Turkije draaide de klok niet terug Jji eaa fout te Kij. B0H Grootscheeps zaken doen: een overwogen waagstuk Engeland en de Zes zijn liet nog lang niet eens 5 GEEN MILITAIRE DICTATUUR (Van een onzer redacteuren) JS HET NIET OPVALLEND, dat de militaire revolte in Ankara binnen een etmaal kon worden onderdrukt, zonder dat er een druppel bloed behoefde te vloeien? Is het ook niet merkwaardig, dat de leiders van de revolte, die in de Turkse strijdkrachten vooraan staande plaatsen innemen, niet werden terechtgesteld, maar slechts omdat zij tot elke prijs het militaire be wind zouden willen prolongeren en voor Gürsel een sta-in-de-weg waren bij zijn streven naar herstel van de parlemen taire democratie. Tenslotte waagde Gürsel het, parle mentsverkiezingen te doen houden, na dat het Turkse volk in een referendum j l" l w,. I gen nieuwe grondwet had goedgekeurd, werden overgeplaatst, waardoor m het midden kon worden gelaten.1 die ondtr toezicht van de militaire jun- of zij nog zouden worden berecht of niet? Het tekent in elk geval ta }verd opgesteld. De vroegere premier, „i j -rr i - -,7 .-l i l i oud-generaal Ismet Inonu werd premier wel de situatie in Turkije. Men zou er uit kunnen afleiden, dat het Jen Gürsel zelf hield ais president een daar allemaal nog zo erg niet is als het lijkt. Dat men zich in de wakend oogje in het zeil. En zo start- opperste leiding van de strijdkrachten een grote mate van tolerantie stuurt hCt nlcuwe burserliike be" kan permitteren tegenover wat al te vurige officieren, die vrezen, dat de politieke partijen weer druk bezig zijn de door de militaire revolutie van enkele jaren geleden verworven vrijheden in gevaar te brengen. En men kan er ook uit concluderen, dat diezelfde leger leiding of zij dan vertrouwen heeft in de politieke partijen die het parlement bevolken, of niet er voor terugschrikt, de klok terug te draaien naar de periode, die voorafging aan het herstel van dé De invloed van de strijdkrachten ver dween echter niet. Dat kan in Turkije ook moeilijk. Dit land heeft altijd ty pisch militaire trekken gehad. De meer dan 400.000 militairen en de meer dan twee miljoen reserve-soldaten behoren tot het beeld van het land. Zij geven democratische regeringsvorm in Turkije. De militaire leiders onder ™k"pCand"" w^de'c"red?etwaS?dig". aanvoering van generaal Gürsel hebben voldoende gelegenheid gehadheid van het land. De Turkse militairen om tot de slotsom te komen, dat zij het bestuur van het land aan in vrijheid gekozen deskundige politici dienen over te laten. INVLOED IIIIBBII Interessant, die advertenties in kranten van jaren terug. Men vindt er het leven van alle dag in. Dat is nog zo. Advertenties zijn boeiend en nuttig. Want ze gaan over de uitgaven van vandaag en van morgen. Ook hierom kunt u deze krant aanbevelen. Wij vinden dat u dan „Dat zit zo" verdient. Toen de militaire junta nog aan de macht was, heeft men zich al lerwegen afgevraagd, of generaal Gürsel zich niet zou ontpoppen als een Turkse Nasser. In die tijd viel het overigens al op, dat de Turken zelf hierin niet geloofden. Men zal zich herinneren, dat de militaire opstand tegen het regime van de terechtgestelde premier Adnan Menderes (hij werd opgehangen na tijdens een langdurig proces veroordeeld te zijn) een spontane actie was. Menderes had generaal Gürsel al aan de kant gezet en de militaire leiders vcni die dagen achtten het verstandiger, niet te wachten, tot ook zij zouden wor den verwijderd. En toen Menderes de grote fout maakte, de strijd krachten bevel te geven zonodig het vuur te openen op demonstre rende studenten en cadetten, was het niet hem gedaan. Turkije had envelop of op kaart geplakt verzenden a l) kunt noteren als nieuwe abonnee Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWAK I AAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is Zelf was ik al abonnee voor hel aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DA1 ZH ZO ol HF PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is> Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit Zo" en „Tip-Parade" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop Ismet Inönü, de Turkse premier, die naar we hopen versterkt uit de strijd tevoorschijn is gekomen. toen geen leider en evenmin had het een plan, aan de hand waar van een nieuwe samenleving opge bouwd zou kunnen worden. En in die situatie deden de militairen een beroep op generaal Gürsel, die zich beschikbaar stelde, maar zich van het begin af had voorgeno men, dat hij zo .poedig mogelijk het bestuur van het land weer aan de politici zou teruggeven. WOORD GEHOUDEN Gürsel heeft onder bijzonder moeilij ke omstandigheden woord weten te hou den. Telkens heeft hij het met jonge of ficieren aan de stok gehad, die vonden dat er te weinig gebeurde, of die zich niet wilden neerleggen bij de gedachte, dat de politici, die Turkije aan de rand van de afgrond hadden gebracht, het weer voor het zeggen zouden krijgen. Gürsel verwijderde dan ook heel wat jonge'en oude officieren uit de strijd krachten (niet minder dan 235 gene raals!), deels omdat zij te nauw ver bonden waren geweest met het tirannie ke bewind van Menderes c.s. en ook, hebben niet meer politieke dan militaire eerzucht. Zij zien zich als verde digers van de revolutie van Kemal Ata- türk en hebben als het ware een geeste lijk en tegelijk nationaal vaderland. Er bestaat nauw verband tussen staatsbewustzljn en militaire plichtsver vulling, vooral bij het officierencorps. De ouderen zijn opgevoed In een Euro pese militaire sfeer, waarin het begrip van eer een centrale plaats Inneemt. De jongeren hebben nauw contact gehad met de Amerikanen en kennen de plaats die het leger in het staatkundige appa raat der westelijke landen inneemt. DE REVOLTE De samenzwering van de afgelopen da- „en zou van de militaire academie te Ankara uit worden geleid- De directeur kolonel Aydemir, werd woensdagochtend gearresteerd, omdat men hem als de stuwende kracht achter de onrust van de laatste weken beschouwde. Het was overigens opvallend, dat alleen jongelui van de militaire academie, een tankbri gade van de j^ntserschool en enkele af delingen van de opleidingscentra voor de verbindingsdienst in verzet zijn ge komen. Het betreft hier allemaal jonge militairen in opleiding, wier comman danten van hun onervarenheid gebruik wilden maken om het democratische bewind van premier Inönü ten val te brengen. De Turkse strijdkrachten be schikken evenwel blijkbaar over een goede inlichtingendienst, want de opstan dige elementen waren al van hun leiding beroofd, voordat zij gereed waren, in actie te komen. Aydemir werd gearresteerd en in de legerleiding waren tal van mutaties in de hoogste rangen doorgevoerd. Gene raal Onur, bevelhebber van de Turkse grondstrijdkrachten, generaal Tulga, di recteur van de Hogere militaire politie school, de commandant van de pantser- troepen en die van de in Ankara ge legerde 22ste divisie waren naar het Oosten van het land overgeplaatst en ook in andere rangen werden zuiverin gen doorgevoerd. En hiertegen hebben de cadetten en andere jeugdige militai ren zich onder leiding van een 500 tal of ficieren verzet. ONRUST Zondag jl. hebben Turkse officieren, die in 1960 en daarna vervroegd werden gepensioneerd, gezworen'te zullen strij den voor herplaatsing van de ongeveer 7000 officieren (onder wie de 235 gene raals), die van deze zuiveringsmaatre gelen het slachtoffer zijn geworden. De onrust werd daarna nog aangewakkerd door ophitsing in bepaalde kringen van de Rechtvaardigheidspartij (die onder leiding van de gepensioneerde generaal Gomuspala staat), welke mede in ver band werd gebracht met het officiers congres, dat bijzonder rumoerig ver liep. Woensdag, toen de onrust in het land en onder de strijdkrachten tot een hoogtepunt was gestegen, vond Inönü het nodig, in een radiorede te verklaren, dat er geen reden was, zich ongerust te maken. Toen had hij evenwel in overleg met de legerleiding reeds bijzondere maat regelen genomen om de 'revolutionaire krachten de pas af te snijden. ,,De strijdkrachten zijn onder contro le van hun wettige commandanten", al dus de premier, die de onrust weet aan aanvallen door enkele parlementsleden van de Rechtvaardigheidspartij op de rechtbank, die Menderes c.s. heeft be recht. Het feit, dat bedoelde partij de vijf betrokken leden had uitgestoten was kennelijk niet voldoende geweest om de spanningen weg te nemen. DE KERN De kern van het geschil is echter het beweerde onvermogen van Inönü, van het parlement, waarin geen enkele partij een duidelijke meerderheid heeft, het fiat te krijgen voor dringend noodzake- NIET ALTIJD goede afloop.... I Het lijkt zeer twijfelachtig, dat Groot-Britannië nog dit jaar bij de E.E.G. zal komen, nadat een vergadering tussen de Britse deskundigen en ministers van de zes E.E.G.-landen gisteren be- lijke hervormingen, die door de strijd krachten waren voorbereid na de val van Menderes en voor het optreden van Inönü. Vele jonge stafofficieren dringen aan op snelle maatregelen voor land- belasting- en onderwijs-hervormingen. Ze menen, dat het huidige bewind niet bij machte is, deze door te voeren en daarom willen zij een nieuwe militaire regering voor een periode van zes jaar. Voorts zouden zij hebben geëist, dat om te beginnen 38 parlementsleden, die als extremistisch worden beschouwd, uit het parlement verwijderd zullen worden. Deze parlementsleden behoren merk waardig genoeg tot de vier belangrijkste partijen, de Republikeinse partij van Inönü inbegrepen. Toen zij hun zin niet kregen, troffen zij maatregelen om door middel van een nieuwe staatsgreep hun eigen denk beelden te kunnen verwezenlijken. Zij moesten echter spoedig ervaren, dat zij alleen stonden. BEDRIEGERS luchtmacht zijn reeds voordat pre- een bewogen toe spraak tot de strijdkrachten richtte. Gürsel waarschuwde de officieren op nieuw, zich niet te laten bedriegen en de bedriegers niet te volgen. Elke mis stap zou Turkije in een ramp kunnen storten. ,,Het Turkse leger heeft de zij de van de legaliteit gekozen en nim mer de weg van het avontuur gevolgd", aldus de generaal, die eraan herinner de. dat alle politieke partijen de recht matigheid van de revolutie van 27 mei 1960 hebben erkend. Na hem noemde de Turkse stafchef, generaal Sunay, pre mier Inönü ,,een groot soldaat en een groot aanvoerder", die bevoegd is, al le nodige besluiten te nemen Tc hopen valt, dat ook de politici een les uit de gebeurtenissen van de afgelopen week hebben getrokken en dat de tegenwerking, die Inönü's her vormingsplannen in het parlement on dervinden, voortaan tot het verleden zal behoren. Alleen dan tonen zij, dat zij hun deemocratische vrijheden waard zijn, eindigd werd, zonder dat er enige noemenswaardige vooruitgang gemaakt is. Een nieuwe bespreking is voor 22 maart vastgesteld. Incussen hebben de plaatsvervangers van de onder handelaars opdracht gekregen een ge detailleerde studie te maken over de verschillen in het landbouwbeleid Groot-Britannië en de E.E.G.-landen. Voorzitter Maurice Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse za ken. heeft gezegd, dat het alsnog onmo gelijk is iets te zeggen over de datum van de toetreding van Groot-Britannië. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Edward Heath en de mi nister van landbouw, Christopher Soa- mes, willen een periode van 12 jaar om de Britse landbouwpolitiek aan te pas sen aan die van de E.E.G. De E.E.G.- landen hebben echter vastgesteld, dat in 1970 hun landbouwpolitiek uniform moet zijn. Couve de Murville wees er op, dat het niet mogelijk ls over concrete vraag stukken overeenstemming te bereiken, voordat men het in grote lijnen eens ls over de principes. „Wij bevinden ons nog steeds in het stadium waarin de principes aan de orde zijn", zo voegde hij hieraan toe. Nadat de ministers nauwelijks een uur bijeen waren geweest, kregen hun plaatsvervangers opdracht een studie te maken van de volgende onderwerpen: De problemen samenhangend met de uitbreiding van de E.E.G. in het al gemeen en hoe de oplossing hiervan in gepast kan worden in het verdrag van Rome. 2 Garanties voor de boeren in alle E.E.G.-landen ter bescherming var hun levensstandaard en het in overeen stemming brengen van het continenta le met het Britse landbouwbeleid. 3 De vraag of een overgangsperiode voor de Britse boeren nodig en moge lijk is en hoe lang deze dient te zijn. 4 Bijzondere problemen giet het oog op de afzet in de landen van het geme nebest. c Vaststelling van de financiële bijdra gen van de E.E.G.-landen aan landbouwfonds. Ee Amerikaanse posterijen heb ben ruimtevaarder Glenn geëerd door de Uitgifte van een speciale 4-cents-postzegel, die voor het eerst werd verkocht op het ogen blik. dat Glenn aan boord stapte van de torpedobootjager „Noa". na zijn geslaagde ruimtereis. (Van een onzer redacteuren) Praktisch iedereen weet uit eigen ervaring, dat we leven in een tijd, waarin het gemiddelde inkomen toeneemt. De afgelopen vijf jaren heeft het nationale inkomen regelmatig een vrij snelle stijging vertoond, hetgeen zich uit in een grotere koop kracht bij het Nederlandse pu bliek. Dit spreekt bijvoorbeeld uit de snelle aanwas van ons nationale autopark: hoeveel méér mensen dan vijf jaar geleden zijn aan een auto toegekomen! Men denke ook eens aan de vakantie besteding: hoeveel méér mensen genieten jaarlijks of zelfs twee maal jaarlijks van een „rijkere" vakantie? Hoteliers, om nu maar bij hen te blijven, verkopen in grote mate hun hoteldiensten aan een totaal ander soort mensen, die uit andere lagen van de sa menleving komen dan vroeger het geval was, toen het voorna melijk de „grootvorsten" uit die samenleving waren,' die zij tot hun clientèle konden rekenen. Uit deze willekeurige voorbeelden moge ook duidelijk zijn, dat door de toegenomen welvaart naast een grote re koopkracht eveneens sprake is van een niet te onderschatten verschui ving in de besteding van die koop kracht. Zo wordt de vraag interessant hoe, gedetailleerder bezien, die beste dingsverschuiving tot stand is geko men en, bij wijze van spreken, nog dagelijks tot stand komt. In de eerste plaats uiteraard doot het meerdere geld, de dikkere porte- ,101Ci j- veje consumenten op duj-f' Commentaar van drs. J. Zuidema Daar is een scheepsbouwer, leden niemand kende en die een wereldbedrijf beeft opgebouwd. Daar is een voor de oorlog vol slagen onbekende figuur, die na 1915 een concentratie in de annnemerswereld bewerkstel ligde. welke miljoenenomzetten heeft, om vervolgens van zich te doen spreken door zo onge veer de hele hotellcrie plus hyi'choren in onze belangrijkste badplaats over te nemen. Wie dan nog van beider toekomst- pl innen hoort begint het een voudig te duizelen Moeten we van deze dynami sche mannen „de schrik in de benen" krijgen? Is wat zij doen en andc-en vóór hen deden; maar dal vergeten we ao snel onverantwoord? Deze (leke)vraag hebben we voorgelegd aan drs. J. Zuidema, leelor in de staathuishoudkunde aan de Economische Hoog* school te Rotterdam, die, zonder nu direct in zijn betoog aan genoemde figuren te willen denken, over het /erschjjnsel als zodunig dat vele gemoederen bezighoudt, een aantal verhel derende opmerkingen heeft ge maakt. De strekking van zijn beschouwing treft men bijgaand in gepopulariseered vorm aan. beschikken. In de tweede plaats door de spreiding van werktijd ten behoeve van die consumenten: de vrije zater dag, waardoor geheel nieuwe behoef- J„lv. ten ontstonden. In de derde plaats gelijk kan trachten onder ogen te zien. ben voorzien van nog zo'n achttien ka raats medewerkerstcam, het komt nu ideeënrijkdom, zakeninstinct, van die ondernemer aan. Want nu moet hij in de toekomst gaan kijken en aangezien hij geen profeet is, zich op veronderstellingen gaan ba- die hij weliswaar zo reëel r~~ door de volkomen nieuwe artikelen die op de markt werden gebracht, waardoor nog weer eens nieuwe be- houden. Er wordt als het hoeften werden geschapen. Men denke ,.gok"-element Ingevoeld, daarbij aan de t v., de bandrecorder, maar ook aan „oploskoffie", diep vriesgroenten, nylonkousen, om maar een greep uit het noviteitenarsenaal te doen. Door de komst van die nieu we artikelen kregen we er eenvoudig behoefte aan! Nu zijn de feiten aldus, dat be- Hiermee wordt het volgende be doeld. Zelfs al zou zijn visie, zijn za keninstinct of hoe men het maar noe men wil. de ondernemer niet in de steek hebben gelaten bij het bepalen van zijn afzetpolitiek, dan nog zijn er altijd mogelijkheden genoeg om hem volledig „naast" te doen grijpen. aardig deel van het grotere inkomen Dat kan door politieke factoren: waarvan de besteding niet vast ligt. Vele consumenten hebben im mers meer geld om uit te geven, kopen niet wat los en vast is. Integendeel: doorgaans selecteren zij houdingen denke aan een bestedingsbeperking die de vraag naar een artikel dras tisch kan beperken: men denke aan i revaluatie die de concurrentiever- ondernemer hier dat de ondernemer de consument in diens keuze tracht te beïnvloeden. Doordat een deel der in- komensbesteding niet vastligt ziet de bijvoorbeeld ondernemer „het geld op straat lig- "nao" gen" en nu stelt hij zichzelf voor de overigens zeer gezonde opgave: „Ik moet daarvan een flinke portie in mijn zak krijgen". Laten wij als voorbeeld eens een on dernemer uit de detailhandel nemen, omdat deze branche wellicht het bes te aanspreekt. Hoe tracht zo'n on dernemer zijn doel te bereiken? Waar- »c,„„iucieu lijk niet alleen via de reclame, hoe be- tieve mensen langrijk die ook mag zijn. Neen, die ondernemer moet verder zien en zwaarder geschut in stelling brengen „K teneinde zoveel mogelijk consumenten wijze willen wagen voor zijn artikelen te winnen. pertinent géén „wL„, Om te beginnen zal hij het zoeken helaas ook bestaan in een grotere organisatie wat bete kent: goedkopere fabricage, grotere omzet, voordeliger inkoop van grond stoffen of produkten. Dat is een eis des tijds. waaraan zelfs een eenvoudige kruidenier niet ontkomt; hij is daarom lid een inkoopcombinatie in de weten- dan schreef schap dat de tijd van het kleine on dernemertje, van de volledig zelfstan- [unstig kan wijzigen. Dat kan ook loor niet te voorziene, acuut optreden de economische factoren* men denke onverwachte wisse lingen in de conjunctuur. Zo zouden meer factoren te noemen zijn. Kort en goed: altijd zullen voor het welslagen van een onderneming ook omstandig heden buiten de macht van de onder nemer mee moeten werken! We spraken zojuist in dit verband van het ,,gok"-element. dat de onder nemer onder ogen moet zien. Moet men dit ..gokken" van de ondernemer eroordelen? Bepaald niet. Inven- in het bedrijfsleven, mensen met verbeeldingskracht en durf. die de nu eenmaal onafwendbare gok" op zo verantwoord mogelijke 'ijze willen wagen dat zijn dus pertinent géén „wilde jongens", die helaas ook bestaan mensen, die dus niet zonder méér „gokken", hebben voor een belangrijk deel meegewerkt aan onze huidige welvaart! Een man als Anton Philips, die een wereldconcern voortbracht, heeft ook „gegokt". Had hij de niet te voorzie- omstandigheden niet mee gehad. ÉHÉ zijn naam nu ook |É|HEen figuur kon maken, voorbij is. die grote hoeveelheid auto's op de methoden, waarvan de zelfbediening een voorbeeld is. Tenslotte brengt hij u.v een veel groter verscheidenheid *,,r artikelen; de branches vervagen. De econoom vat dit alles ook gezegd wil zijn, dat pioniers dagen, die we soms geneigd een zekere onrust in het hart gade te slaan, bepaald geen verschijn- sel-typisch-van-deze-tijd vormen. ?.cf"p '/'■„'«rsroUnic. hetgeen J» wü zeggen dat typische' eisen uit de fabricage- en verkoopsfeer met tfe na druk op de verkoopsfeer de onder nemer in deze tijd als het ware dwin gen tot het zaken doen op groter schaal dan vroeger het geval was. An ders gezegd: er is thans sprake een klimaat dat de groei van gr lichamen of organisaties bevordert. Structureel blijkt namelijk de grote komeetfiguren, zijn er altijd ge weest. Als gesproken wordt over dit genre -akenlieden. moet er onmiddellijk aan schaars ge- toegevoegd worden datf)W. zaaid zijn. Het geldt hier een heel kleine, selecte groep. Bij een groot erotere .we™ld™ncern zijn het wellicht enke- InrHoJf te tientallen, die in feite het be drijf „trekken"; in Nederland zijn het misschien duizend lieden, die er uiteindelijk ln grote mate voor rdelijk zijn dat elf miljoen ers kunnen meeprofiteren van „de ham op de boterham", in ca- su: de welvaart. De conclusie waar dit betoog heen wil is: Geef de intelligentsia in het bc- ergens niet opgaat drijfsleven vertrouwen èn ruimte, want zij speelt een weloverwogen PQSÜS1.. spel. Met de kans te winnen, of.... te worden gepeild. De onderne- verliezen. Niemand zal dat laatste ont- mer kan nóg zo'n perfecte organisatie kennen. Maar het spel is nuttig en no- hebben opgebouwd; hij kan zich heb- dig, zeker, als er mogelijkheden èn organisatie in veel gevallen aan voorwaarden te voldoen die nodig zijn om commercieel zeer grote kansen Nederlanders" te kunnen grijpen. Te kunnen grijpen, ja. maar daar mee hééft de ondernemer zijn zo zeer begeerde „buit" nog niet bin nen Want als er ergens niet opgaal dat één en één twee is, dan is het wel indien toekomstige afzetmogelijkheden POSTZEGELBOEKJES Binnenkort gaat de PTT proeven nemen met automaten voor de afgifte van postzegelboekjes. Deze maatregel is een verdere stap in de richting van de zelfbediening in postkantoren. De automatisering van de postzegelafgifte heeft tot doel, de toeloop naar de loketten minder groot te maken. Minister Korthals deelt dit de Eerste Kamer mee in de memorie van antwoord over de PTT-begroting voor 1962. Sedert de invoering van de vijfdaagse werkweek is de hoeveelheid post, die op zaterdag op de bus wordt gedaan, teruggelopen tot slechts 10 a 15 procent van de oorspronkelijke hoeveelheid. Dit geldt vooral voor de dirie grotr stede-: Voordeel van de latere postbestelling op maandagmorgen in de drie grote steden is onder meer, dat de brie ven, die in de vroege morgenuren woiden aangevoerd met extra post verbindingen, nog in deze bestelling worden opgenomen. Nadeel is, dat uit het buitenland aangekomen post pas laat op de maandagmorgen wordt bezorgd, maar als de belanghebbenden een postbus nemen, kunnen zij al vroeg over deze poststukken beschikken, aldus drs. Korthals. PERSONEELSTEKORT P.T.T. De PTT heeft momenteel een personeelstekort van ongeveer drie- I duizend man. Het overgrote dee! var. het tekort, namelijk 2900 perso nen, doet zich voelen in de grote steoen. De posterijen hebben nog 900 man nodig, de 'elcgraof- en telefoondienst 1250, de postcheque- en giro-; dienst 450 en de overige dienster, in hei bi-drijf 400 personen. Werd aanvankelijk geraamd, dat de PTT dit jaar een winst van 110 miljoen gulden zou belopen, onder 'nvloed van de werktijdver korting, de verdere verlaging van de telefoontarieven en de algemene loonsverhoging van ruim vijf procent, zal waarschijnlijk niet meer dan zeventig miljoen gulden winst kunnen worden gemaakt. Op grond van dit alles zie* minister Korthals geen aanleiding tot verdere tariefsverlagingen. De bewindsman schrijft dit aan de Eerste' Kamer in de memorie van antwoord over de PTT-begroting. Hij deelt voorts mee. dat de wachtlijst voer telefoonaansluitingen nog steeds op loopt, en dit ondanks de omstandigheid, dat in 1959 ruim 118.000, in 1960 ruim 136.000 en in 1961 nagenoeg 148.000 nieuwe telefoonaansluitingen! tot stand zijn gekomen. I Frankrijk is voorne mens in de loop van dit jaar een kat de ruimte in te schieten. Volgende maand zal een raket met een rat gelanceerd worden. Het is niet de bedoeling dat zij in een baan om de aarde ge bracht worden. De lan ceringen zullen op de ba sis Hammaguir in de Sahara geschieden. I Een rechtbank in Po len heeft gisteren een 23-jarige soldaat tot drie jaar en acht maanden gevangenisstraf veroor deeld. omdat hij een bom in een café had ge worpen, waardoor negen personen werden ge wond. Jaloersheid was de oorzaak van de aan slag. Zijn verloofde had namelijk de verkering uitgemaakt en was met een ander op stap gegaan. Het verhaal ver telt niet of de medemin naar van de soldaat in het café aanwezig was tijdens de bomaanslag. I De houders van Stalin- prijzen krijgen nieuwe medailles en nieuwe di ploma's. De naam Sta- linprijs wordt vervangen door „Staatsprijs van de USSR". I „Ik heb gefaald", huil de Baria Tjamar, toen hij door de politie werd gearresteerd in een hut, verborgen in de bossen van Sambalpur, in de Indische staat Orissa. Hij had een gelofte ge daan om ter ere van de Brahmaanse godheid Shiva honderd mensen te offeren. Dit was ech ter een gelofte, die in het oog van de politie autoriteiten geen genade kon vinden. I De eerste Japanse mijnwerkers die in West- duitse mijnen zullen gaan werken, zullen op 3 maart naar het Ruhrge- bied vertrekken. In to taal zullen ongeveer 1500 Japanners in West-Duits- land in de mijnen te werk gestéld worden. In de Japanse mijnindus trie heerst thans werk loosheid als gevolg van een terugslag in de in dustrie. I Gisteren is mej. dr. M. A. M. M. Klompé, minister van maatschap pelijk werk, van Schip hol naar Gothenburg vertrokken. De minis ter zou vandaag in de Zweedse plaats Uddeval- la het tankschip Gulf Hollander te water la ten. Voor haar vertrek zei mej. Klompé, dat „het een ongeschreven wet schijnt te zijn, dat wanneer een minister een schip tc water laat, zijn vrouw die taak overneemt. Toen de di rectie van de werf in Zweden echter hoorde, dat Nederland over een vrouwelijke minister be schikt, vond men het een goed idee mij de taak van de tewaterlating toe te bedelen. Het is de eerste maal dat ik zulk een handeling verricht koord, en ik vind het leuk om in zee het te doen". kapitaal voorhanden zijn beide zijn er thans in ruime mate. Van hun visie, van hun welslagen hangt de toeneming van ons aller wel vaart in belangrijke mate af. Principieel is het alleen maar een gezond verschijnsel te noemen dat er een zodanige intelligentsia bestaat, die mogelijkheden vermag te zien en te realiseren, een kleine groep die het waagstuk niet schuwt. Een waagstuk niet immer goede afloop, ak- ■naar, naar de ervaring eert, vele gevallen wèl! Advertentie) Elnds enige tijd expe rimenteert men in het reptielenhuis van Artis met hoogtezonnen. Aan vankelijk werd deze ap paratuur alleen gebruikt in de quarantaine en in het „ziekenzaaltje" om niet volkomen gezonde hagedissen en schildpad den een extra dosis zon licht toe te dienen. De resultaten waren zeer goed. Dieren die eerst als „hopeloze gevallen" -wr 1 1 knapten KOIllIlklljk gCZlIl zonbehandeling ziender- a -■ ogen op. De enige moei- |1«1 ar A 111 PII f* lijkheid is, dat men nog -M-HItTIIt* niet weet hoe hoog de duur van de bestraling - .-WtÊM-, kan worden opgevoerd. mc' be' huwelijk In Athene bijwonen Andere dieren zullen in Prb,srs Sonhla van Griekenland en .EP-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5