, pro beert Frankrijk de veiligheids maatregelen nog meer te ver scherpen. Bij nieuwe slachtingen in Algiers zijn gisteren veertig mensen gedood en vijftig ge wond. Op een marktplaats tn de Kasba van Algiers wordt steeds weer patrouille gelopen door de Fransen en de burgers letten er al niet eens meer op. Communistisch China heeft zaterdag een beroep gedaan op Groot-Britannië en de Sowjetunie om ..het ernstige oor logsgevaar in Zuid-Vietnam met vreedzame middelen uit te bannen. Deze oproep was vervat in een verklaring van het Chinese ministerie van buiten landse zaken, waarin gezegd werd dat de beide voorzitters van de conferentie van Genève van 1954 over Indo-China (Groot-Britannië en de Sowjetunie) ter stond overleg moesten plegen met de betrokken landen. De Verenigde Staten' werden ervan beschuldigd het oorlogs gevaar in Zuid-Vietnam aan te wakke- Gardiner over situatie in Kongo Robert Gardiner, het hoofd van de Ver. Naties in de Kongo heeft verklaard, dat hij probeert de centrale regering er van af te houden zich militair te ver sterken in het explosieve Noord- Kfitanga. Hij gelooft dat de aan vankelijke „paniek" over de her bezetting van Kongolo door Ka- tangaanse troepen niet gerecht- Rusland wil met de Verenigde Staten en de Verenigde Naties samenwerken bij het onderzoek van het heelal. Dat heeft de lei der van de Russische afvaar diging naar de V.N., Zorin, gis- Advertentie 'teren in New York verklaard op een persconferentie. Zorin zei te hopen, dat aan de commissie van de V.N. voor het onderzoek van de ruimte, die op 19 maart bij eenkomt voorstellen zullen wor den voorgelegd die tot een vruchtbare samenwerking zou den leiden. Zorin zei dit nadat hij een verkla ring had afgelegd over het werk. dat de algemene vergadering der V.N. in I de vrijdag verdaagde zitung had ver- richt. Hij verzekerde dat de Sowjet- het onderzoek van de ruimte had samengewerkt en dat zij voorne mens is hiermede door te gaan „tot wederzijds voordeel". Zorin noemde het gelukwenstele- grani, dat premier Chrocsjtsjef presi dent Kennedy had gezonden ter gele genheid vau dc geslaagde ruimte- vlucht, een „bewijs van het feit, dat de Sowjetunie ten volle bereid Is tot sa menwerking met de Verenigde Staten bij het vreedzame onderzoek van het heelal". Zorin uitte de waarschuwing, dat de Verenigde Staten „heel voorzichtig" moeten zijn met hun optreden in Zuid- Oost-Azië. ..De Amerikanen zouden in Zuid-Vietnam in een zeer onvoordelige en politiek ongerechtvaardigde oorlog verwikkeld kunnen worden, die bijzon der onprettige gevolgen voor hen zou hebben", aldus Zorin. Hit voegde hieraan toe: ..De Verenig- de vaardigd bleek toen de volledige feiten bekend werden Maar wat er na gebeurde spe ciaal het vervoer door dc lucht van Kongolese troepen naar Albertstad wees erop dat een open strijd tussen de centrale regering en Katanga nog een ernstig gevaar vormt ondanks het klaarblijkelijke voornemen van president Tsjombe om zich naar Lcopoldstad begeven voor besprekin gen met premier Adoela. „Wij benaderen de centrale regering op alle niveaus om tot overeenstem ming met haar te komen en wij heb ben gevraagd of zij denkt dat het ver voer van troepen naar het betrokken gebied werkelijk wel het beste is voor haar eigen belangen". Volgens Kongolese bronnen is gene raal Joseph Moboetoe. de opperbevel hebber van de centrale regering van plan dezer dagen naar Albertstad te vliegen. Gardiner zei dat de V.N. nu een juist beeld had van de situatie onder de bevolking van Kongolo. Deze blijkt vei lig en rustig te zijn waarmee dus de eerste berichten volgens welke er span ningen en geweldplegingen zouden zijn geweest na het binnen trekken van de Katagaanse gendarme, gelogenstraft De subcommissie voor Afrikaanse za ken van de Amerikaanse commissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft intussen gisteren formeel de uitnodiging van president Tjombe van Katanga om een onderzoek ter plaatse in Kongo te doen, van de hand gewezen. In een telegram zegt de commissie dering te vrezen dat haar aanwezigheid in Kongo op dit ogenblik „op enigerlei wijze zou interfereren" met de onder handelingen die aan de gang zijn voor een oplossing van de geschillen tussen lopen- Tsjombe en de premier van de centra le regering. DE LUCHTAANVALLEN IN SAIGON (Van een onzer redacteuren) ff ET IS NIET voor de eerste keer, dat er een aanval op het paleis van de Zuidvietnamese presidentNgo Dinh Diem, wordt gepleegd. In november 1960 hebben parachutisten van het leger van dit door onrust verscheurde land in Zuidoost-Azië al getracht zich van de president te ontdoen. Zij slaagden er evenwel niet in, tijdig tot het paleis door te dringen. Ngo Dinh Diem weigerde de eisen van de rebellerende eenheden in te willigen en kon nog net op tijd worden gered door loyaal gebleven strijdkrachten. Vandaag hebben enkele Zuidvietnamese vliegers opnieuw getracht Ngo Dinh Diem uit te j schakelen. Volgens de laatste berichten uit de hoofdstad Saigon zijn ook zij daar niet in geslaagd. De president heeft het feit, dat hij ook deze aanval heeft overleefd, toegeschreven aan de „goddelijke voor- zienigheid". Deze woorden typeren deze figuur, die op ruim 60-jarige leeftijd nog ongetrouwd is en meestal in afzondering leeft en wiens I voornaamste devies is, te verhinderen dat de communisten in Noord- Vietnam zich ook nog meester maken van het zuidelijke deel van Vietnam. liet binnenlandse beleid van Ngo Dinh Diem werd totdusver onder geschikt gemaakt aan de voort durende strijd tussen Noord- en Zuid-Vietnam, tussen Ho Tsji Minh, de legendarische leider van de communistische Vietminh, die in Dienbienphoe het lot van het vroegere Indochina voor een groot deel bezegelde en Ngo Dinh Diem, de minder tot de verbeelding spre kende, maar zeer invloedrijke anti-communistische president, die alles op alles heeft gezet om te vuorkomen, dat ook de rest van Vietnam door de communisten onder de voet wordt gelopen. SYMBOLEN Intussen werd een diplomatiek offen sief ingezet om te voorkomen, dat de Verenigde Staten of andere met Laos bevriende mogendheden zich met de strijd in dat land zouden inlaten. Deze activiteit heeft er destUds Inder daad toe geleid, dat de Verenigde Staten op het beslissende ogenblik verstek moes ten laten gaan in Laos, hoewel president Kennedy in een dramatische verklaring had laten weten, dat de dreiging van een communistische machtsovername in dat land tot rechtstreekse inmenging door de Verenigde Staten zou leiden en de mogelijkheid van een derde wereldoor log naderbü zou kunnen brengen. GROTE VRAAG De grote vraag is, wat er nu zal gaan j gebeuren. Vooral nu opnieuw gebleken is, dat Ngo Dinh Diem toch wel met interne moeilijkheden te kampen heeft. De Amerikanen zijn geneigd, de aanval Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! Voor prlvé-doeleinden kunnen door een PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door f renderings maatschappij MAHUK0? worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING Is de mo. derne vorm van een verantwoorde credletverlenlng, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Inlichtingen bl] de Mahuko vestigingen ln alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK Heer dan 245 kantoren In Nederland 'de Staten verdedigen in Zuid-Vietnam een onrechtvaardige zaak, daar het dictatoriale bewind van Ngo Dinh Diem niet door het Zuidvietnamese volk wordt gesteund. Indien de Ver enigde Staten b.v. bedreigingen zouden uiten aan het adres van Noord-Viet- nam en de Chinese volksrepubliek, zouden zij in politiek en praktisch op zicht terrein verliezen". V.S. achter hulp voor Latijns-Amerika Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren dc doelstellingen van het bondgenootschap voor de ont wikkeling van Latijns Amerika goed gekeurd. De commissie waarschuwde echter dat de Verenigde Staten deze taak niet alleen op zich kunnen nemei het grootste deel voor rekening Latijnsamerikaanse landen moet komen. Onder leiding van de democratische Senator Mcclellan heeft de commissie eind vorig jaar een rondreis van 19 dagen door Midden- en Zuid-Amerika gemaakt. In haar rapport zegt de commissie dat het ontwikkelingsprogramma alleen suc- oes kan hebben wanneer er sprake is bondgenootschap Rusland nog niet toe aan maanlanding In de Economische Gazet heeft de Sowjetgeleerde V. Dyonin geschreven dat nog veel studie vereist is voordat met succes een raket naar de maan ge stuurd kan worden. Hij voegde hieraan echter toe: „de tijd nadert dat de vlucht van een mens rond de maan en zijn terugkeer naar de aarde technisch mogelijk is". dat voordat een landing van op de maan mogelijk het bijv. nodig was te weten of het ijs op de maan als drinkwater gebruikt kan worden. Als de beste landingsplaatsen noemde hij de zeebeddingen op de maan. Als landingsmogelijkheden noemde hij: een harde landing met een snelheid van 2.5 k 3.5 km.sec. sneller dan een kogel, een landing vertraagd door remraket- ten en een gewone aardse landing. Hij wees op het gevaar van het ge bruik var. remraketten welke nog zou den branden op het moment dat het ruimteschip de maan raakt, waardoor ernstige schade aan het materiaal en de mens berokkend zou kunnen worden door ongebruikte brandstof. die elk wereld- en levensbeschouwingen. Als Ho Tsji Minh er niet meer is, verandert er weinig aan de feitelijke situatie in Viet nam en als Ngo Dinh Diem van het to neel verdwijnt, behoeft dit bepaald nog niet te betekéhen, dat Zuid-Vietnam voor de vrije wereld verloren ts. Maar toch zit er wel wat in de opvatting van generaal Glap (de overwinnaar van Dienbienphoe, als opperbevelhebber van de communis tische troepen) die zei: „Er zijn in Viet nam maar twee weerkeleijke leiders- De één is Ho Tsji Minh en de ander Ngo Dinh Diem. Het land heeft echter geen plaats voor beiden. GEVAAR Ngo Dinh Diem is ook nu nog de enige Vietnamees, die zich met Ho Tsji Minh kan meten. Van de twee mannen wordt gezegd, dat elk de ander vreest, omdat beiden in staat zijn, Vietnam te leiden, maar er slechts voor een van hen plaats zal zijn. Gevreesd moet echter worden, dat men er van Zuid-Vietnam uit nooit meer in zal slagen, het communistische regiem uit het Noorden van Vietnam tc verjagen. Alleen een wereldoorlog zou evenals elders in de wereld hier veran- kunnen orengen. Het :s helaas zelfs zo, dat Zuid-Vietnam ernstig van het Noorden uit bedreigd wordt en dat het HlHl alle stilte niet alleen veel militair mate riaal, maar ook militairen hebben ge zonden. die voorlopig voornamelijk be stemd zijn om de Zuidvietnamese mili tairen op te leiden voor de strijd tegen de communistische indringers, die zich al van grote gebieden langs de grens met Laos en Noord-Vietnam meester hebben gemaakt. De Amerikanen gaan nu al zo ver. dat zij met vliegtuigen en helikopters leiding geven aan deze strijd en dat zij opdracht hebben, van hun A-uurwapens gebruik te maken, als zij worden aangevallen. HOE VER openlijke botsing komt, als vorig jaar in Laos het geval is geweest. Toen gingen de Russen en de Chinezen zich er mee bemoeien. Russische vlieg tuigen gooiden in de Vlakten der Kruiken wapens, munitie en andere voor een aan valsoorlog onontbeerlijke zaken in de Vlakte der Kruiken af en troepen uit Noord-Vietnam mengden zich openlijk in de strijd, totdat de positie van de com munistische Pathet Lao-guerilla's zoda- ie Kaui|)t verstevigd, dat de Laotiaanse „ei0,t j, njet moor UrtnHon 5 lS' •egeringstroepen >edreigen. konden op het paleis van Ngo Dinh Diem uit te leggen als een vrij onbetekenend inci dent (nu het voor de president goed is afgelopen). Dat is begrijpelijk. Wan neer zij zouden toegeven, dat de aan val een uiting zou zijn van grote on tevredenheid. die onder de strijdkrach ten zou leven, zou het bijzonder moeilijk worden, een verklaring te ge ven voor de onbeperkte militaire en financiële steun, die de Verenigde Sta ten aan Ngo Dingh Diem geven omdat zij beseffen, dat hij de enige politicus is. die naar de mens gesproken Zuid- Vietnam van het communisme kan redden en wat voor de Amerikanen het belangrijkste is voor de verdedi ging van de vrye wereld een bol werk in het bedreigde Zuidoost-Azië blijft. DE KERN Heel voorzichtig hebben de Ver. Sta ten ook vorig Jaar weer getracht, Ngo Dinh Diem te bewegen, een wat meer democratisch bewind in Znid-Vietnam mogelijk to maken. Voor een Aziatisch land heeft Zuid-Vietnam onder Ngo Dinh Diem nog niet te klagen. Maar de tijd staat niet stil. De bevolking wordt langzamerhand de strUd en de spanning moe cn gaat daardoor meer en meer letten op de minder mooie kanten, die aan een eenmansregering als die van de president kleven. Hier ligt op het ogenblik de kern van de moeilijkheden, waarmee men in Saigon kampen heeft. Als dit probleem op- 1 het minder moeilijk wor- idrin- den. stand te houden tegen de gende communistische eenheden uit het Noorden. o Landau begonnen I VI i het woord. Russische stad in -mr -■ i 1 IQ grillen van Koning IS oordpoolgebied Volgens het te Moskou verschijnend ..Economisch Dagblad" werken Rus sische architecten aan een plan voor de bouw van een stad voor 10.000 inwoners in het Noordpoolgebied. Deze stad zal op een verhoging worden gebouwd en het centrum zal worden |l overdekt met een reusachtige koepel van plastiek Ondanks de felle koude ln het Noord- poolgebied zal in de straten een normale I temperatuur heersen. Het plan voorziet I in ae aanleg van een park en de bouw van een klein stadion en culturele Instellingen. ln Noord- en Midden- Italië werden gisteren temperaturen onder het vriespunt gemeten. De bloeiende bomen aan de Italiaanse Riviera waren bedekt met een dikke laag sneeuw. Niet alleen de natuur heeft te lijden van de late vorstperiode, ook het verkeer in Italië werd getroffen door de grillen van Koning Win- mist en sneeuw autoverkeer over de Al pen werd gestremd door dat de wegen op veis plaatsen bedekt waren met een ijslaag. In Schotland is gisteren een rose speelgoedballon gevonden, die waar schijnlijk de Atlantische Oceaan Is overgestoken. Aan de ballon was een kaartje bevestigd, waarop stond, dat do ballon wao opgelaten bij een wed strijd In Long Island, New York. I De Egyptische censuur heeft de Amerikaanse film De Koning der Ko ningen verboden. Het hoofd van de filmcensuur motiveerde het besluit met de verklaring, dat het voornaamste thema van de film erop gericht is de bezoekers tc sugge reren, dat bet Heilige Land sedert de oudheid bet vaderland van de Jo den is geweest. Boven dien bevat de film een tendens bet verraad van Judas te verontschuldi gen. I Het Witte Huis heeft gisteren bekendgemaakt, dat mevrouw Jacqueline Kennedy, ten gevolge van een voorhoofdholteont- steking, zich gedwongen xiet bet begin van haar reis naar India en Pakis tan een week uit te stel len. Zij zal nu op 12 maart vertrekken. I In Hengelo is men giste ren begonnen met bet verzenden van een be langrijke Nederlandse bijdrage aan een Italiaans kernenergieproject, dat tot stand komt dankzij de samenwerking tussen de V.S. en Euratom. Het betreft hier twee stoom generatoren, die in op dracht van de N.V. Nera- toom zijn vervaardigd door Stork ln Hengelo. De werkzaamheden aan deze generatoren hebben twee jaar geduurd. I Dc burgemeester van Plymouth en mevrouw Arthur Goldberg hebben zondag met een klein ge zelschap een bezoek ge bracht aan de Zuiderzee werken. Gisteren de laatste dag van hun korte bezoek aan Nederland hebben zij een rondrit gemaakt door Amsterdam langs een aantal gereed gekomen en nog in uit voering zijnde werken. Zij werden zo geboeid door de vele beziens waardigheden, dat de rit een uur langer heeft ge duurd dan was gepland. Meermalen werd dc tocht op verzoek onderbroken, omdat men van meer na bij een indruk wilde krij gen en foto's wilde ma ken van de bebouwing in de industriegebieden. I Het gemeentebestuur van Utrecht heeft bij de raad een voorstel inge diend voor de bouw van een nieuw congres- en concertgebouw Tlvoli, dat zou moeten komen aan de W'eg der Verenigde Naties ln het westen van' de Domstad. 836) Bacteriën bezitten vaak heel (enwereld cn is bovendien tegen bUzondere mogelijkheden om de krachten van bulten bestand. Het slechte tijden door te komen. Som- weerstandsvermogen van sommige mlge zUn toegerust met een slUmcrig sporen tegen hitte en koude is dan omhulsel dat het bacterielichaam ge- ook welhaast ongelofelUk. Sommige heel omgeeft, of hebben als beschut- sporen kunnen hitte van 150 gr. C. tlng een wasachtige bedekking, zoals doorstaan, de sporen van de klem- bUvoorbeeld de tuberkelbacil. Deze bacil kunnen Urenlang in salpeter- beschermende lagen kunnen het or- zuur worden gekookt, maar aan de ganlsme lange tijd voor afsterven be- andere kant kunnen bacteriënsporen hoeden, wanneer ongunstige omstan- soms ook intense kou van 225 gr. C. digheden groei cn voortplanting oi>- doorstaan. Pergeiyke sporen kunnen nogeljjk maken. Vele andere bac teriën bebben ech ter een nog veel be ter systeem ontwik keld om de moei lijke tyden door te komen. Onder be paalde omstandig heden. die het le- dergeiyke TOCH IS HET ZO! jarenlang leve baar blijven en zo dra de omstandig heden wat gunsti ger zijn. ontwikke len zij zich weer tot een volwaardige bacterie. We zouden de spore dus eigen lijk kunnen beschou- als het zaad bacteriën bedreigen of bemoeilijken, korreltje dat het goede moment tot zUn deze bacillen in staat bet groot- ontkiemen afwacht. Het zou dan ook ste deel van hun celllcbaam te ver liezen en de levende inhoud te con centreren In één of twee bolvormige blaasjes, die zich met een vaste en harde huid omgeven, waardoor het organisme een buitengewoon weer standsvermogen tegen invloeden van buiten bezit. We hebben hier dus met een ander stadium van het levende -erkeerd zijn in de spore uitsluitend een stukje uitgedroogde materie te zien. Want de samenstelling van dit „uitgedroogde leven" Is uiteraard weer bijzonder ingewikkeld en bestaat in beginsel uit soortgelijke stoffen als elk ander organisme. Het gepantserde bolletje van de spore is gelijktUdlg een soort provisiekeldertje, waarin te maken, want de elgenlyke elwlttcn> fermcn^n, hormonen, vlta- - minen, genen. e.d. zijn samengepakt. die tezamen het hele Ingewikkelde stelsel van dc levende stof in wer king moeten brengen (en houden) wanneer de omstandigheden gunsti ger zUn. Dit weerstandsvermogen van de i is hierdoor sporen heeft overigens aanleiding ge- van de bul- geven tot een Interessante theorie. bacterie is verdw de plaats is de spore gekomen, bolvormig organisme dat ln een sta dium van schijndood op betere tUdcn wacht. Onder grote belangstelling van het publiek is gisteren in Stuttgart een proces begonnen tegen de 51-jarige Felix Landau die ervan beschuldigd wordt tezamen met anderen op 23 ju li 1941 in de Poolse stad Drohobycz bij Lemberg op eigen initiatief twin tig Joden doodgeschoten te hebben De voormalige SS-aanvoerder en dra ger van de zogenaamde „bloedorde" is uit Wenen afkomstig ec heeft van 1943 tót 1958 onwettig in West-Duitsland ver toefd. Hij was destijds verantwoorde lijk voor de tewerkstelling van Joden uit Drohobycz. De twintig Joden zouden doodgeschoten zijn omdat tevoren ze ventien joden uit angst voor mishande ling van hun werk waren weggelopen. Verder wordt Landau ervan be schuldigd op 14 juni 1942 van het balkon van zijn huis in Drohobycz af een vijf tigjarige Jood doodgeschoten te hebben toen deze een ogenblik van het door Lan dau opgedragen werk in de tuin uitrust te. Landau, een buitenechtelijk kind, draagt de naam van zijn Joodse stief vader. Hij was in 1930 als vrijwilliger in het Oostenrijkse bondsleger gegaan. Daarna was hij lid van de N.S.D.A.P. en de SS geworden. De gouverneur-generaal van Ceylon, sir Oliver Goonetilleke. is afgetreden, zo is gisteren te Colombo bekendge maakt. Hij wordt op 2 maart opge volgd door William Gopallawa. de am bassadeur van Ceylon in Washington. De naam van sir Oliver was ge noemd in verband met een mislukte staatsgreep van een maand geleden. Zijn naam zou zijn gebruikt om steun te krijgen voor de actie tegen het hui dige bewind. Hij heeft zich bereid ver klaard op vragen omtrent deze kwes tie te antwoorden. De aftredende gouverneur-generaal is 69 jaar. Na verscheidene malen deel van de Ceylonse regering te heb ben uitgemaakt, werd hij in 1954 tot gouverneur-generaal benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4